NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 1)9. 1908. Woensdag 19 Februari, 22e jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed 5, 1 m JONGEWERWEST te f. P. DHUÏJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Snippers uit de oude doos. VEERE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25, Enkele nummers0,026. JL UITGAVE DE,R FIRMA £W VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regeï meer 10 cent. 18 Februari 1908. Zaterdagavond knipten wij uit Het Han delsblad het volgende bericht Het christelijk-sociale Vorarlberger Volksblatt schreef, in een artikel over den koningsmoord in Portugal »Het besluit der revolutionnaire beweging is dus een bloedige vorstenmoord. Iedere moord, ook een tyrannenmoord, is eeD misdaad. Maar in het onderhavige geval waren de moordenaars de dienaren der openbare meening en van de stemming des volks. Het Portugeesche konings huis werd door een schier gerechtvaardigde straf getroffen. De moord en de moordenaars zijn op zichzelf te verafschuwen maar het volk heeft gesproken. Vox populi, vox Dei. De rechtspraak van het volk is volkomen te begrijpen". De K 1 n. Z t g., waaraan wij dit ontleenen, wijst er op, dat zelfs de sociaal-democratische bladen niet op die wijze over den moord ge schreven hebben; en dat staat in een clericaal orgaan, dat beweert de steun voor troon en altaar, het bolwerk tegen de sociaal-democratie te wezen. Wij hadden plan dit gister te plaatsen, dooh moesten 't wegens plaatsgebrek laten liggen. Men kan ditzelfde stuk, dooh meer uit gebreid en zonder de toevoeging van de liberale Kölnische, vinden in de GoescheCrt. van gister, die het, blijkens haar zeggen, uit Het Volk overnam. Terecht keurt de Goesehe dit stukje af, gelijk wij 't bij deze doen, en stellig gister al zouden gedaan hebben, wanneer wij plaatsruimte hadden gehad of Zaterdag al, wanneer wij 't stukje in Het Volk hadden opgemerkt. Want wij maken geen onderscheid ;,of een socialist iets zegt of een clerioaaF'. Het geschrjjf van dezen Tyroler „broe der" die //met ons stoelt (gelijk de Goeschs beweert) op denzelfden wortel des geloofs" is dan ook zoo onchristelijk en grof, dat wij ons voorgenomen hebben iets meer omtrent hem te weten te komen. Wel willen wij bereids verklaren dat het //Christelijke" van sommige chr. socialen in Oostenrijk ons niet bijzonder aantrekt. 260) DOOK SCALDIS. van alle - Veere is nog Bteeds in het bezit van stadsrechten. Weelde vinden wij er niet, dooh armoede evenminop enkele plaat sen, waar vroeger rijen huizen stonden, vinden wij er nu slechts één of twee staan. Ten slotte vinden wij iD de historie nog vermeld, dat Veere de bakermat is van den bekenden menschenredder, de loods, Frans Naereboutook van den beroemden kunst schilder Koekoek en van den dapperen watergeus, Sebastiaan de Lange die, even als later von Speijk de lont in het kruit stak, toen zijn sebip, door overmacht van den vijand overvallen was. Bn nu wandelen wij terug, om een bezoek te brengen aan de reusachtige, voormaals Lieve Vrouwekerk met haar stompen toren. Volgens Reigersberg zou er te Veere in 1348 eene kerk zijn gesticht en deze door paus Clemens VI te Avignon, rijkelijk zijn begiftigd, De eerste stichter blijft evenwel ODzeker het gebouw, zooals het zich vóór den grooten brand in 1686 vertoonde, en eene der fraaiste kerken van Zeeland was, is opgetrokken of voltooid onder het oppertoezicht van Ar.lhonis Kelderman (den oude), van Mechelen, met wieu op 13 Dec. 1479, een contract voor den bouw werd gesloten, en later met zijn zoon Ramhout, met wien eene overeenkomst tot voort zetting van