NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 123. 1908. Maandag 24 Februari. 22e jaargang. HISTORiSGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. 1 DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Bij de politie alhier zijn gedeponeerd twee vermoedelijk valsohe kwartjes. Verder is proces verbaal opge maakt tegen de gebroeders v. d. B. ter zake diefstal van sigaretten, ten nadeele van den sigarettenhandelaar D. alhier, en tegen A. S. alhier, wegens mishandeling van den tolgaarder J. V. alhier. Middelburg. Vrijdagavond viel aan de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" af- deeling Middelburg, welke vereeniging, behalve te trachten positieverbetering te verkrijgen, zioh vooral ten doel- stelt, de moreele verheffing hunner leden te bevor deren, het groote voorrecht te beurt, dat voor haar op de bovenzaal van het Militair Tehuis optrad de Wel.Edel. Gestrenge heer Jhr. Storm van 's Gravensande met eene rede over luchtscheepvaart, inzonderheid het gebruik daarvan als oorlogswapen. Met eene bijna drie uur lange rede wist spr. zijn auditorium op buitengewone wijze te boeien, vooral waarbij met expresselijk daarvoor gemaakte teekeningen, sommige onderwerpen verduidelijkte. FEUILLETON1. Snippers uit de oude doos. Iets over de oude Gilden. Middelburg. Op de gisterenavond in het Schuttershof onder voorzitterschap van den heer C. Verhage, gehouden jaarverga dering der Onderlinge Credietb ck (sfd. van Handelsbelang) werd als secretaris herkozen de heer Ant. Mes. Het jaarverslag van den seer. alsmede 't financieel rapport vermeldden toenemende werkzaamheid van deze credietbank. Da commissie van con trole oordeelde hoogst gunstig over de wijze waarop dit jaar de boeken van den penningmeester zjjn ingericht geworden. Langdurig werd van gedachten gewis seld naar aanleiding van enkele opmer kingen voorkomende in het finantieel ver slag over do wenschelijkheid van uit breiding van het crediet. Een beslissing werd nog ni6t genomen. De hoeren G. J. Krijger, O. A. W. van Straaten en Herm. Boas3on werden als commissarissen her kozen. Goes. Vrijdagavond vergaderde de Chr. sohooivereenigiug onder voorzitterschap van den heer C. Oranje, die na gebed en 't lezen van Ps. 103 een kort openingswoord sprak. "De secretaris de heer A. D. F. v. d. Wart bracht het jaarverslag uit waarin hij onder meer herdacht het overlijden van twee lieve leerlingen der school aan de zoo gevreesde ziekte, die de laatste maan den des jaars hier heersohte. Uit het verslag van den penningmeester den heer J. Visser bleek dat 't te kort dat 't vorige jaar f800 bedroeg met f180 verminderd was. De rekeniDg door de commissie, bestaande uit de heeren J. de Jonge, L. de Beste en G. Beenhakker, nagezien en in orde bevonden, werd evenals't jaarverslag met dankzegging aan de betrokken be stuursleden goedgekeurd. i IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DEK FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer s cem. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent 22 Februari 1908. Vermakelijk, indien het maar Diet zoo kostbaar was, is de wedstrijd tusschen ver- dedigings- en vernielingswerktuigen. Duitschland zal binnen kort 5 stuks militaire luchtschepen bezitten, en en pas sant is datzelfde Duitschland bezig zioh te verdedigen tegen luchtschepen. De bekende Krupp-fabrieken in Essen moeten kanonnen van een bijzonder type leveren in staat om een luchtschip tot op groote hoogte onklaar te maken. Ook de projectielen zijn van bijzondere constructie. Precies als bij de schepen. Nu de pant serplaten zwaarder