NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 199„ 1908 Zaterdag 23 Mei, 22e Jaarsrapsr. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK s. 1, DE jdfiNGE-VERWEST, te Got* F. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RecBitszake ia, Cr O JEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. f,25. Enkele nummers0,026. Wed, 22 Mei 1908. Mr. C. Lucasse zou volgens enkele bladen ernstig ongesteld zijn. W kunnen melden dat dit bericht on juist is. Wel heeft mr. L. influenza gehad, en is hy, na zyn aanvankelijke herstelling, naar DenHaag geweest om mee te stemmen voor het wetja-Sabron in zake 't blijvend gedoe! U', waarop hy, thuis teruggekeerd, weder is ingestort; doch hij is. thans her- tjteller, ie. Up voorschrift van zijn huis dokter, en nog een geraadpleegd genees kundige, moet mr. Lucasse zich echter vooralsnog van eiken inspannenden arbeid, ook van zijn parlementairen arbeid ont houden doch op volkomen herstel bestaat, menschelijk gesproken, alle kans, en de ge achte patient hoopt die welhaast te,.vinden in de badplaats Neuhaus, waar hij eenige weken gaat dooi brengen. De vrijzinnige pers is begonnen groole- lijks belang te stellen in de zuiverheid der gereformeerde leer. In de Wachter was door een predikant beweerd dat van de meditaties «Voor een distel een mirt" van dr. Kuyper een enkele, sehoon schoon, niet alleszins betrouwbaar was op 't punt der Doopsbesohouwing. Alle mogelijke, zoo groote als kleine vrijzinnige, neutrale en enkele socialistische bladen, over ons gansche land, namen die waarBchnwing over. Voor deze uitgave zou 't een praehtige reclame zijn, indien de lezers van genoemde bladen even belangstellend waren in de leer- zuiverheid als hunne redacties. De Wachter kan in ieder geval dankbaar zijn voor zoo vele blijken van zij 't ook bespottelijke en vrij verdachte instem ming No. 4. Bij Kon. Besl. is aan jhr. mr. D. A. W. Tets van Goudriaan, laatstelijk minislar van buitenlandsohe zaken een pensioen toegekend ten bedrage van f4000'sj aars. [JIT DB PROVINCIE. Middelburg. Het voorstel De Veer benoeming deskundigen door de recht bank waarover in de raadsvergadering van Woensdagmiddag de stemmen hadden gestaakt, is in de raadsvergadering van Woensdagavond verworpenhet voorstel van B. en W. retributie-heffing van de Société Anonyme is aangenomeD, zij is gelijk gesteld met die der iirma Boasson. In zake de schoolvergaderingen spraken zich den heeren Fruin, v. d. Harst, Saanes, Heijse, Den Bouwmeester, De Veer en Sprenger vooren de heeren Sshorer, v. Dunte, De Rijoke, Verhage, Gratama, Tak en Ermerins tegen het beginsel uit. Middelburg. Heden werd aan den sergeant Van Dranen van het 2e bat. 8e reg. inf. in garnizoen alhier, de zilveren gesp voor 30-jarigen trouwen dienst uit gereikt. Middelburg. Naar wij vernemen is heden door Gedeputeerde Staten van Zee land gunstig beschikt op het verzoek van de directie der stoomtram Viissingen Middelburg, om de tegenwoordige stoom krachtbeweging te veranderen in electri- sche krachtsbeweging. Daarbij zijn de noodig voorschriften gegeven ter uitvoe ring van die verandering. Middelburg. De vereeniging De Am bachtsschool'' alhier hield Donderdagavond in het Schuttershof haar jaarvergadering. Uit 't verslag van den secretaris bleek dat de school opj't eind van 1907 werd bezocht door 48 leerlingen, n.l. 27 timmerlieden en 21 smeden. Van die leerlingen wonen er 32 te Middelburg, 8 te Vlissingen, Arne- mniden en Koudekerke ieder 2, te Niéuw- land, Gapinge, Souburg en Meliskerke ieder 1. Zeven leerlingen ontvingen koste loos onderwijs, de andere betalen f tot 130 schoolgeld. Uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester blijkt dat is oatvaDgen f 6922,94. De uitgaven bedroegen f 6705,27, zoodat er een saldo is van f 219,67, wat met het saldo over 1906 ad f 67,645, een totaal maakt van f 285,31. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. A. A. de Veer, J. A. van der Hell en G. van Nederveen. j Vlissingen. Eervol ontslagen, wegens i bereikten ouderdom (65 jaar), tegen 1 Juli I a.s de brievenbesteller W. S(j brands alhier en in diens plaats is benoemd C de Graaf, thans in gelijke batrekking te Bruinisse. Gees. D. V. zal den 2den Juli alhier in een boomgaard van den heer M. de Bokx het zomerfeest der Chr. Jongelingsvereeui- gingen opZuid-Baveland worden gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. v Leussen openings- en ds. Van der Veen slotrede, beiden van Goesds. H. Schokkicg van 's-Gravenhage, ds. H. I. Kouwenhoven van Leiden, ds. G. Wisse van Driebergen en ds. M. van Empel van Biggekerke. Het muziekgezelschap «Hosanna" zal den zang begeleiden. Krabbendijke. Tijdens een hevig on- weder, gepaard met slagregen en hagel, dat gisterennamiddag boven deze gemeente woedde, sloeg de hliksem in hot kleine wachthuisje van wachtpost no. 25 alhier, waarin de gebroeders Sicke de bui zaten af te wachten, deze werden beiden min of meer getroffen de een aan den enkel en de ander aan de kin en in de zijde. Het laat zich aanzien dat zij er geen nadeelige ge volgen van zullen hebbesde getroffen plaatsen zien erg rood en blijven steeds warm. De meeste regenbakken zijn nu weer heel wat gevuld, dooh het land is plat geregend. Krabbend^ke. Donderdagavond waren de burgers in de openbare sohool samen geroepen tot vaststelling der statuten van de bewaarsohool, ouder voorzitterschap van dhr. Jae. Welleman. De bijvoeging handwerksohool vond wel bezwaar, maar werd, na weerlegging, toeh aangenomen. Bij art. 3 moest de beslissing vallen of de vereeniging zou staan opBijbelschen grond- slag of niet. Met 39 stemmen voor, 6 blanco en 45 tegen werd bij schriftelijke stemming uitgemaakt, dat dit niet het geval zal zijn. De vergadering begon nu te ver- Ioopen, waarom de voorzitter de verdere behandeling der statuten tot een volgende vergadering uitstelde en dezelve sloot. Kruiningen. De vrachtrijder P. F. be kwam gisteren zulk een klap van zijn paard dat hij een gapende wonde bekwam. De wonde moest dichtgenaaid worden. Tot tijdelijk secretaris dezer ge meente en tot ontvanger griffier van den polder Kruiningen is benoemd dhr. N. F. van Dijke. Zulks wegens afwezigheid door ziekte van den burgemeester, die anders deze betrekkingen waarneemt. Een fiets op hol is een niet alledaagsch gezicht. Zoo iets overkwam Woensdag de heer J. O., die op zijn motor uitgereden was, en niet stilhouden kon, omdat de rem wei gerde, waardoor hij een dertigtal malen te W emeldinge de beide bruggen in een kring afrijden moest, om ten laatste tegen de zij leuning der brug aan te rijden, waar men hem greep en tot stilstand bracht. Onder- tusschen had onze sportman angstige oogenblikken doorleefd. Borssele. Woensdag heeft de gemeente raad het kohier van den hoofdelijken om slag over 1908 vastgesteld op een bedrag van f3500. De peroentage beloopt 3.7. Verleden jaar was de factor 3.25. De heffing is f700 booger dan in 1907. In de week van 13 tot en met 19 Mei zijn in Zeeland voorgekomen 3 ge vallen van roodvonk en 5 van diphtheritis te weten van roodvonk 1 geval te Oost en West-Souburg, 1 le Rilland-Bath en 1 te Sluis; van diphtheritis 1 geval te St. Jansteen, 1 te Sas van Gent, 1 te Stavenisse, 1 te Zaamslag en 1 te Zierikzee. Axel. Den afgeloopen nacht om kwart voor twaalf ontstond alhier brand in de UITGAVE