RECLAMES. kerknieuws. School nieuws. UIT DE PROVINCIE. Het vraagstuk van de genezing der slechte magen. Oe OplossingDe Pinkpillen. M echts zaken. Gemengde Berichten. dlnge, noodle voor den bouw van derde schut s'ubem voor het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweerd en te Wemezdinge. Deze voordracht Is een uitvloeisel van het met België op 19 April 1839 te Londen gesloten verdrag, ten gevolge waarvan indertijd het plan tot ver binding van het eiland Zuid-Beveland met den vasten wal van Noord Brabant door afdamming der Oosterschelde, gepaard moest gaan met het graven van het kanaal door Zuid-Beveland ter herstelling van de onderbroken water gemeenschap. Het kanaal kwam in 1866, de afdamming van de Oosterschelde in 1867 ge reed. De overweging, dat bij eenig gebrek aan de sluizen de vaart door het kanaal wellicht stoornis zou ondervinden, deed al spoedig na voltooiing der werken besluiten tot den bouw van een tweede stel sluizen, voornamelijk ten behoeve van de kleinere-vaart; deze sluizen werden in f872 voor de scheepvaart openge steld. Sedert dat jaar is het scheepvaartverkeer, met name do binnenvaart, in zeer belangrijke mate toegenomen, ook wat den inhoud dier schepen betreft. Hieruit ontstond, nu een steeds groeiend deel der vaart op de groote schut sluizen is aangewezen, voor de schipperij groot oponthoud. Zoo van de zijde der Belgische regeering als van den kant van verschillende groepen belanghebbenden, waaronder niet in de laatste plaats betrokkenen bij de Neder- landsche scheepvaart, is voor dit ongerief her haaldelijk de aandacht der regeering gevraagd. Inmiddels ontstonden in den loop der jaren ook nog niet onbeduidende gebreken aan de beide groote schutsluizen. In verband met een en ander is de bouw van een derde stel sluizen noodzakelijk geworden. Alleen door zoodanige uitbreiding kunnen de op Nederland rnstende verplichtingen ten opzichte van de ongestoorde vaart met Rijnschepen duurzaam worden nage komen. De afmetingen der nieuwe sluizen zullen in hoofdzaak overeenkomen met die der bestaande groote sluizen. De werken worden geraamd op f3,000,000 voor den bouw der schutsluizen met bijbehoorende kanaal- en haventoeleidingen enz. te Hansweert en op f 1,800,00® voor de schutsluis met toebehooren te Wemeldinge, daaronder- begrepen de kosten der onteigening ten bedrage van f 334,000. Het ligt in de bedoeling dit laatste bedrag uit te trekken op de begrooting voor 1909. Voor de uitvoering van de werken moet worden be schikt over particuliere eigendommen. Het is tot dat doel, dat krachtens dit ontwerp het algemeen nut zal moeten verklaard worden van die onteigening. Onder de hiertegen ingekomen bezwaar schriften behoort dat van het bestuur der Landbouwvereeniging te Wemeldinge en van den raad dier gemeente, die in het belang van het vervoer van landbouwproducten eene be weegbare brug vragen over het buitenhoofd van de derde schutsluis en vergrooting van de losplaats ter plaatse. Dit laatste werk is reeds vroeger toegezegd. De brugbouw zal in over weging worden genomen, waarbij nagegaan moet worden, of de betiekkelijk hooge kosten van dien bouw door den aard van het ongerief worden opgewegen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kwadijk P. Groot te Beet gum te Oud-Vossetneer J. 0. C. Tril- laard te Soherpenisse. Aangenomen naar Lichtenvoorde door D. v. Krevelen te Beekbergen. Gercf. Kerken. Beroepen te Stellendam E. v. d.Laan, oand te Uithuizermeeden te Nieuwen- dam K. Doornbos te Boxum. Goes. Voordracht voor een onderwijzer aan school B dhr. W. A. Stouten en C. v. d. Kade, resp. te Oudelande en Heiakensaand. Aardenburg, Voordracht voor hoofd eener 0. 