RECLAMES. Kerknieuws» Scliooliiieiiws. Uit de Tweede Kamer. Wij laten u zelf oordeelen. Gemengde Berichten. Van V. kwaul met 0, an v. E. was er meestal met K. Getuige Harskamp zegt dat hij Drost en O. bij v. V. heeft ontmoet. De beklaagde O. zegt dat hij er wel ge weest is, niet met Drost, maar met een zoontje van een zekeren Mulder. Beklaagde v. V. zegt, desgevraagd, dat Drost er wel bij is geweest. Beklaagde O. blijft echter ontkennen. Bek!aa;de v. V. verklaart dat toen reeds het p'an bestond Drost te berooveo. O. had Drost bij hem aan huis gebracht. De eerste maal dat de jongen bij hem kwam waren er reeds plannen gevormd om hem te beroo- ven. Getuige mej. Looyen heeft O. en Drost in het bierhuis van v. V. zien gaan. Ook heeft zij op den morgen van den moord v. E. en v. V. 's morgens om 8 uur uit het huis van v. V. zien komen. Beklaagde v. E. ontkent dat hij er 's mor gens half negen is geweest. Getuige mej. Versohragen verklaart ook v. E. op 16 November herhaaldelijk bij v. V. te hebben gezien. Getuige Van Burhem zegt, dat hij 15 November j 1., in den namiddag O. met Drost heeft zien praten bij de Aoaoialaan. Getuige Garis is op 16 dozer 's avonds in Let koffiehuis van v. V. geweest en heeft daar aangetroffen v. V., K., v. E. en O. V. V. was zeer zenuwachtig, terwijl O. beschonken was. K. kwam ciroa half tien, bleef een tiental miouten en zeide weggaan de, dat hij nog terug kwam. V. Edie anders erg luidruchtig was, was stil. Getuige Van Denderen verklaarde onge veer hetzelfde Getuige Phielix heeft op 5 November gezien dat v. V., v. E. en O. samen kaart speelden. Bij het spel hadden ze nog al eecs ruzie, doch later gingen ze samen naar boven. Getuige Dupree legt een verklaring af van dezelfde strekking. Geiuige Muys heeft O. op 16 November, even voor half twee bij v. V. z:en binnen gaan. K. heelt ze er ook dikwijls gezien, Hierna werd, buiten cede, geboord de vader van v. V., die op 4 November zijn zoon sprak en hem zeer zenuwachtig vond. De zitting werd hierna verdaagd. De milicien soldaat B. IJ. S., van het derde regiment infanterie, reeds zevenmaal wegens diefstal veroordeeld, werd gisteren door den krijgsraad te's Graveohage vrij gesproken van den hem ten laste gelegden sehoenendiefatal, te Middelburg gepleegd. Hij werd echter veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om te dienen voor vijf jaar, wegens diefstal van een rijwiel te Goes. De beklaag de heeft appèl aangeteekend bij het militair gerechtshof. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hensbroek A. 0. Lagrand ta Wou brugge te Delft G. H. Beekeu- kamp te Huizen-, teOadorp (N.-H.) H. Visser te Hoogwoud. Aangenomen naar Garderen door T. Stegenga Az., eand. te Apeldoorn. Bedankt voor Beekbergen door P. v. Willeinswaard te Krimpen a/d I'eel. Kloetinge. Dj. G. E. Meloen vierde Woensdag j.l. gedachtenis van zijne vijf- en-twinfigjarige evangeliebediening. Tal rijke bewijzen van liefde en belangstelling mocht hij ontvangen uit zijne vorige ge meenten, maar vooral uit Kloetinge. Prach tige geschenken toonden hoezeer zijn arbeid op prijs wordt gesteld, 's Namiddags kwa men tal van collega's te zijnen huize en vereerden hun seriba een fraaien stoel, terwijl de praeses der Classis Goes ds. Bokma een hartelijke toespraak hield, 's Avonds kwamen een dertigtal gecoodig- öen uit de kerkelijke colleges in de pastorie en verblijdden zich met den jubilaris. St. Annaland. Ds. v. Paddenburgb, van Reeuwijk, hoopt Zondag 21 Juni hier intrede te doen na bevestiging door ds. W. de Lange, van Jutfaaa. