NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, Mo, 172. 1908, Woensdag 22 April. 22e Jaargang, CHRISTELIJK* HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Biltciiaadsü Overziebt. Frankrijk. Pas is Levy te Bar-le-Duo wegens levering van tuberculeus vleesoh voor de soldaten- menages tot een flinke straf veroordeeld, et weer een nieuw vleesohsohandaal komt aan het lioht. Te Toulon is namelijk 150 kilogram bedorven vleesoh gevonden achter den winkel van een slager, die levert aan het leger, het lyoée en hel marinehospitaal. In de buurt vond men tevens een verborgen slachtplaats van in het gemeenteslachthuis afgekeurd tuberculeus vee. OostenrQk. De moordaanslag op Potocky te Lem- bo-rg, hoofdstad van Galicië, heeft deaan- daoht getrokken door de Russische bru taliteit, waarmede hij plaats had. In zekeren zin is hier sprake van een politieken moord. Galicië is een Kroonland der Oostenrijk- sche monarchie met een oppervlakte 2'/z maal zoo groot als die van Nederland en met ruim 7 miljoen inwoners. Het omvat de koninkrijken Galicië en Lodomirië, de her togdommen Zstor en Auschwitz en 't groot hertogdom Krakau. De rivier de Weichsel scheidt Galicië van Rusland. De bevolking behoort tot den slavischen stam en wordt verdeeld in Polen en Ruthenen. De eersten wonen in het westen, de laatsten in het midden en oosten des lands. Tusschen deze beide stammen heersoht,sinds de autonomie van Galicië, in 1869, werd ingevoerd, een zekere wrijving. Dit komt omdat de Polen, die verreweg in de minderheid zijn, de Ruthenen overheerschen.Deze laatsten zijn arm of behooren to' den middenstand of kleine boerenstandde Polen daarentegen zijn grootgrondbezitters. De kleine boeren zinken steeds meer tot de positie van den arbeider terugde middenstand in de steden daarentegen, in weerwil van de tegenwerking der Polen, begint zich al meer op te werken. In de Galioische Landdag hebben de Polen een overweldigende meerderheid, tengevolge van hun ongereohtige distrieten- indeeling en verkiezingspraktijken, en van de verdeeldheid onder de Roethenen zelf. Want deze laatsten zijn weer verdeeld in oud-Roethenen, die een eigen taal en litteratuur loochenen, dooh zioh als onder deel van het Russische volk beschouwen, en de Ukrainiers, die zioh tot de klein- Russen in de Ukraine rekenen. Zij zijn Qrieksoh-katholiek de anderen Grieksoh- erthodox. Deze omstandigheden zijn oor zaak dat de 4 miljoen Polen in de Landdag 80 en de 8 miljoen Roethenen sleohts 8 vertegenwoordigers hebben. Dat is tooh geen verhouding. En nu die verkiezingspraktijkenIn 1897 bij de verkiezingen voor den Rijks raad in Oast G&lieië verloren de Roethenen in de straatgevechten 10 dooden en 30 gewonden terwijl 500 oproerigen in de gevangenis kwamen. Dit heeft voor altijd kwaad bloed gezet tegen de Polen. De Ukrainiers hebben hun voor goed den oorlog verklaard. In den dienst der Ukrainsehe (radicale) partij stellen zich alle jonge Roethenen, de studenten vlammen 't vuur van den volks haat op;en drijven de onontwikkelde massa tot allerlui buitensporigheden. Getuige de hongerstaking van het vorige en de staking der steengroeven-arbeiders in 1902enl903. In dit licht habban wy ook de daad van Siscrusky te beschouwen. Mantejoertye. Dit is het noordoostelijk deel van het Chineesche Rijk, grenzende in hetNoorden en Oosten aan Russisch Azië, ia 't Zuiden aan Korea en in 't Westen aan Mongolië. Rusland had dit land in den loop der tyden aan China ontnomen doch de oorlog met Japan kwam en had dus tot uitslag dat Rusland dit land, met uitzondering vau het KwaDtoengebied aan ChiDa moest terug geven. Een en ander werd geregeld bij het fraotaat vau Portsmouth. Maar nu sohijnt