1IELS No, 165. 1908. N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND mbtenaar, Maandag 13 April 22e Jaargang, CjKoOJ» Lammeren F" GHRISTELIJK- HISTORISCH i ZEN land c. a. WHUI8 'iiin, 8 Mm houten ik P P adpagend Ï1ÏT ^rgelijks. K H, bur. oudster VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. f. P. D'HÖIJ, t@ Middelburg. UIT DE PROVINCIE. Goes PRIJS DER ADVERTENTIES II e ehts z a, li e u. Binnenland. Gemengde Berichten. 7 BGi r. de hofstede jorstad, Goes. id). Waterschap sollicitanten nadere goed- je kennis van «verdediging >t het binnen- P- adres, onder ïwoordige en s zenden vóór erst-onderge- e. L908. voornoemd, iG, Dijkgraaf. Ontv.-Griffier. K oomgaard, 27 Centiaren, neente Krab den eigenaar tingen te be- bij den on- Kruiningen SCHRAM. ooskerke (W.) iiggekerke. ïe talf bij do Zoutelande. ek., en steeds bij Meliskerke. remeldinge. SSEN, Noord- (Walcheren), inbaas. 1 persoon n als nend persoon, :erij. mperland. rwest - Goe». IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkeie nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EK VAM 11 April 1908. Kiezerslijsten. Mogen wij nog eens er op aandringen, dat, vooral op do dorpen, ieder belang hebbende eens ga kijken of hij op de Kiezerslijst staat. Wie er niet op staat, en meent er wel op te moeten, kan dit bij ongezegeld sckriiven, mits vóór 15 Aprilaanvragen bij Burgemeester en Wethouders in zijn gemeente. Van de familie". Het Volk meldt den uitslag der raads verkiezing te Vliesingen en voegt eraan toe bij de herstemming stemden de sooi- aal-democraten officieel den liberalen can- didaat. B?j de Statenverkiezing in Rotterdam IV waar de liberaal gekozen werd, gesehiedde dit ook met de, trouwens noodzakelijke en niet te verwonderen hulp der sociaal democraten. Te Enschede werd de „uitzuiger-kapita list" (zoo heet hij in socialistische scheid- taal) Van Heek door den steun der sociaal democraten gekozen. In Den Haag I trof hetzelf ds voorrecht voor den gemeenteraad, door dezelfde oor zaak den „petroleumkoning" Deen Hoe rijmt zich dit te zaam,dat de sociaal democraat den kapitalist haat en toch hem naar den Raad of in Staten of Kamer brengt, ja zelfs in al deze colleges aan deze „uitzuigers"-partij desnoods de meerder heid zou verschaffen? Dat zal ik u zeggen, zegt Het Volk. „Een niet-kapitalist, die reactionaire gemeente-politiek drijft, moet door ons aohter gesteld worden bij een kapitalist van wie krachtens zijn party verband en krachtens zijn program, althans iets beters verwacht moet worden." Ja juist. Dat moet. Niet alleen voor den Raad, maar ook voor Staten en Kamer! Hebben daarom de sociaal-democraten te Utrecht in 1905 voor de Kamer zelfs ge stemd op het //aarts-conservatief" „oude heertje" v. Karnebeek, en met de „kapita listen" gedanst van plezier bij diens ver kiezing Hebben zy daarom zoo menigen gehaten kapitalist in de Staten gebracht Moet daarom desnoods 'n gemeenteraad in zijn meerderheid uit „Denen" bestaan Kaar vloekt hiertegen nu niet het feit dat ook piet-kapitalisten, die geen reactionaire politiek dryven, als bijvoorbeeld Douwes te Amsterdam, De Wilde te Den Haag, v. d. Pols te Rotterdam, al evenmin door haar gesteund zijn Maar daar zit het 'm dan ook niet in. Het zit 'm hierin dat ook zelfs bij den sociaal-democraat het bloed kruipt, waar het niet gaan kanen //in elk geval van de familie" ook voor hem de leus wordt, wan neer de voorkeur voor een conservatieven kapitalist boven een vooruitstrevenden „christen-staatsman" moet worden ver dedigd. Want christendom en sociaal-democratie gaan nooit samen. Zy zyn trouwens onver- eenigbaar. In de stembus-praktijken der sociaal democraten ligt het bewijs. De gemeenteraden zijn nog niet een stemmig in hunne opvatting