NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Ho210. 1906. Zaterdag 6 iuni. 22e Jaargan CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. I DE JONGE-VERWEST, te Goes as VAK E. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BisiaerJaud. ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA van 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 een*. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere reget meer 10 cent Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen liet tot aan dien datum gratis. PINKSTERBEDE van wijlen J. de Liefde, Gy goot, o Jezusin genade Den vroegen regen op ons neer Ach, wanneer drenkt ons ook de spade? Wij dorsten naar zijn laaf'nis, Heer Giet op ons uitgedroogd gebeente Opnieuw uw liemelstroomen neer Geef aan uw kwijnende gemeente Des Geestes brnidssieraden weer. Helaas, hoe hebben wy de vonken Dier hemelvlammen uitgebluscht Betooverd door de wulpsche lonken Van werelddienst en zondelust. Hoe hebben wij bjj aardsche vorsten Om gunst, om goud, om eer geboeid En snood der ziele brandend dorsten Met 's werelds zwijmelwijn gekoeld 1 Waar zyn ze nu, die Geestesgaven, Die paarlen van uw Koninkrijk! Zij liggen eeuwenlang begraven, Versmaad, vertreden in het slyk Wij Bpreken niet mot vreemde spraken Geen blinden geven wij 't gezicht Noch kunnen dooden levend maken, Geen zieken worden opgericht. Waar is de liefde van uw kinderen, Die zich in één bedoelen toont, Die geen verschillen knnnen hind'ren, Omdat één Geest in allen woont? Zie, hoe zij boos elkaar verteren, Verdeeld in tweedracht, twist en strijd, Een ieder zoekt zichzelven te eeren, Wijl hij zijns broeders eer benijdt. Wij hebben de ondertrouw vergeten, Waarin Ge ons D verbonden hadt; En hebben 't bruidskleed afgereten, Op overspelig tooisel prat. Wij hebben hand en hart geschonken Aan de afgoon van dit wereldrijk. Zoo zijn wij in den kolk gezonken, En liggen neer in 'tmodd'rig slijk. Maar nu, o Heerwy kearen weder De schaamte pijnigt ons gemoed Zie in ontferming op ons neder, En wasch ons in Uw offerbloed. Wij zien van schande ons overladen; Wy walgen van onszelven, Heer 1 Geef, geef haar hemelbruidssieraden Aan uw gemeente, o Jezus, weer Maar bovenal hoe diep 'tu griefde, Dat wij zoo trouw'loos zyn geweest, Wy bidden om 't sieraad der liefde, De beste gave van Uw Geest. Geef profetie, geef kennis, talen, Maar bovenal de liefde, o Heer 1 Dan zal ons aangezicht weer stralen Van hemelblydschap als weleer. GEMEENTERAAD. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdag was de heer v. d. Ven met kennisgeving wegens ziekte afwezig. De verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, met uit zondering van dat van dhr. Goed bloed om een gratificatie, waarvoor de heeren Hoff mann, Temperman en v. d. Leeuw op kwamen, nadat B. en W. hebben geadvi seerd dit adres, na de beslissing in de vorige raadsvergadering, voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Leeuiv zegt dat hy de vorige maal ongesteld was, en nu wy weer voltal lig zijn, opnieuw behandeling dezer zaak gewenscht is. De voorzitter lioht het voorstel van B. en W. toe. De quaestie is bovendien in een vorige zitting m den breede besproken, er zijn geen nieuwe gezichtspunten in 't adres geopendvoor B. en W. is er dus geen enkele reden om de gratitioatie //alsnog" te verleenen. De heer Hollmann merkt op dat 't meer geschied is dat een quaestie opnieuw aan de orde kwam, ook zonder nieuwe gezichts punten, De Raad was een vorige maal onvoltallig, kans op een ander resultaat der stemming is dus niet uitgesloten. De heer Dekker gelooft