No 167. 1906 Woensdag 15 April 22e Jaargarg, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. SHRiSTELUK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed a 1 DE JONGE-VERWEST te Goes f, P. D'HUM, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN Werkloozenverzekering in België. rEITILLETOÏT. Het verdachte pak. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN ii mimi van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cenu Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regeï meer 10 cent. De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. In 1901 werd te Gent de eerste werk loozenverzekering van gemeentewege inge voerd het Gentsche stelsel. Thans zijn er ïn België 14 van dezelfde vereenigingen (fondsen of kassen). De ondersteuning geechiedt vijfderlei. lo. Werkloozen ontvangen 'n bijslag zoo lid eener vakvereeniging zijn welke bij de kas is aangesloten, en zelf hare leden bij werkloosheid ondersteunt. 2o. Wordt een bijslag toegBkend aan werkloozen, die tegen dat de werkloosheid komt hebben gespaard, en dan een gedeelte van het gespaarde komen terughalen. So. Spaarvereenigingen krijgen een bij slag, wanneer zij bet sparen tegen den tijd der werkloosheid by hunne leden bevor deren. 4o. Aan niet by een vakvereeniging aan gesloten werkloozen wordt een willekeu rige ondersteuning verleend. 5o. Vakvereenigingen ontvangen een byslag, wanneer zy zeiven een werkloozen- kae hebben. In 1906 bedroeg het aantal werklozen kassen 14het aantal aan die kassen of fondsen aangesloten gemeenten 25het aantal aangesloten vereenigingen 229 werd door de vakvereenigingen uitgekeerd 89719 francsde bijslag der gemeentekas een bedroeg 46663 francshet aantal on- derstennde werkloozen was 5019 de on dersteuning liep over 72000 dagen. Van de 229 vakvereenigingen waren 11 betreffende de voedingsmiddelen, 19 textiel industrie, 3 confectie bedrijven, 76 bouw vakken, 15 huiden-en lederbewerkiDg, 13 tabakeindustrie, 28 metaalindustrie, 1 pa pierindustrie, 30 typographeu, 15 instru In een der grootste straten van de stad Hamburg, daar, waar de groote, hechte koopmanshuizen van den vroegeren en togenwoordigen rijkdom en de soliditeit van den Hamburgschen handel getuigen, was het in het begin dezer eeuw in een dier groote huizen bjjzonder stil. Het was Zondag. Het gezin van den ryken eigenaar was in het begin van den zomer naar een buitengoed gegaan, om ver van het gewoel der groote stad het aangename en ver- frisschende buitenleven te genieten. Alleen de koopman zelf zorgde door de week met zijne gewone stiptheid voor de beurszaken en voor zijn druk kantoor alsmede voor de werkzaamheden in het pakhuis achter in den tninmaar heden was alles in rust. De koopman was gisterenavond reeds ver trokken naar zyn landgoed en had het huis aan de oude huishoudster Anna toever trouwd. Alles in huis getuigde van groote zinde lijkheid en orde. De bovenkamers waren gesloten en de sleutels in versekerde be waring. In de groote marmeren vestibule was in geen'hoek een stofje te ontdekken, en in het kleine kamertje daarnaast, dat Anna bewoonde, zag alles er even ordelijk uit. Hier stond haar bed met helderwitte lakens en daarnaast de ouderwetsche linnenkast. Aan den wand hing de beeltenis van den Heiland en nog eenige andere schilderijen, bijbelsohe tafereelen voorstellende, alsmede het portret van haar overledeD echtgenoot. Voor het venster stond de tafel en een oude leuningstoel, eeD erfstuk afkomstig van de voorouders der familie. Na de drukke dagen der week