hit m peiis. Kerknieuws. Sdioolnieuws. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. uitgave v. Sun, Botterdam.) overdoen van dit alles ten minste tien jaren vorderen zou. Met het oog hierop nu vroegen we: Weet iemand 'n betere methode dan de Duitsche, mits zoo, dat ze terUond voor applicatie vatbaar zij Wij weten die niet, en zoolang niemand ons die aanwijst, is de Duitsche methode de eenige, die thans de verplichte vei zeke ring tot haar recht doet komen, en c ie wj daarom nie* mover loslaten, zoolaDg nie d beters aan de hand is gedaan. Wat in enkele anaere lauden, zoo met name in België en Denemarken, beproefd is, gaeft geen verplichte verzekering. En wat men in Frankrijk en Engeland op het touw heeft gezet., is niet alleen geen ver plichte verzekering, maar heel geen verzeke ring zelfs en kan ons dns in geen enkel opzicht dienen. Wat anderen ook hier te Isnde beoogen, is vrijwillige voorziening in de nocden van den ouden dag. En hiertegen ging en gaat ons verzet. Met vrijwillige voorziening vordert men niet. Eerst als mandoor gedwongen verzekering de bevolking aan de zaak gewend heeft, zal later allicht de dwang kunneD wegvallen, gelijk er dan ook steeds door ons werd bij gevoegd, dat de weg daartoe steeds moet worden opengehouden. Ook het Centraal Comité heeft in 1897 op diezelfde werkelijkheid gewezen. Standaard. Een militaire tragi comedie. Onder dit opschrift wordt 't optreden van 't ministerie-De Meester in 1905 en 'tge- soharrel van minister Staal in zake be zuiniging en blijvend gedeelte door de vrij.liberale Nituwe Courant veroordeeld Over slechts weinige dagen zal vermoe delijk het parlementaire gordijn moeten worden gehaald voor het laatste bedrijf van liet Staal-stuk. Aangevangen met een proloog van den auteur (de circulaire van Augustus 1905 over den geest in het leger), waarvan de inhoud, als coup de maitre bedoeld, in minder dan geen tijd was vergeten, heeft het werk tot dusver in zijn bouw al de kenmerken vertoond, die men van melo dramatische producten in ouden stijl ge wend is. Natuurlijk ontbrak het voorspel niet. Hij, die als hoofdrol een tijdlang het stuk zou «dragen", trad daarbij op in het karakter van toekomstig legerhervor- mer. Zijn anti-spoed-bezuinigings-monoloog men herinnert zich het «kind in de wieg" lokte luide toejuichingen uit van rechts. Men meesmuilde van links. «Een jasr later", in de eerste acte, was de knoop gelegd volgons het aloud recept kan nu door verschillende verwikkelingen aan dien knoop worden gerukt en geplukt. Da hoofdrol" vond thaus gelegenheid al zijn talent neder te leggen in de ver tolking van het bezuiniginge-type. Her vormen en bezuinigen" tooh heette 't stuk. Ia het tweede bedrijf werd de intrige nog wat nader uitgesponnen er waren er die ditmaal mompelden van tooneeltrucs. En thans nadert met raseche schreden de entknooping 1 Een fout is ze komt meer voor dat de hoogste spanning reeds laDg voor het laatste bedrijf was bereikt. Het slot zal mat zijn en weinig belangwekkend acteurs en toeschouwers zijn moede; men heeft thans genoeg van theatrale gezwollenheid, zoogoed als van onbegrijpelijke wendingen. De titel van het laatste bedrijf is «264,000 gulden rouwkoop". Wat alleen nog belang kan inboezemen, is de vraag of het uti, naar Japansohen trant, zal ein digen met een massa-moord Tweede Kamer ontbinding), of dat in de slotscène de man van den proloog, na zijn dood door de Staten van Noord-Holland op een voetstuk in den Senaat gezet, nogmaals