Laatste Berichten Opubare ïerSoapinyBa ICesp VirkoGpiBgeB, eaz. LEESTAFEL Markt berichten. Marktprpen van Tarwe en Meel. weten, dat aan nieuw aan te stellen vrou welijk personeel ingeval van huwelijk eer vol ontslag uit den dienst zal worden ge geven. Ten aanzien van de in dienst zyr.de vrouwelijke ambtenaren luidde de mede- deeling, dat vermoedelijk by huwelijk eer vol ontslag zal volgen. Inde laatste raadszitting van Dreumei gaven de notulen aanleiding tot eenige aanmerkingen van een lid en van den voor zitter. Deze wil ze voorlezen een lid, de heer C., zet zich naast hem en zegt „Ik wil meelezen, want ik vertrouw uw lezen nietde heele raad doet dit nietis het zoo niet, heeren P" Na voorlezing zegt de voorzitter «Deze aanmerkingen zullen aan de notu len toegevoegd worden". De heer N.„Dat zal afhangen van de beslissing van den raad". De voorzitter: „Dat zal 't niet, ze worden er aan toegevoegd". De heer N.Dan stel ik voor de verga dering maar te sluiten In 'n ommezien zijn alle leden verdwenen. N. R. Cri. Generaal Booth. Zondag heeft de hoogbejaarde leider van 't Leger des Heils 3 voordrachten gehouden te Rotterdam. Niettegenstaande dit vele spreken op één dag behield de generaal tot op het laatst zjjne onvermoeibare opgewektheid. Giste ren trad hy op te Amsterdamheden te Den Helder, waar hy aan 't versierde station oöioieel werd ontvangen. Vrijdagmorgen keert hij naar Amsterdam terug. Zaterdag en Zondag leidt hy daar de groote bijeen komsten in het Paleis voor Volksvlijt, Zon dags driemaal. Maandag vertrekt hy naar Berlijn om er een groot oongres te leiden van stafofficieren uit alle landen. Dit con gres duurt tot Donderdag, 's Zondags daarop vertrekt hij naar Bazel voor het houden van besprekingen om van daar naar Engeland over te stekenen daarna een reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. De ramp van de Berlin Naar de Nieuwe Courant verneemt zijn tot op dit oogenblik nog ongeveer 30 per sonen, behoorende tot de passagierB van het stoomschip „Berlin" 't welk verleden jaar aan den Hoek van Holland verging, niet terug gevonden. Het meerendeel der vermisten zijn Duitschers, enkelen Engel- schen. De kapitein Parkinson, de eenige der passagiers die uit het water nog levend werd gered, is dezer dagen van 'n reis naar China teruggekomen en heeft een bezoek gebracht aan den Hoek van Holland, waar hjj den bekenden kapitein Jansen heeft bezoeht en hem een geschenk uit China heeft aangeboden. Ook de dochter van den eigenaar van het hotel Amerika ontving van den heer Parkinson voor haar goede zorgen een gedachtenis, bestaande uit eeu prachtig Chineeseh servies, terwijl de dankbare kapitein nog f50 aan de alge- meene armen sehonk. Uit den Verkiezingsstrijd. De strijd om den Kamerzetel voor het district Tietjerksteradeel is voorbij en de overwinning voor de samenwerkende partijen van rechts in een feestelijke ver gadering te Doesburg gevieid, waar de gekozene, ds. C. van der Voort van Zijp, hartelijk werd gelukgewensoht. De oampagne heeft zioh echter geken merkt door een bitter incident. De voorzitter van het soo.-den». ver- kieziogsoomité, de heer Jansonius, seinde uit Drachten aan den burgemeester van Doesburg „Is het waar, dat B. en W. van Doesburg iu onder onsjes schoolgelden verlagen, om daardoor het bizonder onderwijs te du peeren. Dat zegt ds. Van der Voort van Zijp hier in het openbaar. Kunnen wij dit tegenspreken. Sein s. v. p. omgaand". De geadresseerde antwoordde daarop „Vuige laster. Verregaande leugen. Schandelijk." Nadat reeds op de bovenbedoelde ver gadering te Doesburg tegen den smaad, ds. v. d. Voort v. Zijp en de antirev. partij aangedaan, ten sterkste was geprotesteerd, heeft de gekozene in een ingezonden stuk in de „Doesburgsohe Ct." de zaak nader toegelicht. Hij schrijft o.m. „Het zou te ver voeren te zeggen hoe van Soo.