kwam het groote huis de oudeAnnazeereenzaam voor. Toch hinderde dit haar niet, want zij vreesde God den Heer en kende de spreuk #De Wachter Israëls slaapt of sluimert tfieb" Ook kpp hkhr iö het hëobfé, van mentmakers, 4- transportarbeiders,? dienst boden, 1 kappersbedienden en 6 diverse vakken. Men kan derhalve niet zeggen dat deze verzekering in dit land van industrie een hooge vlucht neemt. Het spaarstelsel (zie 2e en 3e) ie mislukt. Aan individueels spaarders werd in 1906 38 francs uitgekeerd, terwijl dit in 1904 nog bijna 100 francs bedroeg. Alleen in Gent is aan een spaarvereeni- ging in 1906 nog 2557 francs uitgekeerd. En onverdacht vrijzinnige bladen verzeke ren dat dit stelsel in zijn mislukking door sommige misbruiken nog schadelijk is ge bleken. In slechts vier gemeenten is een geringe ondersteuning uitgekeerd aan werkloozen door tusschenkomst van vakvereenigingen (zie 4e). De gemeente Luik keert jaarlijks 1000 francs aan vakvereenigingen uit. Totaal is door de verschillende gemeenten langs dien weg 59 duizend francs in 1906 uitgekeerd. Ook in Frankrijk zijn de resultaten zeer onbevredigend. Daar is een ondersteuning van staatswege. Wij zullen onze lezers niet met cijfers vermoeien. Wij bepalen ons er alleen toe om te herhalen wat wij reeds vroeger schreven, dat wij de allereerste proeven, waar men nu pas in enkele plaatsen, zoo hier als in het buitenland, aan toe is, met belangstelling willen volgen, doch vol strekt onbevoegd zyn nu reeds een oordeel uit te spreken over de wijze waarop het groote gevaar der werkloosheid in de naaste toekomst onder ons kan worden ge keerd. 14 April 1908. Wij herinneren nog eens aan de bepaling der kieswet, volgens welke tot en met Woensdag 15 April een ieder bevoegd is bij het gemeentebestuur verbetering van deuren, luiken en sloten goed voorziene huis geen gevaar dreigen overdag was het in de straat levendig en 's nachts waakte de goede, oude nachtwacht met spietB en ratel. Zoo zat zij behagelijk in haar ka mertje voor het venster. Zij zag de men- sohen hunne huizen verlaten en Daar de kerk gaan zij zuchtte omdat zij zioh niet onder die kerkgangers bevond, maar dit moedigde haar te me6r aan den Heere te dienen zoo goed zij kon. Zij nam dan haar ouden Bijbel van de plank, wisekte haar hoornen bril af en maakte zioh gereed om een hoofdstuk te lezen. Hoe verkwikte Gods Woord het oudje! Men is dan weer geheel anders te moede, Gods Woord heeft toch eene bijzondere kraoht" daoht zij. Inmiddels keerden ook de keTkgaDgers weer huiswaarts. Sommigen zagen naar het venstier en knikten de goedhartige Anna vriendelijk toe, en deze verzuimde niet deze of gene vriendin door het open venster een paar woorden toe te spreken. Vervolgens maakte zij haar besoheiden middagmaal gereed en na den Gever van alle goede gaven hartelijk gedankt te heb ben, deed zij in haren gemakkelijken leuningstoel een dutje van een halfuur. Daarop volgde een kop koffie, waarop zij het zich zoo aangenaam mogelijk trachtte te maken. Maar hoe langzaam kropen da uren voort 1 Op straat begon het trouwens weer levendig te worden. Vele vrienden an buren gingen in Zondagsgewaad het venster voorbij, om des namiddags buiteu de stadspoorten iets van Gods sohoone natuur te zien of bun vrienden te bezoeken. Maar spoedig werd het op straat weer stil. Toen nam zij haren Bijbel weer ter hand, om Dog een hoofdstuk te lezeD, waar bij eohter niet verzwegen mag worden datzij een paar malen indommelde en tot haar eigen leedwezen eindelijk insliep, want het was een warme dag en het huis lag op de zonzijde. Zoo was het eindelijk omstreeks zes uur geworden* toen zij plotseling ietg voor de huiêdeuf hooide rolléü, ter «-ijl er teveüê de door dat bestuur vastgestelde kiezers lijst te vragen op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. De verzoeken om verbetering van de kiezerslijst worden, met dc bijgevoegde bewijsstukken, dadelijk toten met Dinsdag 21 April voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage neergelegd. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk en uiter lijk Donderdag 23 April aan het gemeente bestuur ingediend worden. Tol en met Dinsdag 21 April nog ligt. ook de nieuwe kiezerslijst op de secretarie? der gemeente voor een ieder ter inzage. De nieuwe kiezerslijst is, tegen betaling der kosten, in afschrift of druk verkrijg baar. In een artikel „Vertraging'' eohrijft Het Volk een en ander aan 't adres der Link- sohe oritici, met name De Vaderlander (het blad vaa Roodhuijzen), die aan de sociaal democraten den stilstand op wetgevend gebied verwijten, wijl zij v. Rapparés begrooting verwierpen. Het Volk antwoordt onder meer „dat de weifelmoedige houding van het vrijzinnige ministerie zelf zijn val beeft veroorzaakt en „dat het ministerie-Da Meester niet weg gezonden zou zijn als het zijn beloften had gehouden". „Als straks", zoo vraagt het blad, „in 1909 de kerkelijken bon ontwerpen weer ingediend hebben, zal dit dan voor de Libera'e Unie een reden zijn om Heems kerk te laten zitten aan het roer Zoo neeD, dan zullen de kerkelijken de beeren kunnen herinneren aan de verwijten van De Vaderlander''. En van minister Veegens, den man die, toen 't ministerie-Kuyper nog geen acht maanden aan het roer was, vroeg waar flink aan de deur werd geklopt. Voor" ziehtig opende Anna het venster en zag vier mannen met een handwagen, waarop een groot, in linnen genaaid pak lag. „Dit pak moeten wij hier afleveren", zeide een der mannen. „Aob, lieven tijd, het pakhuis is immers des Zondags gesloten, en niet een der werk lieden is hier", antwoordde Anna. „Wij zullen het pak wel zoo lang in de gang zetten, tot morgen dearbeiderskoroen. Er zit tabak in en de zak is van gewicht", antwoordde de man. Anna ontsloot de zware huisdeur. De vier mannen droegen het pak voorzichtig naar binnen en plaateten het tegen den muur juist tegenover de deur van het kamertje. De spr. gaf Anna den vrachtbrief, groette haar en vertrok. De zware huisdeur viel weor in het slot en alles was weer even stil als vroeger. Maar Anna kon een onaange naam gevoel niet van zich afzetten. De angst van dien morgen beving haar weer, zij wist zelve niet waarom. Zy dacht asm de mannen en zag naar het pakmaar kon niets verdachts ontdekken en toch de onaangename gewaarwording bleef haar by. „Ik ben hier ook zoo geheel alleen", mompelde zy. Zoo was 't avond geworden. Op straat werd het weer levendig, van de terugkeerende wandelaars. Een vriendin, die in oen afgelegen gedeelte der stad woonde en die zij in lang niet gezien had, bracht haar nog een bezoek. Zij was Anna ten hoogste welkom en kwam als geroepen. Veel hadden zij elkander te vertellen, vooral uit den goeden ouden tijd en over vele oude vrienden en bekenden, waarvan er reeds velen by den Beere waren, evenals haar man. Ook bespraken zy de tegenwoordige booze tyden en menschen waarby Anna menige zucht ontsnapte. De goede vriendin moest absoluut blyven theedrinken, of schoon zij stellig verklaarde naar huis te moeten. Eindelijk vermaande hen de ratel van den