Gemengde Berichten. datuur. Ue schuld derhalve nog wel een weinis: bij de ehr.-hi8tori6ehen. Wij oaeDgen r ns in dit geschil niet; doch wagen 't te veronderstellen dat de oorzaak van dr. Kuypers weigering ook wel een weinig in de eigen partij moet gezooht worden. Enkele uitlatingen van entirev. bladen, zekere oppositie tegen zijn kabinefi en andere kleinigheden die den tegenstander aanleiding gaven tot den triomfkreet dat 't jongere deel onzer partij den leider niet meer wenseht te volgen dit gevoegd bij het totale uitblijven van eenige weerspreking of weerlegging onzerzijds van de door da vrijzinnige pers geëxploi teerde artikelen van De Nederlander tegen dr. Kuypers beleid, zal het zeker dr. Kuyper niet gemakkelijk maken toe te geven aan den drang om in 't parlemen taire leven terug te keeren. Al dcet het ons genoegen te vernemen dat in het kies district Sliedreeht ook van ohr. historische zijde is gepoogd of deze week zal worden gepoogd dr. Kuypers oandidatuur naar voren te brengen. Een poging die. na de pertinente ver klaring van De Standaard (zie ons no. van gister «Uit de Pers") tot ons leedwezen we! niet slagen zal. Wij twijfelen er niet aan of dr. Kuyper zal zioh bij dit alles wel verzekeren of hij in 's Heeren weg is. En in dit ver trouwen mogen wij niet andere dan zijn beilait billijken. Omtrent mr. Kolkman, den nieuwen minister van financiën sehrijjt De Telegraaf De heer Kolkman is geestious van pro fessie. Grappig-zijn is hem 'n aangeboren behoefte. Als hij 't woord vroeg, stroomden de koffiekamers leeg en heel de Kamer cirkelde zioh om hem heen. Rustig, onbe weeglijk haa3t, stond hij in z'n bankje: door do lorgnet loerden de pientere oogjes, de handen lagen gevouwen op den buik. En dan rolden de grappen uit z'n mond, een voor een. En de Kamer schaterde. En na elke grap schokschouderde de spre ker en keek ie rond met 'n gezicht van waar-laohenjullie-nou-eigenlijk-om En de Kamer bleef maar leutigboven alles uit klonk de sohallende sopraanlaoh van den heer Talma, die te genieten stond in volle, vroolijke zaligheid, 't Kleine mannetje ging maar voort. Uit den laatsten tijd zijn twee grappige redevoeringen van 'm be kend de interpellatie in zake het verlof van minister Kraus naar Chili, toen hij vroeg, of vojrtaan op den deurpost van het Waterstaats-ministerie moest worden geschilderd Voor Chili tweemaal bellen", en de rede na de vorige orisis, met als grondtoon da vraag: «Waar hebt gij Staal gelaten üerkmeHws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Havelte J. W. Vissoher te Cornjum; te Termunten J. T. Huisman te Niehove. Geref. Kerken. Beroepen te Ter Apel U. Buwalda te Nieuw-Beerta. Aan een partiouliere correspondentie uit Pretoria, d.d. 27 Januari, aan de N. 11. C'. ontijenen we het volgende: Dr. S. O. Los, de van Hilversum be roepen predikant der Gereformeerde (Dop per-) Kerk te Pretoria, is hier verleden Donderdag aangekomen en gisteren voor middag door prof. Jan Lion Cachet pleoh- tiglijk bevestigd. Sedert de dagen, dat pres. Kruger's voorrcanschap aandeDop- perkerk oogemeenen luister gaf, is 't ge bouw dezer Gemeente niet zoo vol geweest als gistereD, er was geen plaatsje open behalve achter de Ministers BothaenSmuts, die met consul generaal Knobel, den bur gemeester en den magistraat den dienst bijwoonden. 0>k was daar generaal Bevers, voorzitter van de Wetgevende Vergadering. Marine en Leger. Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog brengt in de Stct. no. 42 ter openbare kennis, dat de miliciens- verlofgangers der liohtiDg 1904, die van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst bij de tieinafdeelingen der regimenten veld artillerie, onder de wapenen zullen moeten komen tot hunne oefening in het rijden roet bespanningen en voertuigen. UIT DE PROVINCIE. De laatste avond-receptie van den Commissaris der Koningin zal niet op Dins dag 3 Maart, doch op Zaterdag 7 Maart e.k. plaats hebben. Viissingen.- Tot adjunct-opperbrand- meester is benoemd de heer J. Dommisse TCz en tot 2e brandmeester de heer 8. Huson. Hansweert Van het geladen ijzeren aaksohip //Cornelia", schipper J. de Witte, komende van België, zijn heden, door den bedgen wind, nabij Walsoorden beide zwaarden gebrokeD. Door de stoomboot //Alexander" is het schip alhier binnen gebracht. Stoppeldijk. Zaterdag ontving de eoht- genoote van zekeren A. üuerink een treu rige tijding uit Duitschlant, waar haar man pas aeht dagen werkte. Men meldde haar, dat deze, werkzaam bij dei bouw vaneen buic, dood gevallen was van een stelling. Vier weken pas geleden gehuwd, was de man drie weken thuis gebleven en toen weggegaan om meerdere verdiensten te zoeker. De droefheid der jonge weduwe is ttf begrijpen. Oudelande Maandagavond vierde de •fdeeling van den chr. nat. Werkmansbond alhier haar jaaifeest, welke door zeer vele leden en begunstigers met hunne vronwen werd bijgewoond. Na door den voorzitter, dhr. P. van Schaik, met het zingen van Pd. 103:17 geopend te zijn, werd deze avond met samenspraken en voordrachten recht gezellig doorgebracht en mocht den eere-voorzitter ds. Kloek er met recht op wijzenscheen in het eerst de afdeeling bijna geen levensvatbaarheid te hebben, zij zich thans mag verheugen in bloei en iu toename van ledenen waar zich bier in het midden zoowel werkgevers als werk lieden bevinden, op de goede verstand houding onderÜDg. Dat op zoo een feest avond den inwendigen mensch versteikt wordt, iaat zich begrijpen. En plechtig klonk op het einde door de consistorie met aller stem »'k Wil U, o God, mijn dank betalen" en werd deze genoegelijke samen komst door ds. Kloek met dankzegging gesloten. GEMEENTERAAD. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag onder voorzitterschap van dhr. burgemeester waren de heeren v. d. Bout, Kakebeeke en Fransen v. d. Putte met ken nisgeving afwezig. Ingekomen zijn de na volgende stukken Bericht van dhr. v. d. Werf aanneming der benoeming tot onder wijzer Verslagen van de commissie tot weriDg van schoolverzuim ever 1907 den gemeentegeneesheerde woerbaarheids- vereenigiBg „KoninginWilhelmina"; en de commissie van toezicht op het lager onder wijs van Gedeputeerde Staten een besluit tot verdaging der beslissing op de ge- meent; bügrooting over 1908; en de goed gekeurde gemeent6begrootiug over 1908 goedgekeurd raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpaaht aan gebr. Arentzeen koninklijk besluit houdende vaststelling der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris de rekening over 1907 van den omaibusdienst Goes-Wolfertsdijksche veerberichten aanvaarding hunner be noeming van leden der commissionde rekening van het fonds voor kazerneering idem van het pensioenfonds voor gemeente ambtenaren. Deze t tukken worden allo voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt nu de bouwverordening, gewij zigd in verband met artikel 1 der woning wet. Er worden geen slgemeene beschou wingen gevoerd. Alleen brachten de heeren Pilaar, Dekker en v. d. Ven een bepaald srtikel te sprake. By artikel 13 was 't slot d r discussie dat op voorstel van dhr. Pilaar dit artikel aldus gewijzigd werd De gemeenteraad kan toestemming verleenen dat gevels van gebouwen achter de