NIEUWSBLAD VOOR ZEELAN No, 159. 1908. Maandag 6 April 22e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORiSGh VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S.'J. DE JONGE-VERWEST. te F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Si e c Is t s i a fc tl, Binnenland IEDERF.N WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02". 4 April 1908. Temperament. Dat oud-minister Staal niet de rechte man was, om als oorlogsminister in 'n kabi net zitting te nemen, en vooral niet in een kabinet als het nu afgetredene ministerie- De Meester, dat eenigszins gelijk was aan een oud, zwak, houten scheepje, zooais wij in onze stille binnenwateren wel opmerken, en zoo maar weinig stootjes noodig had om lek te worden en aan den grond te komen, bleek ook onlangs weer, toen Staal aan het woord was, in de Eerste Kamer, over de noodwet-Sabron, die in anti-revolutionaiie kringen algemeen sympathiek werd opge vat, vooral wijl er een degelijk beginsel aan ten grondslag ligt. Deze man laat zich geheel en al voort- sleepen door zijn bruisend en artistiek aan gelegd temperament. Dit maakt, dat hij niet alleen spreekt zoo theatraal als of hij in den schouwburg op de planken te decla- meeren staat, maar zich ook uitdrukkingen laat ontvallen, waarvoor hij later excuus moet maken. Zoo noemde hij het huidige bewind een schumsrechtsch kabinet. Nu kan een krijgsman, van het bloed als de heer Staal,daar wel eens nut van trekken op het slagveld. 'tKen gebeuran, dat zoo iemand met eigen hand het vaandel grijpt, en door een dichten kogelregen op den vijand instormt, om schitterende victorie te behalen, en straks met de aureool van lau rier door ieder te warden bekranst, edoch achter de groene tafel is dit maar ballast en heeft meu er last van. Hoe gunstig steekt hierbij af de huidige defensie-minister, Sabron. Deze is sober, degelijk, en redeneert zoo,dat hij overtuigt, meeneemt en bezielt. Welk een fiasco de liberale coalitie met haar verminderen der getalsterkte van hot blijvend gedeelte, geslagen heeft, bleek ook nu weer uit den geringen bijval, dia Staals deel werd ondanks zyn warm en gloedvol oreeren. Dat de wet aangenomen werd met flinke meerderheid kon, tenminst9 in de Tweede Kamer, waar de christelijke partijen ïd da minderheid zyn, zonder hulp van „links" niet geschieden. De liberale coalitie be schikte zelfs „links" over maar matigen invloed. God verleene minister Sabron gunst eu gelegenheid, om ons vaderland menigen goeden dienst te bewijzen. A. PRINS. Van Qend Loos. Bij het portret van wijlen P. J. H. Colig- non geeft Eigen Haard een lezenswaardig overzicht van 'amans werkzaamleven, en van den loop der onderneming waaraan hij zich heeft gewijd. Het volgende is er aan ontleend De naam van Colignon zal onafscheidelijk verbonden blijven met den omnibuadienl en het expeditiewezen in Nederland, meer bekend onder den firmanaam Van Qend Loos. De diligences van Van Gend Loos! Die lange wagens, van buiten geel en van bin nen met voetstroo gevuld, herinneren zich nog velen. Ze verdrongen de trekschuiten, en waren de auto's, de electrische trams van een vorig geslacht. Toen het diligence-vervoer ernstig be dreigd werd door de oonourrentie van den spoorweg, was het de heer Colignon die het initiatief nam om langzamerhand de groote onderneming van v. Gend Loos dienstbaar te maken aan de expeditie van goederen en pakketteD. Hij zag in dat het verstandiger was te profiteeren van die spoorwegen, dan daarmee den strijd aan te binden, en hij voerde uit bijna alle plaatsen in Nederland de goederen aan naar de spoorlijn of haalde ze daarvan af om se de provincie in te expedieeren. Het ontstaan der firma Van Gend en Loos. In de Antwerpsche almanakken der 18e eeuw is er voor de eerste maal melding van