RECLAMES. Se psttófl Bi Ms toe. Biuiieiiland. Kerknieuws. li e c li t s l a k c it. Sprokkelingen uit de historie. Gemengde Berichten. Mill lioopt dat 80 millioen menschen dezen comer de tentoonstelling zullen be zoeken. In Luxemburg doet men de zaken van de arbeidsbeurs, waarover tegenwoordig in onze groote steden zooveel tfjd verpraat wordt op zeer eenvoudige en zeerpracti- echo wijze af. Er zijn in Luxemburg52 postkantoren en 10! spoorwegstations, deze alle doen gratie dienst als arbeidsbeurzen. Altijd vindt men daar lijsten aangeplakt van patroons die werklieden en van werk lieden die arbeid zoeken. Deze lasten wor den door de post- en spoorwegambtenaren overgeschreven,en ca in groot aantal exem plaren gedrukt te zijn verspreid in de 2180 hotels en koffiehuizen van het groothertog dom. Men zegt dat deze regeling zeer vol doet aan beide partijen. De gemeenteraad van Kampen be noemde bij partijstemming den heer dr. A. Noordtzij tot regent van het stadszieken huis met 8 stemmen tegen 7 op dhr. Veen Valck. Amboina. Het Bat. Nbld. ontleent aan het verslag, loopende van 7 Februari tot 14 Maart onder meer het volgende De politieke toestand was op Ambon en de Oliassers zeer goed, op Ceram bevredi gend de toestand gaat er steeds vooruit, gaandeweg worden de toestanden onder de bergalfoereu verbeterd. In West-Ceram be toonde de soa Roemamori van het land schap Riem&hsoat zioh minder geneigd om tot de concentratie barer bevolking in een kampong mede te werken, en zooht aller hande uitvluchten om de verwezenlijking daarvan op de lange baan te schuiven. Nadat intussehen eenige alemacs tot straf naar Ambon waren gebracht, hield alle tegenwerping op en werd met het bouwen vaa een nieuwe kampong dadelijk aange vangen deze kampong is thans zoo goed als gereed en de aangehouden hooiden konden weder naar hun negorjj worden teruggezonden. In hat gebied der kapala-Ajer Eti leiden nog een betrekkelijk groot aantal Alfoeren van Roemah Soal een echt nomadenleven, ook zjj zullen er toe worden gebracht een vaste woonplaats te kiezen. Elders in West-Ceram is de. toestand zeer gunstig vrij veel damar komt naar beneden, in de laatste twee maanden circa 1000 picol en de kustbewoners en Binocgkoreezen dur ven zich thans in de damarbosschen der bergalfoeren wagen, niet alleen om dat prouuot aldaar in te zamelen ais het kan zonder vergunning der rechthebbenden maar zelfs om de door de alfoeren reeds ver zamelde damar te stelen. Ia de bergnegoryen Watoei, Ahiolo en Hoekoe van de onderafdeeling Amahei, alwaar tot nog voor kort een geest van verzet werd gaande gehouden, is het sedert de arrestatie der raddraaiers volkomen rustigmet succes wordt de registratie doorgezet, en ook hier gepoogd de bevol king in kampongs te concentre6ren. De aan Ahiolo opgelegde boete van 300 picol damar is reeds voor meer dan 2/i afbetaald. Do toestand in het oostelijk gedeelte der onderafdeeling Amahei, speciaal 't gebied der alfoercche bargkampongs Oclahahan en Masa, geeft reden tot tevredenheid. UIT OÏTPROVINCIE.- Wolfaartsdijk. Vergadering van ioge- laudeu vau den polder Oud-Wolfaartsdijk. Opening door den voorzitter. Voorlezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stuks.» voor kennisgeving aangenomen. Rekening dienstjaar 1907/08 Inkomsten f 10398,77s, uitgaven f 8856,02s. aldus goed slot f 1542,75. Begrooting 1908/09 werd vastgesteld op f8208.076, met een post van onvoorzien tan f 707,01, dijkgeschot f9. Verhoogd werd het traotement van den kantenier met f 52 's-jaars. Goedgekeurd werd door de ingelanden (een voorstel aan vrage geldieening door de sluis Oosterland- polder) groot f 2000 voor het leggen vau een 2e opril aan het Wolfaarlsdijksohe veer. Op de voordracht voor periodieke aftreding als dijkgraaf zijD geplaatst no 1 P.Koeman, 2 A. op 't Hof, 3 J A.Koert, voor gezworen no. 1 A. Remynse, 2 J. A. Koert, 3 J. Smallegange. Na eenige mede- deelingen van ondergeschikt belang sluit de voorzitter de vergadering. 