NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, Mo. 183 1908. Dinsdag 5 Mei. 22e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. i. E JONGE-VERWEST. te Goes r, P. D'HUIJ. te el Luro. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit de Tweede Kamer. Gemengde Berichten. IEDEREN, WERKDAG DES AVONDS. iPrijs per drie maanden franco p. p.f 1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAÏ3 van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent «sac^sHKtsaxgssEnasgBgBi Vrijdag is, zooals vervracht kon worden, eene beslissing gevallen over het veelbe sproken amendement Van Twist-Hugen- holtz, dat de voorstellers, hoewel daartoe door den Minister aangemaand, niet uit eigen beweging wilden loslaten. Vooral dhr. Van Twiet had het krampachtig ver dedigd, wiU geen wonder is, de verklaring van dhr. Roodhuijzen in aanmerking ge- nomen, dat dhr. Duijmaer van Twist drie jaren lang met den wonderkuil opgestaan en naar bed gegaan was. Het zou dan tot stemming komen. Alleen dhr. Reijne trok aijn subamendement, strekkende om de verbodsbepaling eerst na twee jaren in werking te doen treden, om tactische redenen in, om het te vervangen door een zelfstandig amendement van gelijke strek king, dat wellicht meer kans van slagen zou hebben. Toeh was dit niet zoo. Beide amendementen werden verworpen. Met groote meerderheid zelfs, gelijk te ver wachten was. Dhr. Roodhuijzen, die tegen het amendement Van Twist was, hoewel overtuigd, dat de kuilnetten schadelijk zijn voor de visscherij, sprak de hoop uit natuurlijk tevens verzoek aan den Minister dat het zoogenoemde kuilverbod tooh zou opgenomen worden in een algemeenen maatregel van bestuur, omdat zulks in de toekomst noodzakelijk zal blijken. In dezen gevoelt de afgevaardigde van Brielle veel voor de mannen der practijk. Doch minister Talma wilde van dergelijke belofte al heel weinig weten. Z.Exo. kon zich in dezen niet binden. Immers, de meening van die practisohe liedeD, waarvoor dhr. Rood huijzen naar zijn zeggen zooveel voelt, moet kunnen getoetst worden aan het weten schappelijk onderzoek en dat is nog alles behalve afgeloopen. Er is nog te veel duisterheid in deze materie om zoo maar overijlend te werk te gaaD. Daarenboven gaat' hel niet aan in eene zaak, zoo ernstig en van zulke eigenaardige sociale en eco nomische gevolgeD, klakkeloos de verant woording die de Kamer niet dragen kao, over te leggen op den Minister. In dien geest sprak ook dhr. Tydeman namens de commissie van rapporteurs. We Btaan nog slechts aan het begin van de bestudeering van bet vraagstuk, al zeggen ook de voorstanders van het verbod, dat zij het weten. De beslissing inzake het kuilnet-vraagstuk dient overgelaten aan de regeering. En vooral heeft deze daarom behoefte aan voorlichting. Voorlichting van wetenschappelijke deskundigen, ook wel van de belanghebbenden, de vissohers, mits sjj wetenschappelijke adviezen geven, welke niet eenzijdig zijn. Ook vergete men niet, dat de vissohers, de mannen van de praotijk al zoo, niet eenstemmig zijn in hun oordeel. Zoo zijn de vissohers van Bun schoten en Spakenburg in meerendeel tegen het verbod, eigenaardig genoeg. Andere mannen van de praotijk aldaar er weêr voor. Er is volstrekt geen communis opinio, geen eenerlei denkwijze in dezen. En geen wonder. De adviseurs zelfs zijn zoo be scheiden om zich van oordeelen in dezen voorshans te onthouden. Van daar dat ook de Kamer volgens den afgevaardigde van Tiel het best doet zioh voorkopig by de adviezen vóór en tegen van de deskundigen neder te leggen. Tooh achtten eenige afgevaardigden het noodig dhr. Borgesius v. Asch v. Wijok en v. d. Bergh (Den Helder) een amende ment in te dienen, strekkende, oin althans eenigermate de richting in de wet aan te geven, waarin zioh de algemeene