niet dat dit stand punt juist is. Anders toch zou ook de heden te nemen beslissing illusoir zijn, want nu is de heer v. d. Ven er niet onvoltalligheid der vergadering mag geen motief zijn om haar besluiten te niet te doen. Hierdoor wordt een gevaarlijk pre cedent geschapen, waartegen Spr. ernstig moet waarschuwen. De heer Temperman vindt het hard voor een oud ambtenaar om die f100 in te houden, temeer daar Goed bloed vroeger f 100 toelage had voor een school van 200 kinderenen er kinderen van school C naar school B zijn geplaatst. De heer Banner gelooft dat afstemming van het vei zoek in de vorige vergadering gevolg is geweest hiervan dat de Raad de cijfers niet kende. Niet de cijfers van nu maar van 15 Jan. Toen was 't getal leerlingen op school C 179 en gingen er 63 van daar naar school B. Waarom dat is. geschied, daar komt spr. niet in, maar 't is gesohied en daar mag Goedbloed de dupe niet van worden.- Toen had hij recht op f 100. En die heeft hij nu nog, Diet als douceur maar als recht komt Goedbloed die f100 toe; want indertijd had hij 't. De heer Hamer neemt uit 't debat de onjuistheden weg die gezegd zijn. Er zijn geen kinderen naar school B verplaatst; die waren er. Spr. lioht dit breedvoerig toe. En nu moet de Raad zich houden aan de offioieele cijfers van 15 Januari, zoodat Goedbloed geen recht heeft op die f100, al kan de Raad hem die natuurlijk wel als gratificatie toekennen. De heer Donner denkt voor de inlichting, maar dan blyf t toch over dat Goedbloed de dnpe is van het mindere aantal leerlingen. Er is ook geïntrigeerd om het cijfer der schoolgaande kinderen op school B niet te drukken. De heer Hollmann wijst op de dienstjaren enz. van adressant in verband met spr.'s argumenten in de vorige vergadering. De heer v. d. Leeuw zegt dat Goedbloed zyn leven lang minder pensioen krijgt als hem nu die f 100 gratificatie ontgaat. De heer hamer ontkent dit en verzoekt overlegging der bescheiden te dien op zichte, waaruit blijkt dat de pensioengrond slag voor Goedbloed vroeger f 1025 was en nu f 1050 bedraagt, en de gratificatie al of niet, daarin geen verandering brengt. De heer Fransen v. d. Putte zegt niets nieuws gehoord te hebben nook uit 't adres en zyn toelichting, nooh van de verdedigers. De zaak is ampel besproken. Spr. is 't eens met dhr. Dekker dat hier een gevaar lijk antecedent geschapen wordt, ook dewijl 't voorbeeld van adressant, die een hard nekkig man blijkt te zijn, navolging zal vinden. Spr. aanvaardt dan ook 't volkomen correcte advies van B. en W. De heer v. d. Bout is 'teens met dat advies, doch handhaaft zijn standpunt inge nomen bij 't opmaken van de begrooting voor 1908, dat adressant die toelage toekomt. De heer Dekker zegt dat nu een raadslid, in tegenstelling met de verklaring van B. en W., zegt dat er (wél) geïatrigeerd is, 't gewenscht is, dit adres aan te houden tot B. en W. een onderzoek hebben ingesteld. Dooh is die beschuldiging in 't vuur van 't debat den spreker ontvalleD, zegt hij dit zoo niet te hebben bedoeld, dan kan de Raad voortgaan. Maar dan dienen wy wèl in 't oog te houden, dat adressant, gevolg van omstandigheden by de wet bepaald,die f 100 van het Ryk niet krygen kan, en dat nu de bedoeling is dat de gemeente 't dan maar doen moet. Spr. heeft geen vrijheid ook na de toelichting van nu en vroeger daar voor te stemmen. De heer Donner zegt dat B. en W. buiten die intrigeer-geschiedenis staan. De heer v. d. Leeuw zegt dat in 't geen geschied is door een onderwijzer of wien ook niet onberispelijks ligt. Na eenig gedelibereer wordt 't voorstel van B. en W. om 't adres voor kennisgeving aan fe nemen verworpen met 8 tegen 4 stemmen (De Wilt Hamer, Pilaar, Fran sen v. d. Putte en Dekker). De heer Hollmann stelt nu voor f 100 gra tificatie te geven aan Goedbloed. De heer Hamer vraagt op deugdelijke gronden voor dit voorstel. Immers gedep. staten hebben eerst goedgekeurd een raads besluit om die f 100 niet te verleenen dus moet 't tegenovergesteld besluit van heden wel deugdelijk gemotiveerd zijn. De heer Hollmann zegt dat Gedep. Staten dit uit zullen maken. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen de 4 heeren evengenoemd. Vervolgens worden goedgekeurd eenige wijzigingen in de begrootingen van Arm- en Gasthuisbesturen een verzoek om afschrij ving van belasting wordt toegestaan. Ver zoeken om uitweg aan de M. A. de R. laan en Weslsingel voor wed. Timmerman en W. F. v. Riet worden ingewilligd. Af- en overschrijving van porten op de gemeente- begrooting 1907 worden goedgekeurd, be nevens wijziging dier begrooting, terwijl het le suppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld. Vervolgens wordt met 10 stemmen be noemd tot hoofd van school E mej. P. A. Snoep, vaD Rotterdam. Mej. Oostveen te Den Haag had 2 stemmen. Aan mej. v. Doorn wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares aan ge noemde sohooi. Ingekomen is een voorstel van den heer Hollmann met toelichting, om in de veror dening op de heffing van schoolgeld hot 2e lid van art. I te doen vervallen,te weten dat ook niet-betalende leerlingen kunnen wor den opgenomen aan school B. Het voorstel is in handen van B. en W. gesteld om advies. De vergadering is daarna gesloten. UIT DEN GOESCHEN RAAD. III. Een magere agenda en weinig publiek. Behalve de vier redacteuren binnen 't hek, waren er slechts vyf personen, en dan nog op een bankje „heelemaai alleen" de redac teur buiten het hek. Wy waren allen present, op collega v. d. Ven na, die wegens ongesteldheid afwezig bleef. Ondanks de magere agenda hebben we nog een eigenaardig debat gevoerd. De heer Goedbloed is nog eens teruggekomen met een adres om f 100 uit de gemeentekas te krygen en hij heeft (hoe is 't moge lijk I) zyn zin gekregen. En op welke motieven De heer v. d. Leeuw, die de vorige week ziek was, vertelde nu gelukkig her steld te zijn en dat hij daarom voorstelde het vorige beBluit maar ongedaan te maken, want //nou benne me d'r allemaal". Die rede vond weerklankde .heer Hollmann die begonnen was het pleit voor dhr. Goedbloed op te neme viel den heer v. d. Leeuw bij de heer Temperman was ook over 't geval aangedaan, en zelfs collega Donner vond motieven om 't ver zoek van den heer Goedbloed te steunen Maar de heer Dekker moest van het zaakje niets hebben en vroeg onder meer, waar dat heen moest, als aan besluiten in de eene vergaderiag genomen, in de daarop volgende vergadering weer getornd werd. Dat vond de heer Fransen v. d. Putte ook, en ik had er schik in te hooren dat hij vertelde zieh geheel aan te sluiten bij wat de hser Dekker had gezegdwant dat gebeurt nou niet alle dag. Enjmr. De Witt Hamer toonde duidelijk aan dat er zeer veel praatjes zijn verkocht, die geen gaatjes vullen. Maar de //hardnekkige" heer Goedbloed heeft 't er door gehaald, zeer tot mijn spijt, en de gemeentekas kan weer bloeden. Alleen de heeren De Witt Hamer, Dekker, Fransen v. d. Putte en Pilaar, en ook ik, waren er tegen om zoo royaal te zijn uit de gemeentekas. Toen deze beslissing gevallen was, liep alles als van een leien dakje. We wijzig den'' een keer of drie, behandelden even veel verzoeken, stelden wat vast, schreven wat over, gaven met veel plezier een eervol ontslag, en benoemden eindelijk tot direc trice der Meisjesschool mej. P. A. Sooep te Rotterdam, eene vrouw die wel belooft „de rechte man'' te zullen zijn. Dit alles geb urde na de oatastrophe- Goedbloed dan in 3 minuten. Ylug hé? En daarna moesten de 4 redacteuren, de 5 toehoorders en de redacteur b- h. h. weg, en gingen wii in besloten zitting nog verder aan het behandelen van zakeD. Maar daarover kan ik niets vertellen. 