zal komen beto'-gen dat er voor de mobi lisatie een landweer is, minus 578 officie- reu en 193G onderofficieren. En als dan het scherm gezakt is, stasn we op straat ea vragen ons afWaar gaan wij morgen heen De eerste regeeriagsdaad van den minis ter Sibron is een poging tot herstel van «Zoo zoo?'' mompelde ik en zweeg. Eene pauze volgde. Een nachtvlinder gonsde om mij heen. De smid hamerde wéér, en ik beschouwde dezen ernstigen man met een plotseling gevoel van eerbied. «Hebt u kinderen?" vroeg ik verder. «Een meisje". «Volwassen „Ja ja zoo tamelijk al". «Nu, dan kan de doohter de moeder verplegen". «Mija Gretchen is net zooveel jaren oud, als de moeder ziek ligt. Met hare ge boorte begon het. Eu wat het verplegen aanbelangt", voer hij voort, terwijl hij het afgesmede ijzer liet sissen in den water trog „wat het verplegen aanbelangt, daar komt niet veel van in. Het meisje is vau de geboorte af verlamd. Het gaal op krukken". «Och Heere, ontviel mij «dan bent ge er slecht aan toe 1" „Dat hebben er mij al méér gezegd", antwoordde hij, schuifelde de asoh over 't vuur en begon zijne handen te wassohen. Ik op mijn aaobeeld zweeg, liet de kin op de hand rusten ea keek heel ernstig paar den woorHkarigen man. Toen hij klaar was, nam hij een laitsten het blijvend gedeelte bij de onbereden wapens. Er zit kracht aobter dat pogen «Het is een gebiedende eisch, dat de voor dit doel (de uitvoering der mobilisatie) hoodige manschappen tot hun volle aantal bij het korps aan wezig zijn op het ongenblik zelf, waarop het be- el tot mobilisatie wordt uitgevaardigd" De minister, die zoo spreekt, laat niet met zich transigeoren. En hij slaat stark. De oogen der huidige oppositie voor de foittn ia het eigen regeeringsbeleid zijn al bij een te groot aantal opengegaan, dan dat du felle tegenstand zou te ver wachten zijn. Hervormen en bezuinigeD, de ironie van het noodlot komt thans glar- helder aantoonen hoe valscb die gecom bineerde leuze was. Aanlokkelijk klinkt de muziek uit de beurs met 120 rammelende guldens, die de Minister den milicien-blijver (alias (terugkomer in de ooren laat klinken; daarachter dreigt de opgeheven wijsvinger; Und bist du nicht willig, so branch'' ich Qewalt. Wanneer wij de overtuiging hadden dat wij hier stonden voor een begin van reactie, wij zouden niet nalaten ons met klem da.r.egen te verzetten. Onze lezers welen dat wij ons met ophefliug van bet blijvend gedeelte, zoodra dit zonder sohade voor de goede zaak kau geschieden, gaarne vereenigeD. Zij kunnen ook weten dat de inkrimping, met name bij de infanterie, mits niet tot het uiterste doorgezet, zelfs onder de tegenwoordige omstandigheden, ons vrij onverschillig liet. Toeh zoudeo wij,na de stellige verklaring van den Minister, thans niet gaarne onze stem verheffen tegen den door hem voor gestelden maatregel. Wij beschouwen dien eenvoudig als een herstellen Van den toestand, als een zich plaatsen op de basis, zooals die in 1905 aanwezig was. Wij beschouwen het dan liefst zoo, alsof we die kleine drie jaren stil hebben gezeten. Cest a re faire. Ea wij hopen in dezen Minister een horvormer te mogen begroeten, die welbewust, zonder ostentatie, met vaste en bezadigde hand het hervormingswerk aanvaardt. Dan kan de oomedie tot iets nut zijn geweest, ware het slechts om nogmaals voor de hoeveelste maal het bewijs te leveren dat de tragedie hoogere eischen stelt dan het melodrama. Ned. Herv. Kerk. De naar Arnemuiden beroepen predi kant, de heer