NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 187. 1908. Zaterdag 9 Mei. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH r u VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE°VËRW~ESi, F, C. D'HUU, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bjj dit nummer behoort een Bijvoegsel IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele mimmers0,025. UITGAVE PER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer s tem, Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regeï meer 10 cent. GEMEENTERAAD. Goes. Gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond. Voorzitter dhr. burge meester. De voorzitter wenseht de heeren v. d. Bout en Kakebeeke, voor 'teerst na een langdurige ziekte weer aanwezig, geluk met hun herstel en draagt hun weer de b-langen der gemeente op. (Applaus). Voor kennisgeving wordt aangenomen berioht van verhindering van de raadsleden Risoh en v. d. Leeuw. De voorzitter zegt Mijne Heeren Voordat wij overgaan tot de behandeling onzer agenda, heb ik mij van een hoogst aan gename opdracht te kwijten. Bij het binnentreden van ons Stadhuis en Raadzaal zullen de Heeren reeds gezien hebben, de prachtige versiering die ons stadhuis dezer dagen rijker geworden is, door de plaatsing voe van vier schilderijen van de Goesche schilders C. Vf. en W. Eversdijck. De in onze gemeente verschijnende nieuws bladen hebben reeds breedvoerig de geschie denis on voorstelling dezer prachtige schilder stukken medegedeeld; ik acht dus dat deze u allen voldoende bekend zijn en ik mij dus bepalen kan tot de kwijting mijner opdracht. Eenige van de aanzienlijkste ingezetenen hebben ons hiermede verrast en verblijd en het is namens deze dat ik de eer heb aan de gemeente aan te bieden Vier schilder ij en der voorma lige schutter ij en te Goes, onder de navolgende voorwaarden ie. Deze vier schilderijen zullen nooit mogen verkocht worden, noch in bruikleen afgestaan en zullen dus zijn een onvervreemdbaar eigen dom der gemeente Goes. 2e. Zij behooren ten allen tijde op het stad huis of in de gemeente-oudheidkamer dezer gemeente bewaard te worden, onder toezicht van het gemeentebestuur. Ik acht mij de tolk van Uwe vergadering en van de geheele Goesche burgerij te zijn, wanneer ik den milden gevers hartelijk dank zeg voor dit vorstelijk geschenk. Een rijk stuk geschiedenis uit de 17e eeuw wordt hierdoor ons voorgesteld en hebben wij een gedeelte teruggekregen van de vele rijke kunstvoorwerpen, welke helaasniet meer aanwezig zijn. O.m. betreur ik ten zeerste het gemis van een eikenhouten kast of zoogenaamd half buffet, in eigendom toebehoord hebbende aan en dikwijls vermeld in de rekeningen van de schutterij der edele Kruijs of Voet hoge, van eene schilderij voorstellende het ontzet der stad Goes op 21 October 1572. Mocht ik ook deze eens aan de gemeente kunnen aanbieden 1 Gij Heeren gevers hebt hiermede een groo- ten dienst aan onze vaderstad bewezen, waar voor wij allen U voorzeker recht dankbaar zijn. Een woord van vriendelijke dank komt in deze ook toe aan het bestuur van het Museum Boymons en den Gemeenteraad van Rotterdam voor hunne groote welwillendheid tegenover onze gemeente bewezen, door deze schilder stukken, tegen een gekost hebbenden prijs aan ons terug te geven. Een woord van dank mag ook in dezen niet onthouden worden aan onzen adjunct-archivaris, den heer J. de Kruijter, die ons zulk eene uit voerige beschrijving van de schilderijen in de verschillende nieuwsbladen gegeven heeft, en in alles toont een warm vriend van de ge schiedenis onzer stad te zijn. En eindelijk vrien delijk dank aan de stalhouders firma W. Duve- kot voor het kosteloos vervoeren der schilde rijen van de boot naar het stadhuis en aan J. van der Mark voor het gratis ophangen en aan D. Adriaanse voor het kosteloos leveren van het daarvoor noodig zijnde ijzerwerk. Moge dit gegeven voorbeeld