NIEUWSBLAD No, 146. 1916, Zaterdag 21 Maart. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, i Raadsverkiezingen. IK. J, TICHELMAN. JA\ ROTTIER, S, l DE JONGE-VERWEST, fs Goes van ,_5 regels 40 cent, iedere regel meer Keent. F. P. D'HUIJ, te Middelburg, t meer 10 cent. Uit de Tweede Kamer. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Wij herinneren dat de eandidaten der anti-revolut. kiesvereenigingen zijn te Vlissingen III Kap e 11 e 20 Maart 1908. Een R.-K. kiesvereeniging, nog wel in de residentie, heeft een motie aangenomen, waarvan de considerans (overweging) aldus begint «Overwegende dat het samenstellen van een program van beginselen voor de katho lieke partij de leden van ons wetgevend lichaam zou bemoeilijken''. De gecursiveerde uitdrukking is zeer onjuist, zoo niet erger. Indien 'taan die zijde tot het „samen stellen" van een „program van beginselen" komt, zal een toeliohtend artikel, in den trant van de Standaard-artikelen op „Ons Program" om op 't revolutionaire van der gelijke uitdrukkingen, als «wetgevend lichaam" voor Tweede Kamer te wijzen hier schijnt slechts een deel dier Kamer te zijn bedoeldnoodig zijn. Te Rotterdam is het kermisrraagstuk wêer aan de orde gekomen. B. en W. hebben een praeadvies uitgebracht op de ingeko men adressen om de kermis niet af te sohaften. Hoofdzakelijk worden de volgende argu menten aangevoerd. Vooreerst hebben de meer moderne stedelijke vermaken de kermis een waar volksfeest zeggen de hearen nog niet kunnen verdringen. In andere plaataeD, waar men overging om de kermis af te schaffen, komt men er van zelf weer toe, om bij andere feesten of wel markten, voor draaimolens, kramen en spellen wêer plaats te reserveeren of in te ruimen. Het bekorende van de kermis i3 gelegen in da groote versoheid en heid van gelijktijdig opengestelde uitstallingen en spellen, de vrijheid van bewegiBg, welke de kermis geeft, waar de werkende klasse terecht kan met enkele eenten en ook de meer bemiddelde allicht iets van zijn gading aantreft, zooals ook blijkt uit de sommen, die houders van kramen en spellen nog kunnen betalen aan belasting en pacht. De kermis voorstellen, zeggen B. en W. van Rotterdam verder, bevatten niets on zedelijks, daar onzedelijke, zedekwetsende vertooningen reeds sinds jaren worden geweerd. Verkoop van sterken drank mag in de kermisinriohtingen niet plaatshebben. Ën van uitspattingen op of nadeelige gevolgen van de kermis moet men niet te hoog opgeven. Hier moet men ook goed onderscheiden. Volgens de mededeelingen der politie komen afkeurenswaardige handelingen bij openbare feesten niet minder en niet anders dan bij de kermis voor, ook wel als gevolg van den Nederlandsehen volksaard, waar aan bij overigens goede eigenschappen, een zekere onbeholpenheid, ruwheid en bandeloosheid in zijn wijze van feestviering en ontspanning, soms tot brooddronkenheid toe, niet kan worden ontzegd. Overigens blijkt volgens ingesteld onderzoek, dat de kermis op de inlagen bij spaarbanken rf op beleeningen bij de Bank van Leening geen bepaalden invloed uitoefende ook, dat er tussohen de aangiften van onechte kinderen bij den burgerlijken stand en de kermis geen verband was te constateeren. Volgens het praeadvies komt het er maar op aan, een weg te vinden, om nog meer dan vroeger de misbruiken te beteugelen, waartoe de kermis aanleiding geven kan. Maar de kermis opdoeken, neen, daarvan willen B. en W. van Rotterdam niet hooreD. o. i. is dit praeadvies niet selon ia Bible, volgens het woord. Efeze