Verkerk, zal Zondag 29 Maart zijn intree doen, na bevestigd te zijn,door ds. L. Plette van Kleverkerke. Geref. Kerken. Beroepen te Sohoonebeek J. H. Rietberg, oand. te Winterswijk. Bedankt voor Aalsmeer doorD. Hogen- birk te Nederhorst den Berg voor Ter Apel door M. Buwalda te Nieuw-Beerta. Kapelle-Biezelinge. Zondagmorgen werd de Dieuwe predikant, ds. N. Postema, in zijn ambt bevestigd door zijn vader, ds. P. Postema van Warfum, die tot tekst had 2 Tim. 2 1 en 15. De handopleg ging had mede plaats door ds.Van der Veen van Goes. De gemeente zong den jongen bedienaar des woords staande Ps. 134 3 toe. Des namiddags verbond de leeraar zioh aan do gemeente en sprak naar aan leiding van Handel. 10 42 en 48. Beide plechtigheden werden door zeer veel toe hoorders bijgewoond. Vrij Evang. Gemeente. Beroepen te Hilversum K. v. d. Hoek te Ierseke. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het dootoraal ex »men in de rechten de heer J. W. Goedbloed. Onze Middelb. correspondent schrijft 't Is over belasting hier en over belasting daar dat men dezer dagen hoort spreken. Men moet weten dat dezer dagen de biljetten voor de grondbelasting zijn uit gereikt en dat de meeste ingezetenen van Middelburg en Vlissingen met schrik ont dekken dat hun oijfer ontzettend is om hoog gegaan. slok uit zijne kan en greep van een spijker in de muur zijne lange pijp. «Waar bent u eigenlijk vanlaaa als 't niet onbesobeiden is te vragen begon hijweêr,terwijl hij laugzaam zijn pijp stopte. Ik noemde mijne Zuid-Dmtsohe vader stad, maar liet er op volgen, dat ik uit Berlijn kwam, en vertelde, welk een lange voetreis er achter mij lag. „Nu, dan hebt u een mooi brokje van de wereld onder de voeten gehad", meende hij. Ja ja, zoo was ik óók, toen ik nog vrij gezel was. Altoos op de beeD, en altoos maar verder. Mijn vader wou mij laten studeeren maar ik kneep er van door. Gaan varen wou ik maar op het schip was het mij toch te streDg. Toen kwam de oorlog met Frankrijk dien heb ik meegemaakt. Daarna nam ik mijn vaders ambacht wtêr op, de smederij, ea zoo trok ik een paar jaar lang als gezel van de eene plaats naar de andere. En altoos vroolijk, altoos het hoogste lied uitgezongen, en van een dollen streek niet vies, ook niet van een bakkeleien, als 't er op kwam. Maar bij mijn werk stak ik de handen uit de mouwen, en in myn vrijen tjjd las ik graag in een goed boek. Zoo heb ik toen het meisje leeren kennen, Wie met 25 pet. hooger betalen er af komt mag van geluk spreken. Daar zijn er die 100 pot. klommen, men spreekt zelfs van 200 en meer. Hoe dat komt Door verhoogde taxatie der huurwaarde. De taxateurs krijgen de schuld en dat er niets aan te doen is, is de algemeece gedachte. Niels aan te doen? Ja, tooh dit. De huurprijzen verhoogeD, waartoe reeds hier en daar besloten is. En zoo bevat deze belastingverhooging alweder een aanwijzing. Het behoort immers tot de dogma's der vrijzinnigen dat directe belastingen de eeoig gerechtvaardigde zijn en indirecte belastingen veroordeeld. Een tariefsver- booging zou klompen en pelten duurder maken en dus de staoden die het minst dragen kunnen belasten Maar de directe belasting dan Moet ook deze verhoogde belasting naar de huurwaarde niet voor een goed deel ge dragen worden door de minst krachtigen De hoogere huishuren nu reeds door den arbeidenden stand in Middelburg en Vlis- singen betaald zullen tengevolge van deze schatting opnieuw verhoogd worden, en men schijnt van vrjjzinnige zijde blind te zijn voor