No. 129. 1908 Maandag 2 Maart. 2e Jaargang, 'f „Landzicht ge Geiten CHRISTELIJK HISTORISCH Te Huur 'enpakje ersknecht OOP Buiinmiuei o op. 'LOOP of IN RUIL lbury en een iewielskar, IOOP agen, zoo goed als nwers, bij J£00P eodragend Htrrie(ttard, Schaapherder ndknecht dersfenecht 2v£eid. t t VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. j. f. P. 0N6E-VERWEST. te D'HEHJ, te Middelburg. v EEN FLESCH WATER. Pruisen. PRIJS DER ADVERTENTIËN ante Oost-Sonburgr. ppostkantoor Oost- <1 te Middelburg. 'ERHULST. Jsz., Koudekerke. Ritthem. model. L Driewegen bij Goes. DERMAN, V e e r e. 8 jaar oud, big W olembaix (Grijpskerke). al onmiddellijk IJSSEN, Kapelle. Mei "OLKERS Jz., Vaere. a a g d Arnemuiden. Westkapelle, vraagt ijk met Mei a.s. shoudster delbare leeftijd, liefst in een klein gezin, R te Kats. Mei Mei IJSSE, landbouwer, d. aats in Zeeland wordt eukenmeid g. g. gevraagd, die verrichten, br. bij den Boekh. rg, Middelburg. URGZIERIKZEE. 1908. g 's morgens 7,30 u., van 2331 Maart dagsmiddags geen rikzee. n. Cortg. n. Z.zee Maan. 16 Dins. 17 Woen 18 Docd. 19 Vrjjd.20 Zater. 21 Zond. 22 Maan.23 Dins. 24 Woen 25 Dond. 26 Vrjjd.27 Zater. 28 Zond. 29 Maan. 30 Dins. 31 7,30 terug 9,- 6,30 7,- 6,15 6,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 3,- 3,- 3- 3,- 3,- 3,- 3,- 3, 3, 3, ■t-+- [t:< «K ENDSE, Middenhof MAN, Langen Delft vraagt tegen Mei e-Verweet - Goes. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. L'tL J UITGAVE DER FIRMA EN VAN FEUILLETON. Een kleine 40 jaar geleden zaten enkele dames in een coupé le klasse en spoorden van New-Vork naar het Verre Westen. Bij Pitsburg kwam een officier in den trein, en daar deze zeer vol was verzocht hij aan de dames hem toe te staan de eenige beschik bare plaats in dezen waggon te bezetten. Met Amerikaansehe rondheid stemden allen in dat verzoek toe, en de officier van zijn kant achtte het beleef d met het damespu- bliek een gesprek aan te knoopen. Ongedacht gaf het station, dat men juist verlaten had, daartoe aanleiding want een der jonge damss vroeg den militair«Kan men te Pitsburg nog sporen zien van 't be leg tijdens den oorlog tegen het Zuiden, mijnheer f" „Neen, mejuffrouw, in Amerika leeft men te snel om lang werk te hebben met ver nieuwen van gebouwen en het herstellen van geleden sohade en toch zou ik er nog wel teekeningen van kunnen vervaardigen, want dat beroemde 47-daagsche beleg van Pittsburg heb ik bijgewoond en menig staaltje van krijgsmoed gezien, dien men met de nieuwere wijze vau oorlogvoeren niet meer zou verwachten. Ruim 100,000 negers, vroeger weggeloo- pen naar het Noorden of gedurende de 2 eerste jaren van den oorlog ontsnapt,namen met de grootste doodsverachting plaats in onze gelederen. Aandoenlijk of liever be schamend was het voor ons, blanken, om te zien, hoe die zwarten Christenen waren, wddr ze zich ook bevondentrouw kwamen zij voor hun godsdienst uit. Hoorde men zingen, hardop bidden, laide prediken op een eenzamen post of bij een groot bivouak, men was er byna zeker van, dat het de Christennegers waren. Stipt gehoorzaam aan hun seperieuren.vol liefde om elkander te helpen, waren zij een lavend getuigenis yoor de rechtvaardigheid van den krijg. Als u ze hadt kunnen hooren, dames 29 Februari 1908. j Kiesrecht-vraagstuk. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van It. K. Kiesvereenigingen in Nederland heeft tot de leden een circulaire gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat, na het verschijnen van het rapport, het nu zaak is tot een „'praktische conclusiete komen. >ïo(i een practlsche conclusiede katholieke staatspartij weet dat zij niet meerder heid is en in afzienbaren tijd niet meerderheid zal zijn in den lande en dat, wil zij haar wenschen in daden zien omgezet, zij rekening zal moeten houden met de wenschen der andere partijen van rechts. Ziet het er nu naar uit dat, welke richting ook de katholieken