NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No» 184» 1308» Woensdag 6 Mei. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Het proleet ener eieeve armenwet. Bslteilamlscli Dumieht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wad, S. J: BE JONGE-VERWEST te Go F. P. D'HUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnenland t.-e Va» 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1)25. Enkele nummers 0>°26. UITGAVE DER FIRMA £N VAN van 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent» Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent II (Slot). Ds. Rudolph schrijft in De Rotterdammer: Het ontwerp-armenwet van Goeman Borgesius heeft blijvende beteekenis. Het ia de uitwerking van hetgeen door een maohtige fraotie in ons land op dit gebied wordt begeerd. In de memorie van toelichting op 't ont werp geeft 't toenmalig Kabinet zijn stand punt te dezer zaqe. Volgens deze memorie vau toelichting staat 't Kabinet nóch op staatssocialistisch nóoh op oud-liberaal standpunt, maar neemt 't een middenstand punt tussohen deze beide in. Het wi! aan de kerkelijke en particuliere weldadigheid de grootst mogelijke vrijheid laten. Reeds een oppervlakkige inzage van 't ontwerp zelf overtuigt u evenwel dadelijk, dat 't Ministerie Goeman BorgeBius veel verder is gegaan dan dit standpunt gedoogt, en ziek in 't ontwerp feitelijk op gansch andere basis heeft geplaatst. Reeds dadelijk komt dit aan het lioht in de eerste artikelen der wet. Art. 1.1, luidt «Het armbestuur omvat alle instellingen «van weldadigheid, welkearmenverzorging «in of buiten gestichten voortdurend ten «doel hebben". In art. 3 worden al deze instellingen van weldadigheid opgesomd, en worden dan ook de kerkelijke daarbij genoemd. De diaconieën worden in dit ontwerp dus maar eens evenijesvoorgesteld als een onderdeel van het armbestuurdat door dit ontwerp in zijn geheel geregeld wordt. En wel is waar wordt aan dit on derdeel dan de grootst mogelijke vrijheid toegekend maar voor zoover noodig wordt deze vrijheid ook gekortwiekt. Dit blijkt vooral uit de beide nieuwe instellingen, die in dit ontwerp worden voorgesteld de inspectie en het centraal register. Volgens dit ontwerp moeten rijksinspec teurs worden aangesteld, wier werkkring nader bij algemeenen maatregel van bestuur zal worden geregeld. Aan deze inspecteurs wordt 't gansehe toezicht op 't armbestuur opgedragen. Tegenover de diaconieën is dan het reoht van inspectie wel uiterst be perkt. Het bepaalt zioh alleen tot het kennis nemen van de regelen, volgens welke de armenzorg door de diaconieën geoefend wordt. Maar het toezicht bestaat dan toch. Veel verder gaat evenwel de instelling van het centraal register. Volgens dit ont werp moeten in alle gemeenten centrale re gisters worden ingevroerd. Deze registers zullen dubbele registers zijn. Op 't eene re gister staan de //Schamele" armen. Dit zijn de armen, die door een diaoonie of andere instelling van weldadigheid worden onder steund. Dit register is geheim. De namen der «schamele" armen zijn alleen bekend bij de diaoonie of de instelling, die deze op geeft, en bij den man, die belast is met het bijhouden van dit register. Maar alle in stellingen van weldadigheid zijn verplicht de namen van alle ondersteuningen op le geven. Weigeren zij, dan verbeuren zij hunne rechtspersoonlijkheid. Het andere register bevat de namen van de armen, die door het burgerlijk armbstuur of door meer dan eene instelling van weldadigheid wor den ondersteund. Dit is het openbaar regis ter. D. w. z. alle instellingen van weldadig heid kunnen omtrent de armen, die op dit openbare register staan, de inlichtingen ver krijgen, die daarop te hunnen aanzien staan opgeteekend. Dit register brengt dus de centrale leiding der armenzorg voor oen groot deel op 't ge meentehuis. Behalve deze beide, inspectie en centraal