NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 126. 1908. Donderdag 27 f ebruari, GHRiSTEL.UK- 22e Jaargang, HISTORISCH T J VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D'HUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het Omgekeerde Had. ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA Wed. S. j. DE J0N3E-VERWE5T, te Goes SN VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. BV* Als we willen verstaan hoe de vrijzinni gen van alle gading, dat zijn dusanar chisten, socialisten, vrijzinnig-democraten, unie-liberalen en oud-liberalen (de natio- naal-historischen hellen meer naar rechts dan nasr links, en zullen in menig geval wel met ons mea moeten gaan), zich den ge» wensehten gang der dingen droomen, en hoe wij, anti-revolutionairen, daar over denben, dan moeten we het eenvoudige beeld van een rad slechts gebruiken. De vrijzinnigen nu willen het rad doen kente ren, zoodat boven komt, wat onder hoort, en onder wat boven dient te zijn, terwijl ons zoeken, bidden en streven is de orde der dingen te bewaren, zooals God Al machtig die heeft gesteld. Links wil men den mensch met zijne, naar zij ineenen, schier onfeilbare rede, boven hebben, en God, den Koning des heelals, beneden, ter wijl wij belijden da Heere zit op Zijnen troon in den luister Zijner majesteit, de plaats des zondaars is aan datrappen van den troon, ja aan den voetbank des troons in het stof gebogen, stamelende: Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal De kentering das rads noemen we om wenteling of, met een vreemd woord, revo lutie. Daarom heeten wij ook anti-revolu tionair, d. w. z. tegen deze omwenteling gekant, haar afkeurende met al de veront waardiging die in ons woont. Niet, dat wij tegen elke revolutie met een afkeurend oordeel overstaan er zijn ook kenteringen, die de orde van zaken herstellen, denk maar aan onzen tachtigjarigen oorlog en aan de omwenteling in 1813, toen we den verbannen Oranje gingen terugroepen doch zoodra sommigen onzer evenmenschen de rede, den mensch, het volk souverein gaan maken en God den Heere van Zijne souvereiniteit trachten te beroosen, dan verzetten we ons daar tegen met alle macht die in ons is, en alle vermogens, waarover we kunnen beschikken. Zoo is dan onze partjj esne militante of strijdbare partij Ongetwijfeld, en dit is geheel conform den Woorde Gods. Want wel wordt de christen in de Heilige Schrift voorgesteld als een pelgrim, die in reis kleed met den staf in de hand voorttrekt door de woestijn, ja, als het zachte, onge wapende schaapje dat behoort bij de kudde van den goeden Herder, maar ook als de krijgsman, in een complete wapenrusting gestoken. We zijn niet contra revolutionair, maar anti-revolutionair. Deze onderscheiding is 't eerst door den stichter onzer partij, Groen van Prinsterer, gemaakt. We zijn niet per sé tegen alles wat de revolutiemannen hebben tot stand gebracht. God gebruikt, in zijne vrijmacht, wel verkeerde instrumen ten om er nog goede dingen mee te doen. Zoo wasBilderdijk zelfs tegen de invoering van het metrieke stelsel, alleen omdat dit van niet-geest ver wanten kwam. Hierin gaan we niet mee. Revolutionaire daden kunnen in haar geweld ook wel iets, dat verkeerd was, mee onderst boven werpen. Doch tegen het beginsel der revolutie en al wat rechtstreeks uit dit beginsel voortvloeit als volkssou vereiniteit, ontwikkeling der maatschappij door wegneming van do na tuurlijke organisatie des volks (denk aan 't huwelijk),scheiding van staat en godsdienst (dit is heel iets anders dan scheiding van staat en kerk), onbeperkte heerschappij van de vrijheidsleer, die de banden tus- schen patroons en werklieden verbreekt, tegen d8ze en soortgelijke