's-Gravenpolder. Vergadering Ooster- z wake op heden,rekening ontvang 1421,63*, uitgaaf f 381,21s, goed slot f 40,42s. Be grooting f 497,36s in ontv. en uitgdijk geschot f5 met fl verhoogd. Tot dijk graaf benoemd S- Paul en tot plaatsver vangend dijkgraaf L. de Kraker, 's-Gra venpolder. Middeizwake rekening ontv. f818,43s, uitgaaf f 619,56, goed slot f 198,87s. Be grooting f 838 37. J. de Pree herbenoemd als gez»orea. Dijkgeschot f2 met 50 cent verhoogd. Baarland. In de vergadering van inge landen van het waterschap Baarland op hedan Woensdag werd benoemd tot water- bouwkundig ambtenaar Willem Fiipse te Maassluis. Up de aanbeveling voor een ge zworene vacature J. de Jager Wz. werden gepia&ts le candidaat Maarten Meeuwae, 2e bubrecht Drydyfe en 3e Jacob Zandee Az. Da rekoning 1907/08 in ontvang 55311.893, in uitgaaf f 47420,37s, goed slot f 7891,52 werd goedgekeurd. De begrootiug over 19u8/09 werd goedgekeurd iu ontvang ea uitgaaf f 35 j'2 7,9:5 es een past voor oavoor.. eien f10424,475. Het dijkgeschot werd be paald voor de polders op f 13voor de achterpoldsrs op f 11,22 per HA evenals vorig jaar. Nieuwdorp Een knecht van den land bouwer J. in den Schengepolder ging met paard en kar op hol, doordat het paard schrok van een hond. Hij kwam met de kar in een diepe sloot terecht, terwijl het paard voort holde. Esn zyner beenen is denkeljik af, zoodat hjj per as huiswaarts vervoerd moest worden; heelkundige hulp was nood zakelijk. De kar werd in stukken vervoerd. 's Heerenhoek. In de vergadering van den Nieuwen West-Kraayertpolder ('s H. Arendskerke) werd goedgekeurd de reke ning in ontvang op f 1764,69, in ui'gaaf op f 1636,32; goed slot f128,37. De begroo tiug voor 1908/9 werd in ontvang an uitgaaf op 1750,83 met een post voor onvoorzien, groot f84,91 goedgekeurd. Met algemeene stemmon werd tot ge zworen herkozen dhr. P. Geachiere. Eu 't dijkgeschot werd bepaald op f3,75, voor vroonen en vrijlanden op f2,35. Goes. Hedenmiddag 3 uur had hier een treffend ongeluk plaats. De arbeider N. vau dhr. De Jager op de Hollandsohe Hoeve moest aardappels mennen, en zou even thuis koffiedrinken de wagen hield zrolaug voor zijn woniDg stil. Terwijl de man weer wilde wegrijdeD, was zijn 4 jarig kind ongezien onderden wagen gekropen, zoodat de wagen over 'i kind heen reed de man had, zonder 't te weten, zyn kind gedood. Haar beide been tjes waren afgereden. Middelburg. Muziekuitvoering op Vrij dag 29 Mei a s., 's avonds ten 7'u uur op het Molenwater. Indien deze muziekuitvoerin gen worden afgelast, zoo zal dat worden kenbaar gemaakt door 't plaatsen van vier vlaggetjes op den Abdy toren. Middelburg. Het bestuur van den Nederlandschen ScherpsGhuttersbond „Pro Patria" is saamgesteld als volgtM. v. d. Beke Callenfels, Vlissingen, voorzitter C. J. Meulmeester, secretaris jhr. P. J. Boo- gaert, penningmeesterW. K. Hering, vice-veorzitter alle drie Middelburg M. Mol, Vlissingen, 2e secretaris; A. Mesu, Gapinge, le commissaris, en P. Florusse, Westkapelle, 2e commissaria. Reeds zijn tien vereenigingen tot den Bond toegetreden met ongeveer 300 leden, terwijl toezegging van meerdere vereeni