NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 181. 1908. Zaterdag 2 Mei. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JON 5E-VERWEST- fê Goss f. p. D'HUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. Re c Sa t s z a k e n. Ingezonden Stukken, Gemengde Berichten. j Woensdag werd aan den Hoek van Holland een vergadering gehouden door het comité hetwelk op zieh genomen had de oprichting van eeD reddingsbrigade aldaar, ter besproking van een regeling der cur sussen voor eerste hulp bij ongelukken. Besloten werd de cursussen voor mannen te houden iederen Vrijdagavond en die voor vrouwen iederen Woensdagavond. Nog zal een derde cursus gehouden worden voor degenen die reeds een cursus mee maakten. Minstens 6 maal per jaar zullen oefeningen op strand en rivier gehouden worden. Van de leden der te vormen red dingsbrigade wordt verwacht, dat zij zich ten allen tijde bereid zullen verklaren hulp te bieden. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02è„ sasss-gBiMMK. nagMtuavsmtMPfBBssB: UITGAVE DER FIRMA gN VAT? van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 cent. 1 Mei 1908. Gewoonlijk komen cijfers, als se bijeen gebracht zijn ons zeer hoog voor. Dat er b.v. in Middelburg op de school gaande bevolking 34 zwakzinnigen ge vonden worden, zal wel menigeen ver wonderen. De uitroep is niet ongewoon van een mcêlevend Middelburgermaar ik keu er geen een. D it in Duiteohland ons land kent het cijfer niet I in één jaar meer dan 2000 ongevallen met doodelijken afloop voor komen is mede verrassend. Duitsohland is tienmaal meer bevolkt dan Nederland, dat zou dus voor ons 200 ODgevallen met doodelijken afloop in het landbouwbedrijf zijn. De Duitsohe statistiek geeft op voor ongevallen in het landbouwbedrijf met tijdelijke of blijvende ongeschiktheid tot den arbeid 25000. Dus een nulletje er af voor ons. Men kan tegenwoordig even goed bij naoht als bij dag varen, zei onlangs een zeeman, sprekende over het heldere licht dat de vuurtoren van Westkapelle ver over zee werpt. Onze kust werd in de laatste jaren in 't oog genomen en tot een enkele zee- boulevard gemaakt. Niet de kleinste stoot aan de vervol making van onze kust gaf de gerucht makende stranding van de Berlin. Deze vestigde meer dan ooit de aandacht op het reddingwezen, en het was voor Prins Hendrik, die deze ramp voor een goed deel bijwoonde, de aanleiding om het gewicht van zijn hooge positie in de schaal te werpen om het reddingswezen aan onze kust beter te doen worden. Nog altijd is het reddingwezen aan onze knst in handen van het particulier initia tief, en de menigvuldige stations, sinds 1854 op onze kust gevestigd, kunnen spreken van talrijke reddingen van mensohenlevens en van groote schatten aan goederen. Maar de tijd sohjjnt tooh gekomen om het reddingwezen niet alleen nationaal maar zelfs internationaal te regelen. Te Keulen zal de volgende maand het eerste Congres voor dit doel bijeenkomen en het is dit Congres dat de Prins zioh voor stelt mede bij te wonen. Het meer samengestelde leven zaleisohen dat ook dezen tak van dienst, doormensohe- lijkheid en belang gevorderd zal komen onder Contróle van de verschillende Staten die tot de zeevarende kunnen gerekend worden. En daartoe behoort, gelukkig, ook Ne derland, van ouds met de zee één. Het gewone jaarlijksche Koninklijke bezoek aan Amsterdam is weder, gelijk ieder voorjaar, gebracht. Het gewone werd ditmaal eenigermate buitengewoon, omdat Z. K. H. Prins Hen drik een zeventigtal vertegenwoordigers van den Landbouw had genoodigd om met