Buitenlandsch Overzicht. Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. Scitooiiiieeiws. l>BOU W. UIT DE PROVINCIE. Inderdaad hun zoowel uit een wetenschappelijk als uit een piactisch oogpunt tot leering strek ken en den vreemdeling een beeld kunnen geven van wat Nederland als exporteerend land op landbouwgebied vermag, dan is het noodzake lijk ervoor te waken, dat de in het afgeloopen jaar opgedane ervaring niet teloor ga en dat een organisatie in het leven worde geroepen, wier taak het o.m. zal moeten zijn, die ten toonstellingen voor de toekomst voor te be reiden en te leiden. »Een zoodanige organisatie, aan de totstand koming waarvan, indien ik mij niet bedrieg, steeds meer algemeen de behoefte wordt ge voeld, zal echter geen levensvatbaarheid kun nen hebben,zonder de krachtige en doelbewuste samenwerking van hen, aan wie vanwege de landbouwers zelf, hetzij in de verschillende provinciën, hetzij over het geheele land de behartiging van de belangen van den landbouw of van een zijner onderdeelen is toevert'ouwd. »ln de overtuiging, dat ook uw vereeniging met mij doordrongen zal zijn van het gtoote belang, dat hierin voor de toekomstige ontwik keling van den Nederlandschen landbouw Is gelegen, wensch ik het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een samenkomst, waar de grondslagen eener organisatie als bovenbe doeld zouden kunnen worden besproken en noodig ik u mitsdien uit, uw vereeniging op die bijeenkomst, welke ik mij voorstel te houden op Donderdag 23 April a.s. des namiddags ten twee ure, in het Koninklijk Paleis te Amster dam, door het zenden van één afgevaardigde te doen vertegenwoordigen, u verzoekende mij den naam en de woonplaats van dien afge- vaaidigde vóór 10 April e.k. wel te willen mededeelen". (get.) HENDRIK, Prins der Nederlanden. Het tog van Mecklenburg. Met groote ingenomenheid zullen onze lezers, on vooral de vele landbouwers onder hen, dozen brief van Prins Hendrik lezen. Uit dit schrijven blijkt zeer groote belang stelling van den Prins voor den bloei en de hooge waarde van den landbouw. Het ia een eere voor hen dat hij de afgevaardigden uitnoodigt, niet in een der openbare ver gaderzalen der hoofdstad, maar in zijn eigen huis, ten Paleize. Door middel van het tentoonstellin ge wezen, mits goed geleid, is er voor den landbouwer nog heel wat te leerenaan zjjn vak nog heel wat te verbeteren en de landbouw zelf zal er door rijzen in beteeke- nis en invloed mits en dit schijnt ook de bedoeling van Z. K. H. te zijn alle provinciale naijver onder ons worde weg gedaan, en Zuid van Noord, en Noord van Zuid zal willen leeren. Moge de dag van 23 April a.s. een glans punt zijn in de geschiedenis van den Ne derlandschen, van onzen Zeeuwschen land bouw Het schijnt ons toe dat het ideaal in onze maatschappij steeds meer en meer wordt het zoeken van een vaste betrekking. Een vaste betrekking heeft zekere repu tatie,en vooral als 'l is een staatsbetrekking, met zekerheid van pensioen, dan wordt deze zooveel hooger geschat ais het arbei den op de vrije markt, maar blootgesteld aan al de wisselingen van het leven. En tooh leert ons de gesohiedenis niet iederen dag, dat verandering in dingen die men als «vast en secuur" noemt, geen ongewoon verschijnsel is f En tooh spreekt ons de dagelijksche ervaring niet van eindelooze teleurstellin gen op den weg eerst zoozeer begeerd En tooh wie telt het aantal sollici tanten naar één postje en wie betreurt niet het gebrek aan energie, het verdwijnen van veerkraoht bij het aanhoudend solli- oiteeren en hel eindeloos wachten