NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 209. 1906. Vrijdag 5 Juni, 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH BBlteilaidsek Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. a Je DE J0N6E-VERWEST-. te Goes f. P, D'HUU, te Middelburg. Zij, die zieh met 1 Juli a. s. op ons blad abonueeren, ontvangen bet tot aan dien datum gratis. ozïTïïïnt;. PRIJS DER ADVERTENTIËN Spanje. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,025. UITGAVE DER FIRMA £K VAN Naast zooveel dat ons dankbaar stemt, ook in maatschappelijk opzieht, treft ons toch ook gedurig het verschijnsel van aoh- iertïi'gung van verwording, van inzinking. Niet elujd stemt het volgen van de ge schiedenis van den dag tot dankbaarheid en vroolijkheid, maar gedurig wordt de mensch die meêleeft op gevoelige wijze er aan herinnerd dat de zonde heerschappij blijft voeren in het hart der enkelen en in het bedrijf van gansehe natiën. Duitsohlaud leeft onder den indruk van een straf toe te passen door de justitie op een kring van hooggeplaatsten in de maat schappij ter oorzake van niet te noemen zedelooze handelingen. Aan Frankrijk is, voor zoover het althans niet door den revolutie-geest bedorven be volking betreft de schrik om het bart, ge slagen bij het openbaar worden van de jongste bevolkings-statietiek. Reeds een kwart eeuw gaan de cijfers der geboorten in Frankrijk op onrust barende wijze achteruit, maar zoo erg als het vorige jaar is het nooit geweest. Het sterftecijfer was ruim 20000 hooger dan dat der geboorten. Voor een halve eeuw stond Frankrijk en Duitschland gelijk in aantal inwoners. Nu telt Frankrijk 39 en Duitsch land 60 millioen. De cijfers worden ontleed op allerlei wijze, maar hoe men ze ook wendt of keert, ze geven een treurig beeld van inzinking. Vanzelf gaat men nu kunstmiddelen zoeken tot vermeerdering van het cijfer der bevolking. De een pleit voor vrijstellingen van lasten en dieDsten en de ander werd het verstrekken van steun aau groote gezinnen. Alsof daarvan iets te wachten is. De oorzaak ligt voor de hand. In Frankrijk heeft het goddelooze Nieuw- Halthusianisme meer dan in eenig land ter wereld ingang gevonden. Nergens is het meer in praetijk gebracht dan in Frankrijk. Geen bodem was ook zoo vruchtbaar om het zaad van deze volk- en huisgezin ver woestende praetijk to ontvangen als deze. Jaren lang is de bevolking geleerd dat er geen enkele reden is die totpliehtvervulling roept of tot gehoorzamen aan gezag verplicht. Alles wat de bevordering van stoffelijke belangen in den weg stond zette men op zij, en waarom zou men niet uit den weg ruimen wat het genot vermindert of het smaken van genot verhinderd Kinderen en huisgezinnen vorderen zor gen. Het bezit van zoo'n maatsohappelijken rijkdom eiseht zelfopoffering. Het familie leven eisoht de vervulling van pliehten die het zoogenaamde genot dat onzen tijd zoo rijkelijk buitenshuis aanbiedt, belemmert. Inzinking Het is niet twijfelachtig dat een hemels breed verschil bestaat tussohen de openba ring van zonde in Duitsohlands aanzienlijke kringen, en het gemis aan den lust en de kracht om voort te bouwen op de christe lijke grondslagen der samenleving, gelijk zich dit in Frankrijk openbaart. In Duitschland een gebrek, een Bcheur in het oude soliede gebouw, in Frankrijk een revolutiebouw, slecht van fundeering en zwak van constructie, vertoonende de stel lige profetie van eindelijke inzinking. Niet een enkele scheur vertoont het maatschappelijk gebouw, zoolang reeds door de revolutie ondermijnd, maar vele scheuren. Ondermijning van het gezag, verslapping van de tucht, verwildering van het volk, verliea van prestige, zie daar eenige scheu ren in den revolutiebouw. Dat ze ons land en volk ten afschrikkend voorbeeld zijn 1 Inzinking vooral en aller- wege op het terrein van het gezag. Schier geen enkel land meer in ons werelddeel, waar de volksvertegenwoordi ging nog eerbied inboezemt. Frankrijk, Duitschland, Italië, Oostenrijk, Hongarije, Spanje, België, en van ons eigen land zwiigen we het liefst, heeft veel critiek en veel bezwaren tegen zijn volksvertegen woordiging en voor ons gevoel heeft die vertegenwoordiging niet aan achtbaarheid gewonnen. Dorst naar goud openbaarde zich, vooral bij de joDgste financieels en oeconomische crisis op een wijze als niemand wel had