bestuurs maatregel in dezen zal te houden hebben. Enkele bepalingen b.v. omtrent visohtuig, visohafmetlngen zouden daarin niet kunnen ontbreken. Het zal later in behandeling komen. Het volgende hoofdstuk: „Tan binnenvi88oberij" kwam nu in behandeling. De heeren Do Waal Makfijt en Reijne kwamen met algemeene beschouwingen. De eerste over visscherij-vereenigingen, de andere over 't gevaarlijke van al te strenge bepalingen tegenover hengelaars. Verder werden als naar gewoonte op Vrijdag, eenige vragen gedaan en wel door dhr. Van Asch v. Wijok over de Noordzee- verklaring aan den Minister van buiten- landsche zaken en eenige vragen van anderen aard door de heeren De Klerk en Schaper aan den Minister van binnenl. zaken. De eerste vroeg bij wetsontwerp tegemoetkoming asn hen, die een bezoldigd ambt hadden bij de opgeheven schutterijen, wat hem toegezegd werd, de afgevaardigde ven Appingedam vroeg inlichtingen over bezwareD, die indertijd door de regeericg waren ta berde gebraoht ten opzichte van een Zaandamsohe belasting-verordening, welke hem werden verstrekt. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. De sergeanten De Jager en Hoekstra van het -2e bat. 3e reg, inf., alhier zijn aangewezen als vaste instruc teurs by da alhier en te Westkapelle te houden schietoefeningen tot verhooging van 's landsweerkracht Maandzg li Mei a s, bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Eede, Aardenburg, St. Kruis, Waterlandkerkje en Zuidzande. Vlissingen. Gisteren is bij mist op de Noordzee het Belgisch stoomschip „Prince Albert'' aangevaren door een stoomschip, waarvan de raam nog niet bekend is. De z/Prinoe Albert" liep Averij op, dooh kon de reis naar Antwerpen voortzetten. Vlissingen, De heer J. Gijzeis, klerk- telegratist bij de staatsspoorwegen, wordt overgeplaats van Zwijndreoht (Dordreoht) naar hier. Ooes. Vrijdag is te Kloetinge gearres teerd een zekere Bwoonachtig te Kats. Hij had te Kloetinge een rijwiel gehuurd en dat te Bergen-op-Zoom in de bank van leening beleend. Het schijnt dat hij nog meer op zijn kerfstok heeft, en wel het verduisteren eener naaimachinete oor deelen althans naar het feit dat de politie alhier hem bij zijn aanhouding een stuk je papier zag verscheuren, dat een dergelijk beleeningsbriefje bleek te zijn. Hij is Zater dag naar Middelburg overgebracht. Wissenkerke Het besluit van den dijk- raad van den cal. Anna Frisopolder tot toe kenning inet ingang cp 1 Nov. as, van een wekelijkeob pensioen van f 3 aan den oud-kantenier C. Clement, is door Ged. Staten goedgekeurd. Rilland. Den G of 7 Mei reist de HoogE. provinciaal der Holl. Capueijnen met pater Arehacgelus, Gardiaan van 't Klooster alhier naar Rome om het Generaal Kapittel der Orde bij te woDen op 18 Mei tot ver kiezing van 'n nieuwen Generaal der Orde. Naar wij vernemen zal op het Zen- ding8feest te Rilland Bath het woord ge voerd worden door de heeren ds E Kuyl- man, van Hoedekecskerke, Ferguson, oandidaat tot den H. D.die binnen kort als zendeling hoopt uit te gaan naar de Sangir- en Talaut-eilanden en ds. J. W. Drost, van Wemeldinge. Het har- mooiegezelschap Hosanna zal den zang begeleiden. Hedenmorgen kwamen de Landweer mannen te Neuzen onder de wapenen, terwijl een detachement van het 2e bat. 3e reg. inf., in garnizoen te Middelburg, ter sterkte van vier officieren, aoht onder officieren en elf minderen naar Neuzen vertrok, om gedurende de oefeningen der Landweer aldaar werkzaam te zijn. Axel, Zaterdag werd alhier opgericht do a O jstelijk—ZecuwÊchVlaandersche concours Hippique Vereeniging'', jwelke zioh ten doel stelt de paardenfokkerij in het algemeen, en die in Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D. in het bijzonder te bevorderen, en tevens bij te dragen tot de verbetering van inspanning onzer paarden en den al- meenen omgang met paarden in betere richting te leideD. De daartoe te bezigen middelen zijnle. het houden van een Concours Hippique, telken jare op den 3den Pinksterdag in eene der gemeenten van Zeeuwscb-Vlaanderen, O. D. 2e. Het verleenen van steun aan zustervereni gingen. 