Binnenland. UIT DK PROVINCIE. "ltatjn"i>"ootj vv. kerknieuws. Sclioolmeuws. Me c li t s z a k e 11. Gemengde Berichten. de parlementaire partijen, om een oompro- mis tot stand te brengeo. Mooht men in den ministerraad van Donderdag nog niet met elkaar tot overeenstemming komen, dan zal een kroonraad onder voorzitter- sohap des Geisers plaats vinden. Rusland. In de Doema werd Maandag de lang aangekondigde interpellatie omtrent Fin land gehouden. In een breed opgezette rede, nu en dan onderbroken door de levendige toejuichingen van het centrum en de rechterzijde, wees de minister-pre sident op de zeer gecompliceerde historische ontwikkeling van Finland en zette hij uit een, dat de groote moeilijkheid van de quaestie eigenlijk daariu lag, dat de Fin nan de hun door Alex «der I toegestane rechten beschouwen als reohten van een zelfstandigen staat en niet als die eener binnenlandsohe autonomie. Hij verklaarde, dat de regeeriDg samen met de Doema er naar streeft de positie van Rusland als een van het Russische rijk onafscheidelijke provincie te bevesti gen, maar tegelijkertijd Finland's binnen landsohe bestnur onaangetast zal laten. Ook in Rusland staat het reoht boven het geweld. Dienzelfden Maandag had nog een avon tuur plaats dat misschien nog meer op schudding heelt gewekt in de kringen der Lintterpartijen dan 't antwoord der regee- ring op de Finland interpellatie. De afgavaardigde Godnef, een invloed rijk lid der Octobristenpartij, zag Maandag in een straat te Petersburg, dat een politie agent een man uit het volk op gruwelijke wijze mishandelde en had toen de onge hoorde driestheid het slachtoffer naar zijn naam te vragen. De vertoornde politie-agent verzocht den vreemdeling dan ook zich niet met zijn „ambtelijke handelingen" te be moeien en gelasti e hem mede te gaan naar 't politiebureau. Dhr. Godnef verklaarde daartoe geen lust te hebben en er ook niet het nut van in te zien en toonde den agent zijn kaart als afgevaardigde. De man der wet had echter zijn eigen opvattingen om trent de onschendbaarheid der afgevaar digden hy verklaarde althans „maling" te hebben aan de kaart en riep eenige huis meesters te hulp om den afgevaardigde'naar het bureau te brengen. ij^De officier, die daar den dienst had, be loofde, nadat de heer Godnef zijn weder varen verhaald had, een streng onderzoek en hergaf den heer Godnef de vrijheid. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de agant zijn eigen broeder zoo had toegetakeld, omdat deze een paar kopeken had gestolen. Daar de heer Godnef een bekend genees heer en professor en bovendien een gezien lid van de party der Octobristen is,trachtte men van hoogerhand de zaak zoo spoedig mogelyk weder goed te maken. Eerst kwam de politie-directeur in hot Taurische paleis zijne verontschuldigen aanbieden over het gebeurde en mededeelen, dat de schuldige politie-ageut reeds ontslagen was en later drukte ook minister-president Sto- lypin den afgevaardigde zijn leedwezen uit over de door dezen ondervonden behan deling. Het is natuurlijk niet gemakkelijk uit te maken of de politie te Petersburg haar plicht wel verstaat. Toch doen dergelijke staaltjes vreezen dat er elementen onder zijn die er niet in bebooren. Gelukkig dat zij er, blijkens 't boven staande, uit verwijderd worden. Noord-Afrika. Thans geven de bladen nadere berichten over het tweede gevecht bi; Bou-Denib, in Marokko, door general Vigj geleverd. Na den stryd van den vorigen dag bleef de Fransche troepenmacht