NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 132. 1908. Donderdag 5 Maart. 22e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Arbeidsbeurzen. VERSGHUNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. i 9E JONGEWERWEST, te Goes F. P. D'HIjlJ, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN De Salzburgsche Emigranten. UIT m PER% IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1>25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EJ* VAM var. 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. SMasaEgaBBBaaagaaasggaBgiSigaragiaBiB^BgEgs Onder de pogingen die hier en daar be proefd worden om de treurige gevolgen van de werkloosheid te temperen behoort niet alleen het vormen van een fonds, met ge meente-hulp, om bij te springen in tijden van nood, maar ook 't vestigen van arbeids beurzen, in eene gemeente, zoo mogelijk gesteund of geholpen door de gemeente. Amsterdam en Den Haag gingen bij het vestigen van zoodanige beurzen voor. Vóór alles stelle men zich de arbeids beurs voor als de trechter voor vraag en aanbod op de plaatselijke arbeidsmarkt. Maar voortgaande breiden zich hare be moeiingen al spoedig uit buiten de grenzen der gemeente. Iedere arbeidsbeurs krijgt al spoedig aanvraag of aanbieding van elders, en als er veel werkloosheid is, we hebben het dezen winter van de vertrek kende werkloozen uit Den Haag naar Duitsohland gehoord, dan wordt gezocht tot over de grenzen van het land. Door samenwerking van verschillende arbeidsbeurzen in verschillende, liefst aan grenzende landen, kan veel worden be reikt. Het moet eens gebeurd zijn dat de arbeidsbeurs van Straatsburg honderden werklieden van een fabriek die afgebrand was, in weinige dagen onderbracht. Het bestuur der Haagsohe beurs zegt in ajjn verslag van 1906 dat er vooral in ons land, bij de wisseling van vraag en aan bod, van plaats tot plaats meer bijzondere behoefte bestaat. De Nederlandsohe werk man is zeer weinig geneigd uit eigen be weging werk te zoeken buiten de plaats zijner inwoning. Deze meening vindt hare bevestiging in de loon verschillen, ongeëvenredigd aan de verschillende prijzen en bestaansmiddelen die soms tusschen dicht bij elkander ge legen plaatsen bestaan. En ook wordt die meening gestaafd door de maandelijksohe opgaven van den stand vau de Arbeids markt door de Kamers van Arbeid. Bij een beschouwing van die mededeeling in hun onderling verband, zegt het te dezer zake kundig bestuur, dringt zich de over tuiging op dat eene organisatie van de arbeidsmarkt in Nederland ten eenenmale ontbreekt en dat op de eene plaats een sterke vraag naar arbeidskracht kan ont staan, zonder dat de arbeidsmarkt op een andere plaats daar eenigen invloed van ondervindt. De voorbeelden van deze tegenstellingen die de maandelijksohe verslagen leveren, bewijzen natuurlijk niet, dat werkeloozen FEUILLETON. De mare van de wreede vervolgingen der Salzburgsche bevolkiDg was doorge drongen tot het Protestantsohe Europa. Dooh hoogere staatkunde was ook nu een factor, die er toe bijdroeg, om het beroep op het vrijheids- en rechtvaardigheids gevoel der volken zonder het gewensehte resultaat te laten. Zelfs bleven smeekschriften aan keizer en paus onbeantwoord. Een verzoek om interventie aan de Protestantsohe vorsten op den rijksdag te Regeneburg trof beter doelalthans de gevolmachtigde onzer republiek wendde het oor tot de verdruk ten en beloofde hun steun. Die steun bleef dan ook niet uit. In Staats-Vlaanderen, waar vele boerenzoons het drukkere stads leven boven de stille dorpsrusi verkozen, of zich als eohte zeerobben inscheepten naar de sohatten belovende Oost, konden wel rappe en nijvere handen gebruikt worden. Telken jare moesten er een groote dnizend arbeiders van elders komen, meest wwilt en