I 1 i 1 I Buitenlandsch Overzicht. R i LANDBOUW. Uit de Tweede Kamer. lierkmeuws. SHiooimeuws. UIT DE PROVINCIE. Het dat de F genezen den von gepubli dat hon handelin proefd h door he klangen Wykuni! persoon ziekte 1) de Pink meest a er van t Sprokk En laat, not least weet de Spanjaard waarlik niet welk onderscheid er zou Eijn tusschon den dood van het dier door de hand van den slachter of den toreo. En wat de deur dieht doet, het is wel eigenaardig zegt hij, dat steeds de vreem-, delingen, die een poosje in Spanje ver blijven, greote bewonder aars van die ge vechten zijn, ze bij herhaling bezoeken, en let wel de eersten zijn om verhoogde prijzen te betalen- Of ze ook interessant 7,'jn onze B'lerengevechten. Voor hem, den zoon van Spanje, staat het als een paal boven water, dat do eenige reden, dat 2e elders niet gehouden worden, eenvoudig d?ze is, dat de stieren en de stierenvechters O- tbreken Q* ira! Zoo heeft ieder, die wel esns nadenkt, eeu eigen kijk op de dingen. Janimar, dat in het onderhavige geval o i. de argumen tatie zoo zwak is. Toch ligt er een scherpe waarheid in het gezegde, dat veleD, die in beginsel die stierengevechten afkeuren, hun voet niet in Spanje kunnen zetten, of zij verlangen er naar, om zulk eene var tooning bij te wonen. Dat is 't onderscheid tnsschon theorie en practijk, dat meer voorkomt in het meuschelijk leven. Het verbodsne trekt altyd aan. Tienden. Het sohijnt gcwensoht nog eens de aan dacht te vesügen op de wet van 16 Juli 1907, Stbl. 222, tot afschaffing der tienden. Het nut dier afsohaffiug voorden land bouw in het-algemeen en voor de tiend- pliohtigen in het bijzonder behoeft niet opnieuw te worden betoogd. De grond wordt ontheven van een last, die zijn opbrengst drukt en den landbouw belemmert in de keuze zijner gewassen, terwijl de verbeteringen, die de plio'ntige aan zijn land aanbrengt, voorlaan hem alleen bevoordeelen en daarvan niet meer een deel aan den tiendheffar kooit. Volgens die tiendwet is op 1 Januari 1909 alle tiendpliehligheid vervallen. Een tiendpliehtige zal misschien denken gelukkig, dat ik van dien tiend af ben, doch zoolang in den Nederlandschen Staat het reoht van den persoonlijken eigendom nog wordt geëerbiedigd, spreekt het van zelf, dat den tiendheffer zijn reoht niet wordt ontnomen, zonder schadeloosstelling, en den tiendpliehtige zijn last niet wordt afgenomen zonder betaling. Hoe geschiedt dit dan Alle tienden, die vóór 1 Januari 1909 niet zijn afgekocht door de vrijwillige overeenkomst van de belanghebbenden, worden gesohat naar hun waards. Die schatting geschiedt door vanwege het Rijk te benoemen (iendcommissiën, die elk uit 5 leden bestaan. De waarde vau het tiendrecht wordt door 't Rijk aan den tiendheffar betaald, en omdat, zooals begrijpelijk is, de schatting- regeling en naziening van alie tienden door het geheele Rijk veel arbeid en tijd zal kosten en nies in dit jaar kan afleopen, kriigt de tiendheffer van het Rijk sedert 1 Januari 1909, 3'/2 pCt. rente'sj aars tot aan den dag, dat hem het geheele bedrag betaald is. Om zijn tiendrecht te bewijzen, zal de heffer moeten overleggen zijn rechtslitel en omschrijving volgens het kadaster der met tiend bezwaarde gronden. Indien de tiendpliontige den tiend niet vrijwillig heeft afgekocht, koopt het Rijk dien voor hem, en betaalt hij van de waarde van het tiendrecht aan het Rijk 5.55 pCt. van de som, en indien hij dit 30 jaar heeft gedaan, is hij door die betaling van kapitaal en renten af, dus van de geheele schuld bevrijd. Die jaarljjks te betalen som wordt dan een tiendrente en op het aanslagbiljet van de grondbelasting vermeld en geïnd, looien soms een tiendpliehtige een groote 10m moet betalen, en het hem niet voegt die geheel te voldoen, kan hij ook een deel betalen en vragen, dat het Rijk het overige betaalt. Om alle moeilijkbeden te ontgaan, moe digt de wet het zeer a»D, dat de belang hebbenden den tiend onderling, vrijwillig afkoopen tegen een door hen samen te bepalen som. Daardoor toch 1. Worden de keffers ontheven van den Jast, om aang:f(e te doen met titels en kadastrale perceelen. 