en dan het geschut scherper. Zoo loopt men voortdurend in een Cir kel rond. 263) dook SCALDIS. I. De ellende, die de Fransche omwenteling in het laatst der 18e eeuw te weeg bracht is ons genoegzaam bekend. Niet alleen dat er stroomen menschen- bloed vloeiden maar ook op maatschappe lijk gebied hadden er nooit gehoorde om keeringen plaats. Rechten, uit vroegere eeuwen afkomstig werden eenvoudig ont kend en vernietigdoude instellingen afgeschaft en betrekkingen tusschen de menschen onderling opgeheven. Al het vernietigde werd intusschen ge schiedkundig eigendom van 't nageslacht. Onder al dat afgebrokens behoorde ook o.a. 't vroegere gildewezen, welke in de historie van onze vaderlandsche nijverheid zulk een voorname plaats beslaat. Die oude broeder schappen willen wij om die reden eens wat van nabij bezien. Waarom de verschillende vereenigingen met den naam van Gilde zijn bestempeld kan niet met zekerheid gezegd worden. Onder de gevoelens, die er dien aangaande zijn uitgesproken, komep er ons twee wel aannemelijk voor. Sommige schrij vers zeg gen dat het woord van het Slavonisch af stamt, en dan broederschap, genootschap of college zou beteekenenweer anderen zijn van meening dat het zijn oorsprong verschuldigd is aan de geldelijke ofiers, die de leden dier corporaties, ter bevor dering van wederzijdsohe belangen, bren gen moesten. Hieruit kunnen wij ook genoegzaam zien, dat de meest verschillende vereenigingen dezen naam droegen. Wijl de verschillende Zeeuwsche gilden meest in Zuid-Beveland gevonden werden en vooral in de stad De begrooting over 1908 in ontvang f 10000; in uitgaaf f 11000 werd eveneens goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren M. H. Harinok (vice-voorzilter) en A. S. J. Dekker werden met groote meerderheid herkozen. Ia plaats van 't af tredende niet herkiesbare, commissielid Goes, willen wij een blik slaan op de broederschappen in die stad in 't algemeen, om in 't bijzonder het daar bestaan heb bende smeden-gilde wat uitvoeriger te besprekente meer nog wijl de verzame ling van bewaarde stukken, op deze cor poratie betrekking hebbende, meer volledig is, dan die van andere genootschappen aldaar. De rederijkerskamers besprekende, zagen wij dat ds. Eversdijk van Hoedekens- kerke een verklaard tegenstander van de Rethorijkers in Jan. 1673 eene klacht indiende bij de Classe over de „supersti- tueuse en afgodische exercitiën'' bij die Kamers als punt 4o betoogde Z.E.W. dat deze kamers „alsoo seer wijl verschillende waren van de borgerlijke gilden en ool- legiën der ambaghteD, sehutteriën en schut ters" „en", zegt hij verder ,,'t Gene men in de steden met den naem van Gilden noempt sijn eijgentlijck Borgerlijcke eol- legiën en geselschappen. Alle de borger lijcke gilden van een stadt bestaen uil sulke Borgers, die van een en 't selve handwerek, ainbaght, neeringe en hantee- ringe sijn, enz." Uit J deze gezegden van ds. Eversdijk laat het zich ook verklaren, dat de meest verschillende vereenigingen den naam van gilden droegen. Niet alleen werden die van handwerks lieden en neringdoenden dus geheeteD, maar ook die genootschappen, welker leden zich oefenden in de letteren en in den wapenhandelook die der Rederijkers waren onder dezen naam bekend. Het aantal burgerlijke gilden schijnt ook in Goes nog al beduidend te zijn geweest. Enkelen gingen te niet, wanneer anderen weer ontstonden. Onder de vereenigingen, die vroeger al daar aanwezig waren en later niet meer voorkomen, waren die der Droogscheerders van St. Robrecht en der Landlieden In de notulen van de stedelijke Raadkamer