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Alfen a/d Rijn, door G. Vrugte te Lisse. Aan de universiteit te Leiden is be vorderd tot arts de heer C. A. Hij mans. Naar aan de Goesche Grt. bericht wordt, is te Wolfaartsdijk tot hoofd der ebr. sohool benoemd de heer v. Wijk, te Viaardingen. Tol tijdelijkonderwijzerte Kloetinge aan de o. 1. s. is benoemd de heer M. Bleiker, van Wilhelminadorp. Een katholieke universiteit. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. TM. Ct WaDneer mijn inlichtingen juist zijq en ik heb geen reden daaraan te twijfelen dan zou bij de eolleote voor de Rad boud- stichting voor een katholieke universiteit in het bijzonder het katholieke Zuiden mild hebben bijgedragen. Het bisdom 's-Her- togenboseh bracht dan ruim in de twint g- dnizend gulden op en ook in het bisdom Tlrola droegen ds katholieken een zeer respectabele soua bijeen. Boven den Moer dijk was men minder soheutig en bleef men ver daarbij achter. Gezien de bijzondere en offervaardige belangstelling van Noord-Brabant zouden pogingen worden aangewend om een even- tueele R. K. universiteit daar te vestigen. Mej. F. Knie onderwijzeres aan de loinol met jUeu Bijbel te Krabbendijke J werd als zoodanig benoemd aan de school I voor Cbr. Volksonderwijs te Breukelen. PREDIKBEURTEN Zondag 24 Mei. Goes, voorm. half 10 da. De Voogd, van 'a-Heer Arendskerke, nam. 2 uur da Boersma, Doopsbediening, avond 6 uur ds Stoinz. Hemelvaartsdag, voorm. half 10 ds. Steinz, avond 6 uur ds. Boersma. Kapelle, voorm. d'. Steinz, van Goes, nam. ds. Jonker, van Middelburg. Hemel vaartsdag voorm. de heer W. P. Caliber, van Middelburg. We mei din ge, voor- en nam. ds. Drost. Kruiniugen, voor- en nam. ds. J Willemse. (Herplaatst wegens een vergissing onzer zijds.) /.KWDIING. Utr. Zend. Ver. De Walchersche Zen dingsdag zal gehouden worden 17 Juni a s op Westhove onder Oostkapele. SprekersZendeling v. d. RoestEen kijkje op ons zendingsveld Dr. N. Adriani van Posso Wat de heidenen moeten prijs geven om Christenen te worden lis. J. .1. Homburg v. GroedeE vangelisatie arbeid in Zeeuwsch Vlaanderen Ds. J. P. v. Melis van Kralingen Ds. G. Mansveld Slot woord. Verdere bijzonde-heden worden door strooibiljetten en op de programma's bekend gemaakt. SPORT. Het Voetbal-kampioenschap. Voetballiefhebbers zullen met genoegen het laatste nummer van «Eigen Baard" in zien. Bjj de gewone keuze van illustration vinden wy een aantal bijzonder aardige kiekjes van den onder zooveel belangstel ling gespeelden weistrijd Quick U. D. te Amsterdam om het kampioenschap van Nederland. Behalve de portretten der 22 epelers geven eenige opnamen momenten van het spel in het veld te zien, die zeker de belangstelling der liefhebbers zullen op wekken, eu die duidelijk aantoonen met hoeveel vuur deze werd gespeeld. Vooral voor da velen, die den strijd bijwoonden, is dit nummer 8ene aardige herinnering. Woensdag was opnieuw het debat over de staatsexploitatie van spoorwegen in vol- len gang. Verschillende sprekers vai> rasm voerden daarover het woord. Van verschil lende partijen. Het eerst was dhr. Van Citters aan het woord. De afgevaardigde van Ede is een tegenstander van staats exploitatie en zal dan ook tegen de motie Bos zijn stem uitbrengen. Volgens dhr. Van Cit ers en z -o schijnen er ook meerpartij- genooten over te denken, zijn de plannen veel te vaag en is het nog een open vraag, uf ujj aau by y oIobu w «iirU ig cu li aai bij uil- voerbaar zijn. Immers, wie geeft ons de verzekering, dat de li „lantiëele uitkomsten als het tot siaatsexoloitatie komt, naar wensoh zullen zijn. In eeu uitvoerigs rede liet dhr. Van Citters uitkomen, dat ook hier het spreekwoord gelden moet„Verzin eer ge begint". Het zou wel eens anders kunnen uitvallen, dan de voorstanders dachten. Tot dergelijk resultaat komt ook dhr. Pierson. Ia