NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 152. 1908 Zaterdag 28 Maart. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. X DE JONGE*VERWEST te f. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS OER ADVERTENT1ËN Raadsverkiezingen. SI. J. TICHELMAN. ,JA\ RÜTTIEK, Uit de Tweede Kamer. De heer Donner zegt dat wij moeten de UIT DE PROVINCIE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER F.RMA SN VAK van 1—5 regeis 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 30 cent, iedere regen meer iO cent. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Wij herinneren dat de candidaten der anti-revolut. kiesvereenigingen zijn te Vlissingen III K a p e 11 e Na de lange Telegrammen in ons no. van gister behoeven wij van de debatten, gister over het ontwerpje blijvend gedeelte gevoerd, niet veel meer onder de aandacht te brengen. Wy gewaagden reeds van mogelijke tege moetkoming door de ministers op artikel 4. De intrekking van bedoeld artikel was door minister Heemskerk aangekondigd met een beleefd buiginkje voor den heer Hoodbuijzen, terwijl hij er aan toevoegde daardoor is het ontwerp teruggebracht tot een eenvoudige wijzigicg der eredietwet voor Oorlog, waardoor dus de onderteeke- ning van de ministers van marine en bio- nenlandsohe zaken kan vervallen. Een mededeeling die insloeg. De tegemoet komende hcudiDg, vergezeld van een vrien delijk knipje voor den neus van den on- besoheidene die de onderteekening van minister Wentholi had gewraakt als een teeken van politieke draaierij, en aan wiens oritiek genoemde minister door deze in trekking op eenmaal werd onttrokken. Intussehen kwamen de replieken. De verschillende tegenstanders herhaal den hunne bedenkingen of verscherpten die nog, in weerwil van de in geheime zitting gegeven inlichtingen. Alleen de heer Tjdeman bleek geheel overtuigd uit de geheime zitting terugge keerd. Hij werd hierover door den unionist Patijn en den socialist Ter Laan onder handen genomen. Hierdoor blijkbaar een weinig geprikkeld zette de afgevaardigde van Tiel zijn standpunt nogmaals uiteen hij vertrouwt op de eerlijke overtuiging vau minister Sabron gelijk hij ook gedaan had op die van minister Staal. Nog vijf oud-liberalen gingen hierin met hem mee.Te voren was hem door mr. Patijn toegevoegd dat hij het kabinet gered had. Dit bleek bij de stemming niet juist. Immers, dank zij 't opkomen van de twee kranke leden van rechtsLoeff en Lucasse had het ont werp, ook al stemden de vrij liberalen allen tegen, toch de meerderheid. Het werd met 54 tegen 41 stemmen aangenomen. Hadden de 6 vrij liberalen die nu voor stemden, ook tegen gestemd, dan was 't ontwerp ook aangenomen geweest, en wel met 48 tegen 47 stemmen. Doch zoo is 't natuurlek beterwant nu krijgt de wet een meer nationaal karakter. Mr. Tydeman, die in zijn opyattingen te dien aanzien, veel overeenkomst vertoont met den heer Lohman, verklaarde//als de minister zegt zooveel noodig te hebban voor de mobilisatie, dan moet ik hem dit geven". Hier spreekt de man, die het lands belang liefheeft. Intussehen gaven de discussies aanlei ding tot eenigszins warme tooneelen. De heer Marohant bad den minister Sabron, die ohef ie geweest van den Neder- landsohen generalen staf, voor de voeten geworpen dat de Zwitsersohe generale staf niet werkt met groote woorden en voorts met tal van groote woorden 't ontwerp be streden. Ach, zuchtte de heer Tydeman fijntjes, ware de heer Marohant maar in Zwitserland gebleven. Mr. Marohant op zijn beurt verweet toen mr. Tydeman dat hij ook uiet anders doet dan ministers redden. De heer Thomson had onvoorzichtig den heer Lohman verweten dat hij nu anders voor deze quaestie stond als