Amerika te vreezen dat 't met dit teruggeven niet zuiver zit. RubI&uü voldoet er wel aan dooh China krijgt 't daarom nog niet, want Japan zit er lussohen. Over deze dingen wordt nu door Rusland en de Vereenigde Staten druk gecorres pondeerd. Het sohijnt zelfs dat met die bedoeling de Russische gezant te Washing ton, baron Von Rosen, naar Petersburg is gereisd, en de Amerikaacsohe consul te Karbin is opgetreden met aijn herinnering aan het open-deur-beginsel. In Zuid-Mandsjoerijo ziia dan ook de klaohten vele over inbreuken op den in- landschen handel door Japan. Zou Mandsjoarjje, dat eerst de twistappel tusschen Rusland en Japan was, thans de doorn in 't vleesch van Amerika moeten w ,rdea Perzië. De toestand in Noord-Perzië is nog niet rooskleurig. Uit Bakoe komen voortdurend berichten over moord, anarchie, roof en plundering in de grensgewesten. Ja zelfs de gouverneur van die stad heeft een drin gend telegram gekregen van de bewoners van't gehucht Beliasoevsr om bescherming tegen Perzische roo vers. De postdirecteur seinde er by, dat een officier en verschei den soldaten van de Russische grenswacht gesneuveld waren. Daarop heeft een chef van een Russisch grensdistrict 200 kozakken ter hulp gezon den. Bij het toen volgend gevecht tegen de Perzische roovers brak brand uit waardoor het tolkantoor en een deel van de Perzische huizen in de asch gelegd werden. Er wer den 27 geweren en geroofde paarden terug vervoerd. De Perzen kregen 34 dooden de Russen 4. De roovers trokken uit Bela- soewar naar de bergen terug. Er heerscht in dat gedeelte van Perzië volslagen regee- ringloosheid. De geheels streek bij Arda- bil ia onveilig, zelfs de postkaravaan is onlangs aangevallen en geplunderd. Men zegt dat Rusland aan Perzië voldoening gevraagd heeft, en bereids van uit Bakoe versterkingen heeft doen aan rukken. Ook hier schijnt de politiek weer een rol te spelen. Vroeger was 't Turkije die aanhoudend met Perzië quaesties zocht over grens voor vallen. Thans nu Turkije 't met Macedonië te volhandig heeft, schijnt Rusland zijn taak in Perzië te gaan overnemen. Marokko. Dit laud blijft het tooneel van een Moedi gen strijd. Het geveoht dat de Fransoben blijkens de telegrammen uit Aïa Sefra en Colomb Beohar van 16 en 17 April te doorstaan heb ben gehad werd geleverd in den Oostelij- ken hoek van Marokko, iets ten Westen van de oase Figig, (aan de zuid westpunt van Algërie). Ongetwijfeld trachten de Marokkanen in die gewesten hun broeders san den zee kant te helpen, door de Fransehen aan de grens hunner Noord-Afrikaansohe kolonie to bestoken. Maar dezen hebben daar het groote voordeel van de nabijheid van den spoorweg, waarmede zij veel sneller dan de Marokkaausohe stammen al het noodige kunnen aanvoeren. De eerste strijd met e>o der harka's die sinds eenigen tijd de buurt onveilig maken, sohijnt met een volkomen overwinning der Fransehen te zijn geëindigd. De bevelvoe rende offioier te Talzaza (90 K.M. zw. van Figig) seinde dat hij kauonvuur en geweer schoten had gehoord in de richting van Me- nabba, waaruit hij opmaakte dat kolonel Pisrron, die daar staat, was aangevallen. Vijf paaT.ien van de koloDie Pierron wa ren zonder ruitere zijn kamp binnengekro pen. Verkenners berichtten weldra dat een hevig gevecht gaande was. Later bleek dat de Franeche troepen de Harka geheel uiteengedreven hebben met zware verliezen aan beidekanten. De vijand had ruim 125 dooden maar de Franschen UITGAVE DER FIRMA Wed. S= 1 DE JÖNGE-fERWESTte EK VAK f. P„ D'HUU, te Middelburg, niet minder dan 28 en 100 gewonden. Dit is dus het hevigste gevecht dat de Franohen tot dusver moesten leveren. Do harka, die meer dan 2000 voetgangers en 300 ruitere