NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 205. 1906 22e Jaargang. HiSTORisen Maandag 1 Juni. CHRISTELIJK- Binnenland» VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. BE JONGE-VERWEST te Goes F. Po D'HUIJ, ts Middelburg,. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EK VAM van 1—5 regels 40 cent, iedere regel ineer 8 cent Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. omeEMBimamsaBsaaBS&iBWiamsiBS&sssEaESiSSJsszKsz: Kortgene 1 Juni. Wissekerke 2 en 3 Juui. Colyneplaat, ook voor Cats, 4 en 5 Juui, des voormiddags. Stukken Gemeenteraad. Middelburg. B. en W. stellen voor naar aanleiding van het op 24 Jnli 1907 aangehouden voorstel om de gymnastiek aan het gymnasium verplichtend te stellen, reeds nn te besluiten tot het bouwen van het gymnastieklokaal op de wij ze en plaats als op de teekening is aangegeven, voor het geval dat de gemeente te eeniger tijd het gebouw aan de Groenmarkt verlaten moet. De politieagenten-vereeniging „L. et E." vroeg per adres aan den Raad om f 1 p6r week verhooging van salaris voor elk der agenten, wegens hooger woninghuur en belasting, dnurder levensmiddelen, verbod van „er wat bij te verdienen", te laag inko men om de noodige onafhankelijkheid tegenover de neringdoenden te betrachten, te laag ook in vergelijking met andere gemeenten. J. W. H L. v. Karssen vroeg herkeuring voor zijn inlijving bij de brandweer, wegens zwakke borst en longen. B. en W. stellen voor, met overlegging van twee genees kundige verklaringen, hem geschikt te verklaren. Voor de benoeming van een onderwijzer aan school J worden voorgedragen H. J. O verduin, J. C. Kotvis en C. P. v. d. Ende, resp. te Vlissingen, Noord-Scharwoude en Wolf aartsdijk. B. en W. stellen voor over te gaan tot het leggen van eene nieuwe buisleiding van het pompstation naar den watertoren en tot uitbreiding der machines aan het pompstation der waterleiding. De kosten van een en ander worden ge raamd op f 112,000. De commissie van iinanciën heeft zich met dit voorstel vereenigd. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de Middel- bnrgsche huishondschool om subsidie voor een kookcursus. Naar aanleiding van een verzoek van mejuff. H. v. d. Broek om vergoeding voor meerder werk door haar verricht bij af wezigheid en na 't overlijden v«n mej. De Visser, stellen B. en "W. voor haar voor 287 onverplichte lesuren f190 belooning toe te kennen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft langdurig beraadslaagd over 't voorstel tot afschaffing der kermis. Met 23 tegen 17 stemmen werd ten slotte de motie van 4 leden aangenomen om de kermis reeds dit jaar af te schaffen. De meerderheid zou grooter zijn geweest, als men nog dit jaar de kermis had willen behouden dit wilden o. a. de socialisten. De voorstanders der dadelijke afschaffing waren 12 leden van Reohts en 11 van Linksde tegenstanders der dadelijke afschaffing, of van afschaffing in 't algemeen waren 16 van Links en 1 katholiek. Afwezig wareD 1 lib. en 1 katho liek en er waren 3 vacatures. Bjj kon. besl. van 23 dezer is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nasaau, J. P. A. van Mens, deken van Bergen op Zoom (bij de viering van zijn 50jarig dekenaat). Bij kon. besl. van 26 dezer is B. J. Gerretson, vice-voorzitter van hetNeder- landsch Jongelingsverbond, wonende te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (bü de herdenking van zijn 25jarig lidmaatschap van 't bestuur van genoemden Bond). Naar aan het N. v. d. D. wordt ge seind heeft onze gezant te Berlijn een on- dorhoud gehad met den vertegenwoordiger