NIEUWSBLAD VOOR ZEELA» No 135. Maandag 9 Maart. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTOR1SGH Ook niet overbodig. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK 'Wed. Sm J, DE JONGErVERWEST, te F. P. D HÜïJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Sprokkelingen uit de historie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,23. Enkele nummers0,02E. IJITQAVE DER FIRMA ËN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer h cem. Familieberichten van t—5 regels 50 cent, iedere regel meer 1G cent Veronderstel, dat een werkman in zijn vak, of een huisvader, voor welk doeleinde dan ook, een zeker vergif noodig heeft, b.v. een vloeistof, waar hij moeilijk buiten kan, dan zal hij, wetende met welke ge vaarlijke stof hij te doen heeft, uiterst behoedzaam en omziohtig daarmede tewerk gaan, eu gezegde vloeistof, na gebruik, liefst op een afgezonderde plaats houden, althans zeker buiten bereik van de jongere leden van het gezin, voor wie de aanraking van het git allerminst voordeetig is, ja soms gevaarlijk, zoo niet doodelijk kan wezen. Zoo leert ons de praotijk. Bn vreemd zou de bovenbedoelde werkman of huis vader staan op te kijken, als iemand van ervaring en wel bij het hoofd, hem hot ongevraagd advies zou geven, om toch niet zoo angstvallig met de giftige vloeistof om te gaan, en ze stelselmatig aan het oog der kinderen te onttrekken, omdat het veel beter is hen de kraeht en de werking van het giftig vocht te doen kennen, terneer daar een kleine hoeveelheid van hetzelve zulk een nadeeligen invloed niet zou uit oefenen, al ware ze per ongeluk door het kind tot zieh genomen. Elk weldenkend menseh toeh zou niet alleen zulk een ongemotiveerde redenee ring wraken, maar allicht bij zioh zeiven vragen, of de adviseur wel geacht mag worden toerekenbaar te zijn bij het geven van zulk een advies, dat, werd het door een onnadenkende opgevolgd, de treurigste gevolgen na zioh slepen kon. En tereoht Maar geldt dit in het natuurlijke zoo, wanneer ér sprake is van het gewone gif, hetzij vloeistof of in vasten vorm, en zoekt men liet steeds buiten bereik van oningewijden en kinderen te houden, niet altijd is men zoo angstvallig, als er sprake is van gif in figuurlijke beteekenis. In plaats van het te mijden en te schuwen voelt men allicht er zioh toe aangetrokken en meent menigeen in zijn onbeholpenheid of waanwijsheid, dat een kleine hoeveelheid, met verstand enoyerieg gebruikt, eer voordeeiig dan nadeelig zal werken, in geen geval, die schadelijke werking zal uitoefenen, welke velen er van duohten. Laten we die uitgesproken meening op een enkel geval toepassen en met een enkel voorbeeld mogen ophelderen. Neem eenvoudig de lectuur, do bron van veel genot en vreugd, rsiaar ook van veel leed en ellende. „Een enkele plaats in 'tboek er is sprake van een lief desroman heeft al ons leed gewrocht", roept het verliefde paar uit in Dante's hel. Verleider was voor hen het boek en bij die 't schreef. Het is dan ook naar waar heid gezegd, dat een sleoht boek een nog veel erger ding is dan een doodvonnis; veel erger ja, want het brengt den dood niet in één lichaam, maar in duizend Jiohamen en in duizend zielen. En hoe roekeloos wordt met dit gif omgesprongen. Omgesprongen door honderdtallen en dui zendtallen. Ook door jeugdigen. Ook in christelijke gezinnen. Bekoord door den schoonon vormsoms nog wel door den min of meer ariistiefeen band, die het ejgent voor een oadeau de sohrij ver of schrijfster is wellicht een heel onbekende zet men zioh aan het lezen, de verbeel dingskracht wordt gespannen en men vindt den inhoud mooi en schoon, want het ia zoo'n vreemd boek en de personen doen zoo vreemd en om het vreemde is het juist bjj velen te doen en eigenlijk gezegd is het een wrange