1. s. alhier, v. Houten, hoofd der school te Lobith, Den Toom, idem te Sluis, v. d. Lee en v. d. Werf, onderwijzers, resp. te Delft en Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor achterlijke kinderen te Rotterdam de heer K. J. Heijboer aldaar, vroeger te Serooskerke (S Stuurlieden-examens. Geslaagd te 's öravenhage voor de groote stoomvaart als 3e-stuurmanH. Benrte, K. Wijrdeman, G. W. P. Mol, H. J. H. Mcyer groote zeilvaart3e stuurman K. Wijrdeman. Op 17 en 18 Maart worden op de Stichting „Bioemendaal" te Loosduinen de mondelinge examens afgenomen, vol gens reglement der Vereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. Do oommissie, bestaande uit de heeren J. F. Heemskerk, H Sap en A. Bruramelkamp, kende het diploma voor verpleger-verpleegster, met insigne der Vereeniging toe, aan den Jeerling-verple- ger D. Bi'«mei, en aan da leerling-ver pleegsters E. S Basting, A. BoBma, A. van Katwijk, G. Kramer, C. Lefèbre, K. K. Mol, A Oudshoorn, E. Pbilipse en E. Vnurberg. De geslaagden zijn meerendeeelsZeeuwen). Bij de herstemming voor twee leden der C immiasie van Beroep, voor desoholeD, aangesloten bij den Sohoolraad, in de vaca turen mr. Th. Heemskerk en ds. A. S. Talma, zijn uitgebracht 1111 stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr 8. de Vries Czn te Amsterdam 594, dr. A.Kuyper Sr. te 's-Gravenhaee 273, prof. mr. F. A. Diepenhorst te Amsterdam 250, J. van der Molen Tzn. te Leeuwarden 180 en R Derk- sen te Zeist 111 stemmen, terwijl een aantal andere personen minder dan 100 stemmen verwierf. Gekozen alzoo mr. S de VriesCzn. en dr. A. Kuyper Sr. Wijl mr. De Vries bedankte, is als gekozen verklaard prof. mr. Diepenhorst, dr. A. Knyper Sr. en prof. mr. P. A. Diepenhorst hebben debenoemiDg aangenomen. Rott.1 Mr. Tiomen de Vries te 's-Graven- hage komt zeer in aanmerking voor een benoeming tot profes'or in de rechfen aan de vrije universiteit te Amsterdam. De heer De Vries was vroeger de leider derohr.- democraten en hoofd red aoteur van het ohr.- dero. Volksblad voor Appingedam. Als wetenschappelijk tnan maakte hijziohnaam o.a. door zijn bibliogrstische studiën. Zijn dissertatie, waarop hij indertijd aau de V. U. is gepromoveerd „Zondagsrust" wordt zeer geprezen. De heer De Vries is op en top een man van de Vrije School. Hij heeft nooit aan 'n der openbare Univer siteiten willen dootoreeren. De minister van blnnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis dat in 1908 de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor lager onderwijs Fransch Hoog- duitsch en Engelsch zullen worden gehouden in Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli. De examens middelbaar onderwijs A Hoog- duitsch en Engelsch zullen worden gehouden in Augustus, zoo noodag ook in het laatst van Juli. De examens middelbaar onderwijs Fransch zullen worden gehouden in December, zoo noodig ook in het laatst van November, met dien verstande, dat voor degenen die voorne mens zijn zich dit jaar te onderwerpen aan het examen B middelbaar onderwijs Franch en letterkunde, de gelogenheid zal bestaan om, zoo zij dit wenschen, het taalkundig gedeelte van dit examen af te leggen in Juli, terwijl het letterkundig gedeelte op den gewonen tijd, namelijk December, bepaald blijft. In het eerste (taalkundig) gedeelte van het examen B voor de Fransche taal zal ook worden opgenomen *de letterkunde der middeleeuwen", indien zulks door de adspiranten wordt gewenscht. De examens middelbaar onderwijs B voor Hoogduitsch en Engelsch en letterkunde zullen werden gehouden gedurende het tijdvak aan vangende met het begin der Kerstvacanlie tot en met 31 December 1908, zoo noodig ook eenige dagen vóórdenaanvangderKerstvacantie. De examens gymnastiek, akte lager onderwijs (vak s) middelbaar onderwijs, zullen worden afgenomen in Augustus, zoo noodig ook in