willen uitgaan met betrek king tot alle andere punten het kiesrecht rakende, zij van hun medestanders rechts zoo al geen steun, toch zeker geen tegenstand zullen ondervinden, op één punt hebben de andere partijen rechts zich vastgelegdhet algemeen stemrecht, door hen gestempeld als uitvloeisel van de leer der volkssouvereiniteit, is voor de andere christelijke partijen beslist onaannemelijk. Nu moge deze of gene het algemeen stemrecht al genegen zijn, zonder in het minst niet de leer der volkssouvereiniteit aan te hangen; men moge van oordeel zijn, dat hoe meesleepend het organisch kiesrecht zich ook voordoe, de historische lijn toch zal loopen naar het algemeen kiesrechthet geldt zich thans uit te spreken niet in het algemeen maar welke verbeteringen op dit oogenblik en bij deze politieke verhoudingen te krijgen zijn. Nu staat dit eene toch wel vast, dat ook de voorstanders van het algemeen Kiesrecht liever op één punt hun lievelingswensch zullen laten varen dan, door zich op dit eene punt blind te staren, de zegeningen eener christelijke regeering zich zullen laten ontglippen". De Nieuwe Zeeuwsche, het Roomsch or gaan voor onze eilanden, teekent hierbij aan r We zijn van meening, dat de aangesloten kiesvereenigingen verstandig zullen doen ter dege met de wenken ïd deze circulaire vervat, rekening te houdeD. En gezien dan het standpunt reeds met name door de anti-revolutionaire part ij in zake kiesrecht ingenomen, meenen wij niet ver van de waarheid te zijn, als we durven voorspellen, dat de ^praktische con clusie" door den Algemeenen Bond te nemen, hierop neerkomen zalkiesrecht van gezinshoofden en daarmee ge'ijkgestelden een meer uitgebreid capaciteit-kiesrecht. Wat, hoezeer in theorie tegen het be- gingel van algemeen stemrecht indruischend, praktisch ongeveer tot algemeen kiesrecht voeren zal. De Standaard heeft dezer dagen terecht gewezen, en wjj willen het in navolging van hem doen, op de aanstaande ontwik keling van het christelijk middelbaar onderwijs. Na ligt dat terrein nog braak, maar de teekeccn des tijds wijzen er op, dat na korten tijd wellioht in de periode van het Kabinet Heemskerk de subsidieering van het christelijk middelbaar onderwijs zal doorgaan. Maar als die wet doorgaat en scholen kunnen gebouwd worden en disoipelen zioh aanmelden, waar haalt men dan de onderwijskrachten van daan Ziedaar een toekomst voor onze zonen die lust en gelegenheid hebben om zich tot leeraar te bekwamen. Ziedaar voor onze christelijke onder wijzers die de capaciteiten bezitten om zioh aan hoogere studiën te wijden, en daarin niet door omstandigheden belemmerd wor den, om in eervolle betrekking desohool voor christelijk middelbaar onderwijs te dienen. De Polenwet ia na maandenlange wor steling ook door het Heerenhuis aangeno men. De Katholieken zien er in een aantas ting der grondwettelijke gelijkheid van alle onderdanen en van de onschendbaar heid van den persoonlijken eigendom. Een der bepalingen toch van deze wet is het onteigeningsreoht der regeering. In ieder geval is deze wet een poging om dc Polen die anderhalve eeuw nog niet Pruisisch kon maken, voor het //nieuwe" Duitsche vader land te winnen, desnoods ze uit te dry ven langs den weg van onteigening, zy 't ook met wettelyke schadevergoedingen. Rust en vrede zal ook deze ijzeren wet van Von Bulow niet brengen. Dat de Keizer in de aanneming der wet belang stelde, moge blijken uit 't feit dat de Kroonprins den geheelen dag de dis cussies bijwoonde,welke aan de aanneming voorafgingen. Frankrijk. Hoe radicaler da ministers en de meer derheid der Kamer worden, hoe minder er wordt uitgevoerd. Thans hebben de radico- socialisten in de Kamer het hoogste woord, en er komt niets tot stand. Dat is al jaren zoo. Het arme //kiezersvolk" wordt daar wat verlakt, en dat ondanks algemeen stemrecht en democratiseering der party en. Een aardige illustratie hiervan leverde