NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 141, 1908, Maandag 16 Maart. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- historisch VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK W@d= S.. J. DE JONGE VERWEST; te F. P. DHUIJ» te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN IJST DE PERS. Uit de Tweede Kamer. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25, Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA SN VAN wtf "ijfT* "irTirriinrw*™iAFa' van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. 14 Maart 1908. Door plicht tot recht. Gaarne maken wij melding van de ont vangst van no. 1 en 2 van het Maandblad Door Plicht tot RechtMaandblad der Christelijk Protestantsehe VereenigiDg van Post- en Telegraaf beambten, gevestigd te Rotterdam. In een artikel «Ons Bedoelen" wordt dit bedoelen nader uiteengezet. Wat we bedoelen? zegt de schrijver. Wat we bedoelen Ons beginsel verdedigen tegenover hem, die de schennige hand daar naar durft uitsteken, door in laffen spot, of in bijtende ironie hetzelve aan te randenwat we bedoelen is hen, die, hoewel bij ons be- hoorende, toch meenen, dat godsdienst wel binnenkamers kan beoefend en men dus heel gevoegelijk in neutraliteit heil kan zoeken, hen, zeggen we, te overtuigen, dat God geen h a 1 - ven, maar h e e 1 e n wilwat we bedoelen is ten deels geïsoleerd voort te gaan, maar ook in federatie heil te zoeken, zoodat bloot natuurlijke zaken door allen gezamenlijk kun nen behandeld, omdat ieder op eigen terrein, naar eigen inzicht handelt zoo hij meent te moeten doen. Wat we bedoelen is anderen (lauwen) op te wekken zich te organiseeren en niet langer zich gerust te stellen met een boekje in een hoekje en van o n georganiseerd zijn, heil te verwachten. In een artikel /Neutraal" wordt uiteen gezet dat //neutraal" zijn onmogelijk is. Het verwijst o.a. naar de advertentie in De Posthoorn no. 9 van 6 Febr.«Groote openbare vergadering, medewerking van de Muziek-, Zang- en TVweeJ-vereeniging Willem van Znilen op Zondag 9 Feb. 1908". In een ander artikel «Wat de vereeni- ging moet doen", klinkt ons een gewijde toon tegen, d<e voor goed 't optreden van deze Chr. Protestantsehe Vereeniging motiveert Wij gelooven in Hem die eenmaal sprak: „Mij is gegeven alle niacht in hemel en op aarde". Wij erkennen dat alle gezag uitvloeisel is van Hem, die sprak en 't was er, en dat er geen macht bestaat, die niet afdaalt van Hem. En al is 't nu, dat 't ongeloof al driester 't hoofd opsteekt, en dat niet rekent met Hem, uiten door en tot Wien alle dingen zijn, dit maakt ons niet vervaard, ook al zijn er onder hen dezulken die ons regeeren, want onze God laat Zich Zijn almacht niet ontrooven. Hij zorgt wel voor Zijn eer. Dat neemt niet weg, dat Zijn wil ons bekend is. Die wil eischt van ons plichtsbetrachting. En hoe zullen we daarin kunnen slagen, anders dan door ons gebed. Hij wil er van den huize Jacobs om gebeden zijn, maar dan ook hoort Hij. Wij moeten onze belijdenis hoog houden, ook tegenover onze collega's waaronder er zoovelen zijn, die al driester en ongebondener hun ongeloofs theorieën anderen als 't ware opdringen, waar door vooral zoo menig jong leven wordt ver woest. Wij moeten opkomen tegen dat roekeloos bedrijf, waarbij 't aangelegd wordt op ontneming onzer tevredenheid, en waarbij 't gaat om onte vredenheid te zaaien. Wij moeten ons opmaken te strijden tegen dien satanischen trek, Iemand opzettelijk tot gemor en verzet aan te sporen tegenover zijn meerderen en hooger geplaat sten, alleen omdat zij boven ons staan. Hierdoor ontstaat eene verwijdering, die op hare beurt oorzaak is, dat men in stipte plichts betrachting, haat ziet jegens den mindere. Ge moogt door ernstige bestudeering uwer zaak een ruimeren blik op alles hebben verkregen, waardoor de dienst gebaat worden kan, maar ge moogt, als U dat alles vooruitgebracht heeft, daarvan toch niets doen blijken door van anderen ook eveneens stipte plichtsbe trachting te eischen. Neen, beter dan dat, is 