voor tien jaar. De heer Lohman had in zijn verweer daar tegen er op beroepen dat hij niet is des kundige. Dit gaf den heer üuymaer van Twist aanleiding om met de stukken aan te toonen dat de unie-liberaal Thomson tien jaar geleden en toen was deze officier, dus deskundige! met kracht was op gekomen tegen een korten oefeningstijd, terwijl hij thans hiervoor met warmte pleit. Ba eindelijk de heer Ter Laan kreeg het aan den stok met niemand minder dan den voorzitter, toen hij nadat artikel 4 reeds door de ministers was ingetrokken, nog eens van voren af aan, gelijk in zijn eerste rede, den opzet van 't onderwerp op grond van dit reeds ingetrokken artikel ais onzedelijk begon te wraken. Toen de voorzitter hem hierop wees, waa de heer Ter Laan hierover ontstemd, en toen na eenige woordenwisseling, onder aanmoediging van zijn politieke vrienden, de heer Ter Laan zeida voor het //geweld" van den voorzitter te zullen zwijgen, moet hji zeker wel heel boos zijn geweest. Twee der sprekers hebben onder dit alias bijzonder hun gosd humeur bewaard. Het waren do heeren Heemskerk (minister-* en dr. Nolens. Eerstgenoemde stapelde den eenen kwinkslag op den anderen, onderwijl by de tegenstanders krachtig afweerde en het ontwerp uitstekend verdedigde. Laatstgenoemde had nog gelegenheid by de behandeling van artikel 1 den heer Ter Laan en met deze 't socialisme in den opzet van zjjn oppositie, er tusschen te nemen. De afgevaardigde uit Hoogezand had namelijk gevraagd, nu gebleken is dat 879 vrijwilligers overcompleet zijn en er na tuurlijk velen onder zijn, die zioh voor waardelijk hebben opgegeven,en in verband daarmede hun betrekking hebben moeten opzeggen, wat de minister van oorlog nu doen zal met deze mannen, die nu uiet be hoeven te dienen, maar werkloos worden De minister antwoordde dat van de 879 afgaan 354 die zioh voorwaardelijk hadden aangemeld. Geen der miliciens, die aich heeft aangemeld, zal onvrijwillig in dienst worden gehouden. Ook zijn de miliciens tijdig genoeg over het karakter der voor waardelijke aanleiding ingelicht, d,1 op 17 Maart. De heer Nolens merkte toen zeer leuk op dat de minister blijkbaar den heer Ter Laan niet goed heeft begrepen. Eerst eisohte de laatste dat zooveel mogelijk mili ciens uit dienst zouden blijven nu wil hij er zooveel mogelijk in brengen. (Gelach). Toch gevoelde spr. voor hetgeen de heer Ter Laan bedoeltmaar zijn bezwaar geldt sleohts enkelen en men kan 't den minister van oorlog overlaten te hunnen aanzien maatregelen te nemen. Ten slotte is 't ontwerp aangenomen met de stemmen van Reehfs, die op mr. v. Id- singa (ehr.-hist.) na, voltallig aanwezig was en de stemmen van 6 vrij-Iiberale leden v. Karaebeek, v. Styrum, Tydeman, Biooker, Hennequin en Roël!. Tegen stemden alle overige vry liberalen, benevens de unionisten, democraten en so cialisten. Afwezig waren 4 leden ven links Verhey, de Klerk en Hubrecht (unielibera- len) en Treelstra. De minister ontving van verscheidene leden gelukwensehen. Zijn verdediging was over het geheel iiink geweest. Hij heeft zich een positie verworven, en't vertrou wen gewonnen, hetwelk hy wel niet zal be schamen want de wijziging der Militiewet 1901 staat op zyn program. GEMEENTERAAD. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond onder voorzitterschap van dhr. burgemeester, wareu de heeren Kakebeeke, v. d. Bout, Dekker en Pilaar met kennisgeving afwezig. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Goedkeuring le suppletoir school geldkohier; b. Goedkeuring le suppletoir sohoolgeldkohier school A 19071908; c. Goedkeuring raadsbesluit tot af- en overschrijving van IS Feb. 1908 d. Goed keuring gesneenferekening over 1906; e. Goedkeuring 2e suppletoir kohier hoofdei, omslag 1907 Verslag gezondheideoom- missie 1907g. Bericht van infunctietre ding van den onderwijzer v. d. Werff; Adres van de afd. Goes van den bond van Ned. onderwijzers in zake de salaris regeling onderwijzers i. Verslag overeen komstig art. 52 Woningwetj. Adres J. Keukelaar, houdende verzoek om be noeming tot eonoierge der Meisjesschool; k. Verzoek W. Weststrate om grood in erfpacht (in handen van B. en W. gesteld) l. Adres sehietvereeniging G.O.E.S. inzake het eventueel verleenen van kwijtschelding van paeht aan de sohietveresnigng Konin gin Wilhelminam. Adres A. M. Verdonk in zake aanwijzing rooilijn (verwezen naar B, en W.)n. Adres van 't bestuur van den Ned. boud van vereen, van handel- drijvenden en industrieelen middenstand ia zake het verkrijgen van Midden Euro- peesohen tijd (dit wordt als zijnde onge zegeld ter zijde gelegd); o. Adres vaa 111 ingezetenen der gemeente, houdende ver zoek om opheffing van de Meisjesschool, (in handen van B. en W. geateid). Ingewilligd wordt het verzoek van D. Boel om verlenging van paeht van een strook gemeentegrond. Bij 't 8dres der gebr. Duvekot om gemeentegrond in erfpacht zegt dhr. Hollmann dat een dergelijk ver zoek van een ander ingezetene destijds is afgewezen. Weigert men den een, dan moet men ook den ander weigeren. Spr. verzet zich tegen dit verzoek niet dewijl de gevraagde grond grenst aan 't erf der aan vragers doch raadt B. en W. aan voortaan voorziohtiger te zijn cn vraagt inlichting omtrent boomen op dat terrein. De voorzitter zegt dat B. en W. den raad van dhr. Hollmann gaarne in ontvangst nemen. Zij blijven trouwens ook zonder dazen waken dat het plantsoen bed die zijde niet vermindert. B. en W. vragen straks den Raad machtiging tot het ver- koopen van een boom. De heer De Witt Hamer merkt op dat aan B. en W. een verzoek als dhr. Holl mann bedoelt, nooit is gedaanindertijd is met burgemeester Wesselink wel eens door bedoelden ingezetene er over ge sproken, doch meer niet. De heer Hollmann had den indruk ge kregen dat de aanvraag pa» geschied wss. Had hij dit geweten, dan had hij 't niet meegedeeld. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Een verzoek der Weerb&arheidsver- eeniging Koningin Wilhelmina cm kwijt schelding van pachtgelden wordt aange houden wegens ingekomen tegeuadres (zie boven) van de sehietvereeniging G.O.E S. De heer Fransen v. él. Putte vraagt of rekening zal gehouden worden met de opmerking van de finanoieele commissie. De voorzitter antwoordt bevestigend. Verzoeken betreffende kwijtschelding van schoolgeld, totaal f10, en hondenbe lasting, totaal f 10,35, worden ingewilligd. Aan de orde komt een wijziging der Verordening regelende de salarissen van het personeel aan de o. 1. scholen. De heer Yon Schmidt stelt een wijziging voor op artikel 4 in dien zin dat de onderwijzers aan de-scholen A B en G met minder dan 2 dienstjaren zullen genieten f 550met meer dan 2 en minder dan 5 dienstjaren f600; met meer dan 5 en minder dan 8 f650; met meer dan 8 en minder dan 13 f725; met meer dan 13 en minder dan 18 f 100 met meer daa 18 f 875. In zijn toe lichting zegt de heer Von Schmidt dat 't billijk is dat een beginnend onderwijzer f550 verdient. Maar als hij twee jaar bij 't vak is dient dit hooger ie wezen, want dan is. hij praotisch ingeleid hij studeert vcor hoofd- of bijaote, dat kost f80; zijn bijdrage pensioen is f52». En zijn kostgeld bedraagt f314; bij houdt dus f60 over, dat is te weinig. Het verschil met 't voor stel van B. en W. zit alleen hierin dat met 't zijne reeds na 18 en met 't hunne pas na 20 dienstjaren het maximum be reikt is. Spr. beroept zioh op 't bestuur der bijzondere