No. 206. 1906 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 2 Juni. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH (I loecht >C±Tt sid de Meid ;©icL de Meid 12,- 12,— 12,- 12,- 12,- 12,- I,- 12,- 12,30 II,- 11,- 12,— 12,- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. IJK. iiecoiistructiü. IM1MS8I BIN tSBAIL Een pleitbezorger voor zijn volk. S- J.. BE JONGE-VERWEST: te P, P, D'HUh, te Middelburg* PRIJS DER ADVERTENTIËN VM&: - AN SOELEN, metselen ver- Y e e r e. Ictober, tegen Kleverskerk*. 6SER, Seroos- INISSEN, S t. IJNSE, Noord- [ENDIEHST. 7.— 7.50,8.20, 10 11.—, 11.80, L40*, 3.-, 3.25, 3,55, 7,15, 7.35, .10,6.30 7.20, 3,10.30, 10.50, D* 1.40*, 2.50*, Mo, 6.30,7.05, Zondags uit. ester-Schelde. SWEERT. ankondiging. ISpoortijd. ;den naarHans- i30, nam. 3,25. soorden voorm. 18. au geen go9- iO&AAF. ehalve Maan* Antwerpen 's morg. 7.u 10TTERDAM. lingen 8 u., van jidam 8,45. ingen 5 n., van rdam 10 u. Er irvoerd. CHELDE". 11511,— 16 6,30 17 7,- 8- 8,30 0, 6,30 0, 8,30 8,30 8,30 9,- 2710,— 2810,30 2911,— B0 6,30 18 19 20 21 22 23 24 25 26 8,30 9,30 10,30 een datmcjis veede getal is IZIERIKZEE. i Zierikzee. 1 7,30 2 7,30 3 7,30 4 6,30 5 7,30 |6 7,30 6,30 18 6,30 9 7,30 10 7,30 6,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 3,- 3- 3,- 3, 3, 5,30 5,30 3,- 3,— 3- 3,- 3,- 5,30 3,- 3,- 3,- 3,- 3.- 3,- 7,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 5,30 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p, p. 1,25. Enkele nummers 0,025. W38?2BSS®l?ri3!aE0 Zij, die zich met 1 Jnli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. Wissenkerke 2 en 3 Juni. Oolijnsplaat, ook voor Cats, 4 en 5 Juni, des vooraiddags. Er staan negen planken greed. Mooi, fpn, rijk-dooraderd wagenschot. Ze zijn er op gezaagd om er een Kabinet meèin elkaar te zetten. Maar zooals ze daar schuins tegen den muur aan staan, zijn ze het gewilde Kabinet nog niet. Zal er uit die negen planken een Kabinet komen, dan moeten ze op het onderstel geplaatst, met sobroeven in elkaar gezet, en met scharnier, knip en slot voorzien worden. Dies gaat de schrijnwerker hier dan ook toe over. Maar wat kant van de planken zal hij naar buiten en wat kant naar binnen zetten Aan den éénen kant zijn de planken spiegelglad geschaafd en zoo levendig ge politoerd, dat de draden en kwasten van 't hout prachtig uitkomen. Aan den anderen kant daarentegen is niets gedaan. Die is gebleven zooals hij gezaagd was. Die spreekt niet. Zelfs zijn de planken aan dien kant smakeloos overgeschilderd. Nu zou men zeggen, dat hij dan den sprekenden kant wel naar buiten zal keeren. Maar zoo doet deze schrijnwerker niet. Hem is een Kabinet besteld dat niet iD het oog mag loopen. En zoo keert hij den gepolitoerden kant naar binnen, en den dof overschilderden kant naar buiten. En zoo wordt het dan wel een Kabinet, maar een Kabinet dat niet "spreekt. Een hoogst eenvoudig Kabinet. Een Kabinet zonder artistieke waarde. Maar toch is het best wagenschot! Maar na een goed jaar gebruik bevalt dat doffe in de deuren en in de zijkanteD tooh niet meer, en dezelfde schrijnwerker krijgt last het Kabinet nu andersom in elkaar te zetten. Nu het sprekende wagen schot naar buiten en den overschilderden kant naar binnen. Hy schroeft daartoe de planken los, zet FEUILLETON1 est - Gj8«, 1 v In dit critiek oogenblik stond Henry Jessey.den onvermoeiden pleitbezorger der Joden,Mannasae ben Israëls speciale vriend van zijn zetel op, om de vergadering eeni- germate te kalmeeren en tevens aan te dringen op een compromis. Hij stelde n.l. voor om de Joden in het vereenigd konink rijk toe te laten, doch niet overal, slechts in verloopen havens en vervallen steden en dan nog wel met dien verstande, dat zij dubbele inkomende en uitgaande rechten zouden betalen voor al hun koopmansgoe deren. Hiermede meende