3e. Het uitloven van prijzen bij paardententoonstellingeu, kcuringeD, enz. Het bestuur zal de volgende week geko zen worden. We wenschen deze vereni ging een lang en gelukkig bestaan toe. Arnemuiden Vrijdagnacht zijn ver moedelijk door een hond, plm. 40 konijnen, toebeboorende aan verschillende ingezete nen, doodgemaakt. De heer P. Bolier, opzichter van de Noordwatering te Westkapelle, wordt tegen 15 Mei as. in gelijke betrekking overgeplaatst naar de Oost watering bij Veere. Verplaatst by de posterijen roet 1 Juni de commiezen-titulair der posterijen en telegrafie L. C. C.v. Hove (o. v.) van Zie- rikzee naar Gouda, D. G. v. Eek van Rot terdam (t) naar Zierikzee, K C. Soetens van Breskens naar Gorincken, G A. Crinoe van Neuzen naar Hilversum, C. A. v. Hoboken van Rotterdam (t) naar Neuzen de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse, J. J. de Buisonje van Thoien naar Breskens, C. J. Beenhakker van Roermond naar Tfaolsn. Een vrouw te Hansweert heeft be richt ontvangen dat haar man, die als stoker op een der booten van Amsterdam op Dusseldorf werkzaam is, op ongeluk kige wijze om het leven gekomen is. D mr het springen van den stoomketel aan boord werd de man letterlijk verbrand. Eene groep Eersto-Kamerleden gaat half Mei met den griffier eenige Zeeuwsohe gemeenten bezoeken, en welMiddelburg, voor gebouwen van geschiedenis en kunst Vlissingen voor de havenwerken Ter Neuzen voor het kanaalandere gemeenten voor polder- en waterstaatz- werken. De serg. Baljé van het le bat. te Bergen op Zoom is aangewezen om op te treden als instructeur bij de sohiet- vereenigingen te Ouweikerk en Dreischor. In een sloot onder Steenbergen is het lijk gevonden van een daar wonenden schoenmaker. Ta Nes is een aan toe vallen lijdende arbeider in de ringvaart ge raakt en verdronken. Bi] de in aanbouw zijnde stroocartoüfabriek te Coevorden is een metselaar van een 9 meter hooge stelling gevallen en aan de gevolgen over leden. Bjj een veehoudster te Osdorp zijn plotseling drie paarden en twoe koeien gestorven men vermoedt vergiftiging. In de Smaksteeg te Amsterdam is e«n bejaarde vrouw dood gevonden. Haar klee- ren waren nagenoeg geheel van 't lichaam gesmeuld. Vermoedelijk is zy boven een heete stoof in brand geraakt. Een 23- jarige aannemer uit Moercapelle is Vrij dagavond onder Gouda door een trein over reden. Zijn lijk was vreeselyk verminkt. Te Harfsen is een tweejarig knaapje in een kolk geraakt en verdronken. Te Noordbroek is een 77 jarige landbouwer, die van den hooizolder viel,aan de gevolgen van dien val bezweken. Een werkman van de gemeentereiniging te Kampen, die voor een paar dagen door een tonnenwagen werd overreden, is aan de gevolgen over leden. Aldaar is ia een sloot gevonden het lyk van de 48-jarige vrouw van een sigarenmaker. Dien morgen fcad zij hare woning verlaten. Men we6t niet hoe z-'i te water geraakt is. Een werkman te Pa- terswolde die in een zaagkuil viel en ernstig verwond werd is aan de gevolgen bezweken. Te Vroomshoop is 't drie jarig dochtertje van een landbouwer by het spelen te water geraakt en verdronken. De Staatsspoor heeft den heer Ad. Braune, te Almelo, die bij het spoorweg ongeluk aldaar den 18 Juli 1907 nogal ernstig gewond werd, de keus gelaten tussohen een sehadeloossfelling van f G000 ineens, ot f 7 per week. De heer Braune heeft het eerste gekozen. De portemonnaie "an e n landweerman Aan de bevoegde autoriteit (e Haarlem deed een land weerman weten, dat hij niet onder de wapenen