dwalingen ver- zetten'we ons met alle kracht. Wijjgelocvsn, dat iedere christen, juist omdat hij christen is, ook is antirevo lutionair. Ala we dan ooit ter stembus geroepen werden, en we moesten óf onze stem uit brengen op iemand van christelijke belijde nis óf op een liberaal, en daar wes een christen, welke vóór den liberaal partij koos, al was deze zyn naaste buur of intieme kennis, ja bloedverwant, 't is onze innigste overtuiging, dat hij een verkeerden weg bewandelde. Hoe dikwijls is dit geschied Onze men- schen zijn vaak argeloos. Vooral de mystie ken onder ons, 6n ook zij, die, tos onrechte van da antirevolutionaire actie eenig ge vaar duchten voor de Ned. Herv Kerkter wijl de vogelaar, op vangen uit, den vogel lokt met zoet gefluit. Mochten allen, die het oprecht meenen met hun christendom, zich er dan ook van bewust zijn, dat hot christelijke beginsel antirevolutionair denken en handelen nood zakelijk maakt, zooals de woelige zee den nood oplegt van bakecg en vuurtorens, en onze rivieren ons dwingen dijken te leggen en bruggen te boawen. Want dit juist is de vijandin eigen veste, de bondgenoot onzer politieke tegenstanders, dat sommigen onzer lauw en koud zjjn en de politiek meer als contrabande op eigen erve beschouwen dan als een plicht, waartoe ieder onzer ge roepen is. Immers we mogen de leiding van 's lands zaken maar niet eenvoudig zonder meer overgeven aan hen, die op poltiek ter rein naar de stem van Gods Woord niet wil len luisteren en den godsdienst, d. i. den heiligen dienst des Heeren Heeren, weg sluiten in de binnenste kamer van ons huis. Doch op slle terrein des levens ontplooie oas volk, ons christenvolk, de banier des krnises en zoeke het glorie toe te brengen aan den Koning der eere. Een liberaal minister sprak eens zijn ge vleugeld woord Dan moeten de minder heden maar onderdrukt worden''. Het was toen het ging om neutraliseeririg der volks school. De bedoeling van deze treurige uiting van oen even treurig 6n arm libera lisme verstaan wedoch dat de christenen in ons land de minderheden uitmaken, ziet daar willen we nog niet aan. De verkiezin gen in 1905, toen'fc ministerie-Kuyper ten val werd gebracht, brachten aan hot licht, dat er ondanks de schijnoverwinning van links toch nog duizenden van stemmen meer uitgebracht waren op do candidaten der rechterzijde. En hoevelen hadden toen nog, onder invloed van valscha leuzen, lijn recht tegen eigen beginsel in gestemd Dat de antirevolutionairen dan ook niet anders zijn dan anti-revoiutionair St. M.A. PRINS. Geldleening „Vrederust". Van vele zijden doet men ons de vrasg: hoe gaat het met de plaatsing der obli gaties in de geldleening der Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland Die vraag bewijst, dat er belangstelling is, maar men houde ons ten goede, dat wij al die belangstellenden geen antwoord kunnen zenden Wij zijn daartoe met te veel arbeid bezet. Wij oordeelden het daarom goed, allen die zoo belangstellend informeeren op deze wijze te antwoorden, en kunnen dit Gode zij dank, met en tot blijdsohap doen. Ruim een vierde gedeelte van onze pro vincie werd bearbeid, en nu reeds werd voor meer dan vijftig duizend gulden geplaatst. Waarlijk, dit stemt tot dankbaarheid en wekt voor de toekomst onze hope. Duidelijk blijkt, er is veel toegenegenheid en liefde voor deze sohoone zaak. Voor enkele dagen begon onze ijverige en trouwe vriend K. J. de Koster van Middelburg zijn arbeid op Waieheren, en aanvankelijk met goede uitslag. Moge Gods hand ook daar aan iedere plaats zijn weg voorspoedig maken, opdat hij ook te eerder zijn reis op Zuid-Bsvelaud kunne beginnen, om daarna de andere eilanden te bezoeken. Wij weten reeds van sommigen, die