de voorsteller nog te kunnen redden wat te redden was. Met vuur en klem werd het voorstel verdedigd, zelfs deed Jessey nog'n beroep op de wel gezindheid van de meerderheid der verga dering, voor wie dit compromis niet onaan nemelijk scheen. Helaas,'t mocht nietbaten. Cromwell was vast besloten hier in te grijpen en met een enkele handbeweging wist hij, na een korte speech, zijn veto kracht bij te zetten. Opstaande van zijn eerezetel richtte hij zijn doordringend woord tot de in spanning verkeerende ver gadering. Hij gaf een kort resumé van de verschil lende denkwijzen, welke hij door verschil lende sprekers had hooren verkondigen en gaf onbewimpeld als zjjn gevoelen te ken nen, dat in al die aangevoerde meeningen, een leidende gedachte ontbrak. Het was ook hierzooveel hoofden, zooveel zinnen. De noodzakelijke eenheid werd gemist, het scharnier, knip en slot aan de deuren om, en schroeft daarna dezelfde negen planken, maar nu tot een heel ander Kabinet in elkaareen Kabinet dat geen bezoeker herkennen zou, want thans, na de recon structie, is het ©ok wel een Kabinet van wagenschot, maar van wagenschot dat zijn aard laat zieneen wagenschot dat spreekt. Nu het overdrachtelijke. Er moet een Kabinet worden geformeerd, en er zijn negen mannen met veel zorg bijeengezooht, waaruit het geconstrueerd moet worden. Maar zonder meer zijn dienegen mannen nog geen Kabinet. Om een Kabinet uit te maken, moeten ze eerst in elkaar worden geschroefd, en moet er knip en slot aan. Die schroeven zijn hier het Regeerings- program, dat door den Formateur aan de KoniDgin wordt aangeboden. De Koningin aanvaardt dit program, nu volgt benoe ming en beëediging, en nu eerst is de con structie van het Kabinet voltooid. En ook hier hebt ge te doen met een goed en secuur Kabinet. Solied wagenschot, alias Reohts. Maar ook dit Kabinet spreekt niet. Geheel hetzelfde regeeringsprogram kon zijn ingediend door een stel manDen zonder kleur. De nood van het oogenblik eisehte het zoo. Maar een goed jaar later veranderden de toestanden er gaat een geroep op, om re constructie van het Kabinet. Ook hier schroeft men nu los, zet den sprekenden kant voor. en schroeft weer vast. Soharnieren en knip en slot worden anders om ingezet. D. i., er komt reconstructie op een heel ander, op een principieel Regee ringsprogram. En nu is het een heel ander Kabinet, ineengezet uit precies dezelfde heeren, maar nu is het een Kabinet dat Rechts spreekt. Gaan we te ver, zoo we hopen durven, dat thans ia verstaanbare taal is aange wezen, hoe er reconstructie van een opge treden Kabinet kan plaats grijpen, zonder dat er ook maar één Minister verjaagd of door een ander vervangen wordtdal een Kabinet, dat geen Kabinet van zaken wil zijn en tooh in zijn program niet spreekt, ongewoon en niet normaal is, en hoe het toch door reconstructie onder een sprekend Regeeringsprogram gewoon, nor maal en principieel kan worden geheel was voor Cromwell een babel van verwarring. Dit nader uiteen te zetten was het doel van zijn optreden. Niet zonder sarcasme liet hij uitkomen, hoe hij het advies had ingewonnen van de theologen, doch hoe na dit advies te meer twijfel aangaandn 't goed recht der Joden zaak was gerezen. Was er dan, zoo vroeg Cromwell, geen belofte voor de bekeering der Joden? Zoo ja, hoe kon deze geschie den, zonder dat hun het Evangelia wordt gepredikt P En hoe kon dit hun worden verkondigd bij aldien zij niet toegelaten worden in de landen, waar de blijde bood schap, het Evangelie, reeds is gebracht? Ook de handelsmannen werden niet ge spaard. Gij hebt, zoo sprak Cromwell, de Joden afgeschilderd als het laagste en meest verachtelijke volk der aarde. Nu, het zij zoo. Maar waarom, zoo vroeg hy, waarom zy t ge er dan zoo bang en bevreesd voor? Ge behoeft toch waarlijk niet te duchten, dat zulk