UIT iDÊImsks. iierkiiieuws. Burgh. Onze nieuwboroepen leeraar, candrdaat v. d. Linden, van Utrecht, zal D. V. 22 uezer intrede doen na oeveetigiug School nieuws. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. tmmo Mi vererdfiMtig; het buiten echtelijk geboren kind meerdere rechten te verzeke ren in den zin van het bij de Eerste Kamer aanhangig wetsontwerp. D.t al'es wetende, mogen wy derhalve er eoriigszins op rekenen, dat ook op zedelyk gebied dit Kabinet er een zal zijn van kloeke maatregelen. 0..tvtnge 't daar oor licht en wijsheid van boven, en danke de Natie ook hiervoor dat mannen met een zoodanig verleden en van zoo goede gezindheid door de Kroon tot Haav dienaren werden verkoren. Vaccine dwang. Dj. H. J. C. Pierson schrijft in het Jaoutri-nnmmer van het orgaan van den Bond tegen Vaccine-dwaiig. Een nieuw jaar zijn we weer ingetreden. Zien we terug, dan is het afgeloopen jaar voor ons van veel beteekenis geweestwant al is in ons land de toestand nog dezelfde, toch is er een beweging gaande geweest, die niet weg te cijferen valt. Moge bij velen nog lauwheid en onverschilligheid heerschen, meer dan we vermoed hadden heeft zich in ons land een verlangen geopenbaard om van den dwang verlost te worden. De beweging mocht ze tot heden nog geen resultaat hebben afgeworpen toonde in ieder geval, dat de Regeering, die niet luisteren wi', lijnrecht in strijd handelt met hetgeen in veler harten leeft. Tegenwoordig wordt druk geschermd met algemeen kiesrecht, opdat het volk zich zou kunnen uitspreken. Maar bij die voorstanders van dit kiesrecht bemerkt men soms heel weinig van een luisteren naar de stem des volks. Zij hooien maar naai de stem van de wetenschap, van enkelenen de geschiedenis heeft telkens getoond, dat die wetenschap zich vaak deerlijk vergist heeft. Intusschen vragen we ons af, wat de toekomst zal brengen. Het vorig jaar bracht ons aan het eind eene verrassing, die weinigen hadden vermoed. De Regeering bood haar ontslag aan na het verwerpen der oorlogsbegrooting. Na vermoed wordt, zal de liberale regeering weg gaan. We betreuren dit wat onze zaak aangaat geenszins. Al kiezen we geen partij want altijd hebben we betoogd, dat de vaccinekwestie geen partijzaak is toch moeten we bekennen van een liberaal ministerie zoo goed als niets te verwachten. Leest men de redevoeringen van de liberale woordvoerders dan gaat de vrijheid van ons volk hen o zoo ter harte. Op, voor de vrijheid, zoo weerklonk het in 1905. Maar vrijheid voor het geweten van dengene, die zich tegen vaccinedwang verklaart neen, dat zal niet gebeuren, daar voelt men niets voor. Men houde het ons daarom ten goede, dat wij voor hun geroep om vrijheid weinig gevoelen, en dit slechts als groote woorden beschouwen. Daarom is er misschien hoop, dat met het verdwijnen van het liberaal regime een betere toestand voor ons wordt geboren. Slechter kan het in ieder geval niet worden. Maar nog een andere zij het dan pijnlijke verrassing bracht ons het einde van 1907. Met belangstelling zagen we uit naar de redevoe ringen, die over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken zouden gevoerd worden.IJverigdoorlazen we de uitvoerige verslagen onzer bladen doch geen woord werd aan onze zaak gewijd. Welk een prachtige gelegenheid was er na het petitionnement geboden om den Minister te wijzen op 't verlangen,datallerwegen in ons voik leefde. Hoe had men den Minister kunnen toonen, dat er duizenden in ons land wareo, die een betere regeling wenschteu. Niets werd gehoord, een stilte als van het graf. We betreuren dit zeer. Alom een spreken, overal een roepen in de Kamer geen woord. Evenwel laat dit ons niet ontmoedigen. Sursum corda, omhoog het hart, is een