den nacht op 't slagveld doorbrengen. In den vroegen mor gen werd opgebroken en bereikte men na een geforceerden marsch een uitgestrekt palmbosch, dat door den vijand in een ves ting herschapen en sterk bezet was. Na een heftig artillerievuur, dat eenigen tijd aanhield, vluchtten de Marokkanen aan de achterzijde uit het bosch naar het gebergte. Thans volgde een algemeéne aan val, waarbij de inlanders zeer zware verliezen leden. Alleen de kaar van Bou-Denib hield den tegenstand nog tot 3 uur in den middag vol, doch moest toen ook de witte vlag hijschen. Deo Franschen viel het geheele kamp van den vyand in handen, al zyn tenten,materi eel en voorraad bleek dat de vijandelijke macht waarschijnlijk 5 a 6000 man voetvolk en 700 ruitens sterk was geweest. Generaal Bailloud ia uit Algiers naar Oran vertrok ken, waar hij generaal Lyautey zal afwach ten, om dan terstond naar Bou-Denib te vertrokken. Naar alle waarschijnlijkheid zal generaal Vigy zyn operaties niet verder naar het westen uitstrekken. Zuid-Afrika. Ia den Wetgevendsn Raad van Kaap kolonie heeft het lid Pretorius een lans gebroken voor 't gebruik der Ëollandsche taal iu het parlement. Hy stelde een motie voor waarin de eisch gesteld werd dat de ministers alle in 't Hollandsch gestelde vragen in het Hollaudsch zouden beant woorden. Iets wat, zoo zei deze spreker, te beter kan, nu alls ministers in't huidig kabinet die taal zoo goed als hun Engelech machtig zijn. Na eeu lange discussie kreeg de voor steller de toezegging -lat zooveel mogelyk aan zijn wensch zal worden voldaan,waarop hy zyn motie introk. Ia Transvaal is 't vooral het tekort aan onderwijzers dat de gemoedoren vervult. In de op Zó April gehouden jaarvergadering van de Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen hield, nadat prof. Mnlder de vergadering met gebed geopend had, de inspecteur Klooster een rede, waarin hij op 't te kort wees- Er moeten 200 onder wijzers zijn, waarvan 100 Hollanders. Spr. raadde aan zooveel mogelijk de beunhazen door eerste-kla8-vakmenscheu uit Holland en Engeland te vervangen, en sprak zijn overtu'ging uit dat de directeur van onder wijs het Hollandsch tot zyn recht zal doen komen. In Vrijstaat gaat men op onderwysge- gebied eveneens den weg van goeden vooruitgang op. Een nieuw ontwerp onder- wys-wet is ingediend. Daarin wordt voor ziening gemaakt voor een Raad van Onder wijs en Regeeringasubsidie aan private scholen verder g«lyke behandeling van 't Hollandsch en 't Engelsch en leerplicht. Ouders die minder dan 120 p.st. per jaar verdienen, zullen gratis-onderwys voor hun kinderen genieten. Ook zegt 't wets voorstel, dat de scholen dagelijks moeten geopend worden met gebed en met 't lezen van een gedeelte des Bijbels. Geen leer stellig onderwijs mag gegeven worden. De Vryataatsche wetgever moet wel een zonderlinge voorstelling van een onder wijzer hebben, dat hij een dergelijk verbod als 't laatstgenoemde nog voor hem noodig acht, en dat verbod in de wat wil vast- leggon. Japan. Uit Tokio wordt geseind, dat de ver kiezingen voor het Huis van Afgevaardig den, welke tegen den lOen dezer waren uit geschreven, aan de regeering een aaneen gesloten meerderheid hebben verschaft. Dezo uitkomst is ongetwijfeld zeer op merkelijk, met 't oog op de strenge critiek, waaraan de regeering zich in den laatsten tijd zag blootgesteld. Die critiek richtte zich, naar men weet, in hoofdzaak tegen den steeds zwaarderen druk der belastin gen ten behoeve van leger en