hen de belangen van dien tak van bedrijf te gaan behartigen. Prins Hendrik legt door zijn positie een zeker overwicht als hij zioh beijvert voor volksbelangen, als reddingswezen of land bouw. En niet minder geeft Prins Hendrik door zijn optreden stenn aan den heohten band, door traditie en geschiedenis gelegd tnssohen Kroon en Volk. Niet de Koningin alleen, maar het Koninklijk gezin leeft met ons en behartigt aller belangen. Die zegen is moeilijk hoog genoeg te waardeeren. Waar vorstenhuizen als in Nederland en in Duitsohland optredeD, daa» is reeds van meetaf alle revolutionair pogen met on macht geslagen. Daar behoeft men niet te leven bij een verleden, hoe schitterend ook, maar wordt het verleden, naar gewijzigde omstandig heden voortgezet in het heden. Duitsehland's eenheid is noe geen veertig jaar oud en merkwaardig blijft de maat schappelijke voorspoed sinds dien tijd in datzelfde Duitsohland te volgen. Duitsohland neemt den tweeden rang onder de nij verheidsstaten in. Eerst heeft het zijn Fransohen nabuur in wapenstrijd overwonnen en daarna in den vreedzamen maatsohappelijken handelsstrijd. Duitsohland brengt thans 12 millioen ton ijzer en 175 millioen ton steenkolen voort. Dat is de helft der productie van de Vereenigde Staten van Amerika. Duitsehland's ijzerproduotie is sinds 1903 grooter dan die van Engeland. Indien men deze feiten kent dan zal de wrijving die zoo dikwijls in politieken en in oeconomisohen zin openbaar wordt tus- sohen Engeland en Duitsohland duidelijk zijn. Tegenover den bloei van de Duitsohe nij verheid en den Duitsohen handel steken ODze klaagliederen over malaise en werke loosheid schril af. En nu weten we zeer wel dat ons het da- gelijksoh brood der moderne samenleving, de steenkool ontbreekt, en dat we voor de dagölijksobe behoeften bij het buitenland tereoht komen moeten, maar we begrijpen ook best dat door ons laag tariefstelsel het buitenland in staat is, ook hetgeen wij pro- duoeeren kunnen voor lagen prijs aan de markt te brengen. In 1905 was men nog zoo dwaas vrij al gemeen in vrijzinnige kringen te verkondi gen en te gelooven dat hoogere prijzen voor kuitealandsoh fabrikaat te betalen onsleven duurder maken zou, en men zag voorbij dat hopeiooze Concurrentie van hen die mach tiger zijn dan wij daardoor den kop zou in gedrukt worden en wij ten slotte winst zou den behalen. Met ieder jaar wordt dit duidelijker. In dagen van werkeloosheid biedt Duitsohland een wijkplaats aan voor onze werkzoekende landgenooten, want in 1890 verdienden 44,000 Hollanders hun brood in Duitsohland en in 1900 niet minder dan 78,000. Goes. Met verwijzing naar de in dit no. voorkomende annonce van de Ver. Handels belangen wekken wij gaarne op tot een tal rijke opkomst dor leden, de te behandelen zaken zjjn van groot gewicht voor de ver- eeniging. In hun eigen belang moesten nog vele middenstanders toetreden, de contri butie is nu slechts f 1,50 per jaar. Middelburg. De vereeniging tot be vordering van het VreemdeliDgen-verkeer te Middelburg, hield Donderdagavond hare gewonejaarlijkschealgemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging ook het afgoloopen jaar wederom met sueoes is werkzaam geweest. In het verslag wordt herdacht het over lijden van mevr. de wed. De Stoppelaar, die, evenals wijlen haar echtgenoot, de heer mr. G. N. de Stoppelaar, de vereeni ging zoo krachtdadig heeft gesteund. Ook werd herdacht de overleden eere-voorzitter der vereeniging, de heer mr. L. Sohorer. Het aantal leden verminderde het afge- loopen jaar met 32, dooh 21 nieuwe