NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 108. 1908 Donderdag 6 Februari, 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Baitenlaadselt iïsrziehl. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. X DE J0N6E-VERWEST F. P. D HUIJ, ie Middelburg. !e Goes Plagerige Wetten, FEUILLETON1. Snippers uit de oude doos, PRIJS DER AöVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER FIRMA 2N VAN De oud-minister Van Houten heeft dezer dagen de plagerige wetten opgenoemd, welke wij aan de na hem gekomen minis ters te danken hebben. Leerplichtwet, Woningwet, Ongevallen wet, Gezondheidswet, Drankwet, Arbeids- eortract Alleen de Drankwet is van een Rechtsch ministerie. De overige hebben wij aan vrij zinnige Kabinetten te danken. Mr. v. Houten is op dit punt even eerlijk b.v. als mr. Lohman, ook een oud-minister, die ook zijn geestverwanten niet spaart, maar ze striemt dat 't bloed er langs loopt. Men leze maar wat De Ned. van den oud minister Kuyper heeft gezegd. En zoo nu heeft de oud-minister Goeman Borgesius c. s. het bq mr. v. Houten ver korven met zqn plagerige wetten. In de Eerste Kamer is 'n hartig woordje gevallen over twee wetten van 't ministerie Pierson. De woningwet en de ongevallenwet. De eerste werd uitgekleed en in haar naaktheid tentoongesteld door mr. v. d. Biesen, katholiek afgevaardigde voor N. Brabant; de laatste door het vrijzinnige lid uit Overijael mr. Stork. De lezer herinnert zich nog wel dat de Ongevallenwet or oorspronkelijk veel slechter heeft uitgezien en dat de poging van het amendement-Knyper om ze te ver beteren door de meerderheid in de Tweede Kamer werd afgeslagen. Maar de Eerste Kamer verwierp de weten nu kwam de regeering met een nieuw ontwerp, waarin met d8 belangen van bet particulier initia tief meer rekening werd gehouden. Toch, ook zoo bleven aan deze wet nog groote gebreken kleven. De zorg voor de ongevallenverzekering moet aan de patroons overgelaten, zegt de party van de praktijk en 't gezond verstand. Neen, zeggen de heethoofden, alles aan den Staat, want de patroons zijn de geld zakken, de mannen van het klassebelang. Derzulken tolk is Het Volk. Hier staan wij als 'tware tusschen in. Het is goed dat de wetgever deze zaak regelt, doch waar 't immer mogelijk is, en door de praktijk mogelijk gebleken is, late hjj het particulier initiatief vrij. Dat noemt men decentraliseeren. W\j zeggen hier de N. Prov. Gron. Crt. na„de Ongevallenwet zou er vrij wat beter hebben uitgezien als men hier inder daad meer op decentralisatie bad aange stuurd. Er is een patroons-organisatie, die van 254) DOOS SCALDIS. IJ Z E N D IJ K E. III (slot). Dit voorval had plaats in het ongeluk kige oorlogsjaar 1673. Voor de Zeeuwsche kust kruiste 's lands vloot, onder het opperbevel van den in zijne geboorteplaats vooral zoo hoog ge- aohten Admiraal de Euyter, die pas had opgemerkt, hoe de vijanden nog eerbied hadden voor de „Zeven Provinciën", zooals de tachtiger heette waarop hij zich bevond. Ieder oogenblik werd een treffen met de Engelsche en Fransehe vloot verwacht en in den namiddag van den 14 Juni begon de strijd vóór Westkapelle, zóó dicht bij de kust, dat men van de wallen van Vlissingen eer dat de kruitdamp alles ver duisterde, met verrekijkers de vlaggen onderkennen kon. Terwijl het bulderen van het geschut alles daveren deed, liet de Magistraat de gemeente samen kleppen tot een bedestond in de Groote Kerk, Ds. de Moor, die daarbij voorging, smeekte in bezielende taal om genade, bijstand en verlossing, ten goede des Vaderlands. Hij