NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 104. 1908. Zaterdag 1 Februari. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONG&VERWEST te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. i&eclit 8 zak en. LEESTAFEL. Kerknieuws. Schouliiieuws. Gemengds Berichten. te IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA .AN van 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cem, Familieberichten van i—5 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 cent. 31 Januari 1908. De Nieuwe Rolt. Crt. neemt, blijkbaar met schrik, een bericht over uit Het Week blad van het Recht, van 29 dezer, aangaande het veldwinnend pogen om zware mis dadigers die bij onderzoek blijken „erfelijk belast" te zijn, door een operatie de ge legenheid tot zelf-uitbreiding te ontnemen, en la .ga dien weg 't geslacht der zware misdadigers te doen uitsterven. De wetgevende macht in den N.-Ameri- kaansohen staat Indiana heeft bij wet van 9 Maart 1907 dienaangaande zeer bedenke lijke voorsehrilten gegeven. «Op grond van de overweging dal herediteit (erfelijke belastheid) een belangrijk aandeel heeft in de vermenigvuldiging van misdrijf en onnoozelheid, zoo wordt aan ieder geslicht, waarin onverbeterlijke misdadigers, idioten en zwakzinnigen worden opgenomen, de plicht opgelegd twee ervaren chirurgen van erkende bekwaamheid onder het ge- stiohtspersoneel op te nemen. Aan deze zal worden opgedragen met den eersten geneesheer van het gesticht een onderzoek in te stellen naar den psyohisohen en liehamelijken toestand van die verpleegden, die door den geneeskundige of hetgestichts- bestuurdaarvoor worden aangewezen.Wan- neer het èa naar het oordeel van dat bestuur èn naar dat der deskundigen niet wensche- lijk is bij 't onderzochte individu voortplan ting toe te laten en de waarschijnlijkheid ontbreekt, dat zijn psychische toestand zal verbeteren, zullen de deskundigen bevoegd zijn En dan volgt 't voorschrift waarop wij hierboven zinspeelden. Het voorschrift is al even afgrfjselyk als de misdaad die er aanleiding toe was, doch past geheel in 't kader van de niet minder afschuwelijke leer onzer hedendaagsche moderne juristen en chirurgen dat mis daad geen zonde meer is en de misdadiger niet meer is een gezond man die willens en wetens zondigt, maar een ongelukkige geesteskranke en slachtoffer zijner ge- Iboorte. Van de afschuwelijke leer dat de bron van het kwaad, indien het nog zoo heetea mag, niet is het hart, maar gezocht moet in afwijkingen van hersengawicht en schedelvorm en aangezichtsafmeting. Van zoodanig een leer is het afmakiDgs- systeem de meest stuitende conaekwentie. Middelburg. De thans te Amsterdam gedetacheerde miliciens van het 2e batalj. 3e reg. inf. alhier, worden op morgen, Zaterdag, door 8 andere miliciens ver vangen, die daarheen vertrekken per spoor trein van 7 uur 8 min. voormiddag. Middelburg. De le luitenants jhr. C. M. Storm van 's Gravesaude en jhr. Oh. J. van Adrichem Boogaert van het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie alhier, zullen de tactitche oefeningen, welke den 20 en 27 Februari a.s. te Breda onder leiding van oen Generaal-Majoor divisie-commandant worden gehouden, bij te wonen. Middelburg. Een kind van vijf è,zes jaar is Woensdagnamiddag alhier oorzaak geweest dat een ander gedwongen werd zijn leven te wagen.. Het begaf zich nog op het ijs in de Vest tusschen de Koepoort en den Veerschen weg en zakte er door. Zijn twaalfjarige broer, die hem te hulp wilde komen, geraakte ook te water en beiden verkeerden in gevaar van te ver drinken. Een tweetal timmerlieden, daar in de buurt, haastten zioh met ladders, om hen te redden. Een boerenjongen, zekere A, Barentsen, schoot ook toe en waagde