tot navolging strekken opdat wij ons kunnen verlustigen in het zien van de rijke kunstschatten onzer voorouders en onze burgerij, door een druk bezoek aan ons stadhuis en oudheidkamer, hunne belang stelling toonen, in de geschiedenis hunner vaderstad Do hoer Pilaar zegtMijnheer de voor zitter; u hebt verschillende personen dank gebracht, het schijnt mij niet misplaatst hier u dank te zeggen voor de vele moeite door u aangewend om te geraken tot deze schenking. De burgerij zal u voor dit alles zeer dankbaar zijn. (Applaus). De voorzitter dankt voor deze woorden. Op voorstel van B. en W. besluit de Baad, die met de rede van den voorzitter herhaaldelijk instemming had betuigd, op de gestelde voorwaarden de sohenking te aanvaarden, en dank te betuigen aasden gemeenteraad van Botterdam en het be stuur van het Museum Bojmans aldaar voor de betoonde welwillendheid. Ingekomen zijn de volgende stukken Proces-verbaal vankasopneming. Bericht van den onderwijzer Stouten zijnerinfunctie- treding op 1 Mei 1903. Berioht Ged. Staten van ontvangst strafverordening, en goed keuring van 't Baadsbesluit tot onderhand- sche verpachting van gemeentegrond aan D. Boel. Koninklijk besluit, houdende ver lenging der conoessie tot helling van Sas- en havengelden. Verslag over 1907 van den toestand van het Middelbaar Onderwijs. Goedkeuring van 't Baadsbesluit tot intrek king der gratificaties aan de onderwijzers Blaekstone, Goedbloed en Poldermans. Goedkeuring van het primitief kohier van den H. O. voor het dienstjaar 1908 en van 't Baadsbesluit tot uitgifte van gemeente grond in erfpaehtaandeiirmagebr.Duvekot. Missive van Ged. Staten betreffende ver zetting der jaarlijkache veemarkt te Axel. Adres van de vereeaiging «Handelsbe langen" in zake het leveren van gasorna- menten enz. aan partieulieren door de gemeente-gasfabriek. (WoTdt gesteld in handen der Gasoommissie om advies). Verzoeken van Burgerlijk Armbestuur en Gasthuisbestuur tot wijziging hunner be grooting 1907; en van de wed. W. Timmer man om uitweg van de M. AdeRuyterlaao. Deze verzoeken worden in handen van B. en W. gesteld en de overige stukken voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd worden vervolgens eenige af- en overschrijvingen van posten op de gemeentebegrooting 19'. 7 en 1908, en inge willigd verzoeken betreffende kwijtschel ding van belasting en schoolgeld. Bij de behandeling vsn het adres van de schietvereniging „Koningin Wilhelmina" om kwijtschelding van pachtgelden, en een adres in verband daarmede van de andere vereeniging G. O.E. Szegt de heer Eollmann geen bezwaar te hebben tegen de kwijtschelding, doch spr. wenseht aan deze kwijtschelding de voorwaarde te verbinden dat ook de andere vereeniging het recht hebbe van die schietbaan gebruik te ma ken, wat billijk is, want beide verenigin gen hebben dezelfde strekking en de leden zijn allen ingezetenen. De voorzitter zegt dat dit niet gaat; de raad mist daartoe de bevoegdheid. De schietbaan is privaat eigendom van „Ko ningin Wilhelmina" behoudens erfpacht- De heer Eollmann wil „G. O. E. S." alleen doen gebruik maken als de schietbaan vry is. W anneer wij veranderingen maken door kwijtschelden, kunnen wij dit ook doen door het stellen van voorwaarden. Het gaat bovendien niet aan de eene vereeniging daar te laten schieten voor niets, en de andere niet. De heer De Witt Hamer toont aan dat het geen da heer Hollmann wil onbillijk is. De „bestaande" vereeniging heeft de kosten van aanleg, enz. betaald. Uit die vereeniging zyn tal van leden uitge- geloopen en hebben 'n nieuwe vereeniging gesticht. Nu laten zij de overblijvende!! met de financieels moeilijkheden zitten en eischen nu ook het gebruik van die baan het zou onbillijk zijn van den Baad hieraan gehoor te geven, en tot de eene vereeniging te zeggen gjj de lasten, en de andere de lusten. De voorzitter is van meeniDg dat de ver- eenigingen