gingen in het vooruitzicht is gesteld. Rilland-Batb. In de weide van den heer P. Bonte, landbouwer io den Fredericapol- der alhier, grazen 14 veulens met hun res pectievelijke moeders. Een aardig en zeker niet alledaagsch gezicht. Rilland-Bath. Tengevolge van 't resul taat nu twee achtereenvolgende jaren ver kregen met het teeren der wegen zal door de gemeente thans over een vrij groote lengte en een aardig bedrag //geteerd" worden. Vanaf Bath tot aan de //Drie Haas jes", even voorbij het station Rilland een afdtand van 6000 Meter ligt aan den sloot kant van den hoofdweg op circa elke 100 Meter een groot vat teer bestemd voor het teeren van dien weg. Moge ook deze dub bele „verteeriug" eveneens suoces hebben. Hoedekenskerke. Ia de Maandag 25 dezer gehouden vergaderingvanlcgeianden van het waterschap Hoedekenskerke werd wegens periodieke aftreding vau den ge zworene J. D. Elenbaas de volgende aan beveling opgemaakt: 1 J. D. Elenbaas, 2 J. Jasperse, 3 C. Boogaard. Verder werd besloten een gedeelte der zeewering te vernieuwen, gedeeltelijk als proef met ge wapend beton. Het dijkgeschot werd be paald op f12 per H.A. Wolïertsdijk. Benoemd tot verpleger bij de Rijksuniversiteit te Leiden, aid. chirurgie en obchetrie met ingang van 1 Juli de heer J. F. v. Wei, verpleger te Mee- renberg, geboortig van hier. Door ingelanden van het waterschap Waarde is het djjkgesohot verhoegd van 15 tot f 6 per HA. De rekening over het afge- loopen jaar word goedgekeurd in ontvang op f 35.609,065 en in uitgaaf op f 33.116,53. De begrooting 1908/i909 bedraagt aan in komsten en uitgaven f 11.451,87. lerseke. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren present. Ingekomen was een verzoek om adhaesiebetuiging aan een adres van den Handeldrijvenden Middenstand,waarin ge vraagd wordt om wettelijke invoering van den Midden-Europeesehen tijd. Den Raad werden het verslag van de werking der Woningwet en het gemeenteverslag aan geboden. Af- en overschrijvingen cp de begrooting 1907 van het Burg. Armbestuur en die van de gemeente werden goedge keurd. De Rijksverzekeringsbank heeft de gemeente verplicht gesteld een som van f 39,53s te betalen als premie gedurende 1 Febr 1903 tot 1 Jan. 1907. Besloten werd deze te nemen uit den post voor onvoorz. uitgaven. Vastgesteld werden de kohieren van schoolgelden, straatgeld en de honden belasting met eindcijfers respectievelijk groot f 515,40, f998 en f207. De heeren Hartoog, Muller en v. Oeveren werden be noemd als commissie voor bezwaarschriften tegen den hoofdei, omslag. Als laatste punt der agenda kwam aan /de orde de herzie ning der saiarisregeling voor onderwijzers, iu het daartoe strekkond concept van en VY. kwamen omtrent de salarissen zelf geen veranderingen voor dan die een ge volg waren van de Wbt van 24 Dec. 1907 wel nieuwe bepaiiogen omtrent al of niet behoud van salaris bij verlof wagens ziekte vervullen van militieplichten, enz. Zy kwamen vrijwel overeen met die in andere gemeenten reeds aangenomen. Volgens de oude en nieuwe verordening genieten alle onderwijzers, dus ook de hoofden, f 25 boven de wettelijke minima, alleen die voor de onderwiizers(essen) van bijstand met minder dan 5 dienstjaron wijken daarvan af. Zjj genieten het le dienstjaar f 500, het 2e f 525, het derde f 550. De heer Sauer stelde voor de f 25 voor de onderwijzers (essen) vam bijstand af te schaffen, omdat de gemeente ze zoo noode missen kan en de onderwijzers door do wat. verhoogd worden. De heer Muller viel dhr Sauwer bü,doch zewerdendoor dhrCuperij, gesteund door