vagerent" volk, om den rijken oogst te helpen binnenhalen, om daarna als het najaar in het laud kwam, het overgespaarde weekloon in eigen omgeving te besteden. In overleg met de heeren vau het Vrije, van Sluis, die in Staals-Vlaanderen sinds slechts de eene plaats hebben te verlaten en naar de andere te trekken om een be hoorlijk bestaan te vinden, maar toch zou bij goede onderlinge regeling missehien iets te doen zijn tegen gebrek aan werk op de eene en gebrek aan werkkrachten op een aai ere plaats. Maar wat groeien kan uit de tegenwoor dige beweging voor de arbeidsbeurzen be spreken we ditmaal niet. De beweging voor de arbeidsbeurs is nog in haar allereerste begin, en voor Zeeland nog in geen aller eerst begin. Zonder uitzicht zelfs om in afzien baren tijd onder ons tot een allereerst begin te komen. De centra's van 't arbeids leven moeten daarbij voorgaan en die vindt men in Zeeland niet. Sleohta omdat we als dagblad geroepen zijn de bewegingen van het leven, ook van het sociale leven na te gaan en onze lezers to toocen, besprsken wij deze nieuwe be weging in verband met den strijd tegen de jammerlijke gevolgen van de werkloosheid. Tot heden toe heeft da arbeidsbeurs, als iedere nieuwe installing nog een harden strijd om het bestaan te voeren. Het ver trouwen van werkgever en werknemer moet nog komen en of het in deze moeilijke tijden van heftïgen klassenstrijd spoedig komen zal, valt te betwijfelen. Men ziet over het algemeen, gelijk bij veel socialen arbeid, ook in deze een liefdadigheids instelling. Bekwame werklieden zjjn niet zoo spoedig gereed naar de arbeidsbeurs te gaan, en werkgevers kunnen nog maar weinig gelooven dat zij er bekwame werk krachten vinden zullen. Nederlandsche zeden en gewoonten pas sen zich gewoonlijk Diet zoo spoedig aan bij nieuwe instellingen, en eindelijk komt de arbeidsbeurs voor allerlei moeilijkheden te staan, b.v. bij de vraag hoe te handelen bij werkstakingen, hulp verleenen of niet Of bij loonregeling, zal de beurs "alleen aanbieden voor bepaald loon of ook onder ling overleg aannemen P Zoo zulien onze lezers begrijpen dat het terrein voor de arbeidsbeurzen nog niet effen en vlak ligt en dat het moeilijke werk dat zij hebben te verrichten eensdeels door gemis aan vertrouwen en anderzijds door den strijd tussohen de twee groepen waarvan de arbeidsbeurs geljjkelijk leven moet tegen gehouden worden. 4 Maart 1908. Bij de weigering van dr. Kuyper om thans in de Kamer terug te keeren, herinnert Het Friesch Dagbladerzeertereoht aan dat hij hierbij 't voorbeeld van Groen lange jaren den sohepter zwaaiden, werd aan niet minder dan een driehonderd gezinnen van emigranten door -Hunne Hoogmogenden, bescherming, vrijheid, wo ning en tijdelijk onderhoud aangeboden, alsmede vrijdom van belasting gedurende eenige jaren en vrijstelling van heeren- diensten. Dit vriendelijk aanbod van de heeren, door middel van den gezant of gevolmachtigde Gallières te Regensburg overgebracht, vond een goed onthaal. Het toestemmend antwoord, dat zij vol gaarne aan de uitnoodiging wilden voldoen, liet niet lang op zich wachten. En voor men het nog verwachtte en gereed was voor de ontvangst, kregen de heeren van het Sluischa vrije de tijding, dat de emi granten onderweg waren. Goede raad bleek duur. Aan huizenbouw om de ballingen onder dak te brengen, kon in het ruwe jaargetijde niet gedaoht worden. Daaren boven konden de nieuwe bewoners eiken dag worden gewacht. De eenig mogelijke oplossing van de quaestie was, om de emigranten bij hunne komst een onder komen, voorloopig althans, te versohaffen in de huizen der ingezetenen. Hiertoe werd dan ook besloten op eene vergadering door //hunne EielWaardeD, Burgemeester en schepenen 's Lands van de Vrije bijeen geroepen. De belangstelling