UIT DE PERS. Buitenlandse!! Overzicht. Binnenland. kerknieuws. Srhooiiiieuws. ii e c §11 s 'l a k e u. Gemengde Berichten. De A.-R. en spoorwegexploitatie. Ten onrechte verwijt men aan de anti- rev., tegt De Standaarddat se in zake de motie-Bos het vroeger door hen ingenomen standpunt laten vareD. In ons Program van Beginselen heeft de anti revolutionaire partij zich over dit vraagstuk ganschelijk niet uitgesproken, en evenmin in eenig program van actie. De partij als zoodanig heeft zich alzoo ten deze nimmer uitgesproken noch gedonden. Wel daarentegen is in de toelichting van ons Program van beginselen, dat echter geen officieel karakter draagt, en later in de Pers en in de Ka mer deze quaestie van antirevolutionnaire zijde behandeld, en dan steeds in dezen zin, dat de overheid de vrije beschikking moet hebbee over de groote spoorlijnen die het land tot eenheid verbinden an contact met het buitenland geven. Op blz. 175 van Ons Program is dat zells exclu sief uitgedrukt>Zoo rekenen we dat onder het Rijksbesiuur alleen moeten vallen de spoorlijnen die gansche landsdeelen verbinden". Omtrent de wijze van aanleg of van exploitatie zegt dit niets. Alleen eischt het, dat het Rijksbe stuur steeds onbelemmerd verkeer op dezespoor lijnen verzekeren kunne, zoo voor zich zelf, als voor het volk. Geen privaat belang mag hier het landsbelang keeren kunnen. Er mag geen gaping of leemte zijn. De overheid moet er veor kunnen instaan, dat deze groote spoorlijnen, als de hart aderen van het landsverkeer steeds onbelemmerd de gemeenschap van de verschillende landsdee len werken laten. Al wat daaraan in den weg staat, moet uit den weg worden geruimd, en blijkt het dat dit doel niet naar dehooren te bereiken is, zao de overheid de exploitatie niet unificeert en onder haar recht- streeksche contróle neemt, dan moet hiertoe worden overgegaan. Maar rechtstreeksche staats exploitatie kan hierbij dan eerst eisch worden, zoo blijkt dat de unificatie en contróle niet op andere wijze te bereiken is. In zooverre heeft dan ook de motie-Bos haar goede zijde, dat op de nadeelenen schaduwzijden van de tegenwoordige practijk nader de aandacht gevestigd werd, en de Regeering is uitgenoo- digd, de Stateno-Generaal door nauwkeurige en volledige gegevens in staat te stellen te beoordee- len, in hoeverre die practijk wijziging vereischt. De leider in de Kamer. Het Huisgezin schrijft: Dat de antl-revolutionnairen tegen de oor- logsbegrooting van minister Van Rappard hebben gestemd zonder voorafgaand overleg met den leider hunner partij, dr. Kuyper, is hun kwalijk genomen. Men moge over deze zaak denken zooals men wil, het feit zelf bewijst opnieuw, dat de leider in de Tweede Kamer behoort zitting te hebben. Niet omdat de antl-revolutlonnaire Kamer club dan, overeenkomstig het oordeel van dr. Kuyper, vóór de begrooting zou hebben ge stemd, maar omdat het overleg, dat thans ontbroken heeft, er dan vanzelf zou geweest zijn. Wij herinneren hieraan, omdat het open- komen van den Kamerzetel voor Sneek een nieuwe gelegenheid biedt om dr. Kuyper in de Kamer te brengen. Een vorige maal, bij het overlijden van mr. Okma, is de candidatuur afgestuit op het gemis aan overeenstemming tusschen Friesch christe- lijk-historischen en anti-revolutionnairen. Het ware te wenschen, dat ditmaal van christelijk historische zijde geen zwarigheden werden gemaakt, dat van