't zich laten inpalmen door pluimstrijkerij en te trachten door protectie bevordering te maken. En hiertegen wenschen wij altijd onze stem te doen hooren. Niet, dat protectie bij de promotie a 11 ij d verkeerd is. Maar zulks moet geen gewoonte zijn of worden. Wij wenschen als mannen van een Christelijk beginsel datzelve hoog te houden, onzen plicht te vervullen en hebben dan ook het recht onze rechten op rechtmatigen wijze te doen eerbiedigen. Daarom wenschen wij in eendracht sterk te worden, en op te kernei} tegen onrecht en onderdrukking. Dit is de toon die den Chr. ambtenaar voegt en waarbij hij welvaren zal. Wij hopen dat al onze Chr. post- en telegraaf-arnbtenaren in Zeeland dit orgaan steunen zullen. Men vrage een exemplaar ter kennis making bij G. Kreukniet, Gaffelstraat 7, Rotterdam. Het Bestuur der Vereeniging tot chris telijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland benoemde in zijne vergadering van Dinsdag j.l. niet alleen dr. Van der Brug tot geneesheer-directeur, maar besloot ook dat dit jaar den eersten bouw zal plaats hebben. Tot dien eersten bouw behooren twee paviljoens voor verpleegden, keuken, wa tertoren en dooterawoniog. De laatste goedkeuringen van het Ge neeskundig Staatstoezicht en van B. en W. van Bergen-op-Zoom kunnen ingewacht worden en de aanbestedingzal vermoedelijk in Mei plaats hebben. Naar de meening van den architect, met den bouw belast, zal de opening in de maand November tegemoet kunnen ge zien worden. De man van de Tribune die in de Midb- Crt. Kameroverzichten schrijft, geeft van het eerste debat na de kabinetsverklaring den volgenden indruk De heer Schaper kon wel eens gelijk hebben dat wij met dit kabinet een vroolijke periode tegemoet gaan. Er werden hsden heel wat grapjes geuit, vooral mr. Goeman Borgesius was er sterk in, en niemand genoot er meer van dan mr. Heemskerk, die groote moeite had zijn gel: at in ernstige plooi te houden, telkens lust gevoelde tot in de rede vallen, nu en dan vooroverboog naar de heeren Talma en Kolk man, om toch maar deelgenooten in zijn vroo lijke stemming te vinden. Toen de lachlust hem blijkbaar al te machtig werd, zagen wij hem wat wij nog nooit door een premier hebben zien doen eenvoudig wegloopen uitde zaal. Enkele minuten later kwam hij weer binnen metmr. Borgesius. Deze houding wijkt geheel af van het type «Chrlstelijken staatsman", zooals dr. Kuyper ons vier jaar lang te aanschouwen heeft gegeven, op wiens ambtgenooten met hem een zekere stempel van groot-waardigheid was gedrukt, welke bij mr. Heemskerk en de zijnen totaal afwezig is. Een eigenaardig verschijnsel was ook dat de heeren Talma en Kolkman telkens van hun zetel opstonden, om «wandelingetjes" door de Kamer te maken, iets, dat onder het bewind van dr. Kuyper zeker niet gebeurd zou zijn. Toenmaals bleef het geheele Kabinet aldoor stijf rechtop zitten. Dit is dan ook een geheel ander «rechts Kabinet" dan het toenmalige. Desb giaselen" mogen dezelfde zijn op gezag van mr. Heems kerk moeten wij dit wel aannemen -- in houding en optreden valt een groot onderscheid waar te nemen. Als wij het niet beter wisten, zouden wij zeggendaar zijn nu een stel ge zellige administrateurs bij elkander, die met de Kamer liefst op de aangenaamste manier 's lands zaken wenschen te be handelen. Wij vestigen de aandacht op den laatsten volzin, waarvan wij begin en slotspatieerden. «Als wij niet beter wisten dat het een Reohtsoh beginsel-kabinet is, waarmee wij hier te doen hebben, dan zouden wij zeggen 'tis een zakenkabinet". Zoo redeneert de schrijver. Maar het is geen zakenkabinet zegt hjj, want ik weet beter". Onze eerste meening als zou hier 'n Rechts Zakenkabinet zijn opgetreden is nog niet prijs gegeven. Maar deze schrijver, zoo dioht bij't vuur gezeten, die 't dus weten en „beter weten" kan, zou ons haast doen wankelen. Wij zullen de lezers niet vermoeien met de opsomming van de beoordeelingen der Pers van de Kabinetsverklaring. Wij drukken alleen af het oordeel van De Standaard: In