NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 214. 1908. Vrijdag 12 Juni. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGh uit m VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. DE JÖMGE-VERWEST, te Goes D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA HN vm van 1—5 regels 41 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regeï meer 10 cent. rt Zij, die zich met 1 Jnli a. s. op ons blad abonneereii, ontvangen bet tot aan dien datum gratis. Sneek. De Standaard schrijft: In Arnhem uitte Mr. De Vries den wensch, dat. 7.-o hij Sneek open maakte, zijn plaats in de Tweede Kamer door Dr. A. Kuyper mocht worden ingenomen. Meer dan één blad van rechts stemde hiermee in, en ook Land en Volk voegde zich hierbij. Bij alle waardeering van de intentie mag hier toch gevraagdMeent men dan metter daad, dat Dr. Kuyper zoo hij zijn optreden in de Kamer op dit oogenblik oirbaar achtte, voor Sliedrechts candidatuur zou bedankt hebben In Sliedrecht toch kon hij gekozen worden zonder de hulp van eenige andere partij. Of is er, sedert Sliedrecht openkwam, iets geschiedt, waardoor de politieke constellatie is veranderd, zoodat wie toen bedankte, nu, zon der blaam van wispelturigheid op zich te laden, zou kunnen aannemen. Toen tijdens de vacature in Sliedrecht ver klaard werd, dat Dr. Kuyper in deze Kamer in geen geval zou optreden, mocht men toch aannemen, dat dit besluit niet dan na rijp be raad genomen was. Op de redenen die toen tot afwijzing noopten, gaan we niet in, maar dit staat wel vast, dat diezelfde redenen ook nu nog geheel van kracht zijn. Wat men zegt, dat hij als leider der Antirevo lutionaire partij in de Kamer hoort, gaat stellig niet op. In 1877 bedankte dr. Kuyper voor het lid maatschap en bleef tot 1894, zestien volle jaren, uit de Kamer en toch juist in d i e jaren heeft hij de Antirevolutionaire partij gebouwd en tot bloei gebracht. Waar nog bijkomt, dat Mr. De Vries zeer wel, al werd hij wethouder, tot 1909 Kamerlid kan blijven. Zelfs komt dat ons gewenscht voor. Hij spaart er aan het district Sneek een bijna noodelooze stemming door. Da Eerste Kamer komt 16 dezer by een de Tweede gaat 26 dezer op reces. (Giste ren bij de vermelding van dit laatste, was abusievelijk achter //Vrijdag" de datum uitgevallen). Te Kampen is tot lid van den ge meenteraad gekozen de liberale candidaat Veen Valck met 357 tegen 385 stemmen op Keizer (r.-k.) De (liberale) Utrechtsche Kiezersver- eeniging besloot met 38 stemmen tegen 9 en 1 blanco by de a. s. herstemmingen voor den gemeenteraad te Utrecht in district C de candidatuur de Haan (soc.-dem.) officieel te steunen, mits de 8. D. A. P, ook officieel de in herstemming komende liberale candi- daten steunt. De gemeenteraad van Amsterdnm benoemde in de vacature-De Vries als lid der commissie van bijstand voor onderwijs zaken de heer De Sauvage Nolting met 24 van de 39 stemmen 14 stemmen waren op den heer Ketelaar uitgebracht. Tot lid-, voorzitter der commissie, bedoeld bij art. 16 der verordening op de heförg van het Vergunningsrecht, mr. Worst; tot plaats vervangend lid der commissie bedoeld bij art. 37 der Bouwverordening dhr. Schoch. De St. Crt. no. 134 bevat de wet van den 25sten Mei 1908 tot wijziging der ge meentewet. Het eenig artikel luidt dat aan de bepa ling sub. lo. in het zesde lid van art. 149 dier wet zullen worden toegevoegd de woorden//met deze uitzondering, dat in een gemeente van niet meer dan 5000 zie len een onderwijzer voor het lager of mid delbaar onderwijs tevens ambtenaar van den burgerlijken stand kan zjjn." Verder wordt de bepaling sub 2o. in het 6e lid