op lots verbetering Ieder zoekt voorzeker den weg die hem het beet schijnt en het meest met zijn nei ging overeenkomt, maar ieder wachte zich voor teleurstelling zooveel mogelijk. Aao deze medaille is ook een keerzijde. En de ambtenaarsstand moge zich ook in ons land sterk ontwikkelen, het aanbod blijft tooh meer en meer de vraag over treffen. De oeeonomische toestand van ons land is nog zoozeer voor verhooging vatbaar. Heide-ontginning en demping van zee en poelen belooft nog zooveel Intensieve oul- tnur en veeteelt en visscherij brengt zoo rijkeljjk loon inet zioh. Ieder vindt in eigen omgeving, als hem daartoe lust en taot gesobonken is, nog overvloed van looneoden en ontwikke lenden arbeid, en het zou o.i. pleiten voor meer veerkraoht bij de burgerij als velen, zich minder iDgeoomen toonden met vaste betrekkingen, maar hun talent en arbeid gaven op de vrije markt, Dezer dagen kwam ons eeu statistiek ondsr de oogen van de geboorten in Zwit serland en Frankrijk in 1906 W»t een verschil in deze twee aangren zends landen I Het kleine Zwitserland de helft meer als het groote Frankrijk. En als men daarbij in aanmerking neemt dat de tuchteloosheid in Frankrijk zichzeer sterk openbaart terwijl de Zwitsers de tucht hoog houden, dan zal men tevens een illustratie kunDen zien van den invloed der revolutie op do volken. Hinr hebt go nu twee volken, één in taal, één in godsdienet, voor zoover daarvan althans pprake z$n kan, maar gedeeld in geschiedenis, onderscheiden in ontwikke ling en dus ook tweeërlei ia levensop vatting En da gevolgen zjjn zichtbaar voor het bloote oog. Japan. De huidige binnenlandsche toestand in Japan ie donker. Alles in dat land is berekend op den in druk naar bniteD, terwijl in bet land zelf de echromelijkste misstanden worden aan getroffen. Den ergerlijksten misstand vindt men wel in da uitbuiting van het volk door de industrieelen,die overal waar het maar kan van vrouwenarbeid gebruik maken en aan de arbeidsters schandelijke hongerloonen bieden tot 6 son of omstreeks 7 centen daags Deze mishandeling van het volk, schrijft de correspondent, doet de tegenstelling te meer uitkomen met de eischen, die de regeering voor hare onderdanen in het bui tenland stelt. De onderdaan is in Japan niets, abaoluut niets. Regeering en kapi talisten persen hem uit. Zelfs de ongeveer 100,000 onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs krijgen slechts 16 yens, d i. ongeveer f20, per maand uit betaald. De landbouwers zijn er niet beter aan toe. Da arme menschen zijn blij, als ze het leven er bjj kunnen houden, zoo zwaar drukken de directe en nog zwaarder de indirecte belastingen. Tegenover de lage arbeidsloonen staat men verstelt van de duurto der eerste levens en genotmiddelen. De goedkoopste regie-sigaar kost 15 sens, d.i. het dubbele van 't dagloon eener volwassen arbeidster. Een pond eetbare boter kost 120 sens, d.i. ongeveer f 1,50, enzoovoort. Terwijl 't budget van dit jaar voor oorlog en marine een totaal aangeeft van 231 niitlioeD yens, is voor het onderwijs sleehts een bedrag van ruim 8 millioen yens uitge trokken. In Hokkaido en op Hondo zou nog plaats wezen voor millioenen en millioenen landbouwers. Er is eohter geen geld om de kolonisatie behoorlijk ter hand te nemen. En toch, niettegenstaande Japan nu Dog Formosa, Zuid-Siohalio, Korea en half Mantsjoerjje er bijgekregen heeft, maakte de offioieuse „Japan-Times" aanspraak op het reeht van voorkoop ten aanzien van de Philippijnen, toen Reuter in 1907 aijn bal lon d'essai te dien opzichte opliet. Allee grootdoener^ naar buiten, terwijl in het land zelf Dog zooveel te doen en te verbeteren valt en er geen geld is voor deze doeleinden. üe ontevredenheid in het land neemt volgens den schrijver dan ook band over hand toe en het is sleahts door dwangmaat regelen, die hel volk beletten aioh te orga- niseeren, dat het socialisme nog onderdrukt wordt. De vraag is Bleohts hoe lang dat nog mogelijk zal zijn, waar de uitbreiding van bet onderwijs niet zal nalaten het volk de noodige leiders te verschaffen. Het middel om voor die ontevredenheid binnenslands een uitweg naar buiten te zoeken, zal ook in de toekomst niet meer balen, daar Japan bij een nieuwen oorlog niet alleen een overmachtige coalitie te genover zioh zou zien geplaatst, maar ook het volk genoeg heeft van die zaken, die sleehts leiden tot hooger belastingdruk. Het is tijd, meent de sohrij ver uit Tokio, die in een Duitsch blad deze donkere schil derij omtrent zijn land ophing, dat Japan van de buitenlandsohe tot de bionenland- sohe politiek overgaat, wil men niet, dat bet huis in vlammen opga, terwijl de waohters in de verte turen Degevaarlijkste crisis is onvermijdelijk, indien men zioh aan het post-bellum-program blijft houden. Portugal. Da verkiezingen kebben aanleiding s?e- geven tot relletjes te Lissabon Een bei de wilde gister een juwelierswinkel aanvallen; de bedienden moesten zich krachtig verde digen. In slecht befaamde wijken kwam het tot plunderingen Er zjjn 500 personen ge vangen genomen I)e republikeinen keuren die betoogiogen af, wat zeker wel het beste is nadat zij gezwegen hebben over den Ko ningsmoord. De dag is zonder vermelding*waardig voorval voorbijgegaan. Alleen in de soute- neurswijk, Mcuraria geraamd, gaven kleine groepen aanstoot. De plunderingen houden aan en leidden tot meer dan 200 inhechte nisnemingen. Vjjfhonderd k zeshonderd gevangen ge- Domen lieden werden naar de vesting Cixias gebracht voor hot ingestelde onder zoek. Er zijn weder strenge maatregelen voor dezen nacht genomen. Overigens is de nederlaag der republikpi neD 't allecbeheerscheade kenmerk van de verkiezingen welker volledige uitslag thans bekend is van de 85 candidaten, die zjj hadden g=steld, zjjn er vijf gekozen. Is de stem die gesproken beeft werkelijk de stem des volks dan kan men dus wel zeggen dat het republicanisme in Portugal te bedelen loopt Van de beide groote staatspartijen zijn alle candidaten gekozen. De nationalisten en Franquisten zijn er evenwel slecht afge komen de eersten zagen juist 2 bunner 26 oandidaten gekozen, de laatsten 3. De samenstelling der Kamers mot inbe grip van de afgevaardigden der koloniën, zal zijn als volgt62 regeneradors, 59 pro gressisten, 17 onafbankeliiken (deze allen saam steunen de regeering); voorts '2 natio nalisten, 5 republikeinen, 3 Francoisten, 7 afgescheiden progressistentotaal 155 leden. Macedonië. Macedonië blijfc de groote sta-in-den-weg zoo niet voor den vrede dan toch voor de saamwerking der mogendheden. De Sultan blijft steeds onmachtig om de moorden en moordaanslagen in dit land, waar het eerst van alle landen in Europa het Evangelie, door den H. Apostel Paulas gepredikt, een geopende deare vond, te keeren. Nu hebben de mogendheden er zich mee bemoeid. Oostenrijk, als naaste buurman, het eerst; toen Rusland,als concurreerende buurman, ook met hunne bekende spoor wegplannen. En zookwamenookdeoverige mogendheden in beweging met 't oog op de oeeonomische belangen hunner onderdanen in dat deel van Turkije. Frankrijk, Rusland en Engeland zijn het 6ens dat krachtige maatregelen voor de rust in Macedonië