V spreekt wel anders. De vergaderingen der Tweede Kamer zijn waarlijk geen voorbeeld van netheid geëvenredigd aan da hooge positie die ze in ons staatsbestuur innemen. Het decorum wordt wel eens al te veel vergeten zoodat gemis aan orde het ge volg is. Het is waarlijk geen verheffend tooneel als men daar de heer de Waal Malefijt, toeh al niet gemakkelijk te verstaan, een verklaring ook namens de antirevolutio naire leden hoort aflezen, houdende inge nomenheid met het nieuwe Kabinet en zijn program, maar men ziet daarbij dat zoo ongeveer niemand luistert. Groepje luid pratende leden maken een soort beurs-gedruisoh de Ministers-fouteuils zijn ledig, ook deze, voor zoover aanwezig, zijn roerig. Intussehen verzoekt de Voorzitter stilte, omdat de spreker zich niet verstaanbaar maken kan. Waarlijk het gemis aau decorum is hier al te sterk. Het blijvend gedeelte. Aan de Residentiebode wordt bericht dat wel degeljjk ook aan de vrijwillige miliciens van het blijvend gedeelte vergoeingen voor hun dienstvervulling aan hunne betrek kingen kunnen worden of blijven uitge keerd. Voorts heeft de regeering in de Memorie van Antwoord in de Tweede Kamer meege deeld dat het aantal miliciens 1800 bedroeg namelijk op het oogenblih dat de Memorie opgesteld werd. Maar dat bedrag is nu al ver overschreden, het noodige getal is er al lang, geljjk wij reeds gemeld hebben. Gelijk bekend is had de Tweede Kamer voor de eene helft dit noodwetje met inge nomenheid begroet, voor de andere helft bezwaren geopperd welke de minister van oorlog tracht te wesrleggen. Wij komen er later op terug doch stippen slechts 't volgende aan wat het persoonlijk gevoelen van den minister van oorlog be treft. Hij heeft in zijn vroegere betrekking van chef van den generalen staf niet aan de voorbereiding der plannen van zijn ambts voorganger met betrekking tot het blijvend gedeelte medegewerkt. Hij is steeds van gevoelen geweest, dat beperking van het blijvend gedeelte, zooals deze onder de ministers Staal en ridder Van Rappard is tot stand gekomen, nadeelig was voor het leger. Laatstgenoemde minister van Oorlog heeft hij daarvan meer dan eenmaal doen blijken. De Regeering wijst er op, dat de regeling van 12 Juli 1907 een leemte liet,dieniet zonder gevaar is. En waar dit gevaar een belang geldt van zoo uitnemend gewicht als de veiligheid van den Staat, daar zou geen Regeering met die overtuiging ver antwoord zijn, indien zij niet zonder uitstel en met den meesten spoed datgene deed wat zij noodig achtte om het gevaar af te wenden. Politieke overwegingen zijn der Regee ring bij het indienen van dit wetsontwerp ten eenenmale vreemd gebleven. In 't bijzonder verklaart de minister van Oorlog, dut hij ten aanzien van het blijvend gedeelte thans nog dezelfde denkbeelden koes tert als hij voor zijn optreden in dit Kabinet was toegedaan. Hij oordeelt het namelijk nog altijd strikt noodig dat het blijvend gedeelte een voldoende sterkte hebbe om in de bij artikel 108 der Militiewet 1901 vermelde eischen tijdig te kunnen voorzien. Met het oog op 's lands veiligheid acht hij hei loslaten van dit beginsel onverantwoord. Tot geen enkelen maatregelhet blijvend gedeelte betreffendeis hijvoor zjn optreden in dit Kabinet, geroepen geworden zijn me dewerking te verleenen. UITGAVE DER FIRMA s Familieberichten van 5 regels 50 cent, iedere regei i a Zooals den lezers van ons blad bekend Kan zijn, is het regeeringsvoorstel inzake verbetering van den Rotferdarasoben water weg een nalatenschap (die verbetering