worstelde, zooals Vrolikhert het uitdrukt, met God. de schilders, die de risico-ongevallen-ver- zekerïng zelf draagt. En dat gaat tot nu toe uitnemend, j Want wat is het verschil Als do Staat alies doet, komt men er ligt toe, ten slotte ook alles aan den Staat over te laten. Maar als do Ongevallenverzekering door eigen organisatie gedragen wordt, dan heeft de patroon, stel dat hij zoo slecht is als men hem tegenwoordig schildert, n.l. dat hij louter denkt aan eigenbelang er belang bq, dat het aantal ongelukken zoo klein mogelijk is. En hij zal doen wat hij kan om ongelukken te voorkomen. De organisatie van schilderpatroons heeft het daar steeds op aangestuurd. Er zijn zaer goede maatregelen genomener wordt gezorgd voor nauwlettend toezicht op steigers, enz. Och, zal een socialist zeggen, dat doet de patroon voor zich zelf, niet om den arbeider. Toe dan maar laat dat zoo zijn. Maar het kan toch niet ontkend, dat het eigen belang dan toch uitnemends gevolgen voor den werkman heeft. Of dacht men misschien dat dit het grootste geluk voor een arbeider is, dat hq zoo gauw mogelijk 'n ongevallen rente krijgt Ik hab daar gezegd stel eens dat onze patroons zoo slecht waren als men ze schildert. Zie, dat is juist het kwaad, dat met zoo'n kwistige hand gestrooid wordt. Dat is het ellendige strijdwapen der revolutie ver dachtmaking, lage, gemeene verdacht making. In de laatste dagen hebben we daar weer vele staaltjes van gezien. Als de patroon veiligheidsmaatregelen neemt wordt er gezegd: nu ja, eigenbelang. Ais de beer Regout iD de Kamer beweert dat een van de drie benoemde directeuren wel geschikt was om de heele zaak te regeeren, dan zegt Het Volkziet ge, dat is om die drie directeuren tegen elkander op te zetten, opdat de zaak maar mis loope en men later kan zeggen die staatsexploitatie is toch niet goed. Als dhr. Van Idsinga afkeurend spreekt over verkeerde legertoestanden inzake pro motie, verklaart Het Volk de heer Idsinga spreekt zoo omdat hij het leger goed wil hebben het moet meedienen om de voor rechten van zijn klasse te handhaven. Als de heer Lohman een eonvoudigen uitleg geeft van de wet-RiDk inzake de onderwijzers-salarissen, dan zegt hetzelfde bladLobman is een volksverdommer men begrijpt wel, waarom hij geen zorg heeft voor het volkskind. Zoo wordt het gif van den klassenhaat Plotseling zweeg hij stil en men hoorde niets dan het steunen en weeklagen der ontstelde gemeente. Na eenige oogenblik- ken ving de prediker weder aan, doch nu met het woord „Viotorie" op de lippen en hij begon God vurig voor de over winning te danken. De toehoorders waren als verstomd, en geloofden aan een wonder, totdat de voor ganger hun zelf de toedracht der zaak verhaalde. Hij had n.m. gemerkt dat het geluid van het schieten verzwakte en daaruit opgemaakt dat de vijand terug deinsde want ware onze vloot naar binnen gejaagd, dan zou het kanonvuur steeds sterker hebben geklonken. Nog jaren bleef de herinnering levendig aan den diepen indruk dezer treffende godsdienstoefening. Ds. De Moor diende deze gemeente tot aan zijD dood op 3 Jan. 1683. Tijdens den dienst van ds. De Moor's opvolgerDAVID COERTE, die bier pred. was van 1661 tot aan zijn overlijden in 1673, werd er in de kerkeraadsvergadering van 5 Jan. 1664 het besluit genomen om een tweeden dienaar aan te vragen „om reden de groots aanwas der gemeente". Aanvankelijk werd hierop afwijzend be- sohikt, maar, na herhaalde aanvraag werd het verzoek in 1667 toegestaan waarop 9 Dec. van dat jaar beroepen werd HEN- RICU8 HE RLE, die mede tot aan zijn gestrooid. Maar ik dank aan het woord Hos zwart moet de ziel zijn, waarin altijd zulke zwarte gedachten opkomen. Ik heb iemand gekend, die altijd bang was dat men hem zou bedriegen en die ieder wantrouwde. Men zei, dat de man op 't stuk van eerlijkheid zelf niet deugde...." 