zich niet zullen onttrekken, maar hulpe zullen bieden. Worde ons aizoo de 3teun van geheel Zeeland verleend tot stiohting van het Christelijk Krankenhnig „Vrederust", velen elletdigen ten zegen God drieëenig tot eeuwigen lof! J. H. DONNER. tl» jk. x> e o tj w. Mond en Klauwzeer. Naar men uit Londen seint heeft Sir E. Straohey gisteren in het Lagerhuis, waarin hij het ministerie van landbouw vertegen woordigt, gezegd, dat het mond- en klauw zeer, onlangs bij Edicbtirg onder rundvee uitgebroken, toegeschreven wordt aan be smetting door hooi, uitNsderland ingevoerd, en het ministerie van landbouw dienten gevolge uit zekere landen de» invoer van hooi en stroo voor het gebruik van 't vee zal verbieden, ea hooi en stroo voor andere doeleinden alleen onder bizondere ver gunning zal toelaten. Da Belgische minister van landbouw heeft naar luid van een berieht uit Brussel, stappen gedaan bij onze regeeriag om van de seruminriohtiDg te Rotterdam het noodige serum tegen mond- en klauwzeer te verkrijgen, ten einde daarmede in België proeven te nemen. UIT DE PROYINGIE. Onze Middel burgsche eorresp. schrijft Zoo kan dan vandaag het einde tegemoet gezien worden van den veoljarigen strijd over de Ambachtschool. Gehuisvest in een gebouw dat voor een eerstbeginnende stichting bruikbaar was, is hat gebouw in de laatste kwarteeuw uit gewoond, en de eischen voor 't Ambachts- onderwjjs zijn verhoogd en het aantal leer lingen vermeerderd. Zoo kan het naar aller meeniag niet blij ven. Toen kwamen eerst plannen op om een ambachtsschool te doea verrijzen voor 113 duizend guldens. Kaar de gemeentenarsn. die voortdurend wat de financiën betreft, gelijk iedere stad in de penarie zit had geen oor voor dat grootschsepsche plan. Dit had tengevolge dat het bestuur van de Ambachtschool ontslag nam. Een nieuw bestuur werd gekozen en, na twee jaren heeft dit bestuur nu een aanvrage op be scheiden voet, gedaan. De kosten zullen nu nog niet een halve ton bedragen, en de j aarlij kscho kosten voor de gemeente nog geen f2000. Wel wordt een subsidie van i 5500 gevraagd, maar de gemeente brengt naar het nieuwe gebouw de Burgeravond school over. Niet op de loskaai, maar op een aange plempt gedeelte van 't Molenwater, tegen over de Manége zal nu het nieuwe gebouw verrijzen. Niemand zal zich kunnen voorstellen dat het daar tot de sierlijkheid der omgeving zal bijdragen, maar wat is 8r aan te doen Dat ditm»Rl daaromtrent, na weinige of misschien geen discussie, de beslissing tot den bouw vallen zal, verwacht men alge meen. Middelburg. Deeehietvereeniging„Mid- delburg" alhier, zal op het laatst van Maart een provincialen schietwedstrijd houden voor klein geweer, voor weiken wedstrijd reeds medailles zijn ontvangen van H. M. de Koningin, Z. K. H. Priem Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder. Goes. Dinsdagavond vergaderde het bestuur en de leden der vereeniging „De Ambachtsschool alhier. Aanwezig van het bestuur alle leden op sen nao/wezig van de leden allen, eveneens op één na. De voorzitter, de heer Oooaians, opende de vergadering en deelde mede dat de begroo ting door don minister van birraealandsche zaksn is goedgekeurd. De waarnemende secretaris, by afwezigheid van den heer v. Vliesjngen, de heer dr- De Rujjter de Wildt las de notulen en bracht 't jaarverslag uit, welke beiden goedgekeurd werden. De penningmeester, de heer Fransen van! de Putte dood rekening over 1907zij bedroeg in ontvang f 13715,9-l5 en f 11124,14 in uit gaaf; goed slot f 2591,805. Do rekening werd door twee niet-leden, bij afwezigheid, volgens den voorzitter, van „leden" na gezien en in orde bevonden en daarop door de „vergadering" goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat in 't afgelpopen jaar een bergplaats voor modellen was bijge bouwd de heer Molenaar definitief tot lesraar was benoemd, terwijl d n directeur en onderwijzers een woord van lof toekomt voor hun ijver en toswij ding. Op»l Jan. bedroeg 't aantal leerlingen 74 (44 timme ren, 24 smeden, 6 schilderen)op eind De cember bedroeg dit aantal 73, waarvan 36 van buiten Goss. En genieten 43 leerlingen kosteloos onderwijs. Iïet aantal begunsti gers daalde van 110 tot 104 hst batig slot van f2598 tot f2591. De voorzitter sprak terwijl hij dit releveerde, een warm woord van opwekking tot da pers om aan haar lezers te willen duidelijk maken, hoe nood zakelijk 'tis de School met bijdragon te steunen, en ze daartoe op te wekken. (Wij doen dit bij deze) De aftredende laden dr. Do Ruijter de Wildt en H. Vissers werden met algemeens stemmen, min een dia op den heer v. Strien was uitgebracht, herkozen. Zij namen de herbenoeming aan. Nadat de vervallen coupons door twee mannen van de pers waren vernietigd, sloot de voorzitter, wijl niemand meer 't woord verlangde deze vergadering. Goes. Naar wij vernemen houdt de Vereeniging; „Handelsbelangen" alhier Vrij dag s. des avonds 8 uur haar vijfde Jaarvergadering ia de Soo. V. O. V. Wsssenksrke. Op de voordracht voor dijkgraaf van den Wiilempolder,opgemaakt wegens periodieke aftreding als zoodanig van den tegenwoordigea titularis komen voor de heeren no. 1 H. Meulenberg Dï. te Kortgene,aftredende, no. 2 A. J. Koert eu no. 3 Adr. Breure,beiden wonenende alhier. Men schrijft uit Zeen wsoh-Vlaanderen O. D. aan de N. It. C. Gedurende vele jaren werden uit deze streken wekelijks een groot aantal varkens frauduleus naar België gevoerd, in den laatstea tijd zijn de bordjes verhangen. Nu smokkelt men varkens vooriifsmelijk biggen uit België naar Nederland. Voor eenigen tijd werden onder Philippine een honderdtal biggen doorNederlandsoheamb- fenaten aangehouden en voor een viertal weken te Sas van Gent, waarbij I. P. ge vangen werd genomen en near Middelburg vervoerd. Donderdag had onder Sas van Gent weer een nieuwe aanslag plaats, waarbij twee karren met 19 biggen werden in beslag genomen en een der geleiders werd gearresteerd. Gisteren werden onder Zuiddorpe een zending jonge varkens aan geslagen. Door dit alles zullen de smokke laars wel tot de overtuiging komen, dat het. heel wat gemakkelijker gaat varkens van Nederland naar België te smokkelen dan van België naar Nederland. Colijnsplaat. Als rijksveldwachter, in de plaats van dhr. de Krom, die onlangs als zoodanig te Westdorpe is benoemd, is alhier nu in dienst getreden dhr. P. Laker- veld van Meerkerk. Zaamsiag. Officieel zijn Dinsdag alhier casdidaat gesteld voor een lid van den gemeenteraad (vacature de Kraker) de heeren J. F. Dees Az., lib.J. Dieleman Pz, antirev.L. A. de Mul Az,, antirev. W. Sobeele Jzehr. hist. O- en W.-Souburg, Ia de raadsverga dering van Dinsdag, onder voorzitterschap van dhr. burgemeester, waren alle leden tegenwoordig. Op een verzoek van N. Cysouw om van gemeentewege den Viso- weg te verbeteren, wordt afwyzand ba- schikt. Betreffende eena wijziging met het oog op de vlesschkeuring in onze ge meente, geeft Ged. States in overweging hierin verandering te brengen. Dbr. Da Pagter stelt voor om in art. 13 der politie verordening de wijziging te laten vervallen en art. 14 g.an eane verandering te onder werpen. Hët eerste wordt goedgekeurd, het tweede voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Daarop wordt op voorstel van B. en W. het salaris van den keurmeester in et 4 tegen 3 stemmen verhoogd. Aan de orde is hierop regeling jaarwed den Onderw. Nadat een schryven ia voor gelezen van den Ned. Bond