NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 211. 1806. Maandag 8 Juni, 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. m J0N6E-VERWEST. te F. P. HUP, 18 Middelburg. Goes Zij, die zich inet 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. Binnenland. UIT DE PROVINCIE. PRUS DER ADVERTENTIËN II e c la t s z a k e n« ï- aTi* a iS o bj w ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,23. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA W VAK Wegens het Pinksterfeest zal dit blad a. s. Maandag niet verschijnen. Middelburg- Stukken Gemeenteraad. N nr tuuleiding van het voorstel van mr. Si'.nej tot invoering van progressie en af trak voor kinderen bij de inkomstenbelas ting, leggen B. en W. aan den Raad drie staten over, waarvan twee zonder en één met aftrek voor kinderen. B. en W. voegen hieraan toeOfschoon op de staten A en B het percentage eenigs- zins verschilt (A van 3 tot 7.75 pCt. en B van 3'/2 tot 6,98 pCt.) doen beide toch dui delijk de bezwaren zien die voor de ge meente tegen elke progressie bestaan. Wij hebben in beide staten 6r naar gestreefd te werken in de richting door mr. 8. bedoeld, n.l. ontlasting van den mingegoede. Een gevolg daarvan is geweest een verhooging van de lasten der meer gegoeden, en wel vermoedelijk ven de hoogst aangeslagenen. Dit nu is in 't algemeen niet verkeerd en, bestaat in een Gemeente een doorloopende reeks van een of meer aangeslagenen, in elke, of althans bijna elke klasse, dan is dit van zelf sprekend en ook niet drukkend fn Middelburg mist men dat echter, flier zijn in de 62e tot de 130 klasse (dus in 77 klassen) sleohts 9 aangeslagen op wie de zwaarste last wordt gelegd, n.l. f20000 of 'If van de geheele inkomsten belasting. Eu nu ligt in de verplaatsing van het zwaartepunt der belasting van een zeer groot deel der aangeslagen maar een zeer klein deel daarvan een groot gevaar voor de juistheid van de berekening der belastiDg en voor stabiliteit der heffing. Als sprekend bewijs kan dienen de loop der zaken in 1007. Van de 9 bovenge- noemden die op 1 Jan. 1907 werden aan geslagen. zijn er in den loop van het jaar vervallen voor een bedrag aan belasting van f5000, die een volgend jaar gevonden (posten worden in een verhooging der overblijvenden, en dat zal weer voor een niet gering deel neerkomen op de over blijvende hoogstaangeslagenen. Een daaruit voortvloeiend gavaaris de kans op vertrek der hoogst aangeslagenen, en dat 't tarief telken jare groote schom melingen zal vertoonen en wel in den regel naar boven. B. en W. trachten deze bezwaren weg ie nemen door een andere berekening, neergelegd in staat B die loopt van 3'/a tot 6,98 pot. Daarin is de aanslag der hoogst aangeslagenen iets minder, ofschoon nog zeer hoog. In die berekening lijkt echter heï bewijs 'van 't gevaar dat, zooals wij hoven zeiden, in invoering van progressie jn Middelburg, wanneer de grootste druk zou worden gelegd op enkele hoogaan- geslagenen. Immers door die kleine verlaging in de hoogste klassen van 0,45 tot 0,77 pCt. in vergelijking met staat A en dus door die kleine verlaging van hetgeen de hoogst aangeslagenen moeten betalen is teweeg gebracht, dat reeds inkomens van f3200 meer betalen dan in 1907 (5,77 pCtEn het ligt voor de hand dat meer groote inkomens uit Middelburg zullen verdwij nen dan er bij komen, zoodat het hooghe lste deel dus steeds kleiner wordt en min der zal opbrengen, welk mindere in de lagere klassen moet worden gevonden. De verhooging van het percentage tot boven 5,7 pCt. zal op die wijza aldoor lagere inkomens bereiken, en weldra zullen daar door reeds inkomens