-Dem. zijde een leugen-campagne tegen mij werd op touw gezet in Drachten. Daarvan bleef over wat Jansonius tele grafeerde. En wat is nu het feit Men noemde het een leugen, dat door mij was gezegd, dat B. en W. te Doesburg, enen als overal voor sommige kinderen ontheffing van school geld verleenden of vermindering. Ik ver klaarde dit nader door te spreken van de twee openbare scholen alhier, waar kin deren van de school voor on- en minver mogenden naar de andere werden over geplaatst, zonder dat zij daar het volle schoolgeld betaalden. Dat dit geschiedde om de bijzondere school te dupeeren, hiertegen kom ik ten krach tigste opdit is door mij noch gezegd, noch bedoeld. Daarvan werd ook niet gerept in 't debat, dat ontijdig eeu einde nam, omdat door rumoer der soo.-dem. de vergadering werd gesloten. Den volgenden middag te Buitenpost vernam ik van het beruchte telegram, dat dien avond tegen mij zou worden uitge speeld. Ik heb toen in de openhar» verga dering tegen; deze voorstelling van zaken geprotesteerd, nogmaals over het punt in kwestie gesproken, verklaard dat ik in het minst niet de bedoeling had gehad B. en W. van Doesburg verdacht te maken, ïpoals trouwens reeds uit te woorden gelijk overal blijkt. Zoodat aan 't einde van die vergadering de liberale debater, die ook te Drachten tegenwoordig was geweest, verklaarde dat de kwestie thans was op gelost. Dat de Soo. Detu. te Drachten mij van leugen hebben beschuldigt, Iaat ik, na wat er verder voorgevallen is, voor wat het is. Met hen twist ik in deze zaak over leugen en waarheid niet meer. Maar dat de Burgemeester van Doesburg, in zijn kwalifeit, daaraan onvoorwaardelijk zijn sanctie geeft, zonder eenig onderzoek, daartegen kom ik op." Malherbe, oud-minister van financiën (schatmeester) van deTrausvaalsche Repu bliek is everleden. De toestand van den Engelsehen eersten minister en leider der liberale party in het Parlement Campbell-Bannerman ver mindert. De krachten nemen gestadig af Zijn overlijden zou voor zijn party een on herstelbaar verlies zijn. Bij twisten over weideplaatsen in de Egyptische provincie Beherah hebben Be doeïenen den Engelschman Hulbert ver moord. De stakende grondwerkers van de Méfcropolitain hebben zich nu laten be wegen,om de noodige werkzaamheden voor het stutten van de tunnels onder de place de la Concorde te Parijs te verriokten. Maar dan seheiden zy er weer uit, tot men hun groote grieven heeft ingewilligd. De vrees voor typhus is oorzaak dat gedurende de maand Februari geen enkele mand oesters aan de visehmarkt te Brussel verkocht is. Bet Hbld. van Antw. meldtDe duinen van Knooke tot aan de Hollandsohe grens zijn de eigendom der Gentsohefamilie Lippens. Nu 't zeewater vreet hier en daar nogal die zandheuvelen uit, zoodat de fami lie Lippens aanvroeg, ze te mogen laten beschermen door een steenen hoofdbesohut- ting met w&ndelbrug van meer dan een kilometer lengte. De staat heeft dit toe gestaan, mits afstand van een stuk grond van 10 meters breedte aan de rechterzijde van de laan van Kuooke-dorp naar de zee. De staat zou alsdan de steenen be schutting