sehool, dat dezelfde billijke salarisregeling heeft ingevoerd met twee- jaarlijksohe verhoogingen van f25. De heer Fransen v. d. Putte juieht het voorstel van B. en W. toe wijl verbetering der salarissen noodig is. Maar de Bond van Ned. Onderwijzers van welks adres dit voorste! uitvloeisel is vergist zioh in hare toelichting als zou de gemeente haar meerdere uitgaven van 'tRijk vergoed krijgen. De Bond zegt dat alsdan f 850 meer subsidie van 't Rijk ontvangen wordt, doo'a B. en W. hebben een anderen kijk op de zaak. Als ïd toepassing ge- braoht wordt het voorstel van den Bond, dan zal dit in 1908 een meerdere uitgaaf vorderen van f1165 tegen f300 subsidie meer. Onse bezwaarde gemeentekas kan dit niet lijden, en daarmee is, dunkt spr, de grens aangewezen waarbuiten de Rusd niet gaan mag. Het amendeiuent-Von Schmidt kan spr. dan ook r-iet steuneD, omdat 'tnog weer meer eisohen stelt aan de gemeentekas. Kan de voorsteller aan geven, waaruit dat meerdere zal moeten geput worden, dan zal spr. met diens voor stel meegaan, anders acht spr zich begrensd door het voorste! van B. en W. Dhr. Riscli steunt 'tyoorsfei-VonSohraidi; zelfs f550 aanvangssalaris acht spr. voor een begiunend onderwijzer veel te laag. We! zijn de gemeentefiaaneiëa beperkt, doeh waar 'thet onderwijs geldt, moeten wij niet schromen eenige faciliteiten te geven. Als de onderwijzer door ftnencieele zorgen gekweld wordt, moeten zijufunotiëa er onder lijden. Do heer Donner js met de vorige sprekers overtuigd dat de salarissen hooger moesten zyn, want ook spr. vindt ze niet te hoog. Maar evenals dhr. Fransen v. d. Putte vraagt hij waar moet 't geld van dat meer dere van daan komen. Bij het voorstel van B. en W. zal de gemeente een meerdere uitgaaf krijgen van f 790,42® 's janrs, en bij dat van dhr. v. Schmidt een van f 1159,17, na aftrek van f 300 meer subsidie. De voorzitter bevestigt dit. De heer Fransen v. d. Putte vraagt dhr v. Schmidt om meer cyfers, en aan B. en W om hun advies. Na eenig debat, waarbij dhr. v. Schmidt niet geeft de gevraagde cyfers, en de heer Hamer de bezwaren van B.enW. ontvouwt, wordt met 6 tegen 3 stemmen het amende ment verworpen. Voor stemden v. Schmidt, HoilmaEn en Rïseh. By art. 4 komt dhr. Hollmann er tegen op dat een onderwijzer aan een school met meer leerlingen meer verdient dan een aan een school met minder leerlingen. Dhr. Snouck met 18 dienstjaren krygt naar die regeling f 100 mesr, de heer Goeabloed mst 43 dienstjaren f 100 minder. Spr. stelt voor„do onderwijzer plaatsvervangend hoofd ontvangt f200 zonder dat de ver- eisehten van art 24 L O. aanwezig zyn." Na een lange discussie vraagt de voor zifter of 't voorstel ondersteund wordtdit blijkt niet 't geval te zijnhet „komt der halve niet in behandeling". Bij art, 15 zegt de heer Donner dat in vergelijking roet art. 11 hier een onbillijk heid is. Art. 11 kent wegens diensttijd liet halve salaris toe art. 15 zegt dat bij verlof 't salaris van de betrokken onderwijzeres vervalt. Nu neemt spr. 't op voor onder wijzeressen in gezegende omstandigheden. Hii vindt 't onbillijk dat d ze tijdens hun verlof haar salaris moeten missen en zou ook willen weten, wanneer een plaatsver vanger op hooger salaris wordt benoemd of dan dat meerdere door de onderwijzeres met verlof moet betaald worden. De heer Hamer zegt dat do gemeente in geea geval die sehade behoeft te dragen doch de gemeente zal in die gevallen wel op een vooraf gepubliceerd salaris be noemen. De heer Donner stelt voor in art. 15 alinea 2 le bepalen dat by dergelijk verlof het halve 3alaris aan de onderwijzeres zal worden uitgekeerd, en verdedigt dit. De heer ïtisch heeft bezwaar er tegen dat aan een gehuwde