't 14e Raadslid. De heer ft. v. As (G. Schrijver) fe Haar lem is benoemd tot mede-hoofdredacteur van De Nederlander, (N. R. C) Bij herstemming is te Zutfen tot lid van den gemeenteraad gekozen v. Braam beek (soo.), gesteund door de liberale pers en kiesvereenig'Dgea met 387 tegen 363 op Binnendijk (a. r.) Te Zaandam moot in district II herstemming plaats hebban tusscher. Brinkman (1.) en v. d. Veen (a r.) en in district UI tusschen Wagenaar (s.) en v. Delft (a. r.) Te Arhhem, dis trict I, is herstemming noodig tusechen Cremers (k.) en Hennig (1.) en in district II tnsschen Noordhof (a en Stryland (s.) TWEEDE KAMER. Spoorweg Hontenisse—Selzaete. De minister van Waterstaat heeft uitvoerig geantwoord op het Voorloopig Verslag der Kamer nopens het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. De minister is van oordeel dat het rijksvoorschot elkeaanbevelingverdient. In de eerste plaats omdat daardoor de streek zal worden geholpen aan een van groot belang geachte spoorwegverbinding, waarvoor zij zich belangrijke opofferingen wil getrooste*. Maar in de tweede plaats ook omdat de aanneming van dit wetsontwerp ten gevolge zal hebben, dat de belanghebbenden bij een verbinding met Sas van Gent vermoedelijk spoediger hun wen- schen bevredigd zulien zien dan bij het volgen van een anderen weg het geval zou zijn. UIT DE PROVINCIE. Middelburg In de Raadsvergade ring van Woensdag xo Juni te 2 uur zijn aan de orde onderstaande zakenI. Notulen. 2. Stuk ken, 3, Eervol ontslag aan dhr F. G. de Liefde als leeraar aan het Gymnasium. 4. Benoeming onderwijzer school j (vacature L. Hogerland). 5. Benoeming lid bestuur der Godshuizen. Aanbe volen worden C. M. Ghijsen, H. W. J. Callenfels. 6. Voorstel B. en W. het verzoek van J. W. H. L. van Karsen om vrijgesteld te worden van den dienst bij de brandweer. 7. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomstenbelasting I907. 8. Ontwerp besluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1907. 9. De rekening der Godshui zen over 1907. lo. Voorstel B. en W. tot het maken van eene nieuwe buisleiding voor de duinwaterleiding. 11. Herstemming over het voorstel om ver plichte schoolvergaderingen in te voeren.Voort zetting van de behandeling van dit onderwerp. 12. Voorstel B. en W. tot het in erfpacht uit geven van een terrein Loskade aan A, v. d. Wijk te Amsterdam. (Indien het rapport der Commissie van financiën tijdig inkomt). 13. Idem tot het toekennen van eene gratificatie aan mej. v. d. Brink voor extra lessen. 14. Id. tot het verleenen van pensioen aan den eervol ontslagen agent-bode J. den Boer. In de Maand Mei gehouden algem. vergadering van de Veilingsvereen. Wal cheren" werd ala bestuurslid gekozen de heer J. Polderdyk, Nieuw- en St. Joosland, die thans voorzitter der vereeniging is ge worden. Van de 116 in Mei j 1. bij het 2e Bat. 3e Reg. Inf. te Middelburg ingedeelde miliciens der lichting 1908 (z. g. vier maan- ders) zijn 46 afgekeurd, dus plm. 40 pCt. Van dit Bat. zullen de sergt.