omtrent de weneohelijkheid van eteunbieding door subsidie aan de Chr. bewaarsoholen. Te Zierikzee heeft, naar De Graafschap per meldt, de liberale gemeenteraad, die f 100 subsidie aan een neutrale bewaar school verleent, een aanvraag om f 75 sub sidie voor do christ. bewaarschool aldaar afgewezen. De wet verplicht de gemeenten niet tot subsidieering van 't bewaarschool-onder wijs. Doch als de gemeenten subsidie geven aan een neutrale bewaarschool, vordert, dunkt ons, het recht dat ook de chr. be waarschool subsidie ontvange. Dat een liberaal gemeenteraadslid te Zierikzee beweerde dat aan san chr. be waarschool //dogma's" geleerd worden, be wijst alleen dat de man niet op de hoogteis. Da gemeenteraden van Arnhem, Win terswijk en Groningen hebben eveneens 'n dergelijke billijke aanvraag afgewezen terwijl die van Rotterdam en Deventer, immers ook in hun meerderheid liberaal, tot subsidieering der chr. bewaarscholen besloten. Dit geeft moed, dat men ook elders wel eens tot andere inzichten komt. Ook te Zierikzee, waar chr. onderwijs, ook christ. bewaarschool-onderwijs, zoo broodnoodig is. nisatie-voorstel bedoeld wordt, naar onze bescheiden meening broodnoodig. De poging om te geraken tot een organi satie van anti-revolutionaire gemeente raadsleden wordt ook door ons van harte toegejuicht. Wat onze Zuid-Hollandsche vrienden beoogen - een organisatie voor ons geheele land, heeft onze volle sympathie. Laten er ook uit onze provincie velen ter vergadering opgaan, waar de allereerste plannen kunnen worden besprokende eerste lijnen kunnen getrokken worden, waarlangs, zy 't ook langzaam, kan worden voortgeschreden. Niet om de anti-revolutionaire gemeente raadsleden te binden door allerlei bepa lingen en afspraken, of één voorschrift te stellen dat voor Amsterdam en Texel, of, wil men, voor Middelburg en 's-Heer Abts- kerke gelykelyk golden zal. Eenvormigheid zou ook hier de vloek van het leven zyn. Maar om bspaalde punten te bespreken, waarop eenheid van handeling wel 't meest gewenscht zou zijn. Wie de weinige gemeenteraadsverslsg6n uit enkele gemeenten, bijvoorbeeld op Zuid Baveland, in ons blad, volgt, zal zich by vergelijking wel eens de vraag hebben ge steld, wis nu, hetzij in de verdediging, hetzij in de bestrijding van eeuig bepaald voorstel, het gelijk aan zyn zyde heeft. Wie bijvoorbeeld leest dat de heer Voge laar, van Krabbendyke, het mot zekere warmte, opnam voor het anti-revolutionair beginsel dat de gehuwde vrouw in het huisgezin behoort, om, hetzy voor haai man, hetzij voor man en kinderen te zorgen, en zioh te wijden aan de opvoeding van eigen kroost; en hem op dien grond, onzes inziens terecht1, tegen het- verleenen van verlof met behoud van salaris aan gehuwde onderwijzeressen op gezette tijden, hoort protesteeren; terwijl in 'n andere gemeente, ook van anti-rev. zijde in den Raad zelfs het initiatief genomen wordt om dergelijke leerkrachten het volle salaris uit te keeren, die slaakt allicht de verzuchtingoch, waren wij ook in onze provinoie maar een dergelijke organisatie van antirevolutio naire gemeenteraadsleden rijk. Hoe zou er door broederlijke samensprekiug tussohen dezulken nog op menige quaestie, waarin zij in den grond hetzelfde denken en be doelen, een licht kunnen opgaan, waarbij bet rechte inzicht, niet alleen bij de theo retische poneering, maar ook bij de prae- tische toepassing zoo noodig, verkregen wordt. Daarom gelooven wij't het best dat een dergelijke organisatie plaatselijk beginne, en zioh dan van lieverlee uitbreide, eerst ringsgewijze, daarna provinciaal, opdat 't ten slotte uitgroeie tot een nationale kracht; en dus niet worde opgetreden met een ven bovenaf opgelegd program, maar naar een van onder op uit de aotie der