Binnenland, RECLAMES. Bergen-op-Zoom en Goes. Gemengde Berichten. Aansprakelijkheid van Redactie». O eer de moeilijke vraag in hoeverre re- daoties van bladen aansprakelijk kannen worden gesteld voor den inhoud van adver tenties, geeft de Nieuwe Courant een be schouwing, waarmee het laatste woord niet is gesproken, maar die toch tot het vormen van een juist oordeel ook verdient te wor den gelezen. Het blad zegt naar aanleiding van een brochure van prof Kouwer „Prof. Kouwer toont evenwel niet aan, dat ten aanzien van wat al of niet als kwak zalverij te beschouwen is, het kenmerk zoo gemakkelijk zou zijn te vinden. Nog dezer dagen zagen wij ter aanprijzing van een be kend versterkingsmiddel, dat door vele me dici ongetwijfeld als kwakzalverij wordt beschouwd, een verklaring van een bekend medicus hier ter stede afgedrukt die met een onbewimpelde reclame gelijk stond. Gaat een dagblad-administratie en nog veeleer een dagblad-redactie (wier bemoei ing met de advertentie-rubrieken dan toch ook wel volgens prof. Kouwer hooge uit zondering behoort te zijn) hierbij onder scheid, dan zal zij van de genees- of heel middelen-advertenties al spoedig moeten overgaan tot de schifting der finmtieele (min of meer solide ondernemingen), van deze tot de leveranciers (goede of slechte waren)enz. enz en dan zou eindelijk de uitgever van het dagblad de verant woordelijkheid voor den inhoud van de reclame van de adverteerders overnemen en dus redacteur van de vierde pagina worden,met een materieele en moreele aan sprakelijkheid, welke schiea onbegrensd zou zijn. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Goes, 12 Mei 1908. Het bestuur der vereeniging handelsbe langen" in vergadering bijeen tot bespreken der in de bladen gevoerde correspondentie tusschen den Voorzitter en den Secretaris der Vereeni ging, besluit: aan alle bladen te berichten, dat in het bestuur van «Handelsbelangen" alle zaken zijn behandeld deze kwestie betreffende, en dat die is opgelost tot bevrediging van het geheele bestuur. F. O- C. den Hollander, Voorz. P. Öosterbaan, ie Secret. De af deelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over het aan vullingswetje Middelbaar Onderwijs de heeren Roodbuyzen, Ketelaar, Ferf, Van Wijnbergen en v. Asch v. Wyok. De Groninger Brand waarborg-Maat schappij heeft hare jaarvergadering gehou den. Uit de jaarverslagen over 1907 bleek, dat de Maatschappij, onder direotie van de heerea M. Brouwer en F. Dijksterhuis, zioh in een bloeieaden toestand mag verheugen. De kapitaal vermeerdering bedroeg netto in 1907 pl m. 2 millioeu gulden. De uitkeering der schade bedroeg (onderling) 1 13962,68s, premie f 186 67,955, totaal f 32630,59. De restitutie door herverrekening be droeg onderling f 48,68 eD premie f 4261,52, samen f 4310,20, blijft f 28320,39. De staat van diverse kosten, waaronder reassurantie premie bedroeg f 21888,185. UIT DE PROVINCIE. Op het Zuider Z'ndingsfeest dat D.V. 10 Juli a.s. in het Liesbosoh zal worden gehouden zullen als sprekers optreden ds. A. J. A. Vermeer te 's Hage, openings rede, ds. F. Breen te Oostkapelle, ds. N. Adriani van Posse, ds. P. Krull em. pred. van Heinkenszand en a.s. zendeling-leeraar op de Sangi en Talaut eilanden, ds. M. Moey te Vsrseveld, ds J. Sohrij' er te Neerbosch, ds. A. v. Veldhuizen van Rotterdam, ds. J. W. Pont te Amsterdam, ds. P. J. v. Melle te Nijkerk, ris. J. B. Netelenbos te Oostkapelle. Vllsslngen. Gisteren is op de fabriek „De Schelde" deer het breken van een etaaltros, een ketel, bijna 50000 K.G we gende, naar beneden