stork was, viel den post van Talzaza den 16sn aan, om half zeven vóór zonsopgang. Het kleino hoopje Fran schen legde bewonderenswaardige geest kracht en dapperheid aan den dag; het verstrooide den vijand niet alleen maar maakte zelfs gevangenen en ontnam den Mooren een vaandel en snelvuurwapeneD, waarbij Fransohe geweren. VERGADERINGEN. Paschen Twee was ook ditmaal wear de dag der vergaderingen. Zoo kwamen de Zeeuwsche Bonden van Jongelingsvereeni- gingen bijeen die welke afdeeling is van bet Nederlandsch Jongelingsverbond ver gaderde te Goes in „De Prins van Oranje", onder voorzitterschap van zijn voorzitter, notaris James, van Sluis die welke is aan gesloten aan den Bond van Jongelingsver- eenigingen op Gereformeerden grondslag, te Middelburg, onder leidiug van zyn pre sident dr. Wagenaar. Omtrent beide vergaderingen vernemen wijuitnemend geslaagd. Gelukkig 1 Van elk dier beide moge eon kort verslag hieronder volgen. Allereerst de Goesche bijeenkomsten. Des morgens, na het zingen van Ps. 146 1 en laatste, sprak de voorz. dhr. L. G. James een kort welkomstwoord, ging daarop voor in gebed, las een gedeelte van 2 Tim. 2 en sprak een opwekkend woord naar aanlei ding van het derde vers van dit hoofdst. „een goed krijgsknecht van Jezns Christus te zijn". Het verslag van den secretaris, dhr. J. de Vriend, wees op vooruitgang. Dat van den penningmeester A. M. C. J. Thomassen, sloot over het afgeloopen jaar met een zeer klein batig saldo, dank zij de dure prov. Bondsdag vorig jaar te Breskens. Door de afd. Zierikzee was do vraag ge steld Is het niet mogelijk een maandblad in onze Prov. voor de C. J. V. te doen ver- schijnen.Na esnige discussie werd besloten dat hot Prov. Comité hiervan de wensehe- lyjtheid en mogelijkheid overwegen zal dat de ringen op hunne vergaderingen hier ook over spreken zullen en or dan later besluiten dienaangaande kunnen worden genomen. Daar de heer Willemsa, bondssecretaris, op de middagvergadering spreken zal wordt het punt 2 voor da middagvergade ringDe socialisten hebben hun 1 Meidag; kunnen wy ook niet een eigen dag hebben, speciaal bestemd voor onze jongemannen nu behandeld. Druk werd hierover ge sproken. Verschillende sprekers spraken de wenschelijkheid uit, doch ook op de groote bezwaren werd gewezen. Inzonder heid 't voorstel om de Zomerfeesten achter wege te laten, ten behoeve van een provin cialen Bondsdag, werd door leden van den ring Goes fel bestreden. Ten slotte werd ook dit punt verwezen naar het onder zoek door het bestuur om op een bestuurs vergadering bijgewoond door afgevaardig den van de betrokken ringen en af deelingen nader te worden behandeld. In de pauze hadden uitvoeringen plaats van de gymnastiek der Goesche vereen. In de Middagvergadering krijgt de h6cr Lens uit Wageningen het woord om eon referaat te leveren over „onze christelijke schrijvers". In een vrij lange inleiding gaat spr. sa de opkomst en het verval van de romantiek in Nederland, waarvan o. a. Van Lennep en Bosboom Tonssaint vertegen woordigers zijn. Verder de richting van 80 die opkomt tegen het conventioneele, dat den voorgaan den tyd kenmerkt en de litte ratuur nieuw, rijk leven geeft. Aan zijn eigenliik onderwerp lomend, toont spr. aan dat Christendom en Kunst zeer wel samen gaan. Kunst is een gave van Gods gemeeno gratie, vandaar is de uitdrukking christe lijke kunst niet juist. Een christelijk schrij ver mag niet den vorm van zijn boek ver- waarloozen maar moet wel degelijk trachten Goes van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent een kunstwerk te leveren. Tusschen de be drijven doet ppr. doel en werking van het nog veel te weinig gesteunde maandblad, „Ons Tijdschrift'1 