oude, welbeproefde leuze. We verilauwen niet. En moge dan in onze Kamer geen stem opgaan, we zullen ons daardoor niet laten terneerslaan. Dit alles moet ons prikkelen tot groctere activiteit. Ons leger is reeds groot maar 't kan nog grooter worden. Laat ons gaan spreken tot het volk. Een ieder werke in zijn midden voor onze zaak. Men trachte nog meer leden, nog meer abonné's te krijgen. En wan neer dan'ten slotte blijkt, dat het getal der genen, die met ons sttijden, al grooter en grooter wordt, dan zal men eindelijk wel moeten hooien. Dit nieuwe jaar gaan we met moed tegen. Want het valt niet te er.tkennen, dat er meer en meer een beter gevoelen doorbreekt. In dat opzicht valt vooral te wijzen op Engeland. Al kan men daar nog niet spreken van algemeene vrijheid, toch is men in 1907 daar reeds een belangrijke schrede weer vooruitgegaan. Sinds 1898 toch was er een soort vrijheid gekomen. Men kon n.l. vrijstelling krijgen, ai waren er groote moeilijken, soms ook teleurstellingen aan verbonden. Doch nu is dit anders geworden. Wenscnt men z'n kind niet te laten vaccineeren, welnu men heelt dan eenvoudig een verklaring op te maken dienaangaande, en men is van vervolging bevrijd. We begtij pen, van hoeveel beteekenis dit is, want feitelijk is de dwang daarmee opgeheven. Men zegt, dat er geen land in de wereld is, waar zooveel vrijheid en gevoel voor vrijheid heerscht, dan in ons land. We gelooven van niet. Engeland ook het bovenstaande toont dit opnieuw - - is ons in dit opzicht ver vooruit. Moge evenwel dit jaar ons de heuchelijke tijding brengen, dat zij het dan wat laat ons land geenszins achter wil slaan bij de volken, die voor hun vrijheid pal staan, en schenke ons Sylvester het ge noegen met blijdschap op 1908 terug te zien. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lienden D. Plantings te Randwijkte Makkinga N. W. Post humus te Hem. Aangenomen naar Kimswerd door H C. E. W nting te St. Jgcobi-Paroebi j naar Ruurioo door R. Oort to Berkhout. ■Bedankt voor Putten door W. Bieshaar te Zetten; voor V'. edao door L. v. Dyk te Niezijlvoor Marutn door P. Nier- ineijer te Bakkeveen voor Daarle, door J. Koster, oanrl. te Utrecht. door da. D. J. Peterse, van Nes-Wierutn. Arnemuiden Zondag 29 Maart D V. hoopt dhr. Verkerk, oand. tot den H dienet, zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Het Zuider Zendingsfeest zal dit jaar weer gehouden worden in het Liesbosch bij Breda het terrein is door de regeering daarvoor welwillend afgestaan. Te Overschie trad Zondagvoormid dag inplaals >an dr Posthumus Meijjes uit Den Haag die wegens ernstige ziekte zijns vaders verhinderd was, als bevestiger van ds. W. J. Rosoara Abbing op ds. Klomp, van Hilligersberg inet een leerrede naar Jesaja 52 7. Das namiddags deed de be vestigde intrede met de woorden uit Ps. 143 11. De gemeente zong hem toe Ps. 132 6en des morgens Ps. 134 3. Geref. Kerken. Bedankt voorOenkerk door A.S.Schaafs- mi te Ten Boer. Doopsgez. Gem. Aangenomen naar Purmerend door D. Pottinga te Veendam. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Stadskanaal door C. A. Stellwag te Tiel. Kapelle. Wegens uitbreiding van het aantal leerlingen aan de chr. school alhier is tot onderwijzer benoemd de beerP.de Bruijn te Lanteren, die de benoeming aan nam en met 15 Mei a.s. hoopt in functie te treden. Te 's Gravenhage slaagden voor bet examen voor de acte nuttige handwerken de dames C. C. Boes, A. Boudewynse en C. V. J. van Holthuijsen van Middelburg, A. C. Snoep van Vlisaingen, en P. Nierstrasz van Leiderdorp. Visscherij examens. (Machinisten). De commissie bedeeld in art. 2 van het reglement voor de examens ter verkrijging van diploma's van machinist-stoker en van machinist aan boord van stoomzeevissehers- vaartuigen, zal, aanvangende 21 April a.s., zitting houden te Amsterdam. De aanvragen om tot dit examen te worden toegelaten moeten den voorzitter vóór 11 April a.s. bereikt hebben. Verdere bijzonderheden komen voor in de St.