gezamenlijke kringen opgekomen program gestreefd worde. Op de kennis van de grondwaarheden van Gezag en Recht en Belijdenis behoeft 't niet aan te komen. Die is eren de basis voor vruchtbare saamwerking is er derhalve. Maar op de eiechen der prak tijk, op de toepassing dier kennis, op de indraging der beginselen in de plaatselijke verordeningen komt 'taaD; en daarbjj is hetgeen door de voorstellers van het orga- Uit de Tweede Kamer. Verschillende adressen werden behan deld, o.a een van zekeren Alberts,indertijd vrijwilliger by het instructiebataljon te Kampen, van wien spoedig bleek, dat hij niet voor den militairen dienst geschikt was. Zoo ongeveer 19 malen in een jaar werd hij gestraft. Niet eervol ontslag was het eind. De vader beklaagt zich nu daar over in een adres. Hy zegt, dat zyn zoon, die ziek werd tengevolge van al die straf, moest boeten ja wel voor ongeoorloofde handelingen, maar dan toch voor daden, waaavoor hy op alle mogelijke wiize werd geprovoceerd. Het oneervol ontslag was dus volgens dien vader het gevolg van wat dhr. Limburg zou noemen „provocaties" of wat gewoonlijk noemt „pesten". Het geval werd ampel en breed besproken, vooral door de heeren Thomson en Ter Laan. De commissie in deze zaak heeft by monde van dhr. Limburg het volgende gerapporteerd en verdedigd, dat wel is waar niet altijd tactvol gehandeld is tegenover Alberts, doch dat deze geenszins den indruk maakt dat hij als onschuldige poseert. Het resul taat van de geheele bespreking was niets anders, dan dat de conclusie der commissie aangenomen en goedgekeurd werd- Vervol gens kwam de suppletoire waterstaatsbe- grooting aan de orde. De heer v. Karnebeek had bezwaar tegen de vernieuwde oprich ting van een bureau voor staatsaanleg en had tegen den heer Ruys de Beerenbrouck en den Minister van Waterstaat, die echter hun standpunt evenzeer handhaafden, de meening te weerleggen, dat verwerping van het ontwerp mede zou moeten brengen intrekking van het ontwerp ter bekrachti ging van de overeenkomst met da Maat schappij exploitatie van Staatsspoor wegen inzake aanleg spoorweg Heerlen naar Valkenburg. De afgevaardigde van Utrecht was zoo vrij dit te ontkennen op grond daarvan, dat het contract sprak van aanleggen of wel doen aanleggen door en voor rekening van het rijk. Het hoof Jstuk werd aangenomen met 54 tegen 17 stem men en zonder stemming hot ontwerp tot bekrachtiging der pas genoemde overeen komst betreffende den spoorweg Heerlen- Valkenburg. Daarna wordt er nog gedeli bereerd over een aangegane overeenkomst met Pruisen in zake de afwatering van Dinkel en Vecht. Da overeenkomst is in 1905 aangegaan, doch werd niet aan het oordeel der vertegenwoordiging destijds onderworpen. Nu er twijfel rees, of dit niet had behooren gedaan te worden, werd de zaak te berde gebracht. De Minister van Buitenl. Zaken stelde zich op het standpunt zijner voorgangers en meende van niet, dhr. v. Karnebeek van wel. Ten slotte werd er een beslissing genomen. De Kamer legde zich eenvoudig neer bij den toestand en be rustte er alzoo in. Ze liet de zaak zooals ze was. Middelburg. Gisterer.avond trad in de zaal der christelijke jongeHngsvereeniging in de Spanjaardstraat alhier voor de leden der afdeeling „Middelburg" van de onder- officiers-voreeniging „Ons Belang" en enkele hunner dames als spreker op de WelEdel Gestrenge Heer Keulemans met een leerrijke en boeiende rede over de ver schillende eigenschappen van den militair in vredes- en oorlogstijd. Spreker wist met enkele voorbeelden uit 't dagelijksch leven, maar vooral uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog, welken hij destijds zelf als luitenant bij de artillerie aan de zijde der Boeren meemaakte, zijne voordracht zeer duidelijk te