No, 128. 1908, 1 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. NEN, Zaterdag 29 Februari. 22e Jaargang, „Landzicht" nsehrpiBg onie Mei CHRISTELIJK- HISTORISCH afltekerke. auk Te Huur ensihode, lie prijzen E PILOW worden. RENBEDDEN, behoort. W" belast RTKMlf.N bsiiteniainl INGr. OP en, zoo goed als ers, bij OP aars, ij L. DU7EK0T, IN RUIL ury en een wielskar, OP de Knecht rsknecht ïaapBiertler oudster Verwest - Goes, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUU, h Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Kerkelijke Quaestie en Orond- wetsherziening. Rechtszaken. Gemengde Berichten. LB TJM&i - Augustus) ver- isaHial RMAN, Y e e r e. o d e 1. riewegen bij Goes. e Middelburg. RHULST. VERMEULEN chrijvirgsbiljetten en heer P. MELIS 9 Februari a.s. des ur. een zoo goed als vier it vijf koeien, eerwagen, bij H. older. el "ER, Oostkapelle. vraagd Serooskerke (W.) onmiddellijk SEN, Kapelle. met Mei a.s. bare leeftijd, liefst n een klein gezin, te K a t s. N, Langen Delft vraagt tegen Mei ei DSE, Middenhof iet Mei IDEONSE, Mid- rie wegen. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p1,23. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA SN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. jaa BEraaaEssaa L'SSKBS; Wij zijn benieuwd wat het nieuwe Kabinet als het straks als dienaren der Kroon voor de Volksvertegenwoordiging komt, als zijn politiek program zal voor lezer. Of ook de Grondwetsherziening er op zal staan, en wat in die herziening de hoofdschotel wezen zal. Indien de Grondwetsherziening aan de orde komt, of dan ook zal gedacht worden aan de kerkelijke quaestie. Tussohen Standaard en Heraut bestaat op dit punt verschil van meening. Dt Heraut sobreef daarover »Groen stelde reeds een halve eeuw geleden de oplossing van het kerkelijk vraagstuk aan de orde als een der gewichtigste kerkelijke be langen. Van een liberale of radicale regeering is die oplossing nooit dan in voor de kerk ongun- stigen zin te wachten. Het voorbeeld van Frankrijk toont dit. Het verwijt dat de antire- volutionnairen maar altijd zwijgend in het onrechtvan art. 171 hebben berust, mag niet langer gelden. «We pleiten daarbij volstrekt niet voor de Gereformeerde Kerken alleen. Al is dit onrecht tegenover haar het grievendst omdat zij van al haar goederen beroofd is, tOGh raakt dit belang de Christelijke kerk in haar geheel. Art. 17I tast de vrijheid der kerk aan, door haar finan cieel afhankelijk van de Overheid te maken. Losmaking van dien financieëlen band door uitkeering aan de kerken van wat naar recht en billijkheid haar toekomt, blijft daarom de voorwaarde voor een gezonde kerkelijke ont wikkeling." Doch De Standaard vindt het niet raad zaam, thans dit onderwerp aan de orde te stellen. Zij zegt ervan Het Kabinet vindt zich in zeer moeiclijke positie geplaatst. Het zal om zich staande te houden, met de uiterste voorzichtigheid moeten te werk gaan. Liefst zelfs zal het al wat sen satie maakt, hebben te mijden. Immers, ook al gaan van links enkele stemmen met vele zijner voorstellen mee sterk, behoeft de prikkel niet eens te zijn, of men jaagt al wat links zit weer op een hoop bijeen. Nu is buiten kijf de quaestie van het zesde hoofdstuk der Grondwet een der neteligste vraagstukken, die in onze politiek aan de orde kunnen komenalthans zoolang de belang hebbenden zeiven niet inzien, dat uitstel op den duur het ernstigste gevaar juist voor hen- zelven zou kunnen opleveren. Ons komt daarom voor, dat het Kabinet be leid genoeg zal bezitten om zich van dezen brandnetel op een afstand té houden en onzer zijds zouden we dit niet kunnen misbillijken. De Heraut houdt echter tegenover De Standaard vol, dat het wenschelijk zal zijn by eene eventueels grondweteherziening onder het nieuwe Kabinet het hoofdstuk over den Godsdienst niet over te slaan. Het blad erkent overigens, dat dit moeilijk heden zal opleveren reden dan ook waar om het de zaak «geheel aan de prudentie der Regeering'' wilde overlaten. De Heraut maakt daarom slechts twee opmerkingen Vooreerst, dat de anti-revolutianaire partij in haar program bepleit, dat de finantieele band, die den Staat aan de Kerk bindt, door finale afreke ning behoort verbroken te worden. Toen in 1887 onder een liberaal Kabinet de Grondwetsher- ilening aan de orde kwam, hebben jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman en mr. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas in een afzonderlijke nota bij de Regeering op wijziging van art. 171 aangedron gen. Zou het dan goed zijn, wanneer een Grond- wetshenziening onder een Christelijk Ministerie plaats vond, dit punt onaangeroerd te laten Zou daardoor den schijn niet ontstaan, of we bij den bestaanden toestand ons hadden neergelegd en alsof de finantieele scheiding van Staat en Kerk niet meer aan de orde was In de tweede plaats, volgens „De Standaard" zou het vraagstuk dan eerst aan de orde kunnen komen, wanneer de belanghebbenden, m.a.w. degenen, die deze staatstractementen ontvangen, zelf tot overtuiging kwamen, dat hierin 'n gevaar voor de kerk school. Ook wij zouden niet gaarne willen, dat de christelijke coalitie door de wigge van het kerke lijk vraagstuk tot splijting kwam. Maar de voor stelling, alsof alleen degenen, die deze staats- uitkeering ontvangeD, bij dit vraagstuk als belanghebbenden kunnen gelden, dunkt ons toch niet geheel juist. Belanghebbenden zijn toch evenzeer zij, die door art. 171 genoopt worden in den vorm van belasting het geld voor deze staats tractementen bijeen te brengen, al ontvangen zij voor den eeredienst van hun kerk geen sent staats-subsidie en al moeten zij dien eeredienst geheel uit eigen middelen bekostigen. Vooral nu „De Standaard" op grónd van art. 171 zelfs be pleiten kwam, dat de staats-tractementen voor de predikanten der Hervormde Kerk nog verhoogd moesten worden, zou, indien deze voorslag bij de christelijke regeering ingang vond, de belasting druk nog zwaarder en daarmede het onrecht tegenover de leden der niet-gesubsidieerde kerken nog grooter worden. De Heraut heeft gelijk. Dooh wij mogen ons wel herinneren dat op dit punt tussohen de Antirevolutionairen en Clir. Historisohen geen eenstemmigheid is. Vermoedelijk zijn in laatstgenoemde partij twee richtingen, die wij als de rich ting-Beelaerts en de richting Lohman zou den kunnen aanduiden. In zijn belangrijke rede door den heer Lohman bij de behandeling van de Grond wetsherziening in '86/'87 gehouden, heeft de Goesohe afgevaardigde zijn standpunt duidelijk uiteengezet, ook in betrekking tot de reehts-quaestie. Het is dan ook de quaestie der recht hebbenden, welke op advies van ds. Bui tendijk indertijd in art. 20 van Ons Pro gram van 1878 werd ingelasebt, welke de moeilijkheid in zich bergt. Vergissen wij ons niet, dan wil de heer Lohman deze door den rechter doen uit maken. In ieder geval geen zaak, die daar zoo maar eens even door dit kabinet op 't tapijt kan worden gebrachtal miskennen wij onze eigen roeping niet, 0111 ook op dit punt de volksmeening bij de regeering en de volksvertegenwoordiging te blijven vertolken. Artikel 20 behoorde reeds te lang tot de slapende artikelen van Ons Program. 28 Februari 1908. Mr. Schokking. Mr. Schokking, het Kamerlid voor Har- lingen, heeft te Leiden voor de Ned. Herv. kiesvereeniging een kloek woord gesproken tegen de uitsluitingszucht zijner geestver wanten by de stembus voor Kamer en Staten in dat district. Herhaaldelijk zijn er in 't district Leiden voor de Staten, zjj het ook met kleine meer derheid, liberalen gekozen, omdat hunne tegen- can didaten katholiek waren, en de uiterste rechterzoom der chr. protestanten weigerde op een Roomsche te steunen. En zoo is het ook al 68n paar maal voor gekomen dat in datzelfde district voor de Kamer een liberaal gekozen werd, omdat diezelfde kerkelijke zoom weigerde op een anti-revolutionairte stemmen en daarom den liberaal steunde. Zoo vielen in 1899 en 1901 achtereenvolgens, met slechts enkele stem men te kort, de anti-rev. candidaton De Lange en