vrucht, of zoo niet erger, die het verhemelte smaakt. De voorbeelden zijn voor het grijpen dat zulks in de kinder jaren reeds begint. Stil en afgetrokken zit het anders zoo speelsche kind. Moeder vindt zulks niet vreemd, het kind kan toeh niet altijd druk zijn. Het en wellicht ook zij geniet nu van een kalm oogenblikje, zoo schaars in het drukke familieleven. En lezan, het is zulk een welkome ontspanning voor de jeugdige kleine, met huiswerk overladen. En de moeder heeft gelijk, ten minste in meer dan één opzicht. Boeken kunnen goede vrienden zijn. Maar ze kun nen het ook niet zijn. 't Ia er mede, als met de schoolmakkers van den knaap en het meisje. Ze zijn vogels van diverse pluimage die naar waarde moeten worden geschat. Alle .boeken, alle kinderlitteratuur is niet dezelfde. Een bevoegde hand dient hier te schiften en te scheiden. Voor zeker een moeilijk werk, vooral voor den volwassene, die o zoo bezwaarlijk van zjjne ingebeelde hoogheid kan afdalen om zioh op het lage standpunt te plaatsen van het kind en van daar uit de kinder lectuur te beoordeelen, wat nl. de geschikt heid betreft. Allicht ook is men genegen, vooral als men aan gemakzucht bot wil vieren, om die taak aan anderen over te laten, wie dan ook, of wel te luisteren naar de verleidende taal, welke ook in onze dagen luide weerklinkt„Laat een kind gerust wat rijp en groen lezen die angst vallige zorg voor wat het zou kunnen schaden, is toch immers niet consequent vol te houden tegenover alle invloeden buitenshuis?" Gelukkig, wie bij de aanhoudende zorg voor de goede, geestelijke atmosfeer bin nenshuis, binnen zijn kring, ook bestendig waakt, dat het gif, in dea vorm van ver keerde lectuur, verre blijft van de zijnen, van de kleinen vooral, al wordt dit gif ook aangeboden in gouden schalen, waardoor het. des te begeerlijker wordt voor het oog. XL VII. De naam van Witte Cornelisz., de Wilh moge al niet getooid zijn met een stralen krans van glorie zooals die van een De Ruyter en een Tromp, en deze vlootvoog den van eenden rang niet evenareD, toeh mag, ja moet ook hij gerekend worden tol de zeehelden, die als het er op aan kwam, hun leven waagden voor 'sLsnds vlag en het vaderland onmiskenbaar groote en ook gewaardeerde diensten hebben be wezen. Onze "Witte Cornelisz. de With werd in de nabijheid van den Briel geboren en wel uit Doopsgezinde ouders. Dit laatste verklaart het feit, dat hij en nog wel op eigen aandrang en verzoek, eerst op elf jarigen leeftijd werd gedoopt door den Gereformeerden predikant Leo van Nieu- wenhoorn. Natuurlijk was dit tegen dan zin zijner ouders, vooral dien zijner moeder. Beiden waren trouwe volgelingen van Menno Simons, waardoor ook de omstan digheid verklaard wordt, dat de jeugdige toekomstige zeeheid eerst op 17-jarigen leeftijd verlof bekwam naar de begeerte van zijn hart het zeegat uit te gaan. Im mers in de kringen, waarin Witte Cornelisz. de With opgevoed werd, was de leer van Menno Simons, dat het iu geen geval ge oorloofd is de wapenen te dragen of zich togen den vijand te yerdedigen, om zoo te zeggen een axioma geworden, eene stelling, welks geen nader bewijs meer be hoefde. En hoe zou nu ooit eene vader of eene moeder, die deze leer van harte was toegedaan, aan hun zoon een vrijbrief geven, om zich schuldig te maken aars datgene,wat zij voor een groot kwaad aanzagen Eerst werd daarom dan ook getracht den jongen, levendigen knaap op een ambacht te kra gen, wat echter gemakkelijker ging dan er hem op te houden. De proef mislukte totaal en noodgedwongen gaf moeder de With hare toestemming de jaren gingen onge merkt voorbij dat haar zoon dan maar zijn geluk zou gaan beproeven op het ruime sop. Dat was een vreugdevol oogenblik voor den 17jarigo. die iederen dag de gele genheid had het spel der golven