stijl gebonden en door de kracht van het woord inspireerend, is de Kabinetsverklaring van gisteren niet, maar kon ze ook niet zijn. Zooals ze is, past ze juist bij den ontredderden toestand. Duidelijk spreekt het kabinet uit, dat het het bewind wenscht te voeren «overeenkomstig de beginselen levende in de partijen der Rechter zijde". De tegenstelling tusschen rechter- en linkerzijde wordt alzoo niet verbloemd, en onverholen voor de beginselen der rechterzijde partij gekozen. Gelijk we verwachtten, is het alzoo een Kabinet van rechts, en een Kabinet dat duidelijk uitspreekt, dat het de beginselen van rechts niet denkt te verzaken. Dat hierbij het epitheton van «christelijk" is weggelaten, is misschien al te schroomvallig. Men ziet een admiraalschip liever niet uitvaren met gestreken vlag. Maar al staat het er niet bij, het zit er toch in. In en buiten de kamer weet ieder, dat de beginselen der rechterzijde geen andere dan de christelijke zijn. Evenzoo strookt het geheel mek onze ver wachting, dat het Kabinet uitdrukkelijk ver klaart, dat het beginnen wil met bij voorkeur die wetsontwerpen te behandelen, waaromtrent genoegzame overeenstemming verwacht mag worden Toch aarzelt het niet, terstond de voorstellen tot Grondwetsherziening in te trekken. De komeet van het blanco met zijn radicalistischen staart wordt uitgedoofd. En ook wordt inge trokken het ontwerp op ouderdomsverzekering, onder bijvoeging dai dit Kabinet tot net stelsel van invaliditeitsverzekering terugkeert. De subsidieering van het middelbaar onder wijs kan geen oppositie meer vinden. Ook links is er toe bekeerd. De gemeentefinanciën vinden juist in mr. Heemskerk een geëxperi menteerd redder. En ook de strijd tegen de schending der publieke eerbaarheid zal aan beide zijden van de Kamer sympathieën vinden. Evenmin zal er bezwaar rijzen tegen verze kering van betere weiking van de Arbeidswet, en tegen een eenigszins radicale herziening van de Ongevallenwet. Blijft dan nog het militaire vraagstuk, dat voorloopig in staat van wijzen zal worden ge bracht, en waaromtrent meer ingrijpende wij ziging in uitzicht wordt gesteld dooroelening van de infanterie-miliciens in twee ploegen. Ook met den Raad van landsverdediging waarom niet het Nederlandsche woord zal spoed worden gemaakt. De wettelijke regeling volgt latermaar nu reeds zal deze raad bij Koninklijk besluit, voor de eerste maal althans, worden benoemd, en wel niet alleen uit mili tairen, maar ook uit civilisten. En eindelijk wordt de kunstverdediging vooruitgeschoven, en in verband hiermee de aanbouw van groote schepen voorshands ver traagd. Voor anderhalf jaar parlementaire arbeid reeds een overrijk menu, maar dat, zoo de Kamer goed wil, toch afgedaan kan worden. En met het oog hierop doet het Kabinet wel een beroep op het gemeen overleg en op de welwillendheid der Kamer, maar zegt geen woord dat op aanhaking van de vrije-liberalen zou doelen. Het wil geen gemengd Kabinet zijn, maar treedt op als Kabinet van rechts. Moge het als zoodanig 's lands zaken, onder Gods zegen, het volk ten protïjte beheeren. De Standaard schrijft ook nog In de liberale pers wordt een vergelijking gemaakt tusschen het optreden van dit Kabinet en dat van het Kabinet Kuyper, natuurlijk om het eerste in de hoogte te steken, en het Kabinet van 1901 een hak te zetten. Gaat die vergelijking op Stellig niet. De wijze van optreden van een Kabinet wordt bepaald door de gelegenheden waar onder het het bewind aanvaardt. Nu zijn die gelegenheden thans geheel anders dan ze in 190I waren. Dit Kabinet treedt op in een Tweede Kamer met een meerderheid Links dat van 1901 aanvaardde het bewind toen er een working majority aan de Rechterzijde was. Ieder begreep daarom terstond, en ook onzer zijds is dit aanstonds uitgesproken, dat dit Kabinet zich te schikken had naar de omstan digheden met de uiterste omzichtigheid moest optreden, om conflikt te mijdenen verstandig zou doen door zulk een werkplan te formeeren, voor welks afdoening op Rechts en Links te