2. Ontgaan zoowel tiendheffirs als tiend- plichtigen veel moeilijkheden, soms pro cessen. 3. Krijgt de heffer een premie van vier percent der afkoopsom, waarvan ook de püchtige kan genieten. 4. Kan de tiendpliehtige evengoed vor deren, dat het Rijk den tiend voor hem betaalt, doch dan betaalt hij in plaats van 5 55 pCt. slechts 5 44 pCt. voor rente en atl ossing. Wij steunen derhalve het advies der Landbouwuoaatschappij aan belanghebben den: zorgt er voor onderling aftekoopen. Het blijvend gedeelte. Door den luitenant-kolonel, waarnemend commandant vau het regiment grenadiers en jagers, is aan de miliciens van de lichting 1907 het volgende schrijven gezonden Indien u van 27 Maart 1908 vrijwillig onder de wapenen wilt komen, ontvangt u een premie var, een-honderd-twintig gulden, uit te betalen 25 Juli 1908. Zoo zich eet? onvoldoend aanlal mili ciens voor het vrijwillige verblijf onder de Wapenen beschikbaar stelt, zullen de miliciens der 3e ploeg van 't blijvend gedeelte der lichting jyo" iu Je c?r*te plaats worden verplicht onder I de wapenen te komen in volgorde van 't lolingi- nummer van Juli 1907 laagste nummer het eerste. Onmiddellijk antwoord moet gezon den worden of u v r ij w i 11 i g op dez» voor waarden wilt opkomen. (Volk). België. Min'Bter Schollamt zal al zijn staats- mans wijsheid bijeen te rapen hebben om de (oevoegingsaote van 5 Maart 1908 de oplossing der CoDgo quaestie door aan vaarding ven het Congo-cadeau erdoor te krijgeD. De socialisten hebben bereids in een vol tallige partij vergadering verklaard dat zij eenstemmig zijn tegen het ontwerp tot goedkeuring der toevoegingsakte en dat het overnemiugs-outwerp, thans aan de goedkeuring van het Parlement onder worpen, in strjjd is met de rechten en be langen van België, en derhalve moet wor den verworpen. Alleen Van der Velde nam aan de stem ming geen deel. Dooh ook van de zijde der eigen geest verwanten, dreigde gevaar, niettegen staande het gejubel van de XXe Siècle, het blad van den minister Helleputte. Waar dit in zat De partij van Rechts was met de schik king (45 miljoen uit 'tin de plaats van 't Kroondomein getreden fonds te beateden root openbare werken en 50 miljoen te voldoen in 15 jaarlijksehe stortingen voor doeleinden ten nutte van Congo) in genomen. Doeh daarna kwamen de be zwaren, waarvan het voornaamste was dat die 45 miljoen eigenlijk weggegooid wer den aaa weeldeuitgaven. De Koning tooh d e zich gaarne Leopold de Ba'isseur (de B rawer) laat noemen, zag gaarne nog 15 miljoen besteed aan de voltooiing en ver fraaiing van zijn paleis te Laeken. Voorts zyn er C millioen bestemd voor de groote Laan naar Meyase, een kolossalen boulevar 1, die Iiaeken met het slot der ge wezen keizerin Charlotte te Bouehout moet verbinden. De eerste helft slechts is vol tooid. Minder toegevend toont zich de openbare denkwijze bij het beoordeeien van den vol genden post vierde half millioen, be stemd voor de werken te Heysel omdat hiermede de zaak van het morganatisch huwelijk van den koning gemoeid gaat. Er zullen voorts 20 millioen worden uit gegeven ten bate van Oatende, en nu gaat alreeds Spa aan hot moppereneindelijk is er 1 millioen bestemd tot het inrichten van een paleis voor prinses Clementine van België. Van