zich, met levensgevaar, op bet ijs. Eerst toen er een drietal ladders op het ijs waren gelegd, gelukte het hem de beide jongens, die al geheel onder waren gedokeD, te redden. (M. G.) Vlissingen. Zooals vroeger gemeld werd, zou het, den familie Schroevers aan geboden aandenken, uit een zijden vlag en wimpel bestaande, vergezeld gaan van een «orkonde op perkament. Die is nu dezer ESES dagen klaar gekomen er moet nog 'n lijst omheen. Het is een prachtig stuk werk 1 Die lucht, die over de Doris heenslaande zee, die zeilende schuitW at staat dat er alles mooi op. Van den vervaardiger, dhr. T. E Bretsehneider, zagen we al heel wat moois op het gebied van teekenen en schil deren, doch deze arbeid spant de kroon. Heel verstandig dat men 't te schrijven deel dier oorkonde aan dhr. P. G. Laernoes op droeg. Hy toonde ook nu weer kranig met de pen te kunnen omgaan Het geheel vormt iets werkelijk moois, dat altijd een groote waarde blijft behouden, zoo wat het werk zelf als de aanleiding er too betreft. M. G. 70 studenten van de Teohn. Hooge- sohool te Delft, en 5 hoogleeraren zullen Zaterdag de werkplaatsen van de Maat schappij «De Schelde" alsmede de booten van de Maatsob. «Zeeland", te Vlissingen bezoeken. Goes. Benoemd tot Adjunct-Generale Brandmeester alhier, dhr. S. Duvekot Cz. Goes. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie „Pomona" op de 4e blad zijde van ons blad. Als het, beste middel tegen alle planten ziekten en het meest doeltreffend verdel gingemiddel van schadelijke inseccten, wordt door N. V. Utreehtsche Oliehandel, Haringvliet 9, Rotterdam, in den handel gebracht „Vruchtboom Carbolineum Po mona'' dat op vele plaatsen verkrijgbaar is g8steld. De firma ontving reeds vele tevre denheidsbetuigingen en daarom kan een proef met het middel door alle belangheb benden als in bun eigen voordeel in ernstige overweging worden gegeven. Goes. Op verzoek plaatsen wij het volgende De Commissie voor „de Oeoonomisehe Spijsuitdeeling" te Goes, maakt bekend, dat de laatste ex'ra-bedeeling van brood en spek uit de gift van II 31. de Koningin zal plaats hebben op Zondag 2 Februari 1908 te 11 uur. (Get) B. M. den Boer, voorzitter, en I. D. Fransen van de Putte, secretaris-penningmeester. Nieuw- en St. Joosland In Feb. wordt hier een hulppostkantoor gevestigd. Tot brievengaarder is aangewezen de heer A. van den Ameele, thans als zoodanig werkzaam te Grijpskerkke. Philippine, 29 Januari. Door de ruim 60 inwoners van den Kanaal-en Stellepoider i3 een adres gezonden naar Ged. Staten van Zeeland, met verzoek deze polders te voegen bij de gemeente Philippine. Boven genoemde polders behooren namelijk tot de gemeente Hoek, waarvan zij dooreen water van ruim 1000 M. breedte zijn ge scheiden. Zelden of nooit bezoeken de bewoners dezer polders hunne gemeente, terwijl de kinderen het grootste gedeelte van het jaar onmogelijk naar school kunnen gaan. De meeste kle'nen blijven dan ook, ondanks de Leerplichtwet, van alle onder wijs verstoken. Bovendien iigt de gemeente Philippine in de onmiddellijke nabijheid van deze polders. IJzendijke. Gekozen tot raadslid de heer Iz. Leenhouts (1 Rilland. De Woensdagavond gehouden vergadering der landbouw vereen. „Rey- genbergh" was bezocht door 13 van de 22 leden onder presidum van dhr. J. J. van Gorsel, burgemeester.Als bestuurslid werd herkozen de heer M. A. van de Linde met 12 stemmen tegen 1 op dbr. J. A. Colpaart. De heer J. Vogelaar eveneens aan de beurt van aftreding bedankte wegens a s. vertrek naar Krabbendijke als gewoon en als be stuurslid. Op verzoek bleef hy evenwel lid doch als bestuurslid wenschte hij niet meer in aanmerking te komen. Bij eerste stem ming verkregen daarvoor dhrn C. J. v. d. Werff 6, J. Blok