NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 164. 1908. Zaterdag 11 April. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PEOVINCIE. Biggekerke. In eene vergadering der schietvereenigingflNut en Genoegen" Don derdagavond gehouden, werd besloten bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan, een Prov. wedstrijd te houden, in de 2ie helft der maand Augustus. Tevens werd besloten tot toetreding tot den Zaeuwschen Schiet- bond //Pro Patria". Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,23. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA Wed. 3, I BE JONGE-VERWESt te Goes SN V.4N F» P. D HUIJ, te MiddeSburg, van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. 10 April 1908. Wij lezen in de liberale N. R. C. het vol gende bericht: Onder hel liberale ministerie Staafl' is er in Zweden eenige wijzigingen in vrijzinnigen geest aangebracht in het godsdienstonder richt op school. Daartegen heeft de recht zinnigheid in heel het land met grooten ijver een bezwaarschrift laten teekenen. Dtr.sdag 's het met 3.5,000 handteekeningen aan den koning afgeleverd. Uit Stockholm zijn er, vreemd ge noeg, maar 400 onderteekeningen bij. Welk een toon Het kt of de N. R. O nog in 1878 leeft, toen men ook op zoo hooghartigen toon over 't volkspetitionnement oordeelde. Maar die toon is der vrijzinnigheid, althans in Nederland, wel een weinig op gebroken. Laat ons zien hoe 't in Zweden afloopt. Want 't zal daar ook weer wel een school strijd zijn. Met het oog op het ingezonden stuk in het no. van gieter van de Commissie voor de herziening der statuten drukken wij hier bij len gemakke der kiesvereenigingen, die over deze statuten-wijziging hebben te oor- deelen en allicht de statuten niet kennen of althans niet meer bezitten, de voor naamste artikelen af, onder opmerking dat in art. 7 moet worden ingelascht het ons allen bekende Program van Beginselen met zijn 21 artikelen. STATUTEN VANHETCENTRAAL- COM1TE VAN ANTIREV. KIES- VEREENIG1NGEN. Art. 1. Er bestaat een Centraal Comité van Anti revolutionaire Kiesvereenigingen, gevestigd te '8-öravenhage, dat zich ten doel stelt, door aaneensluiting en saam werking, de eenheid van richting onder de Antirevolu tionairen in den lande te bevorderen, en de kraoht, die voor de antirevolutionaire beginselen onder de kiezers besohikbaar is, door opwekking van het particulier initia tief in de kiesdistricten, te verhoogen. Art. 2. Het Centraal Comité bestaat uit 18 leden, waarvan elke twee jaar 4 leden aftreden, de eerste maal naar een bij loting vast te stellen orde, en voorts naar de jaren van hun verkiezing. Aftredende leden ïjjn herkiesbaar. Art. 3. De leden van het Centraal Comité wor den op de vaste Daputaten-vergadering door stemhebbende afgevaardigden gekozen uit tweetallen, door het Centraal Comité voorgedragen. Art. 4. De vaste Deputaten-vergadering wordt in de jaren, waarin periodieke verkiezingen voor de Tweede Earner moeten piaats heb ben, minstens vier weken vóór den dag der verkiezing te Utrecht gehouden. Wanneer door Kamer-ontbinding de twee-jaarlijksohe periode verkort wordt, heeft de aftreding van Comité-leden niet op de tussehentijds stiam te roepen ver gadering plaats, maar op de eerste normale vergadering, die daarop volgt. Art. 5. Ook buiten deze vaste vergadering van het Centraal Comité kunnen de Deputaten der kiesvereenigingen opgeroepen worden, zoo dikwijls hiertoe, op advies van Praeses en Assessoren, door het Comité besloten wordt. Art. 6. Het Centraal Comité heeft een mode- ramen van vijf leden, een Praeses, twee Assessoren,een Seoretarisen een Thesaurier. Het Centraal Comité