van genoemd artikel gelezen als volgt: „met de betrekking van secretaris in gemeenten van meer dan 20.000 zielen, en met die van ontvanger in gemeenten van meer dan 5000 zielen, met dien verstande, dat onder //secretaris" en //ontvanger'' niet worden begrepen zij, die onderscheiden lijk krachtens artikal 105 of artikel 119 den secretaris of dan ontvanger vervangen." Mr. P. J. Troelstra is weer in ons land teruggekeerd, en deelde aan den Haag sehen correspondent van de Leeuw. Ct. het volgende mede //Sinds einde Mei ben ik weer uit Lugano teruggekeerd. Overigens ban ik u melden, dat mijn gezondheids toestand vooral de laatste weken aldaar is beginnen te beteren; dat ik mij thans licha melijk zeer krachtig gevoel en mijne werk zaamheden aan de levensverzekering „Neerlandia" weer waarneem. Nog steeds is mijn hoofd na 't verrichten van eenigs- zins inspannenden intellectueelen arbeid spoedig vermoeiddaarom blijf ik tot de opening der nieuwe zitting uit de Kamer en buiten de party werkzaamheden.Beide hoop ik in September te kunnen hervatten, al schijnt het my voorloopig niet onwaar schijnlijk, dat ik mij, wat de laatste betreft, ook dan nog gedurende eenige maanden een zekere reserve zal moeten opleggen". Congres voor zedelijke opvoeding te Londen. Naar men verneemt, hebben zich bereid verklaard op te treden als vice-pre- sidenten voor Nederland van het van 23-26 September te Londen te houden internatio nale congres voor zedelyko opvoeding, de heeren De Beaufort, oud-minister van bui- tenlandsche zaken,dr.Kuyper, oud-minister van binnenlandsche zaken, dr. Mouton, oud-wethouder van onderwijs, en Van San- dicb, wethouder van onderwijs der gemeente 's-Gravenhage. Het congres staat onder het patronaat van de ministers van onder wijs vaa Engeland, België, Spanje, Frank rijk, Italië, Japan, Roemenië en Rusland. In tegenspraak met de berichten, als zou de heer Passtoors plan hebben volgend jaar te bedanken voor den zetel van Bever wijk, om een candidatuur te aanvaarden voor het district Oosterhout (thans verte genwoordigd door den heer Van den Berch van Heemstede), kan De Tijdop grond van informaties, aan de beste bron ingewonnen, verzekeren, dat de heer Passtoors er niet aan denkt van Kamerzetel te veranderen en dat al hetgeen verder in verband hiermede verteld en geschrevenwordt berust op pure verzinsels. Gemeenteraad van Middelburg. Zilting van Woensdagmiddag 2 uur. Voorzitter jhr. M. v. d. Brandeler. Tegen woordig 16 leden, afwezig de heeren jhr. Boogaert met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen stukkenJaarverslag der Vereeniging Vreemdelingenverkeer over 1907 idem van de vereeniging de Am bachtsschool over 1907. De rekening der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 1907 welke is in ontvangst f 3396,37 en uitgave f3246,316, met een saldo van f 150,05', de begrooting voor 1909 bedraagt f 3141,05', Dat do inkomstenbelasting en hondenbe lasting door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Het zelfde ooilege heeft goedgekeurd de uitgiften van grond in erfpacht aan de Am bachtsschool. Dat de kas van den gemeente-ontvanger is opgenomen en in orde bevonden. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer F. G. de Liefde eervol ontslag ver leend als leeraar aan het Gymnasium met ingang van 1 September a. s. Tot onderwijzer aan school J wordt be noemd de heer fl. J. Overduin te Vlissingen met 15 stemmen, op den heer O. P. van den Ende te Wolphaartsdijk werd 1 stem uitge- brscht. Tot lid van het bestuur der Godshuizen, vacature mr. E. Dull, werd benoemd de heer C. M. Ghijsen met 12 stemmen, met wien was aanbevolen de heer H. W. J. Callenfels op wien 4 stemmen werden uit gebracht. B. en W. stellen voor naar aanleiding van het verzoek van J. W. H. L. van Karssen om vrijstelling van den dienst bij de brandweer wegens zwakken toestand van borst en longen hierop afwijzend te beschikken op grond der verklaring van de heeren dr. J. O. K'nderman en J. O. Gieben, arts alhier, welke hem wel geschikt Echtee. AIzoo wordt besloten. Bezwaarschriften tegen de aanslagen in de inkomstenbelasting 1907 worden be handeld. Naar aanleiding van deze aan slagen wordt v. Weel teruggebracht naar de 2c klasse, v. d. Velde gehandhaafd, J. P. Bakker teruggebracht tot de 4e klasse, dr. Henkers teruggebracht tot de 15e klasse, E. W. den Bouwmeester gehandhaafd. B. en W. stellen voor tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1907 en deze te vermeerderen tot 'n bedrag van f 44016,255. AIzoo wordt besloten. De rekening van het bestuur der Gods huizen over 1907 wordt goedgekeurd, zij bedraagt in ontvangst f 77002.13, in uitgaaf f 75870.40, goed slot f 1131,72. Thans komt ia behandeling het voorstel van B. en W. tot het maken van eene nieuwe buisleiding voor deduin waterleiding van hel pompstation naar den watertoren en tot uitbreiding der machines van het pompstation welke een bedrag zal kosten van f112000, voor welke uitgave eene leening moet worden gesloten. Deze vernieuwing is noodig met desteeds terug keerende breuken aan de water leiding. De heer llejse zegt dat het de oommissie van Fabricage spijt dat dit voorstel niet in hare handen is gesteld. Dit behoort toch tot hare taak. Ia het voorstel zijn tal van vragen welke beantwoording noodig heb ban en dit kan nu niet gebeuren. Kan er niet een gedeelte der breuk worden ver nieuwd Moet er nu eene tweede leiding komen, en loopt men geen gevaar dat ook deze onklaar wordt De voorzitter zegt, dat wat hot eerste betreft, het niet behoort tot de fabricage en ook met het oog op den tijd. Goed- tooper kan het niet. De buisleiding is niet goed, maar wat het is weet men nog niet. Dit sal later worden medgedeeld als het onderzoek is afgeloopen. Bij een tweede leiding zal dit zijn uitgesloten wat deze breuke betreft. De heer Heijse zegt dat ia 1902 wel de commissie van fabricage is gehoord, het materiaal is dus slecht geweest wat blijkt uit de mededeeling van den voorzitter. Dit weerspreekt de voorzitter. De heer Schorer heeft ook bezwaren tegen het voorstel. Hij heeft nu ook geen voldoende aDtwoord op de reeds gedane vragen. Er moet een nader onderzoek plaats hebben wil men geen sprong in het duister doen. Zijn de gebreken in de buizen gevolg van sleohle constructie? Zoo ja, welke waarborgen heeft men dat nieuwe buizen beter zijn zullenïMoet er niet worden omgezien naar de oonstruotie der bodem P Is niet 'n deskundig onderzoek wenschelijk voor men de buizen legt p De voorzitter deelt mede dat er eerste klas buizen worden genomen. Op de En- gëlsche buizen wordt 10 jaar garantie sa- geven, Voor den bodem geven B, en W. waarborg dat deze niet zal hinderen, daar er voor gezorgd zal worden. "Wat den des kundige betreft, ook deze is van dien aard, dat we, met vertrouwen deze kunnen af wachten. De heer Schorer is dankbaar, maar niet voldaan, by wenscht te wachten tot 't des kundig onderzoek is afgeloopen. Hiertegen moet de voorzitter waarschu wen. Als men moet wachten, tot het des kundig advies is afgeloopen, moet men wachten tot het volgende jaar. De heer Tvk vraagt waarom de buizen in de stad niet moeten worden vernieuwd. De voorzitter zegt dat het in de stad niet noodig is. De heer Sprenger deelt mede, dat wagens het meerdere gebruik een nieuwe leiding noodig is met het oog op de breukeD, welke telkens voorkomen. De heer Den Bouwmeester zegt, dat de druk van den toren naar het pompstation veel zwaarder is dan de druk in de stad, de j buizen zyn slecht. 