Jz. en P. Bruynzeel elk 2 en J. Q C. Wabeke, M. v. Liere en Van de Voorde 1 stem bij tweede vrije stemming werd gekozen de heer C. J. v. d. Wei ff met 7 stemmen, dhrn. J. Blok Jz P. Bruijnzeel en J. Q. O. Wabeke verkregen resp. 3, 2 en 1 stem. Uit de rekening en verantwoording bleek dat f 102 goed slot aanwezig was. De aanbesteding der chilisalpeter zal plaats hebben in 2 bestedingen, de eerste werd bepaald op Vrijdag 7 Febr. a.s. levering tusschen 15 Febr. en 1 Maart aan de haven te Bath. Als vrucht der cursusles3en van den cursus voor volwassenen werden door verscheidene leden ook nog opgave gedaan voor aanbesteding van ammoniak-super- phosphaat, patent-kali en kaïaiet. Ook zullen weder een paar proef velden worden aangelegd bij de heeren Boot en Bruijnzeel, teneinde nogmaals de meer of mindere werking der stikstcfkalk na te gaan. Als commissie met dien aanleg, enz. belast werden benoemd dhrn Boot, Bruijnzeel, v. Liere en v. d. Linde. Inzake het punt ver betering van 't station op verzoek van dhr. Bruijnzeel op de agenda geplaatst, werd besloten adhaesie te betuigen aan de ver zoeken eerstdaags van andere colleges uit gaande. Daarna werd de vergadering ge sloten. Veere. De verkiezing vooreen lid van den raad vacature W Dekker is bepaald op Dinsdag 11 Februari, de stem ming zoo noodig op Vrijdag 21 Februari en de herstemming op Dinsdag 3 Maart a.s. (Wijl wij dit bericht van onzen bericht gever Vrijdagmorgen 11 uur ontvingen moesten wij het uit de Midd. Crt. van Donderdagavond overnemen Red Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: W. B 28 j., veldarbeider, Ril- land-Bath, tot 14 d. gev. straf; en het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16'jai-en: J. W 17 j., brood bakkersknecht, Neuzen, thans te Mid delburg in hechtenis, tot 4 m. tuchtschool. vrijgesprokenC. E., 39 j., veldarbeider, Zaamslag, beklaagd van overtreding der drankwet, met vernietiging van he.t vonnis van het kantongerecht te Neuzen. De Vriend des Huizes. Tijdschrift voor het Huisgezin, onder Hoofdred. van ds. J. Schrijver. Januari 1908. Neerbosch, Neerboseh' Boekhandel. Wij zouden haast vergeten hebben dit prettige, prachtige tijdschrift te bespreken. En dit zou jammer zijn, want de nieuwe jaargaBg is weer ingetreden. Deze Januari aflevering is zoo mogelijk nog mooier als die van vorige jaargangen. Los er in een lief tafereeltje in aquarel-druk. Voorin, in zachte veelkleurigheid, de typische schil derij waar de Heiland ziju zegen aan de kinderen schenkt en belooft. En voor 't overige degelijke verhalen H. B. v. Lummel begint ziju „Fabri- kaners". Velerlei goeds wordt vsd het Zweedrche Hof wordt verhaald. En Va lentine, een episode uit de vervolgingen der Hugenoten, belooft een inooi verhaal te zijn. Wat keurige photo up-to-date is die „Rijp"! Hoe leuk begint „de geschie denis van Kobus Haneman". Laat ons, indien wij er over denken onzen jongen gasten een ontspanning te geven, „De Vriend des Huizes" eens laten komen. Hij zal niemand teleurstellen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kago P. de Jong. cand. te Soheveningen te Oudemisdum C. H. Nolke te Hatfem. Aangenomen naar Bergschenhoek door D. v. Lutterveid te Otterloo. Geref. Kerken. Wegens gezondheidsredenen moest de bekende directeur en zendeling-arts van het zendingehospitaal Petronella te Djooja- j earta naar Nederland terugkeeren. Dr 1 Soheurer is thans van zijne kwaal in zoo- verre hersteld, dat hij opnieuw de studie i heeft aanvaard. Dr. Scheurer is daartoe naar Groningen gegaan om de practisohe colleges van de hoogleeraren Wiersma en Wenokebaeh bij te wonen. Dr. Soheurer hoopt zioh later weder als zendeling-tjrts geheel aan den arbeid der zending in Indië te wijlen. Te Zeist is in den ouderdom van 77 jaar overleden ds. E, Weiss, em.