moeten genomen worden. In zake de financieels commissie sluit Rusland zich bij het Engelsche veorstel aan. Door de burgerlijke agenten in Turk- schen dienst te doen treden kan 't begiüsel der souvereiniteit van den Sultan behouden blijven. Die commissie zou ook een samen werken van de Turksche troepen met de civiele overheid tot bestrijding van het bendewezen moeten bevorderen. In zake de aanstelling van een gouver neur-generaal, door Engeland g6wild, ver klaren Frankrijk en Rusland niet met En geland te kunnen meegaan. Zij willen slechts uitbreiding der bevoegdheid van een inspecteur-generaal. In de Fransche Kamer en in 't Engelsche Lagerhuis is gister, op eenzelfden dag dus, door de ministers Pichon en Grey, zooveel licht over de quaestie versohaft, dat men van nu sf wel op een vredelievende oplos sing der Macedonische quaestie zal mogen rekenen. Men zit t wel, het is nu weer een geroep Kom over in Macedonië en help ons. Doch een geroep uit een heel ander mo tief en met een gansch andere te verwach ten uitkomst. Mantsjoerije. Wat Macedonië in Europa voor de mo gendheden is, is Mantsjoerjje in Azië voor de overige. Rusland, Japan en Amerika hebben in dit uitgestrekte land invloed, en belangen, welke laatste wel aens botsen. Zoo heeft dezer dagen de Amerikaanscha eoneul te Karbin geweigerd de Russische aanspraken op een bijzondere jurisdictie binnen 't spoorweggebied in Noord Mants joerije te erkennen terwjjl Amerika het ook begrepen beeft op het Japansche be stuur in Zuid Mandsjoerjje Het rechte weet men nog nietmaar de drie genoemde mogendheden houden malkaar in de gaten. Bjj de artikelsgewijze behandeling van de visscherjjwet bleek weer, hoe moeilijk en lastig het is een begrip juist te omschrij ven. Probeer zelf maar eens lezer, om pre cies te zeggen, wat b.v. eene courant, kast, stoel of tafel is. Waarljjk, zoo iets valt niet mee. Men zegt allicht te veel of te weinig. Zoo kwam in de Kamer reeds bij art. 1 de moeilijkheid. Daar staat o. a. in, wat de wet verstaat onder zeevisscherij, kast-en binnenvissoherij. Onder zeevissoherij wordt verstaan het vissohsn buiten de territoriale wateren in tegenstelling van kustvissoherij, het vissoheu in de genoemde wateren. Nu rijst de vraag, welke wateren worden bedoeld met den naam territoriale wateren. Wat verstaat de wetgever daaronder? Ter verduidelijking had de oommissie van rapporteurs een amendement aaohan- gig gemaakt, aldus luidende: /onder ter ritoriale wateren verstaat deze wet de wateren, omschreven in de artikelen 2 en 3 van de bij de wet van 15 Juni 1883 (Stbl. no. 73) goedgekeurde internationale overeenkomst tot regeling van de politie der vissoherjj in de Noordzee buiten de territoriale wateren. Duidelijker kan het al niet gezegd worden. Ten minste, zoo meent dhr Van Doorn, die het amende meDt hoog noodig acht in het belang van de reohtszekeihoid. Üe vissohers moeten weteD, binnen welken kring zij viisohen. De heer De Beaufort ontraadt het amende ment uit vrees voor moeilijkheden. Doch minister T&tma gaf te verstaan, dat die moeilijkheden ook voorkomen bij de be staande wet. Volgens Z Exo. is het amende ment noodig. Op dit oogenblik slaat het begrip van territoriale wateren niet vast, niet in de Noordzee-ooaventie, het inter nationaal eonbr&ot, waarvan dhr. Van Karnebeek sprak, nooh in de wet van 26 Oct. 1889. En toch dient het bij dit artikel uitgemaakt. De Minister liet de besliscicg aan de Kamer over. En deze besl ate met 32 stemmen tegen, dat het was het ge- wijzgd amendement van de oommissie van rapporteurs deze visscherij