NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 140. 1908 Zaterdag 14 Maart. 22e Jaargang, CHRISTELIJK. HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S J. DE JÖNGEWERWEST, te, F. P. D'HUU, te Middelburg. Uil DE PERS. Rechtszaken. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten, mmmm LB ÏJJSGï 5? - ROTTERDAM. ïiraal De Rnyter". 908. Van Rotterdam, rfliag 13 3,— )insdag 17 11,— *rijdag 20 6,— dnsdag 24 11,— rrjjdag 27 2,— inHdag 31 11,— iB., ROTTERDAM. 108. v. Middelb. v. Rott. 8,45 - 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 „SCHELDE'. i8*). aan. 23 8,30 11,30 na. 24 8,30 11,30 oen 25 6,— 12,30 md.26 8,30 11,— yd. 27 8,80 12,— ter.,28 8,30 8,30 nd. 29 9,— 9,30 van. 3010,30 10,30 ns. 3110,— 11,— ehter oen datum is ol tweede getal is G- 98. -ZIERIKZEE. s morgens 7,30 u., van 23 31 Maart gsmiddags geen zee. er. 21 Dd. 22 an. 23 as. 24 en 25 nd. 26 jd.27 er. 28 ad. 29 an. 30 as. 31 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,80 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- eof Spoortyd. 3,23c) 5,15d) 3.50c) 6,45 4 45 5,15 d) h) hst vertrek van Neuzen vm.8,30 tl, Borssslen en dp, Borsgelen e* 10,25 uit Neuzen il— 31 Ang. lezer, op een helderen hemel, aaid, die flikke- ïomen, welke u ate de warmte imin onbekend, sp, om dit ver- ik te doen op weging in den tijds voldoende, passeiyk op den mbtsdragers der wensoh zou en, en daardoor nde komen aan erkelijke anti- ele jongelieden tijd ondernam appelijke reis id om op den meesters hunne studeeren. nnis met Hugo kei, en betrad lodem. jgetrokken ge- ;ar de citroenen we hemel eene id, door Natuur ;öeeld, waar amen en iedere eeftbet land van Dante en eën te noemen, e glorie hunner ende te zamen, dt vervolgd.j IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25, Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EM VAK jEij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Siiedrecht. De uitslag der gisteren in het district Siiedrecht gehouden stemming voor de Tweede Kamer is als volgt Aantal kiezers 8410. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6357. Volstrekte meer derheid 3179. De heer J. van der Molen (antir.) kreeg 3633, jhr. mr. H. Smiesaert (lib.) 2412, en dhr. H. Spiekman (soc.-dem312 stemmen. Gekozen is dus de heer J. VAN DER MOLEN (antir.). Hij had dus ruim i)0p stemmen meer dan z(jn beide tegen kandidaten te zamen. P(j de algemeene Earner verkiezingen op 1$ Juni 1905 was de uitslag der stemming in het district Siiedrecht de volgende Aantal kiezers 7136. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5792. Volstrekte meer derheid 2897. Herstemming tusschen mr. Th. Heemskerk (antir) met 2778 en jhr. mr. H. Smissaert (lib.) met 2017 stemmen. D» heer J. Ankerman (Friesch chr. hist had 742, de heer L. M. Hermans (soc.-dem 255 stemmen. Bjj de herstemming op 28 Juni 1905 wer den uitgebracht 6355 geldige stemmen en werd mr. Th. Heemskerk (antir.) gekozen met 3267 stemmen tegen 3088 op jhr. mr. H. Smissaert (lib.). De antirev. candidaat had thans 855 st. meer dan by de eerste stemming in 1905, toen de Friesch christelyk-historischen een eigen candidaat hadden, en 366 stemmen meer dan by de herstemming in 1905. De |iberale candidaat kreeg thans 895 stem men méér dan by de eerste stemming in 1905 en 676 minder dan toen by de her-, stemming de soc -dem. candidaat 57 stem men meer dan by de eerste stemming in 1905. Tietjerksteradeel. De uitslag der gister in het district Tietjerksteradeel gehouden stemming voor de Tweede Kamer is als volgt Aantal kiezers 7975. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6990. Volstrekte meer derheid 3496. De heer C. van der Voort van Zijn(antir.) kreeg 8825, mr. P. Riok (L U.) 1663, en de heer W. H. Vliegen (soc.-dem.) 1502 stemmen. Gekozen is dus de heer C. VAN DEIf VOORT VAN ZIJP (antir.) Gij de algemeene kamerverkiezingen op 16 JuDi 1605 was de uitslag der stem ming in het distriet Tietjerksteradeel de volgende Aantal kiezers 7880 Aantal uitgebrachte geldige stemmen 7238 Volstrekte meer derheid 3620. Gekozen de heer A. S. Talma (antir.) met 3853 stemmen. Mr. H. Goeman BorgesiuB (L U) had 1916 en mr. P. J. Troelstra (soo.