register, worden nog twee andere nieuwe instellingen in dit ontwerp voorgesteld, en wel de invoering der armenraden en de wet telijke regeling van de burgerlijke armenzorg. De armenraden zijn vergaderingen van vertegenwoordigers van de burgerlijke, ker- kelijke en particuliere instellingen van wel- dadigheid eener plaats. De samenstelling dezer raden is facultatief, hun arbeid oon- sultatief, De wettelijke regeling van de burger lijke armenzorg is geheel op de leest van 't Elberfeldsehe stelsel geschoeid, dat alzoo, wanneer dit ontwerp wet ware geworden, ten onzent wettelijk ware ingevoerd. Door 't Minlsterie-Kujper is evenwel 't ontwerp-Goeman Borgesius ingetrokken. Onder 't Ministerie-Rink werd wel een soort van onderzoek op 'tgebied der armen zorg ingesteld, en naar den Raad van State een ontwerp verzondeD, dat naar alle waar schijnlijkheid een tweede uitgave van het ontwerp-Goeman Borgesius was. Maar dit ontwerp heeft de Tweede Kamer nooit bereikt. De tegenwoordige regeering staat nóeh op 't standpunt van de schrijvers van Het Vraagstuk der armenzorg, róeh op dat van 't Ministerie-Goeman Borgesius, nóoh op oud-liberaal standpunt, maar op dat der rechterzijde. Volgens dit laatste standpunt moet de invoering dar verzekeringswetten vooraf gaan aan de herziening der armenwet, en moet de eigenlijke armenzorg zooveel mogelijk aan de kerkelijke en particuliere barmhartigheid worden overgelaten. Naar onze bescheiden meening is dit standpunt het eenig juiste. Justitie en politie behooren tot de taak der overheid. De armenzorg allerminst. Deze is de gansoh bijzondere taak van de Kerk en van de particuliere weldadigheid. Niet aan de burgerlijke overheid maar aan de Kerk behoort de leiding op dit gebied. En nu weten wij zeer goed, dat vele Kerken hunne hooge en sohoone roe ping op dit gebied schandelijk hebben ver waarloosd. Op deze is volkomen van toe passing, wat Mr. Kerdijk eens zeideHet Christendom der twintigste eeuw is twintig eeuwen bij het waarachtig Christendom ten achter. Maar deze nalatigheid van vele Kerken mag voor de overheid geen reden zijn om te doen wat niet tot hare taak behoort. Allerminst mag voor de overheid daartoe reden bestaan, omdat zij zelve, zoolang de tegenwoordige armenwet van krachtis hare groote roeping tot de handhaving der justi tie op maatschappelijk terrein heeft ver waarloosd. 't Gaat niet aan, dat den arme een bedelbrok wordt toegeworpen, terwijl de gerechtigheid tegenover hem wordt na gelaten. Dit is onder hét régime van de tegenwoordige armenwet geschied. De arme arbeider is in dagen van krankheid en in zijn ouderdom naar de kerkelijke of bur- gerlijkearmenzorgverwezen,terwijl go ciale rechtvaardigheid jegens hem moest zijn geoefend.Door invoering van verzekerings wetten bshoort de overheid aan dezen mis stand een einde te maken. De betrachting der sociale rechtvaardigheid moet aan die der sociale barmhartigheid voorafgaan. En wanneer door de invoering der verze keringswetten aan dezen misstand slechts een einde wordt gemaakt, dau vreezen wij niet,of de overheid zal de armenzorg gerust aan de kerkelijke en particuliere weldadig heid kunnen overlaten. Men vergete toch niet, dat de diaconieën tegenwoordig met vele zorgen zjjit belast, waarvan zij door de verzekeringswetten zullen worden onthe ven. Het gemis der verzekeringswetten is éan der voornaamste oorzaken van 't fiasco der tegenwoordige armenwet. Ook verÜ6ze men niet uit 't oog, dat in de meeste kerken herleving komt op het gebied der armen zorg. Woorden als van prof. Viascher «En gij diakenenen als van ds Eilerts de Haan, die in zijn lezing«De Diaconie der Nederlandsche Hervormde Kerk, haar ka rakter en werk" een krachtige wekstem doet hooren,geven ten deze 'n welgegronde hope. En last not least, de philanthropen, die in zake armenzorg alles van den staat en niets van de kerk