deze week een der afgevaardigden, een ra dicaal, dus tamelyk zuiver op de graat. Men moot namelijk weten dat er op het oogenblik een ontwerp Inkomstenbelasting aan de orde is. Art. I bepaalt dat alle be staande belastingen worden afgeschaft. Art. 2 stelt de Inkomstenbelasting voor. Terecht wordt dit door sommigen een spannen van het paard achter den wagen genoemd. Eerst aannemenwat er voor in de plaats komt, en dan iu een laatste artikel afschaffing van 't bestaande, dat is de weg. In dien geest diende een radicaal afge vaardigde een voorstel indooh de socia listen speelden hierover zoo op, dat de uiterste zoom der radioalen er van opschrok en hun steun aan 't amendement weigerden. Toen ten slotte de premier de kabinets wanneer zy verhaalden, wat zij of hun bloedverwanten geleden hadden van hun goddelooze meesters, u zoudt gezegd heb ben, dat de Negerhut nog tienmaal grooter en de tafereelen nog tienmaal zwarter moesten geweest zy'n. En pyn konden ze verdragen, dorst en honger uitstaan als geen onzer. Op een avond kom ik te paard langs een afgelegen post en hoor om hulp roepen. Ik styg af en myn paard steigert onmiddellijk, het dier kon geen bloedlucht verdragen ik voer het dus aan den toom can paar meter achteruit en bindt het aan een boom vast. By het licht der wassende maan ga ik op 't geluid af eu voel my weldra by mijn been grijpen «Stap niet verder of ge vertrapt myge kunt mij niet zien, ik ben een neger, caaar buk als 't u blieft." Neergehurkt haaide ik een zaklantaarn uit, stak haar met een lucifer aan en zag bij het flauwe schijnsel een neger ruggelings tegen den grond liggenzijn oogen glin sterden van koortsgloed en met klappe rende tanden zei hy //Dorst 1" Ik laafde hem uit mijn veldïesch en zei, dat ik hem op zou beuren en op mijn paard meenemen naar het veldhospitaal. j/Dat kan niet, massa, want ik stond hier afgezonderd op posteen kogel nam myn rechterbeen weg; ik kon met mijn broek 't bloeden niet stelpen en heb nu den stomp iu den grond gedrukt, maar zal doodbloe den als ik hem er uittrek". Stel u zulk een vastberadenheid en koel bloedigheid eens voor, dames Een oogen blik dacht ik na toen zei ik «Kameraad, ik zal spoorslag naar het hospitaal rijden en hulp halenhier, houdt myD veldfieseh kan ik eerst nog iets voor u doen z/Hebt ge een Bijbel of Nieuw Testament by u t Lees me dan enkele veraen voor, maar liefst van onzen Heiland op 't kruis''. Ik moest, helaas toen bekennen, dat ik er geen bij mij hadzelfs bezat ik er geen in die dagen. «Breng er dan een mee", smeekte de zwaargekwetate nog, terwyl ik opsteeg. Deze schildwacht stond hoog aangeschre ven bij zyn kapitein, die dadelijk hospitaal soldaten, verbandmiddelen, een draagbaar en 2 officieren van gezondheid beschikbaar stelde. „Luitenant 1" zei de kapitein tot mij „neem den kortst mogelyken wegdenk er aan, die zwarte schildwacht is niet alleen een dappere, trouwe kerel, maar ook een lieve broeder in Christu s". „Ik zou u moeilijk kunnen beschrijven, wat ik bij die woorden dseht. Op de grens der Zuider-Staten opgegroeid, waar we een goede machine evenveel, zoo niet hooger stelden dan een neger, had 't mij reeds ver wonderlijk vertrouwelijk toegeschenen, dat ik den gewonden zwarte „kameraad had genoemdmaar een zeer geacht, bekwaam en aanzienlijk man van een kleurling te hooren zeggen, dat hij „een have broeder was, zulks ging mijn begrip toen ter tyd geheel te boven". //Is die arme neger spoedig gestorven vroeg 'n bejaarde dame, vol belangstelling, niet naar de gevoelens van den officier, maar naar de rest vau zijn verhaal. „Neen, mevrouwhij werd voorloopig, hoewel zorgvuldig verbonden, in de draag baar gelegd, naar het hospitaal vervoerd en genas niet alleen, maar leeft nog en is de voorganger eener kleine negergemeente in den staat Ohio. In Mei van 1864 was ik zelve in een ont moeting betrokken, die ik zeker nooit ver geten zal. Generaal Grant zond