hen het voorstel uitging dr. Kuyper candidaat te stellen en dat dr. Kuyper zich liet vinden voor dergelijken aandrang te zwichten. Indien dr. Kuyper in de Kamer kwam, zou de moeilijkheid van het overleg tusschen Kamerclub en leider zijn ondervangen, zou de Kamerclub met een kracht van den eersten rang zijn veisterkt, en zou het ministerie Heemskerk rijzen in de oogen van een groep geestverwanten en daardoor op steviger grondslag komen te staan. Curiosum. Onder dit opschrift schrijft De Nieuwe Courant Men herinnert zich uit de rede van den heer Lely bij het spoorwegdebat het voorbeeld, door dien oud minister van waterstaat uit zij n erva ring aangehaald, van de«volkomen machteloos heid" der regeering om door middel van het spoorwegwezen eenlg sociaal belang te behartigen. De minister Lely zoo verhaalde de af gevaardigde verlangde een trein in de buurt van Groningen te laten loopen op een vroeg uur, zoodat de schoolkinderen er van konden profiteeren. De directie vroeg eerst, wat de Staat ervoor betalen wildevervolgens, of de minister dan maar wilde aanwijzen welke van de vijf loopende treinen moest uitvallen. Maar dat kon niet, want daar waren andere belangen mee gemoeid. »Wij staan dus volkomen machteloos", zelde de heer Lely. Het curiosum nu is dit, dat, naar men ons uit goede bron bericht, de bedoelde schooltrein na een nadere bespreking met den directeur- generaal van de Staatsspoor terstond is ingelegd en nu nog alt ij d loopt.. Het is het traject GrijpskerkGroningen. Dit echter is door den heer Lely in de Kamer niet medegedeeld. Het voorbeeld moest n.l., ge lijk gezegd, dienen om aan te toonen dat de ex- ploitatia door maatschappijen aas de behartiging vah sociale belangen als schooltreinen in den weg staat. Ware erbij vermeld, dat deze wijze van exploitatie in casu juist gebleken was daar aan niet in den weg te staan, dan zou de waarde loosheid van het voorbeeld terstond zijn uiigeko- znea. Intusschen, nu geschiedt dit achteraf Koning Eduard van Engeland vereerde Koning Manuel van Portugal de ridderorde van den Kouseband, die dezen door hertog Arthur van Commaught in September per soonlijk zal worden overhandigd. In Albanië houden de plundertochten van Buigaarsche benden aan. Weer heb ben Bulgaren enkele dorpen uitgeroofd, terwijl de bevolking vluchtte naar de ber gen. En de Turksche autoriteiten blijven bii dit al werkeloos 1 Groot verschil met hunne houding jegens Samoa. Dit eiland is joen Turksche bezit ting doch met eigen autonoom bestuur. De bevolking schynt er niet zoo kwaad te zijn. Dooh partij-eerzucht speelt er een groote rol. De onlusten dagteekenen al van twee jaar terug, toen de Grieksohgeziode partij bij de Kamerverkiezingen in de meerder heid kwam, en vier „Grieken" in het ministerie traden. Zij vonden steun bij Karatheodory Paoha den vorst, indertijd door den Saltan benoemd. Deswege aan geklaagd en teruggeroepen, werd hij door Kopassix vervangen, die echter al spoedig in oontliet kwam met 't Grieksobgezinde ministerie, dat hierop het Samosohe par lement zonder hem dezer dagen bijeenriep. Hiervan was een bloedig treffen in de hoofdstad Vathy het gevolg. Zondag voor 8 dagen had ovengenoemde Parlements vergadering plaats gehad en reeds Maan dagochtend begonnen de Turksohe troepen onverwacht in de haven van Vathy een landing. Eenige Samioten die den president van de vergadering op de hoogte