-pre dikant bij de Evang. Broedergemeente. Zijn laatste standplaats was Haarlem. Bij Kon. Basl. is bepaald, dat aan de ouderwijzers, die door den minister van koloniën ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Iudië zijn gesteld of zullen worden gesteld om daar te lande te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar onderwijs en die na 31 December 1907 in Indië zijn aangekomen of zullen aankomen, daar le lande zal worden voldaan eene buitenge wone gratificatie ten laste van de Indische geldmiddelen, bedragende ééoc maand van het activiteitstraktemant waarop de eerste benoeming plaats heeft voor hen die bij hunne aankomst in Indië ongehuwd zijn en twee maanden van genoemd traktement voor hen die alsdan gehuwd zijn. Hoedekenskerke. Mej. C. M. Goeman, onderwijzeres aan de o. I. school alhier is met ingang van 1 April as. als zoodanig aan de Chr. School bent emd te Parraga(Fr.) Aan de universiteit te Utrecht is het kerkel. voorber. examen afgelegd door de heeren J. W. van der Does eu P. Stegenga het cand.-examen theologie I door dc-n heer R. ten Kate en het cand.-examen theologie II door den heer J. H. Sshuurmans Stek hoven. Het salarisivetje- Rink- In verband met het salariswetje voor onder wijzers van 28 December j.l. is door den minister aan Gedeputeerde Staten in de provincie een schrijven gericht inhoudende o. a. dat bij de berekening van het aan de gemeenten over 1908 te verleenen voorsehot van Rijkswege dient te worden gelet op de gewijzigde mini mum jaarwedden in art. 26 vastgesteld. Anders gezegd, het Rijk keert aan de gemeenten over 19O8 een voorschot uit in overeenstemming met de nieuw aangenomen minima, alzoo een hoogere som dan te voren het geval was. Aan de gemeenten is het nu te weten, of dat meerdere zal strekken, voor zoover de wet daartoe niet verplicht om de salarissen te ver beteren, dan wel of het ten bate van de ge meentekas zal komen. Een actie om het laatste te voorkomen, is bereids op touw gezet vanwege een der afdee- lingen van het Ned. Onderwijzers-Genootschap. L. Crt. Woensdagmiddag zyn te Made drie kinderen door het ijs gezakt en verdronken. Een 13jarig meieje dia zich moedig op het ijs begaf om hen te redden, geraakte zelf in een bijt en kon niet dan met moeite gerad worden. De tuinknecht op een buiten te Soest, die aan toevallen leed, ia in den vijver gevallen en verdronken. Een vrouw te Noorden, Z.-Hdie ongeveer twee maanden geleden de onvoorzichtig heid beging petroleum in een reeds bran dende kachel te gieten en zich daarbij allerhevigst brandde, is, hoewel in den be ginne baterschap intrad, thans aan de ge volgen overleden. Men meldt uit Eindhoven Aan de sigarenfabriek der firma Van dar Tack en Co., alhier, waar reeds her haaldelijk „sabotage" voorkwam, was dit ook hedenochtend weder het geval. Drie malen herhaalde de patroon de aanmaning, dat men hem den schuldige op zijn kantoor zou komen opgeven, of algemeen ontslag zou volgen. Toen dit zonder gevolg bleef, is de fabriek gesloten en het werkvolk, pl.m. 80 man, ontslagen. (Sabotage is, gelijk de lezer weet, op zettelijk, stil, stuk maken van werktuigen die den patroon toebehooren). In het kiesdistrict Brielle is tot lid der Staten van Zuid-Holland gekozen S. C. Korteweg (I.) met 1585 st. tegen 842 op G. v. Aodel (a.) en 452 op mr. P. J, Troelstra (s.) Naar de Prov. Gr. Crt. verneemt, zal mr. E J. Th. a Th. van der Hoop van Sloehteren zijn lidmaatschap van den gemeenteraad te Groningen neerleggen en zioh na een huwelijksreis naar Oosl-Indië op het vaderlijk landgoed in de gemeente Sloehteren vestigen. Mr. Palijn, lid van de Tweede Kamer, heeft, na bespreking met de overige