my toen met dépê ches, die geen uitstel konden lyden, naar een post, 4 uur rijdens verder gelegen. Reeds hadden wij twee dagen van den zas- daagschen slag achter den rugmyn ver moeid paard weigerde eiken dienst't kon niet meer voort, kreupel als het aan twee pooten was. Zonder uitstel doe ik 'n ander voorbrengen, maar dit was zoo onhandel baar, dat verscheidene minuten verliepen, eer ik op kon stijgen eindelijk waB ik in het zadel, maar nu wilde 't niet vertrekken. Het sloeg achteruit, steigerde, draaide iu de rondte, trachtte steeds my af te werpen, van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. qaaeslie stelde, was het lot vau 't amen dement beslist. Het werd verworpen. Een verslaggever van de vrijzinnige N. R. C. (dus betrouwbaar) heeft na't uit- gaau der vergadering een gesprek gehad met een Kamerlid der linkerzijde, beslist voorstander der inkomstenbelasting. Wordt het nu waarlijk ernst, zoo vroeg hij, met de Inkomstenbelasting? In de Kamer wel, luidde het antwoord; maar in den Senaat, dat geloof ik niet. Meu zegt dat wij, Kamer, het ontwerp zullen aannemen, om toch iets van ons pro gram uitgevoerd te hebben, wanneer wij in 1910 voor de kiezers moeten komen en dat wij zelf de bygedachte hebben dat de Se naat wel zoo wijs zal zijn hat te doen ver werpen. Het is mogelijk dat er onder de meerderheid verscheidenen zyn die zoo denken. Ziedaar de erkentenis. Men zet een groo- ten mond op by de verkiezingen en doet dan, tegen dat de Kamerontbinding komt, heel democratisch (op gelijke manier als bijvoorbeeld de acteurs op de planken hard loopen zonder vooruit te komen Vondel zou er van zeggenZoo legt men 't volk te slapen. Engeland. Het Engelsche liberale ministerie houdt van aanpakken. Thans heeft minister As- quith in het Lagerhuis ingediend een wets ontwerp tot wyziging der Drankwet. Wanneer men do voornaamste bepalin gen zoo leest zou men zeggen dat de Neder- landsohe Drankwet (wet-Kuyper) door dezen minister geraadpleegd is. Immers enkele bepalingen der Nederlandsche Drankwet zijn in 't Engelsche ontwerp opgenomen, bijv. 't beperkingsrecht der overheid van 't aantal vergunningen en den duur van 't vergunningsrechten ver scherpt toezicht op de wet ontduikende tot sociëteit gestempelde drankgelegenheden. Voorts ook in beperkingsrecht der over heid wat aaDgaat 't openstellen der her en toen ik er ten laatste in geslaagd was zyn tegenstand t® overwinnen,stond het bij de minste hindernis stil en begon opnieuw zich te verzetten. Ik moest echter vooruitde belangrijk heid mijner zending duidde geen uitstel en da weg, versperd door allerlei materiaal en afdeelingen artillerie, maakte myn tocht nog bezwaarlijker. Om twaalf uur was ik nog nauwelijks halverwege gekomen. De lucht was gloeiend, wolken stof deden myn tong aan mijn gehemelte kleven; mijn veld- fiesch was leeg en ik voelde my op het punt te bezwijken, toen ik bij een kromming van den weg 'n frissche bron bemerkte, waarbij enkele soldaten uitrustt.n of er bun veld- flesschen vulden. Ik wil afstijgen, mijn paard laten drin ken, mij verfrisschen en myn Assch vullen, doch op hetzelfde oogenblik begint het dier te steigeren en de dolste sprongen te maken, zoodat aan afstijgen geen denken meer was. De bokkesprohgen'van mijn rijdier hadden den lach- en spotlust der fcampeerenden opgewekt en hun tartende uitroepen maakten mij kwaad. Snel gespte ik den riem van myn veld- flesch los en riep den eenigen soldaat, die zich niet over mij vroolyk maakte, toe, mijn ilssch aan te nemen en te vullen het paard moest dan maar wachten tot het bedaard was. Het was een lange kerel mat een scherp geteekend gelaat en hardvochtig oogtoch was ik er ver van af de schimpende taal te vermoeden, die hy mij toesnauwde, be sluitend met het woord: «Wil jij je üescli vol hebben, luitenantje! vul ze dan zalf." Bij deze woorden kon ik mij niet meer inhouden en riep met heesche stem „God