leden traden toe, zoodat de vereeniging 397 leden telt. Uit de rekening van den penning meester blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f2651.14 en de uitgaven f2735.41s, j zoodat de rekening »en nadeelig saldo aan wijst van f84.275. Tol bestuursleden wer- den gekozen de heeren D. J. van der Horst i Serlé, A. T. A. Wagtbo en A. W. Beide- nis van Beilekom en herkozen de heer W. Hioolen. Middelburg. Heden is het 25 jaar gele- den dat de heer H. A. v. Adriohem Boogaard als Direoteur der Middelburgsohe Maat- 1 schappij van Stoomvaart optrad. Van het kantoor wapperde de driekleur en van het gansohe personeel werd hem als aandenken het model der boot in Zilver ge geven, nog vele blijken van achting ontving den jubelari8 op dezen dag. Oostkapelie. Tot vader en moeder van het armhuis der Ned. Herv. gemeente, alhier zijn benoemd de heer Gilles Geldof en vróuw te Oostkapelie. De tegenwoordige vader en moeder, dhr. J. Verbrugge en vrouw, zijn als zoodanig benoemd te Breskens. 'a Gravenpolder. In de Donderdag gehouden raadsvergadering waren 5 leden tegenwoordig. De voorzitter deelde mede dat de vuilnis was verkocht voor f 5 dat voor bestelloon van telegrammen over het 2de halfjaar 1907 is ontvangen f3110. Voorts dat is ontvangen wegens tekort ont vangen rijksbijdrage onderwijs over 1906 f7 91 en dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 20 Maart 1.1. zijn nagezien en dat alstoen in kas was f259,23s, zijude het bedrag dat in kas moest zijn. E9n schrijven van dhr. direoteur der tele- grsfle bevatte onder meer de mededeeling dat het loon van den telefonist voor deze gemeente minstens f 100 moest zijn. Daarna doet de voorzitter voorlezing van een schrijven van dhr. J, Verhulst, waarbij deze ontslag neemt als lid van den Raad. Naar aanleiding daarvan heeft het dage- lijksoh bestuur besloten de eandidatendag voor een nieuw lid vast te stellen op 3 Juni, en zoo noodig de stemming op 12 Juni en de herstemming op 22 Juni. Voor de zooveclste maal werd behandeld de verordening op het lager onderwijs. Van de reclames op den aanslag van den Hoofd, omslag werd een geheel ontheven en de andere onveranderd gelaten en aangehou den. Bij de rondvraag werd deaandaehtnog gevestigd op de aanstelling van een keur meester voor vleeseh en op het plaatsen van paaltjes ter bescherming van het voetpad op den molendijk. Stavenisse. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting worden aangeboden het verslag van den toestand der gemeente en dat ingevolge art. 52 der woningwet. De begrooting voor 1908 werd gewijzigd in verband met de rioleering en demping van de sloot onder den Molendijk, waarvan de kosten zijn geraamd op plm. f1250, die door de gemeente en het waterschap „Stavenisse" gelijkelijk zullen worden gedragen. Rilland Naar aanleiding van hetstreven in de classis Goes om de zaak der zending le behartigen en tot meerdere samenwer king te komen, heeft zioh te Rilland-Ba'h een plaatselijk zendingsoomifé gevormd van kerkeraadsleden ea leden der be staande zendingsvereenigingen, bestaande uit de heeren J. C. Fontein, voorzitter, J. Reynhout, seor.-penningm., J. Kouman, J. Lobbezoo en M. van de Boomgaard. Dit comité bereidt op den 2en Pinksterdag een plaatselijk zendingsfeest voor. Het zal gehouden worden in de beschaduwde weide van don Weled. heer C. J. van der Weiff, tot dit doel bereidwillig afgestaan. Schore. Donderdagoamiddag is het lijk van de 77 jarige M. Z alhier in het kanaal drijvende gevonden. Uit moedeloosheid heeft hij zeer waarschijnlijk een eind aan zijn leven gemaakt, het ljjk is naar zijn wo- niDg overgebracht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: M. G., 27 j., machinist, KruiningeD, tot 7 d. gev. straf mishandeling van een dierJ. V., 39 j paardenkoopman, Hulst, f 10 b. s. lOd. h.;en verduisteringA. 