van Onderwij zers, met verzoek om verbetering van de bestaande salarissen, alsook een adres van oflderswijzers te dezer plaatse, stelt B. en W.voor om tot 5 dienstjaren f 500 te geven, en daarna eeae 5-jsarljjkscbe verhooging te laten plaats hebben. Nadat op voorstel van dbr. Arendse voor de eerste 5 dienst jaren f50 als toelage wordt toegestaan, wordt het voorstel van B. en W. met de hieraan toegevoegde bepalingen goedge keurd, evenals de door B. en W. voorge stelde instructie van den gemeente-werk man. Hierop wordt een schrij ven van dezen werkman voorgelegd, waarin deze 'n klacht uitspreekt, en zich beleedigd gevoelt we gens esne uitdrukking van het raadslid De Pagter nl. het in dienst zijn buiten aline betrekking. Dhr. De Pagter toont aan bij wie, ea voegt hieraan toe hoe hij zichselven heeft aangeboden voor schilderwerk. Spr. wil het ham niet lastig maken, maar hij moet niet te veel afdwaleneen nader onderzoek zal worden ingesteld. Eenige wijzigingen, evenals af- en over schrijvingen begrooting 1907 worden mee gedeeld en goedgekeurd. Door B. en W. wordt verslag uitgebracht van de begraaf plaats. Nadat eene teekening van beide kerkhoven is voorgelegd met aanduiding van eene ruimte welke beschikbaar is om nog plus minus 15 jaren te kunnen begra ven, vraagt dhr. Arendse of een onderzoek met behulp van een gemeente-bouwkundige voldoende ia, en dit niet het werk van een ander is. Dhr. Jobse acht het noodig dat dit werk zal gebeuren door een inspecteur van de volksgezondheid, en dankt B. en W. voor zijne werkzaamheden. Dhr. Joziasse meent voorzichtig te moe ten zijn met toestemmen, daar een tijd geleden de grafdelver hem zeide «at bijna geen plaats meer te vinden was. Dhr. De Pagter vraagt waar de over blijfselen uit sommige graven worden opgeborgen voornamelijk daar in de laatste vergadering hiervan is meegedeeld. Dbr. Jobse leest een art. voor uit de wet, en spreekt de vrees nit dat bij nader onderzoek dit wel blijken zal. Dhr. Arendse vraagt of B, en W. een verder onderzoek zuilen instellen, door den inspecteur der volksgezondheid aan to schrijven. De voorzitter antwoordt dat dhr. Jobse dit liever zelf doet, waarop dhr. Jobse antwoordt al is het dat hij het niet doet, bet dan een ander wel zijn zal, waarop deze discussie wordt gesloten. Een schrijven van de antirev. kiesv. Luotor et Mm ergo met verzoek tot af schaffing der kermis komt nu ter tafel. Nadat dit is voorgelezen vraagt dhr. Jobse het woord, en zegt: de bedoeling is de kermis af te schaffen, en dan een volks feest, dit staat er wel zoo niet maar dit wordt toch bedoeld, denk ik. Ook wordt gezegd dat de kermis een verderfelijken invloed heeft op vele jonge raeneehen, hij meent dit blijft hetzelfde bij een volks feest en verklaart zich tegen afschaffing. Dhr. Arendse zsgi dat niet gesproken wordt over een volksfeest, dit boort hier nist thuistoont verd r aan boe de godde loosheid en bandeloosheid steeds erger wordt, en menigeen het slachtoffer hierven wordt, js, boo ons beginsel en belijdenis er tegen indruischt en dit bij een Christen volk niet wezen msg. Hierop in stemming gebracht zijnde wordt «net 5 voor 2 tegen (die der antirev.) de kermis geóardba,fd. Een verzoek tot verplaatsing lantaarn nieuwe weg wordt toegestaan evenals dat de Ambachtsheer zal gewezen worden op nader onderzoek der booaien in de gemeente; terwijl bij Barehtwogeen bord aal worden geplaatst, met verbod om in dezen weg allerlei vuilnis te werpen. Hierop niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering, Vliasingen. Het door de firma Bonn Mees, te Rotterdam, te bouwen vracht- stoomechip, ten dienste van de Stoomvaart

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1