DER FIRMA m van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regeS meer 10 cent. Tsasra&aeFsssassassaiEESBSSiari&aKamixeBamiÊKÊÊimn schuur op de hofstede bewoond door dhr. P. de Putter Jz. en werd eerst een half uur daarna door de bewoners bemerkt. Toen zij er bij kwamen, hadden zij geen gelegenheid meer om de beesten te redden, welke dan ook alle in de vlammen om kwamen, n.l. 7 paarden, 2 veulens, 4 kalveren en 2 stieren. Ook al de land bouwwerktuigen verbranden. De oorzaak van den brand is onbekend. Wlssenkerke. In de heden gehoudeu raadsvergadering waarin afwezig waren de heeren Maris en De Looff, deelde de voor zitter mede, dat ingekomen was een schrij ven van Gedeputeerde Staten waarbij goed keuring werd verleend op het plan en bestek der keibestrating te Kamperland, ingezonden naar aanleiding der besluiten en besprekingen van 16 Maart 1.1. en 13 April. Hij stelde daarna in 'tlicht dat indien nu de vergadering bleef vasthouden aan haar besluit van 9 Mei j 1. tot 15 e.M. verlaging, de zaak opnieuw tergoedkeuring aan dat College moest worden gezonden. Hij noodigde daarom de vergadering uit, op dat besluit terug te komen en zich te voegen naar het nu goedgekeurde plan met 5 o M. verlaging. Uit de daarop gehouden besprekingen bleek naiteaezer zake veel was opgehelderd, in een gisteren ter plaatse gehouden conferentie van vele raadsleden met den heer Krijger, zoodst bij 'tovergroote deel geen bezwaar meer bestond aan de uitnoodiging van den voor zitter gevolg te geven. Alleen de beer Schippers bracht nog een ander idéé om trent den aanleg der goot ter sprake dooh de Taad ging daarop niet in en besloot met 8 tegen 1 stem die van den heer Sohippers, thans het goedgekeurde plan en bestek le volgen. Te voren was nog overgelegd een dank betuiging van het Bestuur derAmbachts- teekensohool te Kortgeee voor de door deze gemeente toegezegde subsidie en was door den voorzitter melding gemaakt van het bezoek van den Commissaris der Konin gin op j.l. Maandag. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat met ingang van 5 juni 1908de Rijkstelephoonkantoren te Breskens, IJzendijke en Sluis en de imlptele- phoonkantoren te Kloosterzande en Walsoorden, alsmede de aan deze kantoren rechtstreeks aan gesloten of nog aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen, met behoud van het be staande telephoonverkeer, worden toegelaten tot de telephoongemeenschap met Antoing, Alh, Brugelette, Celles, Flobecq,Frasnes-lc«-Buissenal, Lessines, Leuze, Pecq, Péruwelz, Quevaucamps, Taintignies en Templeuve; het Rijkstelephoonkantoor te Oostburg, als mede de daaraan rechtstreeks aangesloten of nog aan te sluiten perceelen en openbare spreek cellen worden opgenomen in het telephoon verkeer met de Belgische plaatsen waarmede Breskens telephoongemeenschap heeft. De prijs van een enkelvoudig gesprek zal f 1,45 bedragen, met uitzondering nochtans in het verkeer van Oostburg met Aeltre, Aude- naerde, Beernem, Berchem, Blankenberghe, Brugge, Cruyshautem, Deynze,Dixmude,Eecloo, Gent, Gistel, Gavere, Flandzaeme, Heyst, Mid- delkerke, Nieuwpoort, Oostcamp, Oostende, de Panne, Ronse, Selzaete, Sottegem, Thielt, Thou- rout en Veurne, waarop het grenstarief ad f 60 per gewoon enkelvoudig gesprek van toepas sing zal zijn. Overigens gelden de regelen en voorwaarden, welke voor het algemeen Nederlandsch-Belgisch telephoonverkeer vastgesteld en in den Post-, Telegraaf- en Telephoongids vermeld zijn. (Stct.) Atrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens wederspan nig h eidA. F,, 22 j., werkman, en K. W., 20 j., winkelbediende, Middel burg, en C. J. v. H22 j., varensgezel, Mid delburg, allen