MIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 158. 1908 Zaterdag 4 April 22e Jaarearg, GHRISTELUK- HiSTORisen VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S J DE J0NGE-VËRWE5? F. P.. D'HUU, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN Duo cum faciuot idem do.i est idem, C? O IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA VAK var, 2— 5 regels 40 cent, iedere regel meer b cent. Familieberichten van 2—5 regels 50 cent, iedere regeï meer 10 cent. „Zuster Anna, ziet gij nog niets komen riep de benarde vrouw van Blauwbaard naar de torentransen omhoog. Even ver langend zien al sinds jaren de verschil lende liberale iraolies naar nieuwe partij- formatie uit. Ia welke richting ze dan vooral hunne blikken slaan Naar ons. Vooral naar ons antirevolutionairen, en verder naar het Christelijk volksdeel in het algemeen. Zóó vleien ze ongeveer „Waartoe veroorlooft gij u toeh afzonderlijke partijvorming? Waarom sluit gij u niet bij ons aan. We zijn wel niet zoo orthodox, maar we komen tooh ook wel eens te kerk. Wel zijn we er niet voor, dat Gods Naam openlijk in de volksvertegenwoordiging genoemd wordtop publiek terrein moeten we met de rede rekenen en niet met den Bijbel op school gaan we niet verder dan de Christelijke en maatschappelijke deugden maar we zyn tooh zoo kwaad niet, en in de praotijk vallen we wel een beetje mee. Komt, sluit u bij ons aan 1 We kunnen zoo goed regeeren, bij ons is denkkracht en onbevangenheid van blik". Nu kunnen we begrijpen, dat de vrij zinnigheid zoo redeneert. De liberalen zijn in ons land in de minderheid, ook ai regeer den ze jaren lang over ons, waarby ze niet zeiden met bedenkelijke tyrannic te werk gingen denk slechts aan den schoolstrijd, den vaeoinedwang e.a., vooral aan Kap- peyne's woord „dan moeten de minder heden maar onderdrukt worden". Zonder hulp zijn ze derhalve niets. Ook oogstten ze met hnn gesprek nog al eens sucoes in, want menige liberale oandidaat werd „er door de Christenen ingeholpen". Edoch, we kunnen aan de vriendelijke uitnoodigiug geen gevolg geven. Al zou den we 't al op vele punten eens met elkaar acooord kunnen worden, tooh „duo etim iaoiunt idem non est idem d.i. al doen twee het zelfde, daarom is het nog niet het zelfde we liggen feitelijk gescheiden; en wel door het geloof. Moge de oude conservatie partij, in zoo verre ze de conservatieve elementen van alle partijen in zich vereenigde, het zoete Eldorado voor de meeste liberalen blijven, wij voor ons dringen op afzonderlijke partijformatie en zelfstandigheid aan. God geve, dat onze antirevolutionaire partij nooit te gronde ga, nooh door het woeden van elementen buiten ons, noeh door eenigen wortel van bitterheid die in ons midden opsohiete. We kunnen het meest in het ware be lang van ons volk verkrijgen, als we zijn en blijven, die we zijn. „Wees u zelf, eprak ik tot iemand, maar hij kon niet, hy was niemand", worde op ons nooit van toepassing. Aan alle goede dingeD, al komen ze van, ik weetniet wat voorzijde, willen we gaarne meehelpen, en even gaarne willeD we hulp aanvaarden voor het verkrijgen van onze reohtmatige v erlangens, maar voor oplossing, vervluohtiging, zelf vernietiging, hebben we geen ooren, dit verbiedt ons beginsel en laat onze oor.s- oientie niet toe. De aggregatie-toestanden van vast, vloeibaar en dainpvormig, als by water, dat beurtelings fts, vloeistof en damp is, bshooren we niet te kennen, we dienen immer hecht en sterk te zyn in Godes kracht. Als twee schepen de haven verlaten, en ze varen onder verschillende vlag, waarom kan men ze dan niet terugroepen, en er één groot schip van maken Alleen om het feit, dat er een gansch verschillende vlag in den wind wappert, en de kapiteins andere uni formen dragen. Onze wapenrusting vindt gij in Efeze 6, onze vlag is de kruisbanier. Onze Leermeester heeft neoit gezegd „Verlaat my"ernstig was steods Zijne les: „Volg my". Wie ooren heeft, die hoore A. PRINS. 