verachtelijk en veracht volk in handel en crediet de Engelsche kooplieden, van ouds overal geacht en ge- eerd, zou overvleugelen Zoodra de Protector deze rede had uit gebroken, verliet hij de vergadering en javg de conferentie uiteen. Later volgde h°t rapport aan den Staatsraad. Hieruit bleek dat de conferentie met de juristen uit Har midden van meening was, dat de toe 1 iting der Joden binnen Engeland in geen enkel opzicht strijdig zou zyn met de wet ten des lands. Vervolgens werden de pun ten genoemd, waarover vrij wel eenstem migheid in de vergadering heerschte, zoo als uit de discussies was gebleken. Voor eerst was de conferentie van opinie, dat de UITGAVE DER FIRMA Een exceptie geven we toe Men zou kunnen zeggeD, wie weet of de Formateur niet terstond aan H. M. de Koningiu twee programma's heeft voorge legd, het eene voor den abnormalen toe- s'and van nu en het andere voor na 1909. Maar dat weet men wel beter. Zoo doet geen Kabinetsformateur. En zoo is zeer stellig ook ditmaal niet geschied. Het pro gram, dat 10 Maart in de Tweede Kamer werd meegedeeld, is zonder eenigen twijfel het eenige dat voorgelegd en goedgekeurd is, en dat op dit oogenblik de gestalte eD het karakter van het Kabinet bepaalt. Met het oog op de personen kan men dus zeggen Het is Reohts, maar in bel program komt dit niet uit. Iu het optreden spreekt dit niet. En dit kan en zal eerst gaan spreken, zoo dii Kabinet gereconstrueerd op een heel ander program, en om 't zoo uit te drukken, uit dezelfde planken omgebouwd en opgeschroefd, als een principieel Kabi net een lust voor de oogen wordt. De fout van wie anders oordeelden, schuilt hierin, dat ze in de negen personen zonder meer een Kabinet zien. En dit is niet zoo. Uit de personen ontstaat eerst een Kabinet, als ze door het Regeerings program ineen zijn geschroefd. En ais straks dit program heeft uitgediend, en dezelfde heeren worden ten tweede male tot een Kabinet ineengesohroefd, maar nu door een heel ander, een niet neutraal, maar prineipeel program, dan zal een algeheele reconstructie hebben plaats ge had, en zullen we een ander Kabinet erlangen, dat niet maar wagenschot is, maar waarin het wagenschot spreekt. Dal de heeren onderling reeds nu over die tweede periode met elkaar gesproken hebbeD, is mogelijk, al vernamen we er niets vaD. Maar in elk geval waren dit ideeën voor later, en, zoo ze al geventi leerd zijn, nog geen Regeeringsprogram. Dit kunnen ze eerst worden, als ze. in strikte formule gebracht, aan de Koningin zullen zijn voorgelegd en door de Konin gin aanvaard. Nooh de personen, noch losse ideeën, maar alleen een stipt geformuleerd Re geeringsprogram maakt een Kabinet. Iu abstraoto bestaat zelfs de mogelijk heid, dat ééu van de heeren, die nu zitten, verklaarde zieh met dit latere, prinoipieele, gronden, waarop Manasse ben Isrel de toe latingvan zyn stamgenooten had gevraagd, onaannemelijk waren zoowel voor Enge land als voor elk andere Christelijke staat, als zijnde deze gronden zeer zondig. Die toelating zou ongetwijfeld het gevaar van afval aan de zyde der christenen in de hand werken. Zelfs het bestaan van synagogen waar de eeredienst ingericht wasnaarJood- schen ritus was op zich zelf reeds verkeerd eu ergerlijk voor de christelijke kerken. Ook waren volgens het oordeel der confe rentie de joodsche zeden en gewoonten ten opzichte van huwelyk en echtscheiding ten eenenmale onwettig en zouden deze niet anders dan slecht op anderen inwerken. Voorts kwamen de beschuldigingen den Joden naar h6t hoofd geslingerd en tegen hen ingebracht te berde, dat zij n.l. dat zy zich niet verplicht reken den tegenover Christenen ;^hunne eeden ie houdenook achtten zij het evenmin voor kwaad om de Christenen nadeel of schade to berokkenen. Kortom, de toelating der Joden zou in plaats van voordeel, groot nadeel