NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 204. 1906 Zaterdag 30 Mei, 22e Jaargang, CHRISTELIJK. HISTORISCH ink den koers /"500.— tnber. ugustu3) ver- ÜEH, ct. p. ons nd middel! eulen en tegen nde Knecht ge- iÖP ïngstveulen IÖP i mei Tuin, kueelit knecht komende Meid rkpaard te koop, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN B^j dit nummer behoort een Bjj voegsel IJK. TENTZENDING. Uit de Tweede Kamer. ÜBOi - ten kantore VEER Gz. lavers", Mid'b. Nonrdstraat. OP [ERE, Grijps- top rkpaard 6 jaar. ezocht om 2jarige DERDIJK, St. Joosland. M ALLEGAN GE rekening 30 en tadstroo te koop lande. irzien, op goeden te koop, bjj 'ERS, 't Zand, kerke D 73. iber VAN SOELEN, a a^n cider t oote Meid ËE,: Souburg. id S.©Clit Bn metselen ver- ER, V e e r e. ober rraagd bij (EN, bij V e e r e. ober x/Xeid. ARINISSEN, S t. ober ir waaronder éen tgenpaard of melk- Koudekerke jvraagd üishoiitlster JANUS DOBBE- i-Heer Hendriks- ober ^X©Ic3. kVIDSE, Begraaf- er-Wwesi - üo«a. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DFR FIRMA Wed, a 1 m JÖNGE-VERNEST, te Goes i,j EK VAN F. P, D HUB, te Middelburg, van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cem. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BS3K283S£3ZK»Bl!naSBnSaeKS&3SS^ÏÏ5Br«roaS3aS£ESBESeBB5!R'r Kortgene 1 Juni. Wissekerke 2 en 3 Juni. Coljjnsplaat, ook voor Cats, 4 en 5 Juni, des voormiddags. Ds. Breen schrijft in De Zondagsbode een belangrjjk artikel over de Tentzending. Het onderstaande ia er aan ontleend De oorsprong daarvan ligt in Duitsohland. Ongeveer tien jaren geleden kwam bij den. Evangelist Jaoobus Vetter de gedachte op dat het Evangelie aan de volksmenigte in tenten gepredikt kon en moest worden. Hij was zoo aangegrepen door die gedachte en daarmee zoo vervuld, dat hij voor zich «elven bekendeGod wil het 1 Ieder, die zijn Bijbel leest zal weten, dat de Heiland zelf op de bergen, in de woestijn, aan de zee, bij dea weg evengoed als in de synagoge en in den tempel, ja overal en aan alle plaatsen, waar zich gelegenheid bood, Zijn Evangelie heeft verkondigd. Wordt iemand dit lezende sterk aangegrepen door de gedachte om Hem hierin Da te Volgen, dan mag hij gerust zeggen: Ik heb aie gedachte van Hem. In Engeland en Amerika heeft men reeds vroeger in tenten 't Evangelie verkondigd, maar Evangelist Vetter wist dat toen nog niet. Nu, dat komt meer voor, dat God men- schen onafhankelijk van elkander, maar in afhankelijkheid van Hem dezelfde taak en roeping toebereid. Evangelist Vetter van zijne gedachte vervuld en gedreven heeft haar biddende uitgewerkt. Zonder moeite kreeg hij 12000 Mark daarvoor en had zijn eerste Tent. Vier jaren lang verkondigde hij met de zijnen daarin het Evangelie. God gaf zegen. En 30 April 1905 werd de 2de veel grootere Tent ingewijd. De Nederlandsche Tentzending is eene dochter van de Duitsche. Zij werd daarom wel eens zijdelings aangezien als 'n vreem de. Maar dat is niet meer noodig, want ze is inderdaad genaturaliseerd, evenals de uitnemende Zondagsschool Vereeniging, wier oorsprong in Amerika is en als het ge zegende Bijbelgenootschap, welks baker mat in Engeland staat. Wij hebbon nu eene Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging, een Nederlandsch Bijbelgenootschap, en eene Nederlandsche Tentzending. Zij werd geopend Maandag 3 Sept. 1906 te Apeldoorn. De tent, dief 10.000 kost,is hier zonder moeite verkregen. Ze is door éen persoon gegeven. Het inwendige maakt een plech- tigen indruk, stemmend tot stilte en ernst. Er zijn 1800 zitplaatsen.Zoo noodig kunnen de tentgordijnen opgerold en nog eenige honderde staanplaatsen verschaft worden. De inwijding had plaats onder leiding van prof. Is. van Dijk uit Groningen. En in tegenwoordigheid van Hare Majes teit onze geliefde Koningin, die de plechtig heid van het begin tot het einde heeft bygewoond. Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat onze Vorstin niet alleen belangstel ling voor het huis des Heeren, maar ook geloof in Zijn Evangelie heeft en daarom een werkzaam verantwoordelijkheidsge voel voor de eeuwige toekomst hareronder danen. Wij mogen met rechtmatige blijd schap zeggenonze Koningin heeft de Nederlandsche Tentzending mede ingewijd en mede een zegen over haren arbeid afgebeden. Wat wil de Tentzending P Het Evangelie brengen aan de scharen. De stichter heeft uitdrukkelijk verklaard: wjj hebben niet de bedoeling, nooh het voornemen om door middel derTentzending een nieuw Kerkgenootschap naast de bestaande op te richten. Hij voegt daaraan toehet tijdperk van vele jaren levert bewijs voor de waarheid daarvan. Op dit punt behoeven wij ons, geloof ik, niet meer te verdedigen. Wij laten het geheel en al pas onze jong-bekeerden zelf over bij welke gemeenschap, of evangelische richting zij zich willen aansluiten. Voor ons is het de hoofdzaak dat zij tot Jezus Christus den Koning bekeerd worden. Verder zegt hij ook niet uit oppositie tegen de een of andere Kerk, of de eene of andere richting is het werk der Tentzending ontstaan. Wij zijn één met alle kinderen Gods, tot welke kerk zij ook behooren en welken naam zij dragen. Nooh de landekerk, nooh de vrije kerk, noch de gemeenschappen zijn onze vijanden. Onze vrienden zijn zij en wij zoeken voor hen het goede. Het slot van ds. Breens beschrijving luidt aldus Hoe is nu de verhouding der Tentzending tegenover de Kerk Rij wil gelijk ik reeds zeide geen genoot schap, zij wil geen seote vormen. Zij .wil geen oppositie tegen kerk of riehtiDg. Zij verbindt aan zich geen leden of lidmaten. Zij bedient ook geen Sacramenten. Zij wil alleen hetzelfde Evangelie, dat de kerk brengt en brengen moet. Daarom predikt zij lo. de liefde Gods, zich uitstrekkende tot al het verlorene, zonder aanneming des persoons. Hom. 3:12-24. 2o. De kracht van Christus' bloed en Geest tot verlossing van zondesehuid en zendemaoht. Titus 2:1114. 3o. De noodzakelijkheid en mogelijkheid voor den geloovige om vervuld te zijn met den Heiligen Geest. Joh. 7 38,39. 4o. De verwachting van den weder komenden Heer als behoorende tot het doel der bekeering. 1 Thees. 1 9,10. Dit Evangelie wil zij brengen aan dui zenden en tienduizenden afgezworvenen. Zij wil dat ten goede van Christus' kerk. Zij wil dat met de kerk. En wanneer de kerk, of wilt ge de kerken hare eerlijke bedoeling erkennen dan kan zij de landsevangelisatie der kerk of kerken worden. In de zitting van Diusdag kwam het achtdaagsch debat ten slotte tot eeu eind. Het was de dag der replieken. De heer Treub vond dnarby gelegenheid om den vry grievenden aanval te richten op de redactie der Nieuwe Courant die hem op zijn redevoeringen van j.l. Vrijdag had aan gevallen. Hij deelde mede, dat die courant met een jaarlijksch subsidie van de Neder landsche Vereeniging van Werkgevers ge steund werd op voorwaarde om de werk- geversbelangeu te bevorderen. De heer v. Karnebeek rekende nog even met den minister van financiën af, die hem vrij persoonlijk had aangevallen omdat hij, meer regeeringsgezind dan de regeering, de motie, eerder dan deze, onaannemelijk had verklaard. Hij bestreed voorts de motie nog eens in den breede. De heer Lely had af te rekenen met den minister van waterstaat die gezegd had dat spr. als minister zoo weinig had gedaan in de richting van staats-exploitatie. Hij toonde aan dat hij juist meer dan eenig ander in die richting was werkzaam ge weest, hetgeen de minister onnder aanbie ding van excuus toegaf. Overigens mag bij de zelfverdediging van den overigens hoogst bekwamen dr. Lely niet vergeten worden zijn weinig ge lukkig ministrieel verleden in zake van technisch en commercieel beleid (Rijksver zekeringsbank, Lawa-spoorweg, Velser- pont, Scheveningsche