vanf 1700 tot f2000 worden getroffen. Na is het voor de gemeente van groot be lang dat zooveel mogelijk zekerheid besta dat de geraamde opbrengst der belasting werkelijk in haar kas zal vloeien. Dit is niet anders te verkrijgen dan door het gelijke percentage te houdenwant door het zwaartepunt der belasting zoo te plaat pen dat onverwachte sehpmpaelingen on mogelijk of tenminste zeer gering worden, zal een te zware belasting van den mid denstand (f 1700 en hooger) worden ver oorzaakt. Op grond van 't bovenstaande achten B. en W. een progressieve belasting voor Middelburg niet gesohikt. B. en W. geven in overweging op grond van bovenstaande niet over te gaan tot progressieve belasting, ook niet tot aftrek. Waar in Middelburg een inkomen van f 524 niet belast wordt, achten B. en W. dit be- drag hoog genoeg dan dat daarnevens nog aftrek voor kinderen behoeft te worden toegelaten. Een progressieve aftrek als in Zaandam voorgesteld doch niet ingevoerd werd, is nog minder gewenscht. By aftrek als daar bedoeld zou iemand met 5 kinders vrij zyn van belasting als hij f 524 f 25 f 50 f 75 f 100 -+- f 100 f 874 inkomen heeft; en zoo iemand kan nog wel belasting betalen. B. en W. handhaven liever hun voorstel van 15 Nov. 1904 met aan de orde stelling van dat van dhr. v. Dunné, die 't ongewij zigd handhaaft. Volgens die verordening zijn aangeslagen allen die een inkomen van minstens f 525 genieten, terwijl van het zuiver inkomen f 500 voor noodzakelijk levensonderhoud kan worden afgetrokken. De Commissie van financiën vereenigt zich ten aanzien van 't voorstel-Sannes met 't advies van B. en W. B. en W. stellen voor bode den Boei een pensioen toe te kennen van f82,68 's jaars. De bijna 88jarige ds. S. H. Buitendijk, de vader der Zendingsfoesten, de onver moeide schrijver, die in 1905 nog zulk een geestdriftig geschrift tot behoud van het chr. ministerie in 't licht gaf, en kort ge leden 't antirevolutionaire standpunt in zake de vrye school, regel staatsschool aanvulling in een brochure op zoo krachtige wijze verdedigde, hoopt op 2 Juli a. s. op 't 45e Chr. Nationaal Zendingsfeest op het Koninklijk landgoed „Raaphorst" op te treden. Hy trad ook op met ds. v. Rhyc uit Wassenaar en anderen, welke reeds allen ontslapen zijn, op het le Chr. Natio aal Zendingsfeest te Wolfhese. De Commissaris der Koningin in Friesland, mr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, is voornemens in den loop van dit jaar ontslag te vragen. Avp, De Telegraaf verneemt uit IJssel- steln, dat daar in de St. Nieolaaskerk, be kend om haar prachtigen Gothischen bouw trant, gebouwd in de 12de eeuw, een graf kelder ontdekt ig, die hoogstwaarschijnlijk aan het geslacht van do heeren IJsselstein heeft behoord, en waar naar reeds vroeger, maar toon tevergeefs, gezocht is door het Prov. Utrechtsch Genootschap. Emigratie naar Canada. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen die naar Canada zouden willen emigreeren dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is aan ervaren landbouwers die een hofstede kunnen beta len of land koopen, alsmede aan vrouwe lijke dienstboden. Naarspoorwegarbeiders is gedurende dit seizoen geen vraag meer. De L. Crt. verneemt nit Den Haag dat de Tweede Kamer spoedig zal bijeen geroepen worden tot het opmaken van het drietal,waaruit de Koningin een benoeming ssa! doen tot lid der Rekenkamer. Men zegt dat de oud-minister van financiën en pre mier van het vorig Kabinet, mr Th. A. de Meester, solliciteeren zalis dit zoo niet dan zullen de stemmingen zich zoo goed als uitsluitend bewegen rond G. C. baron vaE Asbeck,secretaris by de Algemeene Reken kamer C. F. Rechlien Morra, referendaris bij datzelfde collego, en jhr mr G. C. vor. Weiier, administrateur bij het ministerie van financiën,van welke laatstgenoemde de candidaat van rechts en de heer Morra die mss? der linktche groepen zou wezen, voor zoo ver zich niet reeds direct van beide zijden een groot aantal leden voor baron Van As beck zouden verklaren, die, politiek be schouwd, kerkel.