een doorwroohte, eigenaardige rede trok hij te velde tegen de voorstellers van de motie, welke op staatsexploitatie aanstuurt en eindigde zijn speech met de allesbehalve troostvolle woorden, dat men zich wel tweemaal moet bedenken, eer men tot staatsexploitatie overgaat. Dhr. Aalberse tapte uit 6en ander vaatje. Deze afgevgardigde is bepaald een voor stander van staatsexploitatie, doch ouder zekere voorwaarden. De motie Bos is hem wat al te absoluut en het is waarlijk geeD wonder, dat velen er zioh tegen zullen ver klaren. Hij zou gaarne een middenweg vinden, om ware het mogelijk zoowel voor als tegenstanders ter wille te zijn. Wii de motie dat zoo spoedig mogelijk maatregelen worden voorbereid om alzoo tot staats exploitatie van spoorwegen te geraken,dhr Aalberse wil er nog een eiausule, een zoo genaamde rem aan toevoegen, dal. dit alles zal geschieden, tenzij er voorshans onover komelijke finantiëele bezwaren moohten beslaan. Bezwaar voor die toevoeging zou er van de zijde der voorstellers al heel wei nig kunnen bestaan, meende dhr. Aaiberse, daar de kansen van de motie self daardoor ontegenzeggelijk zullen rijzen. De oud-minister Lely, die dhr. Aalberse in bet spreken voorafging, een der zake kundige, zeide deze zaak te moeten beoor- deelen naar de exaeptioneele positie, waar in ods land in dezen opzichte verkeert. Vergelijkingen met het buitenland gaan daarom niet op. Daarom wil dan ook de afgevaardigde van Amsterdam zioh ont houden van politieke, economische en ook van finantieele beschouwingen. De heer Lely bespreekt dan ook alleen de vraag, of onder de bestaande omstandigheden naasting noodzakelijk is en zoo ja, op wat maoier. We zullen dit geleerd betoog onzeu lezers sparen, maar willen er alleen ©p wijzen, hoe de oud-minister tot de con clusie kwam, dat staatsexploitatie om ver schillende door hem te berde gebrachte redenen wensohelijk is. «Laten we, zoo sprak dhr. Lely aan het slot zijner rede, lalen wa geen nieuwe wijzigingen van overeenkomsten over wegen, niet vasthouden aan bestaande vormen, maar laten we, nu de slaat tooh alle garantie op zioh moet nemen, één Hinken stap doen. Uit volle overluigirg zou dan ook dhr. Lely voor de motie stemmen. Vandaag voortzetting van de disoussie. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring van een bewoner van Goes en oordeel lelf. Ds heer A. Matthysse, wonende Ganze- poortstrmat 173 te Goes, meldt ons Sedert gerulmen tfld was ik aangedaan met een nierkwaal, waardoor ik onophoudelijk een hevige pijn in de rug en in de lendenen had. Vooral wanneer ik my moest bukken was mijn lijden onuitstaanbaar en ik vreesde op mijn een-en zest'g-jarigen leef tijd, dat ife niet meer genezen kon worden, welk idee nog versterkt werd door hét feit, dat de verschillende voorgeschreven geneesmiddelen my niet de minste hulp brachten. Men raadde mii toen aan het eens met Fosters' Rugpijn Nierenpillen teprobaeren waarvan ik my dadelijk een doos aan schafte en zonder overdrijving kan ik zeg gen, dat dit geneesmiddel my reeds na een dag of vyf een greote verlichting gaf en twee weken later was mijn p'jn geheel en al verdwenen. Vóór het gebruik van Uw middel Red ik veel aan slapeloosheid en het verheugt my ten zeerste dat ook deze last geheel verdwenen is. Uit erkentelijkheid zal ik gaarne iedereen die op een dergelijke manier mocht ly'den met Uw pillen in kennis stellen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar ia en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich sleepen kan. De nierziedte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oor zaak zijner kwaal kent. Mieschien heeft hy hoofdpijn, pijn in de lenden, zenuwpijn, heuppijn, rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkel baarheid of vermoeidheid en neerslachtig heid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de echte Fos ters' Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde dio de heer Matthysse gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak] en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathau Emanuel, en te Middelburg by den heer Joh.de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Te Apeldoorn is gisterennacht inge broken in bet post- en telegraafkantoor (kulp^obcuw), tydolijilr in gahrniir wogocs bouw van een nieuw kantoor. De inbrekers hebben zich door het openbroken van de brandkast meester gemaakt van gelds waarden en ruim 30 aaDgeteekendebrie 'en vermoedelijk met aanzienlyke bedragen. Men echat den buit op f 30,006. Een post bode sliep in het gebouw, doch hoeft tiete gehoord. Uitwendig toont 't gebouw geen spoor van inbraak. De geplunderde brand kast verkeerde iu minder goeden staat. Marechaussee eu politie doen uitgebreide nasporingen. Te Roermond zijn de drie gebroe ders T. uit Odiliönberg gevankelijk naar do gevangenis overgebracht. Deze gevangen neming staat in verband met de resda vroeger vermelde levensgevaarlijke ver wonding, in een broedertwist toegebracht aan een vierden broeder, die thans nog ie ernstig levensgevaar verkeert. Tengevolge van een door eon overleden oom nagelaten erfenisje, waarvan de vader niets gewerd, heerschte ten huize van de familie T. een zonderlinge toestand. De moeder zorgde voor zichzelf en twee zonen,de twee andere zoons kookten hun pot zelf,terwyl de vader eveneens voor zichzelf te zorgen had. En dit alles in een en 't zelfde huis. Reeds her haalde malen gaf dit aanleiding tot twisten. Maandag ontaardde die onderlinge twist in een hevige vechtpartij tussehen de vier broeders, waarby een hunner door drie levensgevaarlijke messteken werd ver wond. De getroffene heeft geen zijner familieleden als dader willen aanwijzen, ondanks de herhaalde pogingen, daartoe door de justitie aangewend. N.R.C. Gisteren zijn inzake de bekende in braak te 's Gravenhage nog door de po litie aldaar gehoord de vrouw van Gloude en diens dochter, de aanstaande vrouw van Visser. Het aantal tot nu toe gearresteerde personen is vijf, n.l. de opkoopers Gloude en Visser, een der dade-s van den diefstal Heskes en de in het buitenland aangehou den Marie Feije en haar minnaar. Vooral de arrestatie van deze beide laatsten wordt van groot belang geacht, omdat daardoor waarschijnlijk ook licht zal komen omtrent de daders van andere diefstallen met braak. Reeds kort na den diefstal bij den goud smid Hatnme moet de politie vermoedens hebben gehad ten opzichte van Maria Feije. Zij werd toen eenige malen in verhoor ge nomen en eenige huiszoekingen hadden in hare woning plaats. Zij bleef hardnekkig ontkennen iets van de zaak te weten en moest wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten worden gelaten. De reoherohe uit Den Haag, die te Essen Marie Feije en haar vriend arresteerde, heeft van de autoriteit geen verlof gekregen ze mee te nemen, zoodat hunne uitlevering aan de Duitsohe regeering zal moeten wor den gevraagd. In een sloot langs den Veerweg te j Rotterdam geraakte een 5-jarig knaapje sofcoon spoedig gered, bleek het kind reeds verdronken. Van den Oroningsoheo snel trein brak gisterenmorgen nabij Belleneen wielband, waardoor de locomotief ont spoorde en den machinist en den stoker ter aarde wierp, eerstgenoemde brak drie ribben, de ander een been. Eergister avond is het eenig 4-jarig zoontje van een arbeider te Opheniert door de moeder verdronken gevonden io een sloot achter de woniDg van den boer, bij wien zij aan het