deze, veel erger en veel druk kender belasting dan ooit eene tariefber- ziening voor buitenlandsoh fabiikaat op artikelen van weelde brengen zou. Nog iets: men hoort zoo dikwijls de vraag als de belastingen klimmen als de laatste vijf en twintig jareD, waar ter wereld moet het dan toch heen. Zal er nooit een einde aan de verhoogingea komsn? Als antwoord ditvoor een twintigtal jaren besloot de gemeenteraad van Mid delburg in plechtige openbare zitting dat de hoofdelijke omslag niet hooger dan tot 1 ton per jaar loopen zou. Nu zijn we de l'/a nabij. Gepasseerde week stelden de socialisten in den Amsterdamschen gemeenteraad voor de progressie voor de gemeentebelasting tc doen klimmen tot 8 pot. Het onbekookte, en voor velen angst wekkende voorstel werd ingetrokken, maar om te zijner tijd opnieuw te verschijnen en dan met minder schrik aangezien te worden. Goes. De politie bekeurde drie personen wegens openbare dronkenschap een ander wegens het verwekken van nachtrumoer. Goes. Bjj de firma Wed. Fabery de Jonge, Kerkstraat, staat ter bezichtiging een vogelkooi, moiel Proefstation alhier, gemaakt in zijn vrijen tijd door A. Behage, werkman aan de stoomhoutzagery «La Vi tesse" directeur de heer 8. v. d. Pefc'l. Zaterdagmiddag, omstreeks half twee werd in de waterleiding tusschen Middel burg en Vlissingen, even voorbij do Abeele drijvende gezien het lyk van een man. Het werd door den pontwachter opgehaald en uit de op het lijk gevonden papieren bleek te zyn dat van Jacobus Verdoorn van Zie- rikzee, venter in galanterieën. Het lijk, dat in verregaanden staat van ontbinding ver keerde en dus vermoedelijk geruimen tijd in het water had gelegen, is door de politie per brancard naar't lijkenhuis te Souburg vervoerd. M. C. De waterschapsquaestie te Tholen. In een vergadering van ingelanden van het waterschap «De Vrije polders" onder Tholen, welke Vrijdag 11. werd gehouden in verband met een verzoek van den Raad der gemeente Tholen om alsnog tot een ver gelijk te komen in de gerezen qaaestie over de verplichting tot het verhoogen van de zoogenaamde stadswallen, werd alsnu be sloten, dat aan de gemeente een bedrag van f 1000 zal geboden worden, wanneer óór het najaar 1909 de gemeente deze wallen in voldoenden waterkeerenden staat brengt, terwijl het onderhoud mede voor rekening der gemeente blijft. Dit besluit zou alleen bindend blijven wanneer geen bezwaren worden ingebracht tegen de kaart, volgens de bepalingen van 't Reglement en waarop de stadswallen zijn aangeduid als zijnde oader het beheer van de gemeente. Nu zal natuurlijk weer een Raadsvergadering worden gehouden, waarin 't bovenbedoelde polderhesluit in behandeling zal komen. Vlissingen, Hedennacht kwam hier op de reede 't Duitsche oorlogsschip „Moltke". Dinsdag om 6 uur zal het hier op de haven dat mijne vronw werd, en met het zigeu- neren was 't toeu gedaan Ik zeg maar één dingals een mensch zóó'n gelukkigen tijd heeft beleefd, als wij samen in 't eerste jaar van ons huwelijk, dan mag hij onzen Lieven Heer zijn leven lang dankbaar zijn, ook al loopt het hem later nóg zoo tegen. Ia het tweede jaar kwam ons kleintje op de werelden sedert ligt mijne vrouw ziek en het meisje is lam. Vijftien jaar al." Ik moet bakennenmij op mijn aam beeld overkwam tegenover dezen eenvou- digen, ernstigen man, die door het lot zoo zwaar getroffen was, een gevoel van jam merlijke kleinheid en beschaving.Want wij menscbjes van dezen tijd, wij stadsmen- schen vooral, zoo hoogen