-liberaal wordt genoemd. (Dat „korkelyk-liberaal" is leuk. Wij zien de heele rechterzij da daar ai op snap pen. Red. Zeeuw.) Suiker als voedsel. In de „Duitsch- aiililararztl. ZeitBobr." deelt Oberstabsarzt dr. Leitenstorfer eenige interessante bijzon heden mede omtrent proeven met suiker voeding in het leger, door hem bij groote herfstmanoeuvres van het vorige jaar ge nomen. De proeven moesten doen zien, of er verschil was op te merken in de werk kracht en het volhardingsvermogen van soldaten, die met suiker getraind en zij die met den gewonen kost gevoed waren. Daartoe werd in elke compagnie van drie batailloc8 aan 10 man suiker toegediend en aan 19 niet. Men begon met 7 kloDtjes suiker per dag, welke dosis gemiddeld tot 10 12 daags steeg. De resultaten van deze proef waren de volgendelo. Hef li- ebaamsgewioht van de met suikergevoeden nam meer toe dan dat der audereD, welk feit nog belangrijker wordt, als men be denkt, dat de eersten gekozen waren uit de zwakste en armste soldaten der com pagnie. 2o. Hel hongergevoel bleef bij de „Buikereters" langer uit en op marsoben werd door hen de honger minder spoedig gevoeld dan door de anderen. 3o. Zij had den minder te lijden van dorst, welke op marsoh bovendien spoedig door een paar klontjes suiker te stillen was. Na het ge bruik der suiker bleken de soldaten ook frissoher en beter bestand tegen de verdere vermoeienissen. Van afkeer tegen suiker werd gedurende de geheele proefneming niets bemerkt. Zeer werkwaardig is verder nog, dat door hot tijdig gebruik van suiker dreigende uitputting of zouuesteek voor komen werd. Als praotisoh resultaat uit deze proefne ming beveelt nu dr. Lfitenstorfer het ge bruik van suiker in het leger om de volgen de redenen aanlo. tot verhooging der voedingswaarde van het dagelijksoh rant soen 2o. als tijdelijk opwekkend enkraoht- gevend middel op marsehen 3o. als pro viand voor vostingeD, hospitalen en sohe- pen. Middelburg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op waterwild dit jaar bepaald op 20 Juli a.s. Wegens verzuim van onze bericht gevers ontleenen wij over 't onweer van Donderdag nog de volgende berichten aan de Goesche Courant: Kloetlnge. Hier werd op de hofstede van De Vrieze een boom getroffen, een jongen, die zich in de nabijheid bevond werd bewusteloos tegen den grond ge slagen, dooh kwam later weer bij. Van den landbouwer Jao. Meeuwse werd een paard gedood terwijl een paard van dhr. G. Timmerman van Kattendijke in de weide werd doodgeslagen. Hoedekenskerke. Alhier sloeg de bliksem in de woning van M. Kesseiaar door den schoorsteen en baande zioh langs den zolder, waar verschillende voorwer pen verbrijzeld werden, een weg naar buiten. De eigenaar, die in 'l deurgat ooggetuige van 't schouwspel was, kwam met den schrik vrij. St. Philipsland. Alhier werd de land- bouwsokuur van Gebr. Van Dalen getrof fen, waardoor deze tot den grond toe af- brande12 vette ossen, 3 vaarzen, 4 kalveren en 1 jaarlingpaard kwamen in de vlammen om. Twee ossen konden nog gered worden. Twee paarden zijn erg gebrand, zoodat deze vrij zeker afgemaakt zuilen moeten worden. Een groote hoe veelheid graan en hooi werd eveneens een prooi der vlammen, St.