bezorgen, voornamelijk in betrek king tot den handelsstand. Dit alles over wegende, daoht het de oommissie goed het volgende aan den Staatsraad te adviseeren. De Joden kunnen toegelaten worden, mits zonder eigen rechtspleging. Hun zou ten strengste verboden worden ChristUB te lasteren ol den Christelijken rustdag te schenden. Christenbedienden zouden ze niet mogen hebben. Openbare ambten of bedieningen zouden ze niet mogen beklee- den. Nooit ofte nimmer zouden ze iels mo gen „laten drukken tegen het Christendom. En ten slotte zouden zij zich nimmer mogen van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Regeeringsprogram niet te kunnen veree- nigen. En natuurlijk, dan zou er in het gereconstrueerde Kibinet voor hem geen plaats, zijn. De verwachting dat alle negen heeren, na de reconstructie, in het Kabinet zullen blij veD. steunt dan ook niet op het program van 10 Maart, tiooh alleen op de kennis van hun personal. Maar al moge men voor die goede ver wachting op zijn kennis van de personen kunnen afgaan, foeb zijn nooit die personen zonder meer een Kabinet. Een Kabinet is steeds, cd kan niet anders zijD, dan een stel personen, gebonden door en vereenigd op een streng geformuleerd Regeerings program. Standaard 1 Juni 1908. Ongevallen. Ia het buitenland dreigt het al evenzeer spaak te loopeu met de toepassing der Ongevallenwet als in ons land. Van ongevallenwet tot ongevallenwet schijnt slechts een quaestie van tijd te zijn. In Duitscblard is het totaal aan uit keeringen bij ongevallen in de laatste jaren onrustbarend stijgende. Terwijl het bedrag dier uitkeeringen in 1886 het eerste jaar van de wettelijke ongevallenverzekering in ronde getallen nog slechts 1 9 miljoen mark bedroegwas het in 1900 al 86 miljoen mark in 1906 al 142 miljoenen in 1907 ver over de 15CL miljoen mark. Men heeft berekend dat in 1913 reeds volle 200 miljoen mark aan tijdelijke an jaarlijksohe uitkeeringen zal worden uitbetaald. Waar moei dat been? Het aantal der betrokken verzekerden en hunne nabestaanden, dat in 1906 een miljoen bedroeg, heeft nu reeds dit getal met eiroa 122 duizend overschreden. Eu dat niettegenstaande de Overheid met zoo groote gestrengheid maakt dat in alle werkplaatsen de voorzorgen tot be perking van 't getal ongevallen, zoo vol maakt mogelijk genomen zijn. Aan uitkeeringen, renten, bijdragen aan weduwen eu weezeo, en trekkers van ongevallenrente, kosten van verpleging en geneeskundige behandeling werd in de jaren 1901 lot 1907 een milliard en ruim 300 miljoen mark uitgekeerd, waarvan een derdo gedeelte door het Rijk. verzetten tegen pogingen,die zouden aange wend worden, om hen tot het Christendom te bekeeien, terwijl zij zei ven zieh van alle pogingen moesten onthouden om proselie ten te maken. De Staatsraad legde, nabespreking, dit rapport ter zijde. Blijkbaar had Cromwell nu genoeg van de quaestie gehoord, om te weten, wat hem in de gegeven omstandig heden te doen stond. De toelating der Joden in Engeland was niet tegen de wet en die uitspraak was den grooten staatsman voldoende. Het eenige middel om zijn doel te bereiken en iets voor de Joden te kunnen doen, was, met dit gegeven voor oogen, eenvoudig in den ingeslagen weg voort te gaan en hun het verblijf in Londen ooglui kend toe te staan. Daarvan verwachtte Cromwell's vry'e gee3t meer heil dan van alle officieel vastgestelde wetsbepalingen Daarenboven achtte Cromwoll het alles be halve raadzaam om iu het stadium, waarin zich nu de zaak bevond, de publieke opinie te prikkelen. De tegenstanders der Joden hadden, na de beslissing van den Staats raad, zoo geheel in hun voordeel, niet stil gezeten integendeel, ze meenden, dat nu het geschikte oogenblik gekomen was, om zich flink te roeren, gedachtig aan de zin volle spreuk: «Grypt, als het rijpt". En't was waarlijk aan het rypen. De