geve, dat ik jou eens terugvind, stervende van dorst en smeekende om water, en dan zal ik het jou weigeren en mij op jou wreken". Kokend van toorn gaf ik het paard de sporen en reed in vollen draf verder, zonder op de stemmen der anderen te letten, die mij toeriepen terug te kearen. Ruim een myi verder bracht een neger- bergen op Zondag (wanneer de plaatse lijke overheden van dat recht dan maar meer gebruik maken dan in Nederiand 1) het sluiten der kroegen op verkiezings dagen en 't niet toelaten van kindereu beneden 16 jaar in de dranklokalen, enz. Uit de indiening van dat ontwerp spreekt moed. Er zijn miljoenen bij betrokken, en de grocte brouwers en stokers, mitsgaders het heir van mindere grootheden in den drankhandel vormen een machtige partij in Engeland. Overigens is het aantal drankgelegen heden in Engeland en Wales, voor welke alleen de wet bestemd is Ierland en Schotland vallen er buiten! veel te groot: cir«i 28 op de 10 duizend inwoners. In het Lagerhuis zal het een heete strijd geven. Politieke gevolgen voor dit Kabinet zal dit echter wel niet hebben. Zyn meer derheid in het Lsgerhuis is groot genoeg, en de brouwers en branders, slijters en tappers zyn ongeveer allen aan den conser- vatief-unionistischen kant. De oorlog tegen de Zakke Khels loopt goed voor Engeland, dank zy de nieuwe vechtwijza der Engelschen in Zuid-Afrika door Kitchener van de Boeren afgezien, en dus ook den Engelschen troepen van Azië ingeprent. Met die taktiek konden de En gelschen thans met drie- of vierduizend man in een vlakte voortrukkken te midden van bergen, waar da vijanden nestelden, terwyl slechts enkele compagnieën de vleugels der Engelschen beschermden en zjj niet meer geschut dan eenige bergstuk- ken by zich hadden. Zoo konden zy den vyand gevoelige verliezen toebrengen zon der *eif veel te lijden. In het Hoogerhuis kwam Macedonië eer gisteren weder tersprake. Lord Fitzmauriee, de vice-minister van Buitenlandsche Zaken, zei dat, na een geringe verbetering, in Macedonië, de toestand opnieuw zeer erg is geworden. De minister kenschetste dien als volgt jongen my water en drenkte ook myn paard, en schonk my by het wegryden nog bovendien zyn eigen waterfleschik had hem een handvol centen gegevendoch, terwijl ik zijn gedienstigheid om mij te helpen vergeleek met het hondsch gedrag mijner landgenooten, ontbrandde de haat in mijn binnenste al feller onuitwischbaar griften zich de trekken van dien soldaat in myn verhitte verbeelding en ik zwoer, hem te z»llen zoeken, tot ik mij aan hem gewroken haiGod vergeve my al die gruwelijke, wreede gedachten en voor nemens. Bijna 't gansche jaar zette ik, als mijn dienst het mij toeliet,dit goddelooze zoeken voort onder gekwetsten en stervenden op het slagveld en in de hospitalen. De gevolgen eener verwonding hielden my eenigen tyd in een hospitaal open hoewel niet in staat weder in actieven dienst te treden, kon ik mij echter vrij bewegen. Toen leerde ik tweeërlei, waarvan het slagveld mij geen begrip kon geven diep medelijden met do slachtoffers van den kryg, eE een geheimzinnig verlangen naar den geloofsmoed, wasrdoor velen onver schrokken de donkere vallei der schaduwen des doods betraden. Ik schepte er een waar genoegen in, my bezig te houden met de zieken en gewon den; brieven voor hen te schrijven, ze eAsiding te bezorgen, ze te verkwikken of op *e vroolijken. Was ik er getuige van, zoo trachtte ik door belangstelling de laatste oogenbükken van hen, die eterven gingen, te verzachten. Bovenmate aandoenlijk vond ik dielange rijen kisten, die uitgedragen warden, slechts van een veldprediker en een kleine afdeeling soldaten vergezeld, om op de be graafplaats de lüatste ear aan die vele slachtoffers te bewijzen, meestal zonder de aanwezigheid van een enkelen bloedver want of vriendals ik eenigszins kon, ging ik met den treurigen stoet mede. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1