-Filipsland. Toen Wcensdag de knecht van de wed. Stola te Anna Jaeoba- van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cenv. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. polder, een jong patrd naar de weide wilde brengen, sloeg dit aohteruit, en werd hem een zijner beenen onder de knie stukgesla gen. Stavenisse. Op zijn verzoek is door den gemeenteraad aan dr. Morel eervol ontsla» verleend als gemeente-geneesheer en in zij ne plaats benoemd, dr. Vorster te Rotter dam. (M C Stavenisse. Van hoogerhand is weder voor een jaar goedgekeurd de bestaande heffing van het ha -en- en kadegeld Men herinnert zich dat eenigen tijd geleden door eenige daarbij betrokken ingezetenen per rrquest aan li. M. de Koningin was verzocht om het desbetreffend raadsbesluit niet goed te keuren, maar het kadegeld tot op de helft te verminderen, zooals door Burg, en Weth. was voorgesteld. De buitengewone warmte dezer week heeft hier en daar in onze provincie slacht offers geëiseht: Ta Stoppeldijk kwam een bejaarde vrouw van haar aardappelakker, waar ze gewerkt had ze ging ongesteld naar bed en was binnen een uur een lijk. Te Ossenisse dronk een man tijdens zijn veldarbeid zooveel, dat hij ziek naar huis ging en kort daarna stierf. Onder Axel viei een meisje dood neer, daar zij te veel dronk toen zjj uitermate verhit van haar werk thuis kwam. M. C. - Bij de direo'e belastingen, enz. is benoemd, ingacg 1 Juli 1908, tot kommies verflesteur te Hsnsweert S. L. Schuit, kommies 2e kiosse te Eindhoven. Ver plaats met 5 Juni de kommies verifioatenr J. A. v. Dorst, van Hansweert naar Lobith. Arrondissements- Rechtbat k te Middelburg Heden, Zaterdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen den te Middelburg gedetineerde W. S. B., oud 58 jaar, oud-notaris te Vlissingen. Overeenkomstig de vordering van bet O. M. werd beklaagde bij verstek ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar, met mindering vaa den tijd in voorarrest doorgebracht, en wel ter zake van a. ver duistering twaalf maal gepleegd, waaronder zevenmaal met gebruikmaking door een ambtenaar van gelegenheid hem door zijn ambt geschonken b. valtchheid ge pleegd in eene authentieke aktec het opzettelijk gebrqik maken van eece valsohe authentieke akte, als ware aij eoht en onvervalseht, uit welk gebruik eenignadleel kon ontstaan. Eiland Tholen. Golden de Zeeuwsche blauwe en bonte eene week geleden nog f 2,20 f 23Q, op dit oogenblik is de prijs sleohts f 1.25 (per 70 K.G.). Men schijnt nog verdere daling der markt te wachten, terwijl men tevens vreest voor den nadee- ligen invloed der warmte op de aardap pelen, want er worden kolossale voorraden verscheept. Sommigen, die er nog 1000 en meer H.L. in voorraad hebben, brengen ze aan de Amsterdamsche markt, maar de meesten verhandelen ze door commissio nairs. Oogstoverzlcht van 1 Juni 1908. Het hieronder volgend overzicht van den stand van het fruit en van den vollen grond op 1 Juni 1908 is, onder medewerking van de rijkstuinbouwleeraren, samengesteld Daar gegevens, verstrekt door de oorrespon denten van de directie van den laadbouw. Fruit. De vooruitzichten van den fruitoogst luiden over 't algemeen gunstig. De meeste vruohtsoorten bloeiden tijdens droog en zaoht weer, zoodat de vruchten goed gezet zijn. Tooh liet, vooral van pereD, de bloei- rijkheid in de meeste streken te wensohen over, hetgeen vrij algemeen toegesohreven wordt aan den rijken oogst van het vorige jaar. Sommige vroegbloeiende fruitsoorten, vooral krqis- en aalbessen, eq ook hier en daar de kersen en pruimen, hebben toch nog schade van nachtvorsten