dr. Den Houter. Thans zit voor dat Kamerdistriot dr. De Visser, omdat Roomschen en Anti-Revolu tionairen gelijkelijk afstand deden van hun recht op dien zetel voor iemand van hen, teneinde met alle man, den candidaat van Rechts te kunnen steunen. Toch heeft mr. Scbokking gevoeld dat dit niet zuiver is, en in zijn politieke rede dezer dagen te Leiden voor de Ned. Herv. Kiesvereeniging uitgesproken daartegen getuigd. Kerkelijke overwegingen mogen niet ge mengd worden in onze politieke hande lingen, zoo verklaarde hij. De Standaard heeft zich gehaast mr. Sohokking voor zijn kloek woord te danken ©n wii nemen het gaarne by wijze van Pers overzicht over. Mr. Schokking heeft te Leiden kloeke taal gevoerd. Niet op eiken toon dien hij aansloeg, zingen we meê, maar het dient hoogelijk gewaardeerd, dat hij den moed had, om met name te Leiden, ernstig op te komen tegen sommiger drijven, om bij politieke candidaturen allereerst en voor alle dingen te vragen, of de candidaat wel lid is van de Groote Kerk. Natuurlijk stak er geen kunst in, om dat ongezonde op de kaak te stellen en in zijn onhoudbaarheid te doen uitkomen, maar er spreekt moed uit, ais dit geschiedt door een spreker, die zelf Nederlandsch Hervormd is, en vooral door een aanhanger van de Friesche groep der christelijk-historischen, die meer nog dan de andere groep van deze partij voor de Waderlandsche Kerk" pleegt op te komen. En het sterkste in dit stuk was wel, dat hij zijn protest liet uitgaan te Leiden, waar hij optrad voor de dusgenaamde ->Ned. Herv. Kiesvereeniging", die reeds in haar naam een uithangbord bezat, beschilderd met zeer exclu sieve hieroglyphen. Ongetwijfeld kan men ook als Staatsman denkbeelden over de Ned. Herv. kerk in ver band met het nationale leven koesteren, waarin andere Staatslieden niet deelen. Maar dit sluit in het minst niet in, dat men daarom zelf tot die Kerk behoeft te behooren. Er zijn Luther- schen en Doopsgezinden, die gelijksoortige denkbeelden voorstaan. En ook zijn er Ned. Hervormden die oordeelen, dat de positie der kleinere kerken verbetering behoeft. Te zeggen, dat men, om goed candidaat te zijn, zelf Ned. Hervormd moet wezen, is het zelfde gevaarlijk spel drijven, waaraan de Socia listen zich schuldig maken. Die toch beweren dat men tot de arbeiderspartij moet behooren, om voor de belangen der arbeiders te kunnen opkomen, en ze zien voorbij, dat men zeer wel van anderen stand kan zijn, en toch hun be langen op het hart dragen. Kerkelijke onderscheiding is bij politieke verkiezingen contrabande. Het is de Kerkhoven het Vaderland stellen in vaderlandsche aan gelegenheden. Bij het stellen van een candidaat komt het aan op de keuze van politiek-goed onderlegde mannen. De antirevolutionaire partij candideerde en hielp keer op keer kiezen mannen van allerlei herkomst. Wij zagen nooit op kerkelijke aan- hoorigheid. En in het feit dat de heer Loh man, die tot de Gereformeerde Kerk behoort, leider der Christ.-Hist. partij is, bezit men het overtuigend bewijs, dat ook deze partij, althans principieel, iemand niet om zijn kerkelijke aan- hoorigheid uitsluit. Het was alleen de Friesch Christ.-Hist. groep van wie men rondyerteide, dat ze voor poli tieke candidaturen het kerkelijk cachet vroeg. En juist daarom verheugen we er 011s in, dat Mr. Schokking, die zelf tot deze groep behoort, dit ongezonde drijven thans openlijk afkeurde en bestreed. Met'tprotest van mr. S. zijn wij 'teens. Maar wij voegen er terstond aan toe Niet minder af te keuren is't dat er onder de Chr. Historische en Anti-Revolutionaire kiezers in onze provincie, ook in Goes, altijd zijn, die uit deze zelfde misplaatste kerkelijke overwegingen weigeren een katholiek te stemmen. Zoo krijgt nooit iedere groep wat ha,ar toekomt, en kweekt men rechtmatige on tevredenheid. Trekken alle Chr groepen één lijn, dan is de vrijzinnigheid in onze provincie in geen enkel district Staten district Sluis alleen nog uitgezonderd 1 meer opper machtig. GARNIZOENEN. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat om te kunnen worden benoemd tot sergeant-majoor-schrijver, de sergeant- schryver in 't bezit moet zyn van de bron zen medaille en van het I6a jaar gedurende 15 jaar, waarvan 12 jaar in den rang van sergeant moet hebben gediend. Voor adju- dant-onderotficier-schrijver moet men in het bezit zijn der zilveren medaille en na 't bereiken van den löjarigen leeftijd ten minste 25 jaar, waarvan 10 in den rang van sergeant-majoor hebben gediend. In den loop der volgende maand zul len by de veldartillerie te Bergen op Zoom worden ingedeeld 16 Zuid-Hollanders en 23 Zseuwen per batterij, alle miliciens der lichtig 1908. De miliciens, die te Breda bij de Ka- derschool waren gedetacheerd, keeren 29 Februari a. s. naar hun garnizoen terug. I UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Gister werd onder voor zitterschap van dhr 0. Matthysse een open bare vergadering gehouden van me'kleve rander,9, melkslijters eneigen-melkverkoo- p9rs. De heer Zwagerman, zuivel consulent gaf een inleiding over „Kan een Melkver- eensging te Middelburg nuttig werken Spr. beantwoordde de vraag bevestigend Hij toonde aan welk 'n krachtig, goedkoop voedingsmiddel melk is, en welke hoog© eïschen er dus aan gesteld moeten worden. Te Middelburg wordt dagelijks 12000 L. melk geleverd V3n 800 900 koeien. Spr. juicht het toe dat de gezondheidscommissie een melkverordening ontwierpdie kan, mits goede bspalingen bevattende, voor verkoopers en gebruikers beide nuttig zijn. Een melkvereeniging kan tot deze combi natie van beider belangen zeer veel bijdragen. Zy zou kunnen voorgaan met kennis te verspreiden omtrent de behande ling van het vee, het melken, de stallen,ook in betrekking tot de zindelijkheid, de prijs zetting en ook kunnen optredeD bij ge schillen tusschen leveranciers en slijters. De meeste melk in Middelburg, zegt spr., ia minderwaardig, tengevolge van ver keerde voeding van het vee, door toevoe ging van water, door ontrooming, door te veel vuil, door vermenging van melk van zieke koeien met melk van gezonde. Doch 't mindere gehalte is niet altijd de sohuld van den veehouder, erkent spr. Spr. lichtte in den hreede toe hoe zulk een yereeni- ging zou behooren te werken. Na eenige discussie werd de vereeniging geconstitueerd onder den naam Samen werking. Zij bestaat uit leden, advissè- rende leden en donateurs, Ero traden toe 23 leveranciers, 7 eigen melkverkoopers en 15 melkslijters. De jaarlijkseha contributie voor de leden bedraagt f 2, voor de begunstigers f 5. De leden verbinden zich de melk niet beneden den minimumprijs van 8 cent per liter te verkoopen, behalve aan instellingen, fabrie ken of bakkers. Verhooging of verlaging kan slechts plaats hebben met twee derden van de stemmen der leden. Na aapneming van 't concept-reglement werd oen bas uur gekozen, te weten de hoeren C. Matthysse, J. Maas en W. Rejjnierse uit de leveran ciers, L. Dekker, B, Leijnae en L Priester uit de slijters, B M. Bakker, L Barentse en P. Ton uit de eigenmelkverkoopers. Aan de vereeniging Handelsbelangen zal een dankbetuiging worden gericht voor 't geen zij ten bate der melkleveranoiers enz. heeft verricht. Middelburg. Door de politie alhier is aangehouden de dienstbode A. Bwoon achtig te Vlissingen, als zijnde verdacht diefstal te hebben gepleegd ten nadeele van haar meesteres aldaar. Zij is naar ViissiDgen overgebracht. Door wijlen den heer M. C. Roest te Middelburg, is een legaat van f 1000 ver maakt tot voorbereiding of stichting van wege den Nsderlandschen Aannemersbond van een technische school ter opleiding van aannemers. Vlissingen. Donderdagmiddag had da werkman J. Janse van De Schelde die als remmer werkzaam is aan de Willy het ongeluk daartusschen beklemd te geraken. Zwaar gekneusd werd hij naar de R. K. W eessehool gebracht. Goes. Bij den tuinman Reijerse aan den Oostsingel zijn hedennacht 12 kippen door een hond doodgemaakt. Reijerse heeft een hond uit het hok zien wegloopen. Nog 2 kippen zijn door dezen hond gehavend, en 6 