schoonmaken was. Te Val- thermond is bij een onweer een 15 ja rige jongen, toen hij van h't veld huis waarts keerde, door den bliksem gedood Zijn vader vond zijn lijk. Te 's Her togenbosch is een 11-jarig meisje te waier geraakt en verdronken. Tc Kulk- herne geraakte een oude man in een sloot en kwam met het hoofd in den modder waarin hij don dood vond. Nabij station Berkel was een heibaas bezig met palen te heien, toen onverwacht het touw waar aan de rammelsohijf van da stelling is vast gebonden, brak en hij do schijf op het hoofd kreegmet gebroken schedel opgenomen bezweek «ie man onmiddellijk. Te Hoofddorp is een oude voerman door 't op hol blaau van zijn paard en 't breken van 't lemoen vaa den wagen, voorover van den wagen geslingerd. Bewusteloos en hevig bloedend uit hoofd en aangezioht, is hij san de gevolgen overleden. Een 2-jarig knaapje te Gemert dat bij hot bloempjes plukken in een sloot, viel, is eenige oogenblikken nadat 'tuit 't water was opgehaald aan de gevolgen overleden. Oude Texelsche gebruiken. Voorheen bestond op enkele dorpen van Texel onder de schooljeugd 't gebruik, om in de tweede helft van Mei en de eerste helft van Juni in sloot en plas een zekere waterplant te verzamelen, welke nog bij groote hoeveel heid in de binnenwateren van het eiland wordt aangetroffen. Deze plant, bij ds ingezetenen als «haan" bekend, heette in den mond der jeugd „hanekollen". Aan het ondersta gedeelte zat een soort van wit merg, gewoonlijk eindigende in een bolletje, ook wit van kleur. Het bovendeel der plant was groen ais gras. Werd dat merg van de „hanekol" ontdaan van het vlidsje, hotwelk er omheen was gegroeid, dan was dat gedeelte eetbaar, hoewei er weinig smaak aan was. Tegelijk met de «hanekollen" werd het in de slooten groeiende riet uitgetrokken, om de witte wortelpunten er van machtig te worden. Deze punten «rietspieren" geuaamd door de jeugd, leverde een zoete versnapering op en werden dan ook met smaak ge kauwd. Was er een voldoende hoeveelheid ingezameld, dan werd soort bij soort aan bosjes gebonden en trokken de ver zamelaars het dorp in. Daar weerklonk dan het luid geroep van «HanekolleD, jougebollen en rietspieren". Voor een cent per Bosje ging de koopwaar van de hand, meestal aan jeugdige kooplustigen. Ver moedelijk valt nu de versnapering niet meer in den smaak, of ze heeft plaats ge maakt voor iets beters. Althans 'toude geroep: «Hanekollen, jongebollen en riet spieren", weerklinkt niet meer langs de dorpsstraat. (tibld Een geneesheer te Hengelo, wiens hulp weid ingeroepen bi.j een jongen, die «9n gezwel in den neu3 had, dat voortdu rend in omvang toenam, vond in het reuk orgaan van den patient een booD, die daarin al zoo lang had gezeten, dat ze was beginnen te ontkiemen. De vervaardigers van de muizenstad, twee arbeiders te Zaandam, waaromtrent dezer dagen in ons blad uitgebreido mede- deelingen zyn opgenomen, hebben hun kunstgewrocht tegen eeu taoielyk hooge som verkocht aan een kermisreiziger. Nog meer grint in zee. Dj echelpen- zuiger, die in het vaarwater De Meep reeds honderden stères grind heeft opgehaald uit den zeebodem, is op onderzoek uitgegaan, of ook verder in den omtrek grint zou zyn te vinden. De pogingen werden met goed gevolg bekroond, want ook op Viiereede schynt zich een uitgestrekte grintbedding te bevinden. Reeds zijn er enkele ladingen van de nieuw ontdekte plek geborgen en op Texel aan wal gebracht. Doordien de grint van goede hoedanigheid is gebleken, wordt er op sommige Texelsche wegen reeds gebruik van gemaakt. Het lossen en vervooren levert heel wat bedrijvigheid op. Zandvoort. In dezen tijd, nu het strand nog niet geheel in beslag genomen wordt door