-Ct. no. 47. Scherpenisse. De heer D. J. Duiju- houwer, onderwijzer aan de openb. lagere school alhier, is benoemd tot onderwijzer aan ds Departementsschool t9;s Hertogen bosch. Hy heeft tegen 1 Mei a.s. als onder wijzer alhier zijn ontslag gevraagd. 3L< Jk. W I> <0 "CJ W. De teelt van haver. Ofschoon haver op allerlei gronden groeien wil, zoo verkiest ze toch een ta melijk voohtigen bodem boven een anderen. Reeds uit de omstandigheid, dat er gedu rende haren groei zeer veel water uit hare stengels en bladeren verdampt, (2.9 tot 4 9 tn.M. tegen 0.7 tot 1.4 m.M. uit aard appelplanten) laat zieb dit afleiden, terwijl de ervaring zulks bevestigt. Overigens gevoelt ze zich recht goed thuis op gronden, rijk aan stikstof, zooals bij v, pas ontgonnen gronden en gescheurde weiden. In de gewone vruohtwisseling volgt ze het best na een hakvrucht, die den grond vrij van onkruid aohter laat. Ook kan ze, als diepwortelend gewas, goed na de vlak- worteledde gerst, doch minder goed na tarwe en vooral na rogge verbouwd worden. In ons land, alsmede in België wordt bijua alleen zomerhaver verbouwd. In Engeland, Frankrijk en andere meer zui delijk gelegen landen worden ook minder variëteiten geteeld, in Frankrijk met name de grijze en de zwarte winterhaver, die beide m vruchtbare gronden sterk uit stoelen en een grooten zwaren korrel be nevens lacg stroo voortbrengen. Een proef, onder de gemeente St. Jansteen met de zwwte winterhaver genomen is, naar we ver nemen, door de bevige winterkou mislukt. De meest aanbeveienswaardige verschei denheden zomerhaver voor onze streken zijn De Letowitzer- en de Jubileéhaver voor alle gronden, de Probsteier voor iiehle, de Ligowo, de Auderbecker en He'ne's Erlragreiohste voor zware gronden. Van vroeg gezaaide haver ishetheoto- litergewiohl, alsmede de korrelopbrecget steeds grooter dan van laat gezaaide. Haver heeft veel behoefte aan stikstof, bij talrijke proeven, ie potten genomen, gaf de bemesting zonder stikstof slechts de he ft, soms zelfs niet meer dan een derde van de opbrengst, verkregeD met volledige bemesting. Daarvandaan dat men, met staimes alleen die voor Kerstmis in den grond dient te zijn gebracht voor dat gewas niet kan voorzien in de behoefte, die een flink gewa9 haver aan stikstof heeft. Men moet ans doorgaans ook stikstof- houdende hulpmeststoffen aanwenden. Daar onder de haver Z6er dikwijle roode klaver uitgezaaid wordt, vermijde men evenwel een zware bemesting met stikstof- houdende kunstmeststoffen, teneinde te voorkomen, dat de zich weelderig ontwik kelde haver da onder vruchten verstikt. In vele streken wordt, en met zeer goede resultaten, het tekort aan stikstof gegeven in den vorm van de nel werken de chilisal- peter. Men doet het dan op deze wijze. Bij een volledige bemesting met stalmest geeft men als de haverplantjes 't derde of vierde blad hebben niet meer dan 100 KG chili- saipeter per HA.bij half om half d. i. half stalmest en half kunstmest geeft men 100 KQ. chili oven voor het zaaien der haver en na het opkomen nog eens 100 KG., terwijl men, als niet met stalmest bemest wordt, even voor het zaaien KG. en na 't opkomen nog 200 KG. chiüsalpeter per HA. aan wendt. Het vermogen der havonwortels om die kali nog te kunnen opnemen,welke voor andere planten te vast zit, is vrij groot Daarom wordt vaak gezegd,dat de aanwen ding van 'n kaiihoudende meststof op haver alleen voordeel geeft op zand- en veengrond doch op kleigrond