een vervoerdienst Loos ten jare 1783 en wel als volgt«Logementen der voerlieden pn bodens tot het bestellen van Pa eken en Brieven Nevens den spiegel (in de Kammerstraat) bij Sr Loos Den Boden op Loven bestelt ook packen en brieven op Luijck". Het volgende jaar gaat de bode reeds tot Maastricht, enz. In 1787 meldt de almanak „Nevens d6n spiegel bij Sr Loos, den bode op Loven bestelt packen en brieven op Luy'ck, Maas tricht enz.'" «Gemelden Loos expedieert alle goederen voor Parijs, Ronen, Ilheims en Champagne, Lions, Marseiliën, Toulouse, Bordeaux, Brest, Havre-de-Graee, l'Orient, Amiens en Bettune". Ten jare 1790 is er bijgevoegd „als ook voor de Diügentiön op Rijssel en Parijs over Brasser'. Do verzender Loos der afspanniDg naast den spiegel, in de Kammerstraat, nu de oude Koornmarkt, Jan Baptist Loos, over leed op 20 Maart 1805, in den ouderdom van vier-en-zeventig jaar. Met dit afsterven hield die eerste ver voerdienst Loos op, maar een tweede wes reeds begonnen in 1796. Tegen het einde van dit jaar werd de almanak van 1797 gedrukt en deze ver meldde: „Alle Dijusdagen, Donderdagen en Zaterdagen een dilliegentie op Loven; en alle Maandagen, Woensdagen en Vrij dagen van Loyen op Antwerpen A 44 stuy- vers. Bestelt ook onder guarant alle Paoka- giegeld en brieven, zoo op Loven, Diest, Thienen, Naemen en geheel Holland. T' Ant werpen in het Hotel van Engeland in de Keijserstraat en tot Loven in de Galde Hand op de Vischmarkt." De houder van het hotel van Engeland, waaruit deze aangekondigde diligence ver trokken, was Peter Jozef Loos, neef van den reeds genoemden Jan Baptist Loos. Hij kwam ten jare 1770 als zeventienjarige landbouwerszoon te Antwerpen, eu trad naar allen schijn in dienst van zijnen com, den hospes Jan Baptist Loos. Betrekkingen met zijnen medeverzaader van Leuven brachten hem daar in kennis met Cecilia Hstabrouck, die hij ais waardin in het i/ Hof van Engeland" leidde en hun tweede zoon was Jan Frans Loos, die burgemeester van Antwerpen zou worden. Toen Peter Jozef Loos zieh in het „Hof van Engeland" vestigde, bleef zijne zuster Maria Francieoa Loos de beheerster van „De Kroon". Daar die last haar echter te zwaar was, huwde zy op 18 Oot. 1796 den Aatwerpschen koetsier Jan Baptist van Gend en deze richtte in zijn afspanning ins gelijks eenen vervoerdienst ïd, welke voor de eerste uiaal in den almanak van 1797 werd aangekondigd. Peter Jozef Loos overleed den 8sten Juli 1809 en zijne weduwe zette den ver voerdienst voort, doch in overeenkomst met haren schoonbroeder, den houder van het hotel „De Kroon, waardoor de firma J. B. van Gend en de Weduwe Loos ont stond. In den almanak voor 1828 verschijnt dan de volgende gewichtige aankondig-iDg: „Uyt de Messagerie van Mr. Van Gend, op de Eyermarkf, alle daegen ten 7 ueren 's morgens, ten 3 en ten 5 neren nae den noen, tea 10 ueren 's avonds een diligence op Brussel, Kortrijk in corres pondentie direct met die van Bergen Henegouwen, Valenoijn, Paris, Namen, Luxemburg, Luyck, Aken, Gent, Brugge, Ostende, geheel Vrankrijk en Duitsch- land. Alle deeze voitueren zijn vereenigd in een hetzelve Etablissement te Brussel, bij de Ifaesemerkt 6d komen weder te Antwerpen tep 7 en 8' 2 ueren 's morgens, ten 3 ueren caermiddag en ten 10 ueren 's avonds. Alle dagen ten <S'/a ueren 's avonds eene diligence op Amsterdam langs Breda, Dort, Rotterdam, Delft, I)en Haag en Haarlem, in handel met geheel Holland en Hamburg en ten 3 ueren namiddag op Amsterdam, langs BredaGorcum en Uytrecht. Daar is ook het oomptoir voor de Dili- gentiën naar Gent, Kortrijk, Meenen,Rijssel en geheel Vrankrijk." V.kiK Cecilia Hambrouek, Weduwe P. J. Loos overleed op 29 Maart 1831 en haar schoon broeder Jan Baptist van Gend volgde haar tien dagen later in de