NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 124. 1908. erbrand Dinsdag 25 Februari. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH lüSstSf J. BEZE- hnisvrouw van Win- zoo is de van deze stond mij me toe het .oud toe dat vroeg zij mij het deDoor zicktigheid de een ketel water van oktoestel af geheele in stortte over o'n pijn, dat en te zullen sterk gestel et deed mij >ijn. Ik had mijn voet klaarde dat >oi zou zijn. wonderlijke terbalsem, vernomen jl voor mijn wenden. Ik loosterbal- HAVE te In dag nadat L ondervond ng en beter- las ik totaal verklaiing Ibezemer hm ltloos- [:neest outle brnnd- lumatiek, pnuwpij- i,Isoliia«9, »hei«l iii [rstuiliin- iui iii tien jikingon, winte**- 1,20 en f2,50. ihte KIoos- Ij.poleij, IÜIJDWEG, fOK, Krab- DEKKER, Cortgene blijnsplaat; |rke; M. J. aburg; W. |rke; J. C. astkapelle; ontelande lestkapelle lrijpskerke IRAHAMSE 5, Camper- IWolfaarts- West-Soo- j-nemuiden; |em en J. |(W.)Mars. Wed. D. blijnsplaat; Iwdorpl. |estkapelle; ikelier, Big- f BROEKE, Ibregtse, iade VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. DE JON GE-VERWEST, te Goes en van F. P. D'HUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES II e IS a 3 a ii s. 264) FEUXLLETOH. Snippers uit de oude doos, JRGl - L6 ldt ons uit iad ik een die zich een nood- en over wijndrecht Indrecht. leneest, deze loden band de handtee- lotterdam, lis namaak. MULDER, rSE, Korte elburg A. roordige wordt, feren, met Mei boerensrand en [hoog loon, by Coosje Bus- n. an stonden aan Adres Boekh, brwest - Goeg, (»- 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026« UITGAVE DER FIRMA van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 3 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 eent. WMiiiiiii»MH'B3r3BaEB»«^'ga«awaaMcgBBKTa Het Handelsblad laat 't heengegane kabi net nog eens de revue passeeren. Zij noemt minister Foek den gelukkigste, dewijl hy een negental wetsontwerpen in't Staatsblad kreeg, onder welke de herziening van de rechtsbedoeling over inlanders (o.a. inland- sohe christenen. Dit ontwerp was echter nog van zijn voorganger); en aanmoediging der bananen-cultuur. Minister Veegens bracht alleen tot stand: het Bathpolder-subsidie (voor min. Kraus), de keuring van uitvoervleesch, de afschaf fing der tiendenhet voorschot aan de Zuid- Amerikalijn, voortzetting der mijn-exploi tatie en exploratie. Dit resultaat is zegt het vrijz. blad niet groot. Minister Krans zoo vervolgt zij heeft nagenoeg geen belangrijke wettelijke maatregelen tot stand kunnen brengen. Alleen de tramlijnen in de Haarlemmer meer beteekent nog wat. Minister Van Raalte bracht het arbeids contract van zijn voorganger. Dat het nog niet wordt uitgevoerd,komt doordien't„aan- vullingswetje" door de Eerste Kamer ge vraagd, nog niet door die Kamer is be handeld. „Overigens bleven ook de belangrijke ontwerpen van Justitie onafgedaan. Noch de wijziging van de rechterlijke organisatie nooh de invoering van de administratieve rechtspraak, nooh de vereenvoudiging van de Kantongereohtsprooedure, nooh da her ziening van het bewijsrecht in burgerlijke zaken alle onderwerpen van groot be lang, Vaarover wetsontwerpen, deels zelfs nog van 't ministerie-Kuyper afkomstig, aanhangig zijn gemaakt brachten het tot openbare behandeling". Iets meer suooes had minister Rink. „Twee kleine partieele Drankwetwijzi* gingen, de aankoop van de eollectie-Six, de Brabantsohe paardenbelasting, de onder- wijzerssalarissen wet ziedaar min of meer beduidende wettelijke maatregelen die tot stand kwamen onder zijn leiding". Na opsomming van zijn nalatenschap, verzucht Het Handelsblad-. „Schoon dus minister Rink niet zonder heeft, DQOB S C A L DIS. lets over de oude Gilden. II. Wensehte