5 Februari 1908. Uit de belangrijke rede over de fotografie in dienst der wetenschap en hare beteeke- nis a!s kunst, in het openbaar gehouden door dhr. Idzerda, bij de aanvaarding van zijn ambt als privaat-dooent in de fotografie aan de Technische Hoogesohool te Delft, stippen we aan, wat deze man der weten schap zei van het nut der fotografie als fotogrammetrie en van de beteekenis dei- gerechtelijke fotografie. Het nut der fotogratie als fotogramtaetrie is voor den ingenieur en bouwkundige van uiterst gewicht. Als zuiver document reeds heelt de fotografische reproductie van wer ken, machineriëa voor hen groote waarde en hoeveel praotischer nog wordt dergelijke opname, als de foto aangeeft de ware grootte der gefotografeerde voorwerpeD. Op deze wijze toegepast kan de fotografie doelmatig blijken bij het maken van kaar ten. Ook op het gebied der kustverkenning is deze methode bruikbaar. Zelfs van uit den luchtballon is men er in geslaagd om kaarten en plannen te maken naar in vogelvlucht gemaakte foto's. In tijden van oorlog kan de ballon-fotografie van veel nut zijn. De grondlegger van de gerechtelijke foto grafie is Bertillon, die daarmede de jus titie zeer aan zich heeft verplicht. In ge vallen ook van schriftuurvervalsohing gaat men veel zekerder door van deze methode gebruik te maken dan wel van een che mische behandeling. Zelfs stelt de fotografie in staat lijken te herkennen van personen, die door overrijden of wel verdrinken onherkenbaar zjjn geworden. Doorgaans gaat men daarbij op de volgende manier te werk. Het aldus te fotografearea lijk wordt voor zien van een paar glazen oogen. De huid wordt ingewreven met talk, de lippen met vaseline ingespoten en zoo wordt het geheel gefotografeerd. Meest altijd volgt uit die opname de herkenning. Zelfs vond men bij dergelijke proef bij een lijk op de fotografie, vinger-indrukken aan den hals, een ver schijnsel, dat wees op verworging, hoewel aan het origineel niets viel te bespeuren. Het bekende lijstje van moorden op vorstelijke personen en staatshoofden sinds dood, in 1673, hier werkzaam bleef. Alzoo werd lJzendijke eene gemeente van twee predikautsplaatsen. „Na het over lijden van ds. Coerte, werd nu het beroepen van een hoeeden dienaar, door de Staten niet ingewilligd en wel ten gevolge van „de schraalheid der Generaliteitskas, welke door het inunderen des polders van der- zelver inkomsten ontbloot was". Da Raad van State beyal du, na den dood van ds. Ho-le, dat de nu geheel vaoee- rende plaats zou bediend worden door ds. Jacobus Schampelaar, pred. geweest te Waterland-Oudeman (thans op Belgisch grondgebied en geheel Katholiek) die, om staat- of krijgskundige gebeurtenissen zijn ambt aldaar niet meer kon waarnemen. Tegen dezen maatregel verzette de ker kenraad zieh heftig, zioh o.a. beklagende, dat hij in zijne rechten werd benadeeld, met dat gevolg, dat eindelijk de toestem ming tot het beroepen van een tweeden predikant gegeven werd. De dubbel openstaande plaats werd dan du vervuld door de op één dag, 19 Dec. 1673 uitgebrachte beroepen op LEVI- NUS NEMEGHER van St. Kruis, die, tot aan zija dood hier in dienst bleef, begraven wordende, tegel jjk met zijne zuster, den 27 Sept. 1676, en PETRUS JAOOB1 als Ds. Schampelaar werd later de opvolger van den vermoorden ds. S t u i r b o u t te Waterland kerkje. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent, Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. het midden der 19e eeuw, met dien van 1 Feb. jl. aangevuld is als volgt 1854 Moord op Karei 111 van Parma, door Antonia Carre. 1860 Moord op Prins Danito van Montenegro, door Kaditsj. 1865 Moord op Lincoln, president der Vereenigde Stateri, door Booth. 1868 Moord op Prins Miohiel van Servië, door de aanhangers van Karageorgewitsj. 1881 Moord op Tsaar Alexander III, door nihilisten. 1881 Moord op Gaifieid, president der Vereenigde Staten, door Guiteau. 1894 Moord op Carnot, president der Fransehe Republiek, door Caserio. 1896 Moord op Nasr ed Dine, Sjah, van Perzië, door Mollah Rezah. 1897 Moord op Idiarte Bord», president var. Uruguay, door Arredondo. 1898 Moord op Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, door Lucoheni. 1899 Moord op Ulysses Heureaux, president van deDommicaanseherepupliek, door Carerés. 1900 Moord op Koning Humbert van Italië, door Bresei. 1901 Moord op president Mo Kinley, door Czolgosz. 1903 Moord op Koning Alexander van Servië en Koningin Draga. 1908 Moord op Koning Dom Carlos van Portugal en deu kroonprins Louis Philip. Onder het bericht „oorzaak aftredirg ministerie-Franco in Portugal'' schreven wij gisteren wjj gelooven er nieta van. Het blijkt dat we daar goed aan deden want het bericht was verzonnen. Franco is niet verbannen en ook niet gedwongen tot heengaan. Hij ging vrij willig,dewql hij zelf den Koning had aangeraden een ministerie te nemen uit al de koningsgezinde partijen conservatieve, onafhankelijke, liberale en radicale Dit achtte hij de eenige waarborg voor de veiligheid op dit oogenblik te zijn. De Koning heeft hieraan voldaan, en zich uit alle partijen, uitgezonderd de radicale, een kabinet gekozen. Zoo legde laatstge noemde partij ®n de door hen tot op het laatste oogenblik fel bestreden Franco de wapens neer en verzoenden zich met elkaar in 's landsbelang. Beide partijen hebben hierbjj concessies gedaan. Franco offerde zich zelf, en de progressisten en regenera- dores zonden niet hun officieels leiders naar het kabinet doch partijgangers, die tot propoment, in 1680 van hier vertrokken naar Enkhuiztn, alwaar hij overleed in Juni 1703. Door den dood van ds. ARNs. BRAAM, hier van 1768 tol 1793 en het vertrek van ds. JACOB RENIER, van 1790 tot 1793, was de gemeente ook nü geheel vacant. Ofschoon wij iu de kerkelijke acta ge wag vinden gemaakt van de aanvrage en vergunning ora beide plaatsen weder te vervullen, is zulks Diet geschied. De staatkundige omstandigheden schij nen dit te hebben verhinderd. Althans er wordt geen meldiDg gemaakt van eenig besluit, waardoor eene der predikants plaatsen opgeheven werd, maar wel vinden wij een resolutie, om uit den boezem der gemeente, aan den predikant een jaar- lijkseh traotement van 950 gld. te geven, op welk inkomen in Mei 1796 met gunsti- gen afloop werd beroepen ds. ADRIAAN CREMER van Hulst, die de gemeente diende tot aan zijn overlijden, den 19 Nov. 1801. Wijl wij verder van een tweeden leerar geen gewag vinden gemaakt., kumien wij alzoo aannemen, dat de tweede predikants plaats in 1796 is opgeheven. En nu ten slotre nog iets over een der laatste predikanten, wien vele IJzendijkers zich nog wel zullen herinneren, n. m. GILLES PIETER WIJNMALEN- hedon toe minder op den voorgrond traden Franco treedt echter niet voor goed van het staatstooneel. Wij zouden ons zeer in den treurigen