kon komen, door uit het buitenland te telegrafeeren„Kapn nicht kommen weil portemonnaie verloren". In een derde klas coupé van den trein van Winterswijk naar Lichten voorde zat Maandagochtend een man een pijpje te rooken twee passagiers, wezen hem er op, dat dit verboden was, omdat hij ia eeD ooupé niet-rooken zat. De man liet 'i eindelijk na, maar uit wraak zooht hij eenige papieren bij elkaar en stak die in brand, waardoor de gordijntjes vlam vatten en het houtwerk schroeide. Daarom werd door een ander passagier de noodrem over gehaald de trein stopte en toen kon het vuur met een paar emmers water worden gebluschf. De rookgrege reiziger kan nu wel eens een pijp rookeD, die hem niet zoo erg lekker smaken zal. De naamlooze vennootschap Caoao- en chocoladefabriek voorheen Bensdorp en Co te Amsterdam heeft surseance van betaling aangevraagd. De fabriek van deze firma te Kleef is voor eenige dagen door brand vernield. Een zonderlinge portemonnaie. Gisteravond stapte op het Beursplein te Rotterdam in do laatste tram naar Schiedam een man, die er een buitenge wone portemonnaie op na hield. Toen de conducteur nl. om betaling vroeg zei de tnaa „wacht even", waarop hij een zijner schoenen uittrok, vervolgens den band van zijn onderbroek losknoopte, om daarna zioh van zijn sok te ontdoen, welke hij ramme lend te voorsohijn haalde, aangezien deze bleek dienst te doen als bergplaats van zijn geld. Na eenig vissohen kwam uit de sok een dubbeltje te voorsohijn, tot groote verbazing der mede-passagiers. Na de be taling gingen sok en sohoen weder aan. De eerst-Meidag is in Frankrjjk over het algemeen kalm verloopen tooh hebben er hier en daar ongeregeldheden plaats ge had. Zoo raakten te St. Etienne na afloop van een vergadering de aanhangers van den vroegeren burgemeester, een onafhankelijk socialist, slaags met de volgelingen v&u zijn opvolger, die tot de geuniilaerden behoort. De messen werden getrokken en zeven per sonen werden ernstig gewond, waarvan één doodelijk. Te Brest mishandelden betoogers het personeel van de tram en de van hun werk terugkeerende arbeiders, die den Meidag niet mee hadden gevierd,zoodat een aantal belhamels in arrest werden genomen, die echter op aandringen van den sooialisti- schen adjunot-burgemeester weder in vrij heid werden gesteld. Onmiddellijk daarop begaven zij zioh naar eene vergadering, waar zij verwoede uitvallen deden tegen de politie, die de driestheid had gehad den vrij heidsdrang der betoogers aan banden te leggen. Te Vimeux werden de telegraaf lijnen doorgesneden en namen de betoogers, ten getale van 500 man, een zeer dreigende houding aan. Aan het bezadigd optreden der politie echter gelukte het te beletten dat de orde ernstig weid verstoord. Te Londen werd door eenige duizenden een optocht ge houden naar Hj de Park. Aan de Theems- kade dreigden er ongeregeldheden te ont staan, toen een aantal werkloozen de leiders te lijf wilden gaan, bewerende dat deze hun woord niet hadden gehouden, daar zij den werkloozen een gratis ontbijt hadden be loofd. Met groote moeite gelukte het de menigte tot kalmte te brengen. Het onderzoek omtrent de verduiste ringen aau de Russische intendanoe le Chavbin, thans verplaatst naar Irkoetsk, gepleegd tjjdecs den oorlog in Mandsjoerije, is ten einde gebracht. Bij dat onderzoek moet gebleken zijn van bedriegerijen, van zelfs voor Rusland buitengewoner! ore vaag. Naar in militaire krinq»n te Petersburg wordt verteld, zullen wegens die verduiste ringen, die eenige honderden millioen roe bels bedragen, alle intendance-ambtenaren, onverschillig van welken rang, aan een rechterlijk verhoor worden onderwerpen. Er is.dus weder een monster-proces te ver wachten, dat echter wel weder op de in Rusland gebruikelijke manier, tood decke slechts aan de