maken en zal ongetwijfeld hebben bijge dragen tot het doel wat de Vereenigir.g zich stelt, n.I. moreele verheffing harer leden. Vlissingen. Aanstaanden Dinsdag den 14den April 1908 hopen da heer Jan van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 cent. Vlaanderen, rustend landbouwer, wonende op 't Zand onder de gemeente Middelbyrg, sn zyn vrouw Elizabeth Pietersa Verhaga hun 65-jarige echtoereeniging te vieren. De oude heer, die 89 jaar en zyn echtgenoote, welke er 86 telt, verheugen zich beiden nog in een uitstekende gezondheid en helder heid van geestzii werkt nog mede in haar huishouden en hij gaat nog geregeld uit, zelfs de hevige wind van de laatste degen hield hem niet tegen zyn soms verre bood schappen te doen. Mogen ze nog lang in gezondheid voor elkaar gespaard blyven. Bruinisse. Bij het opgraven der riolee- ringen in deze gemeente,welke voor 'n lOtal jaren gelegd zijn, en toen bij gevuld werd met oesterschelpen en plaat zand, deed zich h9t eigenaardig verschijnsel voor dat daar nog levendige krabben in werden gevonden. - In de Donderdag te Ellewoutsdijk gehouden raadszitting werd afwijzend be schikt op het verzoek van het hoofd der school, den heer G. L. van 't Hoff, om hem, boven de onlangs vastgestelde jaarwedde ad f 950, een persoonlijke toelage te verlee nen f 50 's jaars. De behandeling van het verzoek van den gemeente-veldwachter J. van Doorn, om zijn tractement te brengen in overeenstemming met die, welke aan de veldwachters in naburige gemeenten wor den gegeven,werd uitgesteld tot bij het op maken der gemeente-begrooting voor 1909. Op voorstel van den directeur-generaal der posteryen en telegrafie werd de bezoldi ging van den telefoonkantoorhouder met f 10 verhoogd en gebracht op f 100. Een verzoek van de beide onderwijzers om, zoo niet direct, dan toch binnen een afzienbaar tijdsverloop, een kleine verhooging hunner jaarwedde te beweikstelligen, werd voors hands terzijde gelegd. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1908 werd opge maakt tot een bedrag van f 1546,49 met een percentage van 3. Bij 't einde der vergade ring deelde de voorzitter mede, dat binnen korten tijd plaatsing voor gemeentereke- ning in 'n gesticht van twee krankzinnigen zal moeten gevraagd worden. Een der leden merkte bij de gewone rondvraag op, dat deze raadsvergadering er een was geweest, waarin ruimschoots do gelegenheid was geboden, een groot deel der gemeentefond sen op solieda wijze te beleggen. M. O. lerseke. Oom en neef. Op 1 April wer den hier een zoon en een kleinzoon van eenzelfden ingezetene tegelijk als leerlingen op een der openbare scholen toegelaten zij verschillen minder dan een jaar in leeftijd. Thoolsche Crt) Onder Driewegen ontmoette ver leden week een koopman in goud en zilver, gezeten op een fiets en beladen toet zijn koopwaar, een op hol geslagen span paar den voor een voorwagen. De koopman zocht zijn lichaam te beschermen, sprong van zijn fiets, liet deze in gevaar van over reden te worden en sprong over een weg sloot. Ongelukkig reed de wagen over de fiets, zoodat deze deerlijk gehavend werd. Door den schok was de emballage van den koopman geschonden en een hor loge stuk geraakt. De koopman eischte schadevergoeding en wilde daarover eone sobikking treffen, maar de geleider der paarden wilde daarvan Diet weten. Mis schien zal de rechter verzooht worden in deze uitspraak te doen. (Br. Crt Oesters. Gedurende de laatste week bleef de verzending van uit Tholen op dezelfde hoogte. De werkzaamheden kon den geregeld worden voortgezet, men had eist met windstilte te kampen. Over het algemeen is er veel te doen aan de te verzaaien oesters, zocdat de arbeiders nog wel eenigen tijd werk zullen hebben. Er werden ook weer aenige