rekenen viel. Zoo is het dan ook geschied. Er komt niets in dit program voor, dat uitsluitend Rechts sympathie wekt. Tot zelfs de maatregelen tegen de onzedelijkheid worden nu reeds in een orgaan van Links toegejuicht. Strijd staat alzoo niet in dien zin voor de deur, dat Rechts of Links botsen zal, en men mag verwachten, dat dit Kabinet veel goeds zal tot stand brengen en de Staten-Generaal in staat zal stellen den tijd, die haar nog tot Juni I909 rest, nuttig te besteden. Van liberale zijde is men zelfs zoo verlegen met zijn positie, dat men er niets in vindt, dat dit Kabinet zich als een Rechts Kabinet aan dient, en met de aanbieding van zijn mede werking zelfs kwistig is. Jammer is alleen, dat men uit de weglating van het woord «Chris telijk" voor «beginselen" met zekeren schijn van recht kan afleiden, dat dit Kabinet niet voor het uitgangspunt van zijn Staatkundig beleid durft uitkomen. Natuurlijk is dat niet bedoeld, maar de weglating geeft vat. Alvorens echter uit hetgeen nu geschiedt een aanklacht te formuleeren tegen het Kabinet van I901, zou men door den heer Heemskerk de vraag moeten laten beantwoorden, of zijn optreden geheel hetzelfde als nu zou geweest zijn, zoo hij in 1901 ware geroepen geworden. En dan weet men vooruit, dat hij, zonder een oogenblik te aarzelen, antwoorden zou met een beslist neen. De eerste Troonrede, waarmede in 1901 het toenmalig Kabinet zich uitsprak, is dan ook destijds door de pers van de drie partijen Rechts eenstemmig met groote ingenomenheid ontvangen, en geconsulteerd over het toenmalig Regeeringsprogram, heeft geed der partijen Rechts zich verzet. De Standaard heeft gelijk. Niet genoeg kan 'tstreven gebrandmerkt om t kabinoi-.-TToAmaborIt Logon 't lx«*L>in©L Kuyper uit ts spelen als een kabinet dat nu eens niet opgaat in getuigen en overigens «niets doet;" of als een ministerie dat «oreert" en geen komaf maakt met de zaken. Het kabinet-Kuyper moest „getuigen" gelijk 't deedgean ministerie werd ooit zoo door 't pon6eran van den tegenstander er toe verplicht. Reeds terstond by zijn optreden verweet mr. Drucker 't dat het niet christelijk was- Getuigen en zaken doen, dat is des Christens roeping, ook op staatkundig gebied, en daar heeft het kabinet-Kuyper tot den einde aan voldaan. De Nederlander verklaarde er eens zeer terecht van dat 't had gewerkt als wainige zijner voorgangers. Het kabinet-Kuyper heeft 't exempel voor zijn opvolgers nagelaten hoe eert kabi net getuigen en werken moet. Nog maar al te veel wordt 't noemen van den Eenigen Naam op de publieke markt op den achter grond gedrongen. Dit geldt niet voor de Kabinetsverklaring of Programvoorlezing van Dinsdagdaar bestond voor dit plechtig getuigen geen aanleiding. Doch de vage verklaring van het kabinet- Heemskerk dat 't wenscht op te treden niet royaal naar de christelijkemaar naar de rechtsche beginselen, heeft ons minder bevredigd. Wij zeggen dit niet om 't eene kabinet boven 't andere te stellen en ook niet om tot getuigen te prikkelen, of om op imitet ie aan te dringen. Ook in 't getuigen kan onwaarheid zijn en ook hier beslissen aan leg en temperament, en velerlei dat tot den //verborgen omgang" behoort. Maar de thesis zuiver te stellen, ook in de woorden keus, achten wij da roeping van ieder //Rechts" kabineten geen blaam verdient een premier, die zich namens hetzelve daar toe opmaakt. Wij aanvaarden van harte het woord Niet een iegelijk die daar zegt Heere Beere maar die daar doet den wil Mijns Vaders. Maar een Christen mag er nooit van makenNiet oen iegelijk die daar zegt Heere Heere, maar die daar doet den wil des Tegenstanders De Nieuwe Crt. (IA zegt van de Kabioets- verklaring De naam van het Opperwezen wordt in de rede niet ingeroepen noch zelfs ge noemd; wij zouden er ons niet aau geërgerd hebben, ware het anders geweest, maar dat het werd nagelaten waardeeren wrj als een teefcen dat men voor religieus vertoon op politiek terrein zich heeft willen hoeden. In den lof ligt een waarschuwing. Er kan ook religieus