-dero.) 1469 stemmen. Bij 1905 vergeleken is de antirevo lutionaire candidaat slechts weinige stem men achteruit en de soo.-dem. candidaat slechts weinige stemmen vooruit gegaan de liberale candidaat had een 250 stemmen painder. Wij hebben beide iiitslagen in ons po. van gisteren nog aan een groot deal onzer lezers kunnen mededeelen. Door den uitslag der stemmingen in de districten Siiedrecht en Tietjerksteradeel blijft de verhouding der partijen in de Tweede Kamer onveranderd. In deze districten althans is de boven- stroom zeer sterk rechts en men mag wel zeggen dat, vooral Siiedrecht, als thermo meter voor 't heele Jand mag gelden, wijl het met zijn ruim 700 Friesoh Chr. His- torisohen zeer onvast van reputatie mag geacht worden en 't juist deze laatsten waren die de richting hebben bepaald. Voor het ministerie een aanwijzing en een aanmoediging. De woorden uit de rede van dhr. Lohman (zie blz. 30 van den Clnie Almanak voor 1907) welke tusschen Standaard en Neder lander in debat zijn, zyn deze „De volkschool, hoewel verband houdende met de wetenschap, is een instelling met een be paald doel, n.l. om geheel de bevolking de kennis te bezorgen zonder welke de groote massa zich niet kan ontwikkelen. Die instelling is uit haar aard eer een overheids zorg, dan een zaak van particuliere industrie. Van het begin af (Sooj.n. C.) heeft de Over heid de volksschool gemaakt. Ook in landen van Calvinistische richting. De volksschool is een product van het Christendom. Zij werd door de Overheid gesticht. Waarom heeft juist de Overheid de school ge maakt Omdat een ouder slechts tijdelijk belang bij de school heeft. Er is samenwerking noodig van het eene geslacht met het andere er moet steeds ook op het onverwachts, een school zijn voor den gaanden en komenden man'n school voor allen voor niemand is de school luxe. Ouders, gelijkgezinden tenminste, kunnen met groote inspanning zorgen voor hunne behoefte, niet voor die van allen. Hooger onderwijs kan veel beter van particu lieren uitgaan, maar met de volksschool, die b.v. voor armen en rijken toegankelijk moet zijn, is dit anders. Er moet zijn leiding en toezicht. Er moet zijn opleiding van onderwijzers. Voor dat alles zijn de ouders niet in staathun belang houdt telkens op als de kinderen klaar zijn. Ook de kosten kunnen slechts gevonden wor den door belasting (contributie,verdeeld over den geheelen levensduur). In zoo'n inrichting kan alleen een permanent, alle ingezetenen omvattend bestuur voorzien. Daarom is de Overheid of het gemeentebestuur als vanzelf aangewezen om voor de school te zorgen". UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Donderdag herdacht Abra ham le Duo den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij den heer L. K. v. d. Harst, den vader van den tegenwoordigen eigenaar van den apotheek, alhier, in dienst trad. De heer Van der Harst overhandigde den jubilaris, na zyn komst in den winkel, met een korte toespraak, een enveloppe met inhoud. Namens het personeel werd hem een fraai bloemstuk geschonken. Verder werd deze dag in huiselijken kring feeste lijk gevierd. (M. C Middelburg. In de Dinsdag alhier ge houden vergadering der melkverkoopers- vereeniging «Samenwerking" werd in plaats van dhr. P. Ton, die zijn benoeming niet had aangenomen, na verschillende stemmingen tot bestuurslid gekozen dhr. J. Japse; en tot voorzitter iemand bui ten de leden de heer F. Keulemans, secretaris van Handelsbelangen. Het bestuur bestaat nu uitF. Keulemans, voorzitter O. Matthijsse, viee-voorzitter P. Vader Hz. secr.E. de Priester, vioe-seor.en J. Janse, penningm. Na verschillende besprekingen omtrent de melkverordeningen werd be sloten te vragen het vetgehalte der melk op 2,5, het gehalte aan vaste stoften op 10,70 10,80 minimum te stellen. Goes. Aan het heden gehouden