NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 151. 1906 Vrijdag 27 Maart. 22e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU. te PRIJS DER ADVERTENTIËN Raadsverkiezing-en. li. J. TICHELMAN, JAN ROTT1BK. LIT DE PEK*. Uit de Tweede Kamer. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA BK VAN ibüfQ. van 2—5 regels 40 cent, iedere regel tneer 8 cent?. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Wij herinneren dat de candidaten der anti-revolut. kiesvereenigingen zijn te V 1 i s s i n g e n III Kap ell e 26 Maart 1908. KIEZERSLIJSTEN. De Kiezerslijsten liggen nu ter inzage op de secretarieën. Wie wil weten of hij er op staat die kan dus gaan kijken. Staat hij er niet op, en meent hij recht te hebben er wel op te staan dan kan hij, of een ander, dat dadelijk per ongezegeld briefje aan burge meester en wethouders aanvragen. Dit alles moet véór 15 April gebeuren. Zij hébben den tijd R. schrijft in De Rotterdammer Het Volk maakt er in een hoofdartikel „Zij hebben den tijd minister Talma een verwijt van, dat hij 't ontwerp-ouderdoms- verzekering van Veegens heeftingetrokken, omdat hij de voorkeur geeft aau het vroe gere ontwerp-Kuyper te dezer zake, waarin dein validiteits-verzekering was opgenomen. Op ziehzelve goed", zegt Het Volk, u maar „zou het, als de ellende van heden goed „bedacht wordt, geen tijd zijn cm maar „vast binnen te halen wat er lag en het „andere later te regelen Het Volk van 24 Maart 1908) Wat een redenatie Wie kan nu werkelijk een oogenblik aannemen, dat de redactie van Het Volk waarlijk meent, wat zij hier schrijft Wie zijn mede oorzaak, dat we thans nog een ouderdoms- en invaliditeitsver zekering misien Se sooiaabdemocraten adden zij Kuyper aan bet werk gelaten, we hadden thans reeds een heel stel ver zekeringswetten gehad. En hoe hebben de sooiaal-demooraten in Duitsohland gedaan Duitsehland heeft een nagenoeg oompleet stel verzekeringswetten. Maar wie hebben er tegen gestemd De sociaal-democraten Frankrijk heeft een drietal ministers, Olémenoeau, Btiand en Viviani, die zelfs voor den rechter door beklaagden met den vinger worden aangewezen als de leermees ters van 't sooialisme en anarchisme. De uiterste linkerzijde heeft de meerder heid in de verfegenwoordiging. En wat was de eerste daad dezer volks vertegenwoordiging P Om de toelage voor de Kamerleden van 8000 op 15000 francs te brengen En heeft Frankrijk zijn verzekerings wetten reeds? Merkwaardig was kort geleden een plaat in „Le Eire," waarin een soldaat, een ge pensioneerde arbeideren een volksvertegen woordiger werden voorgesteld. De soldaat mareheert in weer en wind, ■enheeft een halven stuiver daags. De gepensioneerde arbeider loopt te bedelen,want hij heeft een stuiver daags. De volksvertegenwoordiger wandelt in zijn pels, de geuren van zijn Havanna eavoureerend,hij heeft 42 fc&ncsdaags. En dat durft in ons land dan nog een toon aan te slaan, en aan mannen, die altijd met en voor het volk hebben geleefd, treu zelen te verwijlen. Waarlijk, waaneer de ouden van dagen en invaliden 't van de sooiaal-democrafen moesten hebben, zouden zij zeker niet veel krijgen. Daarom, 't oor afgewend van de tenden tieuss opschepperij vac Het Volk. Men late Talma maar eens aan het werk, Ea wij krijgen de zoo noodige verzekeringswetten wel. De lager wordende rente, gepaard met eenige andere verschijnselen op onze beur zen waarneembaar, doet ons onwillekeurig het oog naar Amerika wenden, om te zien hoe het daar staat met den maalsohappe- lijken toestand. De berichten die van overzee komen zijn nog steeds twijfelachtig. Zij die vooruitgang zien gronden hunne beschouwing op het vermeerderd spoorweg verkeer en op de herleving in de staal industrie. Zij die meenen dat nog geen beterschap