verkiest zelf uit zijn midden den Secretaris en den Pen ningmeester. De Praeses en de Assessoren worden benoemd door de vergadering. Praeses en Assessoren vormen de vaste Commissie van advies, die in engeren zin, onder toezicht eD volgens informatie van het Centraal Comilé, met de politieke lei ding van de partij belast is. De leden van het Centraal Comité hebben op de Deputaten-vergadering een conolu- deerende stem. De stem van den Praeses beslist bij staking van stemmen. Art. 7. Het staatkundig program van het Cen traal Comité luidt als volgt Art. 8. Kiesvereenigingen, die Deputaten naar de vergadering van het Centraal Comité zenden, worden geacht zioh bij dit pro gram aan te sluiten. Art. 9. Elke Kiesvereeniging, die zich aange sloten heeft, zendt naar de vergadering van het Centraal Comité één stembebben- den afgevaardigde. Indien haar ledental boven de vijftig loopt, brengt hij voor 51 tot 100 leden twee stemmen uit, voor 101 tot 150 leden drie stemmen, enz. De aansluiting kan met eiken lsten Jan. worden opgezegd. Indien eene Kiesvereeniging bij het stel len van oandidaten de beginselen van het program verloochent, heeft: de Deputaten- vergaderiDg het reobt den band met haar los te maken. Art. 10. Door hare aansluiting aan het Centraal Comité mogen de Kiesvereenigingen nooit geacht worden, eenig stuk of deei van hare autonomie te hebben prijs gegeven. Het Centraal Comité, noch ook de Depu taten-vergadering, bezit ten opzichte der Kiesvereenigingen eenige andere dan louter raadgevende of oontraolueele bevoegdheid. Art. 11. Het Centraal Comilé is bevoegd bij ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal oandidaten aan te bevelen. Het stelt geene oandidaten tegenover oandidaten, geprnclameord door Kiesver eenigingen,die tijdens de verkiezing bij het Centraal Comité zijn aangesloten. Art 12 Het Centraal Comité poogt Provinciale Comité's in de verschillende gawestsn te vormen in de districten Centrale Kiesver eenigingen in het leven te roopenen deze Kiesvereenigingen in verband te zetten met afdeelingen of vereenigiagen in de onder districten. Art. 18. De Depu aten-vergaderingen worden by gewone periodieke verkiezingen minstens vier weken vóór den dag der vergadering uitgeschreven, ten einde aan de Kiesver eenigingen gelegenheid te laten, om vooraf haar gedragslijn vast te stellen, over den aan te bevelen candidaat van gedachten te wisselen,en den afgevaardigde voor de ver gadering van het Centraal Comité te be noemen. Art. 17. Elke Kiesvereeniging, die zich aansluit, is gehouden haar reglement en een opgave van haar ledental by den Soeretaris van het Centraal Comité in te zenden, on op de vaste Deputaten-vergadering schriftelijk medsdeeling te doen van de wijzigingen,die dit reglement of de staat der Rden mocht hebben ondergaan. Art. 20. Het Centraal Comité is bevoegd, met soortgelijke Comité's van andere staatkun dige pBrtyen in overleg te treden, mits de onderhandelingen öf schriftelijk gevoerd worden öf van 't over en weder gesprokene verhaal wordt opgemaakt. Art. 22. Wijziging of ampliatie van dit reglement kan op de Deputaten-vergadering plaats hebben met meerderheid van stemmen, mits 't daartoe strekkende voorstel öf uitga van het Centraal Comité, öf drie maanden vóór den dag der periodieke verkiezingen door éene of meerdere Kiesvereenigingen zy ingezonden bij den Voorzitter van het Centraal Comité. Wijzigingen in het Program daarentegen kunnen niet tot stand komen dan met eene meerheid van twee-derden der wettig uit- gebraahte stemmen, na voorafgaande rond zending van 't daartoe strekkende voorstel aan de Kiesvereenigingen en Redactiën,die