gestort. Het ongeval liep gelukkig zonder ongelukken af Vlissitlgen H M.instru ;iiesohip/,U iur" met de ad -ptrant-machioisfen aan boord zal van 30 Mei tot 3 Juni alhier vei toeven. Goes. By de gister hier gehouden stie renkeuring werden aar gebracht 5 jonge en 5 oude dieren. Van de eersten behaalden W. de Brasl te Kloetinge den len en F. van Oosten te Kapelle den 2en prjjs. Eervol werd vermeld C. Zuijdweg te Wolfaarts- dyk. Van de oude dieren behaalde de maatschappij Wilhelminapolder" den len en de fokvereeniging te Woifaartsdijk den 2eD prijs. Eervol werd vermeld S Noote- boom te Kloetinge. Bezoek aan Zeeland. Hedenmiddag kwamen met den trein vaD half vier re Middelburg aan de Eerste Kamerleden die deelnemen aan den excur- sietocht door Z Jeland Het waren de ht-eren M. de Jong, W. Hovy, jhr. inr. P. J. van Bp.yma, R P. boj -s, R. Bloembergen, Raaijmakers en Hrffuaaoss Zvi waren ver gezeld vao den heer rnr. H Zillesen, grif fier der Eerste Kamer. Aan het station worden de bezoekers ontvangen door de heeren mr W Polman Krnseman, griffier ri°i Staten ran Z«aland, en J. A. Frederika O .der hun geleide werden eerst het stad huis en daarna de Abdy bezichtigd De heer Frederika bcod den heeren oen album aan, getiteld „De Abdy van Middelburg, Herinnering san het bezoek op 12 Mei 1908". Ook werd een rijtoer gemaakt door en om do »t«4. Hedenmiddag voegden zich nog bij het gezelschap de heeren D. W. Stork, J-A. Laan, J. D. baron van Wassenaer van Ro- zande, C M. E. van Löben Seis, jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wyck en mr. W. J. van Weideren baron Rengers. Zaterdag is, bij akte verleden voor dea notaris E. B. Dumoleyn te Hontenisse, opgericht de Daamlooze vennootschep Werf Zeeland,, te Hansweert met een aaedeeleukapitaal van f 100,000 Commissa rissen der mpij. zijn de heeren Mr. P. Die- leman te Middelburg, C. Ribbens, J. K. Ribben*, J. A. van Rompu en J. P. Soheele te Ter Neuzen, J. A Vertregt te Middelburg en J. F. A M. van VVaesberghe te Hulst. Middelburg. T«t Rijksveldwachter al hier is aangesteld C. Lodder, thans agent vau politie te Sliedreoht. Vlisslngen De sloeproeier van het Bel gisch Loodswezen A. J. Aspeslagh is be noemd tot matroot der liohtsohepen te Ostende, terwijl in diens plaats tot roeier is benoemd J. F. Deorop, thans matroos bij den maildienst te Ostende. Middelburg. Het door den gemeente raad vastgestelde kohier voor de plaat selijke belasting op het inkomen voor 1908 bevat 2773, met de 15 forensen 2788 aan- geslagenen, met een totaal belastbare in komen van f2 590 750. De M. C. laat hier volgen het aantal aangeslagenen in elke klasse met het bedrag van den aanslag le 614 f 2.65, 2e 296 f 5.30, 3e 253 f 7.95, 4e 163 f 10 60, 5e 144 f 13.25, 6e 117 f 15 90, 7e 89 f 18.55, 8e 74 f 21.20, 9e 58 f 2185, 10e 121 f 27.16,11e 09 f 31.80, 12e 109 f 37,10, 13e 42 f 42 40, 14e 41 f 47 70, 15e 40 f 53, 16e 33 f 58 30,17e 29 f 63.60, 18e 33 f 68.90.19e 2 i f 74, 20, 20e 57 f 79.50. 21e 16 f 84 80, 22e 21 f 90 10. 23a 21 f 95 40, 24e 17 f 100.70, 25e 22 f 106, 26a 13 f 112.625. 27e 13 f 120.57s 28e 19 f 12825s. 29e 12 f 137.80, 30e 16 148.40,31e 21 f 159, 32e 20 f 172 25, 33e 18 f 188.15, 34e 14 f 204.05, 35e 5 f 222 60, 36a 11 f 243.80. 