ingetreden is voeren als bewijs aan de duizenden werkloozen, verre, zeer verre overtreffende het gewone cijfer. Wat is waarheid P Nemen we daarbij in aanmerking dat een jaar van Presidents keuze, gelijk dit jaar is, toch altijd een verbazenden invloed uitoefent op het maatschappelijk leven. Een invloed zoo groot, als wij ons onmo gelijk kunnen voorstellen. Dan gaat alles op in de Presidents keuze. Vooral nu, want de crisis die Amerika doorleeft wordt op de sehaldlijst van de republikeinen gezet door hunne tegenstanders. Roosevelt met zijn bestrijding van de trusts is de schuldige in veler oog en daar om moet ter wille van 's lands welvaart Roosevelt, en met hem zijn partij, de repu- blikeinsohe en haar candidaten Taft en Hugues bestreden worden, niet alleen door de democraten maar evenzeer door allen die de roekelooze finantieele politiek van Roosevelt en de zijnen afkeuren. Aan de zijde van de democraten is meer persoonlijke dan zakelijke verdeeldheid. Twee candidaten, Bryan en Jefferson worden op het schild geheven. Als we wel begrijpen vertoont de eerste neiging tot de uiterste grenzen der linker zijde te gaan, althans met woorden, terwijl de laatste het gematigd element vertegen woordigt. Nog is er in het land, waar men pleegt heen te zien om storm of stilte op de beurs te ontdekken, niets te zien. Argentinië. Ds. Van Lonkhnyzen verzoekt het vol gende mee te deelen Ondergeteekende, zioh niet in staat be vindende alle aanvragen om inlichtingen over maatsehappelijke vooruitzichten hier te lande afzonderlijk te beantwoorden, bericht door dezen aan belanghebbenden, dat volgens ter bevoegder plaats inge wonnen informaties, hier altijd werk vinden en goed betaald worden allereerst flinke ambachtslieden als timmerlieden, metse laars, schilders, smedeD, werktuigkundigen, bankwerkers, machinisten, eleetriciens ook bakkers enz. Velen kunnen tot f 7 per dag verdienen. Voorts alle soort van werklieden, boerenarbeiders, bootwerkers, fabriekswer- kers, en dergelijken. Zij verdienen f 4 per dag. Al is het leven hier duurder dan in Holland, werklieden hebben hier tooh een veel ruimer bestaan. Kantoor- en handels lieden zullen het vrij bezet vinden, men kan wel terecht, doch moet soms eenigen tijd wachten. Deze iaatstcn moeten van alles tot hun werk behoc.rende, ook van het Spaansoh, goed op de hoogte zijn. Landbouwers in het bezit van f'2000 a f3000 kunnen hier een rijke toekomst hebben. Zij doen wel met zich eerst eenigen tijd bij een der hier gevestigde boeren ie verhuren om met de toestanden hier op de hoogte te komen- Men zij voorzichtig met aanlokkingen van kolonisatie-maatschap pijen. In het algemeen is het niet aan te iaden aanstonds groote families mede te brengenmen kome daar liever eerst alleen. Degelijke Hollandsehe werklieden worden hier door HoUandsohe vrienden met buisvesting, faal en werk voortgehol pen. Men brengé getuigschriften of atte statie zijner kerk mede. Wie geen goed getuigenis kan bekomeD blijve liever thuis. Bij mijn terugkomst iu het vaderland hoop ik uitvoeriger myn indrukken over de sociale toestanden alhier weer te geven. Wie meerdere inlichtingen wensoht wende zioh tot den gezant der Nederlanden, Zijne Excellentie L. van Riet, Calie Bartholomé Mitre 441, alhier. Het adres van Ds. J, van Lonkhuyzen is Buenos Aires, Bartaeos al Nort, Oalle Cali fornia 779. Werking der Leerplichtwet. Nog steeds staat daar, onveranderd, ge schreven „Gy vadersvoedt uwe kin deren op''. Schriftuur en Natuur prediken duidelijk en klaar, dat de opvoeding de taak der ouders is, en dat dus de vraag hoe de kinderen zullen opgevoed worden, door de ouders, in laatster instantie door den vader, moet beslist worden. Dat is da eenige gezonde toestand, die mogelijk is, en alles wat invloed