toestaan op een lengte van 50 meters met den dijk van Knooke. Rechts van het gaanpad, met wiens aanlegging men na eenige dagen begint, zullen de duinen worde» platgelegd en een nieuwe badplaats 3al er ontstaan, des te schooner daar de koninklijke baau Oostende-Blan- kenberghe wordt verlengd tot Knooke. De opbouw der beschutting werd aanbesteed voor 505,000 fr. In het Engel8ohe Lagerhuis is voor gesteld, een nieuwe tijdregeling in te voe ren. Het voorstel, gedaan door Robert Pe&rce, het lid van Leek, komt hierop neer. Het jaar wordt voortaan gerekend te bestaan uit 52 weken (364 dagen) en een dag. Die dag wordt niet meegerekend als een dag van de week of van de maand. Daarvoor bestemt Pearoe, (of eigenlijk Alexander Philip, te Breehin), den Nieuw jaarsdag. Verder wordt meer gelijkheid gebraoht in de lengte der maanden. Men heeft dae eens en voor altijd de volgende indeeling 1. Nieuwjaarsdag 2. Januari, i e dag Maandag, aantal dagen 30 3. Februari, Woensdag, 3o; 4. Maart, Vrijdag, 3t; 5. April, Maandag, 3°; 6. Mei, Woensdag, 3°; 7. Juni, Vrijdag, 31; 8. Juli, Maandag, 30; 9. Augustus, Woensdag, 3°; 10. September,» Vrijdag, 3* 11. October, 12. November,» Maandag, 30; Woeasdag, 3°; 13. December,» Vrijdag, 31; Bij de schrikkeljaren wordt een dag in- gevoegd na Juni. Deze dag telt ook niet mee in de week; maar wordt „Schrikkel dag" en zal te beschouwen zijn als een va- cantiedag. De voordeelen van de nieuwe regeling zouden o.m. hierin bestaan, dat elite maand voor alle jaren met denzelfden dag begint, hetgeen voor mensch6n in zaken van groot gemak zou wezen. Voorts komt er meer eenheid in de lengte der maanden er zullen 8 maanden zijn van 30 en 4 van 31 dagen. Voor de onregelmatigheid die voortspruit uit het telkens op andere data vallen der Paasohdagen, doet Pearoe een oplossing aan de hand, waarbij hij echter in botsing komt met de regeling, getroffen op het Concilie van Nice. Niet laDger zal de hoop der maan beslissend zijn voor dePaaseh- datamaar voortaan wil Pearoe len Paaschaag eens en voorgoed instellen op 7 April en Pinksterdag op 26 Mei. Eerste Kerstdag zou steeds vallen op een Maandag. Hat spreekt wel vanzelf dat dit wets ontwerp, 't welk trouwens nog niet verder is dan eerste lezing, enkel van belang zou kunnen woiden indien het het, na door het Eageleohe parlement te aijn aangeno men, ook bij internationaal overleg werd aangenomen door de andere staten. Daarop bestaat vooralsnog natuurlijk niet de minste kans. Een wilde. Zekere Viotor L25 jaar oud, bekend voor zijne brutaliteit, verbleef gisterennacht in een hotel te Duinkerke, gehouden door Mad. Vermeoh. Toen deze hem opmerkte, dat hij te veel lawijd maakte, greep hij haar vast, wierp haar op straat en rammelde haar hevig af. Een andere klant, G. Vitaux, snelde haar ter hulp, maar dat kwam hem duur te staan. De booswicht wierp hem ten gronde, sloeg, stompte en beet hem op vreeselijke wijze. Een derde klant van het hotel kwam er tussohen, zekere Franoe. „Viotor", zeide hij (ot den ellendeling, schend hem genade, dood hem niet. L. liet toen Vitaux liggen en sprong op Franoe, dien bij ook in de goot sloeg. Na hem met het hoofd tegen de Bteenen geslagen te hebben stampte bij hem met den hiel van zijnen sohoen het gelaat in stukken. Opgehitst door een vrouw,dieL. vergezelde en hem toejuichte, boog hij zioh over zijn slaehtofier, dat huilde van pijn, wiensgelaat nog slechts een bloedige klomp was, en in één hap beet hij hem den nem