37e 10 f 265, 38e 10 f 287.52s, 39e 2 f 312.70, 40e 9 f 339.20, 4te 9 f 365.70, 42e 12 f392.20, 43e 4 f 418.70,44e 2 f 445.20,45e 8f471.70, 46e 1 f 490 CO, 47e 3 f 524.70, 48e 6f551.20, 49e 1 f 577.70, 50e 5 f 604.20, 51e 2 f h30.70, 52e 4 f 657.20, 53e 2 f633.70, 64e 1 f 710.20, 55e 2 f 736.70, 56e 1 763.20, 57e 2 f 789.70, 58e 1 f 816 20, 59e 1 f 842.70,60e 2 f 869.20, 63e 2f 948.70, 64e 1 f 975.20 67e 1 f 1054 70, 68e 1 f 1081.20, 76e 1 f 1293.20, 77e 1 f 1319 70, 103e 1 f 2008.70 en 141e 1 f 3015.70. Van de forensen zyn er aangaslagen in de 2e kl. 2, 4e 2, 5e 2, 6e 2 en voorts een in de 7e, 10e, 11e, 23e, 27e, en 54e. Hoedekenskerke. Raadsvergadering van Maandagmiddag. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na openiDg der vergaderingworden do notulen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van eene opmerking van den heer Dekker hy den be doelden lindeboom heeft laten rooien, en deze gtb'ekun is van binnen geheel ver molmd te zyn, zoodat de waarschuwing volkomen terecht was gedaan. Verder dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het in de laatste vergadering genomen be sluit tot af- en overschryncg op de ge meen tebegrooting voor 1907 en aan deze gemeente wederom ingaande 1 Juli a. s., voor 5 jaar vrystelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwys iu vak j aan de o. 1. school. Eindelijk dat nog is ingekomen bericht Tan het Burgerlijk Armbestuur dat by de gehouden kasop name by den ontvanger van dat middel diens boeken en kas in orde zyn bevonden. Al deze mededeelingen worden aangeno men voor kennisgeving. Als lid der com missie tot wering van schoolverzuim voor wijk B wordt dacna benoemd de heer P. Bruicsma, onderwijzer aan de R K. Paro chiale school te Kwadendamme, zulks ter vervanging van zijn naar elders vertrokk -n collega W. A. M. van den Broek. Da&rua wordt zonder hoof delijke stemming beslo ten zich wederom te wenden tot de Raden der gemeenten 's Gravenpolder en Baar land met verzoek het contract tusschen de 3 gemeeatan inzake het gemeenschappelijk aanstellen van een geneeshesr, dat met 1 Juli 1909 vervalt, wederom voor 3 jaar of langer te verlengeD, zulks met het oog op de gemeentebegrooting vo<. r dat j iar. Dien aangaande worden B en W. gemachtigd de daartoe noodige stappen te doen en aan Gedeputeerde Staten de vereischte machti ging tot gemeenschappelijke regeling der zaak aan te vragen. Thans komt in behan deling een ingekomen Provinciaal blad, waarbij door Gedepu'eeade Staten wordt verzocht om den leeftijd waarop de kinde ren tot de school kucnen worden toegelaten te bepalen op 5 jaar en 6 maatdeD, in afwij king vRn hun vroeger advies, waarbij deze leeftijd op 5 jaar en vier maandsn wa3 ge steld. De voorzitter zegt dienaangaande dat in deze gemeente de voorgeschreven leeftijd 5 jasr en 4 maanden is, doch dat by B. en W. bezwaar bestaat aan het verzoek te voldoeD, omdat in deze gemeente geen bewaarschoolonderwys bestaat en de kin deren ln den regel reeds de school verlaten, zoodra hen dit, door de leerplichtwet wordt veroorloofd en de tyd dat zij werkelijk on derwys ontvangen el kort genoeg is, d*t deze met niet 2 maaDden moet worden ver minderd. De raad bljikt het algemeen hier mede eens te zyn en wordt daarom besloten het Provinciaal blad dus voor kennisgeving aan te nemen. Daarna worden zonder dis cussie of hoofdelijke stemming ingewilligd eenige verzoeken tot afschrijving van hoof- delijken omslag of hondenbelasting wegens vertrek naar elders of het wegdoen der honden- De agenda hiermede afgehandeld zijnde, wyst by de daarop gevolgde rond vraag de heer Walraven op eenige ziins inziens zeer gevaarlijke putten aan de zijde van den dijk te Kwadendamme. De voor zitter zegt dat deze reeds meer dan eens zyn bijgewerkt, doch dat er wederom in zal worden voorzien. De raad gaat daarna over in een zitting met gesloten deuren. Na her