ilaneerende, flirtende luierende, lezende, beuzelende en bazelende lux - mensohen en mcnschjes, krijgt men beter dan in den zomer een kijkje op het echte Zandvoortsohe bedrijf, 't Is tegen zes uur in den namiddag. De zon verzilvert, nog vóór haar henengaan, even de door een fliaken Noordwesten wind opgezweepte golven. Aan deo sehemerigen horizon zijn eenige zeilen zichtbaar. Heel langzaam naderen de scheepjes de kust ZoolaDg als het duurt eer het eerste bij he. strand is 1 De afslager, tevens omroeper, gaat al door 't dorp. Hoor eerst zijn bekken slag en dan zijn altijd op den zelfden dreun herhaalde roep „Al degeen die garnalen koopen wil komt aan zee I De laatste drie woorden op een graftooD achteraan. Heeft hij de ronde door het dorp gedaan, dan gaat het naar 't strand. Van alle kanten komen vrouwen en mannen met manden op den rug aanloopen om te zien of er voor hen iets te verdienen valt. Een visscher, de lee- ren broek tot ouder de armen opgesjord, komt met de vangst op den rug van zijn sohuit door zee waden. Kijkers en koopers verdringen zioh om de mand zoodra hjj die heelt neergezet, 't Is niet veel bijzonders deze keereen halt mandje garnalen maar. Daar komt de afslager en zet zijn lan gen zwart en wit gestreepteu slok bij de mand. „Zijn ju'lie klaer?" „Is Jaeuus der f" En Janus, die zeker een vorig zoodje ge mist heeft, roept J ae, hoor begin roaer 1" En dan gaat 't vlug «T wee gulden, een-gulden-negentig,óén- taohtig, één-zeventig, één-zestig,één-vijftig, één dertig, één-twintig,één-tkn, een gulden, vijf-eu-nesjentig oent, negentig, vijf-eu- taohtig «Main I" «Veur Kaelje!" Voort trekt de hoele groep naar de man den van het volgende schip „Vijf en taohtig oent Is d at voor de hee- le vangst vraag ik ran oen van de om- slaoders. Jae, en daer hebb.en ze vaa vanmorgen over gevoeren en dat met z'n o ieën 1" „Jonge, jonge, dat is ook s zuur stukje brood Daar staat Kaatje nog en graait in haar gekocht zoodje garnalen. «Valt het mee moeder „Nee, hoor, 't is niet veel moois 1" Arme stakker In een groote stad ziet men eohrilie con trasten, maar even sterk komen zorgelooze weelde, en zorgvolle armoe elkaar zóó nabij als op een vissebersbadplaats Bbl. Spoorwegongeluk te Contlch. De voornaamste feiten omtrent 't spoor wegongeluk bij het station van Contich hebben wy reeds vermeld. Nog weet men niet, hoe men het ongeluk verklaren moet men weet niet, waarom de wissel verkeerd stond. De omstandigheden waren op het oogenblik van de ramp echter niet volko men normaal. Er werd Donderdagmorgen gewerkt aan de seintoestellen by 't station van Contich, de toestellen werden nagezien en hersteld. Met dat werk waren twee of drie uren gemoeid. Zoolang als dat werk duurde was een werkman belast met het overhalen van seinen. Die werkman is na het ongeluk verbysterd weggeloopen en wordt bewaakt. Het is mogelyk dat hy zich heeft vergist en dat hij een verkeerden wissel hoeft overgehaald. De machinist vau den inloopsaden trein heeft zyn hoofd niet verloren. Die heeft geremd zoo hard als hij kon, maar de afstand tussehen den wissel en den stilstaanden trein was te kort dan dat een botsing verhinderd kon wor den. Had de machinist niet geremd, dan waren er niet drie, maar mogelyk alle wagens van den wachtenden trein versplin terd. Heel achteraan aau den trein stonden twee wagens derde klasse dan volgde een tijtuig tweede klasse. Die drie rijtuigen zjjn geheel vernield. Merkwaardigerwijs hoeft de inloopende trein het onheil kunnen aanrichten zonder zelf ernstig letsel te on dervinden. De locomotief van den sneltrein Antwerpen Brussel is een zeer zware machine. Tegenover dat stalen gevaarte boden de personenwagen» van den wach tenden trein