rooilijn worden geplaatst. De heer Dekker wilde in de 2e alinea de aanvragen in plaats van B. en W. tot den Raad gericht zien. Hierover ontspon zich een discussie tusschen de heeren Dekker, Hamer en den voorzitter, aan het einde waarvan de voorzitter meedeelde dat geen bezwaar bestaat voor zoover betreft art. 13, aan den wensch van dhr. Dekker te vol doen door een paar andere artikelen liet, na toelichting door mr. Hamer, dhr Dekker zijn meening les- Bjj artikel 30 stelde de heer v. d. Ven voer om 't gebruik van Hollandsche pannen te verbieden en slechts platte pannen voor te schrijven met 't oog op brandgevaar en verontreiniging van 't drinkwater, tenge volge van 't bouwen van vogelnesten. Bij de toelichting zegt de heer v. d. Ven dat vier gemeenten op Zuid-Beveland, o. a. Krabbendyke en Kruiningen deze bepaling in de verordening hebben opgenomen. Na nog eenige bespreking gaat 't voorstel, wijl 't niet ondersteund wordt, van de baan. De geheelo verordening werd hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De oude verordening wordt hierop inge trokken en de gewijzigde opnieuw vastge steld. Vervolgens wordt goedgekeurd de ver lenging van de concessie ter heffing van sas- en havengelden. Bij 't punt //af- en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting 1907" zegt de heor Dekker dat de posten voor Jicht en brandstoffen veel te hoog zijn. Zoo moet een post met f 82,695 verhoogd worden. Straatverlichting mot f 292 voor verlichting en verwarming van scholen 8en extra uitgaaf van f 256. Waar moet dat heen De voorzitter zegt dat met de vroeger geraamde posten onmogelijk is rond te komen, zoodat oen volgend jaar hooger zal moeten worden geraamd. Het. zit 'm in de verhoogde kolenprijzen. De heer Dekker zegt dat by de laatste begrootiDg toch is gezegd dat de post hooger moest wezen. Spr. vraagt een uit gebreide toelichting, waaruit blijkt, waar eigenlijk die groote onkosten van daan komen, waar de fout schuilt Het kolen- verbruik op de scholen verschilt enorm veel. De verhoogde koleDprijzen alleen kunnen toch dat groote verschil niet ver oorzaken. De heer Hamer herinnert dat de begroo ting is gemaakt in 1906, en dit loopt over 1907. Ue kolenprijzen verschillen daar zeer. Spr. geeft toe dat 't vervelend is, dooh B. en W. zien tooh zooveel mogelijk toe. De heer Dekker is door deze toelichting niet heelemaal tevreden gesteld. Hij heeft de cijfers niet bij zich, maar hij ooosta- leert dat 't kolenverbruik op de Cnr. school waar de lokalen toch zeker voldoende ver warmd wordeD, heel wat minder is dan op de openbare Hij zal 't nog eens nagaan en later, bjjv. de begrooting er nog eens op terugkomen. De heer Hamer wijst er nog op dat bij 't gebruik van een anders goed men ge neigd is er meer in te happen, dan bij 't gebruik van 't eigen goed terwijl aan een der soholen ook normaallessen gegeven worden, zoodat daar een ruimer gebruik gi maakt wordt van vuur en licht. De af- en overschrijving wordt vervol gens goedgekeurd alsmede de rekening over 1907 der gildefondsen zijnde f676; de suppletoire schoolgeld kohieren van tchool A en E, resp. ad f 30 en f 58,33$ en het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag ad f 251,64. Bij het voorstel van B. en W. houdende verzoek van den Raad aan de Staten van Zeeland tot wijziging van art. 83 regl. op de wegen en voetpaden, vraagt de heer Dekker stemming over dit voorstel, dewijl het niet aangaat dat bij dooi-invalling voor de wagens van den gemeentereinigings dienst een voorreoht boven andere voer tuigen gevraagd wordt Een postkar en een brandspuit kunnen nu eenmaal