NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 163. 1906. Vrijdag 10 April, 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. VERZEKERING TEGEN WERKLOOSHEID. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02r'. UITGAVE DER FIRMA DE JONGE VERWEST Gees Deze verzekering het is door enkele gemeentebesturen terecht ingezien moet geschieden door saamwerking van ge meentebestuur en vakvereenigingen. Maar dan worden de ongeorganiseerden niet geholpen. Hoe hierin te voorzien Men heeft gemeend dit te kunnen door voor hen spaarfondsen en epaarvereenigingen in het leven te roepen. Elders trachtte men de arbeidsbeurs er voor té spannen. Wederom anderen lieten ook andere dan vakvereeni gingen van den gemeentelijken bijslag pro fiteered Maar al die pogingen hebben goeddeels schipbreuk geleden. Totdat Noorwegen er iets anders op verzon. In Noorwegen is de werkloozenverzekering door de landsregeering zelf ter hand geno men. Denemarken en Frankrijk doen desgelijks. Noorwegen en Denemarken verstrekten de bijdragen uit de Rijkskas rechtstreeks aan de nationale arbeiders verenigingen. Maar het Noorsche stelsel heeft de voor waarden er aan verbonden dat ook niet- georganiseerden uit de werkloozenkassen zullen ontvangen. De Haageche gemeenteraad heeft in zijne verordening op de werkloozenverzekering een artikel opgenomen en vastgesteld het welk luidt als volgt „De bijslag wordt gegeven bij uitkeerin- gen van verenigingen, die voor dezeuit- keericgen een afzonderlijke kas hebben, tot welke kas ook niet-leden als deelnemer kunnen toetreden. Als deelnemer aan de kas eener vakvereeniging behoeven slecht3 toegelaten te worden personen, die tot het betreffende vak behooren. Voor de in het le lid bedoelde deelnemers mogen de bij dragen aan de kas 10 pCt. of, behoudens goedkeuring van het Bestuur, 15 pCt. hoo- ger gesteld worden dan voor de leden Met groote belangstelling zal door de overige gemeenten in ons land worden ge zien naar de werking van dit Noorsche stelsel in de residentie. Wel is daar in 't vooruitzicht gesteld dat wel vele niet-georganiseerden tot de vak vereeniging zullen toetreden, dooh dat blijft tot nog toe een open vraag. En de vak vereenigingen hebben van hun standpunt gelijk dat zij tegen den drang om ook deze niet-georganiseerden te helpen, opkwamen. En ter andere zijde is het ook bedenkelijk dat dwang wordt uitgeoefend op niet- georganiseerden, indien zij geen steun krijgen, wanneer zij niet zijn aangesloten. De Voorhoede wees dezer dagen op nog een paar bezwaren. „Zoo bestaat de kans", (aldus deze Roomsohe schrijver) „dat vele slechte risico's uit de respectieve vakken zich als bijloopers zullen opgeven, en daar door een onredelijk zwaren druk leggen op de werkloozenklasseD. Dat aan de vak vereenigingen een contie wordt opge dragen over ongeorganiseerden, welke zij niet voldoende kunnen vervullen. Dat ten slotte bij loon- eo andere oorflioten in de arbeidersbeweging er onderlinge heftige strijd zal gevoerd worden tussohen elemen ten die op ander gebied genoodzaakt zijn samen te werken. Voor de R.-K. vakbe weging bestaat daarenboven nog het be zwaar, dat de aanraking met socialistische en auarohistisohe elementen onnoodig wordt bevorderd. Al deze bezwaren zijn m.i. ernstig genoeg, om ieder den raad te geven laaf u niet te spoedig overhalen om de Haagsehe proefneming te volgen''. Overigens kunnen wij met belangstelling de werking van het Noorsche stelsel, gelijk dit door 't Haagsohe gemeentebestuur is overgenomen, wordt na gevolgd, afwach ten, om er later op terug te komen. 