de eersie dagen van September; die voor lager en middelbaar onderwijs land- en tuinbouwkunde en voor middelbaar onderwijs houtteelt in Augustus en zoo noodig in Septemberdie voor middelbaar onderwijs hand- en rechtlijnig tee kenen en perspectief en die voor boetseeren, in Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Julidie voor middelbaar onderwijs wis- en natuurkundige, wetenschappen, boekhouden, Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwijs wiskunde bedoeld in arti kel 86 van de wet tot regeling van het lager onderwijs, in October, November en December. Het tijdstip aan voor melding zal nader worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er reeds nu op gevestigd dat te beginnen met 190» de examens middel baar onderwijs in het boekhouden in den zomer zullen worden afgenomen. (Stct.) Rijksveeart sen ij school. De directeur generaal van den landbouw brengt in de Stct. (no. 67) jer kennis, dat het toelatings-examec aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zal plaats hebben in eerste helt van Juli. Men zie voor bijzonderheden de Stct. Goes. Voor een beperkt doch zeer aan dachtig gshoor trad Woensdagavond in „Samuël" voor de patroonsvereeniging alhier op de heer mr. J. A. de Wilde met een voordracht over het Arbeids-oontraot. Op aangename, bevattelijke wijze zette de spreker de quaestiën die bij dit contract aan de orde komen uiteen en gaf bij de hierop gevolgde bespreking tal van gewaar deerde inlichtingen. Do patroons hebben een vruchtbaren, leerrijken avond gehad, welke wel door meerdere zal worden ge volgd, want zij waren zeer tevreden. De voorzitter was met dit aan 't eind der samenkomst dankbaar uit te spreken, aller tolk. Kapelle-Biezelinge. De Maartverga- dering der vereeniging tot instandhouding der ehr. school, had Dinsdagavond in de consistorie der Garef. Kerk weer plaats. Of schoon velen door ziekte verhinderd waren tegenwoordig te zijn, waren toch nog een 28-tal leden aanwezig. Na opening en wel kom van den voorzitter en lezing der notu len, ontving de penningmeester de contri bution der leden opgemerkt werd nog dat het ledental nu een zestig bedraagt. Daar deze vergadering ook is tot 't opgeven van leerlingen tegen Mei a.s. werden al reeds een achttal kinderen opgegeven,terwijl nog bekend zal gemaakt worden, dat er steeds nog eeoigen tijd gelegenheid is om zulks bij het bestuur te doen. Uit deze opgaven bleek dat het leerlingental nu wel kort bij de honderd zal komen, ook wanneer de oudste, die daarvoor bekwaam zijn de school hebben verlaten. Medegedeeld wsrd dat 15 Mei a.s. de benoemde onderwijzer, de heer De Bruine van Lnntsren in functie hoopt te tredendit is dan de 3de leer kracht. Naar aanleiding van genoemde uit breiding van leerlingen en personeel, werd door 't hoofd der school en meerdere leden gesproken, over het wenschelijke van zoo spoedig mogelijk over te gaan, om te be sluiten een 3ds lokaal bjj te bouwen, vooral ook om het peil van het onderwijs zoo goed mogelijk te doen zyn. Het bestuur zal dus nadat leerlingen opgave is geschied, dit in ernstige overweging nemen en zoo noodig dan een ledenvergadering uitschrijven, met vermelding op convacatiebiljet om alsdan een besluit te nemen, daar er natuurlijk nog al veel aan verbonden is om tot zulks over te gaan. Nog wordt besloten door de ver gadering, dat op de laatste Donderdag van April weder een opeubare les zal gegeven worden en dan van beide lokalen in de namiddaguren voor het gemak der ouders ook zullen alsdan de kinderen weer ont haald worden op koekjes en melk. Uit alles bleek dat de school bloeit. Zegene de Beere haar verder in alle opzichten Na 't zingen van ean psalmvers werd deze vergadering door het hoofd der school met dankzegging gesloten. Dinsdagmorgen