3 April 1908. In zake de Waddinxveensche quaestie, vernemen wij uit WaddiDgsveen van onpar tijdige zjjde het volgende ln antwoord op uw vraag zij u meegedeeld 1. dat de personen in kwestie ontkennen iets dergelijks gedaan te hebben. Toch wordt alge meen geloofd, dat zij zich aan bedoelde lastering hebben schuldig gemaakt 2. dat aan 't uitgaan van de lamp geen geloof wordt gehecht en ook door de aanwezigen wordt ontkend 3. dat een der personen reeds vroeger last had van een stijfheid der mondspieren, iets, wat ook de dokter bevestigd heeften JS4. dat de herhaling van die kwaal zich niet openbaarde denzelfden avond,waarin de lastering zou hebben plaats gehad, maar eerst drie weken daarna. ^Er blijft dus van het geheele bericht niet veel over. naï Wy ontvingen van andere zijde'te Wad- dingsveen, ongevraagd nog wel, eenigszins andere inlichtingen, benevens een en ander over de bedoelde personen, doch wij achten dit minder belangrijk voor onze lezers. Trouwens wij herhalen het protest tegen dat bericht had aan het Goudsche Nieuwsbladen niet aan ons, moeten gericht zijn. He ontwerp Melkverordenlng te Middelburg. Gisterenmiddag hield de Melkvereeni- ging „Samenwerking" alhier in 't Schut tershof eene algemeena vergadering tor bespreking van het concepc-Melkverorde- ning. De voorzitter was dhr. F. Keulemans, die in zijn welkomstwoord mededeelde dat hij, gekozen als voorzitter deze betrekking heeft aanvaard, op voorwaarden, dat zijn woning geen informatie-bureau zou zyn voor melkhandelaren en dat hij zich slechts voor één jaar zou verbinden en dat 't adres, door de vereeniging in zake de melkveror- dening aan den raad in te dienen, eerst door de algemeene vergadering zou worden behandeld. Spr. deed een beroep op aller welwillendheid. (Applaus). De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Thans is aan de orde het advies van het bestuur omtrent bet eonoept-Melkverorde- ning. De voorzitter zegt allereerst den gemeenteraad openlijk dank voor met zijn besluit te willen wachten op deze be handeling. Een der punten welke herziening vraagt is dat in de verordening verboden is het in voorraad hebben van biest, deze te hebben is een zsak van belang, ook de Vlissingsohe verordening heeft deze bepa ling niet. Het bestuur stelt daarom voor om te verzoeken art. 2 te wijzigen in dien zin, dat deze mag worden verkocht voor industrieel gebruik, zooals bakkers enz. Hiermede vereenigt zich de vergsderiDg. Ten opzichte van art. 3 stelt het bestuur voor te lezen voor vetgehalte 2,5 pCt., inplaats van 2,7 pCt., en een gehalte van vetvrije vaste stof van 7,8 pCt. De heer Zwagerman licht deze oijiers in den breede toe. Hij wees er op dat de verordening stelt twee eisohen, n.m, er mag niets aan de melk worden onttrokken of toegevoegd. In art. 3 wordt die eisoh nog aangevuld door gehalte aan vet en vaste stoffen 2,7 pCt. vetgehalte en 11 pCt. vaste stoffen wordt door het bestuur te hoog geachtlogischer is dat men onbe paald vraagt vet en vaste stoffen. De eischeD moeten niet heelemaal ver vallen, er moet een minimum-eisch zyn overeenkomstig met de practyk. Er is groot verschil tusschen de morgen- en avondinelk, deze moetafzonderlykgeleverd worden dientengevolge loopt 't vetgehalte ontzettend uiteen. Daarom meent het Be stuur de gemeenteraad te moeten verzoeken de gehalte in art. 3 vast te stellen op 2 'l2 pCt. vetgehalte en op 18 pCt. vaste stoffen. Spr. wyst er ten slotte nadrukkelijk op dat het publiek door al het ovsr de verordening geschrevene allicht meenen zou dat het