een Roomsohgezinde in het Gilde opgenomen te wordeD, dan moest hij een inboorling zijn. Nog in het laatste der 18e eeuw werd dit privilege gehandhaafdwant toen zekere Pieter Fabrij verzooht, om na ge dane proeve, in de smederij bij de II ll.kinderen-yooit als hoefsmid te fun- geeren, onder belofte, dat hij tot de Her vormden zou overgaan, toen werd hem zulks wel toegestaan, maar tevens een termijn van zes maanden voor zijne be lijdenis vastgesteld, zullende, zoo hij in dien tijd aan zijne belofte niet voldeed, de vergunniag der regeering worden ia- getrokken. Later werd mon op dat punt vrij wat toegevender. Althans in de raads vergadering van 29 Maart 1795, werd een verzoek van het geoombineerde Smeden gilde om daarin geen Roomsohgezinde, tenzij diens ouders burgers en ingezetenen geweest waren, te admitteren, van de hand gewezen. Verder was het voor hem, dia opge nomen wensehte te worden, een vereisohte, dat bij twee jaren lang, als leerling bij een meester van het gilde verkeerd had, hetwelk hij door het overleggen van een leerbrief bewijzen moestmeestal werd ook deze bepaling gehandhaafd. Tooh waren hierop uitzonderingen, wat blijkt ten opziehte van een zekeren Jan Mondon. Pezen werd toegestaan dat hij zijne proeve j}ls horlogemaker doen en daarna dit hand eenig legislatief succes gearbeid meegeloopen is 'l ook hem niet1'. Dan wijst het blad er op dat Marine twee ministers had de eerste Cohen Stuart veroverde slechts en panisersehip voor Indiëde tweede Wentholt is nog te kort minister. Ook Oorlog had twee ministers. Van den eerste (Staal) zegt het blad, is alleen veel herinnering geblevende tweede liet slechts een, en dan nog onbehandeld, ont werp na: dat betreffende de hoogere be velvoering. Minister Van Tets bracht slechts eenige verdragen tot stand, waaronder een betref fende internationaal privaatrecht, doch waarvan de maker niet in 't departement van buitenlasdsohe zaken zetelt. Minister de Meester slaagde in de goed keuring der herziening van de Sniker- oonventie; de invoering van den nikkelen stuiver en van Staaissohuldboekjes en de wijziging der wet omtrent de heffing'' an het invoerrecht naar de waarde der goederen. Maar noch het instellen van een consig natiekas, nooh de zoo noodige herziening van het Personeel, nooh de belasting wetten brachten het tot openbare behandeling. De totaalindruk is dan ook povertjes. Het Handelsblad erkent en vergoelijkt 't in de volgende woorden «En zoo kan men dus, als men ziet wat inge diend werd en daarnaast wat tot stand kwam en als men ook nog eens zou kijken naar wat in drie achtereenvolgende troonreden bovendien nog werd in uitzicht gesteld alleen van den heer Fock constateeren dat hij goeddeels be reikt heeft wat hij zich had voorgesteld. De andere ministers konden het voornaamste deel van hun voornemens niet of slechts in geringe mate verwezenlijken (met uitzondering van wat Minister Van Raalte behaalde, doch alleen in zake het Arbeidscontract, dat niet vanhem was) Blijkens de lijst van wat nog liggen bleef is dit manco hoofdzakelijk te wijten aan twee om standigheden dat aan het Kabinet slechts een leven van amper twee en een half jaar werd gelaten en dat de Tweede Kamer lang zaam werkt." Wij zullen dit laatsteargument onthouden. Toen wij 't in 1905 bezigden werden wij er om uitgelachen. werk mocht uitoefenen, ook zonder ver tooning van zijn leerbrief, maar hem werd tevens opgelegd, dat bij dien brief binnen twee maannen van Genève ontbieden zou, zullende, niettegenstaande zijne proeve, zijn meeslersohap vervallen, zoo het blijken mocht, dat hij geen twee jaren geleerd had. Ook een zekere Corns Snoep werd als goud- en ssibwsmid toegelaten, ofsohoon er nog zeven of acht maanden