uitkomen. Ten slotte laat sprekor de bekendste hedendaagsche chr. schrijvers de revue passeeren. Zoo worden in het kort geschetst de ontwikke ling als schrijfster en d8 voornaamste wer ken van Johanna Brenvoort, Enka, Anna v. d. Flier en mej. De Liefde, hunne hoofd deugden en -gebreken genoemd, evenals van Schrijver en Haspels, Boogenbirk en Postmus. Er is een „dagen in bet, Oosten", zegt spr., naar wij hopen de aankondiging van den nieuwen dag. Op dit referaat volgde een korte gedach ten wisseling, waarna de voorzitter referent zyn welverdienden dank bracht en den heer D.Willemse uit Amsterdam,secretaris van het Bondsbestuur, in da gelegenheid stelde nog een kort woord te spreken over de verhouding tot het N. J. V. in de le plaats van de leden persoonlijk. Vereenigingen, ringen, afdeelingen, het zyn allen raderen van een machine, en alles moet meewerken om de zaak beter te doen loopen. Zoo goed een lid vraagtwat nut mij het verbond mag het verbond vragen wat nut gij mij. Afdeeling en verbond kun nen mekaar niet missen. Denk niet, zegt spr., het verbond heeft my niet noodig, wat, met het voorbeeld van een bestuurbaren luchtballon verduidelijkt wordt Nadat dezen spreker eveneens was dank gezegd werd nog gezongen Ps. 68 10 en sloot ds. Steinz met dankzegging. Er werd een collecte gehouden voor het verbond. Des avonds stroomden de jongelingen en tal van begunstigsters en vrienden der Jongelingsvereenigingen naar de Groote Kerk, om de sprekers van dien avond te hooren. Na het zingen van een psalm trad ds. Stegeng8, van W olfertsdijk op, om een kort woord te spreken naar aanleiding van Joh. 20 20 (De discipelen dan warden ver blijd als zy den Heere zagen). Spreker schetste verscheidenheid en overeenstem ming tusschen hen die daar bijeen waren en de tegenstelling tusschen de verleden diügen en de komst des Heeren h«t ver schil tusschen de ware blijdschap die de wereld niet kan naëpen, en de blijdschap zooals de wereld die verstaat, om ton slotte op te webken tot een leven in en bij en voor den Heer, een leven dat staat in het teekon der overwinning. Na het zingen van Gezang 65 8 werden de hoorders verrast op een drietal keurige orgel voordrachten van den bekwamen or ganist der kerk den heer Kooiman, t.w. Denn der Herr vergist die Seinen nicht, van MendelssohnMarche Triromphale, van Lemmeus en een Andante uit de 3de Sonate van Mendelssohn. Alanu trad ds. L. 0. J. James, van Lage Zwaluwe, op, met een niet minder toe passelijke rede naar aanleiding van 1 Oor. 10 12 (Zoo dan wie meent te staaD, zie toe dat hij niet valle) Spreker begon met 'n guitige herinnering aan 'fcgeen een leermeester hem had inge prent omtrent de beteekenis van labiel en s'&biel: een dubbele panlat kruiselings over elkaar gelegd op de vergadertafel bewees dat labiel beteekent „niet in rust of vasten stand"; ©en gewicht op een hellend vlak gezet toonde aan dat stabiel hetzelfde is als onbeweeglijk. Dat labiele is een on geneeslijke ziekte zegt Spreen gevaar voor het leven der JoDgelingsvereenigingen, maar „stabiel", al komt men er langzaam toe, gelijk de begoiia en de geranium die lang staan eer zij bWieu, is 't leven en de kracht der C. J. V. Spreker behandelde aan de hand van 't Schriftwoord deze drie punten Wie staat kan valleD Wie meent te staau moet vallen Wie toeziet behoeft niet te vallen. la een wegsleepend, welsprekend woord legde Spr. dit) uit, en toonde 't aan met voorbeelden Niet dat er een afval der Heiligen zou zijn, maar er is eea vervallen van de waarheid gelijk de Sobrift leert in Hebr. 6 en de „aitgaug" van zoo toeeigen Demas uit de gemeente eu uit de kringen der C. J. V. leert. Spr. verwerpt evenzeer de theorie die leert