NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 207. 1906 Woensdag 3 Juni. 22e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ohs blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datnm gratis. IJK. SIM I S R A,E t- Een pleitbezorger voor zijn volk. j. DE JONGE-VERWEST te P, D'HUÏJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. Heinkenszand. In de gisteren gehou den bestuursvergadering van de Onderlinge varkecsvereenigiag „Eendracht maakt macht", alhier, is besloten, om de verze kerde varkens der leden, „voorbehoedend" te laten inenten tegen de vlekziekte, bet- welk kosteloos geschiedt. Schore. Ia de openbare raadvergade ring van Maandag waren 6 leden tegen woordig. De voorzitter deelt den raad mede dat wegens ziekte van den secretaris als zyn plaatsvervanger door B. en W. is be noemd dhr- A. Stevense. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. etm Colyusplaat, ook voor Cats, 4 en 5 Juni, des voormiddags. 2 Juni 1908. Op onze advertentie-pagina in ons voor laatste no. komt een advertentie voor, waarop wij bijzonder de aandacht vestigen. Het is de aankondiging van het Zendings- feest te Rilland-Bath, op2en Pinksterdag. Uogen wij op deze annonce nog eens speciaal de aandaoht vestigen V Vooral van onze Zendingsvrienden te Ierseke, Schore, Kruininge, Hansweert, Krabbendijke, Ril land en Bath Zij hebben nu eens een goede gelegen heid tot ontspanning; en tevens om hun kennis op Zendingsgebied te verrijken, en aangemoedigd te worden tot meer yver in het werk der Zending. De tijd is voorbij dat men in de Zending een werk alleen voor Zendelingen en Zen- dingsvereenigingen ziet. De gansche ge meente des Heeren is een Zendingsge- meente. En ieder lid dier gemeente heeft daarin een roeping te vervullen. Welnu, waar nog zoovele miljoenen Heidenen in de rijke Oost, een Nederland- sche bezitting, van wier geld en arbeids kracht Nederland rijk geworden is, vragen om onzen steun en genegenheid, daar rust op onze vrienden,die in en om Rilland-Bath wonen, de taak met 'n dankbaar, verheugd en vriendelijk hart ter Zendingsconferentie te gaan, om te hooren wat hunne roeping is tegenover onze Oost, en tegenover die mil joenen ongelukkigen, die nog nooit iets van het Evangelie des Kruises vernamen. Moge er op 2en Pinksterdag een ruime opkomst eu een rijke inzameling zijn, die der Zen ding ten goede komt. En vinde 't goede vooibaeld van Rilland- Bath overal elders in deze provincie navol ging. Wy zijn niet tegen Zendingsfeesten, maar ons Zuider Zendingsfeest hebben wy dit tegen, dat 't geld dat daar gecollecteerd F E VIL L E T O W Slof. Immers, toen in 1656 bij het uitbreken van den oorlog met Spanje, bij besluit van den Geheimen raad de bezittingen van alle Spaansohe onderdanen werden verbeurd verklaard, kwamen ook de orupto-Joden in het gedrang. Het begon met Antonio Rodriguez Robles, een vermogend koop man, die, hoewel van Portugeesche af komst zijnde, vaa zijne goederen werd beroofd. Deze onverhoedsohe aanval bracht ontsteltenis en bezwering in het Israëli tische kamp. Smeekschriften aan Cromwell volgden, eerst van Robles, wiens zaak na onpartijdig onderzoek in 's mans voordeel werd beslist, daarna van de voornaamste leiders der Joden gezamenlijk. Deselaat- sten kregen daardoor een ongezochte ge legenheid den Protector hunne belangen met vernieuwden aandrang op het hart te binden. Het was niet zonder eenig suoces. Hun werd schriftelijk het recht