stelden van dit feit, 't welk een schending was van de autonomie van het eiland, noodigden den vorst Kopaesis Effendi uit naar de haven te gaan ten einde de ontscheping der Tur ken te beletten, maar in dien tussohentijd ontstond een twist tusschen de ontscheepte soldaten en een groep burgers. Eenige sol daten schoten hun geweren af om den bewoners schrik aan te jagen, waarop een bloedig gevecht ontstond. Tien a twintig soldaten werden hierbij gedood. De solda ten bleven zoDder ophouden doorschieten en doodden of verwondden versoheiden» personen, waaronder vrouwen en kinderen, terwijl de gendarmes de zijde der bewo ners kozen. De mecschen vluchtten Daar het hooge gedeelte der stad, waar zij nog zijn opgesloten. Maaodag werden gedurende den ge- heelen dag schoten gelost, maar geen nieuwe slachtoffers zijn sedert gevallen. Het schijnt, dat de vechtpartijen hebben opgehouden, maar de bewoners blijven omsingeld en het paleis blijft bewaakt door de troepen. Vele bewoners verlieten het eiland zonder levensmiddelen aan boord van kleine vaartuigen. En de latere beriohten luiden niet veel beter. De Turken gaan er weer tamelijk Turks tegen in. De beriohten gewagen van 80 vrouwen en kinderen die door de troepen zijn vermoord. Wijl Samos onder besohermiDg der groote mogendheden staat, zal dit weer wel op eeB stukje diplomatiek vertoon uitloopen dooh de bevolking zal er wel niet veel van gewaar worden. üet schijnt dat de Sultan meer voor flink aanpakkeD, dan voor aarzelende waarschuwing vatbaar is. De Italianen hebben kloek en voort varend gehandeld, met militair vertoon, toen de belaDgen der Italiaansohe werk lieden in de Heraklea-mijn bleken aange rand en de Sultan sohoDk flinke voldoening. Maar gansoh tegenovergesteld treden in diezelfde quaestie de Fransohen op. Zij zonden een polilie-soheepjede Monette naar Zoengboeldagh, dooh dat heeft geen indruk gemaakt op de Turken, zoodat de hcltigen der Fransohe werklieden, in fp-PT-sviling met die der Italiaansohe, nog niet g-rege'd zijn. Het geldt de concessie voor een haven, en de vergunning voor de onttroning van kolenvelden. By kon. besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan jbr C. H. A. van der Wjjck te 's- Gravenhage, voorzitter en W. F. Leemans, oud hoofdinspecteur-generaal van den rijkswaterstaat, rn dr K D. M.Ver beek, oud-hoofdingenieur van 't mijnwezen in Nederlandsch-Indiö, beiden te 's-Gra- venjiage, als leden van den Mynraad, onder dankbetuiging veor de door hen als zoo danig aan den lande bawezen diensten zyn benoemd voor den tijd van vier jaren tot voorzitter van den Mynraad de heer dr C. Lely, oud-minister van waterstaat, han del en nijverheid, te's-Gravenhage en tot leden M.Clément, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool, ea F. G. Waller, direc teur der Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek, beiden te Delft. Voor de prov. staten van Drente in het kiesdistrict Meppel moet een herstem- ming plaats hebben tusschen de heeren H. Trunder (a -r.) te Meppel met 897 en G v. Leuser te Fredriksoord (1) met 1036 van 2800 stemmen. Do overige stemmen waren over nog 3 liberale candidaten verdeeld. Argentinië. Van Dr. J. van Lonk- huijzen te Rosario de Santa Fé, ontvingen wij het volgende sohrij ven „Zooeven ontving ik een paar brieven van werklieden uit Holland. Ik haast mij tegen een ernftig misverstand te waar- schuwen. Ik