dhr Westdorp, krachtig be streden. Eon opmerking van dhr Muller dat dhrn Cuperij en Wesdorp er misschien anders over zouden denken, als zij niet een zoon en dochter hadden, die by het vak zijn gaf aanleiding, dat de discussie eenigszins heftig werd en persoonlijk dreigde te wor den. De heer Van Harmeien bracht in her innering dat de gemeente door de f 25 te blijven uitkeeren geen cent meer uitgeeft dan thans. Hij zou ook de afschaffing be treuren. De voorzitter beschouwde de zaak aldus de opmerking van dhr v. Harmeien was volkomen juist, maar de f25 zijn ge geven om de onderwijzers te steunen nu zjj toch f50 f125 vooruitgaan, is die steun niet meer zoo noodig. Hij was daarom voor de afschaffing. De raad besloot even wel met 7 tegen 4 stemmen in een anderen zin, dus overeenkomstig het concept van B. en W. De gebeele verordening werd met algemeene stemmen aangenomen. Boscbkapelle. Omtrent den brand bij den landbouwer A. J. v. Vooren verneemt Zeelandia het volgende De oudste dochter, een meisje van 18 jaar, was in den kelder aan het brood snij den, met een mes, dat deozeifden morgen bij den smid geslepen was. Ze zag door het kelderraampje een blauwe vonk voorbij schieten en toen ze naar buiten keek of er iets getroffen was, zag ze reeds een vlam op het dak der sohuur. Zij ijlde er in, en sneed met het gelukkig scherpe mes het hoorvee los om het naar buiten te drijven met behulp eeuer toegesnelde buurvrouw die den blik sem in de sohuur had zien slaan. Met in spanning van alle krac.ateu, terwijl de vallende vonken gevaarlijk werden, waren de dieren er eindelijk uit, op één na, dat vlak voor de deur neerviel, zoodat de buur vrouw niet uit de sohuur kon, terwijl zioh reeds een onheilspellend gekraak deed hooren. Het getukte echter dat beest van zijn plaats te krijgen, en juist op tijd, want pas was de vrouw buiten, of het brandende dak stortte geheel naar beneden, waar het vuur ook reeds verschillende dingen had aangetast. Of deze vrouw beangst isgeweest zal niet gezegd behoeven te worden. Nu snelden ze iu het woonhuis, dat hoogitens twee meter van de sohuur stond, oua geld en papieren in veiligheid te brengen. De kast was echter gesloten, en van Vooren, die naar den koopdag te Stoppeldijk was, had den sleutel bij zich. Zijne kordate dochter bedacht zioh niet lang, want het brandge vaar was zeer groot. Met een bijl sloeg ze. de kast open en nam geld eu papieren er uit. ANDB O U W Invoer van hooi en stroo in Duitschland. Men seiut uit BerlijnDe Berliner Korrespondem zegtNu het vee laugzamer- üand weder ia tie weide wotdt gebracht ea daardoor het gevaar voor besmetting van den inlandsohea veestapel met mond en klauwzeer door üollaudsoh stroo ea hooi is verminderd, is binnenkort de intrekking te verwachten van het verbod vau invoer dezer artikelen, die voor de paardenfokkers in het westelijk gedeelte van het land onontbeerlijk lijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen, G. v. Montfrans, caud. te Nijkerk. Evang. Luth. Ke.k. Beroepen te Stadskanaal, H. C. Zwahler te Doesburg. Geref. Gemeente. Bedankt voor Nieuw Betjerland door H. Roelofsen te Goes. Roomsch-Kath. Kerk. Uit Rome meldt men aan De Tijd, dat de Paus Maandagochtend te II uur den aarts bisschop van Utrecht en des avonds te 6 uur den aartsbisschop met de deputatie in particuliero audiëntie heeft ontvangen. Voor den Hoogen Raad werd Maandag conclusie genomen in 't beroep in cassatie van het vonnis der Middelburgsche recht bank in zake de kwestie van de Jeronimus- atraat te Middelburg. De adv.