eeuwigheid. Zijn oudste, zoon Jan Baptist van Gend, werd toen het boofd der firma Van Gend Loos, wier zetel voortdurend bleef gevestigd in hat lokaal van de Eiermarkt No. 33, van daar werd in Juli 1889 het kantoor der firma H. C. Colignon Co., opvolgers van Van Gend Loos, overgebracht naar de Leopoldstraat No. 10 te Antwerpen. UIT DE PROVINCIE. VHssingen. Een 11-jarig zoontje van den heer ten Hacker is gisterenavond onder een zwaar cementen stuk van de rioleering gevallen, waardoor zijn rechtervoet werd verbrijzeld, welk lichaamsdeel nog des avonds is afgezet inoefen worden. Vliasïngen. Heden is alhier aangeko men H. M. „Reinier Claeszeo", welke monitor aan „De Schelde" verschillende belangrijke herstellingen moet ondergaan. Goes. Met ingang van 16 April benoemd tot brief- en telegrambesteller te Breskens, M. P. Jeronimns, es-jongeüng-telegram- besteller, thans le hulpbrievec besteller te Goes. Alle verstrekking van personeel en materieel ten behoeve van de opkomende landweerafdeeiingen te Ter Neuzen zal ge schieden door het 2e bat. van het 3e reg. inf. to Middelhui g. De luit.-kwartiermees- ter van dat bataljon zal de verpleging voor bereiden. Neuzen. De heerenVan Rompu, Tholens en Scheele hebben de banoeming tot lid der kamer van koophandel aangenomen, en zyn niet voornemens hun geloofsbrieven in te zenden. M. O. Benoemd tot militie tweede luitenant by het 3e regiment infanterie de sergeant J. B. van Milaan van het 6e. Te Oud Vosgerneer wordt als Rijks veldwachter geplaatstVaa Bezooijen, thans in gelijke betrekking te Aruemuiden. De Rijksveldwachter ia eerstgenoemde plaats K, Rethass heeft met pensioen 's Ryks dienst verlaten. Baarland. Gisteren is de knecht van den heer A. Bruggemau, burgemeester, op hol geraakt met een driewielskar, wijl het paard schrikte. De knecht viel van de kar en brak een buon. Heelkundige hulp werd verleend door dr. Schouten van Hoedekens- herke. Baarland. De vervaardiging en levering van een nieuwen lykwagen voor deze ge meente is door het gemeentebestuur opge dragen aan den heer S. G. Meijler Lz -wagenmaker te Gors, die op dit gebied reeds meerdere uitnemende leveringen heeft bewerkstelligd De Marechaussee van Giesen is van de brigade Breda naar zijn vorige stand plaats te Oostburg verplaatst. Te Stoppeldijk rolde Woensdag een vierjarig meisje, al spelende van den dyk in een sloot, waaruit het levenloos werd op gehaald. Zaamsiag Wie in eenige jaren de kom onzer gemeente niet heeft bezocht, zal ver wonderd staan als hy nu eens komt kyken. Op het groote vierkante dorpsplein, om zoomd door enkele ryen boomen en geheel omgeven met echoone, net geschilderde winkels en heerenhuizen, is een prachtig gemeentehuis verrezen, opgetrokken in oud-Hollandscfcen styl. Vele uren in den omtrek zal men in een plattelandsgemeente geen raadhuis vinden, dat met het Zaam- slagsche vergeleken kan worden, terwijl de gerestaureerde kerk er naast met haar Hin ken toren ook een goed figuur maakt. En wie verder do op't dorpsplein uitloopende straten ingaat, ziet niets dan nieuwe of ver nieuwde gebouwen, alle even helder en goed in de verf en, evenals verschillende woningen rond het plein, gedeeltelijk be woond door rentenierende landbouwers. Men zegt niet te veel, als men beweert dat van 1—5 tegels 4C cent, iedere rege! meer cenu Familieberichten van 1-5 tegels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zaamsiag het mooiste, en daarbij een der rykste en welvarendste dorpen is van Oos telijk Zoeuwech-Vlaanderen. K Z. Crl. Arrondissemnts- Rechtbank te Middelburg. Voor deze rechtbank werd gisteren behandeld de zaak tegen P. N. B., brieven- en telegrambe steller, oud 25 jaar, geboren en wonende te Krui- ningen, beklaagd van diefstal. Als getuige werd gehoord de directeur van het postkantoor, W. J. Romeijn, die verklaarde dat hij den 5 Maart j.l. gezien had dat beklaagde bezig was met een bakje met geld,dat zich op t kantoor bevond en waaruit later f 2 bleek ontvreemd. De beklaagde was sedert een paar jaar als hulpbe steller werkzaam geweest. Beklaagde is niet ge huwd en woont bij zijn ouders thuis. Hij gedroeg zich vroeger steeds onberispelijk, maar in den laatsten tijd hoorde getuige slechte geruchten van hem. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. deelde getuige mede dat hij meermalen geld heeft vermist, o. a. eens vijf gulden op een avond dat beklaagde in dienst was geweest. Deze genoot een belooniDg van f 300. Op een vraag van den verdediger, dhr. mr. L. van Andel, advocaat te Middelburg, deelde ge tuige nog mede, dat de beklaagde b j het ophalen van wissels eeos f 200 te veel had ontvangen, die aan den rechthebbende zijn teruggegeven. De beklaagde bekende en gaf toe dat hij meer malen geld van het kantoor had weggenomen. H j had schuld en wilde die op die manier betalen. Beklaagde beweerde geen groote verteringen ge maakt te hebben. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Het feit was, naat zijne meening, van zeer ern- stigen aard. Bekl. maakte zich meester van gel den, aan het rijk behoorende, zonder dat daar voor eenige noodzaak bestond. Hij hadf3oo tractement en woonde bij zijn vader thuis. Een verzwarende omstandigheid is dat beklaagde 't feit gepleegd heeft als ambtenaar. Spreker vor derde veroordeeling van beklaagde tot een ge vangenisstraf van een jaar, met aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdediger zeide dat de reden, die be klaagde tot de daad heeft geleid, hem een psychologisch raadsel is. Eerst 6 Januari is hij in vasten dienst bij de posterijen aangesteld cn zijn traktement droeg hij zoo goed als geheel aan zijn ouders af. Hij is voor de verleiding be zweken. Hij heeft uit een ongesloten lade f2 weggenomen omdat hij bij iemand f 3 schuld had en deze hem had aangemaand. Nadat de directeur hem betrapt had, wilde hij het geld teruggeven, maar het was te laat. Beklaagde is uit 'siijks dienst ontslagen en nu wordt tegen hem een jaar gevangenisstraf geëischt. Spreker vroeg clementie bij het opleggen der straf. Het gestolen bedrag is klein, de man stond niet slecht bekend en zijn ouders zijn bejaarde men- schen, die zijn hulp in hun bedrijf niet kunnen ontberen. De verdediger vroeg de rechtbank zijn cliënt een lichte straf op te leggen. Hierna werd 't onderzoek geslotenuitspraak 10 April a. s. Verder werd de behandeling voortgezet van de 13 Maart uitgestelde zaak tegen J. de J., oud 20 jaar, klompenmaker te Hoedekenskerke, be klaagd van jachtovertreding, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes. Als getuige was thans opgeroepen de ge meenteveldwachter van 's-Gravenpolder A. de Kraker. Beklaagde was te» laste gelegd dat hij 4 Nov. jl. zou gejaagd hebben. Bij de vorige terechtzitting is door een der getuigen, H. H. genaamd, verklaard dat de be klaagde op den bewusten middag van I tot 4 uur ten zijnen huizo was geweest. Een ander verklaarde dat dit niet waar kon zijn. De getuige, thans gehoord, verklaarde dat hij in den bewusten middag omstreeks kwart over twee den beklaagde, zittende op een fiets, in het dorp gezien heeft. Hij kwam uit de richting van den getuige H. H. De beklaagde ontkende dit. Hij gaf toe dat hij op een fiets door 's-Gravenpolder was ge komen maar wist niet hoe laat. Hij had eerst appels getrokken bij zekeren Geus. Eerst had hij beweerd van I tot 4 uur bij den getuige H. geweest te zijn. De ambtenaar van het O. M- was van oordeel dat aan de verklaring van getuige H. bij de eerste behandeling geen de minste waarde te hechten is. De ambtenaar vorderde bevestiging van het vonnis, den 27 Januari door den kanton rechter te Goes tegen beklaagde gewezen. Uitspraak in deze zaak ook 10 April a.s. Polder Walcheren. Heden vergaderde bovengenoemd pol derbestuur. Voorzitter de heer H. P. den Bouwmeester. Tegenwoordig 17 commis sarissen, afwezig dhr, Corré wegens onge steldheid. Da voorzitter sf?lt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den nicuwhenocmdon commissaris dhr. J R. Tak en verzoekt de heeren Dumont Tak, Allasrt, en Kodde zich hiermede te belaste a. B.