verwacht, en in moer dan één werelddeel. Amcrika's zwendel en Afrika's karkter- loosheid en Europa's speculatiën hebben duizenden slachtoffers geëischt. Zoo vertoonen ztch onder veel arbeid en veel strijd ook teekenen van inzinking en niet zoo weinige. En het was de Kreuzzeiting dis eenigen tijd geleden de christelijke wereld de roe ping voorhield om thans met dar daad te toonen, dat het den christelijken volken mogelijk is, wat den Heidenschen volken, ook het moderne Heidendom onmogelijk bltek, om de in onze moderne beschaving voortwoekerende zonde van verwording en ontaarding te stuiten door de zedelijke kracht van het Evangelie des Kruises. Scherper, meer belijnd komen de ver schillen met ieder jaar voor den dag. De wereld wordt knapper, maar ook slechter. De gemeente des Heeren laat vuri ger en beslister haar getuigenis hooren. Alles wordt forscher, zoowel het ongeloof als het geloof. Alles wordt uitgebreider, zoowel de wetenschap met hare wijsheid, als de dienst des Heeren met zij j wonderen van genade. Het ongeloof dat de lichten des hemels wil uitblusschen treedt stouter op, maar krachtiger klinkt ook de taal des ge loof». En nu wordt ieder belijder des Hee ren, die getuige is van zoo velerlei inzin king op zoo menig terrein, eerst voor zich zelf en daarna voor heel zijn omgeving geroepen meer dan ooit tegen afdwaling te waken, 't Is zoo dikwijls de eerste stap dio 't doet, en eindelijk staat men schier onge merkt voor een afgrond van ontaarding, verwording, inzinking. 4 Juni 1908. Onze bekende Walohersohe oudheids- minnaar, bekend onder de letters K. W. heeft in een der laatste nommers van de ChristelijkSchool, uit een Nieuwlaodsch schoolschrift enkele stukjes volkspoëzie opgedolven, velen onzer lezers althans in brokstukken uit de overlevering onzer kinderjaren bekend, en aantrekkelijk, om dat die soort poezie weggestorven is met het geslacht dat het onze is voorafgegaan. Enkele korreltjes willen wij nog oppik ken, omdat diejsoort poezie, zooal niet hier zijn vaderland gvond. althans zeker druk beoefend werd. Zeven schrijfvoorbeelden zullen we over nemen, en menigeen zal er een oude, wel bekende in ontmoeten. Ss.No. i. De visschen in de zee Den eenen eet den anderen GEB Zoo doen de menschen mee En leven met malkanderen. No. 2. Adam, onzen eersten vader, Was dat niet een regten boer, Waarvan dat wij altegader Dragen nog denzelfden snoer. Edelman, wat meugt gij roemen fetish Dp uw £eld en ep uw goed Gij zijt maar van een boer gekomen, Waarom dat ik lachen moet. No. 3. Laat alle winden waaien, Laat alle] molens draaien, Laat allej waat'ren vloeien, Laat elk mensch zich met zijn eigen dingen bemoeien. No. 4. Als de landman gaat uit zaaien Volgen hem de bonte kraaien, Maar de mosschen en de vinken Die pikken meer als ze drinken Dan komt de jager met zijn hond, Die trapt het koren in den grond, Dat moet de landman al uitstaan, En-nog geduldig henen gaan. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ssssseKXBesaaBse&BUBmv issaPa&söss^ffl&EXiöiSgïpsss No. 5. Door mij gedaan, door mij geschreven God weet, hoe lang dat ik zal leven, Leef ik lang of leef ik kort, 't Is de wil van onzen God. No. 6. Eenen die te veel wilt snappen Uit de schole, zoo men zeit, Zal men in de handen klappen Met de plak, 't zij knecht of meid. Daarom weest altijd zeer stille, Als ge hier ter schole gaat Dat zal wezen mijnen wille, Doet het goed en laat het kwaad. No. 7. Den ouden zal men eeren, Den jongen zal men leeren, Den wijzen zal men vragen, Den zot'en zal men verdragen, Den naakten zal men kleeden, Den blinden zal men leiden, Den zieken zal men laven, Den dooden zal men begraven, Den wolf zal men vangen, Den dief zal men hangen, Den haas zal men eten, Daarom zal men Gods Woord niet [vergeten. Ook de postdienst op Engeland, door de Maatschappij Zeeland vervoerd,ondervindt de drang van versneld vervoer. Het is tegenwoordig letterlijk een wed loop tusschen de Ooeaan-stoomers die den Atiantisehen ooeaan oversteken naar New-York. Op de minuut wordt opgegeven hoe lang, of liever hoe kort, de Lutsiania of de Mauritsiania of de Duitschland aan den overtocht besteden. Ook de Noordzee behoort tot de groote heirbanen waar in vreedzamen strijd den kamp der vlugheid wordt gestreden en de vloot van de Zeeland neemt een der voor naamste