sohreef voor eenigen tijd dat machinisten, stuoadoors, electriciens, tim merlieden enz. hier utot f7 per dag kunnen verdienen." Men lette op de woorden «tot" en ukunnen"Het was dus een soort maximum dat aangegeven werd. Lang niet allen verdienen dat. Aiieen speciali teiten. En geen Hollander meene darbij bij aankomst hier dat loon verdienen zal. Heeds de taai staat hem daartoe in den weg. Hij mag tevreden zijn als hij de helft verdient. Hetzelfde taal bezwaar staat ook gewone werklieden in den weg, zoodat zij blijde moge zijn hier aanvankelijk 2 tot 3 per dag te verdienen. Al is ongetwijfeld het leven van den werkman hier veel beter dan in Holland, zoo ben ik tooh bang voor misleiding en voor illusies. Het leven in den vreemde brengt voor den Hollandsohen werkman groote schaduwzijden met zioh. Ik raad, kort en goed, d:t wie in Holland zijn brood heeft in Holland blijve, alleen hij die geen werk heeft of geen toekomst voor zijn kin deren ziet en flink en moedig genoeg is om vele teleurstellingen te kunnen verdragendie denkt over emigratie. Overigens herhaal ik dat ik, in Holland teruggekeerd zijnde, uitvoerige loonlijsten mee zal deelen. Ik herinner er aan dat ik het adres van den gezant alhier opgaf en van een ontwikkeld werkman in Neder land, die de toestanden hier uit ervariDg kent. Men wende zich tot heD. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Door eene commissie, bestaande uit de heeren H. W. J.Callenfels, mr. P. Dieleman, J. Hackenberg, H. R. Struve en J. A. Wiener, werd beden mor gen aan den heer A. W. Verheijden, arts alhier, ter gelegenheid van zijn 23 jarig jubileum als zoodanig, namens zijn dankba re patiënten, een huldeblijk aangeboden. Het bestaat uit een microscoop met tafel, twee fraaie geëncadreerde etsen, een van Jozef Israels en eon van A. A. Gorter, eenig tafelzilver en een korf met bloemen. Bij het huldeblijk was gevoegd eej album op do werkplaats van den heer C. W. Dhuij alhier in oreme Morocco gebonden en inge legd met kleuren bloemen, waarin behalve een calligraiisohe opdracht de namen der ongeveer 800 deelnemers aan het hulde blijk xjjn vermeld. Een en ander werd dan heer Verheijden aangeboden met een toe spraak van den heer mr. P. Dieleman, waarin deze de gevoelens van de gevers vertolkte. Verder werd de jubelaris in den loop van den dag nog gecomplimenteerd door den heer dr. J. C. Kindermann Damensdeaf- deeling „Walcheren" van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der (Genees kunst. Ook van andere zijden ondervond de ju bilaris, o. a. in den vorm van prachtige bloemgesehenken, veel blijken van belang stelling in zijn feest. M. C. Middelburg. Den milicien J. C. Per sant Snoep der lichting 1904 (gemeente Kapelle) van het 2e bat. 3e reg. int', aihier, is, in verband met zijDe werkzaamheden, vergund den tijd dien hij van 24 Augustus tot 26 September, tegelijk met de liohtiDg 1905, moest volbrengen, te dieDen met de lichting 1901, die vau 3 tot 22 Augustus a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen. Middelburg. De heer O. H. Antheu- nisse, ambtenaar bij de S.S. is verplaatst naar Vlissicgen en de heer M. J. Ghijzels van Viissingen naar hier. Goes. Door den keurmeester is alhier een koe afgekeurd en onder politietoezioht begraven. De koe die Zaterdag in een sloot geraakt en verdronken was, behoorde aan de wed. J. R. alhier. Alhier is een 