vloot, terwijl de economische belangen van het ryk daarby maar al te zeer werden ten achter gesteld. De nitslag der verkiezingen geeft dus der regeeung als 't ware een volmacht om op den eenmaal ingeslagen weg te bly ven voortgaan. Andere landen. Van het tooneel des oproers in Midden- Azië verneemt men dat in Afghanistan vyandig gezinde afdeelingen van de Moh- mands de Engelsche voorwaarden met minachting hebben afgewezenen uit Engelsch-Indië dat aan het spoorweg station van Parbatipore een Bengalees is opgepakt die vier bommen en drie krissen by zich had. Hy werd gevat, terwyl by, in den trein zittende, met zyn medereizigers ruzie kreeg. Blijkens de jongste telegrammen zijn de Engelschen thans tot vlak bij de Afghani- sohe grens doorgedrongen midden in het land der oproerige Mohmands. In Nahakki (een pas noordoostelijk van den Bohai-Dag, een hcogen bergrug bij de Swat-ririer) ont moette de brigade-Barretts ernstigen tegen stand er werden 29 Engelschen buiten gevecht gesteld. Men zal zich herinneren dat een week geleden nadat de Mohmands Engeiand's voorwaarden voor hun onderwerping op trotsohe wijze van de hand hadden gewezeD, Generaal Wtlloocks terstond tegen hen opgerukt is. Tegenstand had hy zoo goed a's niet ondervonden in de dorpen werden de Engelsohen zefs vriendelijk ontvangen Maar toen zij tot aan den Nahakki-pas ge komen waren, vonden zij de huizen en de st'aten leeg en werden zij ontvangen met schoten uit hinderlagen. Dus, dat kan nog wat worden. Ken vergissing Het Volk nam gister een berioht op uit deSchager Courant waarin nogal kwaad van 't socialisme gezegd werd en 't blad voegde er aan toe, dat dit van een Chr. blad was, wijl om den anderen regel het woord //God" er in voorkwam. De be- sohuldiging bleek onjuist. Een lezer van 't blad sohrijft dat 't is een vrijz.-dem. blad, geredigeerd door den heer Trapman, vrijz.- dem. lid der Staten van Noord Holland, en die „dus niet onderdoet voor de ergste kerkelijke dompers'. Het Volk neemt deze rectificatie op, doch zonder betuiging van leedwezen over hare zeer ongepaste beoordeeling der „Christe- lijken" in dit verband. De vijandsohap in het hoofd (en hart) der redactie van Het Volk tegen de //Chris tenen" moet anders wel groot zijn, om zoo maar dadelijk, wanneer zij zich met «vuil gegooid" acht, uit te roependat is van //Chri8telijken". Onze Middelburgsche corresp. schryft Wie heden de Langeviele teneinde liep stond een oogenblik perplex. Aan zyn oog vertoonde zich het ontmantelde, in al den gloed der nieuwheid blinkende bordes van het Militair hospitaal. De hoofdingang is nu gesloten door een antieke deur greinenhont met yzer smeed werk, zooals onze oude deuren nogwel ver- toonen. Bouten en hengsels on sloten, groot en zwaar, artistiek gesmeed. Wj sluiten onze huisdeur met een pop perig slot, voor enkele stuivers in een ijzer winkel gekocht, den sleutel kunnen we in ons vestzakje bergen. En toen 1 Een sleutel, geborgen in een der zakken was in staat den bezitter scheef te doen gaan. En toen 1 Had men ook geen 28 agenten van politie, en inspecteurs en commissaris om voor de veiligheid te waken. En toeu t Klaagde men over schaarschheid en duurte, en nu over vele uitgaven, alles voor de veiligheid. De stryd om het bestaan en om te,bly ven bestaan was toen en nu zwaar. Maar, terugkeerend tot ons onderwerp, toegang tot de hoofddeur wordt verkregen door zeven trappen tot een breede stoep leidende. Eeo prachtigs balustrade, gekroond met vier