den arbeid word aangegaan op 17 Maart 1512. Boxhorn, zegt, op gezag van Spoormaker, dat het eenig fraaie portaal, met beeld werk gemaakt is, door den, door ons reeds Behoort met name de bekende Wolff niet onder hen Re Openbare school te Oudelande. In een paar vrijzinnige bladen heeft een berioht gestaan waarin nogal werd afge geven op den antirevolutionairen wet houder De Jager, die 't had aangedurfd te adviseeren een onderwijzer op wacht geld te stellen, wegens de daling van het aantal leerlingen aan de openbare sohool beneden het wettelijk maximum en een ander aatirev. lid een pluim op den hoed werd gestoken, omdat hij zoo ad rem dit advies bestreden had. Wij hebben gewaoht tot ods uit Oude lande van andere dan vrijzinnige zijde een eenigszins juister lioht over deze quaestie zou worden verschaft. Ziehier de feiten. Reeds 't vorige jaar was het getal leer lingen aan genoemde sohool reeds beneden het vereisehte maximum gedaalddooh men liet het zoo. Velen In de gemeente meenden echter dat nu, waar deze daling aanhield, hiervoor een woordje in den Raad noodig was, en zij gaven den wethouder De Jager gelijk dat hij de zaak nu ter sprake bracht. Zelfs door besliste voor standers der openbare school werden zjjn juiste opmerkingen beaamd. Als feiten wer den geconstateerd dat, toen de bijzondere sohool geopend werd, er dadelijk een com missie tot stand kwam, om ten bate van min- gegoeden en ook wel van beginselzwakke meergegoeden, waaronder zelfs gerefor meerden, het schoolgeld op de openbare school te betalen dat op het oogenblik nog een lid der geref. kerk zijn kinderen naar de openbare school zendt, alleen uit vriendschap voor een der onderwijzers; dat verleden week weer eenige leerlingen der openbare school naar de bijzondere zijn overgegaan, niet uit beginsel, maar om andere redenen, terwijl er verleden jaar een drietal naar laatstgenoemde schooi zijn gezonden van ouders die dit deden uit eerlijke overtuiging; terwijl't te verwachten is dat dit voorbeeld in dit voorjaar door genoemden architect Adriaan Roman, die daartoe in 1560 uit Gent naar Veere zou ontboden zijn. Bij genoemden brand van 25 Mei 1686, veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van loodgieters, brandde het gebouw geheel uitslechts de zware zijmuren bleven staan en ging ook dit kunstmatig gemaakt por taal verloren. Gelukkig werd mon, door het inzamelen van gelden, zoowel hier als elders, binnen twee jaren, in staat gesteld de kerk te herbouweD, in den trant zooals zij nu voor ons staat; althans van buiten. Den 4 Juni 1688 kon er reeds weder in gepredikt worden. Bezien wij nu het gebouw, zooals het oorspronkelijk is opgetrokken. Het is gebouwd van harden, witten natuursteen en is IaDg 244, breed 120 en hoog 117 voet en de waadelkerk heeft eene leDgte van 180 voet. Drie ingangen waren er, n.m.aan de N.zijde bij de Kapelstraat, aan de Z.zijde bij de Lange Oudstraat en de bovenge noemde, door Roman gebouwde aan de W.zijde, aan den voet van den toren. Gaan wij het gebouw binnen, dan zien wij dat de prachtigs steenen gewelven op veertien heele en achttien halve, hardsteenen kolommen rusten, waartusschen z'ieh zestien kapellen, aan weerszijde acht, bevinden. Vier roDdopgaande wenteltrappen, mede van arduinsteen ontmoeten we; twee aan de zijde van den toren en twee aan het Oosteindeelke trap heeft 147 treden. Het sohijnt dat het gebouw niet geheel is voltooid, want de grondslagen en de plaatsing der pilaren toonen aan, dat men het plan heelt gehad er eene groote kruis kerk van te maken. Keizer Napoleon heeft dit gebouw van bestemming doen veranderen en het doen