24-jarige boerenknecht van Kapelle bekeurd wegens 't als bestuur der rijden op een rijwiel zonder lioht. Goes De heer H. Smids, assistent by de posteryen alhier, is met 16 Jnnia. e. be noemd in dezelfde betrekking te Arnhem. Brulnisse. Toen Zaterdagavond de koeien van den landbouwer Goudzwaard door de Noodstraat naar stal gingen, had een der dieren het ongelnk voorover in een zinkput te vallen, eer men het beest er uit had kunnen halen was het reeds verdron ken. De zinkput was slechts door een paar losse planken gedekt, veiligheidshalve was het gewenscht dat die door betore deksels werden vervangen. Misschien is hier het spi eekwoord van toepassingAls het kalf verdronken is dempt men de put. Viissingen. De leerlingen derjhandels- afdeeling en van de le klasse der ny ver- heidsafdeeling aan de Ned. school voor nijverheid ea handel te Enschedé maken deze week een studiereis naar Antwerpen en Gent en gaan dan via Terneuzen naar Viissingen en Middelburg. De leerlingen gaan onder geleide van twee leeraren. Stavenisse. De heer A. More), aits, zal binnen twee weken zyn eervol ontslag als gemeentegeneesheer aanvragen en gaat zich te Rotterdam vestigen. Gedurende bjjna 14 jaren is de heer Morel hier werk zaam geweest. Te Borsselen is door de rijkspolitie tegen een groot aantal personen proces verbaal opgemaakt wegens het verrichten van openbaren arbeid op Hemelvaartsdag. Scherpenisse. Zaterdagnamiddag jl. tusschen 4 en 5 uur, ontstond ,aau den zeedijk alhier, tusschen dijkpaal 13 en 14 een val of afschuiving ter lengte van 55 Meters. Het werd noodzakelijk geacht om den goheelen Zondag met een ploeg werk volk en aoht paarden met kipkarretjes aan den dijk te werken. Scherpenisse. Zaterdagmiddag jl., tus- 1 en 2 uur, barstte boven deze gemeente eeu hevig onweder los, vergezelu van ont zettend zwaren regen en groote hagel- steenen. Het land is totaal plat geregend. Op sommige gedeelten van het dorp liep het water de huizen binnen. Iu de Vrijdag te Krulningen gehou den raadsvergadering deelde de voorzitter, de heer Wondergem, wethouder, mede dat de burgemeester wegens ongesteldheid met verlof tot 16 Juni a s. de gemeente had ver laten. Voor het personeel aan de gemeenschap pelijke o.l. school Kruiningen—Krabben- dijke te Oostdijk werd de volgende salarisregeling aangenomenJaarwedde van het hoofd minder dan 5 dienstjaren f 900 verder voor elke 5 dienstjaren f 50 meer tot een maximum van f 1100. Voor de onderwijzersminder dan 5 dienstjaren f 550, verder voor elke 5 dienstjaren f50 meer tot een maximum van f 875. (Hoofdao- te geeft f 100 meerverpliohte hoofdacte f 200 meer. 't Hooid geniet bovendien vrije woning met tuin, of bij gemis daarvan f 150 vergoeding. Tegemoetkoming in de huis huur voor gehuwde ouderwijzers van bij stand f 50. Verlof wegeDS ziekte wordt gedurende de eerste zes maanden verleend met behoud van het volle salaris. De twee de zes maanden wordt ingehouden een bedrag, gelijk aau de helft zijner jaarwedde over het tweede tijdvak zijner ziekte, of, als minder daD de helft dier jaarwedde voor zijn vervanging gedurende zijn ziekte door de gemeente betaald is of betaald moet worden, een bedrag gelijk aan hetgeen voor de kosten van zijn vervanging noodig is. Vervulling van dienstplicht geschiedt met behoud der jaarwedde, voor ten hoogste een jaar. Voor tijdelijke onderwijzers wordt het salaris in dergelijke gevallen