ni6t rendeert. Oar die uitspra. k eens aan de werkelijk heid te toetsen werd in 't voorjaar van 1907 in den Kruispolder euaer de gemeente Hontenisse op land van mej wed Pateer en wel op lichte klei een bemestingsproefveld op haver aangelegd, waarbij een derper- cselen bemest werd met 400 KG. patentkali p9r HA Op dit perceel werd dus per HA. aan het gewas zooveel kali verstrekt als aanwezig is in 840 KG. ksïniet. Hoewel patentkali vrij duur is (100 KG. kost pl. m. f6,75 tegen 100 KG. kaïniet pl m. f 2,30) bleek het toch dat de aangewende kalibe mesting wiustgevend gewerkt had. Waar schijnlijk worden er wel meer kleigronden aangetroffen, die, mogen zij oorspronkelijk ook al rijk aan kalibemesting zijn, thans tengevolge van een intensief gedreven sui- berbieten-, msngelwortel- en aardappelcul tuur niet meer genoeg van deze pLntenvoe- dende stof bevatten om nog uit zich zelf rijke oogsten, zelfs van de gemakkelijk de kaliopnetnende haver te geven. Op zand- en veeDgroDd geve men bij volle stalbemesting 400 Kg. kaïniet per H.A., bij half om half 600 Kg., en waar men uitsluitend van kunstmest gebruik maakt, 800 Kg. Op kleigrond neme men eens een proef met de aanwending van 200 Kg. kaiuiet bij volle stalmest, van 400 Kg. by half om half en van 600 Kg. per H.A. waar geen stal mest wordt aangewend. Wil men in plaats van kainiet patent kali gebruiken, dan kan men volstaan met de helft der opgegeven hoeveelheden. Ofschoon de haver ook in staat is, de moeilijk opneembars phospborzuur-ver bindingen van den grond los te maken en op te nemen, zoo leert toch de ervaring dat ze zeer dankbaar ia voor een lichte bemes ting mei een phosphorzuurhoudende kunst meststof. Daarom wende men op alle gron den, jonge zeepolder3 uitgezonderd, bij volle stalmest 300 Kg. superphosphaat van 14 pCt per H A. aan, bij halfom half 500 Kg. en 700 Kg. waar haver verbouwd wordt m6t uitsluitend kunstmest. Op zuurachtige gronden gebruike men liever tbomasmeel van 17 pCt. en wel in hoeveelheden die anderhalf zoo groot zy'n als do opgegeven hoeveelheden superphosphaat. Bij de in Zeeland gehouden voor- jaarspremiekeuringen zijn premiëo en a&n- houding8bijdragen toegekend aan de navol gende paarden, en wel f500 aan deheDgsten van 36 jaar 269, TambourH, F. Aer- naudts, S'uis; 152, Francois, Koningin Emmapolder, Hulst; 264, Parfait, En. F, Bonte, Sluis183, Cambrinut, üe Toekomst, W. Dieleman, Axel188, Carlo, Wed. Jos Daelman, Westdorpe268 Consul, H. F. Aernauds, Sluis; 43, Sultan, P. Dees, Krab- benriijke; 52, Icarus, VV. Kakebeeke, Fre- dericap257, Leon, A. Moggré, Sohoon- dijke, en 280, Joris, A. Hoste, St. Kruis Verder f200 aan de 712 jaar oude hengsten 283, Cesar, Em. F. Bonte; 157, Robinson, L Stallaert, Hontenisse; 284, Oranje, C. Vermeulen, Watervliet (B.) 55, K'izer II, F. van Hoeve, Axel192, Lion Beige II, Ph. J. van Dixhoorn, idem 93, Bara, Wed. Jos. Daelman; 285, Ger- faut, P. de Muijnk, St. Kruis 94, Fleuret, Wed. Jos. Daeicaan 134, Bredan, Chr. Hartog, Soberpenisse en 159, Marnix, P. Vael Ysebaert, St. Jansteen. Ten slotte nog f 100 aan de navolgende in 1906 geboren merries175, Julia, G. Verstraalen, Graauw227, Martha, Aug. de Milliano, Fhiiippine; 239, Jvonne, wed. Jos. Daelman; 303, Vos, H. F. Aercaudts, Sluis 238, Ethel, Wed. Jos. Daeluian 101, Diena, C. J. Vael, Honfenisse 318, Nora, J. B. Been de Hullu, Groede 165, Mousse, Kon Emmapolder214, Lotte, Dom Oag- hena, Koewacht296, Fleur, Wed. A. Plas- schaert, Sluis196, Souvenir, Ph. J. v. Dixhoorn; 206, Belle, C. Th. Coene, Axel; 46, Bertha, Wed. v. Hootegem, Kruicingen; 171, Marie, A. J. CammaertBuijsrogge, St. Jansteen320, Rabbi, Ch. L. Wijffels, IJzendijke; 129, Luttre le Beige, P. Mol Mz., 8t. Phiüpsland 