41 j., arbeider, Baes- donk (België), thans te Middelburg in hech tenis, tot 2 m. gev. straf, met aftrek der preventieve hechtenis. VrijgesprokenA. V., 33 j., koopman, Selzaete (België), beklaagd van overtreding der wet op het veeartsenijkundig staatstoe zicht, terwijl te dierzelfder zake Ch. L, M., 24 j., St. Laureijns (België), C. F. v. d. P., 41 j., Watervliet (België), en H. E. S., 32 j., Oostburg, allen kooplieden, zijn ont slagen van rechtsvervolgirg. De Haagsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in zake de bevende huizen. Zij besliste, dat op grond van gebreken aan een huis, wél ontbinding van huur kon gevraagd wordan en dat het beven van wanden en vloeren een gebrek is, waar do huiseigenaar voor moet instaan. Daar aan genomen werd dat de huurster bewezen heeft, dat zij niet het behoorlijk en rustig genot van het huis had, werd den huis eigenaar zyn vordering tot betaling van de huur ontzegd, werd het beslag Diet van waarde verklaard en werd h(j veroordeeld om aan de huurster schadevergoeding te betalen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nederlandsche Melsjesbond. In verband met een openbare samen komst, die D. V. Donderdag 7 Mei in het lokaal „Samuel" gehouden zal worden, zullen de belaagen en de werkzaamheden van den Nederlaodschen Meisjesbond onder uwo aandacht gebracht worden. Het is een werk voor vrouwen en meisjes, die belang stellen in den arbeid van Gods Koninkrijk. De behartiging der geestelijke belangen staat op den voorgrond, terwijldestoffelijke en maatschappelijke, voor zoover zij bet vrouwenleven raken, niet vergeten ot voor bijgezien worden. Een zijtak van den Ned. Meisjesbond is de vereeniging „Zusterhulp", waardoor „zusters" in den ruimsten zindeswoords op velerlei wjjze gesteund en geholpen worden. Een Zusterhulp-Golleetante is als zoodanig sedert kort in Goes werkzaam. Ook werden enkele hulp-en rustbehoevende meisjes uit Goes reeds voortgeholpen. In de te honden samenkomst, waar het doel en streven van den Ned. Meisjesbond nader uiteengezet zal worden, hopen als spreeksters op te treden mej. H. W. Spie ring te Tie', Presidente en mej. H. Loeff te Dordrecht, Secretaresse van hot Hoofdbe stuur N. M. B. De toegang tot deze vergadering is vrij en staat open voor alle vrouwen en meisjes (boven 16 jaar) onverschillig totwelk kerk genootschap zij behooren. Te Barneveid is de tolgaaraer- wegwerker G. B., op korten afstand van zijne woning, dood op den weg gevonden. Men vermoedde aanvankelijk misdaad, doch de geneesheer heeft daarvan geen enkel spoor kunnen ontdekken. De hotelhouder J, te Slochteren en zijn knecht maakten een tochtje met een zeil bootje op het Sohildmeer. Door een plotse- lingen rukwind overvallen, sloeg de boot om. De twee personen wisten zioh op de omgeslagen boot te redden en werden later door andere heereD, die ook met booten op het meer waren, uit hun gevaarlijken toe stand verlost. Te De Punt (Dr.) is een landbouwer in het kanaal geraakt en, of schoon spoedig door eenige schippers op het droge gebracht, niet weder tot bewustzijn gekomeD. Te IJpelo (gom. Wierden) is het driejarig dochtertje van een land bouwer in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Alle po- I gingen om de levensgeesten weder op te wekken, waren vruohteloos. Te Wage- ningen is levenloos uit een sloot opgehaald de 61-jarige arbeider C., die sedert den vorigen dag vermist werd. Te Rozen- daal (N.