NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No 170. 1900, Zaterdag 18 Aprs!. 22e jaargang, CHRISTELIJK. HISTORISCH aan die veel werken. Binnenland* 3,~ 3,- 3- 3,- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK ïederen werkdag des avonds. Wed. S. F. uitgave der firma if? 1 DE JONGE-VERWEST- te P.. D'HUU. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Ecd achterstand waarop na de geldram- peu van 1907 wel was gerekenddoeh die den nieuwen minister van financiën wel niet meevallen zal. Kechtsz a-keu. "mclaSësT Qemsngde Berichten. mo TeerGoef san DiDsdeg 130 12.— 5.— J Slot 6.30. Ed. veer 9. |de) 2,30 6,30 Iter-Schelde. 7EEB.T. inkondiging. poortjjd. en naarHans- 0, nam. 3,25. ►orden voorm. geen goe- HDIEM ST. 7.50, 8.20, i 11—, 11.30, 3—, 3.25, >5, 7,15, 7.35, 10, 6.30 7.20, 110.30, 10.50, ,1.40*, 8.50*, 10, 6.30, 7.05, ondaga uit. 'TERDAHT. De Ruyter". Rotterdam, 17 5,— 21 g.dieast 24 9,— 28 11,— IR A A F. ehalve Maan- Antwerpen aorg. 7.n IHELDI". 8,30 11,36' 8,30 12,— 9,- 9,— 710,- 2,— 9,- 10,30 110,11,— 110,— 11- een datum is eede getal ie ITTERDAM. Idelb. v.Rott. ,45 8,45 ,45 8,45 1,45 8>, ,45 o,4 5 1J'o 8,45 j,45 8,45 3,45 8,45 B,45 8,45 p,45 8,45 tlERIKZEE. Izierikcee. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 3,- 3, 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3- 1- 7,30 terug 9,- .11,30 poortijd. o) 6,15d) 6,45 i vertrek van en vm.8,30 orsselen en lorseelen m i uit Neuze i 11 Aug. ■it Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummersn 0,02*. Goes i var. 1—5 regels 40 cent, Iedere regei meei 8 cern. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regeï meer 10 cent. 17 April 1908. Het heeft in de maand Maart slecht geloopen met de Rijksmiddelen. Het totaal is rnim een miljoen lager dan in Maart 1907. Alleen de personeele belasting was 11000, de bedrijfsbelasting f20000, de zoutaeoijns f 1000, de posterijen f 26000 en de Staatsloterij f 67000 hooger. Misr ai de overige middelen leverdan render cpde vermogensbelasting ging i 107000, de suikeraceijns f205000, de ze gelrechten f112000, de registratierechten f85000, het gedistilleerd f80000, de suo- cessiereuhien zells f 331000 achteruit. Door dezen uitslag is de voorsprong der eeiste twee maanden teruggebracht tot een nadeeiig verschil van bijna 7 ton. De totaal-opbrengst van Maart 1907 was f 12.893 384.46 de totaal-opbrengst in Maart 1908 was f 11.805.519 54. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. In de bestuursvergadering van de Vereeniging „Uit het Volkvoor het Volk" alhier, is besloten een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen, voor de schietwedstrijden, uitgeschreven door de sohietvereeniging „Middelburg", die heden een aanvang nemen. G. Qruining, postbode te Sas van Gent, is benoemd tot postbode van Mid delburg op Veere. In de week van 8 tot en met 14 April 1908 zijn ia Zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonk en 6 van diptheritis; te weten: van roodvonk 2 gevallen te Biervliet, 1 te Koudekerke, en 1 te Ove- zandovan diphtheritis 1 geval te Axel, 1 te St. Jansteen, 1 te Middelburg, 2 te Ovezande en 1 te Vlissingen. Helnkenszand. Gisteren vierde het raadslid I. Uiterschout, zijn 70sten jaar dag, onder vele blijken van belangstelling, waaronder ook de burgemeester en ge meenteraad die den jubilarisvereerden met een geschenk, bestaande uit een inktstel met zilver gemonteerd. Tholen In de Woensdagavond gehou den vergadering,der afd. va»n de Vereen, tot chr. verz. van Krankzinnigen m Zeeland alhier, werd tot afgevaardigde van de Alg. Verg. benoemd, de heer W. J. Wolf, Verder werd tot voorzitter gekozen