70, Cigale, A. N. v. Laneeraad, Colijneplaat78, CigaretteN. M. Tazalaar, idem 242, Fortuna, C. van Waes, Zuiddorpeen 102, Ninove, C. J. v. d. Have, OosterJand. De vóór de namen van de paarden ge plaatste getallen geven het aantal ver- kiegen punten aan. Middelburg. Da sergsant-titulair- korporaal H. Sacré endemilicien-korporaal J. Limain, van 't 2e bat. 3e reg. inf. alhier, hebben voldaan, de eerste aan het herha lingsexamen voor den rang van sergeant en oergeant-fourier; en laatstgenoemde aan het examen voor miïicien-s8rgeant. Middelburg. In de gisteravond gehou den vergadering van Handelsbelang, werd door dan secretaris het jaarverslag uitge bracht. Van dit verslag zal een beknopt uittreksel leden en begunstigers worden toegezonden. Na rekening en verantwoor ding van den penningmeester, werden de beeren Antoine Mes, G. J. van der Weel en K. J.Weijcman als bestuursleden herkozen. Besloten werd in 't najaar weer een cursus te openen in boekhouden en handelsrecht voor leden van Handelsbelang en voorleden van patroona-vakvereenigingen hier ter stede. De goede resultaten van de beide vorige cursussen waren oorzaak dat weer opnieuw een crediet voor deze zaak werd toegestaan. In beginsel werd besloten po gingen aan te wende» tot collectieve glas- verzekering. By de rondvraag werd uit voerig van gedachten gewisseld over het concept-melkverordeniDg, dat by den ge meenteraad is ingediend. Algemeen werd betreurd, dat de tyd tusschen puhliceering van het concept en de behandeling in den Raad zoo uiterst kort ie, waardoor de be langhebbenden geen gelegenheid hebben zich voldoende te beraden wat hun te doen staat. Er werd medegedeeld, dat afgezien van deze concept-verordening, deze week een vereeniging van melkverkoopers zou worden opgericht, echter niet voor aan- staxnden Donderdag. Het bestuur was van oordeel, en had be reids daarnaar geïnformeerd, dat de korte termy'n van een jaar in het concept ge noemd, voor velen ernstige schade zou af werpen, en waa bereid den Raad te ver zoeken in ieder geval dien termijn te ver lengen. Gewezen werd op het karakter van Vbuurtivinkels", waardoor het zoeken naar 'n andere woning, die beter aan de eischen voldoet, bezwaarlijker wordt naarmate de termijn korter is. Ten slotte werd met al gemeene stemmen besloten den Raad tijdig te verzoeken, die concept-verordening nog niet in behandeling te nemen en mocht dat toch 't geval zyD, dau den termijn van een jaar te verlengen. Uitdrukkelijk word daarbij verklaard dat het invoeren van een melk-verordening toejuiching verdient, maar dat gepoogd moet worden te voor komen dat vele kleine lieden door die in voering ernstig zouden worden geschaad. De vergadering vereenigde zien met een tijdens de besprekingen opgesteld concept adres, hetwelk aldus is luidende Aan den Raad der gemeente Middelburg. Geeft met eerbied te kennen, de ver eeniging „Handelsbelang", dat ze van harte elke poging van over heidswege toejuicht, die beoogt verval- sohing en ongewensehte vermenging van voedingsmiddelen te beteugelen, dat ze dau ook met belangstelling kennis genomen heeft van het ontwerp-melk- verordening dat bij uwen Raad is ingediend, die behalve bevordering van gezondheid, ook breideling vau oneerlijke concurrentie kau tengevolge hebben, dat ze het echter ten zeerste betreuren zoude, wanneer een maatregel van zulk een ingrijpenden aard, sis toch deze con cept-verordening is, zou getroffen wordeD, zonder dat de belanghebbenden voldoende tijd en gelegenheid zouden verkrijgen, zich daaromtrent te beradeD, teneinde eventueel bezwaren in te brengen, en wijzigingen aan da hand te doen. dat het haar bekend is, dat tooh op a.s. Donderdag een vereeniging zal worden geconstitueerd, waarin