de quaestien maar onderling moeten uitmaken. Zonder hoofdelijke stemming wordt het verzoek van „Koningin Wilhelmina" toe gestaan. Bij het punt wijziging der bouwverorde ning bedoeld by art. 1 der Woningwet wijst de heer Kakebeeke er >p, dat art. 29 hetwelk voor een woning twee kamers eischt, waar van een van 14 M2. en zoo er bedsteden in zijn 18 H2. en de andere 11, wel wat veel eischt, niet zoo zeer voor arbeiders,dan wel voor alleenwonende weduwen of echtparen. Voor deze is een kamer van 14 en een van 6 M2. oppervlakte wèl voldoendo, waarom voor dergelijke oudjes da woningen zoo duur gemaaktDe bouwkundige zegt wel dat de menschen aan die cijfers .gewoon zijn, doch de eischen zijn overdreven. De heer De Witt Hamer zegt dat de heer Kakebeeke te veel aan de oude menschen denkt. Hij honde ook rekening met de ar beidersgezinnen die in Goes vrij talrijk zijn. Voor 't platteland kan een klein vertrekje als de heer K. bedoelt minder bezwaar op leveren, dcch in een stadje als Goes mag 't interieur der woningen wel wat grooter zijn. De heer v. d. Bout zegt dat bjj B. en W. diezelfde vraag is opgekomen 8n zij den ge meente-bouwmeester er over hebben ge raadpleegd doch deze 't beter vond dit cijfer te houden. Trouwens de nu voorge stelde oppervlakte werd reeds gevorderd vóór er een Woningwet was. En oude men schen zjjn er niet veel, en deze kunnen naar het Manhuis. De heer Kakebeeke weerspreekt de be zwaren. Die woningen worden juist buiten de kom der gemeente gebouwd, waar het keukentje niet zoo groot behoeft te zijn, en dan behoeft voor oude menschen niet be paald het Manhuis het ideaal te zjjn. Spr. maakt van zijn denkbeeld een voorstel. De heer Fransen v. d. Putte is tegen het voorstel omdat het hier niet geldt ver scherpte voorschriften, maar bestendiging van een bestaanden toestand die nog nim mer tot moeilijkheden heeft geleid. De heer Dekker voelt veel voor dit voor stel, doch zou liever in plaats van 6, negen M2 lezen dit wordt door den heer Kake beeke overgenomen, waarop 't met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren v. d. Bout, Hamer, v. d. Putte, Pilaar en von Smidt wordt aangenomen- Bij punt 7. Verzoek van J. Weststrate om gemeentegrond in erfpacht bij 'tHavenzicht vraagt de beer Hollmann, nu de tegenwoor dige pachter, v. Noort, afstand doet van dien grond, hem daarvoor nu ook retributie wordt verleend. De voorzitter zegt dat als v.Noort't vraagt hij vermindering van paeht krijgen zal dooh vermoedelijk zal hij 't wel niet vragen dewjjl 't bedoelde stukje grond niet door kern werd gebruikt. Het verzoek van A. M. Verdonk om aanwijzing van een rooilijn voor te bouwen perceel, Voorstad en dat van den Kerke- raad der geref. kerk vaLGoesom verlenging van paoht voor grond achter de woning van den heer Herdink, Kleine Kade, worden zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Aan de orde komt nu bet voorstel van B. en W. tot verhooging van het te heffen maximum bedrag van den H. O., alsmede van het onbelastbaar bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud. De heer Donner gaat mee met de le alinea van 't voorsteldoch niet met de 2e. Hij vraagt een andere wijziging in de artikelen 1 en 5 der verordening op de heffing van hoofdelijken omslag. De aftrek is daar aldus geregeld dat een weduwe, enz met kinderen beneden de 15 jaar aftrek heeft van f 450 tot f 500. Spr. stelt voor 17 jaar; dewijl tal van ouders hun kinderen tot dien leeftijd tot hun last hebben, wegens de schooljaren op H. B. S., Ambachtsschool of Rijks-Normaallessen. Dit voorstel wordt door B, en W. over genomen en de verordening zonder hoof delijke stemming vastgesteld. Hiermee is 't te heffen maximum bedrag aan H. O. van f30,000 op f35,000 gebracht. Aan de orde komt vervolgens verzoek schriften van P. Goedbloed en J.Blaokstone betreffende intrekking van eon aan adres santen verleende gratificatieen