ds. J. Lammertsma, en werd het bestuur uit gebreid van 3 tot 5 leden. In hetzelve werden nu nog gekozen dhr. G, de Kok en Joh. Jansen. Vermoedelijk zal a. s. Paasohmaandag nog'een spreker voor de afdeeling optreden. St. Laurens. Donderdag sloeg alhier langs den Noordweg een voor een veer- wagen bespannen paard van Wed. L. uit Serooskerke op hel. Het paard, dat nog jong was en waarmee voor de eerste maal ter markt werd geredeD, was geschrokken en zou met den wagen in een sloot terecht gekomen zijn, zoo deze niet tegen een boom gereden was. De wagen was evenals bet want zoo gehavend, dat er op een naburige hofstede van F. werd uitgespannen. De inzittende personen kwamen gelukkig met den sobrik vrij, doch een ruim zeventigtal eieren waren door 't ongeval gebroken. Waarde. Voor de eventueel in deze gemeente vanwege het Rijk te houden schietoefeningen tot verhoogÏDg van 'slands weerkracht hebben zioh dertig personen aangemeld. Bii kon. besluit is benoemd tot kapi tein bij het 6e regiment de le luitenant jbr. H. P. v. d. Mieden, adjudant bij het 3e regiment inf. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Rotterdam I ds. W. Lamers aldaar. ~.®|j kon. besluit is, met ingang van Mei, benoemd tot burgemeester der ge- meente Maassluis, C. P. I. Dommisse, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sluis. eieeht ontoerekenbaar verklaring en plaat- sing in een krankzinnigengesticht. Voor den kantonreobter te 's Gra- venhage verscheen vanochtend een man, een leerpliohtwetoverireéer voor hetzon- daarslesseuaartje. Kan d'r niks an doen, meneer de kantonrechter, al breek ik 'ro z'n ribbe, d'n smaiilap, of ik 'm breng, of me vrouw, of me zwager, of me zuster, waar je d'n smaerlap brengt loopt ie wegik heb d'n aap zelf meegebracht m'ceer de kan tonreobter, kent u 't hem vragen. Dat vond de kantonrechter goed. Laat 'm maar eens komen deurwaarder. DeurwaarderHij is weggeloopen. En de beklaagde met z'n triomfante lij kste blik. Wat hè 'kie gezeid. D'n weergaschen aapI Gemoedelijk. Eon ruim 70 jarig boertje uit Bennekom had een strikske opgehaald en was des wege door den veldwachter bekeurd ge worden. Voor het kantongerecht te Wage- ningen hoorde onze vrind voor deze over treding der Jachtwet een boete van f 10 tegen zioh eisohen. Maar dat was hem in 't geheel niet naar den zin. „Tien gulden veur een strikske op m'n eigen land Mer da's tooh veul te veul H.'k al niet sohaaj genog als de kenijne me de knolle opvritte Eu dan, as je gepak wor op je eige land is 't tooh mer de helft O. M. (lachend): „Ik kon ook 40 gulden eisohen Bekl.„O, zoo, da' wist ik niet. Mer 't is tooh te veul. Zie de, ik doej geen dief stal 'k bè de jao'at ok nie verhuurd. En ze loope d'r tooh maor over hen Kantonrechter„Dan kun je ze laten ealangeeren." Bekl.„Nou, zoo wijd wil 'k 't ok nie zuuke. Da's nou wel een bietje arg. Maor tien gulden veur één zoo'n strikske, 't is tooh veul te veul Kaalonreohfer „Dus je wou wat minder hebben Bekl.„Mipder Je most me hcelemaoi viijj laten meneer. Zoo'n ouwe man as ik ben nog te straffen I" KantoDraohter„Ja jong, vrij komen zal tooh niet gaan." Bekl.: „Nou, ziet dan maor's wa-je doei!" Af. De MiddernachtzendeliiJg W. A. Vroegop te Groningen, had in twee dag bladen de Nieuwe Proo. Groninger Cou rant en het Nieuwsblad van het Noorden namens de afdeeling Groningen van de Naderlandsche Middsrnachtzending-ver eeniging, eene advertentie geplaatst, waar bij in 't zedelijk belang der jeugd gewaar schuwd werd tegen 3 met name genoemde personen. Dezen hebben daarop eene aan klacht tegen den heer Vroegop ingediend, tegen wien rechtsingang werd verleend. Niet alleen de afd. Groningen, maar ook 't Hoofdbestuur der Nederlandsche Midder nachtzending staan dhr. Vroegop ter zjjde. Heden werd deze zask voor de rechtbank te Groningen behandeld. De belangstelling van de zijde van het publiek waa zóó groot, dat velen geen plaats in de rechtszaal kon den verkregen. De eisch tegen V. ia 2 dagen gev.