-generaal achtte niet gegrond het oasatieu.iJ Iel vol gens hetwelk hier zou zijn recht gedaan op een proces-verbaal dat ongeoorloofde mee ningen of gissingen inhieid. Wel echter was gegrond het middel volgens hetwelk men hier te doen had met een politie-ver ordening, die in haar wezen een belasting verordening was en dus, als niet koninklijk goedgekeurd, verbindende kracht miste. In deze verordening wordt immers aan de ingezetenen de verplichting opgelegd tot het doen van leveringen ten bshoeve van publieke gemeentewerken. Het derde mid del, volgens hetwelk geen nadere aanwij zing door Burg. en W eth. had plaats gehad hoedanige aanwijzing zou zijn te beschou wen als een voorbehoud waaronder de aan maning tot het verrichten der werken door Burg. en Weth. was gedaan, achtte adv.- generaal ongegrond. Op grond van het tweede middel concludeerde hij echter tot vernietiging van het vonnis en ontslag van den requirant van alle rechtsvervolging. Uitspraak 22 Juni. Is het niet wouderlijk hoe snel het nieuws zioh alom verbreidt. Wij hooren ervan in alie hoeken der stad. Een groot aantal ge vallen komt dagelijksoh voor en elke week geven wij er zooveel als in ods vermogen is. H eronder volgt er weder eea Mejuffrouw C. Nolier Kaats, wonende Voorstad 60c te Goes, meldt ons z/Nu ik door het gebruik van Uw Foster's Rugpijn Nierenpilleu bijna geheel verlost ben van een bedroevende, rheumatisohe ziekte, aoht ik het mijn plicht U mijn dank baarheid te toonen en U bericht van mijn geoeiing te doen toekomen. Ruim vier jaar had ik een hevige rheumatiek en verschrik kelijke pijn in den rug en door mijn geheel lichaam drie maanden lang heb ik plat te bed gelegen eu was het mij onmogelijk om op te staan ot het minste werk te doen. Ik had steeds erge hoofdpijnen duizelingen; de urine was zeer dik en veroorzaakte mij veel pijn, waoueer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Van ai de midde len die ik aanwendde, was er niet één, dat mij eigenlijk baate en telkens kwam de ziekte in heviger roate terug dan voor het gebruik daarvan. Toevallig hoorde ik toen van uw pillen en ik moet eerlijk zeggen dat deze bij mij zeer goed gewerkt hebben. Na een paar dagen voelde ik mij reeds geheel verkwikt en thans kan ik zoo goed als niets meer van mijn vroegere pijn waarnemen dat lijden komt mij thans voor als een be nauwde droom. Ik oudergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en uaaohtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Wat is de oorzaak van rheumatisme? Rheumatiek spruit voort uit het urinezuur, dat zioh kristalliseert iD de spieren en ia de gewrichtsverbindingen. Foster's RugpijD Nierenpillen iossea dit urinezuur op eu helpen de nieren het at te voeren uit het lichaam met het water. Daar deze pillen de oorzaak van de ziekte wegnemen verzeke ren zij een voortdurende algeheels gene- zing. Verzeker U Jat men U de echte Fos ters' Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mej. Nolier Raata gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg by den heer Joh.de Rooa,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 5 f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. LI. Wie nog iets uit zijn schooljaren afweet van de samenzwering tegen prins Mauiits heeft ook allerminst Slatius met zijn kan bier vergeten. Zijne in het oog loopende verwarring was oorzaak van zijne aanhou ding. Minder bekend zijn de lotgevallen van een drietal medeplichtiogea in het in 1623 gesmeed komplot, die er even sleoht alk watucD als de hoofdaaoleggers. Ook zij verrieden zioh zei ven door