verwachten, vergeten, dat zij in dezen mede schuldig staan en de armenzorg in de verkeerde bedding leiden. Wanneer zij hunnen gewaardeerden arbeid meer in het verband hunner kerk zochten te brengen, zouden zij ongetwijfeld èn aan de kerk èn aan de armenzorg den besten In ieder geval handhaven wij als anti revolutionairen ons standpunt, dat de over heid de armenzorg moet overlaten aan de kerkelijke en partiouliere weldadigheid. In geen geval zouden de kerken en diaconieën kunnen aeoepleeren, wat bij het ontwerp-Goeman Borgesius met name in het Centraal register geboden wordt. Aan de verplichting om de namen hunner ondersteunden op te geven zouden de diaconieën zioh zeker nooit kunnen onder werpen. Dit aangeven hunner armen zou geheel en al strijden met de eere en de teederheid, die de diaconieën naar Christus' ordening zelfs aan de minsten bunnerarmen schuldig zijn. Zwaar zou de strijd worden, waarin de diaconieën en Kerken door hun lijdelijk verzet ii dezen werden gewikkeld. Men vergete toeh niet, dat zij volgens ditzelfde ontwerp daardoor de rechtspersoonlijkheid zouden verliezen. De diaconieën en Kerken werden daarmede vogelvrij verklaard, en buiten bet reeht gebannen. Voorloopig is dit gevaar thans afgewend. Van 't tegenwoordig Kabinet is geen armenwet te wachten als in 't ontwerp- Goeman Borgesius werd voorgesteld. Dit ontwerp staat voorloopig op stal. Maar wanneer vroeg of laat de linkerzij de weer aan het roer komt, dreigt ook dadelijk weer 't gevaar, dat de nieuwe Excellentie op dit Borgesiaansohe paard in 't parlementair tournooi verschijnt. 't Ontwerp-Goeman Borgesius blijft be ft lekenis behouden. ÜfT m PËRS. Hooger Onderwijs. Ouder dit opschrift geeft de Botterd. een driestar, waaruit weer blijkt, hoe verderfe lijk het onderwijs soms is, dat aan onze hooge scholen gegeven wordt. Hot blad zegt ervan Als men 't bij de stembus heeft over Chris- t e 1 ij k e beginselen, roept het liberalisme som tijds, dat het ook Christelijk wil heeten. Maar zoo nu en dan blijkt wat dat beteekent. Inzonderheid uit wat geleeraard wordt door professoren Van ons openbaar hooger onderwijs. Prof. Bolk van Amsterdam wilde ons vertel len, dat wij allen afkomstig zijn van Amerikaan- sche apen, ook al zouden die apen, dan reeds een niet in te denken lijd geleden hebben ge leefd. De wereld zou volgens hem zelfs om streeks 28 millioen jaren hebben bestaan. Maar nu verkondigt ons een andere Professor weer wat ander?. Prof. Bolland van Leiden'schrijft in het V a- d e r 1 a n d een stukje over bordeelen. Met den besten wil is het stukje zelf niet aan onze lezers voor te leggen. Het is beneden peil. In het kort volsta, dat deze Professor „de be weging tegen de bordeelen weerzinwekkend, verkeerd en verderfelijk acht. Hij wenscht integendeel goed ingerichte en verbeterde bordeelen. Laat ons er niet meer van zeggen. Ziedaar echter weer 'n staaltje van den geest van ons hooger onderwijs, gelijk dat door ver schillende professoren gegeven wordt. C h r i s t e 1 ij k is het allesbeholve. Ja, met Gods Woord in lijnrechten strijd. Hollandsche onderwijzers voor Transvaal, la den laatsten tijd was er een strijd ontstaan over de vraag, of het voor onze onderwijzers al of niet ge raden ware, naar Transvaal te gaan. Daarvan zegt nu de N. R. Cour. het volgende Het Christelijk Schoolblad van den heer H. J, Emous komt met een bericht, waarover hij en dr. Mausvelt, die voor het uitzenden van onderwijzers naar Transvaal zich het meeste moeite getroosten en daarvan den laatstnn tijd niet veel genoegen beleven, reden hebben zich te verheugen. Telegrafisch heeft men hun of het School fonds, waartoe zij behooren, dd. 27 April, uit Zuid-Afrika verzocht om tien onderwijzers uit te zenden, liefst ongetrouwd, „die met Augustus op plaatsing kuDnen rekenen". Wij vernemen niet, wie den oproep heeft gedaan, alleen dat hij uitgaat „van personen ter plaatse, die aldus de meest afdoende tegenspraak leveren van de waarschuwing van een greepje Nederlanders om toch niet over te komen, gericht „inzonderheid tot onderwijzers." 