van mede- in woning en het drijven van handel in gansoh Engeland toegestaan. Hun syna gogen konden zij behouden ook werd hun het reeht verleend op eigen kerkhof hunne dooden te begraven. Zells werd den Lon- densohen autoriteiten gelast den Joden op geenerlei wijze te bemoeilijken. Van hunne zijde beloofden de Joden geen onvoor waardelijke emigratie aan te moedigen, niemand hun eeredienst en plechtigheden wordt, zoo'n klein bedrag vormt in verge lijking met 't geen de spoorwegmaatschap pijen daarvan genieten. Een gulden voor den trein, oen kwartje voor verteer, en een cent voor de Zendingsbus, zoo gaan velen op ter Zuider Zendingsfeest. Daarom zijn die plaatselijke Zendings feesten als te Rilland-Bath zoo uitnemend. Zij kosten weinig, wat het uitstapje aan gaat, en daardoor kan er ook meer in de Zendingskas vloeien. Moge dit gebruik meer algemeen worden. Hier treden drie predikanten en een aan staand zendeliag op. Wij houden ons verzekerd, als men ook te Kloetinge, Wemeldinge, Ierseke, 's-Heer Areudsberke, en waar ook op Walcheren en Z. Vlaanderen of Schouwen en Duiveland, een dergelijk Zendings-,/feest" begeert, de sprekers bereid zullen bevonden worden van het beste te geven wat zy bezitten. Men neme de proef maar eens. O een politiek meer. Onder al wat bedisseld en besloten is in de vele bondsvergaderingen, die overal in den lande eergisteren gehouden werden, staat boven aan 't besluit van den neutralen bond van post- en telegraaf beambten «De Post", dat in geen 5 jaar meer in den bond over politiek gesproken mag worden. De berichten zeggen, dat het besluit na heftige gedachten wisseling genomen werd. Geen wonder, in een zoogenaamden neu tralen bond als deze. Besloten is het: voor 5 jaren. Wie ge looft het Centrum. Vele liberalen zyn nog steeds van de leer dat 't landsbelang vordert by her stemming soms ook wel bij eerste stem ming een sociaal democraat te verkiezen boven een antirevolutionair. Hetzelfde als wat in België gezien wordt, waar het wegstervend liberalisme over de geheels linie by de Kamerverkiezingen het parool uitgeeftstemt op den socialist. In Zutfen ziet men hetzelfde gebeuren bij een herstemming voor een lid van den gemeenteraad. Het behoeft niet te verwonderen, sinds een oud-liberaal dagblad Set Utrechtsch Dagblad zich in 1905 bij een statenver kiezing ontvallen liet Oudegeest is de banierdrager van onzen uitersten linkervleugelhy is de ietwat openlijk op te dringen, zioh niet te laten vervoeren tot redetwist en pennestrijd, alsmede geen proselieten te maken. De meeste invloedrijke Joden waren met dit compromis zoo niet voldaan en byzon- der ingenomen, dan toch tevreden. In ieder geval legden zy zich er by neer en schikten zich in het onvermijdelijke. Niet alzoo Manasse ben Israel. De inhoud stelde hem te leur omdat deze bleef beneden 't ideaal, dat hy met inspanning van alle krach ten had weten te bereiken. Hy was niet naar Engeland gekomen voor persoonlijke belangen. Ware dit het geval geweest, dan had hy om zoo te zeg gen zijn doel bereikt. Zelfs was hij door Cromwell hoffelijk ontvangen, met onder scheiding bejegend, niet alleen als man der wetenschap, wiens naam ook aan de over zijde van het Kanaal een goeden blank had, maar ook en niet minder als vertegenwoor diger eener natie, welke veiligheid zocht onder Engelands vleugelen. En dan 's mans zoon Was deze Samuel ben Israël, die zyn vader vergezelde, niet eenigen tyd te voren voor het oog