inrichten voor kazerne en hospitaal. Wel bewilligde men traag aan dit bevel, maar de order kwam, dat men het, binnen 24 meerdere zal gevolgd worden, want ook hier werkt het beginsel door, en neemt de bijzondere sohool in levensvatbaarheid toe. Het getal leerlingen zal dan ook op de openbare school eer af- dan toenemen. Toen nu de genoemde wethouder deze zaak in de jongste raadszitting ter sprake braoht, is hij niet. gelijk in een vrijzinnig blad te lezen staat, met het woord //kinder achtig" beantwoord. Dit woTd is niet gebezigd. Verder deelt men ons mee dat het salaris van het hoofd der sohool, in aansluiting na*> het wetje-Rink werd verhoogd, eene positie-verbetering waaraan men in den Baad wilde tornen door de ten vorigen jare aan genoemd hoofd verleende toelage van f25 te willen intrekken; hetwelk juist door genoemden wethouder De Jager krachtig bestreden werd, zoodat dan ook, ten gevolge daarvan, deze f25 bijslag op 't salaris van den heer v. d. S. met 4 tegen 3 stemmen gehandhaafd bleef; de voor stemmers waren het grootste getal, zoo niet allen, antirevolutionairen. En wat nu 't zeggen van het a.-r. raadslid Tolman aangaat, dat 3 onder wijzers beter onderwijs zullen geven dan 2, dit wordt door niemand ontkend maar of met een zoodan-'g argument een raadslid een overbodige jaarlijksoha uitgaaf mag verdedigen, is een andere vraag. De ge meenteraad beheert toch niet zijn eigen geld maar het geld van een ander. Ten slotte deelt men ons nog mede dat 't niet waar is wat hier wordt rondverteld, als zou er afspraak zijn geweest bij even tueel noodig geworden op wachtgeld stelleD, daarvoor den in diensljaren oudsten onder wijzer te doen in aanmerking komen. Wel waren er velen in de gemeente die er de voorkeur aan zouden hebben willen gj- geven zien den anderen te behouden. Tot zoover onze msdedeelingen. Wij voegen er alleen aan toe dat de kentering der gezindheid van vrijzinnigen jegens de bijzondere school tot zelfs in de grootste plaatsen des lands toenemende is. Zoo moot het te Oudelande ook bomen uren aan de genie moest opleveren en dit maakte aan allen tegenspoed een einde. Terstond sloeg men aan 't vernielen van de fraaie graftombe kon weinig of niets, door de betrokken families, gered wordeD. Alleen werd, door de zorg van den stads bouwmeester L. van de Wouiverbet ge- denkteeken voor van Migsrode behouden dit is later, zooals wij verder hooren zullen, in de kleine kerk geplaatst. Nog afschuwelijker was de handelwijze met het overschot der in de berk rustende dooden. Nauwelijks werd aan de nabe staanden den tijd gegund om het gebeente hunner afgestorvenen naar elders te ver voeren. Met de opgegraven doodkisten en lijken werd gehandeld te gruwelijk om het hier mede te deelen. Een zestal zolders werden er nu in het gebouw aangebracht, waarvoor een kolos sale voorraad hout noodig was. In het volgende jaar werd het reeds in gebruik genomen en, volgens geloofwaardige be richten, zijn er in acht maanden tijds 1427 Fransche militairen ia omgekomen. Na de omkeer van zaken, werd het gebouw aan de gemeente teruggegeven, maar zij was niet in staat het voldoende te herstellen. Later werd het voor het geringe bedrag van 1600 gld. aan het Bijk verkocht, om het, bij koninkl. best. vaa 1 Juni 1818, in te richten voor een provin ciaal werkhuis, waartoe het geopend werd den 12 Sept. 1821twee jaren later bad het reeds eene bevolking van 250 zielen. In 1827 werd het als zoodanig gesloten en bij besl. van 27 Jan. 1829 aan de Herv. gem. teruggegeven. Opnieuw werd het op 7 Maart 1852 aan het Rjjk afgestaan, toan het werd ingericht De drie fraaie koperen