zioh aansloten. lu A 3* I> O O U W. In de laatste maanden worden de varkens op de Belgische markten voor buitengewoon hoo- gen prijs verkocht. Verleden zomer was zelfs gedurende eenigen tijd het varkensvleesch hoo- ger in prijs dan het kalfvleesch. Op de markt te Anderlecht de grootste varkensmarkt van België werden vaak varkens verkocht tegen fr. 1.25 tot fr. I.30 per K.G. levend gewoger. Van deze hooge prijzen werd door onze han delaars gebruik gemaakt om geslachte varkens naar België te zenden. Iedere maand verzonden wij 3o tot 40.000 geslachte varkens naar onze zuidelijke naburen. Thans is er echter veran dering gekomen. Het schijnt, dat de Viaamsche landbouwers zich in den laatsten tijd sterk heb ben toegelegd op het fokken van varkens, ten minste de aanvoer is zeer toegenomen, waardoor de prijzen dalende zijn. Dinsdag waren op de markt te Anderslecht aangevoerd 2366 varkens, welke verkocht werden tegen fr. 0.84 tot fr. 0.98 per kilo levend, terwijl de prijzen te Rotterdam waren 42 tot 49 cent per kilo. En daar voor het invoeren van versch varkensvleesch in België 15 francs per 100 kilogr. rechten betaald worden, is het duidelijk, dat met deze marktprijzen onze invoer van varkens in België zeer moet ver minderen. Volgens de door onzen minister van finantieën verstrekte gegevens werden in de laatste helft van de maand Februari uit ons land naar België gezonden 17,542 varkens, terwijl in de eerste helft van M. art onze invoer bedroeg 7421 varkens; dus eene vermindering van ruim 10.000 varkens in eene halve maand of 5000 per week. Verbeteren de marktprijzen in België niet, dan is het te verwachten, dat onze handel in geslachte varkens met België gedurende de laatste 15 maanden zoo levendig langzaam geheel zal afnemen en zal worden, wat hij vroeger was, toen de invoer gewoonlijk 200 a 300 varkens per maand bedroeg (N.R.Ct.) Middelburg. Da sergeant-titulair-kor- poraal H. Saoré, van het 2e Bat. 8e Reg. lof. alhier, wordt op 13 April 1908 be- vorderd tot sergeant bij de ie Comp. 4e Bat. te VlissingeB. Da sergeant Meeuwse vaD het 4e Bat. 3e Reg. inf. te Vlissingen wordt op heden overgeplaatst bij het 2e Reg. Iuf. te Maastricht, terwijl in diens plaats de ser geant Peeman van het 6e Reg. Inf. van Breda naar Vlissingen wordt overgeplaatst. Vlissingen. In de gisteravond door het oomiié tegen de verhoogde grondbelasting gehouden algemeene ledenvergadering, deelde de voorzitter, dhr. A. Husois, mede in welk stadium de zaak thans staat. Hij zette uiteen dat herziening niet verwacht kan worden en dus dien weg niet moet ingeslagen worden. Besloten werd aan den gemeenteraad een adres te richten, waarin verzocht zal worden de opcenten op de grondbelasting zoodanig te verminderen dat de f6000 die meer worden ontvangen door de verhooging niet de gemeente, dooh de grondbelastingschuldigen zal ten goede komen. Later zat naen de regeering ook nog verzoeken, zoo mogelijk hat percentage voor Vlissingen en Middelburg beide oommissies werken samen te vermin deren. Wissenkerke. Iu de Woensdag te Kam perland gehouden algemeene vergadering van «het Groene Krms te Wissenkerke", waren aanvankelijk 8, later 11 leden aan wezig. Uit het jaarverslag van het bestuur bleek, dat het ledental thans 180 bedraagt, tegen 164 in 1907. De contributie ging van f 129.50 vooruit tot f 143. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f135, waaruit f80 beschikbaar gesteld wasvoor uitloting van 8 aandeelen. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren J. C. Schippers, A. Heule en J. M Maroussete Kamperland, alsmede P. M. den Boer te Wissenkerke. Nog werd besloteD, met dankbaarheid een in bruikleen aangeboden terrein, van den voorzifter dr. P. J. Fret te Wissenkerke, te aanvaarden, voor aan bouw van een ijskelder. Wegens te geringe opkomst der ledeD, werd de voor dezen avond bestemde lezing van den voorzitter, niet gehouden. Krabbendijke. Donderdagavond ver gaderde het voorloopig comité voor een be waarschool. Er werd medegedeeld dat da. R. Bokwa zyn benoeming als lid aannam, maar wegens aanneming van laden voor de Ned. Herv. Kerk niet ter vergadering kon zyn. Het lid C P. Vogelaar was wegenp sterfgeval in de familie mede afwezig. Tot voorzitter 6n secretarie werden gekozen Jac. Welleman en C. P. Vogelaar. Over de te ontwerpen statuten werd in den breede gesproken. Vaststelling van een ontwerp werd tot de volgende vergadering uitge steld. Alle aanwezigen waren er voor voor te stellen aan de bewaarschool een hand- werkschool te verbinden. By onderzoek bleek, dat het niet waarschijnlijk is, dat de wet toelaat, dat ook ongevaccineerde kin deren tot de bewaarschool kunnen worden toegelaten. Men schrijft onsAls we aan de hand van dhr. v. Noppen's beschrijving, door ons schoons eiland wandelen, krygen we een schoonen blik op ons eiland en zijn bevol king. Hoe jammer dat hy de beschrijving van Veere moest aanvangen met de klacht van Jeremia over Jerusalem,//hoe is de otad zoo eenzaam, dia vol volks was". Ja, vol volks is zij wel geweest, maar in de 19de eeuw verminderde zy sterk in bevolking en welvaart. Hoeveel huizen zijn er toch wel afgebroken tot ongeveer 1892 k 1895. Toen is 't evenwel op het uiterste gewoest en na dien tyjd ia 't met sloopen gedaan, en als ik nu als Oud-Veerenaar haar keistraten door wandel, dan zie ik overal teekenen van her leving. Vele gebouwen zyn vernieuwd eu zeer veel gebouwd. Zou geen vreugde mii vervullen, als ik onder de gebouwen, die thans verbouwd en vergroot worden, ook mag zien de Chr. School. Veel gedachten doorkruisten myn hoofd, en 't zal met me3r cud-lserlingen zoo gaan. Of zouden we niet gedenken aan de hitte van den striH. waar die school ook ruimschoots in heeft gedeeld. Zouden we niet gedenken aan de vele moeite en zorg, die het onderhoud heeft ga- kost. En zouden we boven dat alles niet ge denken aan 't zware werk dat onderwijzer v. d. Klein heeft gewerkt, als hij geheel alleen stond voor 60 180 leerlingen. En als nu door de goede genade Gods er verlich ting en verademing is gekomen, als nu de school wordt verbouwd tot eene met drie lokalen, dan wordt het onderwys steeds degelijker, dan kroont de Heer het met Zijnen zegen, dan wordt daar een jeugd ge vormd en opgevoed die God vreest, dan breekt de dag ook aan, dat de Hervormde belijders samenwerken in deze zaak van het christelijk onderwijs. In vorige eeuwen stond Veere wel vooraan in hulde en trouw aan Oranje. Di6n kloeken warmen zin blUft Veere bezielen en werkt daartoe ook mede de toenemende bloei van het christe lijk onderwijs. (De geachto inzender zegt in een particu lier schrijven aan ons, dat hij er zich'san geërgerd heeft, dat dit verblijdend nieuws nog niet in De Zeeuw gestaan had. Hy kan zich echter niet meer geërgerd hebben den wij dat wij in de vrijzinnige Midd. Ct. tege lijk met de benoeming van een onderwijzer van de uitbreiding der school zagen geweagd op denzelfden dag dat ons anti-revolutio nair blad door onzen berichtgever alleen da benoeming van een onderwijzer te vermel den kreeg. Red.) Voor de korporaals die by hat 3e reg. infanterie geslaagd zyn voor sergeant is de gelegenheid opengesteld om te worden aan gesteld by hot le, 2a of 11e reg. infanterie. De mareckaussée uit Oostburg, die onlangs deserteerde en zyn paard verkocht, doch zich later vrijwillig aanmeldde, zal zijn verderen diensttijd als huzaar te's Gra- venhage uitdienen. Rechtszaken. Arrondissemnts-Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens: overtreding der jachtwet: J. do J. Pz 20 j. klompenmaker, Hoedekensksrke, met ver nietiging van het vonnis van den kanton rechter te Goes, tot 2 X f 3 b. 0. 