ingehou den. Gehuwde onderwijzeressen krijgen 3 maauden óór tot 1 maand na de bevalÜDg verlof met verval van salaris. Na die maand treedt bij langere afwezigheid het gewone ziekenverlof iu. Bij overlijden wordt de jaarwedde nog zes weken daarna uitbe taald aan de(D) overblijvende. Voor KruiniDgen en Hansweert werd nog de volg inde wijziging in de reeds vroe ger vastgestelde regeling aangebracht. Ziekteverlof wordt de eerste zes maanden verleend met behoud van het volle traote- mentna dien kan nogmaals 6 maanden verlof gegeven worden, maar met inhou ding van de kosten van plaatsvervanging. Voor tijdelijke onderwijzers (essen) wordt bij ziekte het heele salaris ingehouden. De raad kende verder een gratificatie van f 15 toe aan den rijksveldwachter en den onbezoldigden rijksveldwachter. Herkozen werden als lid van de oommis sie tot wering van schoolverzuim de heereu J. Verhage Mz., C. Wondergem, C. Holle- stelle en J. Visser. In de plaats van den heer D. Houtzager, die bedankte, werd gekozen de heer D. van der Peil. Ten slotte werd het salaris der tijdelijke onderwijzeres vastgesteld op f 50 per maand. M.C. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beetgum L. de Baan te De Wilp te Donkerbroek IJ. Kalma, cand. te Mantgum te Aalburg D. Th. heek te Zuilichem te Oudemirdum F. G. Hos- pers te Kethel; te Otterloo H. Doornveld te Venendaalte Deurne J. J.L. Mid dendorp, cand. te Leiden. Bedankt voor Hasselt door A. Prins te St. Maartensdijk. N. R. G. Geref. Kerken. Schoondfjke. Na des morgens te zyn bevestigt door ds. A. v. d. Kooi, van Bergen op Zoom met een leerrede naar aanl. van Jesaja 62 6 en 7, verbond Zondagnamiddag onze nieuw beroepen leeraar ds. A. Merke- lyn zich aan de gemeente met een leerrede uit 2 Corinthe 2 15. Beide malen was het kerkgebouw overvol. Gereformeerde Gemeente. Drietal te Bruinisse ds. Van Oordt te Middelburg, ds. Roelofsen te Goes en ds. O verduin te Lisse. Ellewoudsdijk. Benoemd tot onder wijzer te Neder-Hardinxveid dhr. G. J. Molhoek, alhier. Geslaagd o.a. te Utrecht voor de acte-examens lager onderwys mej. li. M. S.x Dijkstra te Oud-Al bias. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam bevorderde o.a. tot arts dhr. E. A. Verhoeven, geb. te Indraxcsjoe. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Boekhouden (praktyk) o. a. de heeren J. W. Baan, H. I. y. Hosevelt, C. L. M. Speckens en J. Zietse, allen van Viis singen en L. Frank van Middelburg, en de dames 8- Boasson van Middelburg en M. v. Daalen van Wilhelminadorp. En voor Han delscorrespondentie o.a. mej. M. Boogerd, van Middelburg. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens straatschenderijI. F., Sint Laurens, f i.5o b. s. 1 week tuchts.het in het openbaar houden van eene voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraakF. "W. S., f 1 b. s. I week tuchts. het loopen over een anders grond waarvan de toegang is verboden B. B. v, d. H., Domburg, li b. s. r week tuchts.overtreding jachtwet A. P., 2 maal f 10 b. s. 3 d. h. iedere b., met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering oi betaling der waarde ad f 5 s. 2 d. h.het vervoeren van wild in gesloten jachttijdP. P., f5 b. s. 3 d. h., met ver beurdverklaring van den haas, bevel tot uit levering oi betaling der waarde ad f 1 s. 1 d. h.het zoeken naar eieren van waterwild in de maand April: J. C. v. S., Domburg,f 1.50 