heeft, moest en moot medewerken, om le het besef van dien plicht en dat recht by de ouders te ver sterken en te verheffen, en 2e alle beper king ervan, zooveel mogelijk, uit den weg te ruimen. Da Leerplichtwet b v. werkt juist in avereohtsehen zin, verzwakt dat besef in plaats van het te versterken. Ik geloof, dat het ouderrecht kan misbruikt worden, en dat dit misbruik zoo ver kan gaan, dafcingrypen door derden noodzake lijk wordt, maar, ofschoon het wel onmoge lijk zal blijken, een voor alle volken gel dende grens te stellen, kunnen wy toch zeggen, dat zulk ingrijpen met veel beleid moet geschieden en zich terugtrekken, zoo dra het overbodig wordt. Waarom Omdat ingrijpen van derden in den regel het besef van eigen verantwoordelijkheid doet ver flauwen bij degenen, die men helpen wil. 'tls er mee,als met da dienstbode, diaslecbt aardappelen kan schillen. Toen haar juf frouw of mevrouw (wat hetzelfde is, dat zag, deed zij het zelf, in plaats van hot da de onhandige meid te leeres. Zoo heeft inen armen willen helpen alleen door in hun nood te voorzien, maar later begrepen, dat het veel beter en duur zamer hielp, zoo den armen gelegenheid wordt gegeven en hun veerkracht geprik keld om door arbeid in eigen behoefte voorziening te zoeken. Alle verslapping van den familieband, ia casu van ouder- plicht, wreekt zich ia de volgende geslach ten. Zien de kinderen, dat da zorg voor het onderwijs (ik bedoel hier bepaaldelijk het lager) geen zaak hunner ouders is, dan wor telt dat wanbegrip hoe langer hoe dieper in de kinderlijke meening, en de kleinen, groot geworden, laten er zich nog minder aan gelegen liggen. Versterking vau dsn familieband kan de maatschappij slechts beil brengen. Alle actie moet derhalve ia de eerste plaats de ouders bedoelen. School met den Bijbel. Een tegenvaller. Men weet hoe ijverig van de linkerzijde geïnformeerd werd near de zienswijze van Minister Wentholt ten opzichte van het blijvend gedeelte. Deze Minister toch had in het Kabinet-De Meester plaatsontvangen na het heengaan van Minister Stuartwas hij 't nu, zoo werd gevraagd, in het kar dinale punt met het vorige of met dit Kabinet eens De heer Wentholt beantwoordde de vraag in de Memorie vau Antwoord waar hij dus sprak De heer Wentholt verklaart, dat hij dienaan gaande thans nog dezelfde denkbeelden koes tert als hij voor zijn optreden in dit kabinet was toegedaan. Hij oordeelt het namelijk nog altijd strikt noodig dat het blijvend gedeelte een voldoende sterkte hebbe om in de bij artikel 108 der Militiewet 1901 vermelde eischen tijdig te kunnen voorzien. Met het oog op 's lands veiligheid acht hij het loslaten van dit beginsel onverantwoord. Tot geen enkelen maatregel, het blijvend gedeelte betreffende, is hij voor zijn optreden in dit Kabinet, geroepen geworden zijn mede werking te verleenen. De Maasbode vertolkt dit antwoord en* geeft er een opmerking bij Met andere woorden toen ik nog minister was in het vorige Kabinet dacht ik er juist ge lijk over als thansbij mijn optreden in het ministerie de Meester heb ik op geen wijze mij met de intentie van het Kabinet ten dezen aanzien homogeen verklaard, ik keurde ze zelfs evenzeer af als thans. Wij wisten, dat het Kabinet-de Meester verre van eenstemmig dacht over verschillende pun ten, maar dat de heer Wentholt daarin louter noodhulp-diensten heeft bewezen, noemen wij een onthulling. Hem schijnt dus nog niet eens het regeeringsprogram in groote trekken te zijn voorgelegd. De zaken van Cohen Stuart nog wat drijvende houden, daarmee was zijn mini- steriëele taak ten einde. De onthulling pleit niet voor het vorige Ka binet, dunkt ons. De bom is verkeerd gesprongen, heeren Er zullen meent De Standaarden wij gelooven het ook! nog wel meer bommen verkeerd springen; misschien óók wel aan weinig omdat 39 niet al te handig zijn gelegd. Bevrediging. Het werd onlangs opgevat, alsof eeu Staatkunde, die juist krachtens de anti revolutionaire beginselen tot bevrediging zou leiden, voor het eerst in da Kabiuets- ve:k!