dar Internationale Politische Correspon- denz, die bij hem navraag kwam doen om trent de ongeregeldheden in Indië, wijl deze ongerustheid teweegbrengen bij Duitsche handelslieden die daar belangen hebben. De gezant zeide, dat men alleen met plaatselijke onlusten te doen had en dat er van een algemeenen opstand geen sprake was. Deinlandsche hoofden waren ons allen trouwdaarin had ook de dood van den Sultan van Siak geen verandering gebracht. De heer N. Cornelisse, inspecteur- titulair van politie te Vlaardingen, is in gelijke betrekking benoemd te Enschede. De Nationale vereoniging tot steun van miliciens heeft de meesten van de 404 aanvragers aan werk en ondersteuning ge holpen. Onder hen was een weerpliohtige die in dienst door het onweder levenslang hulpbehoevend was geworden. In plaats van mr. Telders uit Den Haag werd in de heden te Amsterdam gehouden vergadering jhr. De Savornin Lohman uit Utrecht tot bestuurder gekozen. Christelvjk-Historische Partij. Be Nederlander schrijftDe Commissie van Advies heeft op 25 dezer te Utrecht vergaderd. Aan de orde waren het nieuwe Program en het nieuwe Reglement, die met het oog op de fusie met den Frieschen Bond gemeenschappelijk ontworpen waren en, behoudeuB enkele kleine wijzigingen,waar tegen hoogstwaarschijnlijk bij den Frie schen Bond geen bezwaar zal bestaan, zijn de ontwerpen met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Wanneer thans ook nog de Algemeene Vergadering de fusie op de voorgestelde grondslagen goedkeurt, is zij een voldongen feit. De Christelijk- Historitehe Unie is dan tot stand gekomen door da vereeniging, successievelijk, van de Vrij-Antirevolutionaire Partij, den Chr Historischen Kiezersbond en den Bond van Kiesvereenigingen op Christeljik-Histo- risohen grondslag in de provincie Fries land. Eerstdaags zal het voorgesteld pro gram aan onze lezers worden meegedeeld. Ned. Bond van Jong. Ver. op Geref. Grondslag. Donderdag 28 Mei hield deze Bond te Zutphen in de Buiten-Sooiëteit, zijn 20e jaarvergadering. Uit alle oorden van het land waren een aroote schare van leden van aangesloten Vereenigingen en belangstellenden saam- gekomen. Toen dan ook de Bondsvoorzitter, ds. Vonkenberg van Barendreoht, te 10 ure de vergadering opende, was de groote zaal van de Buiten-Sooiëteit, zoowel boven als beneden, geheel gevuld. Vertegenwoordigd waren 379 vereenigingen. Nadat een paar coupletten van 't Bonds lied waren gezongen en de Voorzitter was voorgegaan in gebed en het lezen van een gedeelte van Gods Woord, sprak ds. Von kenberg de openingsrede uit over het onderwerp„Trouw". Op voorstel van den Voorzitter werden de hierna volgende telegrammen verzonden i Aan H. M. de Koningin De Ned. Bond van Jong. Ver. op Gerei. Grondslag in Bonsdag te Zutphen bijeen; brengt U eerbiedige hulde, betuigt U zijn innige verknochtheid en bidt U den zegen toe, van God met Wien de Vader des Vaderlands een vast Verbond had gemaakt. Het nageslacht der «Kleyne luyden" van Prins Willem vertolkt op dit o ogenblik zijn innigste gevoelens, door 'n luid «Oranje Boven". Aan dr. Kuyper «Hoewel de Bond U hedenmiddag zal ont" moeten, toch wijkt de vergadering niet van de traditie om in eerste zitting bijeen, U zijn eer biedigen groet te brengen. Neerlands Calvinistische Jongelingsschap staat als eenig man, rondom den Banierdrager. Aan het Nederlandsoh Jongel. Verbond te Deventer vergaderd Broeders Onze hartelijke Bondsgroet 1 Weest een zegen Namens de Nederlandsche Bond te Zutphen vergaderd VONKENBERG, Voorzitter, Als plaats voor den volgenden Bonds dag werd 