de koloniale hoogeschool te Ter- vueren, waarvan in 1905 met veel fanfare- geschetter plechtig de eerste steen werd gelegd, is er geen sprake. Zon dit plan te water zijn geraakt? En wat de 50 millioen voor de Congo- werken aangaat, de oppositie wil niet dat dit fonds onder controle van dan souverein alleen komt te staan. Ea dan is men teleurgesteld dat er nog enkele verplichtingen voor België bijko men o. a. een jaarijjksohe rente van 120,000 francs voor prins Albert, uit te koeren tot aau zijn troonsbestijgingeen andere rente, groot 75,000 francs, aan prinses Clémentine, tot aan haar huwelijk vermoedelijk een ljjfrente nog een en ander, samen tot een jaarlijksob bedrag van 820,000 francs. Voorts heeft de Kroonsticb- ting nog een kleine twee millioen schulden. In de partij vergadering van Rechts heeft de minister van een en ander een bevredi gende oplossing gegeven, zoodat zelfs de leider der Reehtsohe oppositie, de oud- minister Beernaest zie'n gewonnen gaf. Heden moet echter de liberale partij nog vergaderen en Vrijdag opnieuw de kolo niale oommissie, zoodat er nog heel wat te dosn is, 69r dit schip in veilige haven is. Italië. De minister van openbaar onderwijs heeft thans, met volkoman instemming van de andere ministers, besloten tot de overne ming van de bibliotheek van Francesco Crispi, terwijl men in 'n behoorlijk contract een regeling met de erfgenamen van den staatsman zal treffen. De bibliotheek is van zeer groote waarde voor de geschiedenis van den vrijheids oorlog. Zooals men weet, is de naam Crispi ver bonden aan alle gebeurtenissen van deze schitterende en avontuurlijke periode, waarin Italië zijn eenheid verkreeg.Hij was de vriend en leerling van Mazzini hy was ook de metgezel en medewerker van Garibaldi op den Tocht der Duizend. Te midden van al zijn wederwaardigheden bleef Crispi altijd de letterkundige, toege rust met een groote liefde voor boeken en altijd erop uit, de documenten te bewaren, die geschreven werden in den tijd, dien hij doorleefdehy verzamelde van dag tot dag als het ware alle brochures, dagbladen en afkondigingen, zoodat men hieronder stuk ken aantreft van onschatbare waarde. Hij bezat alle tijdschriften en perio dieken van 1848 en van 1860, do twee meest bewogen jaren van den bevrijdings oorlog. In deze verzameling vindt men dagbladen uitgegeven door de Italiaanscbe revolutionairen te Lyon, Malta, Rovigo, Trente, die thans niet meer te vinden zijn. Onder de meest zeldzamedocu- menten behooren de bladen te Venetië uitgekomen, gedurende de Republiek van ;849. Wat al deze getuigenissen uit dien tijd nog gewichtiger maakt is, dat Crispi ze bijna alle van kantteekeningen heeft voor zien en er bij vermeld heeft de stemming van bet volk in de dagen,dat ze versohenen. Ook Crispi behoorde tot die staatslieden, die naarmate bij dichter bij het Gezag kwam te staan, van de Revolutie tot het Gezag bekeerd werd. Spanje. De Koning heeft ook den volgenden dag van zijn verblijf te Barcelona geen letsel gehad. H(j is herhaaldelijk uitgegaan. Tot eon laat uur was een talrijke menigte op de been, die hem overal hsrtelijk toejuichte. Op het oogenblik dat de Koning uitging stelde de Fransehe consul hem den Marok- kaanschen gezant El Mokri voor. Des avonds vertrok hy vergezeld van twee ministers weer naar Madrid, waar hij behouden aankwam. Toch moet; er eergisteren Dog een bom ontploft zijn. Woensdagmiddag werd het woord ge voord over de in de Kamer afgelegde regeeringbverklaring. Verschillende spre kers deden zich hierover hooren, de meesten hunner begroetten het nieuwe kabinet met verschillande^gevoelens.Het kabinet maakte gisteren zijn joyevse entréo. Niet zoo deftig als