&ririg geproclameerd werd. Dit is onjuist. Reeds in 1878, nu dertig jaren geleder, schreef dr. Kuyper in Ons Program (ed. 1907) bh. 477, 8 geheel hetzelfde. Daar toeh leest men >Een schets derhalve, wel van antirevolutio naire zijde uitgaande, maar toch bestemd voor het heele land, d.i. er op aangelegd om een modus vivendi te bieden aan alle partijen. Zeer zeker met den partijstempel, d.i. met den ijk onzer beginselen, gewaarmerkt, maar desniettemin in aard en strekking n a t i o n a a 1". Ea voorts »Maar evenmin doe de tegenstander ons het onrecht aan, om uitsluitend op het eigenaardig gekleurde in onze voorstelling te letten en zie hij in, dat dan eerst van zijn standpunt onze voorslag op zij zal gediongen zijn, indien be wijsbaar is, dat voor hem zelf in een rijk, dat overeenkomstig de hier ontwikkelde beginselen geregeerd werd, de existentie minder mensche- lijk, minder verheffend, min edel zou zijn 1" En dat de schrijver vau Ons Program hieraan ook als Minister vasthield, bleek wel, toen hij in de Tweede Kamer op deze heide zinsneden uit Om Program wees, ten bewijze van het nationaal karakter van zijn streven. Standaard. Treurige toestanden. De liberale protectionist A. L. H. Obreen, schrijft in De Telegraaf: De economische toestand van ons Vaderland is tegenwoordig niet rooskleurig, en het is niet te vermoeden, dat de naaste toekomst verbete ring brengen zal. Door het lage tarief van Invoerrechten wordt onze markt overladen met vreemde nijverheids - voortbrengselen, wat de ontwikkeling van eigen nijverheid onmogelijk maakt, en dat weegt des te zwaarder, omdat het gemis van Invoerrechten de Schatkist dwingt tot het heffen van hooge direkte belastingen, drukkende op eigen grond en woning, en bedrijf, en van hooge accijnsen op eigen produktie van suiker, bier, zout en vleesch. Om allerlei weeldeartikelen uit het bui tenland nagenoeg vrij te kunnen doen binnen komen, wordt suiker belast met twintig millioen guldens, en wordt de woning, door belasting op grond, op schoorsteenen, op huurwaarde, op vermogen, op successie rechtstreeks getroffen met twee-en-twintig millioen. Dan rekenen wij nog niet het zegelrecht op de huurcontracten, en het hypotheekrecht op de beleening, en het registratierecht op koop en verkoop. En onze j eigen grond wordt driemaal rechtstreeks getrof- fen door belasting op grond, op vermogen en op i successie, ongerekend de Polderlasten. Het is dus niet te verwonderen, dat kapitaal l nog slechts bij uitzondering wordt geplaatst in j' Nederland, en dat alles gezonden wordt naar Noord-Amerika en naar Rusland, alwaar, zooals men verzekert, spoorwegen voor ons geld ge- bouwd worden, hoewel al te vaak de dividenden ver te zoeken zijn. Soms ook gaat het geld naar Australië en Zuid Afrika in mijn- en andere zinkputten. Daaidoor wordt hier te lande het geld peper duur, en de winkelier, die zijn wissels discon teert, moet zes of zeven ten honderd betalen 1 Het kapitaal gaat het land uit, en daargelaten of het buitenslands goed of niet goed geplaatst ls het woidt hier te lande niet verwerkt, deNe- derlandsche werkman verdient er geen arbeids loon aan. Wat gebeurt dus Het kapitaal is uit geweken, wat is dus natuurlijker, dan dat de ar beid ook uitwijkt. Nog onlangs heeft men het gruwzame bericht kunnen lezen, dat de burge meester van Utrecht openlijk den werklieden aanbeveelt, om het land te verlaten,en arbeid te gaan zoeken in de Duitsche kolenmijnen aan de Ruhr. Na het kapitaal dearbc-id, 't kon niet missen. Zonder