opening wordt de openbare zitting onmid dellijk door den voorzitter gesloten. ÜerkmeuwfL Beroepen te Oud-Vossemeer W. v. Mont- frans, cand. te Nykerk. Geref. Kerken. Drietal te Spijk C. J. Bos te Siielrecht, F. J. Hagen te Ridderkerk en H. Meijer te Kollum. Kapelle Blezelinge Gekozen tot Ouderling J. Zegers, die Zondag 10 Mei in zijn ambt is bevestigd. Waar onze buren te Bergen-op-Zoom belang in stellen, intarreseert ook ods wat meer is, het heeft waarde voor ons, wan neer het een bericht is gelijk het volgende, dat ons nieuws geeft dat heiizaam voor menigeen hier ter stede zal zij Mejuffrouw M. de Jong, woonachtig Dubbelstraat 100 te Bergen-op-Zoom, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Uw Ptlien ben ik zes maanden lang het slacht offer geweest van een onophoudelijke, sle pende pijn in de lendenen, die oiij bij mijn werk zeer hinderlijk was. Wanneer ik op mijn stoel zat, kon ik mij haast Diet uieer oprichten, de pijn liet mij nooit met rust, 'a nachts sliep ik er onrustig door en 's mor gens bij het opstaan, gevoelde ik mij aller ellendigst en in plaats van uitgerust, was ik dan nog meer vermoeid dan bij het naar bed gaan. Ik was ten einde raad toen men mij tot mijn groot geluk sprak van Uw Foster's Rugpijn Nierenpillen, Onmiddelijk nam ik hier een proef mee en ik moet zeggen, dat deze mij uitstekend geholpen hebben, één doos was reeds voldoende om mij een enor me verlichting le geven. Van mijn vroegete pijn kan ik bijna niets meer bemerken en ik reken het mij een plicht tegenover andere lijders, dit uitmuntende geneesmiddel ter algemeene kennis te brengen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en maoktig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in hei lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de nrine-ongesteld- heden want het verstopt niet alleen de nie- reD, doch belemmert tevens ds kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zieh mede. Hot urinezuur is de hoofdoorzaak der blaasont steking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen, enz. Foster's Rug pijn Nierenpillen losseu het urinezuur op eo helpen de nieren om het op na'uurliike wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Fos ters' Rugpy'n Nierenpillen geeft, dezelfde die de Mejuffr. De Jong gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar by de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh.de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Te Bergen op Zoom is de heer D. Touw eigenaar geworden van de schor ren en aaogrenzpnde terreinen aan de Schelde. He bedoeling is die te exploitee- ren en aldaar nog dezen zomer een „Kur- haus'' te vestigen. De Avp. meldt, dat mr. P. J. Troelstra geen genoegzaam herstel in het buitonland vindt en zioh daarom aan een operatie zal onderwerpen, waartoe de artsen al lang hadden willen overgaan, maar waartegen hy zich steeds had verzet. Bij een plotseling te Heusdeti ont stane brand in eeu landbouwerswoning is 'n kind in zijn wagi nje in de vlammen omge- kom'n. Ook 2 lette varkens verbranden. Een ijzeren tjalkschip is nabij Viaar- dingen door een andere Dorische boot aan gevaren, door den schok geraakte de 27 jarige broeder 1 a i den schipper te water en verdronk. Bij een bruiloftspartij te Scheemda heeft iemand zoo veel gedron ken dat hij bewusteloos werd weggedra gen. Den eigen avond overleed hij. Te Rotterdam zijn overleden aan meningitis cerebrospinalis epidemica, de 44 jarige schipper Wakkee en diens 17-jarige zoon, beiden van het lichterschip „Cornelia Maria". üp 4 September 1884 heeft