-straf. De president, mr. De Sitter, weigerde steeds nan den verdediger vrsgen te stellen omtrent het moreele leven der drie belee- digdo getuigen. Als verdediger van den heer Vroegop trad op de heer mr. Koppe. N.v.d.D. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde P. H., beklaagd van poging tot moord te Nieuwveen op zijn moeder, zijn zuster en twee broertjes, door middel van arsenicum -vergiftiging, tot tien jaar ge vangenisstraf. De ambtenaar van het 0. M. had ge- Van een kreupel paard. Voor den kantonrechter te 's Graven hage versoheen gisterochtend 'n man, die 'c kreupel paard had bestuurd. Over het feit zelf praatte hij zcowat heen, maar hij had het maar over dien ageDt, die hem bekeurd had. „Eu was dat dou voor 'n manier van doen was" vroeg-ie „dat de agent tegen hem zei ik wed met je, dat je paard kreupel is. Maar daar heb ik niet op geantwoord, hoor zóó gek nietwant als ik ja had gezegd, en ik had de weddenschap aan genomen, dan had ie me natuurlijk ge nomen voor overtreding van de loterij wet Er zijn inderdaad in ieder onzer organen twee welonderscheideu krachten die tooh in den grond gelijk aan elkander zijn, de een is alledaagsoh, gewoon, altijd gebruikt, de andere in voorraad opgeborgen, die niet-, tot ontwikkeling komt dan in buitenge wone omstandigheden. Deze waarneming moeBt er ons toe brengen nooit buiten sporigheden te begaan. Het is tooh bij buitensporigheden dat het gebruik der voor- raadskraehten noodig wordt, maar dat die krachten slechts op den langen weg en langzaam hersteld worden, is het duidelijk dat men er zoo zelden mogelijk zijn toe vlucht toe moet nemen, en dit is vooral waar voor den oude van dagen wiens organisme door de jaren is verzwakt. In dien wij een beroep doen op onze voor- raadskraohten komt dit doordat wij ver moeid zijn. Er is een middel dat veroorlooft niet vermoeid te zijn en geen beroep te doen op onze voorraadskraohten. Dat mid del is gebruik te maken van de Pink- pillen, die een ware bron van krachten zijn, zoodra wij ons min of meer vermoeid en gedrukt gevoelen. Eu dit is waar, niet alleen voor hen die lichamelijk vermoeid zijn, maar ook voor hen die geestelijk overwerkt zijn. De Pinkpilien zijn zeer aan te bevelen voer werksters, die er evenveel baat bij zullen vinden als de heer Dirk Zwaan, oud 42 jaren, wonende hoofdstraat 73, te Schiedam, er bij gevonden heeft. Deze schrijft ons „Ik was vermoeid en overwerkt in zulk een mate dat ik genoodzaakt ben geweest mijn werk gedurende 3 weken te onder breken. Ondanks alle zorgen herstelde ik niet. Toen heb ik den goeden inval gehad de Pinkpilien te ntmeu die mij een uit stekende gezondheid hebben weergegeven. Zij hebben mij versterkt en nu ban ik mijn werk zonder vermoeienis doen". De Pinkpilien zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzuoh, algemeene zwakte, maagkwalen. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabiiié, Sieiger, 27, Rot terdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, en voor Goes en omstreken Gebr. Mulder. V erbod invoer hooi en stroo in Pruisen. Blijkens een gisteravond laat ingekomen mededeeling van het Duitsehe gezantschap hier ter stede is de invoer van hooi en stroo uit Nederland in Pruissen tot nader order verboden. Intussohen blijkt de Pruissisohe minister van landbouw bereid adressen van belang hebbenden tot verkrijging van vergunning van bedoelde invoering in gunstige over weging te zullen nemen, wsar het geldt zendingen, die reeds aan de grens of onder weg waren toen het verbod werd uitge vaardigd. Eene inwilliging van dergelijke tot genoemden minister rechtstreeks te riehten verzoeken zal in elk geval slechts in overweging komen voor de zendingen bestemd voor steden en niet voor dio voor het platteland. De minister van buitenlandsehe zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat het zijns inziens de voor keur verdient dat men de bedoelde aan vragen door de belanghebbenden in Pruis- seD, die de zending wachtende zijn, doe stellen en indienen. SiCt) Op Vischdonk onder Rozendaal, is hedeo een groote bosehbraud uitgebroken in de denuenbossohen van deu heer F. Laurijssen te Breda. Het vuur moet reeds hedenmorgen zijn ontstaan en heeft zioh zoo uitgebreid, dat bij het afzenden van dit bericht nog niet asn uitdooven tedenken valt. Over een lengte van meer dan 1000 meter staat alleg in vuur. voot&i het op gaande masthout is een gretig voedsel voor de vlammen. Men vreest voor eenige boer derijtjes die in do omgeving liggen en vooral voor de woning van den bosohwaoh- ter KuyBterraatis, die door bossohen om geven is. De oorzaak is nog onbekend. f N. E. C Een medewerker van het Hbl. sobrijft Gisteren met de „eleotrisohe" van Haar lem komende, zag ik bij Halfweg en later boven de slatuintjes de eerste zwaluwen vliegen. Het weer was ontegenzeggelijk wat zachter geworden, en ia verband met de beweerde profetische gaven dezer „Lenteboden" vleien wij ons gaarne met de hoop, dat de zwaluwtjes het inderdaad weten. Onder Oud-Gabtel, op Knivezand, is hedennacht ingebroken bij den land bouwer C. A. Omstreeks 12 uur hoorde de bewoner gedruisch aan de ramen, waarom hij op stond om te gaan zien wat er gaande was. Toen hij ia een voorkamer kwain, z sg hij, dat het raam pl.m. een halven meter om hoog geschoven was. Daar het lichte csean was kon hij drie personen zien, welke moeite deden niet ontdekt te worden, doeh, zioh ontdekt ziende, schoten zij met een of ander vuurwapen waardoor C. A. een kogel in het been kreeg. Daarop namen alle drie de vluoht. C. A heeft echter geen dor inbrekers kunnen herkennen. (N. E. C Een slachtoffer van den inktwerper. Een soldaat van het 7e regiment infan terie die een dezer avonden te veel naar een tweetal dienstmeisjes had gekeken, is slachtoffer geworden van de inktwerper- historie. De meisjes meenden namelijk dat de zoon van Mars wat al te geheimzinnig deed en deelden aan het bureau roede, dat zij den gansobea avond waren achter volgd door een kleinen, dikken infanterist met een blond opgedraaid kneveltje. On middellijk ging de recherche op onderzoek uit. Spoedig werd de man in quaestie gevonden, wien de beide meisjes herken den. Hierna werd de infanterist gecon- frouteert met alle dames, wier Aleeding in den Iaatsten lijd door den inktwerper bezoedeld werd. Geen der dames her kende in den infanterist den inktwerper, waarna de man weer kon inrukken. Dinsdagnacht te circa 12 uur ontdekte oen agent van politie tB Haarlem onraad op het terrein der Haarlemsche gomwas- scherij. Spoedig waarschuwde deze den nabjjzijnden politiepost aan het Kennemer- plein,waarop verscheidene agenten, inmid- dals ter plaatse gekomen, het Psoenixter- rein omsingelden. Weldra zegen zij van daar oen persoon vluchten, die terstond werd 'gearresteerd. Een ter plaatse inge steld onderzoek bracht aan het licht dat 'n ruit van een der ramen van het kantoor der gorawasscherij was uitgesneden, dat een binnendeur in het gebouw toegang gevende tot het, kantoor was opengebroken