tot 14 d. gev. straf; mishandeling: S. d. H., 22j., werkman, Oostkapelle, 14 d. gev. straf; bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gerichtF. W., 33 j., veldarbeider, Axel, 7 d. gev. straf beleediging van een ambtenaarJ. D., 14 j., kreukelraper, Ierseke, 6 w. tuohts.cd diefstalJ. v. E., 29 jwerkman, Mid delburg, 3 m. gev. straf, met bekrachtiging van het verstek-vonnis d.d. 24 April j.l. vrijgesproken F. L., 17 j., bakker, Vlis singen, beklaagd van vernieling. De Zeister Moordzaak. Nog versch in het geheugen ligt de vrea- salyfee roofmoord op 16 November j 1. ts Zeist gepleegd od den ongelukkigen Hen drik Drost, den looper van den kassier C. Priace, en hoe, dank zij hst doortastend optreden der Zeister politie, do vermoede lijke bedrijvers van en de medeplichtigen aan deze gruweldaad spoedig in hechtenis werden genomen. De behandeling van deze treurige zaak is gisteren te Utrecht voor de Rechtbank aar gevangen. Terecht staan 1. Hendrik van Vaalen, 31 jaar, bierhuis houder, geboren te Helder 2. Teunis van Ee, 28 jaar, zonder beroep, geboren te Zeist 3 Heudrikus Kors, 30 jsar, melkslyter, geboren te Steenwykerwold 4. Johannes Overhorst, 36 jaar, loop knecht, geboren te Zeist, en allen wonende to. Zaist. thans gedetineerd in het Huis van BewSriag te Utrecht. En wel ter zake van de eerste en de tweede beklaagde dat zij in den namiddag van 16 Nov. '07 te Zeist, in de woning van den eersten be klaagde aan den Van Reenenweg no. 50, te samen on in vereeniging, opzettelijk, met voorbedsohten rade na te voren go- maakte afspraak, en in gemeen en kalm overleg met het oogmerk om Hendrik Drost van het leven te berooven, dezen joDgen opzettelijk gewelddadig hebben aangegrepen, op den grond geworpen, vast gehouden, diens keel dichtgeknepen en door worging, benevens door hem chloro form te doen inademen, doen stikken en gedood. Het geld dat de jongen by zich had, ongeveer f 1250, is door hen mes genomen De derde en vierde beklaagde dat zij de misdaad hebben bevorderd, door die voor te bereiden. De derde beklaagde dat hy de chloroform heeft verstrekt. De vierde bekla gde dat hij inlichtingen heeft verschaft aan Van Vaalen door mede te deelen, dat koop man Schaap op hem een wissel getrokken had en dat de verslagene, zich met dien wissel of die quitantie dan aan zyn woning zoude aanmelden. De derde en vierde beklaagde bovendien: dat zij van de beklaagden Van Vaalen en Van Ee een bedrag aan geld en wel Kors een bankbiljet van driehonderd gulden en Overhorst een bankbiljet van honderd gul den ten geschenke hebben aangenomen, wetende dat deze bankbiljetten door Van Vaalen en Van Ee door misdryf waren ge kregen. Als verdedigers van beklaagden treden op, voor Van Vaalen, mrGerlings, voor Van Ee, mr Duyzinga, voor Kors, mr Van Nop pen, en voor Overhorst, mr v. Woelderen. VanVaalen ziet bleek, doch is schijnbaar kalm. De beklaagde Van Ee neemt een vry onverschillige houding aan en kijkt de rechtszaal rond. De beklaagden Kors en Overhorst zien er zenuwachtig uitOver horst is erg bleek. Alle beklaagden geven met duidelijke stem antwoord op de gebruikelijke vragen van den president. De voorlezing van de verschillende stukken vordert veel tijd. Uit deze stukken blijkt o m. dat V&n Vaalen een bekentenis heeft afgelegd. Van Vaalen wordt hierna gehoord. De president vraagt of bij op 16 Novem ber Hendrik Drost heeft aangegrepen en vast gehouden totdat de jongen dood was. Beklaagde ontkent thans en zegt dat hij, zijn kamer binnenkomend, Drost op den grond zag liggen en Van Ee boven op hem. Of hij toen den jongen vastgehouden heeft, weet hij zioh niet te herinneren. Hij kwam van boven en zag