leeu.en, houdende de schilden van den Hove, sluiten de balustrade die de stoep omringt. En deze maakt een geheel uit met dtn muur van gehouwen steen die het ge- be si front geeft. Ja, zeggen de ouden, zoo was het ook in onze kinderjaren toen wij het bordes van 't hospitaal tot speelplaats maakten. Alleen 't gaat juist omgekeerd als met Salome's tem pel. Zij die den eersten gekend hadden treurden over het mindere van den twee den. Ei wij hebben esn verwoeste leuning, uitgesleten trappen en verweerde muren gekend. Nu zien we een sierlijk bouwwerk herrijzen,misschien schooner dan het ooit is geweest. Middelburg. Doordien er defect aan de machine was ontslaan, kon gisterenavond de om 7 uur uit Vlissingen vertrokken werkroanstram niet verder rijden dan tot den Singel alhier. Van Vlissingen werd een nieuwe machine gevraagd, dooh hiermede ging zooveel tijd verloren dat de dienst hierdoor den geheelen avond met groote vertragingen ongeregeld plaats had. Middelburg. De muziek uitvoeringen op het Molenwater zullen 29 Mei een aan vang nemen. Middelburg. In de gisteravond gehou den vergadering van //Handelsbelang" werd candidaat gesteld voor de Kamer van Koophandel in de vacature-Roest de heer M. P. van der Harst, die zich bereid ver klaard heeft de candidatuur te aanvaarden. Middelburg. De heer mr. Turk, officier van justitie, ambtenaar van het openbaar ministerie by de arrondissements-recht- bank alhier, is hedennacht plotseling over leden. By den aanvang der civiele terecht zitting heeft de president der rechtbank enkele waardeerende woorden gewyd aan den overledene, dien hy prees als een be kwaam en ijverig man eu altijd hulpvaardig ambtgenoot. Middelburg. De Minister van Oorlog beeft, in vorband met hunne werkzaam heden aan de navolgende militairen van het 2e bat. 3e reg. icf. alhier vergund op een ander tijdstip voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen te komen, dan de overigen hunner lichting, n 1. H. Koolwijk uit Middelburg op 15 Juni 1908, A. Huige uit 's Heer Arendskerke op 3 Augustus '08, G. Wageraaker uit Dreischor op 1 Sep tember 1908. Proo. blad no. 61 bevat een cirouiaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, inhoudende een overzicht van den loop der bevolking in elke gemeente dezer provincie over 1907. Het totaal aantal inwoners bedroeg op 31 December 1907 229 575, tegen 228 345 op 1 Januari 1907. St. Maartensdijk Woensdag werden do/r Ingelanden van het vrije watersohap Sr. Maartensdijk op de voordracht voor Dijkgraaf wegens periodieke aftreding vsn den 71-jarigen dijkgraaf A. Kloet,gebracht no. 1 A. Kloet, no. 2 A. Geluk, no. 3 C. Gaakeeren op de voordracht voor ge zworene, wegens periodieke aftreding van den heer A. Geluk, no. 1 A. Geluk, no. 2 G. Hoek, do. 3 O.Gaakeer. Het salaris van den ontvanger-griffier werd met f 100 'sjaars verhoogd. In het jaarverslag der Kamer van koophandel en fabrieken te Bergen op Zoom wordt er aan herinnerd dat door algemeen bekende omstandigheden de oestercultuur voor Bargen op Zoom ver loren is gegaan en zich verplaatst heeft naar Ierseke. Te betreuren is het, schrijft de Kamer, dat in weerwil van de gerust stellende resultaten van bet officieel bac teriologisch onderzoek van de naburige pulten te Ierseke en Tholen nog steeds wantrouwen tegen de oesters heerscht, waardoor aan deu handel onberekenbare schade wordt toegebracht. De mosselteelt was, wat de kweekerij betreft, niet on gunstig, maar de uitkomsten waren on bevredigend, deels door het wantrouwen, hoewel ongegrond, in de onschadelijkheid van het water in onze omgeving. Van het station Bergen op Zoom werden in 4907 verzonden: naar België 217,060 Kg. oesters en 64,440 Kg. mosselen naar Duitschland 100,8u0 en 981,630naar plaatsen in Nederland 59,120 en 720,700, naar Enge land alleen 600 Kg. oesters. De Kamer vestigt de aandacht op den zeer grooten uitvoer van groenteu naar België en Duitschland. Rilland. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der kolenvereeniging ,,De Vrijheid" werd de jaarwedde vau den kas sier gebracht op f50. Dit voorstel werd aangenomen met 48 tegen 12 stemmen en 2 onthoudingen. Bestuursleden werden her kozen de heeren G. Windhorst en J. Kou- man respectievelijk met 46 en 47 van de 63 stemmen, De eerste werd daarna door het bestuur als voorzitter herkozen met op één na algemeene stemmen. Besloten werd met 29 tegen 24 stemmen om wat het vervoer betreft de vereeniging de kosten daarvan te doen dragen onver schillig in welke wijk de leden wonen en alle ledeD gelijk te stelleD. Bij deroud vraag deed dhr. Verplanke een voorstel om art. 16 van het reglement te wijzigen indien zin dat voortaan iuplaats van 25 et. bo 11 bij het niet aanwezig zijn op eene alge meene vergadering 10 oent zal worden betaald. Dit voorstel zal worden behandeld in een volgende vergadering. Rilland Ia onze gemeente komen drie gevallen van roodvonk voor één te Batl; en twee te Rilland. De kinderen zijn nog al tamelijk hard ziek. Bij het afzenden V8D dit bericht waa een vierde geval aangegeven. Sluis Gisteren had de stemming plaats voor een lid van de Prov. Staten in het district Sluis, in de vacature ontstaan door het overly den van den heer W. C deSmidt. Aaantal kiezers 4014. Uitgebracht werden 3141 stemmen, waarvan op de heeren J G. Gerretsen (lib burgemeester van Bres- kees, Groede en Nieuwvliet, gesteld door een groep kiezers, 607 P. van Houte (lib.) burgemeester vau Schoondijke, cznd. der vrijzinnige kiesvereeniging, 1622en mr. P. J. van Boriel (anti-rev. gesteund c?o)r do katholieken), 912 stemmen. Gekozen is dus de heer P. van Houte, Bruinisse. Gedurende de vorige week werdeD van hier verzonden 315 tonnen mosselen naar België en Frankrijk ad f 1 80 tot f2 per ton naar kwaliteit, Naar Enge land, Holland eD Duitsohlaod werden ver zonden 80 bateD mosselen ad f 1 80 tot f 2.10 per baal a's voren.- De verzending oesters bedroeg 10.000 stuks prijzen onbe kend. Aangevoerd werden 500 tonnen mos- solzaad van de Zuiderzee ad f 1 per ton. Het slot Moermond. Er wordt medegedeeld dat 't slot «M.-er- mond" te Renesse in Weatelijk-Schouwen gevaar loopt gesloopt te worden, wat te be jammeren zou zyn omdat daarmede weder een historisch monument zou verdwijnen. Renesse, of Renisse, oudtijds Riedenesse ge naamd, herinnert aan 't geslacht der heeien van dien naam, dat tot de oudsten en e.an- zienlijksten van Nederland gerekend mag worden, en „Moeruiout" was een sterk kas teel, van wijde, diepe grachten omringd en met vijf torens versterkt, met ruime voor pleinen en heerlijk houtgewas. Het meest bekend is geworden in de geschiedenis Jan III, vijfde heer van Renesse, Moermont, Haamstede en Burgb, eeD der ervarenste, dapperste en hooghartigste ridders, van zijn tijd. Hij werd valsohelijk beschuldigd vau medeplichtigheid aan den moord op Floris V, en van een aanslag op de vrijheid van diens zoon en opvolger Jan 1, bestredeD door den valscben Wolfert van Borsselen eD, nadat hij maanden laag met