velden waren wit om te oogsten. By vernieuwing daalde een pamfletten- regen over Londen en zyne omgeving neer. Het begon met een nieuwe oplage van Prynna's «Demurrer", het boek dat wonde ren had verricht, maar nu verbeterd en ver meerderd. Met een beroep op do strenge bepalingen MBEMBSf'' In Italië gaat 't denzolfden weg op. In 1898 kwamen bij de groote Mijn- maatschappij op het eiland Elba onder 1459 niet-verzekerde mijnwerkers 230 ongevallen voor. In 1901 onder ongeveer hetzelfde aantal verzekerde mijnwerkers bedroeg 't aantal ongevallen al 552. En in 1907, terwijl het getal mijnwerkers tot 1312 was verminderd, was 't aantal onge vallen al tot 852 gestegen. Voor de invoering der verplichte verze kering op 450 arbeiders in hoogovens 155 ongevallen, 1907 op 637 arbeiders in hoog ovens 607 gevallen 1 Een te Rome verschijnend volksblad merkt dan ook ironisch op«In weerwil van den grooten eoonomisohen vooruitgang is er geen andere industriein geslaagd,zulke vorderingen te maken als juist deze «onge vallen-industrie". Da regeering is er dan ook reeds op be dacht de ongevallenwet te wijzigen. De statistiek is ook in ons land voor het ODgewijzigd befcoud dier wet niet gunstig In ieder geval, wijzigen of niet want er is aan een dergelijke stijging toch niet veel te doen zullen de regeeringen zieh meer moeten gaan toeleggen op het weren van simulatie, en 't voorkomen van tehooge doktersrekeningen. Een deskundige. Mr. G. W. J. Bruins, sedert eenige jaren reeds Doctor in de Rechtswetenschappen, is gisteren aan de Universiteit te Leiden ook in de Staatswetenschappen gepro moveerd. Bovendien was hij reeds sedert eenigen tijd praotisoh werkzaam op de Griffie van Zuid-Holland, eu daar bepaaldelijk belast met Drankwetaangelegenheden. Bij zijn jongste promotie nu heeft deze deskundige o.a. deze stelling verdedigd Afgezien van dc vele verwijzingen mag de Drankwet uit een oogpunt van wetsteohniek en volledigheid van regeling, een goede wet genoemd worden. Na het jongste, zoo gunstige oordeel over haar werking in de rapporten van de In specteurs, heeft ook dit juridische oordeel over de techniek der wet zijn beteekenis. Vooral, daar deze jurist praotisoh in haar uitvoering betrokken was. Stand. tegen de Jodan in lang vervlogen tyden, vooral onder het feudale Engeland geno men, pleitte de schry ver voor reactie. Bin nen enkele weken volgde het tweede deel, niet minder scherp, waarin in bijzonderhe den werden nagegaan de drukkende voor waarden, waaronder de Joden waren geduld geworden, tot zy ten laatste werden verdre ven, en waarin zij ten gevolge van hun ver meende misdaden, als natie met een zwarte kool werden geteekend. Anderen volgden Prijnne's voorbeeld en de vlam sloeg bij vernieuwing uit, nog heftiger schier dan te voren. Het anti-semietisme vierde blijkbaar zijn triomfen. Te midden van die verbijsterende be weging liet Cromwell de teugels niet glip pen. In zijn isolement lag blijkbaar zijn kraoht. Aan de Joden had hij zijn woord gegeven om ze te beschermen, welnu, hij zou dit schier koninklijk woord gestand doen. Hij zon ze verlof geven om hun eeredienst in te richten en uit te oefenen naar joedschen ritus, mits in alle stilte. Wettelijke bepalingen stonden hem daarbij niet in den weg. Uit den aard der zaak was dit geen duurzame, slechts een tijde lijke maatregel. In de gegf ven omstandig heden kon Cromwell bezwaarlijk verder gaan. Toch werd deze gunstige besohikkiag aan de Joden verleend zeer euvel opge nomen van de zijde hunner bittere tegen standers. De bewolkte horizon kreeg nog dreigender aanblik en weldra volgde de uitbarsting. Schijnbaar betrof ze een per soonlijke zaak, blijkbaar was ze een ver nieuwde aanval op het Jodendom, die van verreikende gevolgen had kunnen zijn. Slot volgt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1