een adres van de afd. Goes van hetNed.Onderwijzers genootschap tot ondersteuning van deze verzoeksobriften. B. en W. stellen voor een en ander voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hollmann verzet zioh hiertegen. Hij herhaalt zijn bezwaar in de vorige vergadering geuit dat onderwijzers met 40 dienstjaren 1100 minder verhooging krijgen dan onderwijzers die veel korterjn dienst zijn, en dat alleen omdat 't aantal leer lingen aan de school waar deze laasten arbeiden, zooveel meer bedraagt. De wet- gever heeft niet vermoed dat 't aantal leerlingen aan bepaalde scholen zou ver minderen, anders zou hij in een onbillijk heid als deze Lebben voorwen. Adressanten hebben in hun pensioen bijgedragen tot dit bedrag. Nu is bij de wet Bink de subsidie niet verleend om de door hen genoten gratificatie in te trekken dit heeft de Baad toch in een naar sprekers meening ondoordaoht oogenblik gedaan. Daardoor hebben zij nu 1 25 -minder. Spr. stelt voor aan ieder hunner een gratificatie van f 100 te verleenen, en noodigt de oommissie tot olassifioatie van schoolkinderen uit te trach ten school C zoodanig te bevolken dat 't aantal leerlingen 200 wordt. De heer De Witt Hamer komt op tegen dit laatste. Die oommissie moet zioh houden aan de verordening. Op haar ad vies plaatsen B. en W. de leerlingen aan de schooi waarop zij behooren. Op sohool B gaan sleohts enkele kinderen kosteloos, bijv. wier vader onverwachts komt te overlijden, of van wie reeds broertjes of zusjes op die sohool zijn, doch overigens gaan alle kinderen van onvermogenden op sohool C. Inzake de pensioen quaestie van adressanten moet de heer Hollmann bepaald zijn voorgelogen. Zij hebben nu niet minder pensioen. Zij betalen hetgeen zij altijd betaald hebben en zijn in de gelegenheid gesteld geweest om ook volgens de gewijzigde verordening naar den nieuwen pensioen-grondslag te betalen. Er is dus geen sprake van bena- deelen. De gratificatie is ingetrokken om dat zij die f 100 nu meer krijgen en daarbij nog f25 verhoogd zijn. Zij zijn dus heele- maal niet aohteruitgesteld. De heer Hollmann blijft bij zijn meening en waarschuwt tegen dergelijke praktijken. Nog kort geleden heeft in eenzelfde geval een onderwijzer te Venloo een actie tegen 't gemeentebestuur ingesteld en werd bij door den Kantonrechter in't gelijk gesteld, 't Gevaar voor achteruitstel ling zal nog erger worden met 't subsidieeren van de bijzondere school. Da heer v d. Bout heeft tot dit besluit niet meegewerkt, hy was afwezighij stelt zich, gelyk altijd, aan de zijde van deze adressanten. Hun gratificatie heeft met de ten gevolge der wet-Rink verhoogde sub sidie niets te maken. Dezelfde reden be staan nog voor de gratificeering dezer heeren als die wy hadden by de vaststelling der begrooting van 1908. De heer Fransen v. d Putte is van een andere meeniug. Voor de wet-Bink er was, waren de heeren Goedbloed c. a. slacht offer der omstandigheden. Toen is de Raad zoo goedertieren geweest om buiten de wet om hen te helpen doch nu heeft de wet- Rink hun f 125 meer bezorgd. Daardoor is het motief vervallen om buiten de ivet om vergoeding te geven. De heer Hollmann herhaalt dat Goed bloed de f 100 meer moet missen die zyn collega's voer hun hoofdsote krygen. Bo vendien behouden zij hun aanspraak op de gratificatie tot op het oogenblik dat deze is ingetrokken. De voorzitter zegt dat de salarisverhoo- ging op grond van de wet-Bink met 1 Jan. 19u8 is ingegaan. Dat de onderwijzers nu nog geen mandaat hebben is omdat de ge wijzigde verordening nog niet is goedge keurd door Gedep. Staten. De heer v. d. Ven vraagt inlichting om trent het aantal kinderen die van school B wegens onvermogendheid der ouders naar school O zyn gezonden. De voorzitter en de heer De Witt Hamer antwoorden dat met het stelsel van onver mogenden op school B toe te lat9n, is ge broken, maar dat 't-aantal leerlingen aan