9 April 1908. Het wetje op het blijvend gedeelte loopt goed. Alleen is 't jammer dat 't geld kost. Het is terecht door een der rechtsche bladen opgemerkt dat 't een rouwkoop is, dien men aan 't vorige vrijzinnige kabinet te danken heeft. De Middelburg sche Courant heeft bereids den staf gebroken over de Zeeuwsehe afge vaardigden,die met uitzondering vanPatyn voor dat ontwerp hebben gestemd. Zij zal dat bij de verkiezingen in 1909 te pas brengen. De Nieuwe Zeeuwsehe heeft reeds zeer ter snede opgemerkt dat de Middetlurgsche dan de candidatuur van den heer Lohman niet zal mogen bestrijden. Deze toch stemde in „den nacht van Staalvoor de begrooting van minister Staal, en een jaar later ook voor de begroo ting van minister v.Rappard,in afwachting van diens plannen. Geheel in de vrijzinnig-democratische lijn dusterwijl van de vrijzinnig-demo craten nog de helft aan den val van laatst genoemden minister mede schuldig staan. Het zal ons derhalve benieuwen, hoe zij 't met de bestrijding van de rechtsche can- didaten, met dat blijvend gedeelte als argu ment, in 1909 zal klaar spelen. Maar nu den he6r Hcnnequin, roept zij uit. Die heeft ook al voor dat wefje-Sabron gestemd. Wat zullen de kiezers in Oostburg daarvan denken De Breskeniche Courant heeft ook met deze vraag een loopje genomen. „Dat de Midd. Crtzoo zegt zy, „in dezen hare gevoelens niet bloot legt, be hoeft niet te verwonderen, by de eigen aardige houding, meermalen door haar aangenomen, in zake de Provinciale ver kiezingen, als deze 't district Sluis gelden. „En als de Kamer stembus in het zicht komt, och,dan gaat over het uitbrengen der stem van nir H. 'n spons en de liberale kiea- vereenigicg, die vrijwel de lakens uitdeelt, kar, nu zy niet meer is aangesloten by de Lib. Unie, en haar daardoor de weg is ge opend ieder vrijzinnige,van welke nuaneee- ring ook, ta candideeren, den heer H. met open armen weer ontvangen. „En dat men inderdaad de politiek der spons toepast, willen we nog eens in herin nering bresgen, dat by de Kamerontbin ding van 1894 mr. H. andermaal werd aan bevolen, omdat hy o. a. zooveel voor het kanaal van Philippine had gedaan. Op zich zelf moge dit ijveren prijzenswaardig zijn, het valt toch niet te loochenen, dat zulk een motief toch k6useh niet allereerst mag aan gevoerd worden, by een politiek vraagstuk als de kiesrechtuitbreiding, waarom 't toen giug.Zal mendus nar H. niet bijzonder hard vallen over zijne uitgebrachte stem, dan behoeft dat niet te verwonderen. „We wilen die verwachting met een voorbeeld illustreeren. „Men wete dan, dat in one district thans een vrijzinnig orgaan bestaat, dat blijkbaar met instemming, de bestrijding van bet noodwetje tot handhaving van het blijvend gedeelte uit Het Handelsblad overnam, doch geen enkel afkeurend woord wijdt aan de aanneming van hst ontwerp, en allerminst over de stem die mr. 11er vóór heeft uitge bracht. „Ziet, als nu de Midd. vraagt, hoe de kie zers in Ze6uwsch-Vlaanderen er over den ken, dan zal het antwoord daarop vrij vaag moeten luiden, als zelfs 'n orgaan, waarvan men althans eenige voorlichting zou mogen verwachten, daarover geheel zwijgt. „We denken dat de toegepaste praktische politiek in dit district wel weer zal mee brengen om over de houding van don afge vaardigde niet anders te doen dan te denken en gelijk de Midd. zelve doet, voor zich te houden hoe men er over denkt". Naar aanleiding van hst berichtje in Het Centrum omtrent mogelyke instelling van een tiende ministerie (onderwys) slaakt de Middelburgsche Crt. de verzuchtingDns weer zooveel traktement en pensioen meer te betalen Alsof men daar aan die zyde zoo bang voor was Het achtste ministerie (waterstaat) is in gesteld onder den liberalen minister Kap- pey'neen het negende ministerie (land- bovw) onder het vrijzinnige ministerie-De Meester. F. P. D HÖU, Ie Middelburg. «Esra»wsr<s Bovendien als 't noodig hlijkt bij de groote uitbreiding van werkzaamheden en verplichtingen, wat valt er dan tegen te zoggen Wij gelooven overigens van 't berichtje nog niet zoo heel veel. Nu aan Binnenlandxc.he Zaken da afdee- iiag Waterstaat (in 1877), en de afdeeling j Arbeid (in 1905) onttrokken werd, zou er by de wegneming van da afdeeling Onder wijs Diet zoo veel meer overschieten, dat wij er een minister van binnenlandsche zeken op na behoeven te houden. En dit zou gekheid zijn. Overigens herinneren wy dat van antire volutionaire zijde nooit veel is gevoeld voor uitbreiding van het aantal ministeries. Keuchenius heeft altyd tegen de instelling van het 8 e ministerie geprotesteerd en dr. Kuyper heeft 1901 van de 8 zeven willen maken door de vereeDiging van Oor log en Marine tot één ministerie van lands verdediging dit is echter afgestuit op practische bezwaren van militaire zyde. Overigens zyn wy het met de Middel burgsche eens hoe meer ministers, hoe meer traktement, althans pensioen. Daarom'hebben wy het in 1903 zoo be jammerd dat 't actieve, vruchtbaar werk zame ministerie-Kuypp» door de vrijzin nige leugenoanopagne van de baan gedron gen en door een ziekelijk ministerie van vrijzinnige fclour vervangen moest wordaD. Zoo kregen wy weer 8 ministers meer met tot hun spaden dood een flink rijkapen- sioen. No 1 VeegeBS, die volgons de vrijzin nigen zeiven, al heel weinig heeft tot stand gebraakt, heeft zyn eerste aandeel by koninklijk besluit al te pakken. V Buste in het roode kamp Het Volk is er in denjl laatsten tijd als de kippen bij orn, als zij eens een anti revolutionair hoort pruttelen, dat in haar kolommen te vermelden. De indruk aaoel dan natuurlijk gewekt, dat het er met do anti-revolutionaire partij slecht voorstaat. Het zou niet moeilijk vallen die taktiek eens tce te passen op de soc.-demooratische partij. Wat zeggen de pruttelaars in haren kring Zij hebben een weekblad opgericht, Dc Tribune. Ia dat blad schrijft de heer Ceion Onze partij is zwak, onze actie onbeteekenend, ODze werfkracht verdwenen, ons beginsel ver zaakt, onze strijd verkracht door allerlei politiek gescharrel. De partij, waarvan geprofeteerd kan worden, dat Franeker binnenkort haar sterkste district zal zijn, heeft haar karakter ingeboet, heeft haar strijd verdoezeld tot een strijd om kiezers, in stede om partijgenooten. De heer De Levita oordeelt al ongeveer evenzoo. Hij meende dat het socialisme in Twente dood was, of zoo goed als dood. Dat haalde tenminste Het Volk uitzijn woordenen toen hij tegen deze gevolg trekking opkwam, haalde Ht Volk het volgende aan wat hij geschreven had »Ik zag, gaandeweg, veel arbeiders, maar het waren vreemden. Ik las niets in hun gelaat en in hun oogen van het ontwaakt zelfhewustzijn, van het begrijpen van hun eigen leven, van het zeker-bewustgaan naar vooruitgeziene toe komst. Er was niets van die gezichten te lezen, dan onverschilligheid: Nitzewo. Zoo zien over al de aibeiders er uit". Op de vergadering (zoo gaat Het Volk voor'.) zag de L. vele „apatische gezichten". „De aandacht was er wel, maar het was er koud en kil". De indruk was zoo, dat de L. sohrijft »Den volgenden morgen vluchtte ik met den eersten trein weg". Een ander schreef, dat de toestand in andere streken van ons laad al weinig beter moest genoemd. Hij beweerde: Als ik moet lezen, dal in de stad Groningen geen besluurdersbond kan blijven staau, dat een ^partijgenoot" let op het merk van Purmerend onderkruiper wordt te Krommenie: dat op het platteland de afdeelingen weer uit den grond worden gestamptdat te Enschede voor een Provinciale Statec-verkiezing een par tijgenoot het niet eens tot een herstemming van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenv. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. kan brengen, dat blijde dorair.és in Friesland cursussen houden over de slechtheid van het historisch materialisme dat tallooze afdeelingen ten platten lande alleen in naam bestaan, en andere in provincie en steden lijden aan ver gevorderd verval van krachtendat »Het Volk" beroerd langzaam aan lezers wint en dat Cir- sium in een Zaterdagavondpraatje slechts met teleurstelling kan spreken over den groei van het N. V. V. dan nou ja, dan begin ik te piekeren, wat er toch wel niet-in-orde is in onze partij. Voorts is er nog een klaagzang van mevr. Roland Holst. Volgden wij nu de taktiek van Het Volk, dan zouden we het hierbij laten. Nu echter deelea we nog mede, dat het blad oordeelt, dat de toe stand der partij lang zoo slecht niet is. Integendeel, er is vooruitgang. Maar die klagers dan L;egen zij dan Och neen, maar zij zijn zegt Het Volk van 4 April bedillers en pruttelaars „die jaren lang zich aan alle werk ont trekken en alleen boven water komeu, als zij meenen dat er wat te pruttelen vaU". 't Is nu maar de vraag welke opvatting de juiste is, de Vliogensohe of deLevitisoht P Beapottelyk sa somwijlen 't gaaol der so ciaal-democraten met theorie en praktijk. Ais men ze zoo hoort over koelies en Joon- slavet), over uitzuigers en speknekken (zie Hei Volk van heden) dan zou men zoe z< g- gen een sociaal-democraat st6int uit liefda voor de men seheu v&n eerstgenoemd soort nooit op een aandidaat van laatgenoamd kaliber. Msar in de praktijk blijkt datvvel anders. Denk aan 1905: Kamerverkiezing! Herinner u de Statenverkiezing iu En schedé (Van Heek). Lot, morgen eens op de Statenverkiezing in Rotterdam. Zie naar Vlissingen, Maar zie wat nog mooier is naar Den Haag, waar de vrijzinnige candidaten met behulp der socialisten drie Roomsche zetels inpalmden. Zelfs de „Hoefijzer''-redacteur van liet Handelsblad ergert zich aan zulk spel, als de verkiezing deze week in 's-Gravenhage I te zien gaf. Hij schrijft: „Da uitelsg zou ons geen aanleiding geven tot commentaar, ware bet niet, dat uit de cijfers vrij duidelijk blijkt, dat nagenoeg al de socialistische stemmen op de beide vrijzinnig-democraten zijn overgegaan Ook op den heer Doen. Dit laatste nu heeft iets piquants, als men weet dat do heer Deen een van onze Indische „petroleum-koningen" is, eon van de „Koeliehouders"(in welke hoedanigheid hij in een socialistische vergadering dan ook was afgetakeld! en hoofd van de „Kongsie-Deen" die door dbr Van Kol in do Kamer is voorgesteld als het gruwelijkste van heel het Indische kapitalisme. „Ia Holland bleekt die afzichtelijkheid er wel af, naar 't schijnt. De socialistische verkiezingspi act ijk, is trouwens wel meer niet zoo bar gebleken als de eocialietische th'orie. De leden onzer Kiesvereenigiugen vinden elders in ons blad een oproep van de keeren De Wilde en Rutgers, beproefde antirevo lutionairen, oru hunne meening te zeggen over da statuten van het Centraal Comaé, en aan te geven wal vorens hen verande ring behoeft. De Standaard ster nt dezen oproep. Zoo toch, zegt zij, kan m"n te weten komen, welke bedenkingen in de praktijk tegen odzö statuien gerezen zijn, on welke denkbeelden omlrent hunne herz'ening in den boeiem vao ot.s volk leveB. Laten derhalve alle kiesvereenigiogen aan dezen oproep g»hoor