van aaby in oogenschouw te nemen en wien de uitge strekte, schier eindelooze waterplas bijzon der aantrok. Hij kwam als scheepsjongen op De Gou den Leeuw, en wel in dienst van de Oost- Indische compagnie. Van daar werd hy bediende van Jan Pieterszoon Coen, den bekenden stichter van Batavia, kwam later weer aan boord, deed zelfs tochten naar de westkust van Zuid-Amerika en verder, tot hy in 1627 te Brielle terugkwam als kapi tein. Daar bleef hij het gacsche jaar en huwde tusschentyds met zijn nicht Maartje de With. Maar van rustig tehnia blijven was nog geen sprake. Immers een paar jaren later, toen Piet Hein de zilvervloot had veroverd, was ook onze Witte Cornelisz. do With van de partjj en nog eenige jaren later had hij het in 's lands dienst gebracht tot schout by nacht. Ongeveer 1636 kwam de zeeheld weer in den Briel terug, werd daar gezeten burger, reedsr en zelfs Schepen der stad. Ook maakte hij vlijtig gebruik van den openbaren godsdienst. Dit blijkt uit 't feit, dat de gereformeerde kerkeraad van den Briel hem bij de j&arlyksche verkiezing van kerkeraadsleden op de nominatie zette voor diaken. Doch de gemeente was iu dezen niet homogeen met den kerkeraad. Zy dacht er anders over en koos Witte Cornelisz. de With by deze gelegenheid niet. Dereden daarvan is moeilijk te gissen.Zeker ontbrak het, den Briellonaars niet aan het noodige respect voor 's mans dapperheid en goede diensten, en eerdon zy hun stadgenoot om zijn onverschrokkenheid en moed in het barnen der gevaren, maar wellicht waren de goede Briellenaars zoozeer overtuigd dat er voor het ambt van diaken dar kerk waar lijk nog iets meer vereiacht wordt dan trouw en heldenmoed, dat zij het niet over zich konden krijgen den door 't krijgmans- leven wel wat ruw geworden medebroeder tot zoo'n gewichtig ambt van diaken te ver kiezen. Hoe het ook zij ditmaal werd De With gepasseerd. Doch da kerkeraad houdt aan en zet zijn naam het volgend jaar weer op de voordracht, toen er een drietal disco- nen moesten aftraden En nu op 4 Oct. 1637 werd hij door de meeste stemmen der broe deren met nog twee andere leden gekozen. Elf dagen later had zyn bevestiging plaats. Lang echter zon zijn dienst niet duren eigenlijk niet langer dan tot 27 Oct., toen hij op verzoek werd ontslagen. En tot dit verzoek meende onze nieuwe diaken ge rechtigd te zijn. Wat toch was het geval Omstreeks öienzelfden tyd, dat De With tot diaken in de Gereformeerde kerk van Brielle werd gekozen door het aseerendeai der manslidmsiten, werd hij door Prins Fre- derik Hendrik de kooge eer waardig ge keurd om in aanmerking te komen als vice- admiraal van Holland en West-Friesland en door Zijne Hoogheid als zoodanig be noemd. De vraag werd nu geopperd, of het met het oog op die benoeming niat geraden ware iemand in zyne plaats te stellen. Ze kwam van de zijde van den benoemde zei ven, die deze vraag, eigenlijk een verzoek om ontslag, deed, omdat hy wel inzag, dat hy nu ziju dienst niet naar behooren zou kunnen waarnemen. Op 15 November werd dan ook door den kerkeraad besloten, om de vroeger reeds genomen provisioneale resolutie in deze zaak te bekrachtigen, waarbij Witte Cornelisz. de With zijn ver zoek om uit hoofde van zijne benoeming tot viee-admsraal van Holland en West- Friesland, als diaken ontslagen te worden, terwijl hij toch niet tot den dienst van de Brielsche kerk zal kunnen tegenwoordig zijn, zag ingewilligd, terwijl een van de drie afgetreden diakenen door de gemeente in zyne plaats werd verkozen om voor dit loopende jaar als diaken te fnngeeren. Het zal uit deze mededeeling den lezer nu wel duidelijk zijn dut. de verdiensten van Witte Cornelisz. de With als zeeheld ontegen zeggelijk grooter zijn dan die als diaken. Toch heeft de man hot feit, dat hy tot dit ambt