ondervonden. Over schade door inseoten veroorzaakt, wordt weinig geklaagd. éppelen. De sfani is overal zeer goed, behalve o.a. in Oost- en Noord-Zuidbeve- land waar hij goed genoemd wordt. Peren. De vooruitziohten van den peren- oogst zijn belangrijk minder gunstig dan die van de appelen. In Gelderland tussohen Rijn en Maas en in Ufreoht is de stand matig tot vrii goed, in Limburg goed, in Zeeland en Noord-BrabaDt matig. Kersen. Deze staan goed in Gelderland tussohen Rijn en Maas en in Ulreohtgoed tot zeer goed in Z eland en in Zuid-Lim burg. In Zuid-Holiand is de stand zeer goed, eveneens bij Uden (Midden Noord- Brabant), en in de Langstraat. Bij Mierlo is de stand vrij goedin de Baronie van Breda vrij goed tot goed en bij Bergen op Zoom uitmuntend. In Gelderland, ten noorden van den Rijn, en in Overijssel staan de kersen zeer goed bij Zandeweer eveneens, terwijl de morellen bij Eenum een vrij goede opbrengst beloven. Krieken. De krieken staan overal zeer goed, behalve in Znid-Limburg, waar zij vry goed staan. In Zuid-Holland wordt de stand goed tot zeer goed genoemd. Pruimen. In Gelderland en Utrecht ia de stand goed, eveneens in Zuid-Holland, op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zuid-Limburg staan de pruimen zeer goed, eveneens in het We Aland, midden-Noord- Brabant, de Langstraat en in de Baronie van Breda en in Friesland. In Overysel is de stand goed tot zeer goed goedin de Bangert vrij goed, eveneers in Oostelijk Noordbrabant. Op Zaid-Beveland is de stand matig tot vrij goedbij Bergen op Zosm vry slecht. Roode, witte en zwarte aalbessen. Tasa beloven overal eene goede of zeer goede opbrengst. Alleen in het oosten van Noord brabant en in Zeeuwech- Vlaanderen staan de roode en witte aalbessen vrii goed, ter wijl de zwarte aalbessen in de Beemster en op een deel van Zuid-Beveland slechts matig staan. Kruisbessen. De stand der kruisbessen wordt op de meeate plaatsen cosd genoemd hier en daar zelfs zeer goed, In geheel Zee land echter hebban nachtvorsten vry veel schade aan deze vrucütsoort berokkend, zoodat op Walcheren de stand slecht matig in Zeeuweoh'Vlaanderen en een deel van Zuid-Beveland zelfs slecht genoemd wordt. Frambozen staan overal goed of zeer goed. Warmoezerfge wassen. Ook de warmoezerygewassen staan er over het algemeen zeer goed voor. Wel wordt van vele zijden de opmerking ge maakt dat alles achterlijk is, doch in de laatste warme dagen ontwikkelen de ge wassen zxh buitengewoon snel, zoodat, blyft dit weer nog eenigen tyd aanhouden, de meeste nog wel op den normalen tyd ge oogst zullen kunnen worden.Van de vroege aardappelen zal dtt eohtei niet meer het ge val zyn- In verschillende str eken,waar men zioh op deze cultuur toelegt, hebben naeht- vors'en ds eerste spruiten doen afsterven, ingevolge waarvan d ontwikkeling wel 14 dagen is vertraagd. In da tweede helft van Mei, toen 't, weer rustiger werd, hetft veel zich nog herfltfld en zal ten slotte ds op brengst, hoewel li'er dan gewoonlijk, t'. eb. nog goed worden. Vroege aardappelen. De stand ia overal goed, by Berlikum, Zandeweer, Gelderland ten noorden van den Ryn en by Maastricht zelfs zeer goed. Alleen in 't Land van Maas en Waal, in Utrecht, by Beverwyk, op Walcheren en by Bergen op Zoom is de stand vrij goed. Tuinbonnen. Met uitzondering van de provincie Utrecht en de Over-Betuwe,waar de stand vry goed genoemd wordt, staan overal elders de tuinbe men goed of zeer goed; in Kennemerland zelfs uitmuntend. Vroege kralen. Deze staan vry goed in Zuid-Holland met het Westland, overal elders goed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1