n.l.) van den heer minister Kraus - giste ren in de Kamer behandeld en aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het is een verblijdend verschijnsel, dat alle afgevaar digden overtuigd waren en zijn/dat de verbetering van den bedoelden waterwe* niet alleen een Rotterdamsoh, of een pro vinciaal belang maar een nationaal belang t», dat ten nauwte in betrekking staat met onzen handel. Zoozeer werd dit gevoeld, dat zelfs de Rotterdamsche afgevaardigden niet eens genoodzaakt werden het belang bepleiten °pzeÉteli-'k in de Kaa)0r te «nfhf /Td?r ,dan de Tweede Ka®er is ons blad de plaats voor technische beschou wingen. Laten we mogen volstaan met de mededeeling, dat het goedgekeurde ont werp ten doel heelt om den waterweg te verbeteren, eensdeels door uitbaggering de wensohehjke diepte zou zijn 80 d.M. 8 M. beneden het laagwaterpeil en ver betering van den mond, waardoor de eens veris regen noodzakelijke diepte in stand kan blijven. Daartoe ie niet minder dan vier «nlhoen gulden benoodigd een vijfde deel daarvan wordt bijgedragen door Rot terdam zelf, die bij die verbetering zooals zieh denken iaat, hef grootste belang heeft. 18 'e hopen, dat deze verbetering ïnoien ze tot stand komt, een duurzame mag zijn. Dit vooruit te weten is onmo gelijk, zooals minister Bevers, die overi gens een goed vertrouwen in den uitslag der onderneming aan den dag legde, dit tereoht opmerkte. Zulke waterstaatswerken kunnen mee, ze kunnen ook tegenvallen. Dit erkennen trouwens de specialiteiten zelf. De heer Leiy o. a., die tot oordeelen wel bevoegd mag gerekend worden, meende in zijn betoog ten gunste van het ontwerp te moeten zeggen, dat naar zijn oordeel, door t aanleggen van een dam aan het Zuiderhoofd in de richting van den stroom laDgs de kust, zeer zeker de stroom wel verplaatst zal worden, wat de veilig heid en de bevaarbaarheid ten goede zal komen, maar of de eens verkregen diepte daardoor in stand zal blijven is een tweede vraag. Verschillende opinies werden nog to berde gebracht, welke we gevoegeliik kunnen laten rusten. Vermelden we nog, dat dhr. an der Molen, de afgevaardigde van Shedrecht opvolger van dhr. Heems- j ^i028'^6 ritting werd beëedisd en daarna zitting nam. Moge ook deze afgevaardigde, allerminst de kleinste onder zijne medeleden, veel bijdragen tot wezen- -ijk heil van het land. Eveneens, werd besloten het opmaken der tweede voor dracht voor den Hoogen Raad in de vaca ture reith, benoemd tot vice president van dien Raad, uitlestellen tot de Koningin eene benoeming gedaan heeft in de eerste vacature, waarvan de voordracht bestaat uit de heeren Nypels, Romme en Sterok. Voor derden candidaatj had ook den heer Lucaese enkele stemmen. Van daag komt de Boterwet in behan- deling. DIT DE PROVINCIE. Middelburg. De dertienjarige J. W. E' werd reeds dikwijls uitgescholden door een zekeren K. B., een verwaarloosden jongen. Maandag was dit weer het geval. Eerstgenoemde wilde den knaap daarvoor eens afstraften, 'loen hij hem aangreep, kreeg hij met een mes een steek in het gelaat en in de zijde. De verwondingen waren van dien aard, dat de getroffene eenige dagen het bed moest houden. Thans is zijn toestand iets gunstiger. De politie is van het geval in kennis gesteld en doet onderzoek. q Vlissingen. De gezagvoerder van het Ëngelsohe stoomschip «Saint Andrew" komende van Antwerpen met bestemming naar New-York, moest een man aan wal doen zetten, die zich te Antwerpen aan boord had ingesoheept zonder deel uit te maken van de equipage. De man zal