af. Daarop nam hij met het wijf de vluoht. Een ge neesheer heeft zoo goed mogelijk de ge kwetsten verzorgd. Franoe moest in het gasthuis worden opgenomen. De politie zoekt nu den gevaarlijken wildeman op (ff. v. A) Middelburg. Gad. Staten hebben met wyziging van een besluit van 27 April 1901 thans bij besluit van 13 Maart 1908 ;,den leeftijd voor toelating van eerlingen op de openbare lagere scholen by de burgemees ters aanbevolen van op zyn minst 5 jaar en 6 maanden. Woifaartsdijk. Uitslag van den schiet wedstrijd gehouden op 17 en 18 Maart. I. personeele baan, maximum 120 p. Ie pr. J. Okker, Woifaartsdijk, 114 p., 2e pr. I. Kole, Heinkenszand, li2 p., 3e pr. W. Kole, id., 110 p., 4e pr. M. v. d.Kreeke, Woifaartsdijk, 109 p., 5e pr. H. J. v. Strien, 's-Heer Hendrikskicderen, 107 p. 6e. pr. G. Heijboer, Heinkenszand, nnet 104 p.; 7e pr. B. Simonse, idem, 104p. 8e pr. J. Drijgers, 's-Heer Abtskerke, 100 p 9e pr. J. de Graag, Woifaartsdijk 99 p.10 pr. J. de Baek, Woifaartsdijk 89 p. lie pr. A. v, d. Berge, Woifaartsdijk 88 p. II. Vrije Baan- Hierop zijn verschoten 210 series. Van 3 schoten maximum 2 maal 36 p. 72 p. Ie pr. I Kole, Hein kenszand, 71 p.2e pr. H. J. van Strien, 's Heer HendrikskindereD, 70 p.3e pr. J. de Graag, Woifaartsdijk, 70 p.4e pr. J. Drygers, 'a Heer Abtskerke, 69 p.5e pr. B. Simonse, Heinkenszand, 69 p. 6e pr. M. v. Strien, Woifaartsdijk, 68 p. 7e pr. W. Kole, Heinkenszand, 68 p.8e pr. M. v. d. Kreeke, Woifaartsdijk, 68 p.; 9epr. Jae. v. Boven, id., 68 p.10e pr. J. de Baok, id., 67 p.; lie pr. G. Heijboer, Heinkens zand, 67 p. Na afloop dankte de voorz. der sohietv. „Nimrod", dhr. J. Okker de aanwezigen voor hun deelname. Verder toonde hij door middel van de door sommige schutters behaalde punten aan, dat alleen door oefe ning, vaetheid van oog en hand verkregen kan worden daarom wekte hij allen op om toch vooral de gewone schietoefeningen bij te wonen. Bij het uitreiken der prijzen op de personeele baan gaven de deelnemers door applaus te kennen, dat de mooie pryzen zeer in den smaak vielen. Tweede Kamer. De heer v. d. Voort v. Zyp is beëadigd en heeft zitting geno men. Behandeld werd de boterwet. De heer v. d. Bergh ontwikkelde bezwaren en werd door minister Talma beantwoord. De heer Heladingen zal op een nader te bepa len dag den minister van binnenlandsche zaken interpelleeren in zake het optreden van den waarnemenden burgemeester te Krommenie tydens de stakikgen by Verwer aldaar. 's Gravenhage. De anti-revolutionaire Kamerclub heeft in haar vergadering van gisterenavond, waarbij ook de nieuwsleden v. d. Molen en v. d. Voorst v. Zijp tegen woordig waren, benoemd tot voorzitter den heer Ds Waal Malefijt, vioe-voor- zitter mr. H. A. v. d. Velde, le secretaris v. Citters en 2e seer. S. de Vries en penning meester jhr. v. Asoh v. Wijok. Rotterdam Prins Hendrik heeft op zyn reis naar Vlissingen hedenmorgen met trein 9 uur Hollandsohe Spoor aangekomen een kwartier hier vertoefd, dewyi de trein Staatsspoor ta 9,15 vertrok. De hoofd commissaris van politie T. M. Roest van Limburg en een inspecteur ver gezelden dén Prins op zijn rit door de stad. Rotterdam. De Koningin heeft het verlangen te kennen gegeven den 31 dezer met den Prins een bezoek aan onze stad te breDgen. Havre. Het gezin van den minister van buitenlandsche zaken De Marees v. Swin- deren is heden aan boord van de „Prins Willem V" scheep gegaan. Petersburg. Do Czaar heeft devolgende dagorder uitgevaardigd. Manhaftige