dunk als wij van onszelf ook hebben, wat zijn wij niet be hept mfat ingebeelde kwalen en ziekelijk heden, met redelooze kleinmoedigheid, met twijfelzucht en ongegronde verbittering En hier stond nu een maD, die inderdaad wel méér dan ingebeelde grieven had. Maar toch was er op zijn gelaat geen trek of plooi te ontdekken, die wrevel of grimmigheid verried. Terwijl wij langzaam, onder rustig praten over dit en dat, door den luwen Meinacht naar het dorpje wandelden, bracht ik den komen en hier vertoeven tol 18 Maart a. s. het komt terug van een vierjarige reis en zal van hier naar Kiel vertrekken. Vlissingen. Nu er reeds eenige huizen in do Palingstraat ziin afgebroken voor de gasfabriek is men aldaar op dat terrein be zig met het graven van een fondament voor een derde gashouder, naar men verneemt zal het huis op den hook van de Wynberg- sche kade en Palingstraat, thans magazijn „De Zon", niet worden gesloopt maar inge richt worden voor winkel van gasornamen- ten, welke thans gevestigd is in de Kerk straat. Vlissingen. Met het graven voor de rio- leering alhier gaat het lacg niet altijd even gemakkelijk, althans eenige dagen geleden stuitte men op de Kleine Markt op zeer dikke muren die schuin of dwars over de markt heenloopen. Wat daar ooit gestaan kan hebben schjjnt moeilijk uit te zoeken. Thans is men bezig aan de Boulevard Ban- kert door een muur heen te breken van 4 a meter dik die in vorige eenwen tot de verdedigingswerken heeft behoordook kan men daar cea oaderaardsehe gang aanschouwen. Ierseke. Hedennacht zijn alhier weer eenige konijnen gestolen, wat evenwel voor den dader geen aangename gevolgen zal hebben, want op ziin terugreis met den bnit bij zich werd hij overvallen door den veldwachter J.Tramper en den nachtwacht J. Heijnsdijk, die, alhoewel de dader hun ontglipte hem een oud bekende der jus titie toch herkenden,zoodat de gevolgen wel niet zullen uitblijven. De buitgemaakte konijnen werden door den dief weggewor pen en kwamen alzoo in handen van de politie. Serooskerke (W.) Vrijdagavond trad alhier op uitnoodiging van de anti-revol. kies vereen, in de ehr. school als spreker op de heer J, Bu\jse, van Goes, met 'n causerie over „Grondwet en Grondwetsherziening". Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, dhr. W. Melis, behandelde de heer Bujjse achtereenvolgens de geschiedenis der achtereenvolgende staatsregelingen sadert 1796, de grondwet van 1816, de grondwetsherzieningen van 1848 en later; en Hoofdstuk VII der Grondwet: Financiën. Vervolgens behandelde spr. kortelijk eenige artikelen welke bij een Grondwets herziening in antirevolutionairen geest zouden behooren te worden herzien. Daarna had nog een geanimeerde be spreking plaats over velerlei naar aan leiding van 't gesprokene, een bespreking die slechts noode, wijl de tijd riep, werd afgebroken. De secretaris der kiesvereeni- ging, dhr. J. Versluijs, ging, na de ge bruikelijke sluiting door den voorzitter, voor in dankgebed. Tijdelijke plaatsing van gemeente- ambtenaren. Sedert 1 Januari is in werking het bureau van plaatsing, opgericht door den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren. Dit bureau tracht de gemeente besturen behulpzaam te zijn ter voorziening in de behoeften aan tijdelijke werkkrachten in geval van verlof, vacature, ziekte of anderszins. Het burean houdt eene ljjst aan van hen, die bereid zijn tydelyk een be trekking van secretaris of ontvanger eener plattelandsgemeente, secretarie- of ont