over"! de grenzen worden gezet. Vlissingen. De 14-jarige nageljongen J. v. Rooijen, die Dinsdagavond van het in aanbouw zijnde stoomschip «Tabanen" is gevallen, ontving gisteren van den Prins een mandje met sinaasappelen en blauwe druiven. De toestand van dezen ongelukkigen jongen moet, naar de Vliss. Grt. meldt, ver van gunstig zijn. Bij de Staatsspoor worden verplaatst de leerlingen machinist N. van Oost van Vlissingen naar Roosendaal en J. B. Hoots- man van Roosendaal naar Vlissingen. Groede. Tot gemeente-secretaris is door den Raad benoemd de heer C. A. van Klinkenberg, ambtenaar ter secretarie te Oegstgeeet. Neuzen. De gemeenteraad benoemde met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan sehool A mej. E. J. P. Eijke aldaar. Kruiningen. De lieer P. Nieuwenhuijse besloot wegens hoogen leeftijd, tegen 1 Mei a.s. ontslag aan te vragen als dijkgraaf van den Nieuwlandepolder, welke betrek king hij 43 jaren heeft waargenomen, en als dijkgraaf van 't waterschap Kruiningen, welke laatste funotie hij vanaf 1879 heeft bekleed. Gedurende zijn bestuur zijn heel wat belangrijke verbeteringen tot stand gebracht; o.a. is er een nieuwesuatiesluis gebouwd, waardoor laaggelegen land veel minder last van hel water heeft en in bruik baarheid zeer is toegenomen. (M. C.) In de week van 11 tot en met 17 Maart 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 7 ge vallen van roodvonk en 4 van diphtheritis, te weten van roodvonk 1 geval te Bres- kens, 1 te Groede, 1 te Kortgene, 1 te Koudekerke, 1 te Kruiningen, 1 te Middel burg en 1 te Oost- en West-Souburgvan diphtheritis 1 geval te Axel, 1 te Neuzen en 2 te Zierikzea. Wissenkerke. Op deze plaats geven we plaata aan de volgende verbeteringen In het Gemeenteraadsverslag is foutief ge drukt, (na vermelding der voorieziDg vsn den brief van dhr. Krijger) „met belang stelling werd deze verbetering'1dat moet zijnverdediging. Nog kan worden gemeld dat in het, in die vergadering genomen, besluit tot regeling der onderwijzerssalarissen is opgenomen, dat vóór de inhouding van jaarwedden bij verlof en bjj vervulling van militieplichten zal gelden, de door de regeering aangege ven regeling vervat in de art. 17 van het kon. besluit van 9 April 1907 (SI. BI. 81) En in 't Bewaarschoolverslag staat in den eersten zin datnamens hot bestuur slechts éen beheerder aanwezig was",wat moet zijn: dat naast (dus nevens of behalve) het be stuur slechts éan toehoorder aanwezig was. Bij kon. besluit is ingevolge de We- duwenwet voor de onderwijzers 1905, pensioen verleend aan S. H. van Kempen, weduwe J. H. Eybergen, onderwijzer aan een bijzondere lagere sehool, f328en ingevolge de Weduwenwet voor de amb tenaren 1890, een pensioen van f 223 aan W. Karelse, weduwe van den brieven-en ea telegrambesteller Ph. Meulblok, te Zierikzee. Ierseke. Ia de Donderdagavond ge houden raadsvergadering werden enkele ingekomen stukken vermeld, o. a. hst jaar verslag 1907 dor sehool verzuimoomnaissie, hetwelk ook werd voorgelezen. Daarin kwant onder meer voor, dat 55 verzorgers van verzuimende leerlingen voor de com missie zijn geroepen, nl. 33 van leerlingen van sehool 1, 17 van school 2 en 5 van de bijzondere (christelijke) school. In 1906 werden 70 personen opgeroepen, dus is er vooruilgang. Drie adressanten kregen ge deeltelijke afschrijving van schoolgeld, samen f 6.40. Van Ged. Staten was bericht ingekomen omtrent het raadsbesluit tot opheffing van twee onderwijzersbefrek- kingen. Zij verklaarden daartegen geen principieel bezwaar te