5 De heer Tak zegt dat toch steeds de breuk bijna op dezelfde plaatsen voorkomt. De voorzitter deelt nog mede, dat tegen woordig de druk der leiding zoo gering mogelijk is omdat men bang is dat, by meerderen druk telkens breuken komen. De heer Schorer zegt het te betreuren' dat we indertijd bij het leggen der water leiding zoo'n slecht advies hebben gehad. Hij handhaaft zijn voorstel tot aanhouden tot het deskundig advies is ingekomen. De heer v. TeijHngen zegt, dat B. en W. toch niet zullen Deginnen voor het advies is ingekomen. De heer Ermerins zal zijn stem geven aan het voorstel van B. en W., omdat hij overtuigd is, dat het noodig is met het oog op den toestand der waterleiding. Echter wenscht hij te wachten met de verbetering der machines en het voorstel dien aan gaande te splitsen. De heer Den Bouwmeester verdedigt het voorstel van B. en W. tegenover het idéé van den heer Ermerins. Het voorstel-Schoier wordt in stemming gebracht en verworpen met 12 stemmen tegen 4, die der heeren Sannes, v. d. Harst, Schorer en De Rijoka. Het voorstel-E-merins om aan te houden het maken der machines aan het pomp station wordt verworpen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren v. d. Harst, Schorer en Fruit). Hierna is hel voorstel van B. en W. aangenomen. Eveneens verleen* de Raad machtiging voor de geldleening ten be hoeve van dit werk. Herstemming over het voor3tel om ver plichte schoolvergaderingen in te voeren. Tevens voortzetting der behandeling van dit onderwerp. De stemmen staken wederom en is alzoo het voorstel verworpen. Voor stemden de heeren Sanne, v. Dunne, Sprenger, DoVeer, v. d. Harst, Den Bouwmeester, Fruin en Heijse. Tegen de heeren Verhage, v. Tey- lirgen, Gratama, Snouck Hurgtonje, Scho rer. Ermerins, Tak es De Rijcke. Voorstal van B. ea W. om aas A. van der Wyk te Amsterdam een stuk grond ter grootte van ongeveer 2000 M2. aan de Los- kade in erfpacht te geven voor 80 jaar tegen een prys van f 17° per Ma. met recht van koop. De commissie van fabricage heeft geen bezwaar tegen erfpacht, doch wenseht dien grond niet te verkoopen. Hiermede gaan B. en W. mede. Alzoo wordt besloten. Voorstel van B. en W. om aan mej. H. J. C. C. van den Brink, onderwyzeres aan school K, een gratificatie te verleenen van f 130, wegens meerdere lesuren tijdens de ziekte en overlijden van mej. J.W. Visser Meertens. De heer Sannes vindt het billy k, dat mej. v. d. Brink een gratificatie krijgt, maar was 't noodig dat deze onderwyzeres deze uren meerder les gaf, er is toch een hoofd, die de lesuren kan geyen, dan ware deze uitgave onnoodig geweest. Zyn er maatregelen ge nomen welke dit niet meer noodig maken, opdat de gemeentekas niet meerworde aan gesproken De voorzitter zegt, dat dit reeds by de be grooting is uitgetrokken en dat het hoofd der school niet verplicht is deze uren in te springen. De heer Sannes is dit niet eens, het is oen bijspringen aan het hoofd. De heer Fruin verdedigt het voorstel van B. en W. en toont aan dat zy verplicht was in ts springen. De heer de Veer gaat ten volle met de heer Sannes mee, waarom kan het hoofd de lesuren niet waarnemen, dat kan best. De voorzitter zegt, dat het moeilijk is voor B. en W. om te beoordeelen hoeverre het hoofd dienst moet doen in zulke geval len. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B.en W. om aan J. den Boer eervol ontslagen agent-bode by de politie een pensioon te verleenen van f82,68. Al zoo wordt besloten. Hierna wordt de zitting gesloten. UIT 1)E PROVINCIE. Ocze Middelburgsohe oorresp. schrijft: Wie duur bouwt moet veel interest betalen en heeft langen termijn vaa af lossing, en wie goedkoop bouwt heeft vee! ordeihoudskosten en spoediger vernieu wing; Dat ondervindt ook Middelburg (act ziju waterleiding. Herhaalde gebreken hebben ender de aandacht gebracht dat de leiding-buizen niet meer betrouwbaar zijn. Gedurig komen gebreken voor, telkens is Middelburg van wateraanvoar verstoken, Zaterdag jl. stond voer een goed deel van den dag de toevoer weder stil. Aangekondigd is reeds dat minder hard mag geperst worden. Daarom komt nu eerlang bij den ge meenteraad in behandeling een voorstel om een nieuwe buisleiding te leggen en de oude als reserve te doen dienen. Men denke dat deze buizen over ee« afstand van 2'/s unr gaans moeten gelegd worden en zal zich dan niet verwonderen dat deze reperatie of restauratie de respec tabele som van f112600 kosten moet. Op nieuw leonen dus De waterleiding zal, als we ons niet vergissen, na deze operatie nagenoeg een ball millioen bosten. Voor rente en aflos sing van dit kapitaal komt ditmaal een buitengewoon gunstig omstandigheid de ledige gemeentelijke schatkist ten goede. Men moet n 1. weten dat het te betalen bedrag voor het abonnement op de water leiding zich regelt naar de huurwaarde der perceslen waar het water geleverd wordt. En nu is de huurwaarde der perceelen zoo exorbitant veel hooger getaxeerd dat de prys van 't watergebruik daardoor voor vele, voor de meeste perceelen zoo ontzag lijk stygt, dat, naar men beweert da jaarrekening zal het uitwyzenrente en aflossing en meer dan dat uit de hoogere opbrengst zullen kunnen betaald worden. Nog een leening van f 3600 zal voor het bouwen van een gymnastiek lokaal te plaatsen zyn. Onlangs moet in ernst, in financieële kringen, het denkbeeld besproken zijn om de leeningen der gemeente te nummeren. Later zou men ze in serieën verdeelen. Als 25 nummera uitgegeven waren zou men be ginnen aan serie B,om alzoo voort te varen. In afwachting van nadere regelingen zul len we nu nog maar eens leenen. Heden, 12 Juni, herdenkt de heer A. Huineman den dag, waarop hij voor 25 jaren benoemd werd tot deurwaarder by de arrondissements-reohtbank te Middelburg en sedert te Neuzen als zoodanig onafge breken is werkzaam geweest. Bij kon. besluit is aan E. V. de Millia- no te Groede, op verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande. Te Dinteloord heeft een hevige hagelslag veel schade berokkend. Bij den landbouwer Vogelaar is naar schatting voor f 5000 op veld staande gewassen vernield. In het Kanaal van Tcrneuzen is een matroos van de stoomboot „Ore" bij hot zwemmen verdronken. Een bewoner van Scherpenlsse miste gedurende 9 dagen zijn kat. Men vond deze 6indelijk in een ratteklera. Gedurende al dien tijd had het dier geen voedsel gehad. De 4 eerste dagen na de thuiskomst kon hot slechts melk gebruiken. Het geklemde lichaamsdeel moest worden afgezet. In de St. Crt. no 134 zijn opgenomen de oprichtingsakten van de N. V. Werf Zeeland voorheen onder de firma Gebroe ders Ribbens, C. Bakker en Co. te Hans- weert, en van de N. V. Nederlandsohe Phospbaatmaatsohappij te Neuzen. Eerstgenoemde vennootschap heeft ten doel het bouwen, verbouwen, herstellen, schoonmaken, koopen en verkoopen van schepen en vaartuigen en al wat verder tot het bedrijf van een soheepsbouwwerf kan gerekend worden in de meest uitgebreide beteekenis en is aangegaan voor den tij<i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1