onderwijzeres dat halve salaris ten deel valt, terwijl haar man toch ook inkomen heeft. mogelijkheid veronderstellen dat de man geen inkomen heeft. De heer Riscli noemt dat het allerergst denkbars geval. Toch is hij er niet tegen. Het voorstel-Donner, door dhr. Fransen v. d. Putte gesteund en door B. en W. over genomen, wordt aangenomen met 9, tegen 1 stem die vau dhr. Hollmann. Bij art. 12 komt dhr. Hollmann er tegen op dat aan een onderwijzer die zyn dienst plicht moet vervullen, gedurende dien tijd 't halve salaris wordt uitgekeerd hy stelt voor deze bepaling te schrappen. Na eenige discussie blyikt 't voorstel niet te worden gesteund, zoodat het van de baan is. De heele verordening wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De gratifi caties voor dhrn. Goedbloed en Blackstone worden tegelijk hiermee vervallen ver klaard. Aan de orde komt de rekening over 1907 en de begrooting voor 1908 van de gemeen tegasfabriek. De fabriek heeft een verlies post van f 363,875. Toch s;elt de Gascom- missie voor den gasprys niet te verhoogen. De hoer Von Sehmidt juicht dit toe en beveelt in 't belang van den minderen man aan da plaatsing van muntgasmeters. Im mers de raaandelyksche geldophaling en de kosten van aanleg zyn voor velen esn ba- zwaarvandaar cok slechts 700 aanslui tingen. De heer. Temperman zegt dat de gascom- missie ook veel voelt voor muntgasmeters, doch wegens aanzienlijke kosten er niet toe over durft, gaan. In een kleine gemeente als de onze is het grootst mogelijke debiet noodig om een dorgelyke onderneming zonder geldslyk nadeel te doen slagen. Rekening en begrooiing worden hierop onder dankbetuiging zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en de gssprijs wordt op 7 cent bepaald. Achtereenvolgens worden goedgekeurd een wijziging der verordening op de ver- doeling in wijkeu, en 't kohier Honden belasting 1968. Aan mej. v. Andel wordt eervol ontslag verleend als hoofd der Meis- jsssehool tegen 15 Mei e.k. Banoeoid wordt tot onderwijzer bij het L. O. de heer W. H. Stouten met algemeene stemmen. De vergadering gaat hierop in geheime zitting over. Na heropening wordt het kohier van den Hoofdeiy ken Omslag dienst 1908 vastgesteld op f31157,13 verdeeld over 1262 eontribuabolen en 'n factor f 0,92 Niets oreer te verhandalen zynde, gaat de vergadering uiteen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene aardige foto van het beaoek van Z. K. H. aan Vlissingen, welke in het bekende tijdschrift //Eigen Haard" voorkomt. Dit nummer bevat verscheidene portretten, o. a. van Louise Stratenug, mr. Hubert, mr. De Clercq van Weel, Generaal Booth e. a. Ook bevat het belangrijks artikelen met talrijke afbeeldingen van de Marine Machi- nistensohool en van 't Leger dos Heils. Wie met di.t mooie tijdschrift nog niet hoeft kennis gemaakt,vrage eens 'n proefnummer aan het bureau te Amsterdam. Goes. Naar wij vernemen zyn er by het bestuur der chr. school alhier plannen in overweging om de school met 2 klassen (een 7 de en 8ste leerjaar) uit te breiden. Er zal dan les gegeven worden bij de gewone vakken van het lager onderwijs in Fransch, En gelach, Duiteck en Wiskunde. Eerlang zullen de plannen van uitbreiding en do daartoe noodige verbouwing dor school aan de algemeene vergadering ter behandeling worden voorgelegd. Goes. Tot onderbrand meester aan spuit I (vacature J. P. Boshoff Jr) is benoemd de heer Jacob Visser Az. De korporaal Kais is van Bergen op Zoom met 1 April overgeplaatst naar het 2de bataljon te Middelburg Het post- en telegraafkantoor te Sluis zal, met ingang van 1 April, raede voor den Rij kstelefoocdienst worden ope ngesteld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1