's-Gravenhage aangewezen. Tot leden van het Bondsbestuur werden herkozen de heeren Joh. T. de Lange met 350 en ds. G. Boekenoogen met 231 stem men. De heeren ds. A. H. v. Andel en dr. Wielenga verkregen respeotievelijk 42 en 77 stemmen. Aangenomen werd een voorstel van het Bondsbestuur om in het reglement vier nieuwe artikelen op te nemen. Deze arti kelen gelden de benoeming van vijf per sonen die tot taak hebben in Bondszaken van Raad te dienen en die gekozen worden uit personen buiten den kring van de be sturen van den Bond of eenig onderdeel van de organisatie en buiten de leden van eenige aangesloten Vereeniging. Voor de eerste maal werden als Raads lieden aangewezen de heeren Prof. P. Biesterveld, A. Brummelkamd, mr. S. de Vries Czn., N. Oosterbaan en ds. A. H. van Andel. Ook werd met 279 tegen 89 stemmen aangenomen een door het Bondsbestuur voorgestelde motie, waarin de Bond uit spreekt dat de langdurige behandeling van de vraagstukken „Ouderlijk en Kerkelijk Toezicht" geleid beeft tot genoegzame overeenstemming in de opvattingvan wezen en taak der Jong. Vereen, en de verhouding waarin deze tot huisgezin en Kerk dient te staan. Deze overeenstemming vindt hare formuleering in hetgeen laatstelijk door Prof. Kuyper ie geponeerd (wat betreft wezen en taak der Jongelingsvereeniging en hare verhouding tot de Kerk reeds eveüzoo door prof. Biesterveld in 1900 omschreven) waarom de vergadering bij de aangesloten Jongelingsvereenigingen er op aandringt de in ae genoemde stellingen aanbevolen praktijk te volgen. Reeds lang voor den aanvang der mid dagvergadering stond een diohte menigte voor den ingang der Baiten-Sooieteit te waehlen en toen eindelijk de deuren wer den geopend, waren zaal en galerij in een oogenblik geheel gevuld. En geen wonder. In die vergadering tooh zou o.a het woord worden gevoerd door dr. A. Kuyper, oud minister van Binnenl. Zaken, en Eere-lid van den Bond. Voor den aanvang der vergadering wer den door Zutphen's mannenkoor drie cou pletten van het Bondslied gezongen en daarna de vergadering heropend. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Generaal Sohooh, vertegenwoor diger van den Ned. militairen Bond, die den Bond hartelijk geluk wensohte met dezen dag en den wensch uitsprak dat God over deze vergadering zijn zegen mocht geven. Hierna hield prof. Dr. W. Geesink zijn aangekondigd referaat over Standen en Ty pen in de Jongelingsvereeniging. De hooggeleerde spreker trachtte aan te toonen de wensohelijkheid en mogelijkheid van het samenleven in de Geref. Jongelings vereeniging van Jongelingen uit verschil lende standen als middel tot 't aan k weeken van socialen gemeenschapszin, en van jon gelingen van verschillende typen als middel tot karaktervorming. Toen de bespreking over dit referaat nau welijks was afgeloopen, kwam Dr. Kujper ter vergadering, die zeer enthousiast werd ontvangen. Aan het applaus soheen geen eind te zullen komen, ea toen Z.H.G. naar voren trad tot het houden van de opwek kende rede, werd hij nogmaals stormaohtig toegejuicht. Dr. Kuyper verklaarde een uitnoodiging om hier te spreken gaarne te hebben aan genomen, om in de gelegenheid te zijn den Bond te danken voor de gelukwensohen en het fraaie aandenken hem op 29 Oct. van het vorige jaar geboden. Temidden van de jongelingen gevoelt Spr. zich altijd even jong, dan is het of het bloed sneller gaat vloeien en 't leven rijker en gelukkiger wordt. Sympathie en over eenstemming op te kunnen merken tus- schen het jongere en het oudere geslacht is van groote beteekenis. Wjj zien toch voort durend dat op