niet wachten, maar voor die wagens is het alge meen in het Prov. Reglement een uitzonde ring acht spreker moeilijk doenbaar. De voorzitter zegt dat juist met 't oog op die wagens de aanvraag geschiedt. De heer Dekker zegt dat tooh ontheffing kan gevraagd wordeD. Ja, zegt de heer Hamer, mits voor alle wagens, maar dan lijden de wegen weer te veel, tot groot nadeel voor de gemeentewanneer dan de dooi invalt en de haven nog niet ijsvrij is, dan rijden de wagens, gelijk de heer Duvekot indertijd verklaard heel'i, zoo vol geladeD mogelijk, van 't station Daar de haven. Deze aan vraag heeft vooral een hygienisoh motief, daarom betreft zij ook alleen de tonnetjes wagens. Het voorstel wordt goedgekeurd met 9 tegen 1 stem (Dekker). Bij de rondvraag vraagt de heer Donner hoe B en W. denken te doen met de vrouwelijkeeoncierge aan de meisjesschool. De voorzitter zegt dat voorloopig tot 1 April de wed. Aarts concierge blijft, en dat de toelage ad f25 aan haar man toegekend op haar overgaat indien de Raad 't goedvindt. De beer Donner vraagt verder of in den boezem van B. en W. reeds een opinie vaststaat omtrent den toestand en de toe komst der Meisjesschool. Spr. is voor die school en stelt 't onderwijs aldaar gegeven op hoogen prijs. Maar hij beschouwt die school nu in verband met den treurigen finanoiëelen toestand der gemeente. Wijl 't leerlingental beneden het minimum is gedaald, er zijn er 38 derven wij dit jaar de Rijks-subsidie van f 500, dat ver schilt bij 't vorige jaar reeds 1 800. Wij komen op die school jaarlijks f3670 te kort, behalve 'tjaarlijksch onderhoud. De voorzitter zegt dat B. en W. nog geen vaststaande meening hebben omtrent die souooien in ieder geval willen wach ten op 1 Julivau 't aantal leerlingen dat er alsdan zal zijD, zal 't afhangen welke voorstellen door B. en W. den Rzad zullen worden aangeboden. Daarna sluiting. De Twentsche wonderdokter. Men schrijft uit Almelo De Twentsche wonderdokter uit Borne, die hier d*n omtrek onveilig maakt, wordt met den dag beroemder. Van heinde en verre stroomen thans de patiënten naar hem toe en aangezien hij den gouden stel regel huldigt, vau boter by de visch, maakt hy prachtige zaken. Zoo waren er van de week op een dag een 180, den volgenden dag 200 patiënten. Een enkele maal heeft de dokter geen zin in het uitoefenen der ge neeskunst en stuurtde lijdende menschheid die in zyn wachtkamer naar zijn wonderen zit te snakken, zoo maar naar huis. De knecht komt het ze dan zeggen „dokter heeft -vandaag geen zin. Kom maar eens op een anderen keer. Verschrikkelijke verha len van wonderbaarlijke genezingen doen de ronde. Zoo kwam er een patiënt bij den dokter, die vertelde,dat geen der geleerden hier, die hem behandold hadden, wist wat hem eigenlijk schortte. „Klee je maar uit, vriend'', zei de wonderdokter. De man werd bevoeld en beklopt on niet l»ng duur de het, of dokters knecht werd geroepen. „Manus of Toon, ik weet niet hoehy heet graaf eens een flink gat achter in den tuin". Manus aan het graven. Toen hij klaar was, verscheen dokter en achter hera aan kwam de patiënt, moeder-naakt. De bibberende kerel werd in den kuil gezet, dokter haalde een gieter en begoot den stumper, die "van de kou een keel begon op te zetten. Hou je gezicht, brulde de kneipp- arts en na enkele geheimzinnige manipula ties, smeet hij triomfantelijk een lintworm op het gras. De patiënt is genezen. In een der dorpjes hier in de buurt wonen naast elkaar twee oude heeren.Dokter werd bjj een der twee geroepen, en aangezien dokter van tijd tot tijd zeer verstrooid is hy is het soms zoo erg, dat hy met