aan zijne leer jaren ontbraken. De nood dwong er echter wel eens toe zoo was het o. a. in 1763, toen men Anth. de Ridder als glazenmaker toeliet, ofschoon hij geen twee jaren leerling was geweest. Omdat geen der meesters van het Gilde de reparatie der Kerkglazen had aange nomen. Nadat dan een leerling zich twee jaren bij een meester geoefend had, en zich gedurende dien tijd aan niets had schuldig gemaakt, waardoor hij van de vrijheid tot bet doen eener proeve moest verstoken blijven, kon hij hiertoe overgaan. De plechtigheid had op den winkel van een der Dekens plaats, ten overstaan van al de Dekens, en later ook van den O ver deken. De aanstaande broeder moest zijn proef stuk geheel zelf maken en de Bestuurders deden uitspraak over hetzelve. Dit proef stuk bestond voor: Een slotenmakerin het maken van eeu Voorhamer van tien Ponden zwaar, alsook het maken van een Dag- en Nachtslot. Een hoefsmidin het maken van een Kuipers Baarse en een Ploegscharre Een zilversmidin het maken van een Hansje in den Kelderen een toevouwende lepel met een holle steel. Een goudsmid: in 't maken van een draad- werks goud Buisje en een Moesring of Suffe 24 Februari 1908. Als de kok met de keukenmeid kyft, Dan weet men waar de boter blijft. In Het Volk van den 20en wordt verhaald van een quaestie op de fabriek van den li beralen fabrikant v. Dam, die een soc.-dem. werkman onrechtvaardig zou hebben ont slagen. By gelegenheid van die quaestie moet genoemde liberale „kapitalist" den soc.- dem. arbeider verweten hebben dat hy de kapitalist in 1905 wel goed was om den soc.-dem. v. Kol met zyn geld mee in de Kamer te helpen brengen. Het Volk vertelt echter dat genoemde ka pitalist om den r.-k. werkman EDgels te weren by de herstemming aan de verkie zing van den soc.-dem. „heer" v. Kol heeft meegewerkt door o.a. f 10 te teekenen op de lijst voor te maken kosten. Wemneer genoemde „kapitalist" dit by don twist met zyn soc -dem. arbeider niet had uitgebracht, zou men dit wel nooit te weten gekomen zyn. Het is een aardig staaltje" Ook in Rotterdam schynen toen liberalen geld te hebben gegeven voor de verkiezing van een soc.- dem. Of was 't niet te Rotter dam De Rotterdammer liet by de vermel ding van bovenstaande, althans iets merken datt zij daar meer van weet dan zeggen wil. In Enschedé bracht de liberaal zelf het niten Het Volk komt 't bevestigen. Pot en ketel. Onze aandacht werd in datzelfde nommer van Het Volk getrokken door onderstaand berichtje Ontgoochelds werklieden. De Werkmans bode van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft een plaat. In een ministerieel bureau ziet men een groep oude arbeiders staan. Minister Kuyper is de deur al uit, minister Veegens is ge reed om heen te gaan en daaronder „De verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom worden voorbereid." (Troonrede i9oi, ministerie- Kuyper.) Aan uw oordeel zullen worden onderworpen regeling van de verplichte invaliditeits- en ouder- domsverzekcring." (Troonrede I905, ministerie- De Meester.) Een glazenmakerin het maken van een glazen Lantaren. Een tinnegieter: in het maken van een geslagen tinnen Schotel van drie ponden zwaar, en ook de Vorm, om dezelve te gieten. Een loodgieter: in het maken van een Pomp, geheel uit plat lood. Een horlogemakerin het maken van een Schakelrad voor een toren-horloge van ijzer, en voor een zak- of /tttishorloge vau koper. Een koperslager in het maken van een koperen Schuite en een roodkoperen Pul aker, nit een platten bodem geslagen. Een blikslagerin het maken van een blikken komfoor en een dito kruiddoosje. Een messenmaker in het maken vsn een Scheermes met zijn heft er aan. Na de goedkeuring der proeven, be taalde de proeftnee3ter zijn