en dat tevens vier lessenaars waren geforceerd en openstonden. Bljikbaar heeft de dief of wal inbreker niets van zijD gading ontdekt. Er wordt tenminste niets vermist. Hij had da braak gepleegd mat in het gebouw aanwe zige gereedschappen, en waa in het bezit van een aantal sleutels. O. H. Ct. Na herstemming is als weihouder van Leeuwarderadeel gekozen dbrDekinga te Lekburn, sociaal-democraat. Dit is do tweede sociaal-democratische wethouder in ons land. Meo meldt uit 'S-Hertogenbosch aan De Tijd: Niet alleen is Noord-Brabant rijk aan allerlei eeuwenoude gebruiken, die samen gaan met verschillende kerkelijke feesten, nasar ook aan sagen en legenden ontbreekt het niet. Zoo werd heden onze wetenschap id da* opzicht weer wat rijker. Vandaag namelijk toonde mij iemand de helft van een gisteren gekookt ai, dat er uitzag alsof het pes was gelegd. Niets bijzonders, zal de lezer zeggen, want dat is zoo roet aile versohe eieren. Jawel Maar dat ei had da bijzonderheid, dat bet. niet vau vandaag of gisteren was, maar dat het reeds ver leden jaar op Witten Donderdag was gelegd. Het volksgeloof namelijk zegt, dat eieren, dia op Witten Donderdag zijn ge legd, niet aan bederf ondeiherig ziin, en ais bewijs daarvan toorde ons de man het kersvereohe ei, dat verleden jaar Witte Donderdag het levenslicht had aanschouwd en thans gekookt, er uitzog als een eoht versoh ei. Waarom hij ons de helft maar toonde? Omdat hij zich door het- opeten der andere helft had willen overtuigen en overtuigd bsd, dat ook de smaak van het merkwaardige ei nog puik was. Wie het niet gelooven wil, ceuse de protf, nasar het ei moet beslist een van Witten Donder dag zijn. In alle geval, de legende blijft er niet te minder naïef om en zal wel voOTfspruiten uit den eenvoud onzer voor vaderen. Bij een nalatigen befaler, wonende in de Buitenstraat te Tilburg, was door een deurwaarder beslag gelegd en een bewaarder aangesteld. Toen deze laatste Woensdagmorgen van koude wakkerwerd, bespeurde hij dat alle deuren open stonden en do bewoners met bunnen gansohen inventaris er van door waren. Millioenen-erfenis. Men meldt uit Zalt-Bommel In het „Weekblad voor Privaatrecht, Notaris-ambt en Registratie" schrijft notariH Kolff, alhier, dat te zijnen kantore niets bekend is van de miliioeoen-erfsnis Creiier- Van Dijk, en verzoekt bij zijn ambtege- nooten beleefd, om geen erfenis-liefhebbers meer te zenden om inlichtingen en hem niet meer te sohrjjven, oin te hunne kan toren gelden van die millioenes op hypo theek te plaatsen. Inderdaad zijn hier ter stede een paar liefhebbers geweest. De goede mensohen waren geheel van streek. Erg zenuwachtig Btapten ze de omnibus uit, eo, het air van millionnair vergetend, be landden ze allereerst in een banketbak kerswinkel, waar ze nu al terend op de nog te ontvangen duifjes de noodige koeveelhoid „lekkers voor de vrouw" in sloegen. Eu passant informeerden se bij den bakker, of die ook wist in handen vaa welken notaris „de milüoenen-eifeEis" was. Ja zegt deze men zegt, in handen v&n notaris Kolff, maar hier in Bommel houdt men over 't algemeen de heele ge schiedenis voor een Aprilgrap. „Erm grap?" Beide adspirant-miilioncairs waren op bet hooren daarvan zeer ontstemd en ais ze vooruit geweten hadden hoe Bomme- laars er over dachten, dan ha-i de bakker aan hen bepaald voor geen cent verkocht. De eene koa van verontwaardiging niet meer spreken, ea de ander traehtfe deri bakker aan zijn verstand te brecgeo, öat da zaak tooh weikeiijk serieus was, want de Bossche Courantechreef zus. hot he.»en'er Dagblad zoo, en de Proo 'Zuuu<.ke. e» ■"V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1