het ministerie-Kuyper, racende dhr Schaper, toon de leden achter elkander 't klnpdeu-tje binnenkwamen als op een paardententooDstelling, maar met edelen zwier als christelijke jongelingen. Volgens den afgevaardigde van Appingedam maakt het geen solieden indruk. Is het rechts of niet? De premier zegt rechts, inaar dan de heeren Wentholt, Sabron en ook dhr. De Marees v. Swicderen? Is deze laatste soms ook al bekeerd Maar dit daarge laten. Is het een christelijk kabinet, dan moest het ook een principieele politiek willen voeren. Hierop gaat dhr. Sobaper nader in om te eindigen met te. zeggen, dat zijne partij een gereserveerde houding zal aannemen Zooveel mogelijk zullen goede maatregelen gesteund worden. Ook de heeren Borgesius en Drucker zullen zieh op een afstand houden en met dhr. Tyde- man, wiens partij evenmin aggressief tegen over het kabinet zal staan, maar een af wachtende houding wil aannemen, willen zij hopen, dat de regeering hare belofte van gematigdheid en vredelievendheid zal nakomen. Dhr. Birgesius is daarover niet al te gerust. Eu de afgevaardigde van Enkhuizen meent daarvoor wel reden te hebben, al is het maar ten opzichte van het wetsontwerp van minister Sabron om trent het blijvend gedeelte. Daartegenover staat de zeer welwillende houding van dhr. Lohman niet tegen over dhr. Schaper, die zeker wel 'n terecht wijzing verdiende maar tegenover het nieuwe kabinet, dat den afgevaardigde van Goes volgens de verklaring van dhr. Druoker zeer welkom is, al is daarin ook niet de ehristelijk-historisohe partij ver tegenwoordigd, wat trouwens ook ook niet behoeft. Immers een kabinet behoort geen partijen te vertegenwoordigen. We steunen aldus de heer Lohman dit kabinet met meer warmte dan het vorige. Het staat zuiver op het punt van defensie en heeft zieh niet door beloften gebonden zooals het vorige. Het kau zioh in die gewichtige zaak uitsluitend laten leiden door 's lands belang. Ook is naar het oordeel van den Goescben afgevaardigde de intrekking van de ziek teverzekering een verstandige daad van het kabinet. Het ontwerp moest toch gewij zigd worden Het is alzoo geen oponthoud, maar een versnelling. En wat het kiesrecht betreft, ais dit ooit zal worden herzieD, dan hoopt spreker, dat dit zal geschieden in verband met een algemeene herziening van ons staatsrecht. Evenmin als dhr. Borgesius is ook dhr. Druoker geheel te vreden met de afgelegde regeeringsver klaring. Ze zien er al heel weinig in, dat nu Diet gezegd kan worden door een linkseh kabinet. Wijziging bepalingen wetboek van strafrecht omtrent de openbare zede lijkheid, subsidie bijzondere middelbare sobolen enz. Ziedaar onderwerpen, die ook door de linkerzijde tot een goed einde kunnen worden gebracht. Op zioh zelf genomen is het weinig principieele van de regeerings verklaring voor dhr. Drucker een rede van blijdschap. Hij ziet daarin het bewijs, dat de quaestie der antithese langzamerhand gaat verdwijnen, waardoor in de toekomst de staatkundige partijen zuiverder tegenover elkander zullen slaan. Minder heeft dhr. Druoker op met het ontwerp omtrent hei blijvend gedeelte en de instelling van een Raad van Defensie is het een duurzaam permanent ooilege of niet, vraagt spreker kan den afgevaar digde van Groningen allerminst nog be koren. In deze zaak verlangt hij meer lieht In 't algemeen kaa men zeggen, dat er uit hot gehouden debat is gebleken, dat het nieuwe kabinet, een principieel kabinet van rechts, willende regeeren in de neu trale zóne, dat daarbij overeenstemming zoekt met links, gran stelselmatige oppo sitie van welken kant ook, behoeft te duchten. Daarmede is alles behalve ge zegd, dat het door alle woordvoerders der partijen zoo hartelijk is ontvangen als door dhr. Lohman. We zagen wel anders. Dit was trouwens ook allerminst te verwaeh- ten en dit behoeft ook niet. Vandaag is minister Heemskerk aan het woord geweest. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Almelo door M. J. Punselie te Nijverdal. Aangenomen naar De Kaag (toez.) door C B.P.Wesen hagen,can d. te Scheveningen. De kerkeraad der Herv. ircmeente te Renesse heeft, in overeenstemming mot kerkvoogden, besloten den gemeen- echappelijken avondmaalsbeker te ver vangen door een stel bekertjes. Deze maatregel is uit eee hygiënisch oogpunt genomen. Geref. Kerken. Drietal te Pernis J. Gispen te Barneveld, G. L Goris te Oversohie en J. v. Haeringen te Hoek van Holiaud. (Het eigenaardige van dit drietal is dat: ds. Goris uit Hoek vau Holland uaar Oversohie ging om ds. Gispen die Daar Barneveld ging te vervangen, en dat ds. v. Haeringen star Hoek van Holland ging om ds Goris die naar Over sohie ging te vervangen). Beroepen te Rijnsburg S. Oudkerk te Kralingen. Tot ouderwijzer aan de Katholieke suhool te Kwadendamme is benoemd de heer P. Bruinsma te Zwolle. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken Breda de dames M. J. Boogaard te Breda, W. H.B Houterman en P. H. M. Houterman te Nijmegen, M. A. Bourdrez, C. Boogaard en C. M. van Eenennaam, te Middelburg. 8Huur liedenexamens te 's üraven- hage. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman T. de Boer en A. B. Joohems tweede stuurman G. W. Hasselo en J. P. Janszenderde stuurman W. Machinistenexamen te Amsterdam. Volgens programma B geslaagd de heeren J. Oust Lievense, J. Broekmeijer, H. Slof en P. Willems. Herhalingsoefeningen. Bij kon. besluit is de minister van Oor log gemachtigd in 1908 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst op te roepen de verlofgangers der militie van de volgende lichtingen lichting 1901 de regimenten infanterie, de compagnieën hospitaalsoldaten, het korps pontonniers, de regimenten vesting artillerie, het korps pantserfort artillerie, het regiment genietroepen, met uitzonde ring van de vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken kon. besl. van 29 Februari 1884 nv. 13, allen gedurende 21 dagen lichting 1902 het korps torpedisten, ge durende 14 dagen lichting 1903 do regimenten infanterie, de compagnieën hospitaalsoldaten, de regi menten veld-artillerie, met uitzondering van de treinafdeelingen, het korps pontonniers, de regimenten vesting-artillerie, het korps panteerfort-artillerie, het regiment genie troepen, met uizondering van de vesting- telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken kon. besluit, allen ged. 28 dagen liohting 1904 het korps torpedisten ge durende 28 dagen, en de milioiens-tele- grsftiten gedurende 23 dagen; lichting 1905 de regimenten infanterie gedurende 35 dagen, de oompagniëa hos pitaalsoldaten gedurende 35 dagen, de regimenten veldartillerie, met uitzondering van de treinafdeelingen gedurende 28 da gen, het korps rijdende artillerie gedurende 28 dagen, het korps pontonniers gedurende 35 dagen, de regimenten vesting-artillerie gedurende 35 dagen, het korps pantserforl- artillerie gedurende 35 dagen, het regi ment genietroepen, met uitzondering van de milieiens-telegr&iisten gedurende 35 dageD liohting 1906 het korps torpedisten ge durende 35 dagen en de milieiens-telegra tisten gedurende 20 dagen. Voorts heeft de minister van Oorlog- bepaald lo. dat de tot de compagnieën hospitaal soldaten bohoorende verlofgangers der lichting van 1901, in 1908 onder de wape nen moeten komendie van de le en van da 2e compagriie van 30 Maart tot en met 18 Aprildie van de 3a en van de 4e compagnie, van 