inkomstgeld, benevens de bepaalde beloocing voorden Gildeknaap, eeDe vastgestelde bijdrage voor het onderhoud der Gilden-pelle en voor de weduwenbeure, waarna hij, op zegel bet bewijs van vrij meesterschap ontving om voortaan te deelen in al de voorreohten en verplichtingen van het Gilde. Het hoofdbestuur was in handen van de stedelijke regeering; zij stelde de ordon nantiën op en werden deze, naar omstan digheden, door haar gewijzigd, gehand haafd en vernietigd. Zij waakte voor de Gildereohten, hoorde de rekeningen, be noemde de Dekens of nam van de gedane benoemingen kennis. Onder dit opperbestuur stonden aan het hoofd van het Smeden-gilde een Overdeken met zijne Dekenen. Aan hen, we hoorden het reeds, was de opneming door proeven opgedragen. Het is even scherp als juist. Toch zal het Werkliedenverbond zich een vol gende maalweer voor hetkarretje van 'n nienwen Veegens laten spannen en zijn er nog altijd arbei» ders die zulke leiding volgen. Dit wordt hier nu net verteld of do soc.- dem. zeiven in 1905 ook niet aan datzelfde karretje hadden getrokken. Reeds in 1904 waren de ontwerpen van minister Kuyper in de troonrede van 1901 aangekondigd, by de Staten-Generaal in gediend. Toch hielpen de soc.-d9m. dapper mee om de vrijzinnigen aan een meerderheid te helpen, waardoor bedoelde ontwerpen van de baan raakten. Moest het heden weer stemming voor de Kamer zyn, deze menschen zouden weer even bard mee loopen „voor het karretje van eeu nieuwen Veegens". Zy hebben 't in 1901 getoond, liever „een nieuwen Veegens" dan een Reehtseh kabi net liever geen „verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, ouderdom en invaliditeit"; dan wèl, wanneer die ons toe komen moet uit de handen van minister Kuyper. Het standje aan de mannen van het Werkliedenverbond bohoorde Het Volk dus ook aan Het Volk ta adresseeren. Patrimonium herinnert er aan dat de soc. democraten te Rotterdam naast de bestaan de vereeniging van Havenarbeiders een nieuwe vakvereeniging van Transport arbeiders hebben opgericht. „Onder eigen banier". „Om principieele verschillen". Zoo verdedigt het de heer Spiekman, de leider der Rotterdamsche soe.-democraten. Terecht wijst Patrimonium er op, dat deze daardoor zijn overgestapt in het schuitje van Patrimonium, die altyd op „principieele gronden" he6ft aangedrongen op vakorganisatie onder eigen banier. De oprichting der nieuwe vereeniging geschiedde omdat de oude vereeniging niet wilde zeilen in het zog der soc. democraten. De nieuwe vereeniging heeft zich dan ook terstond aangesloten bij dat N. V. V. De mannen van Patrimonium werden Eenige afwijkingen vsn de bestaande Reglementen, waren aan hun oordeel over gelaten, terwijl er, tot handhaving van hun gezag, boeten waren vastgesteld, zoowel voor heD, die, door de Dekens ontboden zijnde niet verschenen, als voor de zoo- danigen, die met schelden of iets dergelijks, hen kwalijk mochten bejegenen. Dit bestuur was evenwel niet geheel eigenmachtig, ook wat de Gildebroeders betrof, maar riep niet zelden deze op „om over eenige zaken, betrekkirg tot het Gilde hebbende te helpen resolveren". Als dienaars van het Gilde waren een Boekhouder en een Gildeknaap aangesteld. Eenmaal 'sjaars was de eerstgenoemde verplicht rekening en verantwoording af te leggen. Ook moest hij zorg dragen dat er eene lyst van de leerlingen aanwezig was en gaf hij na gedane proeve het be wijs van meesterschap afvoorts was hij gehouden de nocdige ganteekeningen te houden. Voor deze diensten genoot hij één schel ling van ieder Pond der inkomsten. Door den knaap geschiedde de uitDOodi- ging tot de begrafenis van een overleden Gildebroederbij die gelegenheid adsi- steerde bij, las de nameu af, teekende de afwezigen aan en