de tijden van groei en voor uitgang, t(jden komen van inzinking en achteruitgang. Zullen wij daaraan ontko men Zoo ja, dan zal dit voor een groot* deel te danken zjjn aan de Jong. Vereen. Zij vullen een gaping aan, die bestaat tus- echen den kinderlijken leeftijd en de man nelijke jaran, e n tijdperk dat vroeger ver waarloosd werd. Die jonge duif en moed en kracht is, mits goed geleid, een kostelijk kapitaal van kracht, maar dat z mder goede leiding ge lijk wordt. En nu z\jn de Jong. Vereen, een uitne mend middel om die jeugdige kracht iu het harnas te zotten. In de Vereen, en in de grootere verg. voelt de jongeling, dat de zaak niet hopeloos staat en de banier van Christus kan overwinnen. Door de JV. kunnen de harten van de Vaderen gebracht worden tot de kinderen. Door de bestndeering der beginselen en de historie voelt een ieder zich een mensch in den stroom der hhtorie, die telkens meer tot den strijdt oproept, maar ook evenzeer steeds bemoedigt, en doet loven de groote werken Gods, die zich in zijn volk verheer lijkt. Wij herdenken, zoo eindigde de Spr., thans de Hemelvaart, op dien dag heffen wij oog en hart naar boven, waar onze Ko ning op den Troon der heerlijkheid zit. Tot dien Troon stijgen ook uwe gebeden en lof zangen op en van dien Troon dale voor uwen Bond neer heil en vrede en zegen van Hem, die ons door Zijn bloed heeft gekocht. Nadat ds. Vonkenberg tot dr. Kuyper een vurig woord van harteljjken dank had gebracht, en hem staande was toegezongen Ps. 1343, werd de vergadering gesloten en ging dr. Kuyper voor in dankzegging. In de middag-vergadering werd naede- deeling gedaan van telegrammen van H. M. de Koningin; het Ned. Jongel.-Verbond, en de Ned. Vereen, van Christel. Handels- en Kantoorbedienden. In de a vend- vergadering, die gehouden werd in de Sc. Walburgskerk, sprak ds C. Lindeboom van Gorinchem over: „Een viervoudige eiech voor den Christen", naar aanleiding van 1 Cor. 16 13 „Waakt, staat in het geloof, houdt U mannelijk, z\jt sterk". Bet was een waardig slot van dezen buitengewoon goed geslaagden Bondsdag. Het Bondsbestuur is van voornemen spoedig de op dezen Bondsdag gehouden redevoeringen uit te geven, onder den titel „De Zutphensche Bondsdag". UIT DE PROVINCIE. Middelburg. In „St.-Joris" hield heden middag 3 uur de stoomtram „Walcheren" een algemeene vergadering. Aan het daar uitgebracht jaarverslag over 1907 is het volgende ontleend De bruto ontvangsten der exploitatie hebben bedragen f 5594,84, waarvan f 40846,53® aan personenvervoer, abonne menten en militair vervoer (o.a. personen vervoer alhier f40102,425 met 188,097 reizigers) en f 15102,305 aan goederen-, postvervoer en buitengewone ontvangsten. De bruto ontvangsten bedroegen f 5,47 per dagkilometer tegen f 7,06 over 14 April 31 December 1906 (en eerste jaar der exploitatie). Gemiddeld werd per dag ver voerd 515 reizigers met f 109,86 opbrengst. De uitkomsten mogen wat het reizigers- vervoer betreft, de minder gunstige weers gesteldheid van den afgeloopen zomer in aanmerking genomen, niet ongunstig wor den genoemd. Het goederenvervoer ging, wat het ver voer in landbouwproducten betreft,vooruit het vervoer van bouwmaterialen was in vergelijking met 1906 minder druk. De exploitatiekosten bedroegen pl.m. 711/a pCt. van de ontvangsten. Het totaal der exploitatie-ontvangsten beliep f 55948,84dat der exploitatie kosten f 40046,805van de winst ad f 15902,03® gaat af f 3219,34 betaalde rente, zoodat de netto winst f 12682,69® bedraagt. De verdeeling der winst ad f 13846,035, bestaand uit f 1163,34 van onverdeeld saldo