werd gekozen, merkwaardig genoeg geacht, om er in zyn dagboek melding van te maken. UIT DE PHOVINCÏK Middelburg. In de Lange Giststraat, is Vrijdagmiddag een reeds bejaarde dame, die daar met haar dochter liep, plotseling ineengezakt In een woning binnengebracht overleed de dame binnen enkele oogen- blibken. v Middelburg. Gisterenavond hield de WelEdelGestrenge heer kapitein De Vos van hot 2e balj 3e reg, inf. voor de leden der afdeeling Middelburg van de onder- offioiers-vereeniging „Ons Belang", op aan gename wijze eene leerrijke voordracht in het Militair Tehuis. Spreker, die op heel bevattelijke wijze het mensehelijk lichaam en eene maatschappij met elkander ver geleek, schetste het ontstaan eener maat schappij eu het begrip van „Slaat" den leden duidelijk. Aan het eind zijner voor dracht ging spreker met zijn auditorium den weg na, dien een wetsvoorstel volgt en verklaarde de verschillende gevallen, die zieh daarbij kunnen voordoen, waar mee spreker zeer zeker zal meegewerkt hebben aan het sehoone doel, wat ge noemde vereeniging zioh stelt. Uit een waterleiding bij de Abeele onder Middelburg is hedenmiddag het lijk van een onbekend manspersoon ©pgevischt. Vlisslngen. Het stoomschip „Tabanan" van de Rotterdamsche Lloyd, wordt op Donderdag 19 dezer te water gelaten. De laatste beletselen sullen worden weggeno men door Z. K. H. den Prins der Nederlan den, die daarvoor op dien dag te 12 uur alhier zal aankomen. Direct na bet af- loopen zal Z. IC. H. het kielleggen bijwonen van het mailstoomschip voor de Konink lijke Hollandsche Lloyd, voor haren dienst op Zuid-Amerika. Tel. 's-GravenpoIder. Gisterenavond is de Volksbibliotheek alhier gesloten. Er werd dezen winter weder een ruim gebruik van gemaakt. Uitgegeven zyn 560 nos. Ont vangen is, het goed slot van verleden jaar inbegrepen f 32,21, uitgegeven f 15. Goed dot alzoo f 17,21. Dhr. Svrsrt, die van de oprichting af in de commissie Zat, hoeft bedankt en is vervangen door dea heer L. E ckbardt. Wolf aartsdijk. In de Vrijdagnamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken waar onder besluiten, dat de jaarwedde van den burgemeester op f 800 die van den secre taris op f 800 en die van den gemeente-ont vanger op f400 gesteld is. Goedkeuring raadsbesluit, waarbij de jaarwedde van de beide wethouders op f 40 is gesteld. Goed keuring verslag van dhr. L G. Overbeeke, omnibusondernemer,waaruit blijkt dat door hem zyn vervoerd in het jaar 1907 5407 passagiers,waaronder 2953 uit N. Beveland. Do inkomsten bedroegen f 2768,55 en zyn uitgaven f3' 60. Alles voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen goedgekeurd betaling van eenige onvoorziene uitgaven, alsmede eenige af- en overschrijvingen dienstjaar 1907 idem af- en overschrijving op de begrooting van het burg. armbestuur. Met algem. stemmen wordt een gratificatie van f 215 voor bui+engewono politie toege staan idem ontheffing hoofdelyken omslag wegens vertrek uit de gemeente san G. van Weele, A. O. Rsmijnse en J Butler. Togen 16 Maart a.s. wordt met algem. stemmen aan den onderwijzer G. J. Maas te Oud-Sab- binge eervol ontslag verleond, en wordt tegen dien datum met aigem. stemmen tot onderwijzer benoemd dhr G. v. d Kreeke, thans tijdelijk onderwijzer te Vlissiogen. Het verzoek van de afd Wolfaartsdyk van den Bond van Ned. Onderwijzers in zake nadere regeling jaarwed Ie, wordt na eenige bespreking op voorstel van den voor zitter met algem stemiaen besloten, 't aan te houden tot een volgende vergadering. Vastgesteld worjJU het kohier hondenbelas ting zooals door B. en W. is opgemaakt. Op het verzoek van eenigo ingezetenen aan de Oude Raai, tot 't plaatsen van een lantaarn op den Dooldyk wordt met algem. stemmen afwijzend beschikt. Helnkenszand. Vrijdagavond verga derde alhier de