Goerko— Lid wall-zaak, op niets uitloopen zal. Het bericht vau den dood van Rzisoeli wordt nu ook te Tandzjer beslist tegen gesproken. Het verhaal van den mooid bevat niettemin een kern van waarheid. De lieden, die Raisoeli trouw hebben bij gestaan in de moeilijke dagen, dat hij Mao Lean gevangen hield, zijn door Raisoeli verwaarloosd toen hij ze niet meer noodig had. Deze lieden, in woede ontstoken over de ondankbaarheid van den roever-hoofd man, hebben hem een hinderlaag bereid' Maar Raisoeli is den dans ontsprongen. Hij is tegenwoordig een van de steun pilaren van het wettig gezag. Hij is de vriend der Europeanen, de beschermer van sultan Abd-el-Azis geworden. Het merk waardigste wat wij over de twee sultans lezen is een berioht van de Temps uit Tandzjer. Volgens dat bericht zouden de aanhangers van Abd-el-Azis Marakesj be dreigen. Een machtige kaid, die tot voor korten tijd op de haud van Moelai Hafid was, is onlangs meer voor Abd-el-Azis gaau voelen. Deze kaid, Mtoeggï genaamd, zou met den meergenoemden kaid Anfloes bozig zijn een legermacht te vormen. Mtoeggi houdt verblijf te Froega, halfweg de kuststad Mogador en Marakesj, tot voor kort de residentie van Moelai Hafid. De strijd van Abd-el-Azis en Moelai Hafid heeft iets vaa stuivertje verwisselen. Eerst is Abd-el-Azis Daar Rabat getrokken om daar zijn gezag te bevestigen. Fes, de hoofdstad des rijks ging daarop over in handen van do volgelingen van Moelai Hsfid. Moelai Hafid is zelf op weg naar Fes en inmiddels gaat Abd-el-Azis het hoofdverblijf van den tegensuitan, Marakesj, bedreigen. De toestand van beide sultans schijnt thans even hachelijk. Zot dra Moelai Hafid de hielen gelioht heeft vallen de stammen in den omtrek van Marakesj hem af. Naar Marakesj kan Moelai Hafid naar het sohijnt niet terugkeeren. Het is nu maar de vraag, of hij in zijn marsch naar het Noorden ook belemmering zal ondervinden. Het typische van den strijd der twee sultans is, dat de zwakheid van de positie van den een niet beteekeut de kracht van de positie vau den ander. Voor de meeste stammen komt het er niet veel op aan, wie sultan vau Marokko heet, als die sultan zich maar geen gezag over hen aanmatigt. Naast de vraag, wie het centrale gezag zal uitoefen en, staat de vraag, of er inderdaad oeDtraat gezag aal zijn. Als de gebroeders Abd-el-Azis en Moelai Hafid hun. strijd zullen uitge streden en de een den ander voorgoed zal hebben overwonnen, dan staat de over winnaar nog voor de taak, het land te onderwerpen, waarvan hij de onbetwiste sultan heeten zal. Parijs heeft agenten, die vreemde talen spreken, ten behoeve van het vreem delingenverkeer. Zij zijn kenbaar aan een band om den arm, in de kleuren van het land, welks taal zij spreken. Dezer dagen komt een opgewonden portier op een agent af, die de Eagelsche kleuren draagt. M'nheer de agent, zegt hij, kom eens gauw De agent blijft doodbedaard, en vraagt What is the matter Er is een inbreker in mijn huisschreeuwt de portier. Pardon, zegt de kalme agent, is het een Engelsohman Dat weet ik niet. Of liever, dat zal niet. Want toen hij aioh ont dekt zag, vloekte hij, en beelemaa! niet op z'n Engeisoh. De agent haalt de schou ders op. Dan kan ik er niets aan deen, zegt hij. Kijk maar naar den band om mijn arm. Ik ben alleen voor Ergelscben. Maar m'nheer de agent, hijgt de portier, hij heeft al drie kamers leeggeplunderd. O, zegt de agent stilstaande, wonen er Engelsehen Nee, nee, zueht de portier, maar een der bewoners is ingenieur. Dan kan ik cr niets aar. doen, zegt de agent, en wil verder gaan. Maar m'nheer de agent, stamelt de portier weer, hij is naar de bovenste verdieping gevlucht en is du misschien op de meider.karo-ss Zijn hit E^gelsehe dienstboden P iu.:t de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1