vertoon" zijn in het belijden. Doch hierover oordeele niet de tegen stander, maar de eigen consciëntie, t,Gister wegens plaatsgebrek blijven liggen.) Bij het voortgezet dubat overderegee- riogsverklaring hadden dhr. De Waal Malefijt en Nolens uog eenige waardee- rende woorden aan het nieuwe kabinet-te riohteD, vóór de Minister van Binnenland- sohe Zaken, dhr. Heemskerk, het woord voerde. Beiden meenden nog even te moeten terugkomen op het votum van 21 December tegen de oorlogsbegrooting uit gebracht door hen en hunne politieke vrienden. De heer Nolens merkte dien aangaande op, dat het gansoh niet in de bedoeling had gelegen van een groot deel der katholieke tegenstemmers om het ministerie te doen vallen. Geen plannen van grondwetsherziening hoe kan zoo isis door kabinetaverwisseling van de baan worden gedrongen, indien zuik een her ziening werkelijk op de baan was maar alleen de houding vau den minister van oorlog, die een amendement op de oorlogs begrooting onaannemelijk had verklaard, heeft bij de stemming den doorslag ge- gdven. Immers het landsbelang was daar ten zeerste hij betrokken. En nu de heer Heemskerk, de formateur van het nieuwe Irabinoi, -rou WloU Ulct lvaU gCACgÜ HUlüv», dal hij nog in de politieke grondverf staat, zooala de afgevaardigde van Venlo zeide van een paar andere ministers, n.l. die van Marine en Oorlog. Na een wcord van dank aan alle sprekers voor de persoonlijke wel willendheid dhr. Goeman Borgesius werd natuurlijk niet vergeten verdedigt hij het optreden vaa dit kabinet. De aan leiding tot het votum van 21 December was niet gelegen, ten minste wat de minis- tor en zijn naaste politieke vrienden betreft, in de voorstellen tot grondwetsherziening, zooals wel beweerd is, taaar eeniglijk in de bezorgdheid voor 'e lands defensie. De verantwoordelijkheid voor het votum moest worden aanvaard. Of daaruit nu volgen moest, dat hij zelf moest oplredeD, wil dhr. Heemskerk niet zoo grif met ja beantwoorden. Maar toen niemand anders zich daartoe bevoegd oordeelde, heeft hij de opdraoht aanvaard. Ook veraohilde da toestand met dien van 't voorjaar 1907, ook met dien vsn 1905. Toen was er san de Jiakerzijde een meerderheid, nu aan geen enkele zijde. De eischen, die uien redelijer- wijse aan een kabinets-formateur in 1905 kon stellen, konden ou niet gesteld worden, om de eenvoudige reden, dat ereóehaan rechts, nóch aau links een meerderheid is. En ona de beginselen van het nieuwe kabinet De heer Borgesius had er al ver langend naar uitgezien om dat te weten te komen dhr. De Waal Malefijt had de mini- etrieele uitiatirg dat het kabinet zou wen schen te rogeersn overeenkomstig de be ginselen, lovende in de partijen der rech terzijde dien eigen middag nog synoniem d. i. gelijk van zin verklaard met „deehr. beginselen, doch minister Heemskerk, die zoo noodig niet schromen zal, om die be ginselen uiteen te zetten, meent hst een onbeleefheid is tegenover da Kamer, ta ver onderstellen, dat zii dio beginselen niet kende. Toch zeid 3 Z Exc. er niet3 van. Het ministerie is niet rechts ia dien zin, dat de drie groepen der rechterzijde daarin zijn vertegonwoordigd, ai is ook met al dia groepen voeling gehouden metde linker zijde is dit niet geschied, evenmin met de sociaal democraticche partij, wier gevoelen reeds bekend was n. i. kamerontbinding vóór de formatie a; - rechts in dien zin, dat do Minister wecsr t d v drager te zyn van de beginselen in parti/ n der rech terzijde levende en ee «ül belichaamd in Kuyper, Lobman en co- ejpman. Ook werd niet vergeten, de aar m vestigen op 't verschijnsel, dat, i e .1 e 1 zegt, drie libe rale of althans neutrale ministers in het kabinet zitten.Van dev.'. Molster v. Buitenl. Zaken kan dit niet ge/.e d worde». Hy is christelyk-historiscb, zegt dhr. Heemskerk. Anders is het met dhr. "Wentholt en met dhr. Sabron. Doch het sturen van het schip op de politieke zee is hun niet opgedragen. De defensie is een nationale zaak en dient

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1