vereeniging „Het Groene Rruis". Volgens het jaarverslag ondergi' g het ledental door vertrek of overlijden en door aansluitirg weinig verandering. Hot bedroeg op 1 J*n. 1908 216.1)« vereeniging hseft ook dit jaar in vele opzichten goed gewerkt. Verscli eiden e raaien werd hulp bij ziekten in den vorm van versterkende mid delen of verpleging gegeven. Dc rekening over 1907 sloot mot 'n batig saldo va» f 135. Ongeveer f 90 werd bestsed aan hulp by ziekte. Medegedeeld werd dat in dit jaar zal worden overgegaan tot het bouwen van een regenbak aan do Ned. Herv. Kerk. Op de statuten zal de koninklijks goedkeuring gevraagd worden. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Souburg der vereeniging tot chr. verzor ging van krankzinnigen in Zeeland in R hoboth. De voorzitter opende de ver gadering op de gebrnikelyke wijze en gaat voor in gebed. Hierna werden de notulen der vorige vergadering door den seoretari3 A. Steketee gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat 7 nieuwe ledeu toegetreden en een 4-tal heeft bedankt, deels door vertrek naar een andere ge meente, gedeeltelijk om onbekende reden, terwijl 2 ledon overleden zijn. Het aantel leden en begunstigers der afde ling be draagt thans 79. DepenningmeesterH.de Muiinck brengt verslag uit over de gelden 1907. Aan de hoofdvereen. werd afgedragen in 1907 f 64.125 aan contributie, terwijl nog f7.84 in kas is Daar do 2 bestuursver gaderingen en de 2 vergaderingen der leden voortaan in Rehoboth ter betaling der verschillende onkosten. Da aftredende bestuursleden A. v. Veen en J. van den Ende worden met groote meerderheid herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering worden ge kozen J. Dorleijn, J. van den Ende en A. Steketee. Hierna verkrijgt de heer K. J. de Koster uit Middelburg,ter vergadering aan wezig, het woord. Hy wijst er op, dat het hoofdbestuur een loaning van f200,000 heeft uitgeschreven en hij ook eerlsng Sou burg hoopt te bezoeken tot het plaatsen van aandeelen. Waar Walcheren zich bij den aanvang flink houdt, hoopt bij ook te Souburg milde harten te vinden. Waar God ons zegent en heeft gegeven de kostelijke gave des verstands, Iaat ons door medelijden bewo gen onze beurzen openen voor dit werk der ehr. barmhartigheid. Zijns is het goud en zoo wij nalatig zijn kan Hij het ons op een andere maaier ontnemen. De leaning ia zoo gemakkelijk mogelijk gesteld, want ook aandeelen van f 50 en f 100 worden even gaarne geplaatst als grootere en deze zaak is een solide geldbe legging. Nadat door verscheiden personen nog vragen zyn gedaan en door den spreker beantwoord, dankt de voorzitter den heer de Koster en wenscht hem goed succes ook te Souburg op zijn arbeid. Hierna wordt de vergadering door den heer de Koster met dankgebed geëindigd, waarna het bestuur nog eeaiga oogenblik- ken met hem vergadert om de besproken zaak nader te regelen. Zaamslag. Da uitslag der stemming voor een lid van dea gemeenteraad (vaca ture de Kraker) is als volgtAantal kie zers 568; uitgebracht 423; onwaarde 6; J. F. Dees Az. (lib.) 126W. Soheeïe Jz., (ehr.-hist.) 91L A, de Mul Az., (a.r.) 141; J. Dielemen Pz(a.r.) 59 stemmen. Herstemming tussohen L. A de Mul en J. F. Dees. Vrijdag is te Zoutefande in de herberg van den beer A. Willemse» door door de landbouw veree&iglng een vergade- riog gehouden, tot het oprichten r&n een stieren vereeniging. Daar het aactalpersonen die zieh als Gd opgaven te klein was, kan de vereeniging. niet tot stand komen. Ook werd in behandeling genomen de afftoop der tiendrechten i» die gemeente. Daar hijaa alle tiendpachters aanweezig waren werd met algemeene stemmen besloten dit te doen eu den grondeigenaars te ver zoeken tot dit doel te willen meetverken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1