gever, en duide lijk (e kennen geven, wat zo in ouze organisatie weneeheD gewijzigd te zien. Mits de fondamenten onder het gebouw niet worden losgewrikt, kan in den boven bouw zeker veel veranderd en verbeterd worden. Wij steunen dezen oproep van harte. Aan alle gemok over gehreken en ver ouderde bepalingen kan nu een einde komen. En daarmede san de valsohe voor stellingen die in en buiten onze partij rond waren, ook omtrent de bevoegdheden der pers die zich, om de goede orde, houdt bij 't partjjverband, met inachtneming der beginselen Want ook dit wordt aan de orde gesteld: of het niet noodig wordt ons Program van Beginselen op bepaalde ponten te ver scherpen. Hier is nog een voorbeeld van dubbel rijm. Wij hebben 'm vroeger met meer andere ook nog eens in onze courant ge had, hij is, volgens Het Handelsbl., uit het Vliegend Blaadje „in Utrc-oht bij de herstel ling der Bisschoppen in Nederland bekend gemaakt in 't laatst van Maart 1853". Ik zweer volkomen af L)ie houdt der Room- Den Bijbel tot aan 't 1 sche wet graf Is in miju hart gezet En ik belach, bespot j De kerkdienst en de Het Gereformeerd ge- j mis bod i Gaat zeker en gewis, En ik vervloek veel Al 't priesterlijk ge- meer I slacht De Gereformeerde i Bescherm ik met mijn leer macht En uit mijn hirs snoet Hij die het Pausdom voort, 1 dient Die naar den Bijbel Blijft altijd mijnen hoort vriend En die den Bijbel Dat hij den Hemel erf roemt Die is misschien ver- Die Roomsch blijft zoo doernd. hij sterft.. Jk. 2M D M O U W 7" De Husmaend. II De husmaendskinderenle9ren reels ah kind de verschillende werkzaamheden op den akker en in den veestal en zyn later, als ze overvloedig zyn geworden in't kleine bedrijf, als werkkrachten voor den land bouw van veel meer waarde dan die, welke uit den geen grond bezittende stand gebo ren zyn. Maar dat niet alleen. Bij alle jonge mannen, geboren uit en grootgebracht in den huamandastand, is 't streven aanwezig om later ook zelfstandig husmaend te werden. Deze jonge mannen hebb3ü een doel, dat alleen bereikt kan worden door spare a De gewone arbeiders hebben daaren tegen gewooiilyk geen doel, met 't natuur lijk gevolg, dat ze bij den dag leven en ia tyden van groote verdienste veel verteren, om in schrale tijden gebrek te lijden. Dit is door de landbouwers zeer goed be grepen en zij hebben ook het hunne er toe bijgedragen om den husmaeudsstani ta steunen. Het is vooral sedert den tyd, dat het var- e oni ging si even zich in den landbouw heefc ontwikkeld, dat de husinaeud zeer zyn vooruitgegaan. Was het hun vroeger vrijwel onmogelijk hunne producten in zoodanige kwaliteit en hoeveelheid ter markt te brengen, dat zij er een goeden prijs voor konden bedingen, thans kunnen zy zeer goed, dank zy de coö peratie, conourreeren met de groote grond bezitters. Even goed als deze, profiteert de hustnand van do voordeelen der nieuwste uitvindingen op technisch gebied en van den verkoop in het groot. Hij levert zijn medk asm de coöperatieve b riet fabrieken, zijn varkens aan de c- operatieve varkens slachterijen en zyn eieren veelal aan d© eiei export-ver eenigingen. Vroeger werd dleen goed melkvee ge vonden op de grootere boerderijer, waar men het vee hun vei beteren door het hou- d-n van goede stieren, terwijl de husmaud vaak genoodzaakt was zyne koeien re is ten dekken door stieren van slechte kwaliteit. Thans, door het oprichten van fAwrreti- gingen, is dit geheel ver ander i. Nu word o de beste melkkoeien niet mem ge- oe 'eu op de groote boerderijen, maar bij de t-us- maend. De gelegenheid, om zijn vee to .er-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1