plaatsen in dieu wedloop in. Maar de kunst is om zich te handhaven. Daartoe zal de Maatschappij alweder drie of drie en een half millioen gulden moeten uitgeven om drie nieuwe schepen te bouwen iu staat om de reis weder iels te bekorten. Tegenover deze uitgaaf staat het profijt dat de Zeeland voor dat vluggere vervoer 150.000 gulden of anderhalve ton meer per jaar ontvangen zal voor het postvervoer. Het besluit van den Rotterdamschen ge meenteraad ou> de beruchte kermis aldaar af te sohaffen zal in alle ehristelijke kringen met blijdschap vernomen zijn. Onder alle kermissen was de Rotterdam- sohe wel de meest beruchte. En nu is 't volkomen waar wat de tegen standers als hoofdargument aanvoeren dat uitspanning altijd met uitspatting gepaard gaat en dat een besluit van eenig eoilegie de zeden niet verbetert, maar het is evenzeer waar dat als men particulier op eigen terrein of in eigen woning zich uitspatting veroor looft, ieder zijn, eigeia meester blijft en dan ook de gevolgen zelf dragen moet. Maar als de overheid gelegenheid tot uit spanning, die altijd tot uitspattingen leiden uitlokt, beschermt, aanmoedigt zelfs dan is tooh bij geen mogelijkheid alle verantwoor delijkheid van zich te schuiven. En zoo staat het met de kermis. De overheid opent de gelegenheid tot kermisvieren welks uitspattingen men kent en weet. Wat in zoo menige plaats van uit spanning geschiedt komt, behoudens dat men anderen niet hindert, voor rekening van ondernemers en bezoekers. Bij de uitvoerige bespreking die zes dagen lang in de Tweede Kamer over het min of meer wensohelijke van Staats-ex- ploitatie van spoorwegen is gehoudeD, trok het onze aandacht dat één bezwaar niet genoemd werd. En toob is het een bezwaar o.i. bij de tegenwoordige ontwikkeling onzer maat schappelijke toestanden niet lioht te aohten. Het is het gevaar dat het talrijkste korps ambtenaren, beambten en werklieden, duizenden omvattende, alweder in staats dienst zou overgaan. Deze duizenden zijn allen kiezers. Hoe licht komt ook voor hen den strijd der plichten. Persoonlijk belang oontra alge meen belang. Een zekere categorie van burgers wordt uitgesloten van gemisaanonafhankelijkheid Maar kan dan hier ten volle van onaf hankelijkheid sprake zijn De regeerinfs candidaten in het buiten land en de aotie bij sommige verkiezingen in het binnenland leeren wel anderedingen. Nog geen half jaar geleden is er heel wat te doen geweest om den Kamerzetel van Sneek. Ia Sneek een overwegend antirevolu tionair is toen mr. S. de Vries gekozeD. De heer De Vries, ook lid van den Amsterdamsehen gemeenteraad is nu tot wethouder in de hoofdstad gekozen, en beeft die benoeming aangenomen met de verklaring dat hij den Kamerzetel ver laten zal. Weldra staat Sneek dus vooreen nieuwe verkiezing en deze verkiezing zal ditmaal voor de reehtsohe partijen van buitenge wone beteekenis zijc, Immers wat reeds langen tijd in de lucht hing is nu werkelijkheid geworden. De Bond der Friesoh christelijk-histo- risohen zal voortaan samengaan met de reeds voor enkele jaTen ineengesmolten Vrij-antirevolutionaire en ohristelijk-histo- rische kiesve.reenigingen eD alzoo vormen een christelijk-historische Unie. Voor de beteekenis van deze Unie en voor de kennis van haar stemmenmaebt is de aanstaande verkiezing in het hart van Friesland een kraohtmeetiDg bij uit nemendheid. Al» men, ook bij ons, gaat napraten over den uitslag van verkiezingen komt er nog al eens wat los. Maar bij onze zuidelijke nabureD, de Belgeu, is het tooh nog erger. Met hun levendig temperement en huu teebenaoh- tige volkstaal kunnen ze heel wat zeggen. Ia ons buitenland is gemeld dat het cijfer dat de hedendaassohe regeering van de rechterzijde in de Kamer had, door de winst der sooiaal-demooraten is gedaald tot 8. Met de gewone drukte wordt dit verlies van twee zetels voor de regeering eo deze winst van vier zetels voor de sociaal democraten geexploiteerd. We begrijpen zeer goed sohrijft de Vlaamsehe Gazette dat de olerioalen rondloopen met neuzen zoo lang als een snuit van een olifant. Hun overmoed is versoheidene graden onóer vriespunt ge zakt. Weemoedig staren zij in de toekomst nu de roes uit is. Zij gelijken aan een student die op voorhand met vrienden en vriendinnen op den goeden uitslag van zijn examen gedronken heeft en thans melan cholisch