toestand van Portugal moe ten vergissen, oau niet te mogen voorspel len dat het niet zooveel maanden dureu zal, of hij wordt weer teruggeroepen. De parlementen der verschillende rijken van Europa hebben zich ondubbelz'nnig uitgesproken. Ten onzent werd in de Tweede Kamer het deelnemend woord vau den voorzitter Roëll met algeoieene instemming ontvangen. Iu Engeland narden Lagerhuis en Hoogerhuis eenstemmig een door de regeering voorgestelde en door minister Campbell Baunerman, die voor 't eerst na zijn ziekte, luid toegejuicht, weder ter vergadering verscheen, in krach tige bewoordingen verdedigde deelneming betuiging aaD. Ia de parlementen van andere landen gesohiedde de aanneming van desbetref fende adressen niet met zoo algenaeene instemming. In de Framebe Kamer pro testeerden de socialisten heftig; iu den Duitscben Rijksdag verlieten de socia listen de zaal toen da voorzitter over den moord begon te spreken in de Hongaar- sche Kamer werd de regeering genood zaakt wegens onhebbelijke bestrijding van de zijde dor onafhankelijkhoidspartij, haar voorstel tot het zendeu van een adres van rouwbeklag terug te nemen. In de Italiaan- sche Kamer waar de president deelneming voor 't Koningshuis wilde betuigen, merkte de republikein Chresa op dat men aan het Portugeosche volk een groet moest zenden. Altegaar droeve wanklanken, welke den haat tegen de instelling van het Koning schap en tegen het Gezag aan het licht brengen. En de liberale pers ook in Neder land wraakt deze houding der buitenlandsehe socialisten niet, doch ver goelijkt die met de opmerking dat „het oordeel over den koning verre van alge meen gunstig (it)", terwijl daarbij de door republikeinen in Portugal iu de Kamer uitgesproken beschuldiging als zou de Koning bij zijn lsven, door Franco'3 be middeling Staatsgeld hebben ingepalmd, stilzwijgend wordt aangenomen waar ie zijn. Intussehen het nieuwe ministerie is reeds in functiede leden er van zijn mannen met Portugeescbe namen, die we masr niet in die overzicht zullen helpen vereeuwigen. De minister van oorlog op wien 't wel het meest zal aankomen, is progressist, dat wil zeggen uit de meest vooruitstrevende partij en heet Sebastien i'elies. Hq sprak bereids de geruchten tegen als zou er in Oporto Geboren 20 Nov. 1811 werd hq 4 Mei 1836 - na te Leiden gestudeerd te hebben - cand. by 't Prov. Kerkb. van N. Brabant. Als zoodanig te dezer plaatse beroepen 20 Sopt. 1841, werd hij bevestigd. 9 Jan. 1842 door zijn zwager Corns. Wouths. Schui lei1 van Kruisland. Hij vierde alhier zijn 25jarigen dienst den 9 Jan. 1867 en predikte 13 dito, zonder tekst, sprekende feestelijk „met het oog op het verladene" zoomede den 15 Jan. 1882 zyn 40jarig jubilee, bij weike gelegenheid hij een prachtig geschenk vau de cl. broe ders ontving. In 1896 emeritus geworden, nam hij 5 April van dat jaar tweede Paaschdag) af scheid met Gezang 160 1. Hij was ridder der Oranje-Nassau orde. Gehuwd met F. D. Schullermet wie hij 20 Nov. zijn 40jarigen echt vierde, moesten de echtelieden, op hun ouden dag nog treurige verliezen onder vinden. Den 16 Dec. 1877 n. m. ontvingen zij be richt dat hun jongste zjon, Pieler Caret, oud 25 jaren, te Cabindaaan de Z.W. kust vaa Afrika was overleden en opnieuw 15 April lS8f>, dat hunne dochter Christina Alberta, echtgenoote van dhr. J. Bermun adj. inspecteur bij den Post- en Telegrufie- dienst iu Lndië, hun op 6 Maart te Samarang door den dood was ontvallen. (Bevolkingin 1824 1965 in 1905 268p zielen.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1