is een marechaussee van de brigade te Oostburg, die binnen kort weier bjj hot leger zou worden over geplaatst tot het ondergaan eener discipli naire straf, te paard in de richting der Belgische grens vertrokken. Nasperingen zjjn vruchteloos gebleven. Souburg Gisterenavond vierde de Ger. Jongelingsvereeniging „Repos Ailleurs" in Rehoboth haar 10 jaarfeest. Natdat haar eere-voorzitter ds. Kerkhof deze vergade ring had geopend, en van Psalm 138 het le vers was aangeheven, hierna Psalm 148 leest en voorgaat in gebed, geeft hjj de leiding over aan M. Arendee, voorz. der vereeniging. Deze spreekt een kort ope ningswoord, ziende op het doel „streven der vereeniging" alsook op den bioei waar in zy zich mag verheugen. De secretaris, penningmeester en bibliothecaris brengen verslagen uit w.lke aandachtig werden ge volgd en getuigden van degelijkheid. Door verschillende deputatiën werden felicita ties uitgesproken, terwijl enkele zuster- vereenigingeu van hun tegenwoordigheid blyk gaven, en namens den ring Middel burg hun een degelijke en pittige wensch werd toegesproken. Door de zangvereen. „Hallelujah" wsrden enkele nummersten gehoore gegeven die ter opluistering een goed eff.ct maakten en in den smaak vielen terwijl door psalmgezang en volkslieoeun met orgelbegeleiding de feestvreugde nog verhoogd werd. Afgewisseld door samen spraken en voordrachten werd eleze gezel lige avond, door de vele leden,begunstigers, enz. tot eer der vereeniging, opgevoerd tot een broederlijk samenzijn, terwijl in de pauzes van de ververschingen gretig ge profiteerd werd. Na 't zingen van Ps. 72 11 eindigde ds. Kerkhof dit gezellig samenzijn met dankgebed. Stort. no. 67 bevat de staten der weerbaarheidsvereeniging „Voor Neder land en Oranje" te Kloetinge. Het suooes van de behandelingswijze der Pinkpillen ter genezing van sleohte magen kan worden aangetoond door tal van ge tuigschriften van hen die genezen zijn. Heden willen wij een bijzonder belang wekkend geval aanhalen. Het belang van deze genezing sohuilt in het ieit dat do bevoorrechte een bejaarde man is, van 69 jaren. Vele oude mensohen, toch, die vreeselijk aan de maag lijden, die door gebrek aan normale voeding verzwakken, verbeelden zich dat hun ge ral ongenees baar is, ten gevolge van hun hoogen ouder dom, maar niets is minder waar. De Pink pillen genezen zoowel de ouden als de jongen en hel verheugt ons de genezing te kannen te boek stellen van den heer A. Groeneveld, 69 jaren, houtkooper teGouda, Derde Kade no. 81. „Sedert langen tijd, schrijft deze, leed ik aan een maagkwaal, mijn spijsvertering was zeer moeilijk en deed mij veel lijden. Deze kwaal, die geen enkel geneesmiddel tot nu toe had kunnen bestrijden, had een noodlottigen invloed op geheel mijn orga nisme uitgeoefend. Onmerkbaar was ik tot een zeer ernstigen toestand van algemeene zwakte vervallen. Nieuwsgierig gemaakt door de talrijkegetuigsobriftengepublioeerd over de Pinkpillen, heb ik die pillen ook willen gebruiken en het is die behandeling die mij van mijn maagkwaalgeneaen heeft". Waarom lijden wanneer men het middel dat verlicht en geneeBt bij de hand heeft. De Pinkpillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzueht, algemeene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjioht, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rot terdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook eoht verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de volgende zaak Een hotelhouder te Zwolle had voor den tijd van 6 jaar een hotel en café gehuurd, doch huurde er voor het verstrijken van den huurtermijn nog een huis by, waarin hy zijne zaak overbracht. Ds eigenaar van het eerste perceel, ziende dat 't onbewoond was en vreezeude dat na verloop