«j monde vari den heer Dumont Tak ad viseert de commissie tot toe'ating van d m gekozene. Alzoo besloten, waarop dhr. J. R. Tak de voreischto ecden aflegt en na ge lukwensen door den voorzitter zitting neemt. De notu'en worden gelezen en goed gekeurd. Overgelegd wordt het verslag van den toestand van dan Polder over 1907. Dit wordt goedgekeurd mat algemeene stem men. Door het dag8li:jksch besiuur wordt de Polderbegi'ooting overgelsgd, welke wordt geraamd op f4189,49 in ontvangst eu uitgasivoor 1908. De commissie van on derzoek adviseert tot aanneming daarvan. De hear Louwerse vraagt eenige inlich tingen omtrent don post in do bylagen art. 72 zijnde de oprit en do schelpweg tua- schen de dijkpalea De voorzitter zegt dat, de weg niet te ver trouwen is met het oog op het spoor te Westkapelle. De heer J. de Visser vraagt of het da be doeling is om dezen got d te verleggen. De heer Syjsowv is overtuigd van de noo i- z&kalybheid van deze vernieuwing hy was meermalen getuige er van dat er biels over den weg lagen. Da voorzitter zegt dat juist daarom do verbetering wordt aangebracht. Bij art. 9 bijlage 2, vraagt de voorzitter machtiging ora de Middelburgsohe haven tot den Oranjepolder te doen verhoogen, voor een bedrag van f3447 aan vld Velde te gunneD, die daar juist het werk voor de gemeente Middelburg heeft en dus veel kleigrond heeft. Da vergadering verleende deze machtiging. Hierna wordt de begrooting met a'ge- meene stemmen goedgekeurd. Da voorzitter vraagt machtiging tot over schrijving tot een bedrag van 5 po'., en dat onderhandsohe aanbesteding wordt ge daan. Dit wordt verleend, üe vervaldagen worden bepaald op 1 Mei, 1 Juli, 1 Oct. en 2i Deo, Wordt goedgekeurd. Voorstel van hst dagelijkseb besluur tot verkoop vaa een stuk wegeling en zijkantweg aen W, A. Giaaf vm Lijnden te Koudekerks, gelegen te Veere, tegen een som van f 100. Wordt aangenomen zonder stemming. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Katholieken en Kiesrecht. De R.-K. Kiesvereeniging te Enschede nam een motie aan, waarin o.a. woidt gezegd dat zij het betreurt, dat het bestuur van den Bond de behandeling van het kiesrecht gedreven heelt in een richting, alsof wij onze uitspraak noodzakelijk met die der andere rechtsche par tijen in overeenstemming hadden te brengen, en waarin wordt geconstateerd, dat de ant woorden van al die kiesverenigingen, die zich door de circulaire van het bondsbestuur lieten leiden, niet weergeven den wensch der katho lieken en dat ook op de aanstaande vergade ring van den bond geen conclusie, die dien wensch bevat, kan worden genomen. Drankwet De Verlofhoudersbond heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht naar aanleiding van art. 6, eerste lid der Drankwet. Het Verlof geldt n.l. uitsluitend voor den persoon van den verzoeker. Gehuwde lieden, die verlof hebben voor een localiteit, die niet voldoet aan de eischen van licht en lucht, zijn bij algemeenen maatregel van testuur vrijge steld van die eischen tot 1 Januari 19:6. Komt nu een der echtgenooten, op wiens naam het verlof stond te overlijden, dan vervalt die vrij stelling. Doch nu gebeurt het dikwijls dat een localiteit in zoodanig geval niet voot verbouwing

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1