-fourier De Kat en de sergt. Rybering, op 6,7,8 en 9 Juni a. s. deelnemen aan de wedstrijden voor militairen, welke ter gelegenheid van het 40jarig bestaan van 't Nederlandscb Gym nastiek Verbond, te Amsterdam zuil in plaats hebben. Rilland-Bath, Reeds geruimen tyd nestelden in de hooge hoornen naby de hofstede van den heer De J. alhier een aantal reigers. Het is bekend dat deze zoo erg gemakkelijk niet zyn te vangen. Woensdagavond evenwel gingen er een 8 k 10-tal Belgen, in den Batbpolder alhier werkzaam, er op uit. Zy klommen als katten in de boomen en bemachtigden er in korten t.yd 23, terwijl er nog twee gescho ten werden door den jachtopz. K. alhier. Biezelinge. By het hevig onweder dat gisterenavond alhier woedde, is de bliksem geslagen in de woning van den heer Goed bloed. Waarschijnlijk is hy even beneden den schoorsteen ingeslagenheeft op den zolder het gordijn en een ijzeren roede van voor de bedstede, waar de meid,een nichtje van de vrouw des huizes slaapt, geslagen en heeft even bezyden die bedstede door den munr langs het dak het huis verlaten. Eanige ryen pannen, die afgeslagen wer den, het gat in den muur en een gat in het dak wijzen zoo ongeveer den weg aan dien de straal heeft genomen. Gelukkig is er geen brand ontstaan, en evenzeer een voor recht mag hot beeter, dat het niet 's nachts gebeurd is, daar brokken kalk op 't hoofd kussen het vermoeden wettigt dat genoemd meisje er dan waarschijnlijk door getroffen zou zijn geworden. Driewegen. In de Donderdag gebonden raadsvergadering waren alle leden present. Er werd met algemeene stemmen besloten tot begrinding van den Weltevredendyk op de voorwaarden gesteld door 't water schap Ellewoutsdijk, n.l. eene bijdrage in de kosten van aanleg ad f 40 per 100 meter lengte, en van 20 cent per jaar voor elke M. lengte der weg in de onderhoudskosten. Bet voorstel van een der leden om den gemeenteveldwachter vrije woning te ver leenen ingaande met 1 Januari 1908, waar over do vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, werd thans met 6 tegen 1 stem aangenomen. St, Pilipsland. In het belang der kleine landbouwers zal, naar men verneemt, een deel van de op 22 dezer te verkoopen staatsgronden in den pas ingedykten pol der, ter grootte van ongeveer 100 gemeten, in kleine perceelen worden geveild, en wel dat gedeelte, dat onmiddellijk by de tram halte is gelegen. Ook zou een strook gronda groot genoeg om er circa 80 woningen op te knnnen bouwen, voor bouwterrein wor den gereserveerd. Heinkenszand. Van den landbouwer B. Simonse alhier, is tjjdens het onweder, dat gisterenavond op vele plaatsen woedde, een jong paard grazende in een weide onder 's Heer-Abtskerke door den bliksem gedood. Terneuzen. Candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing (vao. Verbrugge) zijn: Dr, Jao. van de Ree (a), en W. van Tatenhove (1). Waterlandkerkje. Tot lid van den gemeenteraad is gisteren gekozen de heer M M. Wadde van Roon (lib.) met 40 stem men tegen 29 op de heer C. B. Tas (kath Te Wemeldinge sloeg gisterna middag de bliksem in een schoorsteen van de woning van J. G. zonder groote schade te veroorzaken, en werden ook nog twee boomen door het hemelvuur getroffen. Scherpenisse. Nadat de afschniving van den zeedyk alhier zoover hersteld wbb, dat alle gevaar geweken is, bleek Donder dagmorgen dat het nieuwe werk wede. 60 cM. was verzakt. Scherpenisse Toen schipper Veratraa- ten van Stavenisse Dinsdag j 1. alhier met zijn motor de haven wilde binnenvaren ge- raakte't schip uit delvaargeul,zoodat't op 40 M. afstand van die genl op de slikken bleef zitten. Donderdag is het gelokt door ont- graving, waaraan een 20tal man werkte, schip weder vlot te krijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1