-Br.) is een zoontje van den land bouwer Mulders op Bakkersberg in een aohter de woning gelegen put geraakt en daarin verdronken. j Gisterennacht is te Arnhem inge broken in het kantoor van den wijnkooper L. in da Zandboersteeg, gestolen is onge veer f 60, sigaren enz., terwijl vruohteloos gepoogd is de brandkast te forceeren. i Woensdagavond is te Echteld een geheele boarenstelling met berg en schuur afgebrand. Eenige varkens en kippen kwamen om. Alles verzekerd. Gisteravond ontstond te Leiden te ODgeveer elf uur door een onbekende oor zaak een brand in een wijnpakhuis aan de Langnbrug, eigendom van den com mandant der brandweer. Verscheidene spuiten rukten vlug aan en men wist binnen het uur den brand, die tot de bovenverdie ping beperkt bleef, te blusschen De schade wordt door verzekering gedekt. De heer R S handelaar in bakkers- waren te Sneek, deed gister bij de politie te Knijpe aangifte van het volgende feit, dat hem overkomen was by den bakker W. aldaar. S. had daar ruim f 100 to voederen. 1 W. stelde voor de kwitantie met f 100 te i voldoen, waartegen S natuurlijk bezwaar I had. By wenschte volledige betaling. W. had daarop do kwitantie genomeD, het geld weer opgeborgen en gezegd„nu hebben j wij afgerekend." Wegens verschillende belangrijke werkzaamheden verbonden aan da betrek king van stationschef, adjunct-stations chef en assistent der Staatsspoorwegen, zal te beginnen met 1 Juli, eene toelage ver strekt worden, na gelang der belangrijk heid van het station. Resb. Reeds eenige malen hadden in Alk maar vechtpartijen plaats tussohen de sol daten van de Cadettenschool en de burgerij. Maandag trok weer een troep militairen, omgeven door burgers, te zamen ongeveer 150 man, door de stad. Bij de steenenbrug kwam het tot een kloppartij, welke evenwel nog goed afliep. Van daar giog het de Emmaslraat door naar de Cadettenschool, waar het voor de poort nogmaals tot vechten kwam, waarbij desol- daten hun sabels trokken en enkele burgers gewond werdeD, van wie één ernstig. Tegen een soldaat is proces-verbaal opgemaakt. Nabij de kust van Texel dreven Dins dag heel wat vruchten, van welke een flinke hoeveelheid op het Noordarstrand aan spoelde. Het waren sinaasappelen, citroe nen en wortelen, nog zoo goed als versoh en zeer goed voor 't gebruik. De aatirev. kirsvereeniging „Neder land en Oranje" te Weesp heeft een motie aangenomen, waarin zij, betreurende de houding van De Rotterdammer tegenover De Standaard en haar hoofdrcdaotevr, de wen- sohelijkheid uitspreekt van een spoedige verzoening der geschilhebbsndea en de hoop uitdrukt, dat beide bladen nog lang samen kunnen arbeiden aan den bloei der antir. partij. Gedurende April 1908 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 748 schepen, metende 798,570 netto reg. ton, waarvan 8 zeilschepen, met 3817 netto reg. ton en 9 zeelichters, met. 5518 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 698 schepen, met. 700,031 netto reg.ton. Boven dien legden 17 inkomende en 4-5 uitgaande sehepen aan den Hork van Holland aan In April 1907 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 834 schepen, metende 859,423 netto reg. ton, waarvan 14 zeilsche pen, met 5222 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 785 rehepeu, met 826,798 netto reg. tor. Sedert 1 Jan. waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 2684 schepen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1