prestige der melkverordeningzou afhangen van de minimum cijfersdit is zoo niet. Het zwaartepunt der verordening ligt daarin dat aan de mslk niets mag toege voegd of onttrokken zynde miuicoum- cijfers zyn slechts oen aanvulling. Door den heer Zwagerman werd er nog op gewezen dat in de concept-verordening voor karnemelk geëieoht wordt een vetvrije droogrest van 7,6 pCt.dat, is z i. te hoog 7 pCt. is voldoende en daarom doet het be stuur een voorstel in dien geest. De voorzitter dankt dhr. Zwagerman voor zyn uitgebreide 6n leerrijke medsdeeling. De heer Moens gelooft dat wij beter zyn met geen cijfer in de verordening dan roet een laag minimum; er is bezwaar om cijfers te noemen, hij achtte de aanstelling van een melkcontroleur voldoende De heer C. Reij- nierse vraagt eenige inlichtingen omtrent de minimumcyfers. Do voorzitter geeft die en deelt mede dat hst bestuur in bet belang der eerlijke melkverkoopers en melbslyters en tevens der burgerij °°k wenscht voor te stellen dat wanneer tweemaal binnen 10 dagen blijkt dat het vetgehalte der melk gestegen is van 2,5 tot 2,8 pCt. en dat der vetvrije stof van 7,8 tot 8,2 pOt. een onder zoek zal worden ingesteld naer de oorzaak daarvan. De heer üe Visser zegt dat de cijfers niet doenlijk rijn. De heer Vader geeft dhr. Moens antwoord op zyn gedane bezwaren. Ook de heer Zwagerman weer legt de bezwaren van dhr. Moens. Da ver gadering vereenigt zich ten slotte met hst voorstel van bet bestuur. Het bestuur maakt ook bezwaar tegen art. 13, waarin wordt gesproken van stof- dicht vaatwerk. Daarom stelt het voor om te vragen alleen vaatwerk met voldoende afsluiting. Dat do melk moet worden be waard in stofdichte vaten dit is oen groot bezwaar, daar dit niet mogelijk is, om dan melk te bewaren, daar deze dan bederft, daarom stelt het bestuur voor te vragen dit te wijzigen in dien zin als hierboven is genoemd, en dat by versch gemolken melk gelegenheid zij tot uitwaseming der melk. De voorzitter stelt nog voor om toe te voe gen dat de melk niet mag worden afge sloten, met stroo, hooi, lappen of andere voor de melk schadelijke stoffen. Dit wordt aangenomen. Art. 14 behandelt de lokalen waar de melk wordt afgeleverd, ten verkoop voorhanden gehouden, bewaard of bewerkt. Daarin wordt bepaald dat deze lokalen moeteu zijn verwijderd van slaapvertrek ken en vrij van de onmiddellijke nabijheid van privaten, urinoirs; mestvaalten of zink putten dat zy moeten voorzien zijn van gewitte, geverfde of met verglaasde leitjes bedekte wanden, een stofdichte zoldering en een vloer van steen of asphalt en cement. Bestaande lokaliteiten, niet hiermede in overeenstemming zijnde, moeten binnen een jaar hiermee worden in overeenstem ming gebracht. Het bestuur meent hierin geene veran dering te moeten verzoeken. Verschillende sprekers maken bezwaar tegen dit art., b.v. dat er geen houten vloer in den winkel mag wezen. Dit artikel wordt echter onveranderd goedgekeurd. Art 16 regelt het recht der politieambte naren (monsters) melk af te nemen tegen vergoeding Hier stelt het bestuur voor om ten hoogste 2 liter welke zij mede kunnen nemen en toe te voegen, in geval 'n monster zal worden medegenomen dit in duplo te doen, om bij eventueel proces-verbaal te kunnen doen dienen als bewijsmiddel. Dhr. v. d. Driest stelt voor de monsters te doen verzegelen. Dit wordt aangenomen. Art. 17 wenscht het bestuur geheel te veranderen. Wordt aangenomen. De voorzitter zegt thans, dat de beste wijze van deze bezwaren kenbaar te maken aan den gemeenteraad is, dit te doen met een adres met toelichting, hy leest een adres voor hetwelk zal worden ingediend. De vergadering stemt hiermede in en machtigt het bestuur 't adres in te dienen of aan te vullen. Na eenige besprekingen van