eind examen van de Tuinbouw-Winterschool werd door 18 candidaten deelgenomen, die allen het diploma verwierven. Tegenwoor dig waren de Rijkstuinbouwleeraar, dhr. Camman, de Commissie van Toezicht, be nevens eenige belangstellenden. De leer lingen gaven blyk ernstig te hebben gestu deerd. Dhr. Camman sprak de jongelui toe, maande hen aan de verworven theoretische kennis in praktyk te brengen en door het lezen van geschikte lee'.uur steeds verder door te dringen in de kennis van den tuin bouw. Dhr. I. D Fransen v. d. Putte dankte als lid van de Commissie van Toezicht, de h.h. onderwijzers, de h.h. v. d. Slikke en Markusse voor hun degelyk onderwijs. De leerlingen riedhy aan met denzelfden ernst te blijven studeeren en 't geleerde in de praktyk toe te passen, j Het diploma wordt uitgereikt aan L. R. Bosschaart, Kapelle, M. v. d. Bliek, G. van Dyke, K. de Dreu, te Goes, G. Duindam, Kruiningen, D.Gunst, J. J.de Jonge Mulock Houwer, te Goes, J. Karelse, Wemeldiage, K. van Liere, Kloetinge, J. E.Lindenbergh, P. A. Lindenbergh, te Wemeldinge, M. A. Nysse, 's-H. Arendskerke, J. J. Nijsse, A. Schrijver, te Goes, J. C.Visser,Wilhslmina- dorp, L. Verhulst, Kapelle, W. v. d Weele, Goes, en M. de Wilde, fieinkenszand. Tholen. De heer J, W. Wagtho is benoemd tot rentmeester van het Kroon domein te Kuilenburg. De vissoherij- vereeriging «Helpt Elkander" alhier, be sloot zieh te wenden tot den betrokken Minister met het dringend verzoek, dat voortaan het korren van mosselzaad met stoombooten op de Zuiderzee zal verboden worden. Aan het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsohe Stroomen zal een adres gezonden worden, waarbij ver zocht wordt om na ijsgang bij niet vol doende afbakening der peroeelen, het af- vissehen daarvan te verbieden tot bedoelde grenzen weer afdoende aangewezen zijn. Ingevolge beschikking van den Minis ter van Oorlog zullen dit jaar de oefeningen der landweer-infanterie o.a. gehouden wor den van 4 tot 9 en van 11 tot 16 Mei te Vlissiugen en Neuzen. 's-Gravenpoider. Woensdagavond is in een vergadering van eenige ingezetenen besloten tot opriehtirg eener vereeniging van het Groene Krüis. Voorloopig is tot voorzitter benoemd dhr. J. Risseeuw en tot secretaris dhr. D. P. Prumers. Er zal ge tracht worden in een algemeene vergade ring een spreker te doen optreden teneinde doel en werking van het Groene Kruis te verklaren. Da( alsdan een flinke opkomst gewenscht is behoeft wel geen betoog. Colijnsplaat. Donderdagavond verga derde de sohietvereenigiDg «Wilhelmina" alhier in de openbare school. Tegenwoordig waren 40 van de 67 leden. Uit het jaar verslag door den secretaris gelezen bleek, dat de vereeniging, dank zij de lezing van kapitein Geill in Januari j.l., weer sterk aangegroeid was en nu 67 leden telt, terwijl aan 't begin vau 'tjaar slechts 25 leden waren. Het getal donateurs ver minderde van 7 tot 6. De penningmeester deelde mee dat de inkomsten hadden be dragen f 65,20, het goed slot vorig jaar was f33,595, dus samen f98,795. De uit gaven bedroegen f67,965, dus was er een goed slot van f 30 83. De voorz. p. de Smit en de secretaris M. J. Contant, die periodiek aftradeD, werden herkozen met meerderheid van stemmen, Wegens de uitbreiding der vereeniging werden 3 nieuwe oommissarissen gekozsü, n.l. de h.h. M, Karreman, G. Franke en M. Hollestelle, welke allen die benoeming aanvaardden. Den bode werd voor meer dere werkzaamheden f2 verhooging toe gezegd, zoodat zijn salaris werd gebracht op f'6. Ook werd door den voorzitter meegedeeld dat op Paasohmaandag een schietwedstrijd zal gehouden worden en wel door de meest geoefende leden op de schietbaan met scherp en door de nieuwe lingen in de sohool met flobert-geweer. Nadat het reglement van den Zeeuwschen bond door den seor. was voorgelezen, werd besloten tot aansluiting. Voortaan zal, behalve des Zaterdags, ook des Woensdags schietoefening gehouden worden. De heer G. Franke, die zioh bereid verklaard had onderricht te geven in gymnastiek- en