ver dedigers van Port Arthur, gij hebt van de gansehe wereld bewondering ingeoogst voor uwe dopperheid bij de roemzuchtige verdediging der vesting, welke verdediging door de smadelijke overgave door uw officieren werd onderbroken. De krijgsraad heeft hierover veld gedaan doch daarmee is de verhaven waarheid niet uitgewischt van den heldenmoed en de zelfopoffering waarmede gij Port Arthur hebt verdedigd, en de trouw waarmee gij den eed om de vesting met uw bloed te verdedigen gehouden hebt. Gij hebt daar in het verre Oosten uw plicht gedaan, het dankbare Rusland zal uw daden nimmer vergeten, waarmee gij aan de annalen van Ruslands roem, 'n zoo sohoone bladzijde hebt toegevoegd. Nicolaas. Weenen. Keizer Frans Jozef ia bijna geheel hersteld van zijn verkoudheid. Alleen da luchtpijp is nog een weinig aangedaan. Hat hoesten vermindert. De Keizer maakt het goed, Berlijn, 19 Maart. De wet op dever- eenigiugen is door een commissie uit den Rijksdag behandeld. Zij nam een bemiddeliagivoorBfel.asn met 16 tegen 12 stemmen in zake het Pnol- artikel. Dit artikel is thans door den Rijks dag aangenomen. Het „block" stemde voorde soc.-dem., de Polen ou b8t Centrum steraden tegen. Insgelyka tegen heb heele ontwerp, dat aangenomen werd. Vrijdag 20 Maart. Middelburg, sierplanten en vrueht- boomen door not. Struve lOuurNotarishuis. Zaterdag 21 Maart. Rilland Bath, bij inschrijving 10 uur door B. en W. een huis eu tuin 890 o.A. op zegel voor half 10. Arnemuiden.bij Servaas door not. Verhulst 10 uur 4 hutzen Markt A 144; Nieuwstraat A 81, 80 ea 79. Dinsdag 24 Maart. Vlissingen,8 uur iude Oude Vriend schap door not. Paap lo. een huis mat bovenwoning Bierkade 21, groot 210 o.A. 2o. een hsereobuis Boulevard de Ruyter 103 e.A. 80. eeu winkelhuis met ai'z. boven woning Lanipsensstraat 53 groot 147 0 A 4o, een koffiehuis met dito Paul Kruger- straat 82 groot 190 o.A. 5o. een huis en tuin Noordstraat 24 groot 181 o.A. 60. een pakhuis Breewaterstraat 4 groot 250 0 A. 7o. id. Groenewoud 132 o.A. Kooper van het huis aan den Veet- weg te Wolfertsrïijk is niet dhr.G. Rottier, zcoals ons abusievelijk gameid werd maar dhr. Jan v. Strien Janzn. Colijnsplaat Uilslag aan bested i gleve- ring grind voor den poider Oud-Noord- Beveland 1248 M.3. te lossen haven Colijcs- plaaf, 388 Ms. id. Kats, 289 MA id. Glasjes- nol. Inschrijvers W. Hokken, Sliedrecht. voor f2.03. W. Jiskoot, Dordrecht, f 1.97. J. v. d. Graaft1, Sliedrecht, f 1.975. W. Vosse, Papeodreoht, f 1.83. J. v. Weinen,id.,f 1 98. Voor Nieuw-Noord-Beveland 158 M3. te lossen haven Colijnsplaat. 168 M3. id. Glasjesnol, Iuschrij versW. Vosse, voor fl,93. J. v. d. Graaff, f 1.925. J. v. Weineu, f 1 93. W. Hokken, f2.03. Gemeente Colijnsplaat, van 100 MA Inschrijvers W. Voese, fl.99. W. Hokken, f 1,95. J. v. d. Graaft, f 1.92s. J. v. Weinen, f 1.93. Gegund aan de laagste inschrijvers. Bruinisse. Door Burgemeester en Wet houders werden aanbesteed de jaedijksohe onderhoudswerken der Gemeente. Inge schreven werd als volgt Perceel 1. Gemeentehuis, door A. I. Sohipper, f44,44 en C. van Wouwe, f39,05. Pero. 2. Straatverlichting, door A. 1. Sohipper, f35,90 en M. C Overbeke, f14,42. Pere. 3. Toren 6d Ziekenzaal A. I. Sohipper, f 16,95. Pero. 4 en 5. Straten en Pleinen. W. Wandel, Nieuwerkerk, f200. Pere. 6. Bruggen en Heiningen, M. E'.en- baas, f53,70; L. Padmos Johz., f42.25; A. I. Sohipper, f40,33; O. van Wouwe, f 16,50 Pero. 7. Haven, L. v. d. Velde, f250. Pero. 8. Spuidam (Haven), D. v. Pope- ring, Serjaosland, f258 J. v. Popering, Bruinisse, f246; L v. d. Velde, f245. Pero. 9. Riolen en Zinkputten, J. Deurloo, f58; M. van Oeveren f42. Pero. 10. Begraafplaatsen, A. I Sohip per, f 10,90; C. van Wouwe, f75,60 Pero. 11. School en Onderwijzerswomna, A. I. Sohipper, f 179,90; H. Deurloo, f 175,40 M. C. Overbeke f 78,70. Perceel 12 Sehoolmeubelen, H. Deurloo f131; A. I. Sohipper, f82; M. O. Over beke, f78. Pero. 13. Schoonhouden der O.L. School, J. Deurloo, f 59 M. van Oeveren, f 52,50. Pero. 14. Bewaarschool, M. v. Oeveren, f 19,50 C. van Wouwen, f 10,50. Pero. 15. Post- ea Telegraafkantoor, C. van Wouwen, f54 H. Deurloo, f 46,72 A. I. Schipper, f42. Pero. 16. Voormalig Postkantoor, M. Elenbaas, f 15,85. Pero. 17. Conferentiekamer, M. v. Oeve ren, f28; H. Deurloo, f24 C. v. Wouwen, f 17,70. Pere. 18. Z.g.n. Beurs, A. I. Schipper, f59,75; C. van Wouwen, f37,08; H. Deurloo, f34,55. Ons Tijdschrift, onder redactie van L. Bucfeman, A. J. Hoogenbirk, J. Lens, G. Schryv'er en dr. J. v. d. Valk. 12e jaargang, ail. 12. Prijs per jaarg. 16. Rotterdam, D. A. Daamen. De laatste loodjes wegen't zwaarst. De laatste aflevering van dazen jaargang bevat onder, meer twee prachtige opstellen, die door de lezers van Ons Tijdschrift met bij zonder genot zullen gelezen en herlezen worden. Wij bedoelen „De wijsbegeerte van het Socialisme" door dr. J. Th. de Visser, en „Eeu geweldig man van nabij gezien" door dr. J. H. Gunning J.Hz. Beide opstellen zijn fijn van stijl ea keurig van zeggen vooral dat van dr. De Visser, die de beide socialistische stelsels, het parle mentaire en 't anarchistische beschouwt, na in zyn inleiding de theorieëa over den staat, die van 't verdrag, van de wet der natuur, van het zedelyk geheel, en H8gel als den voorlooper van den staatssocialist te hebben behandeld. Niet minder tref fend is de schets die dr. Gunning v»n Ibsen geeft. Deze opstellen laten zich niet in. een paar woorden weergeven de lezer (lezeres) overdon ke ze zelve en doe er zyn (baar) voordeel mee. Ook de rubrieken „Terugblik" en „Van Boeken" zijn hoogst belangrlik. Ons Tydschrift treedt nu een nieuwen jaargang in. Onze leesgezelschappen en vereenigingen die 't nog niet kennen, mo gen daar nota van nemen. De bekende Homoeopatischs Biblio theek bevat onder no. 10 een populair geschrift van dr. M.L.v.d Stempel over „Engelsche Ziekte". Prijs 45 cent. By inteekening 30 cent. Uitgave La Riviire Voorhoeve, Zwolle. Na een korte inleiding over doze ziekte behandelt de schryver achtereenvolgens de oorzaken, de afwijkingen welke men kan waarnemen aan het geraamte van een kind dat, aan Engelsche ziekte (Rhachitis) gele den heeftde ontwikkeling van het ziekte proces de verschijnselen het verloop om vervolgens te besluiten met tal van behar- tigingswaardige wenken bij de behandeling dezer pijnlijke kinderziekta, eu nogmaals nadrukkelijk te herhalen dat een juiste vos- ding, frissche en zuivere lucht, en zonlicht de hoofdvoorwaarden voor een goede en flinke ontwikkeling van het kinderlijke lichaam zijn. Voor menschen die aan ces wonen, is het geneesmiddelde zee, als van zelf aangewezen. Maar als hulpmiddel bjj de behandeling in huis aebt de schrijver keukenzoutbadanvan uitnemenden invloed. „Alle verschijnselen verbeteron,.de eetlust neemt toe, de bleekheid verdwijnt en lang zaam maar zeker wordt het beoogde doel doel bereikt". Wij vestigen op deze echt practische, po pulaire Homosopatisohe Bitliotheeb nog