van de 6 jauen het niet meer mogelijk zou zijn daarin een zaak te drijven, omdat da affaire dan verloopen zou zijn, daagde den huurder voor de rechtbank te Zwolle en eischte ont binding van het huurcontract. De recht bank besliste, dat op den aangevoerden grond de oisch niet kon worden toegewezen, omdat niets den huurder verplichtte in het gehuurde perceel het hotelhoudersbedryf uit te oefenen. Tegeu deze beslissing kwam de eigenaar in Looger beroep. Het gerechtshof heeft du beslist dat men riet straffeloos 'n perceel kan huren,waarin eene affaire wordt uitgeoefend, om dan ge durende den huurtermijn opzettelijk da nering er in te doen verloopen. De huurder zal gehouden zyn van de gehuurde zaak gebruik te maken, indien dit voor de in standhouding er van noodzakelijk is, mede omdat de verhuurder recht heeft 't perceel ra afloop van don huurtermijn terug te vorderen in den staat, waarin by 't leverde. en waar als vaststaande kan worden aan genomen, dat een hotel- en cafézaak door niet-gebruik in wrarde achteruit caabwerd aan den apelleerenden eigenaar toegestaan door getuigen te bewijzen het door hem gestelde. Om dit getuigenverhoor te hou den werd de zaak near de Zwolsche recht bank teruggewezen. Te Haarlem is in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer mr. J. de Clercq van Weel, oud-president der reohtbank te Haarlem. Hij werd 15 Juli 1832 te Oolt- gecsplaat geboren, studeerde aan de uni versiteit te Utrecht, en werd in 1856 aldaar bevorderd tot doctor in de rechten. Nog datzelfde jaar werd hy benoemd tot grif fier van het kantongerecht te Ziorikzee, en in 1865 tot kantonrechter aldaarin 1871 vertrok hy als zoodarig naar Schiedam. Iu 1874 werd de heer De Clercq vaa Weel beuoemd tot kantonrechter te Haarlem, in 1886 tot rechter en in 1901 tot viee-presi- dcut der arrondissements-rechtb&nk. Prins Hendrik te Vlissingen. Het is heden voor de derde maai binnen een jaar dat Z.K.H. Prins Hendrik onze gemeente bezoekt. Den 23 Maart van bet vorig jaar kwam de Prins hierheen bij gelegenheid van den 300en geboortedag van onzen grooten zeeheld Miohiel Adriaans- zoon de Ruyter en werd door Z.K.H. de earste steen gelegd aan de De Ruyterschool. Op 12 iSepiember van hetzelfde jaar brachten H. M. de Koningin en de Prins een officieel bezoek aau deze gemeente tijdons het driedaagsoh verblijf van het Kon. Echtpaar in de provinoie Zeeland. Het verblijf in deze stad bepaalde zioh dien dag hoofdzakelijk tot bezichtiging der fabrieken ea werkplaatsen van de Kon. Maat6oh. „De Schelde" en het pas vol tooide maiistoomsohip „Kani" van de Rot- terdamsche Lloyd stelde het Kon. eohtpaar in de gelegenheid een product van onze Dationale scheepvaart-industrie meer van nabij te beschouwen. Nu heden valt de Kon. Maatsoh. „De Schelde" weer de eer te beurt van de groote belangstelling van Prins Hendrik voor hetgeen op deze reusachtige fabriek wordt vervaardigd. Want het is bekend dat Z.K.H. hierheen is gekomen om de laatste beletselen weg te nemen van het zelfde sohip dat de Prins in September, nog als een geraamte, op stapel had zien staan, n.l. het stoomschip „Tabanan", en mailsteamer van de Rottsrdamsche Lloyd. Om 11.44 arriveerde de Prins per ge wone Hollandsohe sneltrein aan het Btation alhier en was toen reeds behalve door zijn adjudant, vergezeld door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer mr. H. J. Dijkmeester. Bij aankomst te Vlissingen werd de Prins op het perron opgewacht door den bur gemeester, den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Na de begroeting werd dadelijk naar de vorstelijke waoht- kamer gewandeld en werden daar aan den Prins voorgesteld verschillende daar aan wezige autoriteiten, o.a. commissarissen en directie der Kon. Maatsoh. „De