21 April tot en met 9 Mei 2o. dat voor Israëiietische miliciens, behoorende tot de 3e en tot de 4s compag nie hospitaalsoldaten, de datum van op komst wordt bepaald op 27 April en die voor vertrek met groot-verlof op 15 Mei 3o. dat de tijd van oproeping van de verlofgangers der overige lichtingen en korpsen nader zal worden vastgesteld. Middelburg. Tegen een drietal opge schoten jongens is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt, wegens onbe hoorlijke uitingen tegen een dame, die zich in een winkel in de Lange Delft bevond. Middelburg. De voordrachten ter be noeming van twee gemeente-geneesheeren alhier bestaan voor de eerste vacature uit den heer L. Weijl, arts, en mevr. R. Weyl- Snuyf, arts, beiden te Middelburgen voor de tweede vacature uit de heeren dr.^ J. Lankhout te 's-Gravenhage en A. P. Sinitt, arts te Amsterdam. Middelburg. Met iDgang van 16 Maart zijn de brievenbestellers A- vau Houten, J. Clement en J. van der Giezen benoemd tot kantoorknecht alhier. Bij de posterijen is met 16 Maart de brievengaarder A. v. d. Ameele van Grijps- kerke naar N. en St. Joosland verplaatst. Staatscourant no. 61 bevat o.a. de tatuten van de Vereeniging „Liefdewerk voor Kinderbescherming" te Zierlkzee. Bruinisse. Ds. W. H. Oosten van Scbe- veningon hield Dinsdagavond in de Geref. Kerk eene rede in het belang van het Chr. Onderwijs. Naar aanleiding van 1 Cor. 15 vers 58 behandelde spreker de treffende opwekking tot en de krachtige vertroosting die er ligt in den arbeid en het werk des Heeren. Den blik slaande op de geschie denis werd aangetoond dat er op h t gebied van het Chr. Onderwijs roet tran- n is ge zaaid en met gejuich is gemaaid en thans staan zoovele Chr. scholen in or.s vaèe-land daar als 'n „werk des Heeren". In dit werk behoort de gemeente te zijn standvastig, Diet verslappende nu tyden van aanvanke- lijken voorspoed zijn aangebroken, maar behoudend wat onder den Zegen desHeeren verkregen is, onbeweegelyk waar ter eene zijde valsche lijdelijkheid haar toeroept: «Wat baat het U" f en aan de andere zyde de wereld lokt, en de vijanden niet stil zit ten, overvloeiende, met bet oog op de toe komst, in de heerlyke wetenschap dat de arbeid niet te vergeefsch is, ie arbeid van deze aarde vergaat, maar de arbeid in het werk des Heeren blijft. Resnmeerende wat de voorvechters op het gebied van bet Chr. Onderwijs onder Uods zegen reeds verkre gen hebben, spoort Spr. zjjne hoorders tot voortvaren aan met de woorden van den apostel Paulus «Bewaar het pand u toe- betrouwd". Wilhelmlnadorp. Benoemd tot tijdelijk opzichter van Delfland de beer P. J. Nieuw- dorp alhier. Abeele (SouburgAlhier is dezer dagen een kindjo geboren dat 15 ons weegt. Het verkeert in redelijken welstand. Ter Neuzen. Op verzoek van een hier ter plaatse opzettelijk voor dat doel geor ganiseerde commissie, gaf gisteravond de zangvereeniging „De Vlaamscbe Olijfberg" van Maria-Hoorebeeke een zangnitveering in de Ned. Herv. Kerk. Door advertentiën en ingezonden stukken in de plaatselijke bladen en strooibiljetten was de verwach ting der inwoners hoog gespannen, maar het zangkoor heeft aan de verwachting met eere voldaan. En de zangvereeniging, en de commissie mogen met voldoening op dezen avond terugzien. Ofschoon het weer niet aanmoedigend was,stonden toch drie kwar tier voor den aanvang der uitvoering, reeds honderden en honderden voor het kerkge bouw te wachten, zoodat toon de deuren opengingen, in een oogenblik alle zit-, ja zelfs op den duur alle staanplaatsen bezet waren. Tot achterin de kerk stond alles opgepr- p' met volk; het aantal aanwezigen wordt op ongeveer 1400 geschat,er moesten er nog heel wat teruggestuurd