in het lót der arme Salsburgers was groot. Niemand om zoo te zeggen onttrok zieh aan den plicht der barmhartigheid. Zelfs waren er onder van Prinsterer volgt die deze weigering in 1871 in een schrijven aan een zijner vrienden aldus motiveerde „De persoonlijke antipathieën zijn tegen mij, uit den aard der zaak, zoo velerlei en zoo sterk, dat wellicht niets voor den invloed onzer beginselen schadelijker zou zijn, dan wanneer ik persoonlijkte zeer op den voorgrond kwam. De juistheid uwer gedachte om, bij algemeene verkiezingen, den leider eener richting, als mid del van ralliement, als belichaamd program, te erkennen, beaam ik. Daarom, mijne onoverkomelijke bezwaren daargelaten, was principiëel, uw aandrang constitutioneel en parlementair". Maar in hetzelfde verband schreef Groen ook dit „Ook de felste mijner tegenpartij dors kan niet ontkennen, dat ik in een aanmerkelijk gedeelte der Natie steun heb. Zelfs met de tegenwoordige Kieswet, behoef ik voor geen lid der Tweede Kamer, in de bevoegdheid om namens het Volk te spreken, achter te staan." Ook de uitzondering heeft recht van bestaan. Op de Kamer-tribune staat men hoog en dat hoort ook zoo. Zij is echter niet de eenige plaats, van waar men teD behoeve van het Volk het woord mag voeren. De heer B- Faberij de Jonga J.zoon te New York zond ons eenige dagen geleden The New York Herald een nieuwsblad in het formaat van de Nieutce Rott. Crt. Het no. van 9 Febr. bevat drie bladen, ts zamen 22 pagina's met nieuws en advertenties compres gedrukt, afgewisseld door prach tige, sprekende clicbé's op allerlei gebied. Onder anderen staat er een advertentie in die de heele le bladzijde van het 8e blad beslaaten waarvoor de annonceerende firma 400 k 509 dollars betaalde. Deze firma is de firma Macy. Elders in dit blad vindt men de beschrijving van//Macy's grootste departementwinkel in de wereld" met de photo van dit reuzengebouw, en daarnaast het portret van den winkel door den stich ter, Macy, in 1858 te New York opgericht. Dezer dagen herdacht deze firma haar vijftigjarig bestaan. Welk een verschil 1 Het handjevol klerken van '58 is aange groeid tot 10 duizend, waarvan 5000 in het gebouw te New York, en de rest verspreid over de geheele wereld. De feesten ter her denking van de stichting dezer firma duur den drie weken. Begonnen met een klein plaatselijk magazijntje is't uu een reuzen- gebouw van tien verdiepingen, dat de ver schillende departements (afdeelingen) her bergt. De tegenwoordige eigenaars, Gebr. Strauss, hebben de zaak zoo ver weten op de aanzienlijken, die twee gezinnen voor hunne rekening namen, het meerendeel der gegoeden teekende voor een geain, de minder bedeelden voor een jong gezel. De geestdrift was algemeen. En omdat die niet verminderen of verflauwen mooht, werden de kerkgangers des Zondags onder den dienst af en toe herinnerd aan de te verwachten ballingen om den geloove hun werd gezegd, dat zij have en goed hadden verlaten om Jezus te kunnen vol gen en niet te vergelijken waren met rondreizende volksstammen.of verdrevenen, die al bijzonder er mede ingenomen moch ten wezeD, bijaldien zij gebruikt werden tot het minste werk. De eer der ballingen werd alzoo op gehouden gelijk het behoort, ea wel voor namelijk op verzoek van de heeren van het vrije van Sluis, die grootelijks op prijs stelden de //loffelijke en prijsseiijoke bleijeken van geneijgtheit hunner inge zetenen". Eu daar zij ook overtuigd waren, dat aan 's Heeren zegen ook in dit betoon van barmhartigheid alles gelegen was, dat de gewaagde onderneming alleen slagen zou, indien God de Heere zijn hulp en bij stand niet zou ontzeggen, verzochten zij den heeren predikanten van de dorpen in hun gebied, dien zegen af teameeken over de ballingen, opdat zij een voorspoedige