huishoudelijk belaög sluit de voorzitter deze vergadering. UIT DE PROVINCIE. Goes. De heer L. Smit verzoekt ons mede te deelen, dat de pogingen tot opricfc* ting eener flinke Christel. zangvereeDiging zonder kerkelijke kleur, niet 't gewecsohte gevolg hebben gehad. Er is geen animo Tevens verzoekt hij oca te willen melden dat de alhier reeds 5 jaren bestaande chr. zangver. „Zingt den Hsere eon nieuw lied" geen kerkelijke vereeniging iszij hare leden dan ook uit de verschillende gemeen ten telt, en deze hare repetities houdt Dinsdagavond 8 uur in de chriat. Bewaar school, Wijngaardstraat. Dames en heeren die zich daarbij moch ten willen aansluiten worden vriendelijk uitgenoodigd tot bijwoning eener repetitie, of kunnen nadere inlichtingen bekomen bij den waarnemenden directeur dhr. L. Smit, Oude Singel 90. Goes Woensdagavond a.s. hoopt „Pa trimonium" alhier haar 10e jaarfepst te vieren in de consistorie der Gerei Kerk, WyDgaardstraat. Belangstellenden worden ter bijwoning uitgenoodigd. Krabbendijke. Donderdagavond ver gaderde in de openb. school onder voor zitterschap van dhr. Jaoobusse, voorz. der werklieden vereeniging, een groote schare burgers om over de tot stand koming van een bewaarschool te spreken Na heel veel gepraat kwam men eenparig tot het besluit, dat de te stichten bewaarschool een alge meen christelijk karakter zal dragen. De volgende personen namen de beooeroiog als lid aan van de commissie tot voor bereiding C. P. Vogelaar, Jao. Welleman, J. de Koning, G. Tramper, J. Jaoobusse, J. van Gorsel en O. Tollenaar, terwij! ds. R. Bokma, die niet ter vergadering tegen woordig was, schriftelijk zat verzocht wor den in dit oomité zitting te nemen. Krabbendijke. Over de maand Maart verzonden telegrammen 124, ontvangen telegrammen 199uitgaande telefoonge sprekken 104, inkomende telefoongesprek ken 31. Aan 't postkantoor te Krabbendijke en de daaronder ressorteeren de hulppost- kantoren werd gedurende maand Maart 1908 ingelegd f5018 76, terugbetaald f 4773 69. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 812. Het besluit van den raad van Ierseke, waarbij wegens vermindering van leer lingen tegen 1 Mei aan ieder der openbare scholen een ouderwijzersbetrekking wordt opgeheven, is thans door Gedep. Staten goedgekeurd. (M. C.) Wilhelminadorp. Gisteren waren 2 Belgische meiden alhier, welke probeerden om zilvergeld met kroontjes te wisselen. Hst is hen niet gelukt. Bij een winkelier gelukte het hun bijna. De politie is met het geval in kennis gesteld. Bij kon. besluit is pensioen toegekend aan dr. A. v. d, Loeff, irispeeieur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland en W. Noord-Brabant f 1673J. F. H. Rest commies ter prov. griffie van Zeeland f 1294 E. M. J. G. Balmonte, leeraar aau de gem. H. B. S. te Zierikzee f 609 G. J. Endkoven, onderwijzer aan een openb. school te Middelburg f784. Kamperland, Hedenmiddag overleed alhier na een ernstige ongesteldheid van sleeh's enkele dagen onze algemeen ge- aohten brievenbesteller dhr. K. J. Enters. De overledene mocht sleehts 13 jaren deze betrekking bekleeden, laat een vrouw en 2 kleine kinderen achter en bereikte slechts den leeftijd van 42 jaien. Biezelinge, Gisteravond hield de kolen- bond „Algemeen Belang" alhier baar ge wone jaarlijksch9 vergaderirg Uit 't jaar verslag bleek dat het ledental door vertrek van 90 tot 86 gedaald, thans gestegen was tot 95. Ontvangen waren 12 waggons ge wone en 4''2 waggon eierkolen. In 't geheel zyn aan de ledeu verstrekt 2174 H L Ds prys was gesteld op 96 cent de gewone en f 1 de nootjes en eierkolen per H L„ waar van per B.L. nu 2 cent op de boekjes kon teruggeschreven worden. Ontvangen werd f2134,545, uitgaven bedroegen f 2095,06, in 't pakhuis 24 H.L. a 95 cent f 22,80 met f 39,48 meerdere ontvangsten, maakt f 62,28 Diarvan werd teru ^geschreven op de boekjes tot een belrsg van f 43,48, zoo- dat er een batig saldo blijft van f 18,80. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester, nagezien door dhr. J. Dekker en G. Stevenen, werden in orde bevonden. Hierna komt a«.u de beurt verkiezing pen ningmeester wegens periodieke aftreding. Door den 1 oorzitter wordt aan de verga dering medegedeeld dat door het bestuur ia voorgesteld om van den penningmeester b jrgstelling te eisohen. Deze stelt daarom zelt-e voor een som van f 100 op't spaar bankboekje der vereeniging te deponeeron als borgstelling, een en ander wordt door de vergadering goedgekeurd. Thans tot stemming overgaande, blijkt de aftredende H. Slabbekoorn met groote meerderheid van stemmen (alle op 5 na) te zyn herkozen, die zich de herbenoeming laat welgevallen en zijne benoeming aauneemt. Nu komt de kolen aankoop aan de orde. De voorzitter stelt voor dit jaar enkel nootjes- en eier kolen te nemen, wyl de kwaliteit der fijne kolen niet gewaarborgd kan worden, daar men haast nimmer ontvangt uit de mijn die men vraagt.Tevens wordt voorgesteld elke maand kolen te laten komen, het rondgaan bij de leden tot opgave van kolen te doen vervallen, en gedurende den zomer hoofd zakelijk nootjes te betrekken. Al het voor gaande wordt door do vergadering besloten en de prijs van nootjes en eierkolen gesteld op 90 cent per H L terwijl die der gewone op f 1 zou moeten zyn. Eindelyk wordt nog besloten na September van 'n vereenigings- jear geen nieuwe leden meer aan te nemen, en wordt het loon der losse lossers met een dubbeltje verhoogd eu in overeenstemming gebracht met wat ze bij de handelaars ont vangen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Tol commieB-titnlair der posterijen en telegrefie is bevorderd de kerk der poste rijen le klasse K. C. Soettms te Breskens. In de week van 2-5 tot en met 31 Maart 1908 zijn in zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonken wel 1 te Bres kens, 2 te Kruiningen en 1 te O. en W.- Souburg en van diphtheritis 1 geval te St. Jansteea. Oost en West-Souburg. Met ingang van 11 April wordt verplaatst de rijksveld wachters O, Cremera van Dordrecht naar hier en G. J. Bruntink van hier naar Dord recht. Rilland Bath. Woensdagavond werd in de niet zeer druk bezochte landbouw- vergadoring der vereeniging „Reijgersberg" besloten, de tweede aanbesteding der be- uoodigfie cbilisalpefer te doen plaats heb ben ouder dezelfde voorwaarden als de eerste op 15 April aanstaande des namid dags te drie en een half uur, ferwijl de levering werd bepaald tussohen 15 en 22 Mei daaraanvolgende mot dezelfde com missie van ontvangst. Algemeen was de klacht, dat de kunstmeststoffen in slechte zakken worden geleverd, waarom eenige bepalingen werden gemaakt teneinde ver lies van de meststoffen zooveel mogelijk te voorkomen. Tot slot hield de leer T. M. Boot, landbouwer alhier,een aangename ea keurige lezing, die met de meeste aan dacht werd aangehoord over: „Versprei ding van planter, door middel van dieren". Spreker wees in de eerste plaats er op da; waar de dieren zioh gemakkelijk kun nen voortbewegen, terwijl de plantensteeds op dezelfde plaats blij ver, de verspreiding der laatste niet groot zou geacht kimnen worden, doch dat uit de werkelijkheid bleek dat dit niet hei geval is, daar een groot aantal zaden van planten door middel van dieren wordt verspreid. Spreker deelde mede dat het meetendeei der verspreiding geschiedde door zoogdieren, hetzij eens deels dat de vruchten of zaden het darm kanaal onverteerd verlaten, heizij ander deels doordat de zaden blijven kleven aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1