mannen moed zijn burcht verdedigd had, werd zijn kasteel Moermont met den grond gelijk go- maakt en bij zelf genoopt, na verbeurd ver klaring zijner goederen, gemeene zaak te maken met de Vlamingen. Hot tegenwoor dige gebouw is dus natuurlijk niet in zijn ouden staat, maar tooh wordt niet gaarne gezien, dat overblijfselen van zulke oude gebouwen verdwijnen. Provincie Zeeland. Juni 1908. Premiekeuring van Merriën van 3-8 jaar, van Hengsten geboren In 1906 en van Merriën geboren in 1907. Onder uadere goedkeuring worden uit geloofd a 10 Aaahoudingsbijdragen van honderd gulden voor merriëo van 3 jaar. b 20 Aanhoudingsbijdragen van honderd gulden en een zilveren medaille voor merriën van 4—8 jaar c 10 Aanhoudings bijdragen van honderd gulden voor hengsten geboren in 1906. d 20 Aanhoudingsbijdra gen van vijftig gulden voor merriën geboren in 1907. De keuringen worden gehouden te Mid delburg, Kruiniugen, Goes, Cortgene, Zierikzee, St. Philipsland, St. Maartens dijk, Hulst, Axel en Ocstburg. Voorwaarden. 1. Zij dia aan deze keu ringen wenschen deel te nemen, moeten hunne paarden met vrachtvrije brieven aangeven bij den secretaris der Provin- oiale Regelings-Commissie, den heer G. A. Vorsterman van Oycn, te Aardenburg, uiterlijk vóór den 24sten Mei 1908, en daarin vermelden a. naam en woonplaats van den eigenaar of houder b. naam, ouderdom, ras, kleur, bijzondere kenteekenen van het paard, zoo mogelijk ook vader en moeder, met vermelding van het nommer van het Stamboek. Paarden, aangegeven na den vastgestel- den tijd, worden nietterkeuringopgeroepen. Op vrachtvrije aanvrage met opgave van het aantal, zendt de secretaris lysten ter invulling. 2. De merriën onder a en b vermeld, moeteD, om voor eene bijdrage in aan merking te komen, opgenomen zijn in eenig in Nederland erkend stamboek. 3. De toegekende bijdragen worden uitbetaald het jaar volgende op dat der toekenning, nadat de paarden andermaal vertoond zijn bij de Juni-keuriDgen, mits zij nog het eigendom zyn van een inwoner der provincie. Voor merriën onder a moet dan een bewijs worden overgelegd, dat zij gedekt zijn door een hengst, goedgekeurd door de algemeene keuringscommissie. Die onder b moeten vertoond worden met haar veulen. Worden zij vertoond zonder veulen om welke reden ookdan wordt de bijdrage toegekend, aan de plaatsver vangster, die op de keuringslijst volgt en met haar veulen vertoond is, de medaille voor de eerste maal aan de bekroonde merrie 4. Verborgen gebreken mogen niet ver zwegen worden en de leeftijd moet vol doende kunnen worden gestaafd. 5. De bijdragen worden ook uitbetaald, wanneer naar het oordeel der Provinciale Keurings-oommis.de door eenige oorzaak buiten toedoen van den eigenaar niet aan de voorwaarden van toekenning kan wor den voldaan. 6. Aangiften voor paarden, die men wenseht te doen opnemea in het Zeeuwsoh Belgisch paardenstamboek (Z B S riehte men aan den heer C. A. H Wagtho te Tho- Ieo, voor het Nederl. paardeustamboek aan den heer O. Steeudijk te Stavenisse. Vraigt spoedig lijsten van aangifte bij den Seoretaris der Regelingscommissie. la een weide onder Naaldwijk is mond- en klauwzeer onder het rundvee uit gebroken. Wees voorzichtig met Voederkalk I Door den directeur van het Ryksland- bouwproefstation te Wageningen, dr. D. J. Hissink, wordt een waarschuwend woord gericht tot de laudbuuwors, om zonder de coodige waarborgen, geen voederkalk te betrekken. Niet alle producten, die als voe derkalk in den handel gebracht