niet veel weerstand. De loco motief heeft het achterste rytuig tot op de helft geheel vernield, d.w.z. ook het onder deel er van vernield. De twee groote bal ken, die van achteren naar voren den voor- naamsten stauu vormen voorde coupés, zijn in het middon doorgeknapt en naar links en rechts uiteengeslagen door de locomotief. Van het bovenstuk van dezen wagen is niets heel gebleven. Van de twee volgendo wagens zyn de onderstellen nog wel te her kennen. Het onderstel van den tweeden wagen van achteren gërekand is on der het onderstel van dan derden wagen geschoven. Als men zich dat goed voorstelt kan men meteen begrijpen, dat er van de bovenstukken dezer wagens niet veel is terecht gekomen, in elkaar opgevlogen, vermorzeld en vermorzelend, uiteengesla gen of ineengedrukt. Al die drie rytnigen, 't achterste versplinterde, de beide daarop volgende over elkaar geschovene, zaten vol menschen. Onder de gewonden zyn een tiental soldaten. Ook zyn er drie sol daten gedood. De inloopende trein was zoo weinig gehavend, dat dio kon doorrijden. Voorzoover is na te gaan, is er in dien trein niemand ernstig gewond. Wel hebben veel reizigers heftige stooteu opgeloopen, won den aan het hoofd, tanden gebroken, kauw gevallon. Toen de trein te Brussel aan kwam met groote vertraging, was het een meewarig gezicht, de menschen te zien uit stappen. Zij trilden nog van hetgeen zij hadden gezien. Velen konden niet spreken. Ook te Contich waren de reizigers, die er goed zyn afgekomen, meerendeels ontzind van schrik. Een man, die zyn buurman in de coupé had zien sterven, wilde vier uren na de botsing naar zjjn familie telografee- ren, maar hy beproefde tevergeefs het tele gram op te stellen. Sommigen waren als verstompt door den schok, telden schijn baar overscbillig het aantal lyken en wan delden langshenen de kermenden. Anderen waren zoo van streek, dat zij ur8n later nog beefden. Een meisje viel eeu uur later ia bezwijming. Een Antwerpseh boekhande- lxar was met vier reisgenooten onder da banken gekropen in de meenieg dat zij zwaar gekwetst waren. Tot hun verwonda- ring stelden zij later vast, dat ze geheel on gedeerd waren. Aan het toonraam van een sigarenwinkel op de Meir zyn tal vac pho to graphisch Vreemd doe van den Bi pal en enge! gerichte vei over het vo heeren, sold kwetste ki sprongen z thans op 36 rekend86 sche gasthu dokwerkers Bouwel, G Kempische eens voor 1 ten, allen hi Hoe ontz mige passa hieruit, da gevonden, vingers kri oor waren seconden n nigheid, oo lief meisje schen een kreet jamn klaagde ha Daar nac vergeefs hi uit: „Wy been afzett nemen en op 't punt gen opvloo te raken. sehely ke pc hy slaagde kindje slee beentje, da Van de slechts we is letterlijk dame, onhe gekleed, bi BrusseLche De leid* werpioiie i eersten, di om naar 't Men moes van 't stoff dit vlak bi Een der gebroken i zijn zes kl eten zuliei sedert den laat terug Men seii (3 uur 's a lij keu alle en twee i nog niet, i den gavon men dusda der lijken het een vi is afgrijsel is de treuri is het trei bood, die j lust op dei Het is n de meeste In de gei verpestend bezig de li Nog werd haar getoo werd bewo gevonden. De ong Tuyn gena thuis kwaï darmen ha Diet kunDC bij thuis meer, wei; verkeerde staat, dat Voorloopif zijn huis De man den Chem gewoonlijk de week 2 fro 50 p ik van hoi De gewo sche hosp vanmiddag bezeek va Elisabeth, slechts ééi zeld, was voor aoovi hartelijk ei had de pi teedere h het kussei gewonden, te zien, h Hospitaal meest ven op het ge Drie uren koningin leed, de p te doen v< oudere ca een„Tot Drie ge geruimen I overleden gevallen, zoodat hel gesloten v Het is i photografe ten goede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2