hunne schuch terheid en verwarring in de ure des gevaars eu brachten om zoo te spreken ziohzel ven ten val. Toen de samenzwering gelukkig ontdekt was namen zij, d. i. de gebroeders Blaneaert en Psrthy, alle drie vermaner» van de Armiuiaoen, onmiddellijk de vlucht, kwauien ongemoeid binnen Grol, destijds in Spaansche handen (toch daar zioh niet veilig aohlend, op hunne hoofden was een groote belooniug gesteld besloten ze, zoo mogelijk, een zeehaven te bereiken om zoo naar het buitenland weg te komen. Doch in dit voornemen werden zij klaar blijkelijk doordeVoorzienigheid verhinderd. Ziehier de toedracht der zaak. Te Emden gekomen, wilde de herbergier waar ze hun intrek zouden nemeu, ze eerst niet logeeren. Ze zagen er te schamel uit uaar 's mans meeuing. Doch toen de Meden- bhksehe schipper, die hen vergezelde, een woordje voor hen deed en den waard ver telde, dat die vreemde, armelijke plunje maar diende om niet bekend te worden, het waren immers //treiïelijcke koopluiden",zei de waard, top, ik zal ze dan maar innemen. Ze hadden plan naar ze zeiden, 2 a 3 dagen te blijven. De waard moest maar een goed verwarmde kamer geven en een flink ont bijt laten gereedmaken, dan was alles in orde. Doch weldra bleek dat niet alles in orde was. Want toen de herbergier 's middags te noen vau 't stadhuis terugkwam de man had de dugwaeht gehad bestelden zij het middagmaal af, waot ze waren ergens ten eten gevraagd, wat de man allesbehalve prettig had gevonden. Doch er zat iets anders achter. Een burger wist n.l. te vertellen, dat zij een afspraak hadden willen maken met een schipper, die zeilree lag voor Frankrijk orn hen uf naar Calais ie brengen, oi wel aan de Engelsohe kust te Dover b,v. af te zetten. Ze zouden niet op geld zien. De schipper zeide echter dat dit niet ging. Ze wilden toch maar mee, het kwam er eigenlijk niet op aan, waarheen. Als ze maar weg waren. Toen de waard dit alles had aangehoord, begon hij argwaan te krijgen. Het was, alsof het mij ingegeven werd, zoo verklaart de man later, „dat dese quanten moesteD oulpabel aan dit verraed bedoeld wordt natuurlijk het complet tegen Maurits wesen". Daarenboven had onze Emdensohe waard ook het gepubli ceerde plaooaat tegen deze verraders ge leien. Het was hem op eigenaardige manier iu handen gekomen twee dagen te voren en treu hat hij het laten nadrukken, want het was eigenlijk een exemplaar voor den koniDg van Denemarken bestemd, 's Mid dags dan onder het eten kwamen de heeren vrij ontsteld de gelagkamer binnen. Zij vroegen hunne rekeningen en wilden dade lijk weg. De herbergier bracht hun nog eventjes onder het oog, dat de afbeztelde maaltijd wei buiten hun maag. maar echter niet buiten hun beurs bleef. Daar was dan niets aan te doen, zeideD ze. Ze moesten ergens anders gaan eten. Nu, de rekening kwam. Ze bedroeg 26 stuivers in het ge heel. Doch de vrienden waren zóó onthutst, dat zij dit bedrag per persoon wilden be talen, alzoo in het geheel driemaal 26 stuivers. Toen de waard hen taarop vroeg, waarom gaat ge nu zoo spoedig weg en zoo ver van hier, naar Engelnr d of Frank rijk, raakten ze de kluts hecicmaal kwijt en gaven :ze het bedrag van 26 stuivers met bevende handen over, Hoe eerJer msar weg, hoe liever. Inmiddels was de herbergier den schout gaan waarschuwen. Deze was e»n scrupu leus maa eu had blijkbaar in het eerst geen zin om zioh met de /,treilijke koop lieden" in te lateo. Doch de waard gaf hem kort en goed te kennen, dat hij zijn plicht moest" weten anders zou hy zelf naar den burgemeester gaan, want hy twijfelde