partijen zaai- oesters afgeleverd. Van 3-9 April zijn van lerseke verzonden ongeveer 2'0 000 leverbwre oesters. De levering naar En geland is betrekkelijk niet onbeduidend. De prijzen zijn als volgtImperialen 100 110 KG. 70 tot 85 frs., prima le soort 80—85 K.G. 60 tot 65 frs.; gewone le soort 70 75 K.G. 40 tot 45 frs.2e soort 60 65 K G. 25 tot 35 frs.3s soort 50 55 K.G. 18 tot 20 frs.; 4e soort 40 42 K.G. 8 tot 10 frs. (Th. CL) Gisteren te 's Gravenhage als ad vocaat en procureur bij den Hoogea Raad beëadigd de heer mr. D. H. A. v. Voorst Vader, aldaar. De uitslag der herstemming voor (wee leden der Provinciale Siaten van Utrecht voor Utrecht II (vacature-dr. B. Reiger en H. A. van Beuningen, aftreding in 1910) is als volgt: Aantal kiezers 6198. Uitge bracht 4059 geldige stemmen. Gekozen de heeren rar. M. W. L. S Bilderdijk(antir.)en H. P. Kol van Ouwerserk (lib.) met onder scheidenlijk 1812 en 1381 stemmen. Op den heer mr. W. L P. A. Molengraaf! (vrijz.-dem werden 1196 en op den heer P. de Haan (soo.-deaa.) 1106 stemmen uit gebracht. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Bilderdijk, Kol, Molengraaf! en De Haan onderscheidenlijk 1573, 1112, 1023 er, 929 stemmen. Hot aantal liberalen in de Utreehtsohe Staters (de heeren Van Beuningen en Reiger waren bsidenliberaal) wordt dus weer met één verminderd, welke plaats den antirevolutionairen ten deel valt. Voorts merken wij op dat het gegaan is gelijk wij voorspelden Een groot deel der liberale kiezers stemden maar één oandi- daat, en wel dien hunner eigene partij, teneinde fa voorkomen dat deze bij den oandidaat der met hen saamdoende vrij zinnig-democraten in de minderheid bleef. Dit kwam den antirevolutionairen Candi das! ten goede. Eigenaardig is hier ook dat van de 6200 slechts 4000 kiezers op kwamen, en van deze nog geen 1400 den liberaal begeerden, en deze toeh gekozen werd. Dit ligt natuurlijk aan 'tfeit dat in een herstemming da eindbeslissing ligt, en 't daar niet geldt een volstrekte meer derheid. Rotterdam III. Bij herstemming ig gekozen tot lid der Staten van Zuid-Hol land (v<iea*ure mr. Kolkman, k mr. C. P. Zaaijer (1.) roet 2027 van de 3832 geldige stemmen. Mr. E. H, R. Ragout (k.) had er 1805. (Da uitslag der eerste stemming was, dat uitgebracht werden 3460 stemmen, van onwaarde 30, geldige 3430, volstrekte meer derheid 1716. Herstemming tusschen mr. E. R. H. Ragout (k.) met 1620, en mr. C. P. Zaaijer (1.) met 1530 stemmen. De heer H. Spiekman (soo.-dem.) had 280stemmen). De Twee Buren. Niettegenstaande zij concurrenten waren, de twee warmoaziers uit den Hoek, zooals zij genoemd werden naar de buurt, waarin zij woonden, waren zij goede vrienden. Goede vrienden en goede buren, want zij woonden juist naast elkander. Uaar, als zij mekaar een vlieg konden afvangen op 't gebied van hun vak, dan deden ze het toeh. Zij benijdden elkanders voordeeltjes of vooruitgang wel niet, maar ze wilden hel toeh zelf ook wel hebben. Iu den laatsten tijd had Janus, zoo heette de eeo, met oogan vol verbazing het bedrijf van buurman gadegeslagen. Zoo vreemd had hij het nog nooit zien toegaan bij Willem. Tot nu toe hadden zij beiden ongeveer op denzelfden tijd dezelfde werkzaamheden verricht. Daar hun grond en hun methode niet verschilden, kregen zij beiden ook zoo ongeveer dezelfde resultaten. Dooh ia de laatste jaren was het anders geworden. Reeds een paar voorjaars had Willem niet meer zoo druk met de beerton geloopen stalmest had bij niet méér gehad dan anders en töahJanus moest, het bekennen Willem was hem vooruit. Het eerst hsd hij het gemerkt aan de ongewoon mooie kooien, die hij verleden jaar uit buurma-os hof had zden opladen. Zulke ex 'are»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1