komen de volgende voorhet Schippers-, het Bakkershet Smeden-, het Kleermakers voor 'tnaiiea der rekeningdhr.Beenhakker werd benoemd de heer L. Duvekot Cz. Bij de rondyraag herinnerde de heer L. de Baste er aan dat de voorzitter in Jan. jl. zijn 25-jarig lidmaatschap van het bestuur herdacht,wen8ehte hem daarmede Damens de vereeniging geluk en sprak de hoop uit dat nog een reeks van jaren de zorg voor de school en de leiding der vergaderingen aan hem mogen zijn toevertrouwd. De heer v. d. Wart sloot zich hierbij aan, namens het bestuur. De beer Oraüje be dankte hartelijk voor 't gesprokene en eindigde met den wenselLvoor den bloei der vereeniging en der school. De eere- voorsitter, dhr. J. Donner 'ging voor in dankzegging. Koudskerke. Vrijdagavond hield de schoolvereeniging voor bijzonder lager onderwijs alhier haar eenigfzins feestelijke 16 Je jaarvergadering. Door den voorzitter D. de Buck werd de vergadering op gebrui kelijke wiize geopend. Hij herinnerde er aan dat in 't afg9loopen jaar drie der school kinderen door den dood werden wegge nomen en voorts op de vele zegeningen aan onze vereeniging geschonken De secretaris bracht verslag uit. Uit dat van den pen ningmeester bleek dat't boekjaar met een batig saldo sloot. Tot bestuursleden wer den F.Wielemaker en H. Maas herkozen en D. v. Sparrentak gekozen in de plaats van den ruim 80 jarigen M. Leijnse, die van het begin der oprichting als bestuurslid da vereeniging h8eft gediend en nu uit hoofde van zijn hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschte te komen Ook werd ver slag uitgebracht door den voorz seer. en penningm. van het Supletiefonds, waaruit bleek dst het zeer nuttig werkt, en dat door deszelfs arbeid het aan menig ouder moge lijk gemaakt wordt om het schoolgeld te betalen, en alzoo ook zijn kinderen van het chr. onderwijs te doen genieten. Verschil lende toespraken werden gehouden, door onderwijzer, afgevaardigde van kerkeraad het Kramers-, het Timmerlieden-, het Bran- dewijnverkoopers-, het Schoen- en Gareel makers-, het Chirurgijns-, Beenhouwers-, het Wevers- en Hoe'demakers-, het Panne- lieden-, het Bierdragers- en het Arbeiders- gilde. Van deze z. g. n. hoofdgilden waren er verscheidene die in onderafdeelingen waren verdeeld, die als ambacht eenigs- zins verwant waren aan de hoofdgilden. Om één voorbeeld te noemen, bestond het Timmerlieden-gilde uit de volgende hand werkslieden Timmerlieden, Metselaars, Kuipers, Mandemakers, Leidekkers, Scheep makers, Blokmakers, Stoeldraaiers, SrJirjn- iverkers, Wagenmakers, Steenhouwers, Klomp makers, Wannenmakers en Stroo- en Riet dekkers. Vroeger hebben wij reeds gezien, dat alle genootschappen, hetzij geleerde, hetz\j burgerlijke, een schutspatroon had den. Te innig was dan ook in den tijd die da Hervorming voorafging, het kerkelijke met het burgerlijke leven dooreen geweven dan dat er over deze burgerlijke vereeni gingen niet een kerkelijke gloed zou ver spreid geweest zijn. De gildebroeders hadden op vele plaat sen hunne altaren in de kerken en droegen 't hunne bij tot opluistering van den open baren eeredienst, Hoe zouden zij hebben kunnen hopen, dat hun Gilde bloeien zou, indien zij het zelve niet onder de bescherming van dezen of genen Heilige gesteld hadden P En koos de timmerman den H. Jozef, de schoen maker den H. Ckrispijn tot zijn patroon, aan wien konden de leden van het Smeden- gilde den bloei van hunne broederschap beter toevertrouwen dan aan den II. Eligius die onder den Frankischen koning Clotarius II in de 17e eeuw, ais goudsmid en later als Bisschop zioh een