op zijn lange buis en zijn platte beurs in treurige mijmeringen verzonken is. Wat een smoutpeer Ha, indien de Henegouwers zich zoo kloekmoedig gedragen hadden als de Oost- Vlamingen, de Limburgers en de Luike naars, [de boel zou opgeschept geweest zijn. Het sehijnt dat eenige liberale kolen- en ijzerbarons terwille van de Congo voor de cleriealen kozen. Dit is de uitlegging waarom het kartel te Zoningen en te Doornik den gewensoh- ten uitslag niet gegeven heeft. Wat er ook van zij, wij hebben alle redenen om tevreden te zijn, daar de re geering en hare meerderheid tegen wil en dank van het land aan het roer blijven, We hebben dit eene staaltje, ook om de piquante taal, maar toch voornamelijk om de opblazerij gegeven. Zoo kleedt men een overwinning aan. Dezer dagen lazen we in een der Hol- landsehe dagbladen In het Apollo-theater waar staat er niet bij wordt de spoorwegramp bij Contioh vertoond. Men ziet de versplinterde wagens, het zoeken en vervoeren der dooden en ge wonden, de aankomst der ambulanoes en 't vertrekken der treinen metdegekwetsteu. Na een aansporing tot trouw bezoek vervolgt het bericht aldus„Dit nummer dat ongetwijfeld veel publiek zal trekken, wordt zonder muziekgeleidiog vertoond, terwijl de verschillende op het doek ge brachte tafereelen uit deze droeve gebeur tenis worden toegelicht". De aankondiging op zichzelf is reeds stuitend voor het gevoel, wat moet dan de voorstelling, en op die plaats wel zijn Luxemburg De verkiezingen voor de gedeeltelijk af getreden Kamer zijn geëindigd. In het kanton Luxemburg (platteland) zijn 6 libe ralen en 1 katholiek verkozen. Te Esch in het mijndiatrict heeft de coalitie van libe ralen en socialisten de overwinning be haald. De katholieken hebben slechts een van de zetels te Esch veroverd. In da andere kantons zijn geen belangrijke ver anderingen gekomen. Do Spaansche ministerraad besloot de schorsing der grondwettige waarborgen in de provincies Barcelona en Gerona opto* beffen. De Koning heeft het decreet onder- teekeBd. Duitschland. Te Berlijn had gisteravond ter eere van den Zweedschen koning en gemalin een groote taptoe met fakkellicht plaats, waar van de vorstel;)ka personen op het balkon van het koninklijk Blot getuige waren. On- geloofelijke menschen massa's woonden het grooteche muzikale schouwspel by. Tegen elf uur vertrokken de hooge gasten na har telijk afscheid van Keizer en Keizerin op 't station. België. Tijdens de Belgische verkiezingen is de Congozaak «00 mogelijk nog verwarder ge worden. De afgevaardigden der linkerzijde die men tol dusverre ondar de a.s voorstem mers rekende hebben zich nu tegen het ont werp, zooals het daar ligt, verklaard en reohts zijn er 3 of 4 cnverzettelijken. De De regeering wil geenszins dat het op een partijstemming zal uitloopen en verlangt in elk geval eeD aanzienlijke meerderheid. Zij is dns bereid belangrijke concessies te doen. De minister Renkin (justitie), die een aan zienlijk aandeel aan het Congodebat heeft genomen is Zaterdag naar Wiesbaden ver trokken tot een onderhoud met den Koning. Gisteren iB het hoofd van het kabinet, mi nister Sohollaert, eveneens derwaarts ver trokken. Frankrijk. Van een bloedig arbeidsconflict gewaag den wij gisteren in onze Telegrammen. Yignenx, een dorp omstreeks twintig kilometers van Parijs, is het tooneel ge weest van een bloedige botsing tusschen werkstakers en gendarmen. Reeds sinds het begin van Mei staken de werklieden in de zanderijen, omdat de werkgevers weigerden hun loon tot 70 een- timen per uur te verhoogen. Naarmate de hulpmiddelen der stakers uitgeput raken, neemt hun verbittering toe en zoo kwam 't Dinsdag tot 'n uitbarsting toeu de werkgevers trachtten, in een der zanderijen vreemde arbeiders te doen wer ken. In den namiddag trok een paar met zand beladen karren door het dorp Mont- geron, onder geleide van een paar gen darmen. Daar komt men tweehonderd stakers tegen, die de karrevoerders aan vallen, de tuigen doorsnijden en den inhoud der karren in een greppel storten. De twee gendarmes worden tamelijk ruw behan deld. Middelerwijl komt een troep van om streeks twintig gendarmen iu het dorp. Een hunner herkent een van de voornaam ste aanvallers van de eerste botsinger wordt bevel gegeven hem te jtrresteeren eg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1