plaatsing van kapitaal geen werk, en dus ook geen arbeidsloon. Ziedaar de mooie uitkomsten van onze Bel n- tingwetgeving met lage invoerrechten. Laten wij hier in net voorbijgaan ook zeggen, dat zij, die de werklieden aanmoedigen van naar het buitenland te gaan, in den regel zeer weinig voldoening hebben. Want is het moeilijk voor een beschaafd gezin, dat de vreemde taal spreekt, zich te verplaatsen in een buitenlandsche samen leving, voor een werkmanshuishouden, waar noch man noch vrouw de vreemde taal machtig is, zal zulk een verhuizing zeer spoedig blijken een pijniging te zijn. Schikt de man zich bij geval in de vreemde omgeving, de vrouw zal het zeker niet doen, en binnen eenige maanden komen de goede lieden weder terug, teleurge steld, beroofd, verbitterd, en zonder één cent te hebben overgehouden van de spaarduiten, welke zij medenamen. Raad nooit loontrekkenden aan, van te verhuizen naar een ander land, want het is tien tegen een, dat zulks uitloopt op verdriet en ellende. Zij, die daartoe aanzetten, hebben blijkbaar nooit van nabij gezien, welke gevolgen op het spel staan. Maar er is nog heel wat met voordeel te doen in ons eigen Vaderland, zoo niet door particu liere krachten dan door de overheid, welke altijd geld kan krijgen, en voordeel kan trekken uit de overmaat van arbeidskrachten. Ziedaar bij voorbeeld de vele duizenden Hec taren van moerasbodem, 'gelegen ten Oosten van de Utrechtsche Vecht. Waarom worden zij niet droog gemaakt Menschen uit alle rangen en standen der samenleving hebben dezen zomer een adres aan Hare Majesteit de Koningin onderteekend, opdat de Plassen in de Utrechtsche Noord-Hollandsche Vechtstreek zoo spoedig mogelijk worden drooggemaakt. En bovenaan dat adres heeft geteekend niemand minder dan Mods, de Aartsbisschop van Utrecht. De heer De Waal Malefijt, Ant,-Revolutionair Kamerlid van Breukelen, heeft in een vergadering te Utrecht op 4 Mei 1907 openlijk de droogmaking der Plassen verdedigd, en het Utrechtsche pro vinciaal Dagblad, een stevig liberale krant, plaatst voordurend artikelen, om de uitvoering van het werk aan te raden. Wij zijn dus met de droogmaking van Plas sen wel op neutraal gebied. Waarom luistert de overheid dan niet naar dit alles Land te winnen hier in de onmiddellijke nabijheid van groote sleden als Amsterdam en Utrecht, is toch een heel wat nobeler onderneming, dan het Nederlandsche geld weg te werpen in ledige mijnputten in Australië en Zuid-Afrika, en de Nederlandsche werklieden weg te zenden naar de kolenmijnen aan de Ruhr Laten wij onze oogen toch eens open doen. Die plaatsingen van geld in verre gewesten, welke door onze Belastingwetgeving zoo sterk in bescherming woiden genomen, zijn de p<.st voor ons Vaderland, war.t zij zijn steeds onder hevig aan overgroote slingeringen, dan eens veel te hoog, dan eens veel te laag. Vandaar de dobbelarij. Stijgen die waarden plotseling, zoo leiden zij tot grove verteringen, tot onvoorziene en dus moeilijk te dragen weelde. Dalen zij overmatig, zooals nu wordl aanschouwd, dan hoort men van alle kanten de alarmkreten, dan treedt gebrek in de plaats van rijkdom, dan worden de soliedste waarden naar omlaag ge sleept, en dan loopen de lieden in waanzin storm, om hun contant geld te rukken uit de handen, waaraan zij net toevertrouwden. En van het verdienen van arbeidsloon is dan in het geheel geen sprake meer. De overheid zelve raadt dan gemoedelijk de werklieden aan, van maar naar het buitenland te trekken En dat gruwzame tafereel kan nog wel don kerder worden. Hst ontwerp blijvend gedeelte is doop de beraadslaging vau gisteren in een brieve positie gekomen. Niet dat die positie si echt was dat bewees de groote mond er tegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1