reis mochten hebben ook ovpr 's lauds overheden en ingezetenen, opdat hun pogen mooht slagen. te drijven. Doch Macy, gestorven te Parijs 1877, heeft don grond gelegd. Zijn stel regel was Niet goed, geld terug. En alle3 moet hier te koop zijn. Inl902ish?t tegenwoordige gebouw op Harold-Markt voltooid en beslaat 24 acres. Glasfabrieken hebben zij in Limoges, Karlsbad en Praag een fabriek te Belfast voert linnengoederen uit. Te Riviolsfcsdt hebban zij een aarde werkfabriek. Nog verschillends andere fabrieken heb ben zij o.a. te New York. Ten bate der klanten, die een heelen dag in de winkels verblijven, heeft de firma een restauratie ingericht op de 8e verdieping van het ge bouw. Deze restaurant kan 2500 personen plaats verleenen. Jaarlijks wordt er ver orberd daor de klanten 120000 pond ossen- vleesch.25000 pond varkensvleesch,300000 pond gevogelte, 40000 porties soep, 1 mil joen oesters en mossals, een half miljoen pond bloem, 1 miljoen liter melk, 1200 duizend eieren, 100000 pond boter, 80000 pond spek, 3000 pond thee, 250ÜÓ pond koffie, 45000 stuks theebeschuit, 75000 bushel aardappelen, enz. enz. In 1858 droegen de klanten zeiven hun pakjes naar huis. Later werden deze pakjes per waggons naar alle deelen van de stad gereden. Thans zijn in dagelijksch gebruik 170 waggons en 30 electrische voertuigen voor 't rondbrengen der pakjes 25 mijlen in dan omtrek, met welk werk belast zijn 810 personen, jaarlijks vervoerende 6 7 mil- jo<w pakje3 van allerlei soort. "Welk een enorme omzet dit wel moet zijn. En nu moet men weten dat do eerste dag van zijn vestiging in 1858 Macy in zijn winkels en 'twas een gebouw van 4 verdiepingen een ontvangst had van f 132. Maar hij geloofde in zijn sucess en dat //geloof" beschaamde hem niet. Jaarlijks geeft de firma 2 catalogussen uit, waarin elk barer artikelen tot ia do kleinste détails is beschreven. Er is aan de inrichting een eetzaal voor de bedienden vorbonden, welke 1000 per sonen kan bevatten. Yoor 1 cent ken de losse werkman er een kop thee, koffie of melk bekomen de klerken gratis. Voorts is er een groote rustzaal voor vrouwelijke bedienden ia de zaal staan gemakkelijke stoelen en een piano. Voorts badkamers enz. voor de heeren klerken, en voor de dames-kierken afzonderlijk. Er staan altijd 2 dokters gereed om hulp te verleenen bij mogelijke ziekte van 't personeel. Een groote factor die heeft bijgedragen tot het bereiken van dit ongemeen succes ia de advertentie. Eindelijk brak de dag van hunne komst aaD. Het was de 9Je vau Lentemaand. Het eerst werden de schepen, achttien in aantal, gezien door zekeren Gillis Robijn, die de door de heeren in uitzicht gestelde premie van een pistool (twaalf gulden) daardoor verdiende, nadat hij tien dagen lang van 's morgens vreeg tot 's avonds laat aan het veer te Breskens op den uit kijk had gestaan. "„Achttien schepen, opgepropt met men sehen zijn in aantocht", zoo luidde de roep, waarmede de man zich haastte naar Sluis, waar de heeren gezegd werden te resi- deeren. En zoo was het dan ook. Weldra stonden ze op den Seheldeoever in het onbekende land een land laag en vlak, een schril contrast vormend met het berg land, dat zij hadden moeten verlaten. Er waren in het geheel overgekomen sseven honderd een getrouwden, de kinderen mee gerekend en nog daarenboven drie en tachtig ongehuwd. Wie verre reizen doet, die weet wat te verhalen naar het aloude volksgezegde. Nu dat konden ook de zoo pas aange komen ballingen. Ze hadden, sinds ze Regensburg hadden verlaten met de Hol- landsohe schepen, een moeitevollen tooht aobter den rug van 'n kleine drie maanden. Het was een vlueht te midden van den winter met al de verschrikkingen daaraan verbonden. Koude, ontbering, ziekte, ook door overspanning waren zoovele