lichtkronen, elk van drie transen, welke eertijds de kerk versierden, hangen thans in de St. C a t h a- x i n a kerk te Brussel. en dan zal van zelf ook op dit punt door den Raad van Oudeland worden recht gedaan. Het is van algemeens bekendheid dat bp de wisseling van Kabinet wel eens per sonen naar voren komen, die de beginselen van 't nieuwe kabinet blijken toegedaan te zijn, terwijl zij vroeger als zoodanig niet bekend stonden. Indien er zulken zyn, die uit andere be weeggronden dan de werkelijk veranderde overtuiging tot een partij overloopen, dan mag dit niet anders dan worden afgekeurd. Toah zij men in 't vellen van een oordeel omtrent dezulken, steeds voorzichtig. Men kan onder de leiding Gods van de dwaling zijns wegs terugkomen, en hiervan blijk geven door het zoeken van de hoogere dingen. Dit heeft dan vanzelf, in de meeste ge vallen, ook invloed op de staatkundige ge voelens van zoodanig een bekeerde. Wie al een weinig op leeftijd begint te geraken, doet op dit gebied soms treffende ervaringen op. Wij zouden ze met tientallen onder onze eigene oude bennissen kunnen noemen die, bijvoorbeeld 'n kwarteeuw geleden, hoogst vijandig of onverschillig stonden tegenover het Evangelie en de eeuwige Waarheden, en thans vooraan staan in den strijd tegen de Revolutie, en den Christus als hun Hei land met eene warmte, die ons beschaamt, belijden. En dit kan ook niet anders. De Heilige Geest is door het verheerlijkt Hoofd zijner Gemeente gegeven, Hij is uit gestort op den Pinksterdag en blijft, onzichtbaar maar zeker, aan en in men- schenharten werken om die te herscheppen en tot Christus te brengen, te bezielen en te bekwamen tot alle werk ten bate van Gods Koninkrijk. Duizenden Christenen in den lsnde er kennen dat 'talzoo met hen gegaan is gelijk de H. Apostel verklaartdit waart gij som migen, maar gij zijt afgewasscken, ge heiligd, gereinigd Hierin ia derhalve voor wie zichzelf voor kazerne, doch dit slechts voor zeer korten tijd, daar Veere spoedig als garni zoensplaats werd opgeheven. In Aug. 1883 werd er tot herstel van het gebouw een Rijkssubsidie verleend van 4000 gld. en voor aankoop en inrichten van een huis tot pred. woning droeg de Synode 4030 gld. bij. Men begon nu met het uit breken der betimmeringen enz. en de ver dere restauratie. Thans kunnen wij ons weder eenigszins een denkbeeld vormen, hoe vroeger't reusachtig geheel geweest is. De toren bij deze berk, een der zwaarste uit ons lannd, is vierkant, mede van den zelfden steen als dia van het hoofdgebouw, en rusr op vier bolosaal zware pilaren. Hij is maar tot een derde der oorspronkelijke hoogte opgetrokken en toch is hij met de kap nog 222 voet hoog, bp oen dikte van 71 voetop de klok lezen wij een lat. opschrift hetwelk vertaald, luidt„Gode alleen de eer Jasper van Erpegem heeft mij gemaakt te Middelburg in Zeeland"1 en voorts Anno 1686 op 25 Mty syn tot Vere dry kereken met twee torens verbrand, en uyt de ver ga Ier Je spys van twee clocken is dese ge goten". En beklimmen wij nu dit reusachtig ge vaarte tot op den top, dan worden wij voor die moeite beloond mat een heerlijk en grootsch panorama. Het eiland Walcheren met zijn bouw- en weilanden, zijn steden en dorpen, zjjn bosscheu en wegen en zijn schoon kanaal kunnen wij geheel overzien ginds is het Veergat, waar eens de machtige vloten geankerd waren daar N. Beveland dat water, meer binnenwaarts is d«s Zand- kreek en verder oostwaarts ligt Z, Beveland en over N. Beveland heen zien wij een ge deelte der duinen van Schouwen, die zoo wit afsteken tegen den horizon. Gaarne zouden wü van dit vergezicht nog meer