er niet aan, of ze waren «culpabel aan't verreet, datopziin Prineslicke Excajlencye voorhanden hadda geweest". De schout kreeg hierop wat meer couragie sprak ze daarep aan en wilden hen by den burgemeester brengen. Twee hun ner liepen door. De derde zei, dat ze nog wel 2 4 3 dagen te Emden bleven, en dat ze later zelf wel eens bij den burgemeester zouden aankotnen. Dit was echter buiten den waard gerekend, in lBtterlyken en figuurlijken zin. Want deze stond er op, dat de scrupuleuze schout eenvoudig den man achter slot en grendels zou brengen tot later verhoor. Dit vonden ook de inmid dels toegeloopen burgers de beste oplos sing. Zoo geschiede dan ook. De man werd eenvoudig ingerekend. Nu ging men aan het zoeken van de anderen. De waard hielp dapper mee. Den tweede, Abraham Blan- saert vonden zij op de Appelmarkt in het Wapen vau Leiden. Met kleereu en al lag hij op 't bed. Tosn hij overvallen werd, smeekte hy om genade, doch te vergeefs. De derde werd in den nacht gevonden en 's morgens door de op hem afgazonden «ol- daten gevankelijk binnen Emden gebracht. Zoo wsrden ze alle drie daar gedetineord. Bij hun verhoor lat6r bakenden zij alles,wat hun eeu felle pijniging bespaarde. Zy wer den allen ter dood veroordeeld en den öden Mei tegelyk met Slatius te 's-Gravenhage onthoofd. Nooit had de waard uit Emden er spijt van, dat hij medegewerkt had om die tref- lyke lieden, die nochtans schuldig waren aan het verraad, in de prison te zetten. „Ic twijfele niet", schreef hy later, //maer weet voorseker, dat ic God ende de menschen, die Godes reyne onvervalschte woort van harte liefhebben, een dienst daeraen ge daan, ende mijn geweten gequiteerd hebbe, gelyck ick ook dese quanten selve in 't ge- sichte gesecht hebbe1'. Te Pekela is Sa1 l"kor) gehaald van een arbeider, die den vorifren avond in be schonken tosstariu iu Let cinaai geloopen was. Te Baaile-iiüss&u werd 'n vader, die met zijn zooutje in 't veld waa, door den bliksem gedood. Ook 't kind werd ge troffen, doch zal herstellen. De man laat een weduwe en 7 kinderen achter. Man wordt al meer overtuigd dat de inktgooier te Amsterdam niemand anders is dan bij morsig weer de motorbussen. Thans zyn aan de wielaesen dier voer tuigen ringen bevestigd, aan die ringen hangt een lapje zeildoek hetwelk bestemd is om het vuil dat op zyde wordt uitge worpen, zoodra de wielen in 'n plas terecht komen op te vangen. Deze spatschermoa zullen oorzaak zyn dat de dames niet meer thuis komen met „inkt"-spatten op hun witte kleed. Van de 45 aangeteekende stukken, die tijdens de inbraak in het postkantoor te Apeldoorn in de brandkast aanwezig waren, waaronder zich ook kennisgevingen van de Rijksverzekeringsbank bevonden, konden 28 stukken, zij 't ook gedeeltelijk beschadigd, worden uitgereikt. Van 17 stuks werd de inhoud geroofd, terwijl de bankbiljetten, die op den grond lagen, konden terecht gebracht worden door het bekend maken der nummers. Een aanzienlijk particulier aldaar, die schade geleden heeft tengevolge van den diefstal in het postkantoor, heeft een be drag ter beschikking der justitie gesteld als belooning voor dengene, die de daders aanwyst of mededeelingen omtrent hen kan doen. Men meldt uit Hilversum Het rydea om iu plaats van door den tol tusschen Laren en Hilversum wordt weer verhinderd door de administratie van don grindweg. Aan den oostelijken doorgsvg naar de heide, ongeveer 200 M. zuidwaarts van den tol, zijn hekken getimmerd. De oostelijke doorgang vóór den tol word; ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2