dat een kind van God niet va'len kan als deHegeliaaDsehewijsho- geertedie het zoeken naar de waarheid voor de waarheid veikiaarl, en twijfel voor ken merk van waarachtig geloof. Van waar achtig gelooiwant het geloof is niet maar een meeniogde tijd van Anaelrous' scholastiek is voorbij die voor alle geloof wetenschappelijke bewijzen stolde. Integendeel het .geloof is het ju'st alleen dat doorgaat tot 's mensehen diepste leven, zóó dat dit leven een geraamte kan worden en toch het geloof onverzwakt blijft. Dat geloof verliest hij wie meent te staan, wie door eigen kracht gelooven kan, wie voor bijziet dat alleeti Ganade enkelen en voet zolen vast maakt wie als Theudas is die meende dat bij iets was, daar hij siefs was. Tegen een zoodanig vallen baat „toe zien". Dat 's niet het sluiten van oog en oor voor de wereld, niet een aioh terug trekken uit het leven, gelijk de kluizenaar de diepe val van den H. AuthoniuB bewijst voldoende dat het daarin niet gelegen is. Maar in het omzien naar een steun om staande te houden naar Christ us, den Stok en Stat van Gods heilverbond. Na het zingen van Gezang 65 4 (rad de heer James van Sluis op, om als voor zitter vatt het Verbond den dank van het Verbond te vertolken tot allen die tot het welslagen van dezen Bondsdag hadden meegewerkt. De, Regelirgsoommissie, de Goesche Jongdingsvereeoiging en ha»r vele vrienden, de. vele toehoorders van dezen avond, de Kerkvoogdij, de organist voor zijn keurig spel, allen werden bedarkt; dooh de spr. mocht niet zwijgen van da velen die hier niet zijn en de wereld die nen, terwijl op hen Davids klacht uitPs. 142 van toepassing is: Niemand bekommert zich over mijne ziel". Ouders die uweu kinderen al 't noodige voor dit leven ver schaft patroons die uwe bedienden zoo goed behandelt naar het uitwendige, waar om onthoudt gij hun het eene noodige? Spr. legt dit woord aan da consciëntie en vraagt grootnren en meerderen steun voor de C. J. V. Uit „The Christianleest spr. eenige cijfars voor, die doeu zien hoezeer Nederland op dit gebied achterstaat bij andere landen. Er zijn in de wereld 7850 jongelingsverecuigicgan, met te zamen 873000 laden en 2864 beroopsarbeiders, ■waarvan slechts 3 in Nederland. De geza menlijke gebouwen der Jongelingsvereeni- gingen vertegenwoordigen e«n waarde van honderd miljoen gulden hoe gering is het aandeel van Nederland biftrin 1 ln Frank rijk bedraagt het nog f685000. Zelfs Nieuw Zeelaud is ons ver vooruit, waar de gebouwen der C. J. V. in een vijftal steden respectievelijk een waarde van f 300000 f60000; f6100; f180000; en f240000 vertegenwoordigen. Spr. eindigde deze goed geslaagde bij eenkomst en Bondsdag met dankzegging staande zong de schare Gezang 96, waarop ds. Stegenga met het uitspreken van den. zegen sloot en de schare door 't krachtig gezang van 't Bondslied door de jongelin gen werd uitgeleid. En nu de Bondsdag van de andere ver eenigingen, die te Middelburg gehouden werd. Deze slaagde niet minder uitnemend. In de morgen vergadering waren ruim 120 jongelingen tegenwoordig. Van de 38 vereenigingen waren \Yol?asrtsdyk,C' liins- plaat, Biezelinge, Oud-Vosmeer, Tholen ea Haamstede afwezig. Dr. Wagenaar o;enda met Fs. 33 1 en het lezen van Hebreëa 12 1 —14 en Sprak j een kort gezellig openingswoord. Daarna las de seoreiarss de notulen, en gaf zijn j verslag dat van voorspoed getuigde Ook het verslag des penoiugmeesics was vrij - we! bemoedigend. Herkozen werd daarna als bestuurslid J. P. Kogelsr, fe Middel- burg, aftredend, mof 34 st. legen 2 si. op J. F. Sieke Cz te Iorseke. BesMen werd het volgend jaar zoo mogelijk, in Bergen op Z -om te erg&lcieo,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1