eens de byzocdere aandacht onzer huis moeders. Des Pelgrims Reizevan deze wereld naar de toekomende; door Joh. Bun- yanvertaald door ds. J. L. Pierson. Mat een voorrede van ds. H. Piereon en een inleiding van dr. J. v. d. Valk, 4e dr. Neerbosch' Boekhandel. Pr. f 1. Terecht schrijft dr. v. d. Valk in de in leiding „Om den inhoud vau Bunyans boek, in tal van talen vertaald, eenigszins te beseffen, vergelijke men hem bij onzen volksdichter Cats. Cats was yelezen door de Calvinisten in NederlandBunyaü wordt nog steeds Aerlezen door alle hervor- mingsgezinden in alle landen. Cats is niet mper de dichter van onzen tijd hy is nooit geschikt geweest voor eiken leeftydTho mas A Kempis is alleen genietbaar voor de mystiek aangelegde; de jeugd zal er niet naar grypen, maar Bunyan is het boek voor alle tijden en leeftjderC'. Hierin ligt dan ook zijn verdienste en de verdienste van dit boek, hier voor ons gelegen, ligt ook in de vertaling. Menige vertaling van Bunyans boek, vooral van zijn versjes en verzen is mislukt. Hier is er een die volgens letter kundigen, tot de best geslaagde behoort. Dez8 uitgave door vele platen verlucht, en tot zoo geringen prys verkrijgbaar zij omvat Des Christens en Der Christinne Reize beide, verdient daarom in veler han- handen te komen. Zij ze nog velen ten zegen. MIDDELBURG, 19 Maart 1908. Beperkte aanvoer. Tarwe en Zomergerst 25 ot. hooger. Witteboonen, door minder aanbod, vast. Overigens onveranderd. Men besteedde voor jarige tarwe f 0, a f 0,nieuwe tarwe f 7,10 a f 7,40 per H.L. nieuwe rogge f 6.50 a f 6,75nieuwe zomergerst f5,25 a f5,50; haver f3,25 a f 3,75 paardeboonen f 7,a f 7,25 tuinboonen f 6,50 a f 6,75 witteboonen gelezen f 9,50 a f 10,50bruine boonon ronde f 0,a f0,idem lange f0, a f 0,kroonerwten nieuwe f 10,50 a f 11,koolzaad f af karwij- zsai f 0, per 50 K G. Waar 't niet bij staat is de pry's per H.L. Opgaaf v. d. marlctzetiershandelaren. Boter f0,50 a f0,58 per kilo. Eieren f3,20 per 100 stuks. Opgaa f v. d. Zecutcsche Landb. Maatsck. Boter f 0,48 h f 0,60 per kilo. Eieren f 3,30 per 100 stuks. Woensdag 48 Maart. PARIJS. Tarwe kalm. Maart fr. 21.85 a 21.80 betaald. BERLIJN. Granen. Tarwe opende ook heden weder vaster en op hooge prijzen in verband met betere berichten uit Noord- Amerika. De vaste stemming kon zich even wel niet staande houden, daar de consumtio geen animo toonde en de groote hoeveelheden tarwe, die uit Argentinië onderweg zijn naar Hamburg, steeds opnieuw de markt drukten. De prijzen konden ten slotte met moeite hun standpunt van gisteren handhaven. Rogge was af en toe gevraagd en aanmerkelijk hooger, tengevolge van schaarscher aanbod uit Rus land. Later waren er meer verkoopers aan de markt, waardoor de stemming flauwer werd toch bleef er tegen gisteren nog een kleine premie te maken. BUDA PEST. Tarwe vast. Op 18 Maart f 11.70 kr. Vorige 11.86 kr. NEW-YORK. De termijnmarkt van Tarwe opende vast, steeg op betere telegrammen, wegens aankoopen door haussiers en baissiers, naar aanleiding van berichten van oogstbe- schadiging in het Zuidwesten door insecten, in overeenstemming met mais en tengevolge van toenemende vraag te Minneapolis. Reali sation lokten echter een daling uit, waarop de markt nauwelijks prijshoudend sloot. Ix loco prijshoudend. CHICAGO. De T a r w e-markt opende vast a '/j cent hooger, fluctueerde om dezelfde redenen al? te New»York in sloot nauwelijks prijshoudend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 3