paard en rytuig was uitgereden en tevoet thuis komt liep hij by den verkeerde binnen, die toevallig niet lekker zijnde, ook in bed lag. Dokter bekeek den patiënt, die zeer ver wonderd was den beroemden medicus aan zyn sponde te zien en bruldeVervelende kerel, bedrieg wie je wil, iuasr mij niet. Je bent net zoo min ziek ais ik". Daarop ver dween hy, zag dat hy verkeerd was en liep het huis van den buurman binnen. Daar vond hij den werkelijken zieke, bekeek ook dien en zei toen op zyn bekende, minzame wijze«Niks meer aan te doen- 't Zou zonde van 't drankje wezen, Ajuu Eu weg was ie. By een moeilijke bevalling, die hem wat lang duurde, joeg hy iedereen de kamer uit, haalde een revolver uit zijn zak en „pang, pang", ging het. De kraamvrouw sprong van schrik overeind en... en het wonder was geschied Is het wonder, dat de menschen naar zulk een heelmeester toestroomen. Hij moet als officier van gezondheid in Ned.-Itidië destyds niet eervol uit den dienst zyn ontslagen. Nederlandsche Spaar- en Incassobank Amsterdam. In de heden gehouden jaarlrjksohe al- gemeene vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde naamlooze vennoot schap werd, bij monde van de Directie, verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar, hetwelk, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden in 't algemeen in aan merking genomen alleszins redenen tot tevredenheid opleverde. BesloteD werd na afcchrijviDg van alle onkosteD, van een gedeelte der oprichtingskosten en op de vaste goedereD, een dividend van 4 pot, uit te keeren, terwijl iu de periodieke vacature van commissaris ontstaan door het aftreden van den heer jhr. J. J. C. M. van (Jitters te 's-Gravenhage voorzien werd door diens herbenoemirg. De aotie voor afsobatfiDg van den nachtarbeid voor bakkers moet, zoo stelt het comité zioh voor, zich over 't gansche land uitbreiden. Te Amsterdam traden met dit doel gisterenavond op de voor zitter van het oomfé (dhr. v. d. Graaf, patroon, lid van den gemeenteraad van Rotterdam), de voorzitter van den Bond van bakkersknechts (dhr. Goedhart) en het Kamerlid dr. De Visser. Deze laatste sprak een geestdriftig woord, waarin hij wees op 't optreden van minister Talma als een goed teeken voor de beweging. Een motie werd aangenomen in 't belang van wette lijke stuiting van alle bakkers-naclitarbeid. Naar de Tel. verneemt is jhr. Ie Fèvre de Montigny, de bekende gevangen bank directeur, in de strafgevangenis te Utrecht lijdende aan diabetis. Terwjjl Zondagnamiddag te Eiber gen eenige leden der chr. jongelingsver- eeniging in de werkplaats van een hunner patroons vergaderden, nam een hunner een buks van den muur hy wist niet dat het wapen geladen was, 't schot ging af en trof zijn kameraad naast 't oog, de kogel bleef boven den Deus steken. De getroffene werd in het R. K- ziekenhuis te Enschede den kogel verwijderd, dooh zyn oog is hy kwijt. De dader, die doofstom is, verkeert thans in een sombere gemoedsstemming. Het 2-jarig zoontje van een bootwerker te Rot terdam viel thuis van de zoldertrap, brak den schedel en stierf kort daarna aan de ge volgen. De Hagenaar die Zaterdagavond te Enschedé zoo ernstig werd verwend is een politieagent, hij is echter niet dood, doch iets beter. De vermoedelijke daders zijn in hechtenis. Eenige weken geleden (het vroor hard) zocht eenwerklooze schoor steenveger te Haarlem een schuilplaats in de roef van een zandschuit. Hij nam een pot gloeiende turfkolen mee. In den vroegen morgen zagen voorbijgangers rook uit het roefje komen en bij onderzoek werd de man gevonden bewusteloos en met verkoolde