van het geletterd Engeland, aan de beroemde universiteit van Oxford, het „dignus, dignus, est entrare" toegeroe pen by gelegenheid zijner promotieals doc tor in de wijsbegeerte en de geneeskunst Ziende op dit alles, kon de geleerde rab bijn tevreden zyn. We vernamen hy was dit niet. En geen wonder, zyn ideaal lag hooger dan de bevrediging van persoonlijke wenschen; zyn blik reikte verder, zyn groote geest omvatte gansch een volk. Dit volk droeg hy op het hart, als de hooge- UETOAVE DER FIRMA 2N VAN rood getinte neef. Het staat hier nu tus schen een principieel tegenstander eener- zyds, anderzijds een banierdrager aan on zen eigen uitersten linkervleugel". En verder „Tusschen liberalen en socialisten ligt by eenheid van levensbeschouwing slechts een nuance van zacht rood tot vurig purper''. Mr. Treüb tegen De Nieuwe Courant. Het bestuur der Vereeniging van Neder- landsohe Werkgevers, kennis genomen hebbende van de door mr. Treub in de Tweede Kamer op 26 Mei geuite bewering, dat de Nieuwe Courant door het aanvaarden van Geldelijken steuu van de vereeniging, haar „oordeel" aan de belangen (der groote werkgevers) „heeft verpand, zoo niet ver kocht" verklaart zonder eenig voorbehoud dat de vereenigiDg, in hare vergadering van 28 November 1907 vernomen hebbende het besluit der Nieuwe Courant om zioh in ver hoogde mate toe te leggen op de behande ling van onderwerpen, rakende de belangeD van nijverheid, handel en landbouw, eu uit ondervinding wetende dat het economisch standpunt der Nieuive Courant geheel over eenkomt met dat der vereenigiDg, aan die oourant heeft toegezegd een bijdrage tot dekkiug van een eventueel tekort op de exploitatie tot een maximum van f 8000 per jaar gedurende hoogstens drie jaardat bij deze toezegging vaa de zjjde der yereeni- ging geenerlei voorwaarde is verlangd of gesteld; en dat deze bijdrage door 1de Nieuive Courant zonder een enkele voor waarde is aanvaard, daardoor geenerlei band tusschen de vereeniging en de Nieuwe Courant is ontstaan noch de vrijheid van oordeel harer verantwoordelijke redactie op eenige wijze is beperkt. Zondag heeft het Tweede-Kamerlid voor het district Tietjerksieradeel, de heer Van der Voort van Zijp, afscheid genomen als predikant van de Ned. Herv. Kerk te Doesburg, zoodat hij zioh thans geheel aan zijn arbeid als lid der T weede Kamer geven kan. Bott.) In plaats van ds. J. M. Mulder, geref. pred., die op zyn verzoek wegens vertrek met 1 Juli a. s. eervol ontslag verkreeg als Protestantsch godsdienstleeraar in de ge- priester onder oud-Israel de twaalf edel- steenen, vertegenwoordigers der afzonder lijke stammen met dit volk gevoelde hy zich solidair verbonden en van dit volk wilde hy de pleitbezorger zijn. Dit was naar hij meende zijn taak en roeping. Van die roeping bewust, is hy haar getrouw gebleven. Ook in Engeland, waarheen hij zich had begeven om voor zyne verdrukte broederen hulp en steun, meer nog gelijke rechten aan te vragen als waarin de Chris tenen deelden en op deze wijze, zooals hij het in een zijner adressen aan deEngelsche natie uitdrukte, Sion te troosten in haar druk. In dezen kon hij transigeeren, noch marchandeeren. Van daar dan ook zyn lyden, toen hem blijkbaar de vervulling van zijn ideaal ontging. Want spoedig ont stond verwijdering tusschen den radicalen geestdriftvollen rabbijn en zyn meer con servatieve geloofsgenooten, als gevolg van het gerezen verschil omtrent de meest practische