buitengewonen naam verworven had Dat Eligius die eer waardig was, blijkt wel hieruit, dat hij in het goudsmidsvak een eenig kunstenaar was. Zoo verhaalt men van hem, dat hij op dertig-jarigen ouderdom van den genoemden Vorst twee on jongelingsvereen. en anderen. In de ver schillende pauzen werden ververschingen rondgedeeld en onder orgelbegeleiding werden tot groot genoegen der vergadering enkele muziekstukjes gezongen. Te ruim 11 uur werd de vergadering gesloten en ging de secretaris P. Boone, op uitnoodi- ging van den voorzitter voor in dankzeg ging en gebed. Bij kon. besluit is verlof verleend aan J. A. P. Geill,burgemeester van Terneuzen, om aan te nemen de versierselen van ridder in de Leopoldsorde, hem door den Koning der Belgen geschonken. Schore. Onder leiding van de dames J. H. Glerum, P. de Schipper v. d. Berg en M. Otte vierde de chr. meisjes vereeniging „5id en Werk" Vrijdagavond haar 2e jaar feest. Uit de verslagen bleek dat de ver eeniging die uit 16 leden en 4 begunstigers bestaat, weer gezegend had gewerkt. Er waren namelijk in het afgeloopen jaar ver vaardigd 55 kleedingstukken, waarmee 23 huisgezinnen werden verblijd en de pen ningmeesteres met een klein overschot dit jaar kon sluiten. Zeer gezellig werd deze avond doorgebracht en de wensch geuit dat ook deze vereeniging voor onze gemeente in bloei moge toeneme. Arnemuiden. Donderdag hield 't eornité tot ondersteuning van de weduwen en wee zen van de op 11 Sept 1903 verdronken Arnemuidsche vissahera een vergadering, tot het doen van rekening over 1907. De ontvangsten hebben bedragen f 825,10 en de uitgaven f2452,52, t. w. f2260 aan ge wone en f192,52 aan buitengewone uitkee- ringen. Het bezit bedroeg op 31 Dec. 1907 f 1416819 M. C. Veere. Gekozen tot lid van den ge meenteraad dhr. A. Amadio (lib.) met 86 st. Dhr. A. Simonse (antir.) had er 66. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond is in de vergadering van de afd. Chr. Nat. Werkrnb. alhier besloten, te trachten een mannenkoor mat edelgesteenten versierde zetels ver vaardigde, zooals dezelve door 's Vorsten goudsmeden niet gemaakt hadden kunnen worden. De door hem bij dit werk aan den dag gelegde eerlijkheid, deed Clotarius den wensoh koesteren om hem in Staatszaken te bezigen, doch Eligius gevoelde meer neiging tot een geestelijk leven, in den smaak van dien tijd. Dit gilde droeg dan ook, volgens de „ordonnanties ofte reglement van het Smeden-gilde", van 1586 en 1592 den naam van St. Loijs-gilde. Volgens de ordonnantiën van 1666 en 1789 behoorden tot deze Corporatie sloot- makers, tinnegieters, loodgieters, hoefsmeden, zilversmeden, goudsmeden, glazenmakers, horlogemakers, koperslagers, blikslagers en messenmakers. Wilde men als gildebroeder opgenomen worden, dan was een eerst Tereischte hel poorter- of burgerschap. Eq 't was bij de regeeriog der stad met deze bepaling ernst, Op enkele dorpen van Zeeland, o.a* op Duiveland, wordt men eenmaal per jaar nog aan den H. Eligius herinnerd. 't Is [n.m. op deze dorpen, bij smid, en, -- ofschoon deze niet tot 't smedengilde behoorde ook bij wagenmaker, de gewoonte, dat, wanneer zij hunne rekeningen aan de klanten zenden, daarop ook dekennisgevingteplaatsen dat op zekeren daturri (altijd in de eerste helft van Dec.) »Sinte Looïje" zal gehouden worden, d.w.z. dat op dien dag de debiteuren zullen gewacht worden, hun verschuldigde te komen voldoen. Hieraan wordt op dien St. Loijsdag door de boeren vrijwel gevolg gegeven. Tot in 't midden der vorige eeuw, werd hier van des avonds nog al een feestje gemaakt de ambachtslieden gaven