beenen. Schynbaar stervend naar het gast huis vervoerd, heeft de man toch nog vier weken geleien.Hy overleed gisteren. De Zsereerw. rector te Dorplein is te Budel aan bloedvergiftiging bezweken. Een on beduidend puisije op den arm door hem opengekrabd was de oorzaak. De Tweede Kamer zal niet vóór 10 Maart bijeenkomen. Aan gouverneur Idenburg, met 20 Mei a.s. benoemd tot minister van koloniën, is tot dien datum verlof als gouverneur van de West verleend,op herstel van gezondheid. Reeds eenigen tijd was het te Maas tricht een publiek geheim, dat er zioh een bende smokkelaars mannen en vrouwen, uit België geweken had gevestigd, die ontzaglijke hoeveelheden saocharine impor teerden en daarna weer uitvoerden naar Frankrijk en Üuitechland. Zaterdagavond evenwel is een gedeelte der bende door de Lsnaekensohe gendarmen gearresteerd, op het oogenblik dat zij goeden sier waren aan het maken in een herberg, nadat er een verdeeling der winsten had plaats ge had. Twee mannen en twee vrouwen wer den aangehouden, die bekenden sacohariue te hebben gesmokkeld, in kolossale hoe veelheden. Zij allen zjjn goede bekenden der Belgische justitie. In Maastricht hadden allen valsohe namen opgegeven. Als bewijs, dat de zaakjes goed marcheerden, diene, dat ruim 30,600 frs. op een bank waren gedeponeerd te Maastricht. Een berucht lid der bende is ontvlucht. (Msb.) Liefde zoekt list. Eenige jaren geleden werd door de reob'.bank te Amsterdam een huwelijk door echtscheiding ontbonden. De man vertrok naar zee en de vrouw begon een bierhuis. Maar dezer dagen kwam de man terug, zocht zijn vrouw op, met het gevolg dat een verzoening plaats had. De scheiding kon echter niet ongedaan gemaakt worden en zoo kon de man overeenkomstig de verordening 's avonds na 12 uur niet meer in de woDing zijner vrouw blijven, wilde zij geen bekeuring oploopen. Maar liefde zoekt list en zoo kwamen ze overeeD, dat bij bij haar als vaste huisknecht in dienst zou treden, dan kon de politie er niets aan doen. De eenige last, dien ze er nu van hebben, is, dat de vrouw personeele be lasting zal moeten betalen voor een huis knecht. Een genaaide hartwond. Een hartwond is niet altijd doodelijk, gelijk velen meenen. Kort geleden bevatte het Tijdschr. van Geneesk. een reeks oor geneeskundigen zeker heel merkwaardige gevallen vau hart verwondingen van ern- stigen aard, die door operatief ingrijpen waren genezen en nu deelt prof. Sultan in de Deutsche Med. Wochenschr. een heel sterk geval roHe van een geslaagd naaien van een schotwond door het hart. De operatie werd toegepast op een werkman die getracht had zelfmoord te plegen Hij had zioh door het hart geschoten' maar was niet dcod. Dertig uren na de daad, toen de verschijnselen op verergering van den toestand wezen, werd de patiënt onder narcose gebracht. De ribben aan de linker zijde van de borst werden bloot gelegd, de vierde en vijfde rib en het borstbeen boven en onder deze werden doorgeknipt of gezaagd de hartzak werd geopend en het hart uit de borst gel eht. De wondranden werden gereinigd en daarnaaaneengenaaid de hartzak werd gezuiverd van het uitge storte bloed en vervolgens werden alle deelen op hun plaats teruggebracht. De operatie geschiedde 24 Juni 1907 op 22 Juli kon de patiënt het bed verlaten en den 5en Augustus werd hij als genezen ontslagen. Hij is tot dusverre gezond ge bleven en werkt evenals vroeger, als kastenmaker op een pianofabriek. De expeditie naar het sneeuwgebergte. Iu het Iibld. van 18 dezer geeft J. L. P. het relaas van een onderhoud, dat bij heeft gehad met den heer Lorentz, den leider der jongste expeditie