nachtwacht, wiens ruwe stem tevens riep; „tien hééft de kiek, de klók heeft blijven uw sociale wetsontwerpen? schrijft zij„Mr. Veegens kwam schande lijk iaat met ziektewet en ouderdoms- verzekering, gaf in afmenbaren tijd per week op 70 jarigen leeftijd. Er is wel reden om te snoeven, daar in den vrijzinnigen hoek". Met deze verwijten wordt de spotlach van Roodhuijzen met zijn „"Wat heeft nu een dooie aan een rijksdaalder door de eigen vrienden die bem in 1905 toejuichten, nog voor 1909 in het land is, gewroken. Waarom Pasehen op 19 April vröeger schreven wij, dat het schrikkel jaar ingesteld werd op het concilie van Nieea in het jaar 325 na de geboorle van Christus. Op die belangrijke vergadering der geestelijkheid werd ook bepaald, op welken datum van ieder jaar de ohristen- volken het Paasehfrest zouden vieren, j Men kon geen vasten datum aangeven, daar de datum elk jaar één, soms twee dagen (schrikkeljaar) verspringen en men het opstandingsfeest steeds op een Zondag wensehte te vieren. Daarom werd bepaald, dat het Pasehen zou zijn op den Zondag, die volgt op de eerste volle maan na het begin der Lente (21 Maar!). Is het dus 21 Maart juist volle maan en valt de 22 Maart op een Zondag, zoo is dit de vroegste datum, waarop het Paschen kan zijn. Dit geschiedde het laals'' in het jaar 1818in de eerste honderd jaar zal zich dit eohter niet meer voordoen. De uiterste datum heeft men als op 21 Maart des jaars de volle maan juist voorby is. De eerstvolgende volle maan heeft men dan op 19 April. Valt deze datum op een Maandag, zoo is 't 25 April eerst Paschen. Dit was het laatst in 1886 en het zal weer zoo zyn in het jaar 1943. De twee uiterste datums, waarop het Paascbfeest gevierd wordt, zyn dus 22 Maart en 25 April. tien dat het tijd werd om zich ter ruste te begeven. Aoh ja, het is al tien uur, en nu moet ik werkelyk weg," verklaarde de vriendin be sloten. Nog een paar woorden tot besluit, want zonder dat gaat het afscheid nemen tuaschen twee vriendinnen niet, nog weer een paar woorden in de buitendeur en de vriendin spoedde zich huiswaarts, terwijl Anna zorgvuldig de deur sloot, de zware grendels er op schoof en de vensterluiken bevestigde om veilig te zyn voor booze menschen. Maar onbegrijpelijker wyze keerde het angstige gevoel we8r, dat zy onder het ver trouwelijk gesprek geheel vergeten had. Luisterhoorde zy daar niet wat in de vestibule Maar neen, alles was stil, alleen de oude klok tikte luid. Zij had het zich zekar verbeeld. Anna las nog een hoofdstuk uit haren Bijbel en stelde zich in een vurig gebed onder de hoede van den wachter Israëls,die slaapt noch sluimert. Daarna stak zy haar nachtlampje aan plaatste het groene licht scherm er voor en legde zich te bed. Daar hst warm was, liet zij de deur openstaan, zoodat zij het pak in de vestibule kon zien. Zy kon echter niet slepen, telkeus moest zy weer naar het pak zien en haar angst nam steeds toe Zij hoorde den toreBklok van de naburige Katharinakerk elf uur slaan on terstond daarop de stem van den nachtwacht en zijn ratel alsmede zyn zwa- ren stap, voorby het buis. De nabijheid van den nachtwacht stelde haar eenigszins gerust, zoodat zij eindelijk de oogen sloot. Maar door bet slaan van de torenklok die het uur van middernacht aankondigde, ontwaakte zij reeds weer uit een onrustigen droom. Nu was het met het slapen gedaan. Zoo ongeveer een kwartier zal zij nog gelegen hebben, toen zij leven hoorde in da veslibule en wel in het pak. Met strakke, wijd geopende oogen zag zij naar 'tpak. Wat