b. s. 1 week tuchts.het als geleider van een hondenkar niet vertoonen van het ïnschrijvings- bewijs C. d. R., 11 b. s. 1 d. h.het aisteken van vuurwerk op de openbare straat: P. K., f 1 b. s. 1 week tuchts.het plaats nemen op een met een hond bespannen voertuigG. K., Grijpskerke, eene berisping; het als mars kramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te hebben gegeven L. J. V., zonder bekende woon- ot verblijf plaats, fx b. s. 1. d. h.het niet wateren in de daartoe bestemde bakken P. W. D., f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschapJ. d. L., A. P., J. C. v. H., 12 b. s. 2 d.h.,L.d.P., Viissingen, P. M., Molenbroek (België), f3 b. s. 2 d. h., P. K. B., C. H. K., f5 b. s. 3 d. h., J. S., Arnemuiden, 10 dagen h. Vrijgesproken isJ. L., Biggekerke, beklaagd van het zoeken naar eieren van kieviten. (M. C.) tNiet genoemde woonplaats is Middelburg.) Kantongerecht Goes. In de zitting van 1 Juni zijn vetoordeeld wegensovertred. leerplichtwetM, P., P. M., Heinkenszand, A. de S., Kamperland, Th. de F., C. K., J. K., P. A. V., Colijnsplaat, N. de G., Rilland, A. v. H., W. D., Krabbendijke, A. de B., Hoedekenskerke, J. A. N., Wolphaartsdijk, H. v. A., 's-Heer Arendskerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., N. v. A., J. de K., H. M.L.,J. K.,S. D., 's-Heer Arendskerke, D. B., Oudelande, K. M Rilland, L. S., Colijnsplaat, P. V., D. C. H., Cats, ieder f 3 b. s. 2 d. h., F. S., Ovezande, W. R., J. S., G. M., Hoedekenskerke, ieder f 5 b. s. 3 d. h., J. de F., Colijnsplaat, f io b. s. 5 d. h. jagen zonder acte en verg.S. de W., Nisse, 2 m. f 4 b. s. 2 m. 2 d. h., P. P., Hoedekens kerke, 2 m. f 5 b. s. 2 m. 3 d. h., C. de B., 's-Heer Arendskerke, 2 m. f 8 b. s. 2 m. 3 d. h., W. G., Cortgene, f2 m. 7 d. h., voor ieder uitl. gew. of f2 b. s. 2 d. h.,J. de W., Hoedekens kerke, 2 m. f 3 b. s. 2 m. 2 d. h., uitl. gew. of f 2 b. s. 1 d. h., patr. verb, verkl., H. v. d. P., Driewegen, 2 m. f 3 b. s. 2 m. 2 d. h., uitl. gew. of f 1 b. s. 1 d. h.niet beletten dat hond wild opspoortA. v. E., Oudelande, f 1 b. s. 1 d. h.( J. de J., Nieuwdorp, f 2 b. s. 1 d. h., M. R., Ovezand, f 2 b. s. 2 d. h., M. S., Ellewoutsdijk, P. W. W., Hoedekenskerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h. en haas verb, verkl.in gesloten jachttijd wild vervoeren J. W., 's-Heerenhoek, f 5 b. s. 3 d. h., uitl. haas of f 1 b. s. 1 d. h.pogen met strik wild te bemachtigenG. V., Hein kenszand, 2 m. f 4 b. s. 2 m. 2 d. h., uitl. haas of f 1 b. s. 1 d. h., 4 stiikken verb, verkl., P. R., Ovezand, 8 m. f5 b. s. 5 d. h., haas en strik verb, verkl., G. L. en J. v. 't W., 's-Heerenhoek, ieder f5 b. s. 3 d. h. voor ieder 2 strikken verb, verkl.eieren zoeken van waterwildA. v. W., 's-Gravenpolder, L. P. de N., Rotterdam, ieder f 1 b. s. 1 d. h., D. S., Wemeldinge, f 2 b. s. I d. h., L. R., Borssele, M. K., Nisse, ieder f 2 b. s. 2 d. h., G. R., Borssele, f 2 b. s. 1 w. tuchts.; trekdier los laten staanJ. A. N-, Wis- senkerke, f 2 b. s. 1 w. tuchts.kippen op bezaaiden grond platen loopen F. B., P. F. P., H. v. 