't Was te begrijpen, datjde heeren hier de zaak niet aanstonds vertrouwden ineens tien onderwijzers, nadat kort te voren een paar uit gezonden onderwijzers maar niet terecht kondqn komen Ze seinden om bevestiging en uitvoeri- her bericht. Het antwoord was „Het is correct tien. Wij hebben groot vertrouwen. Zij kunnen terstond geplaatst worden. Er is groot gebrek Dr. N. Mansvelt te Amsterdam roept dan ook al tien onderwijzers „van orthodox-protestantsche belijdenis en met voldoende kennis van de En- gelsche taal" op. Ze kunnen tegen half Augus tus geplaatst worden. Van harte hopen wij, dat de ons onbekende heeren in Transvaal niet meer zeggen, dan waartoe zij gerechtigd zijn. Oppervlakkig zou men meenen, dat zij zeer voorzichtig zijn, want ofschoon de-tien man terstond geplaatst kunnen worden, spreken zij niet van zekerheid, maar van groot vertrouwen. En indien nu ook de heeren hier ten volle mogen vertrouwen op de heeren daar, hopen wij dat de onderwijzers, aan den oproep gehoor zullen geven. Want wij her halen wat wij al meer zeiden, mits zij de werke lijkheid nemen als ze is, ligt er in Zuid-Afrika nog een goede toekomst voor hen. en het is een taak van belang die zij er aanvaarden. Wij vermoeden, dat bet bekend worden van die, kort ge'eden zeker niet gebleken vraag naar Hollandsche onderwijzers, de Nederlandsche Vereeniging te Pretoria tot het ons telegrafisch meegedeelde besluit heeft gebracht om een commissie in zake de immigratie van onderwij zers te vormen. Zelden waren de volken van Azië zoo roerig. Er zijn er die 't onderling oneens zijn; er zjjn er ook die zich't juk van den Europeeschen «indringer'' van den hals willen schudden. Engelsch-Indië is in een formeelen grens- oorlog gewikkeldde toestand aldaar is volgens kenners zeer onrustbarend. Het grootste gevaar dreigt vanuit Afghanistan in Perzië houden de Koerden op de gruwe lijkste wijze huis. Omtrent de verhouding tussohen Cbina en Japan verneemt men evenmin veel goeds. En ook buiten Azië in Afrika wordt de terugslag van al deze bewegingen gevoeld. In Soedan hebben in de laatste dagen geregeld gevechten plaats, waarbij de macht van den vijand door de Engel- scken geregeld wordt onderschat, zeodat men er 't juiste niet van te weten komt. Spoedig onderdrukken zal men de bewe ging wel niet, dewijl Sjeiben en andere haideusche devoten de leiders zijn. Omtrent het jongste gevecht in Soedan verneemt men het volgende De plaatsvervangende inspecteur der Blauwe-Nijl-provincie, Scott Moncrief, en de commandeur van de Egyptische politie, zijn in de buurt van Messallamija ver moord, door een sjeik die zichzelf tot pro feet had uitgeroepen. Deze, Sayyidna Isa, had ongeveer 500 derwisjen bij elkaar gekregen en deedVrij- dagnacht een aanval op de troepen, die onder Dickinson-bey, den bevelhebber van het district, daar gekomen waren om de orde te herstellen. Een overval van het kamp werd afge slagen en 35 derwisjen lieten het leven. Aan Eugelsche zijde vielen 2 inlandsche 'officierenmajoor Logan en Dickenson- Bey werden gewond. Dit is een zeer ernstig berichteen her haling van de derwisjen-opstanden van weleer, o a. van den gekken Mollsh, zou Engeland allerminst te pas komen. Ook in Zuid-Amerika kookt en bruist het. Tusschen de republieken Peru en Columbia wel het meest. Daar kwam het coDÜict gisteren tot een uitbarstinghet gold een stukje grondgebied dat de eene mogendheid do ander betwistte, en voor zich bewaakte. Op eenmaal kwam 'ttot een treffen, dat een formeelen veldslag werdden veldslag van Rio Porto Mayo, en waarbj' 50 dooden vielen. Mr. J. v. d. Brand, de bekende onthuller der koeliesohandalen in Deli is den 8 April in een