een firma te Groningen per briefkaart een bestelling gedaan aan een fabrikant te Rotterdam. De briefkaart is dienzelfden dag tussohen 10 en 2 uur namiddag aan het postkantoor te Rot terdam ontvangen. ZoDdag nu, den 10 Mei 1908, dus ongeveer 24 jaar later, heeft de bovenbedoelde Groning»ehe firma haar op 4 September 1884 verzonden briefkaart uit Rotterdam terug ODtvangeD, met de mede- deeling, dat de geadresseerde fabrikant niet meer beslaat en naar Amerika i9 vertrok ken. Bijna een kwart eeuw heeft de posterij te Rotterdam dus de briefkaart bewaard. (N. R. C.) De Erf 'gooiersquaeslie. Naar 't zich laat aanzien zal de erfgooiers- quaestie misschien binnenkort de wereld uit zijn. Aan de Naardermeent, waar het in de vroegte zoo kalm was, werden tegen den middag de opposanten uit Bus8um ver wacht. Om 10 uur verlieten zy mot hun vee de stallen en om half twaalf kwamen zy op de meent aan. Bniten verwachting lieten de oppo anten hun vee branden en betaalden zij het schaargeld over het afge- loopen jaar. Zy zullen de volgende ver klaring onderteekenen //Het vroeger ver schuldigde gebaargeld nemen de onderge- teekenden aan te betalen aan het bestuur der meent, zoodra de toegezegde wettelijke regeling door het ministerie is tot stand gebracht.'' Minister Heemskerk moet aan Stad en Lande geadviseerd hebben, met deze handelwijze accoord te gaan. Op het oogenblik is dus van beide partijen het vee in de wei en is de quaestie dus eigenlijk iu der minne geschikt. De rijks politieagenten kregen te 12 uur bevel om dadelyk in te rukken. Indien de op handen zijnde wette lijke regeling, waartoe minister Heemskerk spoedig de voorstellen zal doen, er door komt, zal, naar wij van beide partijen ver- nemen.de quaestie spoedig haar einde naby zyn. N.v.d.U. De officieren van het 3e reg. inf. zyn uitgenoodigd deel te nemen aan de van 27 Augustus tot 2 September a.s. te houden groote internationale militaire schermwed- strijden te Ostende. Men meldt uit Amsterdam Een groot getal diamantbewerkers zal, naar het bestuur der A N. D. B. meedeelde op de bondsvoorwaarden den arbeid her vatten, n.l. circa 2500. Dat ziin 1000 bril- lantslypers en verstellers; 1000 roosjes- slypers en verstellers en 500 brillant- en rooejessnijders en snijdsters. Alle eigen werkmakers,behalve dezulken die als abso luut bonafide bekend staaD.zyn afgewezen. De bondsvoorwaarden betetkenen voor de brillantslijpers een minimum van 20 pCt. loonsverhooging terwijl de 25 pCt. vaste toelage, welke de brillantsnydera boven het tarief als vaste toelage genoten, thans in hot tarief zijn opgenomen. Holland op z'n malst. Gelezen op een groot en schitterend naambord aaneen huis op een der pleinen van Utrecht X tailleur. Cieviell et militaire. Utr. Dagb. Zondagmorgen onder de vroegmis werden de kerkgangers te Zevenaar op geschrikt door 'n hevig gebons op de kerk deuren, gevolgd door een vreeselyk ge schreeuw. Het was de burgemeester der gemeente die in een vlaag van waanzin, in ambtsgewaad gekleed, den volken kond wilde doen, dat allen Roomsch moesten worden. Met veel moeite maakte men zich van den ongelukkige meester en bracht hem per auto naar 't Sb. Elisabethsgesticht te Arnhem. Overspanning van zenuwen schijnt oorzaak te zyn van dit treurig incident. De eerste-luitenant-kwartiermeester W. H. Eerdbeek is met ingang van 1 Juni eervol ontheven uit de functiSn van assi stent-magazijnmeester by het centraal ma gazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam. Het rangeerterrein aan het nieuwe station te Roosendaal nadert zijne vol