was da 'j Zij zag en hoorde, dat een blank soherp njeé, bipnen in het pak, het linnen door- j Nu zal ieder wel begrypen, waarom het dit jaar op 19 April Paschen is. Het is volle maan nu a. s. Donderdag 16 April, dus is de daaropvolgende Zondag Paaschfeest. Zoo zal het volgende jaar Psschen zyn op 11 April en in het jaar 1910 op 27 Maart. Nog een dubbelrijm uit den Napoleon- tiohen tijd Ik zweer van harte af De Prins tot in het graf, Dus lach ik en bespot Prins Willem zijn gebod 'k Verfoei ook meer en meer Den Prins als opperheer. En uit ons land moet voort Die naar Prins Willem hoort Al wie is Prinsgezind Die is een duivelskind. De Keizer cn zijn wet Is in mijn hart gezet Die voor Napoleon is Gaat zeker en gewis Napoleons geslacht Bescherm ik met mijn macht Die Napoleon eert en mint Die is mijn beste vrind Dat hij de hemel erft Die voor Napoleon sterft. Handelsblad Met blijde verrassing is in onze kringen de uitslag der verkiezing voor eeu lid van den gemeenteraad van Vlissingen in het derde distriot vernomen. Tot op heden had het derdo distriot de reputatie een onneembare veste te zijn voor rechts. En nog gelooft niemand dat reohtaohe stemmen alleen den beer Tichelman, den candidaat der reohtsche partijen een zetel in den raad van Vlissingen hebben geleverd. Do uitsleg ven deze verk'ezing levert een keer te meer het bewijs dat de politieke wereld, evenmin als die dor natuur ooit in rust is. Veraenigt u, organiseert u, is hel wacht woord en het is onmisbaar. Zonder vereenigen, zonder organisatie verspilt ge doelloos uw krachten, werpt ge uw stem in letterlijken zin weg. sneed, en vlugger dan men het vertellen k&o, kroop er stil en behendig een kerel uit als een boom, die woest om zioh heen zag. Instinktmatig sloot Anna de oogen eene goede gedachte, zeide hearzioh slapend te houden, terwijl zij in deze ver schrikkelijke oogenblikken den Heere vurig bad om hulp. Zij hoorde den vreeso- lijken man haar bed naderen, zij voelde zijn adem, toen hij zich over haar heen boog om te onderzoeken of zij wel werke lijk sliep. Bij de minste beweging had hij haar ongetwijfeld gedood. Maar God gaf haar tegenwoordigheid van geest, om niet te beveD, en Gods engel weerhield zijne hand. Hij verliet het bed weer, stak een dievenlantaren aan en begon het huis te doorzoeken. Geen slot weerstond zijnen werktuigen. Hij ging het kantoor binnen, alsook de bovenkamers en droeg stil en behendig alles wat waarde had naar de vestibule. Daarna opende hij voorzichtig de deur en op den drempel staande, gaf hy door een schel gefluit zijnen medeplich tigen het afgesproken teeken. Anna was hem met de oogen gevolgd. Toen bij daar nu in de deur stond, nam zij plotseling een kloek besluit. Met den moed der wanhoop sprong zij haar bed uit en stiet met inspanning van allo krachten den man, d'e niets vermoedde, in den rug, zoodat deze bij de stoep neer op de straat tuimelde. Oogenblikkelijk sloeg zij de deur toe, wierp slot en grendels er op en vloog met de sraelbeid van den wind de trap op naar de eerste verdieping. Hier rukte zij een venster open en schreeuwde doordringend om hulp, die dan ook spoe dig verscheen in do gedaante van den nachtwacht. "Wie staat niet verbaeed bver den moed dezer vrouw, dezer god vreezende, trouwe, verstandige en kordate huishoudster P Wie ziet ook hierin niet de hand des Heeren en de waakzaamheid zijner heiliae erge- len? Wei hem, die zïeh onder Zijne be. soherming stelt, bij zal ongedeerd blijven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1