wet onder territoriale wateren verstaat ue wateren van hel Rijk, zooals die zijn omschreven, enz. (zie hoven) Vervolgens komt bij ar', 2 de vraag ter sprake, wat is visschen, bd bij art. 3 nog curieuier, wat is hier be doeld met viech Er zal zelfs een „visehljjst'' in de Staats courant verschijnen. De (/plaatselijke be namingen" zullen er zelfs niet op vegeten worden overeenkomstig dhr. Tydemans weusch. Dat is volgens den afgevaardigde van Tiel van belang voor de belanghebben den. Zulks kan o. i. bezwaarlijk tegenge sproken worden. Dat zal ook de lezer toe stemmen. Dhr. Regout wil nog een nieuw artikel 3bis om uit te maken, wie deze wet ver staat onder „rechthebbenden". Nu, dat geelt eene heeie omschrijving en veel „indiens". Volgens dhr. Regout zou recht hebbende op het visohreoht zijn lo de eigenaar van het water, indien2o. wie het genot heeft van het visohreoht, in dien 3o. de huurder van het visohreeht, indien Die bepaling is zoo noodig zegt de afgevaardigde van Helmond, vooral na de beslissingen van den Hoogen Raad in twijfelaohtige gevallen. Anders moeten de huurders en pachters van het visuhwater om zoo te zeggen het gelag betalen. Van meer dan (ene zijde kwam men tegen die voorsehrijving op. Men wraakte hare on volledigheid en wees op hare gevaarlijk heid. Dhr. Van Doorn wilde liefst de defi nitie van wie er al ot niet reohthebbende is aan den rechter overlaten. Eo de afge vaardigde vam Helmond trok wijselijk zijn lang en breed amendement in. Over een nieuw in te voegen artikel, bedoelende den afkoop te regelen van het visohreoht, voorgesteld door de Commissie van Rapporteurs, wordt heel wat gedeli bereerd en gehaspeld. Da heer Regout wijst op de leemte, die er z i. in het nieuwe artikel is. Het is z i. te algemeen. Ieder viechrecht, in welken vorm ook, wordt door het artikel afkoop- baar. Die opmerking vindt ook de minister juist. Dan ligt bet op den weg van den heer Regout, zegt de heer Tydeman, om die leemte aan te vullen. Verplaatsing van het 4e lid naar het le zou wellicht het beste zijn, merkt de minister op, doch de heer Regout acht die verplaatsing doelloos. Bij slot van rekening werd maar besloten de quaestie tot vandaag uit te stellen en de vergadering te sluiten. By de vernieuwing der afdeelingen wor den tot voorzitters gekozen de heeren Loeft, Nolens, Jansen (den Haag), Lobman en Drucker, tot onder-voorzitters de heeren V«n Dedem, v. d. Velde, Lely, Bolsius en Eiand. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Almeloo L. S. v. Swet te Hoogersmilde te Oudorp (N.-H.) W. B. Onnekes te Ursum te Havelte P. Nier- meijer te Bakkeveen. Geref. Kerken. Drietal te Apeldoorn A. Doorn te Frane- ker, dr. T. Hoekstra te Hazerswoude en D. J. Wielinga te De Leek. Beroepen te Nunspeet D. Hogenbirk te Nederhorst den Berg. Geslaagd aan de hoogesohool te Utrecht voor 't candidaats-theologie dhr. J. Kuijlman. Aan de Rijkskweekschool te Apel doorn voor onderwijzeressen zijn o.e. toe gelaten T. J. A. Soetera en W. G. Patmos, van Amsterdam. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commission die belast zullen zijn a. voor het tijdvak van heden tot en met 31 Juli 1908 met het afnemen der examens van apothekersbedienden, en5. voor het tijdvak van 1 Augustus 1909 met het afnemen der examens van apotheker-assistent zullen zitting houden te Utrecht en Groningen. Benoemd is in de commissie welke zitting zal houden te Utrecht, tot lid en voorzitter, C. Sleeswijk, apotheker te Utrecht. In 1904 deed de heer H. Wibbens, rjjks- landbouwleeraar, 'n reis door Denemarken, waar hij eenige