zoowel leveranciers, slijters, als eigenmelkverkoopers dus de drie soorten van belanghebbenden zullen worden opgenomen. Redenen waarom zij Uwen Raad vrij moedig verzoekt het daarheen te leiden, dat genoemde belanghebbenden gelegen heid verkrijgen rustig onder elkander even- tueele bezwaren te overwegen, die te for- muleeren, en zoo mogelijk die te doeD ondervangen. dat het tooh bekend is, dat uw Raad gewoon is bij het nemen van beslissingen ia het algemeen belang, steeds de adviezen van belanghebbenden ernstigteoverwegen dat wanneer echter door uwen Raad, tooh onverhoopt tot direote behandeling in de zitting van Woensdag 26 Febr. mooht worden overgegaan, zij uwen Raad in over weging geeft den termijn van één jaar dien het concept wil toestaan voor het in over eenstemming breDgen der looallteiten saet de eisoben door het concept gesteld, (om schreven, in de Midd. Crt. van 24 Februari, Tweede Blad, 2e pagina, tweede kolom, punt d.) minstens met één jaar te verlengen. dat toch sommigen allicht door hun huurtijd, aan eene bepaalde woning ver bonden zijn, een woning waar mogelijk zeer bezwaarlijk de veranderingen in het concept geweiischt, kunnen worden aan gebracht of waarvan de eigenaar niet licht zulke veranderingen zal toestaan dat bovendien de vele melkwinkels het karakter vaa buurtwwkeXe hebben, en de slijter om den broode genoodzaakt is in dezelfde omgeving te blijven, wat door handhaving der voorgestelde termijD, alles behalve zal bevorderd worden. Redenen waarom zij uwen Raad met nadruk verzoekt te voorkomen, dat invoe ring van eeD melkverordeniDg hoe goed ook op zioh zelve vele kleine lieden ernitig zal dupeeren' 'tWelk doende. Het Bestuur van Handelsbelang, ANTOINE MES, Voorzitter. FRANS KEULEMANS, Secretaris. Middelburg, 25 Februari 1908. Borsseie In de gisteren gehouden ver gadering van den Dykraad voor de water- keering van den calamit. polder Borsseie kwam in bohandeling een voorstel van het bestuur tot uitvoering van een steenbestor- ting tot verdediging van den oevertusscben de peilraaien 47bis en 486is Bij herhaalde peilingen is gebleken dat de toestand van 't onverdedigde oevervlak bij voortduring achteruitgaat. De kosten zijn geraamd op f 25.800. Besloten werd het oeverwerk te doen uitvoeren. By kon. bssluit is pensioen verleend aan L. J. v. Santen, weduwe J. G. Bissen, rijksklerk 2e klasse ter directie der reg. en dom- f 238. St. Maartensdijk Sinds Zaterdagnacht zit op de Slikken voor den Oudelandspolder een ijzeren aak vast, toebehoorende aau schipper Stoutjesdijk van Numansdorp. Het onker, de roeiboot en een fokzeil zijn ver loren. De aak, geladen met steenkolen, is besleiad voor Middelburg. Hulst. Gelyk wij gister reeds kort ge meld hebben heelt Zaterdag een belang rijke gelddiefstal plaats gehad, en wel van 55 duizend francs (In ons Telegram gister staat abusievelijk 25000. Red.) De diefstal geschiedde uit een postzak, die cm 6 uur 26 van hier verzonden werd met deu trein voor Mons. Het geld 56424 frane3 verzonden aan de Banque du Hai- naut te Mons, bevond zich in ean grooten zak het zivergeld los in dien zak het papieren geld, 56 biljetten van 1000 franos, in een kleineren zak, die in den grooten was ingesloten De trein stopte om 8 uur 12 te Meehelcnen miste de aansluiting met den trein van 8 uur 16. Daarom werd alleen de bewuste postzak naar den trein van 8 uur 42 overgebracht. Nauwelijks had deze trein zioh echter in bewegiDg geBteld of de hoofdconducteur bemerkte den diefstal. De zegels waren niet ver broken, doch in den zak was een groote snede gemaakt, waardoor het kleinere zakje met de bankbiljetten is getrokken. Dat moest geschied zijn op het station te Mechelen, gedurende het oponthoud van 26 