wyze om tot hetzelfde doel te geraken. Ook was de connectie met zyn Holland- sche meest koningsgezinde stamverwanten zoo goed als afgebroken, sinds hij zich op ondubbelzinnige wyze aan Cromwell's zjjde had geschaard. Nog een laatste poging waagde de moe dige en onversaagde kampvechter om voor zyn volk in de bres te springen. By Crom well drong hy aan op de uitvaardiging eener proclamatie in denzelfden geest als zijn te voren ingeleverde smeekschriften 1 Maar toeq deze faalde was Manasse ben van 1—5 regels 40 cent, itdere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regeï meer 10 cent. vangenissen te 's Hertogenbosch, is door den minister van justitie b noemd ds H. W> A. Voorhoeve, Ned. Herv. pred. aldaar. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedurende de maand Mei 1908 931 Télegramnun, ontving er 892, opge nomen en verder geseind werden 1118, totaal 2941. Gesprekken. Uitgaande 401, inkomende 294, overgenomen 1082, totaal 1777. Ver- Ont- Kanloren. zonden, vangen. Totaal. Baarland 23 30 53 Borssele 53 45 98 Driewegen 19 25 44 Ellewoutsdyk 44 43 87 's-Gravenpolder 52 45 97 's-Heer Arendskerke. 26 48 74 's-Heerenhoek33 29 62 Heinkenszand 20 44 64 Hoedekenskerke 27 25 52 Kapelle 89 147 236 Kloetinge 19 19 38 Kruiningen 49 48 97 Kwadandamme7 6 13 Niouwdorp 17 19 36 Nisse11 21 32 Oudelande 18 18 36 Ovezande. 25 35 60 Rilland40 40 80 Schore30 48 78 Waarde11 20 31 Wolphaartsdijk 86 69 155 Middelburg. Tot klerk op het parket van den officier vaa justitie alhier is be noemd dhr. K. Visser, thans klerk by den ambtenaar van het O. M bij de kantonge rechten te Middelburg en Goes. Dhr. Verhaagen vermeent dat deze be noeming ongeldig is, aangezien het regle ment van orde dit niet toelaat. Israël ten einde raad. Zyn hoop was ver gaan en met deze ook zijn geestkracht. Daarenboven raakten zyn geldelyke mid delen uitgeput en begon zijn gezondheid te wankelen. In den uitersten nood wendde hy zich nogmaals tot Cromwell, zyn eenige toe vlucht ia 't vreemde land, nu niet voor zijn volk, maar om persoonlijke hulp. Zjjn be roep was niet te vergeefsch. Een milde gift in eens van driehonderd gulden werd ge volgd door een nog mildere beschikking van een jaarlyksch pensioen ten bedrage van twaalfhonderd gulden. Hierdoor flik kerde zyn moed nog een oogenblik op, om gevolgd te worden door 'n algeheels inzin king, zoowel van lichaams- als geestes krachten, toen de zwaarste slag zijns levens viel. In September 1657 stierf zyn eenig overgebleven zoon Samuel, zijn sieraad en kroon. Met stervende lippen had deze ge vraagd, om toch in Holland begraven te worden en de vader had zulks beloofd. Met hulp van Cromwell werd aan dit verlangen uitvoering gegeven. Manasse ben Israel, voor den tijd veroud, zeide Enge land voor goed vaarwel, ging de zee over naar Zeelands hoofdstad, waar hij van uit het huis zijns zwagers, Ephraim Marbanel, zijn geliefden doode ter ruste bracht in de begraafplaats der sephardisohe joden. En kele maanden later stierf ook hij. Twee en een halve eeuw zijn voorbij gegaan sinds dezen kampvechter voor de zaak der godsdienstige vrijheid een plaats bereid werd op de rustplaats der ballingen. Het zaad, door hem, weenend soms, ge- De voorzitter zegt dat art. 15 van ge* noemd reglement hot voorschrijft. Dhr. Verhaagen zegt dat dit is era af schrift hetwelk niet voor eensluidend is ge- teekend en derhalve alle rechtskracht mist. De voorzitter zegt het van Gedeputeerde Staten ontvangen te hebben en het wel degelijk rechtskracht heeft. Dhr. Verhaagen zegt dat als dit van Gedep. is ontvangen het dan door den griffier der Staten voor eecsluidendbehoort te zijn geteekend. Spr. zal 't onderzoeken. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Onder de „Ingekomen stukken" is o.a.Bericht dat de uitgave uit de post on voorziene door Ged. is goedgekeurdda kas gemeente-ontvanger opgenomen en in orde bevonden is in kas f 124,645. Begroo ting 1908 aangehouden tot 1 Juli a.s. Reke ning met verslag Gezondheidscommissie. Van dhr. Glerum bericht dat hij bedankt als lid van den raad en als lid der commis sie tot wering van schoolverzuim. Gedenk boek van het bezoek van H M. de Koningin aan Zeeland in Sept. 1.1, Wijziging begroo ting 1907 en 1908 goedgekeurd. Wijziging verordening jaarwedde onderwijzer en be paald dat aan allen het minimum zal wor den gegeven. De voorzitter stelt namens B. en W. voor om het genomen besluit der vorige vergade ring in te trekken waarbij was bepaald dat het mannelijk personeel een salaris zou ont vangen aanvangealaris f 500. Na twee jaar f550. Na 5 jaar f600. Na 7 jaar f 650. Na 10 jaar f700. Na 12 jaar f 750. Na 15 jaar f800. Na 17 jaar f850 en na 20 jaar f875 zijnde de termijn wat korter en hst maxi mum f 50 hooger dan bij de wet is bepaald. Gedeputeerden berichten indien de raad het salaris gelijk stelde voor mannelijk en vrouwelijk personeel zij dan de gemeente zouden voordragen voor f800 buitengewone subsidie volgens Art. 53 onderwijswet. B. en W. adviseeren om het minimam salaris toetekennen f 500, f 600,1675, f 750 en f825. Dhr.Verhaagen bestreed dit voorstel zeer fel, hij noemde dit voorstel zeer bedroevend en volgens zijne meening ook niet in den geest van Gedeputeerden. Wilde men per sé gelijkstelling dan in guDStigen zin en voor het vrouwelijk personeel een even gunstige bepaling maken als voor het mannelijk per soneel. De voorzitter zegt dat men dient re kening te houden naet de financiën der ge meente en de juffrouw heeft 'n goed salaris. strooid, is in vruchtbren bodem ontkiemd en gaf honderdvoudige vrucht. Het hanje- vol Joden uit dien tijd, dat zioh schuil moest houden op verboden grond, is aan gegroeid tot een kwart millioen. Het ideaal, dat zioh Manasse ben Israel ten doel stelde is bereikt, algeheele gelijkheid is langzamerhand verkregen. Onder de mannen, die in lateren tyd daaraan hebben medegewerkt komt onge twijfeld aan Macaulay de eereplaats toe. Hij pleitte tegen Jewiste civil disabilities in speech en essay. Fier klonk zyn konink lijk woord„Laat ons de Joden recht doen". Laat ons voor hen openstellen elke loopbaan, waarin bekwaamheid en veerkracht kan worden getoond. Laten wij voor hen openen de deuren van het Lager huis. Zulks is geschied mede door zijn woord. De grijze afgevaardigde Osmond. Williams wees nog onlangs op dit ver schijnsel, op 't verschil tusschen voormaals en thans. Zijne medeleden behoefden naar geen bewijs te vragen, zij hadden de spre kende bewijzen in de talrijke joodsche af gevaardigden in hun midden. Voorwaar, het jaar 1655 zal blij ven een annus mirabilis in de jaarboeken der jood sche geschiedenis, omdat het een jaar is van vrijmaking des geestes uit de kluisters der godsdienstige onverdraagzaamheid, van welke vrijmaking de geleerde rabbijn Ma nasse ben Israel mede een der vurigste pleit bezorgers was. -)o(-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1