haven), de aaneen schakeling van contradicties in zijn jongste redevoering en, vooral, de groote gedien stigheid waarmede deze is opgehemeld waarvan een liberaal blad zelfs getuigen moestmen zou een held in zelfbeheer- sching moeten zijn om hem niet in den pekel te zetten, als men over het sarcasme van den heer Kolkman beschikt. De heer v. Citters bestreed nogmaals de motie doch zag ook geen heil in de motio- Nolens die de instelling van een staats commissie verlangt. De heer Aalberse echter verdedigde de motie-Bos, met de toevoeging door Spr. ge- wenscht, n.l. indien de financiën 't toelieten tot Staatsexploitatie over te gaan. De heer Plate bestreed nog eens uitvoerig de Staatsexploitatieen de heer Schaper verdedigde die waaraan hy nog eenige ha telijkheden aan 't adres van de Nieuwe Courant en den heer Lohman toevoegde. De heer v. Dedem nam 't hierop voor den afwezigen heer Lohman op. Na nog eenige beschouwingen van de ministers van financiën en van waterstaat kwam de motie-Bos in stemming- Zy werd verworpen met 46 tegen 89 stemmen. Tegen stemden de oud-liberalen, een paar unionisten en de geheele rechter zijde met uitzondering van een zestal Ka tholieken dia voor stemden. Daarna werd de motie-Nolens aangeno men met 72 tegen 18 stemmen. Tegen stemden enkele liberalen en leden van de Rechterzijde. De visse'nery wet werd hierop met alge- meene stemmen aangenomen, nadat met al gemeen goedvinden van de commissie van rapporteurs een wijziging door den heer De Geer voorgesteld door den minister was overgenomen. Een adres van een milicien om pensioen werd nog even behandeld. De commissie voor de verzoekschriften had voorgesteld 't adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Ter Laan stelde echter voor het naar den minister van oorlog te zenden met verzoek om inlichtingen. Dit voorstel werd met 49 tegen 20 stemmen verworpen, en zoo was dus 't voorstel van de commissie aangenomen. Woensdag, alvorens op reoes te gaan, be handelde de Kamer nog voor een zeer klein deel «de belangen der Rijkswerklieden bij de verschillende departementen van bestuur; nadat eerst nog even besloten was tot de uitgave voor een jaar als proef van :t analy tisch verslag der Handelingen, of liever Be sprekingen van de Kamer. De Kamerleden die over de belangen der Rijkswerklieden redevoerden, hadden geen moeilijke taak, in zoover zij een zaak be pleitten, die weerklank vond bij de Regee ring, en blijkens hun spreken voor leege banken geen bijzonder verzet zou vinden bij hun medeleden. Het trok de aandacht dat daags na de be slissing over de groote motie-Bos die de exploitatie van spoorwegen staatsbedrijf wou makende belangstelling voor men- sohen die in staatsbedrijven werkzaam zijn zoo geheel beneden nul gedaald was. De sprekers hielden hunne redevoeringen voor een paar leden slechts, en voor den voor zitter en de beide ministers die hun speeches krachtens hun ambt of funotie, moesten aan- hooren. De heer Passtoors was de eerste spreker. Volgens hem ontbreekt voor de werklie den aan de loodsgebouwen een goede grond slag voor de loonregeling. De opperlieden die volgens de Kamers van Arbeid, 23 cent per uur moeten hebben, krijgen maar hoog stens 22, terwijl voor overwerk niet betaald wordt. De instrumentmakers bij de her stellingswerkplaatsen zijn er al even „onge lukkig" aan toe. Vaklieden worden op voet van gelijkheid behandeld met niet-vaklie- den. Hun maximum-loon is maar f 16, ter wijl dit jbij de S. S. en deH. IJ. S. M. f 21 bedraagt. Al even sleoht af zyn de jkneohts in de militaire bakkerijen. Hunne gezinnen kun nen vandetegenwoordigeloonen niet leven. De werklieden bij de Cadettenschool te Alkmaar krijgen ook te weinig loon. Op de Militaire Academie te Breda is 'tal even erg. Zondagsarbeid wordt voor de meestee niet betaald. Het Rijkskleedingmagasijn keert ook al te lage loonen uii. De kleer makers en schoenmakers hebben 't daar, als men den afgevaardigde voor Beverwijk gelooven mag, tamelijk hard. En in, den zelfden toonaard zongen zijn ambtsgenoo- ten Helsdingen (soo.