willen go- nieten, maar dalen »f en moeten verder. Even gaan wij nu nog een bezoek'oren- gen aan "de z.g.'kleine kerk, welke tegen kent en zjjn Bijbel leest, niets vreemds. Telkens ziet men uit de gemeente Gods mensefcen heengaan, op wie 't schrikkelijk woord uit 1 Joh 219 van toepassing schijnt. Doch de H. Geest zorgt daartegen over dat er weer anderen uit de Duisternis tot het Licht getrokken worden, en toege voegd tot de gemeente die zalig wordt. Dat zijn natuurlijk in het oog der wereld z/tollensren en zondaren" met wie de Hei land eet en avondmaal houdt. Doch voor de ingeleiden zijn zij de be vestiging van de vastigheid van het funda ment hebbende dezen zegelda Heere bent degenen die de Zijnen zijn. En een ipgelijk die den Naam van Christus noemt, staat af van alle ongerechtigheid. Merkwaardige erkentenis. Io een overigens volkomen naar socia listisch model geschreven artikel tegen De Nederlander legt Het Volk de volgende hoogst merkwaardige erkentenis af //Iudicu, wat toch ook oen bijbeleeh voorschrift is, de rijke zioh beschouwde als rentmeester over zijn goed, en in de eerste plaats besefte dat het zijn mede- naenseh, evenals hij geschapen naar Gods beeld, althans aan het noodige niet mag ontbreken, dan zou geen man en geen vrouw, geen kind en geen grijsaard gebrek behoeven te lijden". 't Is goed deze regelen even vast te nagelen. Ze bevatten niet minder of meer dan de erkentenis, dat de Christelijke leer het afdoend remedium is tegen de sociale nooden ODzer tijden, dat gebrek en pau perisme uit de wereld zouden zijn, als deze leer werd toegepast. En toch kan men hetzelfde blad, dat deze erkentenis aflegt en zioh op de Chris telijke leer neemt te kuDnen beroepeD, herhaaldelijk op de liefdadigheid hooren smalen en de eerste beginselen van het Christendom, niet het minst het beginsel der liefde, dagelijks met voelen zien treden. Waarom went Het Volk zijn invloed niet aan, om een leer ingang te doen vin- het groote gebouw staat aangeleund. Ook dit is een zeer oud gebouw, van z.g.n. Zeeuwsche moppen geslicht, het staat, voor een gedeelte op de pleats waar de grondslagen van het eerste bestek der groote kerk liggen en is later dan dit gebouw opgetrokken. Bij den brand van 1686 werd ook deze kerk, tot op de muren du, vernield. De ruïne bleef liggeD, totdat het gebouw in 1699 weder werd hersteld en er in de maand O et. van dat jaar weder in kon gepredikt worden. 't Gewelf rust in 't midden op twee hardsteenen ronde kolommen en aan weers zijde op zes halve, die in den muur schieten. Ia 1614 werd dit gebouw, zooals wij reeds hoorden, ingericht voor de Schotsche ge meente, doch daar de Schotten, bij bet eindigen van hun stapel-contract in 1799 Veere hadden verlaten, weid het weder aan de Hervormden teruggegeven. Een derde gedeelte van het gebouw werd nu door een muur afgescheiden om gebruikt te worden door de Luthersche gemeente. Ook gebruikten dit gedeelte, een tijdlang de W aal sch gezind en, tot dat deze gemeente bij Z. M. besl. van 19 Aug. 1817 werd opgeheven. Ia Dec. 1813 werd ook deza kerk door de Fransehen in bezit gsnoauen en tot kazerne ingericht. Na hun vertrek is ze weder door het Rijk in vorigen toestand hersteld en voorts in 1821, door vrij willige bijdragen der gemeenteleden, waaronder zelfs eenige van verdraagzame Roomsch- gezinden in dien toestand gebracht, y.ooals wij het gebouw nu nog zien. De gemeente heeft in eigendom een zilveren Avondmaaletel, een geschenk van de Heeren Boreel van Hoogelandein de verschillende voorwerpen vinden wij het familiewapen gegraveerd. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1