hebben, maar ver zochten den raad het besluit in te trekken en een nieuw besluit, waarbij de datum van ingang van 1 April naar 1 Mei ver plaatst werd, aan hunne goedkeuring te onderwerpen. B. en W. brachten omtrent dit verzoek geen advies uit, maar wensehten ook niet tegen het uitstel, als van geringe beteekenis, te opponeeren. De voorzitter (de burgemeester) er op wijzende dat Ged. Stalen geen gronden aangaven veronderstelde dat het uitstel verlangd werd, om den belanghebbenden meer tijd te geven om een nieuwe be trekking te zoeken. Met algemeene stemmen werd in den geest van Ged. Staten besloten. Bij de laatste rondvraag vroeg de heer Van Oeveren om inlichtingen betreffende het te bouwen nieuwe telegraafkantoor. De voorzitter zou er straks in de geheime vergadering van meedeelen, wat hij er van wist. De heer Schipper werd verbetering van den grintweg toegezegd (met koolaseh en steenslag), en de heer Van Stee, die vroeg of al besloten is tot verlenging van het remmiugsvrerk in de haven, kreeg ten antwoord dat B. en W. nog steeds wachten op een nader verzoek van belangheb benden. Daarna werd de openbare ver gadering gesloten. Schore. Verslag der gehouden open bare raadsvergadering op Donderdag 19 Maart 1908. Aanwezig 6 leden, afwezig met kennisgeving dhr. Johs. Glerum. De notu len worden voorgelezen en goedgekeurd na een paar inlichtingen die dhr. Verhangen vraagt. Ingekomen stukken. Dankbetui ging van dhr. S. de Visser, onderwijzer, voor de verhooging van zijn salaris. Van Ged. Staten lo. bericht dat door het Rijk in de kosten voor het lager onderwijs wordt bijgedragen f 2375 2o. dat door dit college de goedkeuring van het kohier H. O. wordt aangehouden omdat er één persoon op voor komt voor *1 ia van een jaar en deze4 nog niet zijn verstreken. En verslag comm. wering schoolverzuim. De voorzitter deelt verder mede dat hjj, in opdracht van den raad, met dhr. Philipse heeft onderhandeld tot verbetering der vaatte, doch zonder resultaat. Dhr. Ia't Anker vraagtheeft Philipse niet gezegd op welke voorwaarde hij wenscht in te gaan. De voorzitter antwoordt dat Philipse bjj zjjn oorspronkelijk verzoek blijft). Aan de orde is thans een requsst vereen. Groene Kruis, behelzende verzoek om in de openbare lagere school gelegenheid te ge ven, aan do kinderen, om hunne handen te kunnen wasschen en het verstrekken van goed drinkwater. B. en W. adviseeren om afwijzend op dat verzoek te beschikken met het oog op de bezwaren er aan verbonden. Dhr. Verhaagon deelt mede dat hij de vergadering van het Groene Kruis heeft bijgewoond, waar die kwestie is besproken en heeft het voor en tegen gehoord. H(j zou gaarne zien dat van gemeentewege goed drinkwater word verstrekt, 'tgeen gemakkelijk kan met weinig kosten, aan gezien er aan da school een regenbak is waarvan het water jaar]ijks voor een ge ringen prijs wordt verkocht. Door het aan schaffen van een of twee emmers en esn 10 of 20tal kroezen kunnen de kinderen vooral des zomers tijdens zjj op het schoolplein spelen hun dorst lesschen, Dhr. Karelse kan met dit voorstel wel medegaan, doch zon het alleen des zomers willen toepassen. Dhr. In 't Anker zegtik hab in inijn jeugd ook school gegaan en heb nooit te drinken gekregen en acht het thans ook niet noodig. Dhr. Verhaagen In 't Anker, U hebt niet mogen spelen ook tijdens da school uren, ook dit wordt thans toegepast, en juist in den speeltijd kan den kinderen best de gelegenheid worden gegeven om te drinken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1