NIEUWSBLAD ¥001 ZEELAND, No. 103. 1908 Vrijdag 31 Januari, 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S_. J- DE JONGEWERWEST. F. P. D'HÜiJ, te Middelburg, te Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. v UITGAVE 'DER FIRMA SBBEgamaaamaHaHBBagMaaft'ftMmBWBi van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cemv Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei sneer 10 cent. ises5aeaB!£2S22eszi8@saE®sEa63msHB$sa8SEe 30 Januari 1908. Op den Uitkijk. Zuster Anna zit „op den uitkijk". De Crisis duurt nu vijf weken en de heeren van Links komen al eens bij nor. Heemskerk aan de bel trekken hoe of hij er nu over denkt Men late hen trekken 1 Vroeger vóór '90 heeft het wel eens drie volle maanden geduurd, eer er een nieuw Kabinet kwam. Toen hadden de liberalen de meerderheid in de Eerste en Tweede Kamer en tooh lieten ze den vader van mr. Heemskerk, den bekenden conservatieven staatsman het zaakje opknappen. Haastige spoed is zelden goed. Vooral niet als er een Kabinet moet worden bijeengezocht. Of ze 't Links zouden willen dat mr. H. zich in de viDgers sneed Deze gaat echter kalm zijn gang. Hij moet hebben a) een goed Regeerings- program, b) de toestemming van de gansohe Rechterzijde, zoodat hij van haar steun zeker is en e) bekwame mannen om als ministers te helpen, dat plan uit te voeren. Dat zijn drie kapitale stukken. Die eisohen geduldig overleg. Mr. Heemskerk zal geen dag langer wach ten dan noodig is. Maar al moet het nog maals vijf weken duren, de schuld daarvan komt voor rekening der Linkerzijde, die de kous verknoeid heeft, zoodat het een moeilijke bezigheid is, onder de zon, te herstellen, wat zj misdeed Friesch Dbl. Ook Be Rotterdammer heeft 't stukje van De Volksbanier over mr. Troelstra's echt- seheiding en huwelijk overgenomen, en wel uit De Maasbode. Wj namen 't over uit de Nieuwe Zeeuwsche Crtdoch voegden er niets van ons by. Dat deed wel De Rot terdammer. Zy schrijft Ja, ja, Mr. Troelstra is dus op 6 November van zijne vrouw gescheiden, en op 15 Januari al reeds met eene andere getrouwd. Wij zagen nu ook zelf dg advertenties. En dan daarbij te denken, dat Mr. Troelstra in »Het Volk" van 7 Maart 1901 zelf schreef dat ••zijne vrouw by. den harden strijd hare gezond heid heeft ingeboet". Deze van hein, op haar verzoek, gescheiden vrouw zal nu ook wel eens overpeinzen, welke zegeningen haar de sociaal-democratie bereid heelt. Het is een treurige geschiedenisï Wie den onbekookten uitval der Goesche Crt. aan ons adres gelezen heeft over de blooiz overneming veca. dat Troelstraverhaal, zal zich kunnen voorstellen welken onzin De Rotterdammer van onze confrater te lezen zal krijgen over zooveel erger heilig schennis nog. Om niet te spreken van de vrijzinnige bladen, die denzelfden euvelen moed gegrepen hadden. Maar a propos, de Goesche Crt. heeft indertijd haar lasterlijk stukje aan 't adres van den Almkerksohen kerkeraad Diet ingetrokken. Thans verhaalt zij weer van een brutale wetsontduiking aan de chr. school te Eibergen. Wij zullen zien wat ook van dit verhaal waar zal zijn. Wat wij uit de N. Zeeuwsche omtrent Troelstra overnamen, was waar. Dooh volgens de Goesche, bij wie 't bloed kruipt waar 't niet gaan kaD, hadden wij dit niet mogen doen. Dit heeft wel iets vaü tweeërlei maat staf en van „slechte manieren". Volgens opdracht van de algemeene vergadering der welbekende maatschappij tot nut van 't algemeeD, is dezer dagen een rapport verschenen over de wensehe- lijkheiden uitvoerbaarheid der oprichting van een instelling voor correspondentie- onderwijs in ons land. Het bevat een hoofd stuk over het onderwijs per correspondentie in het buitenland, over zulk onderwijs in Nederland en ook een over da wensohe- lijkheid van zulk onderwijs per correspon dentie. De commissie, die het rapport eaamstelde er behooren o. a. toe dr. Bos, Tikkert en Nolen ooneludeert tot de oprichting van een Centraal-Bureau van Advies voor eigen studie, hetwelk zich tot taak stelt om mede te werken aan de organisatie, regeling