maanden doorbracht, om zich op de hoogte te stellen van den Deen- schen landbouw. Van zijn hand verschenen verschalende opstellen, welke een plaats vonden in de //Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling Landbouw van 't Departe ment van Landbouw,Nijverheid en Handel. Aan deze opstellen werd door ons het volgende ontleend: De Husmaend. Het woord „husinand", in 't meervoud „liusBaaend'', beteekent woordelijk in het Nederlandsch vertaald: „huisman". Onder een husmaud verstaat men in Denemarken iemand, die minder dan éen tonde hartkorn aan grond bezit. Ook wordt geacht, dat, zoodra de hus inand zich een tweede paard heeft aange schaft, hij niet meer tot den husmandstand behoort, maar dan „boelsmaud" is ge worden. Daar de grootte van een tonde hartkorn varieert met de kwaliteit van den grond, kan de uitgestrektheid van het grondbezit van een husmar. d nogal uiteenloopen en af wisselen vau 0 tot ongeveer 7 H.A. Het ontstaan vaa een talrijke klasse van husmaend is door verschillende omstandig heden in de hand gewerkt. De grondslag werd gelegd bij de ver deeling van het gemeenschappelijk grond bezit, doordien aan de kleine luidjes, als vergoeding voor het verlies van weidegang voor een paar koeier, 3 a 4 tonden land werden gegeven, waarop zjj in staat waren eene koe en eenige varkens te houden. Het streven van de regeering is er voorts ook in andere opzichten steeds opgericht geweest, aan den werkman op rt platteland eanig land te verschaffen. Zoo werd in de wet van 1791 bepaald.dat waar een boerderij bij een andere gevoegd werd, twee nieuwe huizen mot elk 6 tanden land moesten gebouwd worderi, en datiu 't dorp, waar de boerderij gelegen was, alle huisbewoners, voor zoover ze geen land hadden bij deze gelegenheid daarvan voor zien moesten worden. Het ligt voor de hand dat deze nieuwe bedrijven Diet alle even groot werden zoo waren sommige groot genoeg om den bewo ners een zelfstandig bestaan te verschaffen, terwjü op de kleinere de menschen nog in drukke tijden eene bijverdienste moesten zoeken op de grootere boerderijen, iets wat thans nog het geval is. Ofschoon tal van feiten zouden zijn (tl vermelden, waaruit blijkt dat in Denemar ken de geheele 19de eeuw door in het alge meen een streven bestond het aantal hus maend te vermeerderen, is toch ook niet te ontkennen, dat zulks soms is ontraden onder andere geschiedde dit laatste door de Landbouwoommissie, die bij besluit van 19 Febr. 1849 werd benoemd, alsmede door eene in 1878 ingestelde oommissie, belast met 'i onderzoek naar de arbeiderstoestan den. ilea vreesde, dat door eene vermeer dering van het aantal husmaend werkeloos heid en armoede ten plattelande zouden worden in de hand gewerkt. Niettemin naai het aantal husmaendsbe- drijven aanzienlijk toe. Het aanzienlijk aantal kleine bedrijven is zoowel voor de teohnisohe als voor de oenonomisehe ontwikkeling van hst land bouwbedrijf in Denemarken van groote beteekenis. In de eerste plaats wordt de grond in het kleinbedrijf vooral Da de ontwikkeling dor ootiperatie intensiever bebouwd en levert hij niet alleen een grootere bruto-, maar ook eene grootere neitoopbreDgst dan het greo*bedrijf. Niet a'leen de regeering, maar ook de grootere landbouwers hebben dan ook de groote waarde van den husmandstand in gezien. Direct zijn de husmaend voor hen als werkkrachten niet van zoo groote be teekenis, daar ze in hun kleine bedrijf veelal een zelfstandig bestaan vinden en dus in den regel niet als loonarbeiders gaan werken op de grootere boerderijen, maar indirect zijn ze voor de grootere