tooiing. Naar wy vernemen, zullen op het uitgestrekte emplacement 7000 wagons een plaats kunnen vinden, tegen 700 op 't oude zonder dat de rangeerdienst hoegenaamd belemmerd wordt. Een dienstbode te Keppel had voor eenige weken de onbeschaamdheid onder haar aanneming tot lidmate der Herv. Kerk ten huize van den predikant een barer vriendinnen een portemonuaie te rollen. Hoewel aanvankelijk hei feit ontkennend, viel zij later door de mand er werd een kerkeraadsvergadering belegd, of zo al of niet als lidmate zou gehandhaafd worden. Besloten werd toen nog geen beslissing te nemen, doch af te wachten hoe ze. zioh in de eerstvolgende maanden zou gedragen. Gisteren werd ze echter betrapt toen ze uit den koffer van den in wonenden knecht een bedrag van f 20 stal, zoodat de beslis sing vau een kerkeraad wel niet twijfel achtig zal wezen. Een muizenstad. Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, nl. een muizenwereld. Deze muizenstad, door de vervaardigers //Langstaart'' gedoopt, is merkwaardig, dat het wel de moeite waard is er een eu ander van te verteilen In deze stad in '1 klein (eene oppervlakte hebbende van 9 roeier in 't vierkaD'), worden alie soorten vao bedrijf uilgeoetend door... muizen, 't Klinkt ongelooflijk doch 'tis zool Alsof alles uit een groote Neurenberger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit versohill-Dcie gebouwen, school, postkantoor, stathuis, kerb, s alien, winkels, te veel om op le noemen. Al oio gebouwen zijn voorzien van poppetjes, die hun verschillende werkzaamh-rien uitoefe nen, in bewegiDg ge'orseht door muizen. Ia de kerk b.v. speelt het orgel door toe doen van een muis; een fluke groote molen, //de Rat" genaamd, draait, in be- weging gebracht door een murij», cat nauwelijks een half' ons weegt. Een tram rijdt door de stad en bootjes varen in de gracht, alles 't werk der muizeo. In do bakkerij //Het Kuaagdier" sohmftdebakker het brood in den oven. In de kuiperij is alles ook in volle werking en da' «Hes door een nietig muisje. Hoe dat mogelijk isAohter of naast elk der gebouwen bevindt zich nl. een hok, „het huis vau Maneer Muis", met een rad, waarin e?n gedresseerde muis geplaatst wordt, die dit ral tonddraait. Door een staafje staat dit rad tn verbinding met de poppen, zooriat het gelijkt, alsof dezen hun werk zelf ver- riobten. Dit kunstwerk zal binnenkort tentoongesteld worden. (Tijd Met de h ransohe onderzeeboot „SiTéoe" is het bijna heel slecht afgeloopen. Terwijl zij ter hoogte van Cherbourg met haar grootste snelheid voer, gaf de commandant bevel tot duiken De manoeuvre werd sleoht uitgevoerd, zoodat alleen de hallast- tank van voren gevuld werd en de „Siré'e rechtstandig de diepte ingiDg. De geheele bemanning werd door elkaar geworpen, alleen de kwartiermeester had de tegen woordigheid van geest zioh vast te grijpen en de kraan van de achter-tank te openen, waardoor het schip zijn evenwicht her kreeg. Men kan zich voorstellen, dat de bemanning in die enke'e oogenblikken in doodsangst verkeerde. In een plaatsje in de buurt van R»n Des, is een katholiek geestelijke, bij het uitgaaa van de kerk aangevallen door een werkman. De aanvaller bracht den gees'e- lijke twee messteken iriden rug toe. met de woorden dat is voor je eed van gisteren. De priester is stervende. Men weet niet wie de werkmaD is en evenmiD, wat hem tot den moord heeft gebracht. Het Handelsbl. v. Antiver pen meldt Onze lezers zullen zich herinneren dat een löjarig Hollandsch meisje, dat te Brussel den weg vroeg om een zuster op te zoeken door een gemeenen