haalde de, door afwezig heid, verbeurde boeten op. Ook bij de proeven van da leerlingen was hij aanwezig, eri, zoo noodig was hij daarbij behulpzaam. Door hem had de op gave van gestolen of vermiste goederen aan de Gildebroeders plaats, gelijk hij ook den broeders bericht gaf, wanneer er buiten de vrije jaarmarkt vreemde koop lieden in de stad kwamen cm hunne waren den leden van het Gilde te koop aan te bieden. Voor deze diensten ontving hij een salaris door deze zelfde heeron om hun optreden onder eigen vlag steeds scheurmakers ge scholden. Maar wat zyn deze mannen van de nieuwe vakvereeniging rm anders De wortel des kwaad». Een zieke zeide eens knorrig tot zijn dokter: „Mynheer! gy hebt mij nu al zoo lang onder handen gehad, doch zonder merkbaar gevolgik moet u dus verzoeken de kwaal wat krachtiger aan te pakkeD, en den wortel des kwaads met één slag te ver nietigen". „Dat zal ik dadelijk doen", antwoordde de arts lachendelichtte zijn stok op, en verbrijzelde met één slag'n langhals, die op de tafel stond. Wie de veranderlijkheid van het weder en wat is veranderlijker wil be- studeeren, dat staat al lang onder geleerden vast, moet den blik wenden naar de Noordelijke IJszee. En wie de loop van de oecomisehe ver houdingen ook deze zijn veranderlijk wil kennen wende het oog naar Amerika. En als ge dau vraagtwaohter, wat is er van den nacht Is de morgen nog niet gekomen Dan ia het antwoord van over den Oeeaan nog maar pover. Ziehier zooal wat laatstelijk beiiokt wordt. In New-York loopen 175.000 werke- loozen rond. Er staan 400 OOU spoorweg- wagons ongebruikt, terwijl er verleden jaar om dezen tijd 100 OflO tekort kwamen. De invoer van weelda-artikelen is ont zettend gedaald. In fabrieken werkt men gedeelten van den dag en dan nog op voorraad. De fondseDmarkt blijft gedrukt. Ziedaar, hef, nog maar weinig opwek kend, portret van den oecenomisehen toe stand der Vereenigde Staten, voor ons, als voor heel Europa, voor een goed deel de thermometer van het stoffelijke leven. Het woord Infante'. Het woord „Infante" is in ziju tegenwoordige doorluohtige be- van ééu Pd. Yls., benevens tien schellingen voor elke begrafenis, uitgezonderd wanneer een broeder van het armbestuur begraven werd. Voor iedere proef van 'n leerling ont- vi g hij tien sohell., van de bekendmaking van gestolen of vermiste goederen één schell.eindelijk genoot hij voor de aan zegging van vreemde kooplieden tfweeschall. Het voornaamste van de voorreohten der Gildebroeders was de vrije uitoefening van het handwerk, waarvan hij da proef had gedaan. Niemand die geen gildebroe der was, mocht met hem eoncurreeren,want uitdrukkelijk was er bepaald „lsten soo eal niemant van buiten alhier binnen deser stede corner, met eeniger hande iser, tin, nog silverwerk, hoedanig dat het sij, omme des marokdaegs daer mede ter marekt voor te staan erde te verooopen, binnen den geheele [are, seders dan in de jaermarekt deser stede". Zelfs aioeht geen ingezetene, die niet tot het Gilde behoorde, van elders goederen, die door de Meesters gemaakt of verkocht werden invoeren om dezo te verkoopen, of te verruilen, buiten de vrije jaarmarkt. Dit giDg zelfs zóóver, dat de oudijzer tin-, koper- en JféAwerkoopets aan de oude waren, door hen uiigevent, niets mochten repareeren of doen repareerer, er» dat ketel lappers en scharenslijpers eerie niet geringe boete opliepen, wanneer zij eenig stuk werk, onder het gilde bthoorende, her stelden. Bij overlijden van een broeder gingen de rechten op zijne weduwe overdeze inccht dan knechts en leerlingen hebban en het ambacht voortzetten. Hertrouwde zij later met eeu ciet-Gildebroeder, dan hield het een en ander op. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1