halter-oefeningen werd verzooht de ieiding daarvan op zich te nemen en met degeneD, die zich daartoe aanmelden zullen, esn vereeniging op te richten, die gesteund zal worden door de schietvereenirg. Arrundissemnts-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegeDS overtreding gemeente-verordening te Mid delburg A. J., 65 j., koopman, Middelburg; met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, tot 4 maal f 10 b. s. 4 maal 2 d. h. die/stal: P. J. H. 15 j.. zonder beroep, Goes, tot 1 m. tuchtschool van 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. beleedigino van een ambtenaarP. B,, 22 j., metselaar, Hontenisse, en T. J. R., 23 j., arbeider, en J. .T. G., 33 j., herbergier, beiden Sas van Gent, allen tot f 10 b. s. 10 d. h. oplichting: J. J. H., 43 j, werkmqn, Middelburg, 3 m. gev. straf verduisteringM. A., 25 j., koopman, Middelburg, i m. gev. straf poging tot verkrachting A. v. d. K 20 j schippersknecht, Goes, thans gedetineerd te Middelburg, 6 m. gev. straf, met minde ring van het voorarrest wederspannigheidA. v. O., 52 j., met selaar, Hoofdplaat, 14 d. gev. straf, en overtreding der drankwet: Th. K., 45 j., hvr. van F. B., zonder beroep, Goes, met vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter te Goes, f 10 b. s. 5 d. h. Middelburg. By de behandeling eener eenvoudige jachtwetovertreding voor de arrondisaements-rechtbïnk alhier werd heden tegen 'n tuige k decharge uit 's-Gra venpolder rechtsingang verleend wegens meineed. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de gevangenisstraf van 15 jaar door de Haagsche Rechtbank opgelegd aan den gehuwden verver S. fe Leiden, wegens moord op zyn „meisje'' verminderd tot twaal jaren. Uit het gameeiteraadsverslag van Gaasteriand in het Friesch Dagblad. (H6t betreft het met 6tegen 5 stemmen genomen besluit om de raadsvergaderingen met ge bed te openen). De voorzitter weigert het gebed uit te spreken. Door den secretaris wordt nu het volgende gebed gelezen en door de leden staande aangehoord „Aanbiddenswaardige God,die door Uwe Goddelyke macht 't heelal hebt geschapen en in stand houdt en door Uwe oneindige wijsheid alles regeert en die ons geroepen hebt tot het bestuur van deze gemeente, wij bidden U in den naam van den Heere Jezus Christus, dat Gy ons daartoe Uwen Geest wilt schenken. Geef, dat wy met wysheid en beleid, onpartijdig en met ernst, vrij moedig en eensgezind, bevrijd van alle verkeerde hartstochten, de belangen dezer gemeente tot hare welvaart en tot eer Uws Naams mogen behartigen. Amen!'' (De bepaling om te staan geldt niet voor hen die daartegen bezwaar hebben.) Generaal Booth in Den Haag. Gisterenavond had in de groote zaal van 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de vergadering plaats, waar generaal Booth zou spreken over het geheim van het wel slagen van het Heilsleger. Stampvol was de zaal, toen de oude generaal op het podium trad en al de aanwezigen juichten hem luide toe, zongen djarop 't bekende Heils- legerlied „God is goed" staande, en luister den verder onder ademlooze stilte naar de woorden van dan blijkbaar zoo bewonder den spreker. Hy sprak van de bewyzen van het welslagen van het Leger, noemde als zoodanig allereerst de publieke opinie, zoo als hy die had waargenomen in Australië, in Amerika, in Japan, waar het Heilsleger nog maar 6en paar jaren werkzaam is, in Duitschland, waar het aanvankelijk zooveel tegenstand ondervond. En dan somde hjj op wat het Leger reeds heeft tot stand ge bracht, hoeveel menschen voor het leger werken, hoeveel posten er bestaan, hoeveel goede en nuttige instellingen zijn geves tigd. Maar eerst toen hy voorbeelden ging noemen van het werk v&n het Heilsleger, kwam het publiek onder de bekoring van zyn woorden en van het werk waarvoor hij sprak. Toen klonk er een hartelijk gelach, als hij de dames nitnoodigde ook eens zoo'n haleluja hoed te passen,of de jonge mannen toeriep 't Zal nog zoover komen, dat geen meisje u als man neemt zonder