kerel werd mee gelokt naar eene eenzame plaats, waar hy het kind mishandelde en van haar geld be roofde. De bandiet werd gevonden en door de rechtbank veroordeeld tot 4 jaren ge vangenis voor den aanslag en 1 jaar voor den diefstal, das 5 jaar tezamen. Bet open baar ministerie vond die straf onvoldoende en ging in beroep. Het hof, eveneens van dit gevoelen, verzwaarde de straf met 2 jaar. Te Sohmalkalden heeft de politie een kleermaker Wahl opgepakt, die de jeugd bedierf. De man heeft zioh aan honderden gevallen van overtreding vao artt. 175 en 176 van het strafwetboek sohuldig gemaakt. Wel zestig leerlingen van de laagste en middelste klassen van de hoogere burgerschool zijn slachtoffers van hem geworden. Twee jongeris uit de hoogste klasse leverden telkens weerandere leerlingen aan hem nil, die hij met lekker nijen en geld meetroonde en plooibaar maakte. De instructie zal zeer uitgebreid worden en men zegt, dat een aantal andere personeD, o. a. een leeraar die aan de school is geweest, ook niet vrij uit zullen gaan. Portugeesohe herders en Spaansche boeren zijn op de grens bij Gerosida aan het bakkeleien geweest. Er kwamen Spaaneohe gendarmes te hulp geschoten. Vermoedelijk met hun krachtdadige mede werking, werden vier Portugeezen gedood en ettelijke gewond. Aan Spaansohen kant kreeg een korporaal een kwetsuur. Wij wezen er reeds herhaaldelijk op, hoe groot het zedenbederf onder de Rus sische politie is, thans is daarvan weder een sterk staaltje aan het licht gekomen. Te Kiel is nl. Aslanof, de directeur van de geheime politie, in hechtenis genomen onder verdenking een valschen eed te hebben afgelegd ten einde een dief vrij te krijgen. Bij een huiszoeking echter in zijn woning kwamen nog erger dingen aan het licht. Er werd daar nl. een briefwisse ling gevonden met alle dieven en boos doeners te Kief, uit welke bleek, dat de politie aldaar met de dieven onder één hoedje schuilde, zich liet omkoopen door de boosdoeners en een geregelde belasting van hen hief, maar er dan ook voor zorgde, dat de boeven hun bedrijf ongestoord konden uitoefenen. De justitie te Görlitz heeft, behalve op Schring, dt>n architect van 't ingestorte feestgebouw, ook beslag gelegd op 100,000 mk. van zijn vermogen. De twee dooden zyn allebei gevonden. Naumann, de op zichter van het werk, had, toen hij naar de betrekking dong, beweerd, dat hy een bouwkundige school afgeloopen, vier jaar te Munchen aan de hoogeschool gestudeerd en een diploma gehaald had. Achteraf blykt,dat hij zelfs nooit op 'n bouwkundige school is geweest. Jeanne Weber wordt gevangen ge houden te Saint-Mihiel, de zetel van het gezworenhof. Zy houdt vol het kind niet gedood te hebben eu dat, zy niet west, hoe bet aan zyn eind i ekomen 5- Zy gedraagt, zich kalm, eet goed, slaapt rustig en maakt niet den indruk eenigermata ongerust te ziin. Tvee professoren in de geneeskunde hebben haar gisteren langen tyd onder zocht en ondervraagd. De doktoren hebben duidelijk de sporen van nagelsenkuijpende vingers aan hat hoofd en aan deD hals van bet kind gevonden. Eerst schijnt Jeane Weber haar slachtoffer de keel te hebben dichtgeknepen en toen heeft zij haar gru welstuk voltooid door worging met eeu zakdoek. D-n zikdosk had het kind nog om den hals toen men het vond. (Men herinnert zich dat in 1905 door deze vrouw 14 kindertjes zijn geworgd, doch dat zij van de aanklacht werd vr; - gesproken, wijl de doktoren geen over tuigend bewijs op de lichaampjes der ver moorde kinderen had kunnen vindeL

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2