worden. Om half 7 werd op verzoek van as. Tim merman, pred. alhier, de vergadering ge opend met 't zingen van Ps. 118 1, waarna de zangvereeniging no. 2 van 't programma (Bede) ten gehoore bracht. Daarna ging ds. Timmerman voor in het gebed. Nadat het koor nogmaals gezongen had, kregen wy een openingswoord van ds. Timmerman die de zangers en aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens werd verder gegaan tot het afwerken van 't programma. Alle stukken vielen goed in den smaak van het publiek, vooral no 13 van het program ma (Moederke alleen) dat gezongen word door 'n meisje van 12 jaar met begeleiding van een gitaar. Een langdurig applaus was de dank die bet publiek haar bracht. Het was aandoen lijk dat prachtige lied, gezongen door een kinderstem, in het kerkgebouw te hooren. Velen zaten dan ook te schreien van aan doening. De zang werd nu en dan afge wisseld, eerst door ds J. Crispeels, predi kant te Maria-Hoorebeeke, die eenige medodeelingen deed omtrent het evangelie- eatiewerk in de omgeving van Brussel, en verder door den heer A. Vercruyser, evan gelist te Geraardsborgen, die zijn eigen levensgeschiedenis vertelde. In het kort het was een heerlyke avond, en allen waren zeer voldaan over de uitstekende wyze waarop alles ten gehoore werd gebracht. Ö6t bewees dat de stukken goed waren ingestudeerd en dat de zangvereeniging, onder leiding van meester Blommaert, haar doelden Daam des Heeren groot te maken door het lied, goed bereikt. De dank van het publiek werd duidelijk zichtbaar in de collecto voor de evangelisatie van Brussel en omstreken, die ruim f 60 opbracht. Daar er voor ongeveer f 175 aan programma's was verkocht, is er nog ruim f 100 over, dia ten goede komen aan de evangelisatie. De collecte by het uitgaan der kerk, voor de diaconie, bracht ruim f 28 op. Ongeveer 10 uur werd de uitvoering gesloten door den heer H. J. van den Ouden, die de zan gers een vaarwel, inaar ook een tot weer ziens toeriep. Nu, ook wij hopen ze nog eens terug te zien dezangersen zangeressen van Maria-Hoorebeeke, want zjj doen hun naam eer aan. Dinsdagavond hield de dykwerkers- vereeniging Eensgezindheid te West- kapelle eene overdruk bezochte algemeene vergadering- Op voorstel van bet bestuur besloot men in de eerste plaats mot al gemeene stemmen burgemeester Overdnyn het eere voorzitterschap aan te bieden. Nadat deze, daartoe uitgenoodigd, ter ver gadering verschenen was, werd hem van dit besluit kennis gegeven en werd dit eere-voorzitterecbap met genoegen door hem aanvaard. Als een klein bewijs van dankbaarheid voor hetgeen de heor Over- duyu den laatsten tijd in het belang der Vereeniging heeft gedaan, bood men hem daarop'n zeer mooie si garenpjjp in é'uiaaD. De burgemenster, hiermede ziohtbaar inga- - K nomen, spr van dank en den verderei behandelde hoer W. P. met den hee burg opgem| behoudens e wijzigingen deD goedgebj goedkeuring Prij. I. 1.75 bij Siubilié, Ga Nederland, en 1 Ook ech omstreken De tij dei eenigd wi verlangen, zucht soms! rige beleef aan de aro kwam dit ander zioh te zien, wi ren d.i. kl onze provi ambachtshi qualiflcatui' mogende Deze legd en dan we sohijnlijk berusting, inmenging zaken kw oogen. 'Li megen vei Onze le eens hoori van Iperei hun kerk maar eens achter hel men", wa noemden zijndo met noemde pr der respee tot verbett Voor de heeft Van EeDige ja kundige ei kelijke hi? Christenen Veere. V( bekende f< kelijk beh Bergen op werd hij di gewikkeld waarin de een steek zaak kwaï meer dan gevallig v bescherm» Ook is broeders,ti rept werd, afgevaardi deljjk oof het de spi gevaardigc nu naar B ting geno sprake, wa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2