schooi C toch nog beneden hst minimum bleef. De heer v. d. Ven begrijpt dit niet. Hem werden heden nog cijfers getoond, die dit weerspreken. Het getal 196, behalve die er nog by kunnen komen. De heer Dekker vraagt of 't nu is uitge maakt lo. da^ als er geen verwisseling was geschied met die schoolkinderen toch hat recht op nog f 100 hooger salaris niet zou zijn geschapen en 2e of als adressanten 5 pCt. in hun pensioen betalen, zij dan naar het volle salaris van f 950 (1050) zullen worden gepensioneerd. De heer De Witt Hamer antwoordt op dit laatste ontkennend. Gratificatie is geen loon en geldt dus niet bij de pensioenbere kening. Vroeger zou dit f850, nu zal't f 950 zyn. De heer Dekker zegt vroeger was 't f 950; nu f975. Kunnen zy nu betalen tegen een salaris van f 1075, zoodat zij nu hetzelfde pensioen zouden ontvangen De heer De Witt Hamer betwijfelt dit de heer Hollmann houdt staande dat grati ficatie wel degelijk meetelt, waarom hy voorstelt adressanten elk f 100 gratifioatie te verleenenGoedbloed zal er wel geen jaren van profiteereD, en Blaekstone ook zooveel jaren niet meer. De heer Dekker zal na de toslichting van den heer Hamer hier tegen stemmen stond k t met de gemeentefinanciën beter, hy zou er voor zyn. Het voorstel-Hollmann wordt verworpen. Tegen stemmen de heeren Dekker, Donner, v.d.Ven, DeWitt Hamer, Pilaar en Fransen v. d Putte. ThaDS komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot behoud der Meisjesschool, zulks naar aanleiding van een verzoek van 111 ingezetenen om opheffing, en 46 om behoud en reorganisatie van genoemde school. De heer Donner herinnert aan zijn op merkingen en vragen in een vorige raads zitting gedaan, naar aanleiding van welke B. en W. opheldering toezegden en eene berekening. Tot sprekers groote verbazing ontbreekt die by deze adressen geheeler wordt in 't advies van B. en W. alleen ge sproken van de verzoekschriften van een plan wat te doen by 't verminderende leer lingental en 't verminderde rijks subsidie wordt niet gerept. Met een Jantje van Lei den helpen B. en W. zich er afzij zeggen alleen, zonder eenig motief, dat deze school moet worden bestendigd. Een kostenbe rekening by opruiming van school E en uit breiding van school A was beloofddie ia er niet, dus kan de Raad niet oordeelen, te meer niet, wijl de adviezen der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, zoo die tenminste geboord is, en van de fiaanci eele commissie ontbreken. Hy stelt voor de behandeling der adressen uit te stellen tot 't beloofde plan van B. en W. zal zyn ingekomen. De heer Fransen v.d. Putte is van meening dat, ook zonder die cijfers te kennen, de Baad zich wel over do adressen kan uit spreken. Het eena adres telt meer onder teekenaren dan 'tandere; hieruit trekke men geen gevolgendan misschien deze dat de eene bode wat ijveriger geloopen heeft dan de andere. De inhoud der adressen is bekend. Dat van de 46 is goed gesteld en wèl geargu menteerd, boren het andere Dit laatste springt lichtvaardig met argumenten om. Wij kunnen niet inzien, zoo heet het in de Memorie van T eliohling, het speciaal nut dezer inrichting. En in een hier ver- sobijnend blad wordt dit nog eens aange dikt i „Reden van b< staan heeft die school eigenlijk nooit gehadSpr. wijst op een groote reeks van meisjes die met dankbaar heid terugzien op 't aan die school geleerde, de zeer vele ouders van verschillende riohting die niet uitgesproken zijn van lof over 't onderricht, en op de verschillende plechtigheden waarbij dit werd herhaald. Door deze herinnering wil Spr. een ander meer verdiend licht werpen op deze uitne mende instelling Zij leidt niet op tot e ;n bepaald doel, zeggen de 111 adressante 1 doeh dat doet geen enkele sohool, ook de H. B. S niet. Dat doen sleehts drilscholen. De meisjes op een jongensschool, dat is ni ff

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1