2 X 2 d. h. overtreding rijwiel- en motorwetE. v. H conducteur op de stoomtram //Walcheren", Koudekerke, met gedeeltelijke vernietiging en gedeeltelijke bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, tot f 4 b. s. 3 d. h.en diefstal: P. N. B., 26 j. brieven-en tele grambesteller, Kruiningen, thans te Mid delburg in hechtenis,tot 6 m gev. straf,met mindering van het voor-arrest, terwijl j. O. 17 jkreukolraper te Ierseke, ter beschik king der regeering is gesteld. ZISNDINGk Gisteren had te Apeldoorn de jaar vergadering plaats van de Vereenjgisg tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte. Tot bestuursleden warden herkozen baron Van Heemstra en ds. De Haan en gekozen in de plaats van ds. Lindonk, die wegens hoogen leeftijd bedankt had, ds. Van Lelyveld, te Diepenveen. Besloten werd tot den bouw van een kerk te Calionb, waar do zending zich nog behelpt met een school. De kosten zullen f 6000 be dragen f5400 is reeds bijeen. Als zen deling der Vereeniging is in Egypte werk zaam de heer Pennings. Te Roosendaal is een monstarkalf geboren, dat op het eerste gezicht veel had van een acrobaat, die het iiohaam zóó ver naar achteren gebogen heefl, dat handen ea voeten op den grond komen Bij nadere beschouwing vond men borstkas en buik holte geopend en de ribben waaiervormig naar buiten gebogen, ®oodat do ingewanden onbedekt lagen. De schouderbladen en opperarmbeenderen gingen schuil onder die waaiervormig uitgebreide ribben en de reet der voorbeenen slak reoh* naar voren. Hals en hoofd waren normaalrug en lenden daarentegen steik naar rechts ge kromd. Het bekken, dat naar het teratolo- giseh mnseura van 's Rijksveeartsenijschool te Utrecht is gezonden, was zóó vervormd dat de eene heupkom voorwaarts, de an- deae achterwaarts gericht stond, Dit had tengevolge, dat de normala achterbeenen op zeer komieke wijze aan hot lichaam zaten. Door het bekken kon nauwelijks een vinger passeeren en de endeldarm, gevuld met d&rmpek, eindigde blind daarin. Zelfs de aanwijzing van eene aarsopenieg ontbrak onder het korte gekrulde varkens staartje, dat als een wimpel omhoog stak. {Gr. W.) By 't grenskantoor te Heurne (gem. Aalten) heeft een kloppartij plaatsgehad tusschen de commiezen en eenige smokke laars. Een Duitscher wilde namelijk een flasch jenever ons land binnensmokkelen. Hij ontkwam echter en liet de jenever op Duitsch gebied. Toen hij we or de grens overtrok werd hfj door de twee kotnmiazen aangehouden, doch tegelijkertijd daagde er ten behoeve van den Duitscher bulp op, met het gevolrr dat er eene schermutseling ontstond, waarbij da commiezen van de revolvers gebruik moesten maken en een zekere Tierink een kogel in de borst kreeg, Gisterennacht overleed de oudste inwoner van Hooge Zwakt we, C. Dub belman, in den ouderdom van 104 jaren en 6 dagen. Hij was vorm edelyk ook do oudste bewoner van Nederland. We-éde heeft de tot het einde toe krasso grijsaard, die zich in een goedo gezondheid mocht verheugen en nog in 't laatst het gebruik van al zijne zintuigen had, nimmer g kertd. Zijn heele leven was er een van harden, zwaren arbeid, dat daarbij nog dikwijls cie bitterste armoede kende. Den 2en dezer herdacht Dubbeldam zyn 104den ge boortedag,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1