kippen en 1 haan en 1 eend zijn gedood bij v. Riet in de Voorstad. De schade is door den eigenaar van den hond (H. K) aan Reijerse vergoed. Men schrijft ons uit Ri'Jand-Bath Op sommige deelen der overstroomde polders in onze gemeente blijkt dat de doorlatendheid van den grond niet is zoo als het zyn moet om goed te wezen. Op sommige deelen o.a. dat begrensd eensdeels door de separatiedijk, anderdeels door den spoorweg blijft het water in groote plassen staan, ook nabij de hofstede vroeger be woond door J. Vogel staat nogal wat water. De verschillende vruchten schijnen even wel vrij goed te zijn ondanks de vorst. Woensdag is men begonnen met circa een veertigtal mannen, om tusschen wacht post 19 en 20, dus het deelvau den spoor weg gelegen in denBathpolder,het deel dus dat met den watervloed zoo zeer werd ge teisterd, da rails van den spoorweg lang zamerhand ts doen rijzen en nader aan te vullen met zand en grint. Als men weet dat dit gebeuren moet over dubbel spoor en dat men niet meer dan 5 cM. tegelyk naar boven mag en er plaatsen zijn waar 78 cM. rijzing moet plaats hebben, ban men na gaan dat dit werkje nog een restantjevan den watervloed, nog al tijd vorderen zal. Men schat vyf k zes weken daarvoor noodig te hebben. Arrondissemnts-Rechfoank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens overtreding van het Algemeen Reglement van vervoer: A. G., 72 j,, directeur de sociéte, Sshaerbeke, G. E O. J., 72 j., gsp. generaal, Namen, E J.H., 76 j., propriétaire, Rognée, F, P., 57 j., propriétaire, Miavoye Antfcée, en G. F. J. W., 40 j., advocaat, Bouvignes, met bevestiging van het vonnis van het kantongerecht te Neuzen, ieder f 50 b. s. 30 d. h. mishandelingW. .J. S 31 j., slager, Vlis singen, met bekrachtiging van diens vonnis yan 10 Jan. 1.1., tot 7 d. gsv. strat en P. G., 33 j.T drukker, Ieraske, tot f 5 b. s. 5 d. h., en C.M.S-, 21 j., veldarbeidster, Zuiddorpe, tot f 10 b. s. 10 d. h. overtreding der drankwet.I. P. de G., 57 j. zonder beroep Zaamslag, aaet bevestiging van het vonnis van het kantongerecht te Neuzen, tot 2 w. heohtenis overtreding der jachtwetE. v. V., 38 j., en Th. V., 34 j., arbeiders, Koewaoht, met vernietiging van het vonnis van het kantongerecht te Hulst, ieder tot f5 b. 9. 2 d. h.; niet voldoen aan het bevel van een amb tenaar P. J. B57 jherbergier en klom penmaker, Clinge, tot 14 d. gev. strafen eenvoudige beleediging A. A., 24 jl\n. van J. K., zonder beroep, Vlissingen, tot f3 b. s. 3d. h,; vrijgesproken C. 't G., 33 j., herbergier, Zaaaaslag, beklaagd van overtreding der drankwet, met vernietiging van het vonnis van het kantongerecht te Neuzen. De soldaat J. H. C. S., van de 2e comp. 4e bat. van het 3e regiment infanterie te Vlissingen in garnizoen, is door den krijgs raad veroordeeld wegens diefstal tot drie maanden gevangenisstraf met vervallenver klaring van den militairen stand, voor den tijd van vyf jaren. B.-o-Z. Crt. Grasmeet. Dat ook de weide en het hooiland moe ten bemest worden, wie twijfelt er tegen woordig nog aan 't Is maar de vraag hoe, waarmede Toch is die vraag niet moeilijk te be antwoorden. Er is geen enkele reden, waarom bet bouwland wel en het grasland niet zou moeten hebben een volledige be mesting. Ook de weide moet dus, behalve Kalk, (die gij waarschijnlijk reeds gegeven hebt) tot bemesting hebben StikstofPhos- phorzuur en Kali. ZoDder de stikstof ont staan er te veel klavers, zonder het pbosphorzuur en de kali verdwijnen ze. Een uitstekende bemesting voor de weide en het hooiland (zoowel in het voorjaar als na de eerste snede) is daarom Ohlen- dorjf's speciale gras-mest., die opzettelijk voor weidebenaesting vervaardigd is op de basis van Peru-Guaco. Vooral de grassen hebben voedingsstof fen noodig, die hun gedurende de gansohe groeiperiode ten dienste staan. Daf vinden zij in de organisohe Peru Guano, dus ook in genoemde grasmeet. Wanneer men in Februari of Maart onge veer 500 a 800 K.G. dezer gras mest per

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1