oorzaken, Doch niet minder de solide stelregel niet goed, uw geld terug. Gelijke behan- doling vau klanten. Geen onderscheid van rijk of arm. Even vriendelijk voor de ont- j vangst van een cent als voor een van 1000 j dollar. Geen bevoorrechting in vriendelijk heid en voorkomendheid of vlugheid van i behandeling. Eerlijk als geluwen goud Het merkwaardige stuk is te lang, zoo- dat wij er slechts een greep uit deden alleen maar om te doea zien, hoe grootach alles daar is ingericht, en hoe vreeseüjk snel dit zoo gekomen is. Het faillissement van het parle mentaire stelsel- In de Maart-aflevering van De Tijdspiegel schetst nor. J. H. Valefeenier Kips hetgeen hij noemt het faillissement van het parle mentaire stelsel. Dat kwam door de toelating der onontwikkelde massa tot de stembus. De vergaderingen der kiesvereenigingen wer den volksvergaderingen. Vonden ze vroeger binnenskamer plaats, thans moeten er groote zalen voor worden gehuurd, waar de tabaksrook walmt en de jassen wasemen. En de demokratische mrssa, wantrouwend en naijverig als ze van nature is, neemt er geen genoegen meer mee, candidaten op crediet te kiezenzijzelve wil ze voor zich zien en ze beoordeelen. Evenals de artisten van Blanus' paardenspel op de kermis, moeten zij voor het front, om aan 't geëerde publiek hun kunsten te vertoonen. In den overgangstijd kwam het nog een pa3r maal voor, dat mannen van erkende bekwaam heid, zich van hun waarde bewust, weigerden te verschijnen om zich door hun schoenmaker en metselaar in staatsrecht te laten examineeren. Geen van hen heeft het ooit zelfs maar tot voorloopig candidaat gebracht Wie thans de politieke loopbaan wil betreden, moet door het Gaudijnsche juk der kiesver- gadering door en voor den Narrenkoning zijn kotou maken. En wien der mededingers kent koning Demos nu den lauwer toe Dat is door Aristophanes reeds met onver gankelijke satyre gezegdaan hem, die hem het meeste weet te beloven. Waren de kiesvergaderingen vroeger een onderonsje van eenzijdig ontwikkelden maar dan toch ontwikkelde lieden, thans wordt de over- groote meerderheid er door half-ontwikkelden en onontwikkelden gevormd. Er is nog één stap verder [mogelijk, als men er ook het op de grens der criminaliteit levende lompenpro- letariaat toelaat, dat zelfs niet de praktische ont wikkeling van een opperman bezit. die het reizen bemoeilijkten, ongerekend 't aantal dooden, die zij moesten achterlaten in de streken, die zij doortrokken. Het zoo genaamde doodenboeb, aangelegd door hun reeds te Regensburg door de staten aange- stelden predikant Johan Gottlob Fischer, een jong, ijverig en practisch man, houdt nauwkeurig aanteekening van hunne doo den, zoo klein ais groot, wier verlies zij hadden te betr. uren. Soms hadden zeniet eens den t;jd om hun lieve kleinen, te be graven. Gelukkig was hun jeugdige predi kant een geloovig maa, die als het er op aan kwam - en 't kwam er gerr eenlijk op aan - den geloofsmoed bij de treurenden wist levendig te houden door hen te wijzen op den eenigen troost in leven en sterven. Over het kleine graf klonk meermalen de toon des betrouwens te midden van de grie- vendste smart. Eindelijk waren zij geko men te Nijmegen, de eerste stsd op Hol- landschen bodem, waar de bevolking niet achterbleef in het betoon van guile gast vrijheid, welke de ongelukkigcn zoo noodig hadden en ook wel wisten te waardeeren, getuigen o. a. de verschillende medailles, met toepasselijke zinnebeeldige voorstel lingen en opschriften, waaronder zeer tref fende, welke zjj bij hun vertrek achterlieten. Van Nijmegeii zetten zij bun ne reis voort naar Dordrecht en Rotterdam, van welke stad zij den 4 Maart vertrokken om eenige dagen na den 9en te Breskens te lar den. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1