dan volop wijn en daarna palingbrood in consumptie. Tegenwoor dig is het op bescheidener schaal ingericht des voormiddags worden de klanten getrakteerd op morgendrank en later op een krentenbroodje. Ook de arbeiders hebben steeds nog hun »St. Loijs"avond en worden dan op bier en een pijp tabak onthaald. op te richten. Zij dia lid wensohen te worden moeten ook tevens lid zijn van bovengenoemde afdeeling. Nog werd be sloten de a. 8. jaarvergadering D. V. te houden op 6 April. Op die vergadering zullen ook uitgenoodigd worden afgevaar digden der versohillende zustervereni gingen. Heinkenszand. Gisteren is alhier de vrouw van A. Timmerman, de oudste in gezetene dezer gemeente, op 95-jarigen leeftijd overleden. Scharendijke. Woensdagavond had alhier in de Ueref. Kerk de ingebruikne ming plaats van het nieuwe pijporgel. B(j deze gelegenheid trad op ds. Liman van Zierikzee, daartoe door den kerkeraad uit genoodigd. Naar aanleiding van Ps. 150 sprak ZEerw. een zeer schoon woord, dat door de talrijk opgekomen schare met aan dacht gevolgd werd. Hij bracht daarbij ook dank aan den fabrikant van dit orgel dhr. Dekker te Goes voor dit mooie orgel. Het orgel dat tot billijken prjjs is geleverd doei den heer Dekker dan ook veel eer aan, en mag zeker tot aanbeveling aan andere ge meenten verstrekken. Op uitcoodiging van den kerkeraad werd het orgel bespeeld door mej. A. J. Joppe, van Zierikzee, die zich uitstekend van de haar opgedragen taak kweet, terwijl het a.s. Zondag wederom door mej. Joppe wordt bespeeld en in het vervolg door mej. L. Padmes. lleciit s zake ii. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting verwezen W. S. B., oud 57 j., oud-notaris, geboren te Dordrecht, wonende te Vlissiogen, thans in hechtenis in het hui3 van bewaring te Middelburg, tsr zake van de malversatiën, alle breeder en nader in de dagvaarding omschreven. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr. J. de Wilt Hamer, advocaat te Goes. want komen er hier eo daar aanduidingen voor, uit welke blijkt, dat dit wel eens veronachtzaamd werd, tevens vinden wij de bewijzen dat de Magistraat dit niet oogluikend toeliet. Niet minder kwam de godsdienstige belijdenis in aanmerking. Na de hervor ming schijnen zij die deu Roomschen gods dienst getrouw bleven, nooit onvoorwaar delijk te zijn uitgesloteD, daar wij dit in geene der bestaande ordonnantiën vinden uitgedrukt, maar zij hadden in dit, zoomin als ia andere opzichten, met de Hervorm den dezelfde rechten. Wordt vervolgd.) Aan den Oud-Veerenaar Ste S M! Uw schrijven ontvangen, waarvoor mijn dank. Als antwoord op uwe resp. vragen dient lo. dat het opschrift van den steen, docr een deskundige die Veere ook persoonlijk bezocht, is vertaald door: overheijt, wat zeer goad met he>, geheel klopt. In welken tjjd het geplaatst is,isonzeker; maar waarschijnlijk in Veere's bloeitijd, in elk geval veel vroeger, dan in dien der Fransche omwenteling, wijl toen bij vele heethoofdige ongeloovigeD, alleen de gods dienst der „Rede" gold, en er geen sprske kon zijn van: „Gehooizaamheid Gods''. 'k Moet met u zeggen het woord is vermoedelijk door de, ook door u opge merkte veranderingen wat moeilijk te ontcijferen. En 2o. uw ticeede vraag, zult u in 't laatste opstel beantwoord hebben gezien, waar bij de invoering van den nieuwen psalmbundel de beide kerken werden ge bruikt. Veere is nooit zóó groot in zielental geweest, dat er meer kerkgebouwen noo- dig waren. Bij ons eerstvolgend bezoek aan het eiland, is uwe gemeente aan de beurt. SCALDIS.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1