toen in de benedenkamer Van Ee op den jongen liggen. (Van Ee schudt met het hoofd «neen".) De president doet daarna voorlezing van de vroegere bekentenis van den beklaagde Van Vaalen. Beklaagde blijft onikencea en zegt zioh niets goed te kunnen her inneren. Ook over dechloroform, waarmede de ongelukkige bewusteloos werd gemaakt, weet hij alleen dat bij ze had. Ook omtrent de taseh van Drost en de verdeeling van het geld weet Van Vaalen niets met juist heid te zeggen. Hij weet zioh wel te her inneren dat hij met het rijwiel van Van Ee naar zijn sehooDraoeder te Utrecht is ge weest. Ook zegt hij dat Kors het lijk droeg en Van Ee de taseh en mantel van Drost. Van Vaalen weet echter Diet of hij er bij was. Ook verklaart hij thans dat niet voomit afgesproken was Drost te ver moorden. Beklaagde Van Es zegt dat bij niet bij den moord is geweest. Hij was in de gelag kamer en heeft wel gezien dat de jongen kwam met een wissel. Van Vaalen ia toeh geld gaan halen, waarna de jongen weer vertrokken is door de voordeur. Het rijwiel van Drost wordt thans getoond aan be klaagde Van Ee. rr.» vraagt waarom hij dat rijwiel heeft weggebracht en neergelegd in de nabijheid van de tuohlsohool. Beklaagde zegt dat hij niet wist dat het wegbrengen van het rijwiel iets te maken had met een moord. Van Vaalen had hem gevraagd hot rijwiel weg te brengen. Hij had hiervoor f 3,75 ontvangen. Beklaagde doet zioh voor alsof hij van de heele zaak niets weet. Beklaagde Van Vaalen zegt dat hij Van Ee f375 heeft gegeveD voor het weg brengen van het rijwiel. Van Ee heeft het geld uit de taseh gehaald en hem gegeven, terwijl hij het overige behield. Beklaagde Kors ontkent eveneens alle medeplichtigheid. De chloroform heelt hij aan Van Vaalen verstrekt voor het dood maken van een hond. Beklaagde Overhorst ontkent eveneens zijn medeplichtigheid. Van Vaalen ondervraagd, blijft ont kennen dat hij er bij tegenwoordig is geweest toen het lijk in de sloot bij het kerkhof werd geworpen. Hij weet zioh ook Diet ta herinneren dat de voordeur van zijn huis gesloten werd teen Hendrik Drost binnen was. Hierop worden de getuigen gehoord. Een dezer, dr. Cox, verklaart dat bekl. Van Vaalen aan waaozin geleden heeft en nog niet vrij er van is. Hij noemde 't «hy sterisch deliruim''. Op verzoek van het O. M. wordt nu ge hoord de reohter-oommissaris mr. Schepel, die verklaarde dat Van Vaalen hem bij zijn bekentenis zelf een verhaal heeft gedaan van het gebeurde. Bij een tweede verhoor heeft Van Vaalen ook weer zelfstandig alles verteld. Toen meende getuige wel iets bjj beklaagde op te merken van waandenk beelden. Bij het derde verhoor was er weer niels abnormaals. Een volgend verhoor wist beklaagde zich niets te herinneren en maakte den indruk niet normaal tezijn. Een deskundig onderzoek werd toen noodig ge acht doch nu kwam de geschiedenis van de landloopers, waaruit bleek datdebeklaagde gesimuleerd zou hebben. Bekl. heeft toen weer bekend, maar eenigszins anders dan vroeger. Bij ontkende thans met voorbe dachten rade gohandeld te hebben en slechts berooving te hebben bedoeld. Voorlezing wordt nu gedaan van de ver klaring van VanVaalen, waarin deze uit voerig mededeelt d&t hij krankzinnigheid heeft voorgewend en wel op raad van de landloopers die hem moesten bewaken. Hij verklaarde eohter tevens somwijlen angst periodes te hebben. Beklaagde wordt ge hoord en verklaart weer zioh niets te her inneren. Vervolgens worden gehoord de getuigen Hill, Horsten en Goossen, de landloopers die Van Vaalen bewaakt hebben. Hill houdt zich onwetend en dus wordt met het verhoor van dezen getuige maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1