ad f 12682,69® winst uit de exploitatie, werd als volgt vastgesteld te bestemmen voor het vernieuwingsfonds weg en werken f8673,97; uitkeering aan aandeelhouders f2ü per aandeel, gelijkstaande met 2 pCt. f5000; dividendbelasting f 125, terwijl op nieuwe rekening f 47,06® wordt over- gebraoht. Middelburg. De aanbesteding van de eerste gebouwen voor deZeeuwsche krank zinnigenstichting //Vrederust" bü Bergen op Zoom, waartoe plan en teekeningen thans door de bevoegde autoriteiten z(jn goedgekeurd en door het bestuur vastge steld en welke eeradaags teg9mo3t kan gezien worden, zal omvatten observatie- gebouw, directeurswoning, keukengebouw, vier paviljoenen, ziekenbarak, lijkenhuis, watertoren, machinegebouw, woning van den machinist en gebouw tot behandeling van de wasch. De aanbesteding zal op nader aan te kondigen dag plaats hebben in het Schuttershof alhier. De St. Crt. no. 125 bovat de konink lijk goedgekeurde gewijzigde statuten van de VereenigiDsr Botercontiöle in Zeeland, gevestigd te Middelburg. Middelburg. Den milicien-korporaal Geerard Kosten der lichting 1905(gemeente Goes) van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier, is vergund, inplaats van dezen zomer van 24 Augustus tot 26 September, in den zomer van 1909 met de milioienB der lichting 1906 voor herhalings-oefeningen onder de wapenen te komen. Den miiioien Johannes Hoogesteger, lioh- ting 1904 (gemeente Wemeldinge) van ge noemd bataljon ia vergunning verleend, tot 1 Augustus 1909 zioh in Noord-Amerika op te houden. Bij de directe belastingen, van invoer rechten en accijnzen is roet ingang van 15 Juni eervol ontslagen de rijksklerk 2e klasse B. Nijholt, ter directie Middelburg. Vlissingen. De soldaat van L van het Algemeen Depot Discipline, werd heden onder geleide naar den krijgsraad te 's Gra- venhage overgebracht, ten einde aldaar terecht te staan wegens het slaan van een meerdere. Vlissingen Gisterenavond had deeerste steenlegging plaats van het nieuwe school gebouw met onderwijzerswoning in de Kasteelstraat voor de Vereeniging voor lager onderwijs op gereformeerden grond slag. Bij deze plechtigheid waren tegen woordig het bestuur en het hoofd der school, benevens het personeel, vele leden der vereeniging, de aannemer, architect, opzichter en de respectieve werklieden. Nadat door de jongejuffrouw A.Baarsohers, doobter van het hoofd der school, de steen- legging had plaats gehad, werd het woord gevoerd door de predikanten D. Pol en dr. A. Kuyper Jr., die op de belangrijkheid van dit feit en den bouw dezer school wezei. Het gebouw, dat een frontbreedte van 30 M. heeft, krijgt den vorm van een half kruis. Voor den westelijken vleugel wordt de woning van het hoofd de school ge bouwd. Het benedengedeelte zal 6 klassen, het bovengedeelte 2 klassen met bestuurs kamer bevatten, terwijl het geheelegebouw aan alle e;*oheu zal voldoen, waaraan een goed schoolgebouw moet beantwoorden. In October moet het werk gereed zijn. Vliss. Crt.j Nisse. Vrijdagmiddag was het vergade ring der ingelanden van do buitenpolders van Nisse. De begrooting voor 1908 werd vastgesteld in uitgaaf op f 1894,79 en in komst van f 2272,20, alzoo een goed slot vau f 377,41. Het dijkgeschot werd bepaald op f 5 per H,A. plus f 0,25 voor den grind weg, alzoo f 0,50 per HA. minder dan een vorig jaar. Herbenoemd werd als gezworen Johs. Kloosterman. Aan het bestuur werd overgelaten een voorstel in te dienen om in plaats van 8 H.A. als minimum om te kun nen optreden als ingeland dit te brengen op 6 of 4 H.A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1