-dem.J en Van Vliet (an tire v.) De heer De Klerk, ook een oud- werkman, gelijk de vier genoemden, wjs 't daarmee volkomen eens. Doch hij was eenigszins boos omdatde regeericg nir-t op die grieven letten zou o, neen, om dat zij er wel op let. i Immers hij wraakte het dat de regeering een staatscommiBsie tot onderzoek van da grieven van al deze genoemde rijks-werk- lieden had ingesteld, alvorens de discussie in de Kamer af te wachten. Nietderegee- j ring, maar de afgevaardigden oud-werk lieden hadden de eer moeten hebben van 't eerst op de «rechten" van deze werklieden de aandacht te vestigen. Een voorstelling die niet vry te pleiten ia van eenzijdigheid. Als de regeering haar plicht doet, is het toch al te dwaas haar hiervan een verwijt te maken dat zy niet eerst gewacht heeft tot de Volksvertegenwoordiging haarplicht heeft gedaan. Heel fijntjes werd dit door den minister van Landbouw den afgevaardigden aan het verstand gebracht. Uwe redevoeringen, aldus minister Talma, kunnen materiaal zyn voor die Staatscommissie. Wat de samenstelling der commissie aangaat, voor vaststelling van de alge- meene beginselen der arbeidsregeling wa ren deskundige i mbtenaren noodig, maar onderzocht moet ook worden of 't mogelijk is voor de toekomst een commissie te be noemen die zal hebben te ad viseeren over wijzigingen en toezicht. De samenstelling van zulk een commissie zal gansch anders moeten zijn. Haar doel is geheel anders dan dat waarvoor de staatscommissie is be noemd. De regeering kon op de discussies hier niet wachten. En straks zal een andere permanente, commissie tot taak krygen over de arbeidsvoorwaarden, waarvan de loonregeling een der voornaamste, onder zoekingen te doen. Dit laatste echter betwistte de heer Hels dingen. Wat zou zulk een commissie, aldus de afgevaardigde uit Franeker. Zy is slechts 'n middeltje om de mislukte groeps- vertegenwoordiging te vervangen. De vak organisatie, die moet 't doen. De arbeiders zelf moeten medezeggenschap hebben in de regeling der arbeidsvoorwaarden. Maar tegen deze verkleining van de beteekenis der groepsvertegenwoordiging kwam de heer Van Vliet terecht op. Hij weet de sohuld van het mislukken der groepsvertegenwoordigingen aan het feit, dat haar nergens een goede kans is geschonken. Zij zijn geheel verkeerd aan gepakt en het nauwe verband met de stakingen van 1903 heeft altijd een slechten invloed gehad op de ontvangst welke dit instituut heeft genoten. Maar het bestuur van de Vereeniging «De Rijkswerkman" heeft spr. verzekerd, dat deze vereeniging prijs stelt op en vertrouwen stelt in de groepsvertegenwoordiging als wettelijk in stituut. Ten slotte drong spr. aan op de instel ling eener speciale oommissie van Kamer leden ter behartiging van de belangen cd onderzoek der grieven van de rijkswerk lieden. Overigens kwam de heer v. Vliet uit voerig op voor de belangen van 't personeel aan het Rijksstapel-magazijn en de Con structie-werk plaatsen te Delft. Pensioen, ziekte-uitkeeringen, vak-opleiding, leiding der werkplaatsen, 't is alles onvoldoende. Nadat deze spreker zijn door slechts vijf Kamerleden aangehoorde beschouwingen had geëindigd besloot de «Kamer" de verdere beraadslaging te verdagen tot Dinsdag 9 Juni. Vooraf zullen dan nog eenige kleinere wetsontwerpen in de af- deelingen worden behandeld. Voor de openbare behandeling komen in aanmer king de definitieve Oorlogsbegrooting, de wijziging der Zegelwet, de wijziging der Motorwet, 't spoedwetje inzake den achter stand bij sommige rechterlijke colleges enz. De Kamer is thans, gelijk wij zeiden, op Pinkster-reces. Binnenland. In