naar het Sneeuw gebergte. Wij ontleenen daaraan het vol gende over den terugtocht en over de bereikte resultaten Nadat met een vlag, in den top van den Pandanus gehesehen, het punt was aange geven, door de expeditie-Lorentz bereikt 137 K.M. (in reobte lijn) van de Oostbaai verwijderd eD, gelijk gezegd, 2320 meter boven den zeespiegel werd de terugtocht aanvaard. Een terugtocht, die niet zonder spannend moment was, want toen de troep den 9en September den voet van Heil wig-gebergte was genaderd en de hierboven beschreven insnijding weer doortrok, werd zij onmiddellijk gevolgd door een troep schreeuwende maar onzicht baar blijvende Papoe's, wier helsch gehuil zoo dreigend klonk, dat met den viDger aan den trekker der vuurwapenen moest worden opgemarcheerd en eenmaal zelfs een der soldaten het noodig vond met een geweerschot het onzichtbare escorte wat ontzag in te boezemen. Gelukkig kwam het niet tot een treffen. De Papoea-bende droop af en het Resikamp werd veilig en wel bereikt, gelijk ook later weer de kam pen Alkmaar, Sabang, Van Weel en Bivak eiland. Bij het Van Weei's kamp werd op den 26en September, nadat de //Zwaluw" weer was bereikt, met twee door een stoomsloep gesleepte prauwen, een van het oosten komende zijrivier ingevareD, waaraan de naam van Reigerrivier werd gegeven. Die opvaart strekte z:oh over een afstand van 45 K.M. uit, maar leverde geen andere resultaten op, dan dat de rivier, die waar schijnlijk op het v. Herwerden-gebergte ontspringt, in kaart kon worden gebraeht. Op de terugvaart, op 28 September, had de heer Lorentz het ongeluk om, terwijl hij, staande in een prauw, naar een vogel school, uit te glijden en het gansche wa - feele vaartuigje te doen omslaan, zoodat hij, zijn tochtgenoot Van Nouhuys, 2 sol daten en vijf koelies met al hun hebben en houwen in het snelslroomende water terecht kwamen. Gelukkig wist de heer Van Nouhuys nog heel veel in kisten ver pakte instrumenten te redden en vond hij later ook zijn waardevol boekje met aan- teekeciogen terug, maar alle wapens, het voedsel, pagaaien enz,, waren uit de pi&uw verdwenen, weggespoeld of gezon ken. Gelukkig vond men 'savonds reeds de bij een steendam achtergelaten stoom sloep terug, die echter tot overmaat van ramp was aan den grond geraakt, zoodat do heer Lorentz met een prauw Daarbe neden moest, om van „v. Weei's kamp" nieuwe proviand te halen. Den 2den October, toen weder de Wi1- helminatop in het sneeuwgebergte werd gezieD, kwam de stoomsloep met de beide prauwen bij de Zwaluw terug. Ook een Zuidelijke bij-rivier van de Noord-rivier, naar Dumas genoemd, had men nog willen opvaren, dooh dit plan moest worden opgegeveD, wijl de rivier voor de stoomsloep slechts over korten afstand bevaarbaar was en de oevers boven dien al te dicht bevolkt bleken. Zoo keerde dus den 25 October de expeditie-Lorentz naar de Oostbaai terug. De heer Lorentz beschouwt den door hem gemaakten tocht als niet meer dan een voorbereiding tot andere voor langeren tijd en grooteren afstand uitgeruste expe dities. Die expedities hebben voorshands nog geen andere dan wetenschappelijke waarde, want behalve wat steenkool in het Resigebergte, is op den tocht niets ontdekt, dat geacht kan worden de waarde van Nieuw-Guinea als koloniale bezitting te verhoogen. Wanda Dobrodzicka voor de rechtbank. De jonge vrouw, die 18 Aug. 1906 een bommenaanslag pleegde op den gouver neur-generaal van Warschau, Skalon, ver scheen 14 Februzri voor de rechtbank te Wadowice om zich deswege te verant woorden. Wanda blykt in 1886 geboren te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2