bedrijven wel degelijk van belang. Het husmansbedrjjf is als het ware een kweek- sohool voor arbeidskrachten. Wordt vei>volqd. In het Maandblad der Zeeuwsehe Landbouwmaattcbappij is opgenomen het verslag over de landbouwproefvelden in Zeeland, waarin 0. m. wordt medegedeeld, dat voor de eerste maal op de proefvelden in het ambtsgebied van den rijkslandbouw- leeraar voor Zeeland proeven zijn genomen met de nieuwe stikstofmeststcffeD, stikstof- kalk en kalksalpeter, ter vergelijking met Chili-saipeter en zwavelzure ammoniak. Deze proeven hebben reeds aardige resul taten opgeleverd en het is de bedoeling dte proeven gedurende enkele jaren voort te zetten, om tot een meer betrouwbaar resul taat te geraken. De eerste indruk is, dat aan de aanwending van de nieuwe mest stoffen praktische bezwaren verbonden zijn, die een meer algemeen gebruik in den weg staan; vele proefnemers meeneD, dat de stikstofkalk en salpeterkalk op de op de wijze zooals zij worden aangeboden, haast niet te gebruiken zijn en dat de werk lieden weigeren zullen deze meststof uit te zaaien, terwjjl sommigen mede van meening zijn dat het met een machine ook niet gaan zal. Op de veetentoonstelling te Rotter dam vanwege de afd. Rotterdam, Schie dam en omstreken van de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw, behaalde in de rubriek «Gemest vee", voorden fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voe der gemest, onverschillig van welken leef tijd, een 4e prijs dhr. C. W. Hanee te Ellemeet. Middelburg. Dinsdagnamiddag werd het eindexamen gehouden aan den land- bouwcursus alhier. Na afloop daarvan drukte de Rijkelandbouwleeraar zijn tevre denheid uit over de vorderingen der leer lingen,waarna aan 11 van de 12 leerlingen een diploma werd uitgereikt, n. 1. aan I. de Bree van Veere, W. Dekker en I. Jobse van Koudekerke, J. Rooze van Sint Laurens, W. A. Cevaal, J. C. Cevaal, M. P. Francke, L. Louwerse Az J. Gesehiere, A. J.Hujjsman en W.deWo'f van Grjjpskerke. De laatste dankte, ook namens zijn mede leerlingen, den beer De Smidt, leider van den cursus, voor zjjn gegeven onderwijs en bood hem als gedachtenis een stereoscoop aan. Middelburg. Vermoedelijk zal door het 3 le regiment infanterie van pl. min. 17 tot 24 September a.s. worden deelgenomen aan een groote manoeuvre in Noord Brabant ouder leiding v&u den commandant der 3de divisie Generaal-Majoor Vetter. Middelburg. Tot districts opzicht er voor de landsgebouwen in Zeeland, ter standplaats Middelburg, is benoemd de h ier C. van der Linden, opzichter bjj de lsndsgbbouwen te 's-Gravenhage. Rilland. Toen eenige kanteniers bezig waren aan het delven der sloot ontdekten zij een niet alledaags beest voorzien van praohtige langen staart en groote tinden. Het gelukte het dier te bemachtigen. Waarschijnlijk is het een hermelijn of koommarter. Een kind woonachtig in de Bath- polder dronk, terwijl de moeder even af wezig was, kokende koffie. Het brandde zich dermate dat geneeskundige hulp in geroepen moest worden. Heinkenszand. Alhier is een tweede Chr. Zaogvereeciging opj'ricbt met aan vankelijk 13 werkende ledeD, waardoor een bestuur is samengesteld bestaande uit voorzitter, directeur, secretaris en penning- mets.er. Daartoe zijn gekozen dhrn. F. Dominious, J. Zu'dwcg Mi., M. Hanne- wijk en J. C. Iloelker. De vereeniging heeft tot naam //Oefening kweekt Kunst VHssingen. Omdat het bestuur der Vrijzinnige Kiesvareeniging «Algemeen Be- lang'* niet tot overeenstemming wat ge komen omtrent het aanvaarden der door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2