worden, voldoen aan de eischen, die aan dit vee- dingsartikel gesteld moeten werden. Door talrijke proeven is bewezen, dat alleen ge precipiteerde phosphorzure kalk als vee voeder in aanmerking mag komen en niet de verschillende producten, als beender meel, beenderssch, mineraalphospbaat, die wel als phosphorzure voederkalk in den handel gebracht worden, maar dien naam volstrekt niet verdienen, omdat ze door het lichaam niet worden opgenomen. Wel is dit 't geval met de geprecipiteerde phos phorzure kalk, die verkregen wordt door da tot kleine stukkeu geslagen en gewas- schen beenderen met zoutzuur en daarna met kalkmelk te behandelen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlissingen ds. A. A.Vermeer te Oisterwyk (zyn vader ds. J.Vermeer Az. was van 1868 tot 1873 eveneens predikant te Vlissingen)te Cadzand, da M. v- Empel te Biggekerke. Bedankt voor Zuidschermer door A. J.A. Scholte te Heer Hugowaard. Grijpskerke. Naar De Nederlander reeds de vorige week meldde zal ds. G. Koning alhier 12 Juli afscheid prediken, en 19 Juli bevestigd worden te Enkhuizen door ds. J. Ossewaarde, van Meppel. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Delft en voor Amsterdam door P. de Groot te Noordeloos. Vrye Evangelische Gemeente. Beroepen te Schiedam H. Meyer te Hoerde. De heer L. P. J. Vermeulen, vroeger leeraar aan de H. B. S. te Goes, thans te Ba'a via, gaat met verlof naar Nederland. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Kaad van Beroep (Ongevallenverzekering) had de uitspraak plaats in zake het hooger beroep van L F. te Hulst tegen deuitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbjj de door hem aangevraagde sohadeloosstelliDg ter zake van een hem op 17 October 1907 overkomen ongeval niet wordt toegekend, op grond dat bedoeld ongeval niet geaeht kan worden hem te zijn overkomen in verband met de uitoefening van een ver- zekeringspliohtig bedrijf. Eisoher was in dienst eener coöperatieve vereeniging en belast met het oontroleeren van het in ontvangst nemen, laden en verzenden van beetwortelen naar leden en niet-leden der veieeniging, welke werkzaamheden vol gens het oordeel van den Baad niet behoo- ren tot eenig verzekeringspliehtig bedrijf. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Te Odiliënberg is in een twist tus- sohen vier gebroeders een hunner zoodanig met meststeken gewond dat hij aan de ge volgen overleed. Te Arnhem heeft 'n brievenbesteller, wiens vrouw hem door haar gedrag tot die wanhoopsdaad dreef, zich met 'n scheermes den bals trachten af te snijden. Zijn toestand is ernstig. Toen eergisteravond een jongeling uit Doetinchem een meisje uit de Silvold- 8ohe buurt wou bezoeken en te dien einde laDgs de dakgoot Daar haar kamer klauter de, meende de bewoner met dieven te doen te hebben, greep zijn geweer, liep naar bui ten en schoot den pseudo-iDbreker in zijn zitvlak. In het ziekenhuis te Terborg opge nomen mooht men er in slagen reeds '28 hagelkorrels te verwijderen. Gisteren is de niet te benijden minnaar naar het zieken huis te Arnhem overgebraoht. Aan L. en V. wordt geschreven :Naar uit de beste bron wordt .verzekerd is deheer Ketelaar door eeoige raadsleden aangezocht zich beschikbaar te stellen als wethouder voor onderwijs te Amsterdam en hetf't deze zich bereid verklaard een eventueele benoeming te zullen aanvaarden, terwijl hij dan als Kamerlid en natuurlijk ook als sohoolopziener zou bedanken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2