de gister gehouden vergadering van den Vrijzinnig democratischen Bond onder voorzitterschap van prof. Treub (lid van de Tweede Kamer) werden in't hoofdbestuur herkozen mevr. W. Wynaendts Fraccken- Dyserinck ('s-Gravenhage), mr. S. J. A. van Aalten Jr. (Rotterdam), P. Hofstra (Wijnal- dum), Th. M. Ketelaar (Amsterdam), U. G. Schilthuis (Groningen), Herman Snijders (Middelburg), mr. M. W. F. Treub ('s-Gra- venhage), C. A. Zelvelder (Sneek), P. W. J. van Hassel (Utrecht). Gekozen werden, icplaats van de heeren mr. H. P. Marchant en mr. J. Limburg, die niet herkiesbaar waren, en J- Zijlstra die bedankt had, de heeren Jac. Welleman (Krabbendyhe), mr. J. A. van Gilse (Arn hem), A. Kelderman (Deventer), en voor de drie nieuwe plaatsen in het hoofdbestuur de heeren P. Visser (Rotterdam), prof. dr. D. van Emden (Amsterdam) en P. Nolting (Amsterdam). De heer Mussert, secretaris van het Al gemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, sprak de hoop uit, dat het in het nieuwe vereenigingsjaar tusschen den Vrijzinnig- Demccratiscuen Bond en genoemd Werk liedenverbond zal mogen komen tot een stevig politiek federatief verband, opdat beide organisaties bij de verkiezingen in het 1909 eendrachtig zullen samenwerken. Deze verklaring geschiedde naar aanlei ding van de in zijn vergadering van 8Maart j.l. door prof. Treub uitgesproken meening dat genoemd Verbond alleen da oeconomi- sche actie behoort te voeren, doch niet aan politiek moet doen. Io de gister gehouden vergadering van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond werd de meaning van prof. Treub breed voerig weerlegd door den Bondsvoorzitter den heer Brouwer. Wij hopen hierop morgen terug tekomen. In de gisteren ta Haarlem gehouden vergadering van den Ned. Bond van Horlogemakers kwam aan de orde het onderwerp der afdeeling Groningen Vak opleiding en Leerlingstelsel. In 't daarbij gevoegd concept contract komen onder meer de bepalingen voor dat de leertijd drie jaar zal duren en dat de leerling elk jaar voor zijn opleiding een zekere som zal hebben te voldoen. De patroon zal daartegenovor verplicht zijn, den leerling onderricht te geven en hem geleidelijk en methodisch de vakkennis, die bij bezit, trachten aan te leeren. Ook komen er be palingen ia voor omtrent het aanschaffen van grondstoffen en materialen. De afdeeling sprak zich uit voor subsidie met toezicht op de werkplaatsen. De heer F. Keulemans uit Middelburg drong op opneming eener bepaling, waarin de verplichting onderwijsinstellingen te bezoeken. Gaat de Bond oontraoten afsluiten dan moet er, na afloop, contact blijven tusschen leerling en patroon of tussohen leerling en commissie. Daar zal moeten komen een inrichting, waaraan ex-leerlin gen, na twee jaar praetijk, kunnen voort- werken. Thans reeds steno vragen bij de regeering, kwam hem niet praotisoh voor, doch bij hoopte, dat het volgende jaar de zaak zoover zou wezeh, dat voor bondsoon- traoten steun kon worden gevraagd. De afdeeling Amsterdam had als voorstel ingediend, dat de bond zioh tot d6 regeering zou wenden met het verzoek om in een wet te belichamen t le. Het toezicht op het leerlingwezen2e. subsidies ten behoeve van leeroYereenkc m3ten3e. leerpliohtvoor aanvullend theoretisch en praotisoh vak onderwijs voor jeugdige arbeiders in het algemeen. Amsterdam wensohte bescherming daar de wet. Da leerlingen va» Nederland moe ten nog beter onderlegd worden dan die in Zwitserland. Daar wordtelkendaghelzelfde geëisoht, hier telkens wat anders. Hij zou willen dat de bond voeling zooht te ver krijgen met de regeering en waohtte niet veel heil van het optreden der afdeelingen afzonderlijk. Bij referendum zal over beide voorstellen beslist worden. Goedgekeurd werd een voorstel Groni gen (oi het houden van examens, ia 19

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1