't W., 's-Heèrenhoek, ieder f 2 b. s. 1 d. h., G. F., M. H., 's-Heerenhoek, ieder 2 m. f2 b. s. 2 m. 1 d. h. loopen op bezaaiden grond J. v. P., Ierseke, f 1 b. s. 1 w. tuchts., J. v. P., Ierseke, f 2 b. s. 1 w. tuchts., J. O., Ierseke, f2 b. s. 2 d. h.loopen over verboden toegangJ. v. P., Ierseke, f 2 b. s. 1 w. tuchts., J. O., Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h.over- treding drankwetS. K., Heinkenszand, f 25 b. s. 10 d. h.publieke vermakelijkheid houden E. R. H., Hansweerd, 13 b. s. 2d. h.; 's avonds iletsen zonder lichtJ. S., 's Heer Hendrikskin deren, H. B., Waarde, C. de W., Hoedekens kerke, G. F., Baarland, A. v. H., Kamperland, A. C. S., Wissenkerke, A. v. d. S. en L. v. K., Heinkenszand, ieder f 2 b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen zonder consentJ. O., Ierseke, M. D., L. v. E., J. v. U., Santvliet, ieder f2 b. s. 1 d.h.; zonder verg. eens anders perceel in de Schelde bevisschen D. S., Krabbendijke, f 2 b. s. 1 d h.; dronkenschap M. C. v. K., Goes, F. H. H., Til burg, M. Z., Middelburg, F. v. G., Colijnsplaat, A. S., Baarland, W. V., Krabbendijke, A. A., Heinkenszand, C. B., Wemeldinge, M. B., Ka pelle, ieder i 2 b. s. 2 d. h.M. G. B., Goes, L. v. H., Cortgene, ieder f 3 b. s. 2 d. h., C. O., Baar land, M.J. W., Ierseke, J. B., 's-Heer Arends kerke, ieder f 5 b. s. 3 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging werdM. L., Hansweerd, beklaagd van overtreding der Wo ningwet. In de Vrijdag te Utreoht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) werd behandeld het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Mid delburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank aan C. de S. te Viissingen is toegekend een rente van f0.26'/2 per werkdag, terzake van een ongeval tengevolge waarvan hij den reoh- terwijsvinger mist en hy den reohtermid- •lelvinger niet geheel buigen kan. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en oevestigde de beslissing aer Bank, waarbij getroffene met icgaug van 21 November 1907 een rente is toegekend van f0.16 per werkdag. Ook 't 4-jarig knaapje te Bolsward dat Vrijdag beide beentjes werden afge reden door den stoomtram is overleden. Iu verband met het te Venlo gevonden iyk van Laura Klinkenberg is te Hamburg een kerel aangehouden, die sedert 30 April den dag van den moord uit de ouder lijke woning verdwenen was. Een7-jarig knaapje werd door een slagerswagen te Hilversum overreden, de wielen gingen het kind over de borst heen, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Te WoHdrichem is een meisje verdronken. Men vermoedt dat hier misdaad in 't spel is. Een persoon is reeds gearresteerd. Door 'n goederen trein is naby Maastricht een wachteres overreden en gedood. Te Standdaard buiten zijn drie koeien van eenzelfden landbouwer in de we, de door den bliksem gedood. Te Hummtloo zijn drie koeien iu de weide Zaterdagn ïddag door den blik sem gedood. Te Amsterdam is Vrijdagavond in een woning een mau gearresteerd, die, zeker om in te breken, stil was ingeslopen en zioh op de tweede verdieping op de slaapkamer op een ledikant had neerge vlijd, waar hij door een der huisgenooten ontdekt werd. Te Rotterdam is aangehouden een gewezen onderwijzer, zekere V., thans rondzwervende, verdacht van oplichting van geld ten nadeele van een instrument maker aldaar. Aldaar vervoegde zich by een koopman een hem onbekend persoon die een party koper te koop aanbood, lig gende aan boord van een in de Rijnhaven liggend stoomschip. Op dit koper dat een waarde van f 300 zou hebben vroeg en kreeg de pet soon f 150 in voorschot. Toon de koopman zich naar de Rijnhaven begat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2