Sohelde", vertegenwoordigers van de Rotferd. Lloyd en de Kon. Hollandsohe Lloyd. Gedurende het oponthoud in de waohtkamer dat een half uur duurde, werden enkele verver- schingen gebruikt en vervolgens langs de Prins Hendrik-, Koningsweg en Dokkade naar de werf „De Sohelde" gereden. Aan de hoofdpoort werd Z. K. EL. ontvangen door den president-commissaris, de heer Arie Smit. Op ziju tooht langs de fabriek werd Z. K. H. overal luide toegejuicht, niet het minst in de afdeeliug eoheepsbouw. Nadat de Prins had plaats genomen op de voor deze gelegenheid vervaardigde tribune, werden de laatste beletselen van het stoomschip Tabanan weggenomen en gleed dit schip onder donderende hoera's der overtalryke menigte, statig van de helling om zijn element op te zoeken. De Tabanan is het veertiende schip door de Kon. Maatsoh. „De Schelde" voor de Rotterdamsche Lloyd gebouwd en heeft de volgende hoofdafmetingenlengtetusschen de loodlijnen 400 voet 6 duim, breedte 49 voet, holte tot het opperdek 29 voet 9 duim. Het schip heeft geladen een diepgang van 23 voet en een waterverplaatsing van 8810 ton. Wat de machine betreft, deze heeft cylinders van 30, 51, 88 duim diameter en 60 duim slag. De machine kan 4200 I.P.K. ontwikkelen en het schip een vaart geven van 14 mijl. Het schip heeft 2 dubbele stoomketels van 13 voet 9 duim diameter en 20 voet 25 duim lang, en 2 enkele stoomketels, eveneens 13 voet 9 duim diameter en 10 voet 6 duim lang. Het totaal verwarmend oppervlak is 11580 vierk. Eng. voet. De Tabanan is ingericht voor 't vervoer van 77 le klasse en 50 2e klasse pasagiers. De indeeÜDg en afwerking van het schip benevens deconstructie van hoofd- en huip- machines en stoomketels zyn in hoofdzaak dezelfde als die van het zusterschip Kawi, waarvan het vorige jaar, by gelegenheid van het bezoek van li. M. de Koningin een uitvoerige beschrijving werd gegeten. Na het te water laten van de „Tabanan" was Z. K. H. tegenwoordig bij bet kiel leggen van twee nieuw te bouwen schepen, ea wel het stoomsohip „Billiton' voor de maatsohappij „Nederland" te Amsterdam eu van 'n maiistoomsohip van de Kon. Holl. Lloyd. De „Billiton" is bestemd voor nacht vervoer en krijgt de volgende afmetingen lengte tussohen de loodlijnen 393 voet 6 duim, breedte 51 voet 3 duim, holte 29 voet 3 duim, waterverplaatsing 10140 tou; diepgaDg geladen 23 voet en draagver mogen 6400 ton. De machine heeft cilinders van 26'/2, 43 en 72 Eng. duim diat». en 48 Eng. duim slag eD zal 2300 I. P. K. kunnen ontwikkelen en het sohip een vaart geven van ll'/t mijl. In de «Billiton" zullen 3 stoomketels geplaatst worden van 14 voet diam. en 11 voet lang. Het totaal verwarmend op pervlak bedraagt 6696 vierk. Eug. voet. Het voor de Kon. Holl. Lloyd te bouwen maiistoomsohip (waarvan oe naam nog niet bekend is) wordt ingericht voor passagiers- en goederenvervoer. De afmetingen van dit sohip zijn de volgende lengte 420 voet, breedte 54 voet, holte 29 vcet 6 duim, water verplaatsing 11430 ton, draagver mogen 5800 ton en diepgang 24 voet. Dit schip krijgt 2 stoommachinesde oilinders hebben 2o5, 39s, 66 Eng. duimen diam. by 48 Eug. duim slagen zijn in staat 4600 I. P. K. te ontwikkelen. Het schip moet 13s myl lcopen. Verder zullen in dit schip 3 dubbele ketels worden geplaatst van 16 voet, 6 duim diam. en 19 voet en 6 dnim hag en het hoeft II vuren. Het ver warmend oppervlak bsdraagt 12600 vierk. Engelsche voet. Bovendien wordt dit schip nog voorzien van een donkey ketel. Bet wordt ingericht voor het vervoer van 80 eerste- en 1280 derde-klasse passagiers. Nadat de kielen van deze beide schepen waren gelegd verlietZ.K.H.weer de fabriek „De Schelde" en werd door de Aagje- Dekenstraat, Badhuisstraat en Parklaan naar het Grand Hotel des Bains gereden, alwaar