vangereambtenaar of ambtenaar tot bij stand van ambtenaren van den burgerlijken stand te vervullen. Gemeentebesturen ont vangen tegen eene zeer geringe vergoeding van het bureau opgaaf van beschikbare candidaten. Dat het bureau nuttig werkt en z\jne tusschenkomst is aan te bevelen, blijkt wel hieruit, dat in den korten tijd van zijn bestaan reeds verschillende per sonen als secretaris en secretaris-ambte naar in flinke betrekkingen door zijn tusschenkomst zijn geplaatst. Uit Venray wordt aan de Geld. geschreven Verleden jaar schreef ik u, hoe de kleine Jean Kemps door prof. Narrath in het bezit was gekomen van een nieuwen neus, toen zijn eigen voorgevel door een paard was afgebeten. De geheele operatie is een kunststuk geweest van ohirurgisohe vaardigheid. Maar de kleine Jean is van een eoht, stevig ras, van een soort, wier huid door weelderigen haartooi de gehardheid verraadt. smid er toe, nog eens op zjjn levenslot terug te komen. „Het verdient achting," zeide ik, «dat een krachtige man als u zoo kalm en berus tend zijn ongeluk draagt. Ik ken mensehen, die onder zulke huislijke omstandigheden aan den drank geraakten en op den slech ten weg kwamen. Bij ons thuis was er zelfs een, die liet vrouw en kind in de ellende zitten en ging er op een goeden dag van door naar Amerika". «Dat moet dan wel een aartsliederlijke schoft zijn geweest, die zoo iets deed I" antwoordde de smid. «En als er bij u zoo een geweest is, dan wil ik hopen, dat u er niet veel zoo by u te lande hebt. Wat mij zelf betreft - ik doe hier mijn plicht, zooals de Heere God mij dien nu eenmaal heeft op gelegd. En of dat nu vijftien jaar of dertig jaar zoo wezen moet, dat ia mij hetzelfde.Ik draag wat mij is opgelegd en dat doen mijne vrouw en mijn meisje ook. Wjj heb ben God niet ter verantwoording te roepen. Wij hebben tevreden te zijn". «Ondanks alles vroeg ik. «Ondanks alles", zeide hij kalm. Hierop begon hij, daar het hem blijkbaar pijnlijk werd, over hemzelf en zijn omstan digheden te spreken, een praatje over din- De nieuwe neus is ongelukkig genoeg moeten gesneden worden uit een der armspieren van den kleinen patiënt en nu vertoont het aangezette stuk een prachtige begroeiing van donkerbruine haren en het is te voorzien, dat binnen een paar jaar, menige dandy zou weosohen onder den neus te hebben'wat Jean erop heeft. Onder de jongelieden in 't dorpje Bruchem, bij Ziltbommel, bestaat reeds geruimeD Mjd ontevredenheid, zioh uitende m baldadigheid. De een zegt, dat deoorzaak gelegen is in hetoptreden vanden predikant, die 'l vorige jaar weigerde jongelieden aan te nemen, daar zij de kermis en 't Oranjefeest te Zaltbommel hadden bezooht anderen wjjten 't aan 't wijzigen der politieverordening, waardoor des Zondags de eenige herberg in dit dorpje te vijf uur namiddags moet gesloten zijn. Hoe 't zij, ontevredenheid bestaaf, en baldadigheid is het gevolg. Zoo werden reeds bij de heeren Van Bergeik en Van Genderen ruiten ingegooid, terwijl nu ook getracht is, de pastorie in brand te steken. In een houten zomerhuisje, vaststaande aan de pastorie waien eenige bossen stroo geplaatst, waarbij een brandend kaarsjeverder waren cok tegen de ramen bossen srtoo gezet.Mevrouw hoorde het knappen van brandend houten waarsohuwde den dominee, die op onder zoek uittrok en het vuur bjjtijds bemerkte. Inwendig was het zomerhuisje reeds ge blakerd en hier en daar verkoold. Ds. Zijlstra doofde het vuur en gaf den volgen den morgen bet zaakje in handenderpolitie. Er