hoofd bestuursleden van Sohut'tevaer zijue benoe ming als hoofdbestuurslid aangenomen. Drie inbrekers,die te 's-Gravenhage in een der vorige nachtendoor rechercheurs werden aangehouden in het bezit van twee zakken vol van allerlei voorwerpen, afkom stig van een dien nacht gepleegde inbraak in een huis aan de Sophialaan, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Da aange houdenen, van wie er twee goede bekenden van de justitie zijn, hebben op een vreese- lijke wijze huisgehouden in dewoniDg.waar zij hebben ingebroken. Gasornameaten zyn afgerukt, looden buizen van gas- en water leiding afgesneden, een twintigtal koperen kroneD, deurknoppen en koperen platen van de verwarmingstoestellen afgeschroefd. Het drietal is thans naar het huis van be waring overgebracht. Ia e?ne Miandagavond te Bergen- op Zoom gehouden vergadering van de werkliedenvereniging „Patrimonium" is besloten, z'ch te wenden tot de Slagers- vereeniging „den Bmten Os" alhier, met het verzoek het daarheen te leiden, dat er voor de slagers algeheale Zondagsrust wordt ingevoerd. De werkloosheid te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men De penningmeester van de commissie uit de burgerij bericht dat in de week van 23 —29 Januari, bij hem zijn ingekomen giften, ten bedrage van pl.m. f 7000, uitmakende met hetgeen vroeger opgegeven is, en verder ont vangen toezeggingen, een bedrag van ruinr f150.000. Een alarmeerend bericht over een gezin in de Rozenstraat, bracht hem een stort vloed van grootere en kleinere bijdragen uit alle deelen van ons land, en zelts uit den vreemde; ook karrevrachten pakken goed, kleeding en levensmiddelen. Ai deze zaken werden door hem afgegeven aan de „Com missie tot steun aan kinderen van werkloozen", die reeds een paar honderd kinderen van 't noodige voorzag. Een ander gezin, waaromtrent sensationeele mededeelingen in de pers ver schenen, bleek die hulp niet waard zoodat de penningmeester niet kan voldoen aan de opdracht van tallooze gevers, om hun giften voor dit speciale gezin te bestemmen. De kas van de commissie heeft dringend versterking noodig, en hetgeen voor dit gezin inkwam, zcu voldoende zijn om 40 a 50 gezinnen eenmaal den wekelijkschen steun, tot dusver genoten, te verleenen. Wanneer men nu be denkt, dat verleden week pl.m. f 24.000 aan ongeveer 5000 gezinnen met hun vele kinderen werd uitbetaald, en dat er nog slechts f 60.000 in kas zijn, dan begrijpt men ook, dat de com missie op het punt staat, hare wekelijksche uitkeeringen belangrijk te verminderen, en misschien over korten tijd geheel te staken. Wil de burgerij dit niet, dan behoort zij de commissie ook verder te steunen. De penning meester heelt voor dit doel zeker nog f 80.000 noodig. A jeh. Onze correspondent te Batavia seint: Bij de passeneontrole in Meureudoe is luitenant E. L A. Boumau gedood. (Meureudoe behoort tot het landschap Pidië op de noordkust van Aljeh; het is steeds een veel laslgevende streek geweest, waar reeds velen der onzen den dood vonder. Onder de passeneontrole verstaat men zoowel het onder zoeken of de menschen, die men onderweg ont moet, van behoorlijke passen voorzien zijn, als wel in een kampong, in het bijzijn van het kamponghoofd, alle bewoners in dit opzicht aan een onderzoek te onderwerpen. Het onderzoek van Atjehers op den weg blijft het gevaarlijkst en meestal is het bij zulk een visitatie, dat een der onzen overhoop gestoken wordt. Dit is al zoo vaak voorgekomen, dat er bijzondere strenge voorschriften voor dat passenonderzoek zijn ge geven. In het kort komt het hierop neerMen roept den te onderzoeken Atjeher aan, begeeft zich naar hem toe met naast zich twee soldateq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1