certificaat van het Lager des Heils, ea dan weer werd hartelijk geapplaudiseerd.als hy 'n treffend staaltje van succes door het Leger behaald, opnoemde, of wel, men stemde willig en welgemeend in als hijzelf begon te hand klappen na een voorbeeld van goedgeefsch- heid, aan het Leger betoond. Maar waar blijft nu het geheim, ge zoudt ons het geheim openbaren, vraagt men mij, zoo zeide de generaal tegen het einde zijner rede. Ik heb u door wat ik u ver- baalde het geheim reeds gezegd. Het is nu te laat om het nog uit te werken, als ge dat hooren wilt, moet ge nog maar eens naar me komen luisteren. Maar toch stipte hij nog aan dat het geheim is dat het Leger zieh een doel heeft gesteld waar het reoht op aan stuurt en dat het Godsdienst belijdt niet alleen met woorden, in theorie, dooh ook met de daad. Hij vroeg alle aanwezigen ziohzelf de vraag te stellen: «Wat hebt ge gedaan met uw tijd, met uw geld, met uwinvloed en eindigde daarop met nog één verhaal, dat we hier verkort weergeven De dochter eener vrouw in een stad in Midden-Amerika was door een man verleid, mee naar New-York genomen en daar in een sleoht huis achtergelaten. Demoeder, wanhopig, vroeg den geestelijke om raad, en deze trok op haar aandringen naar New-York, waar hij met een studiemakker overlegde wat te doen. Zij konden het huis waar het meisje vertoefde niet bin nengaan, dat zou hun naam schaden. Zoo gingen zij naar het Heilsleger, een jonge luitenante ging met hen, ging het huis binneD, bracht het meisjemee. Toen moesten de beide geestelijke den koft'ir van 't meisje dragen en de heilsoldate giDg met het meisje vooruit, naar het station. Welnu, zeide generaal Booth, hier is het Heilsleger. Wij ziju bereid te gaan in de achterbuurten, in de gevangenissen en de bordeeleD, tot de lijdenden en gevangenen. Maar gij moet de koffjr dragen, en die koffer moet gevuld zijn. Zoo wekte hij ten slotte op tot steun aan het Heilsleger, een steun die steeds geschonken werd tijdens de oolieete die aan het eind van den avond gehouden weid, terwijl de aanwezigen onder leiding van het muziekcorps den bekenden psalm Dat 's Heeren zegen op u daal', zongen. N. R. C. Ned. Jongelingsverbond. Wijl 't Ned. Jongelingsverbond, be schermheer Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zijn 55e alg. verg. op Hemel vaartsdag 28 Mei, te Deventer wenscht te houden, heeft zich daar ter plaatse op initiatief der plaatselijke afd. een eere- oomité gevormd, bestaande uit de volgende heeren: baron v. Heemstra, burgemeester; A. J. de Jong v. Schouwenburg j J. Lawant, evangelist; ds. L. M. A. Soheps, pred. bij de Geref. kerk (A)H. Sluyter A.Ezn. ds. D. Klein Wassink, pred. bij de Herv. gemeente en ds. C. R. van Lsly veld, pred. bij de Herv. gemeente te Diepenveen. De alg. verg zal des morgens ia de Buiteu- Societeit plaats hebben en de dag wordt besloten met een avonddienst in de Groote Kerk. Het aantal bezoekers uit alle oorden des lands wordt op 2000 geschat. De locale afd. zal een feestgids uilgeven. (Ned.) Van een gezonken schuit en een overtre ding. Aan den Catharijnesingel te Utrecht was ecu met bazalt gel ad en schuit gezonken. Die sohuit bad er eindelijk lang genoeg gelegen en moeet gisteren gelicht worden. De werkzaamheden namen een aanvang en groote kettingen werden gespannen. Wat was verleidelijker dan dat daarbij gebruik gemaakt werd van een der aldaar staande dikke boomen De boom wrikte of boog zelfs niet, nadat de sohuit reeds halverwege boven water was. En maar steeds zuchtte de machine van de stoomboot, die bij deze gelegenheid aau het werk gezet was. In de allerlaatste oogenbiikken kwam er echter verhindering in 't spel. Een ge meenteambtenaar daagde op en die vertelde met de verordening in de hand, dat de aannemer niet mocht doorgaan. En de reden Wel de kracht van den boom was voor het liohten gebrnikt en artikel zooveel verbiedt een dergelijke handeling. Alles goed en wel, maar de aannemer wensoh te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1