werd ook een briefje gevonden met het dreigement, dat bij mislukking, de poging herhaald zou worden. Het mooht tot heden niet gelukken de daders op te sporen. Hat Eerate-Kamerlid mr. E. H. J. M. v. Zinnicq Bergmann ligt zorgelijk. De heer Bergmann heeft zitting voor Noord-Brabant tot 1910 Hy is 11 Ang. i 847 geboren te 's-Hertogenbosch hy was de zoon van wylen mr. F. J. E. v. Zinnicq Bergmann, oud-raadsheer en lid voor de Tweede Kamer voor 's-Hertogenbosch. Hy promoveerde in 1870, en was van 1872— 1879 archivaris der provincie N.-Brabant. H(j werd in 1892 tot lid der Eerste Kamer gekozen. Mr. Fock gouverneur van Suriname 'i Naar het gerucht loopt, zal de afgetreden minister van Koloniën, mr. Fock, Z.Exo. Idenburg als gouverneur van Suriname opvolgen Een betere keus zou o.i. moeilijk kunnen worden gedaan. Mr. Fook tooh heeft steeds getoond met den heer Iden burg te kannen samen werken,hij is dezelfde richtiog toegedaan in het bestuur onzer kolonie, gelijk bij nog kort geleden in de Tweede Kamer verklaard heelt. Wezoaden dan met mr. Fook als gouverneur, en den heer Idenburg als minister, niet van koers behoeven te veranderen. (Surinamer). De uitslag in Botterdam IV, Nadat Vrijdagavond de uitslag van de stemming voor de Provinciale Staten in disflriot IV was bekend gewordeD, verzamelden zioh alleD, die tot den gunsligen uitalag hadden medegewerkt, alsmede een aantal belang stellende geestverwanten in het lokaal Demisaison aan den oprit van Westersingel en Eendraohtsweg nabij den Westzeedijk, om de overwinning op gepaste wijze te vieren. Toen de gekozene, de heer H. Bosoh, de zaal binnentrad werd hij met gejuich begroet. Verschillende toespraken werden gehou den en menige hartelijke toast werd uitgebracht. G a. hield ook de heer WarmenhoveD een speech, waarin hij den wensoh uitsprak, dat, na den ijver door de roomsohen bjj deze stembus betoond, de antirevolutionai ren en ohristelijk-historisohen ookindistriot 111 bij de aanstaande verkiezing aldaar alle kraohlen zullen inspannen om denroomsch- katholieken candidaat te doen zegevieren. Vier telegrammen van hulde werden verzonden, ééu aan Dr. Kuyper, één aan Minister Heemskerk, één aan Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman en een aan Mi nister Kolkman. De heer Kortleve, voorzitter van Neder land en Oranje IV, ontviDg van Minister Heemskerk het volgende telegrafisch ant woord gen van plaatselyken aard. Wy waren nog in dit gesprek verdiept, toen we bij zyne woning in het dorpje aankwamen. Metee* stevigen handdruk en een hartelyk «goede reis 1" verliet mij de ernstige man. Myne gedachten by den gang naar het naburige stadje waren opgebeurder dan te voren. Deze smid had my weer moed gege ven. Bier had ik een held gezien, die onder de treurigste omstandigheden her en ferm op zynen post bleef staan. Ik heb my zyn beeld in het geheugen ge grift. De figuur van dien dorpssmid treedt in vertwijfelende oogenblikken, wanneer mijne wereld in dnigen schynt te storten, voor myn oogen. Ik zie hem dan weer mid den in den vonkenregen- Met de tang in de linker hand houdt hy het gloeiende yzer gevat en de forsche rechter hand doet slag op slag op 't spattende aambeeld dreunen. Zyn gelaat is kalm. Het aangezicht en de naakte armen zyn van den kloeken arbeid gezwart. Als 'n heerscher staat hy in zyne r°Het*beeld van"ëên man, die zynen plicht doft -Sen in de wereldsche ellende - onverbitterd en ^edérlund>

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2