minuten. Het onderzoek der justitie heeft nog geen resultaat opgeleverd. Bij de posterijen is benoemd tot con ducteur der brievenmalen 3e klasse te Amsterdam (spoorwegpostkantoor no. 1) dhr. I. v. Waarde, brieven-en telegtam- besteller te Breskens te Rotterdam (spoor wegpostkantoor no. 1) de brievenbesteller A. C. de Jonge te Vlisaingente Ant werpen (spoorwegpostkantoor no. 2) de brievenbesteller A. de Vries te Vlissin- gen en B. Bastiaanse te Roosendaal. Eervol ontslagen op verzoek met 1 April de brievengaarder te Koewacht E. M. F, Vermandel. Te Veenhuizen is overleden de beer mr. Joban Hendrik Pieter Gallee, hoofd directeur der Rijkswerkinrichting. En te 's-Gravenhage de heer Aug. Belinfante, hoofd der uitgeversfima voorheen Ge broeders Belinfante aldaar, Wagenstraat. De gemeenteraad van 's-Graven hage nam gister, met 33 tegen 2 stemmeD, een verordening aan tot verzekering tegen werkloosheid. Van de 9 knapen te Alkmaar uit het Rijksopvoedingsgesticht, die Zondag middag op een der gewone wandelingen aan hunne geleiders ontloopen zijn, werden reeds denzelfden dag acht aangehouden en naar het gesticht teruggebracht. Te 's-Gravenhage is op 6l-jarigen leef tyd overleden dr. M J. Bouvin. Gebo ren te Oosterlacd 5 Mei 1846, waar zy'n vader notaris was,was hij achtereenvolgens dokter te Oostkapelle, Middelburg, U trecht en Den Haag. Als leerling van Donders maakte hy zich naam als oogarts, was alge meen bemind om zy'n vriendelijkheid en welwillendheid, en om zijn toewijding voor de door hem opgerichte Kliniek voor Oog lijders. De familie te Maassluis ie in kennis gesteld, dat de kapitein van de sleepboot „Schelde", welke op reis naar China is met een baggermolen, van uit Algiers had bericht, dat de kok Frank van der Gaag op 16 Fcbr. jl. werd vermist, zoodat ver moed wordt, dat hy bij het scheppen van water over boord is geslagen en verdronken. Van der Gaag is 54 jaren en laat een vrouw met een kind na. Ie Vuchtis een 26 jarige arbeider eergisteravond bij een twist door twee aanvallers gedood bet lijk werd op da rails gelegd teneinde de misdaad te verbergeD, en werd door de tram den hals afgereden. De messteken op bet lichaam braehten de misdaad uit de vermoedelijke daders zijn in arrest. Zaterdagavond liep een elf jarige knaap te Udenhout door de duisternis misleid in een sloot met water. De moeder snelde haar zoon ter hulp en werd zelf met moeite gered. Toen de jongen uil het was gehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. Bij Woudsend was een 60- jarige melkvaarder met zijn boolje door den wind op het ondergeloopeu buitenland geloopeo. Bij de poging om daar af te komen is de man verdronken, Pas op Uw woorden. Een lastig onderwerp van bespreking voor een ocseenren debater, die onbewoon- basrverklaring Getuige, zegt het Hbld de volgende redevoering „Ea nu wil men bewoonbaar ver klaren een perceel met een deurwijdle van nog geen meter. Meneer de voorzitter, daar kom ik niet in" (Gelach. De spre ker doet verwonderd.)... „De deuren en vensters wijken er uit het lood en het tocht er vree8elijk. Meneer de voorzitter, daar durf ik me niet bij neer te leggen''. (Ge lach en interrupties. Spr. vraagt aan zijn buurman: „Is er wat?")... „Het water Btaat er 'n palm hoog in de kelderhaoaer. Dat loopt tooh de spuigaten uit, meneer de voorzitter (Inte-rrupties en gelach. De spreker tracht te zien of al zijn kle dingstukken wel „VorschriftsmiiJsig" ziju dichtgeknoopt)„En dan niet doorloo- pendc privaten. Daar moet worden inge grepen, meneer de voorzitter". (Bulderend gelach. De spreker gaat verbijsterd zitfeu). De sterrenhemel. Mercurius zal op 28 Februari door de onderste conjunctie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2