in de restanratiezaal een lunch aan Z. K. H. werd aangeboden, waarbij 86 ge- noodigden aanzaten. Deze lunch droeg eveneens een intiem karakter. Na afloop van de lunch werd wederom naar de buitenhaven gereden, daar de Prins een bezoek wenschte te brengen aan een der mailbooten van de maatschappij „Zeeland". Onder de hal werd Z. K. H. ontvangen door de directie van deze maat schappij en werd daarna de aan de zuide lijke ponton gemeerd liggende nachtmail boot „Koningin Wilhelmina" bezichtigd. Daarna verliet de Prins de gemeente Vlis singen en langs den nieuwen Vlissingschen weg werd naar Middelburg gereden, al waar Z. K. H. in het paleis van den Com missaris der Koningin het middagmaal ge bruikte. Hedenavond te 7.04 uur is de Prins weer uit Middelburg vertrokken. Da Nieuwe Rott. Crt. geeft verslag van een inval door de politie gisterennacht te Rotterdam gedaan in de tappery (zon der verlof of vergunning) van zekeren Hilkes in de VierwindeDstraat. Deze had altyd gesnoefd dat zy hem toch nietpakken konden en dit deed de inspecteurs Diets en Burger besluiten hem op heeterdaad te betrappen. Laatstgenoemde begaf zich tegen half 2 de Zandstraat in. Sjofel ge kleed, een pet op stapte hjj eenige straten door, en spoedig zag men hem, met een vrouw aan iederen arm de Vierwin denstraat in kujjeren en in het café van Hilkes ver dwijnen. Zyn collega Dietz in uniform had hem met een paar agenten voortdurend in 't oog gehouden en zou volgens afspraak een kwartier later volgen. In dien tijd had dhr. Burger zijn gezelschap onthaald, en waargenomen dat aan de aanwezigen, on geveer een tiental mannen en vrouwen,door den houder van alles getapt werd, meest jenever, bitters en bier. Na een kwartier kwam dhr. Dietz met zyn agenten de Vier- windenstraat in. Nauwelijks ziet de portier van deze nachtkroeg van uit zjjn uitkijk de politie naderen of hy roept fluks naar boven „politie" en „lichten uit", aan welk laatste bevel onmiddellijk voldaan werd. En ter wijl nu de inspecteur Dietz van buiten tegen de deur bonste en toegang eischte, ziet daarbinnen de inspecteur Burger hoe een ieder tracht alle sporen van drank te verwijderen en de gebruikte glaasjes in de zekken stopt, terwijl hjj Hilkes aan allen den raad hoort geven om te zeggen dat men alleen by hem op visite js. Eindelijk is in specteur Dietz binnen, de lichten worden weer aangestoken, inspecteur Burger ver dwijnt de straat op zonder herkend te zyn, en laat zyn vrouwelijk gezelschap in den steek, maar niet voor hy zijn collega een wenk gegeven heeft wie meegenomen moest worden. Dit trof een Vlaardinger dien hy drank had zien koopen en betalen, en een minderjarig meisje dat zich te mid den van allerlei slag van lieden in deze kroeg ophield. De gansche schenk- en tap- inboedel, mitsgaders t&l van flesschen, ge vuld met allerlei dranken, werden in beslag genomen, zoodat Hilkes nu wel een toontje lager zingen zal. Bjj kon. besl. van 16 dezer is de Staatscommissie, ingesteld bij kon. besl. van 1 Juli 1903, gewijzigd bjj kon. besl. van 25 Mei 1906 no. 28, voor een onder zoek naar den fiuancieelec toestand der ge meenten en ter voorbereiding van wette lijke maatregelen, waardoor die toestand op duurzame grondslagen kan worden ge vestigd, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden, den secretaris en de adjunct-secretarissen voor de belang rijke door hen bewezen diensten. Het is zaer onwaarschijnlijk, dat de regeering het wetsontwerp tot afsluiting der Zuiderzee en droogmaking der Wierin- germeer zal handhaven, Cenlr. Vrouwelijke ambtenaren. De minister van blnnenlandsche zaken, mr. Heemskerk hetft in afwachling van nader vast te stel len algemeene regelen, reeds thans doen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2