openbare zitting van den Raad van Justitie to Medan beë' digd als advocaat en procureur bij dat college. De „Sumatra Post" voegt aan dat bericht veelzeggend toe: „de bij dergelijke gelegenheden ge bruikelijke gelukwensch bleef achter wege" 1 Hetgeea te begrijpen is. Grooteren dan mr. v. d. Brand deden wel eens een zelfde ervaring op. Tarief artikel 42 Ongevallenwet- Staatsblad no. 127 bevat een kon. besluit tot wijziging van het tarief, bedoeld in artikel 42 der Ongevallenwet 1901. Dat tarief wijst voor elk gevarenperoeut de door de werkgevers verschuldigde premie aan per één gulden loon Bedoelde wijzi ging brengt geen verandering in deprenriën voor de vertohilleude gevarenklasseen, ge lijk die de laatste maal bij kon. besluit van 21 October 1907 waren vastgesteld. Alle cijfers zijn dezelfde gebleven. Maar wel worden aan het bestaande tarief 5 klassen toegevoegd. ÜÏT DE PROVINCIE. Sluis Dondeidag hield de gemeenteraad eene zitting, die voor het laatst gepresideerd werd door den heer C. P. S. Dommisse, be noemd burgemeester te Maassluis. Afwezig de heer Brand. Medegedeeld wordt het resultaat der plaats gehad hebbende kasop name bij den gem.-ontvangeraanwezig was f 1284,90. Door wijziging der begroo ting voor 1907 werd aan de ontvangsten toe gevoegd f 171,235 voor rente van uitgezet kasgeld, terwijl op de uitgaven werd over geschreven een bedrag van f339,04s. Goed gekeurd werd de wijziging der begroeting van het Gasthu's de ontvangsten te verhoo- gen taet f 1041,16s wegens verkoop van weiland en dat bedrag te besteden aan de uitgaven alsf 996,03 voor aankoop f 1300 inschrijving grootboek 2Ma Nat. schuld en f45,135 toe te voegen aau de on voorziene uitgaven. Mede wordt goedgevonden de begrooting vau het Weeshuis aldus te wij zigen de ontvangsten te verhoogen met geidleeDing ter voorziening in de kosten van aankoop van een lijkkoets f 800, en bij- -dragen vau particulieren tot aankoop daar van f250, samen f1050. De uitgaven te vermeerderen voor aankoop van de nieuwe lijkkoets f1050,225, paardenhuur f10 en gereedschappen voor am baehtleerende wee zen f 1 en de post voor onvoorziene uitgaven met fll,325 te verminderen. Vervolgens woidt uaar aanleiding vau een ingekomen sohrijven van Ged. Staten eene kleine wij ziging gebraoht ia de vastgestelde verorde- Ding op de jaarwedden van het onderwij. zend personeel ea de huurwaarde van de woning van "t hoofd van school A gebracht op f200. Daarna wordt de verordening van- den verkoop van melk aangenomen met 4 tegen 2 stemmen die van de heeren Metz en Bakker. Zulks geschiedde nadat de voor zitter Daar aanleiding vau eea vraag van den heer Stern had geantwoord, dat deze bepaling juist in de verordening is opgeno men, opdat geen der politieambtenaren, de melkverkoopers onnoodig zouden bemoei lijken, zoodat er steeds een last van den burgemeester moet zijn om de woningen dezer neringdoenden binnen te treden. Daarna komt in behandeling de verordening op da Oudheidkundige verzameling in het museum en op het Raadhuis. De voorzitter verklaart deze titulatuur en wijst er op,dat door de oudheidkundigen de naam «Oudheidkundig"-of ook „histo risch" museum meer en meer wordt voor- geschoven omreden deze zoo nuttige instel lingen als rommelkamer worden beschouwd. Hij wijst vooits op de merkwaardige ver zameling die Sluis bezit, dat zij er trotsch op mag zijn zulk een belangrijke erilectie te bezitten. Onlangs getuigde nog een vreemdeling van het zich daarin bevindend beeldhouwwerk, dat het doir de gemeente voor wat prijs ook nooit mocht worden ver kocht. Dergelijke getuigenissen van man nen der kunst dienen iu Rcht genomen te worden en spreker roept het in deze laatste zitting den Raad toe „a'e-l pri/'s op uwe mooie verzameling, doet ir aan wat tot ver zorging en uitbreiding der collectie noodig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1