en uitbreiding van onderwijs per correspondentie in ons land, voorts om met elkander in aanraking (e brengen hen, die zulk onderwijs wensehen te geven en te ontvangen, ook om advies te geven aan hen die zich verder wensehen te bekwamen op verschillend gebied, en eindelijk tracht ze haar doel mede te bereiken door handleidingen en vaklitera- tuurljjsten te doen samenstellen met het ocg op verdere bekwaming van een speciaal doel, alsmede door het verleenen van llaanoieelen steun aan on- en min vermo genden voor bovengenoemd doel. Het eiland IJsland is van oude tijden af bekend geweest van wege de ontwikkeling zijner bewoners. Zeer veel wordt daar gedaan om het peil der besehaving door onderwijs te verhoogen. De IJslanders, hoe geïsoleerd ze ook zijn op hun ver in den oceaan gelegen eiland, komen lang niet ten aohter bij enderen, zelfs niet bij be woners van het vasteland van Europa. Ontwikkeling is hun wachtwoord, voor uitgang in kennis en beschaving bun leus. In die richting steeds voortgaande, raeenen zij zioh zelfs geroepen, om in dezen de vrouw eene eereplaats te gunnen. En dat de IJslandsohe vrouw daarmede ingenomen is en wellicht ook we! zulk een eereplaats verdient, blijkt wel uit het eigenaardig feit, dezer dagen vermeld, dat zij, als het op [het kiezen voor raden en staten aan komt, niet alleen in aanmerking Uw.komen, maar zelfs gekozen wordt ook. Die eiland bewoners aldaar in den verren oceaan zijn alzoo een vooruitstrevend volk, wat men de geïsoleerde ligging in aanmerking ge nomen, daar niet zoo zoeken zou. Dat bij onze naburen, in België, de taal strijd, die er werd gevoerd in 't Vlaamsche land. eerst onder leiding van Gezelle, later vanVerriest en diens leerling Rodenbach nog niet uit is, bewyst wel het volgende feit, waarvan een Belgisch blad melding maakt. Een beklaagde van buiten wil voor de rechtbank te Brussel verklaringen afleggen in hetVlaamsch, zijn moedertaal. Het moest in het Fransch geschieden, naar da rechter zeide. Doch do Vlaming, die blykba&r geen Fransch. verstaat, gaat in het Vlaamsch voort. In het Fransen zeg ik u, onderbreekt de rechter. Doch ziende, dat de boer die taal niet verstaat, roept hij uit„Ik neem niet aan, dat men voor my uitleggingen in het Vlsamseh geve. Tot binnen acht dagen, neem een advocaat." Zoo luidt althans het verhaal. Wellicht dacht de buitenman over 't Vlaamsch, zyn moedortaai, als de groote Vlaamsche kampioen Gezeik „Mijn Vlaanderen spreekt een eigen taal God gaf elk land de zijne, En, laat ze rijk zijn, laat ze kaal Ze is Vlaamsch, en ze is de mijne GEMEENTERAAD. Middelburg. Ia de Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering, onder voor zitterschap van dhr. W. J. Sprenger, wet houder, waren 16 leden tegenwoordig, af wezig dhr. Den Bouwmeester. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Van de Jonge-Baas en 17 anderen, alle be woners der Stijfselweg, een verzoek om eene betere straatverlichting aldaar, wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van de vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer, hare begrooticg voor 1908, welke op ontvangst en uitgaaf is f 1640. Dat de heereu Fokker en Den Bouwmeester hunne benoeming als voor zitter en vice-vosrzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken hebben aangeno men. Van den Comm. der Koninginis bericht ingekomen dat H. M. de Koningin heeft be noemd met 1 Februari als burgemeester jhr. M, van de Brandeler. Van de vereen. „De Ambachtschool om subsidie van f 5500 voor eene te bouwen school en kosteloos afstaan van grond aan do Zuidsingel, wordt gesteld in handen van B. on W. om advies. De voorzitter he3t de leden welkom in het nieuwe jaar, en hoopt dat onder de nieuwe leiding dit jaar vruchtbaar moge zyn voor deze gemeente. Aan mr. J. A. van Peseh wordt eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en in zijn plaats be noemd dhr. mr. H. Doorenbos, hoofdcom mies ter secretarie met 15 stemmen, mede aanbevolen was G. J. Boogaart, commies ter secretarie. De suppletoirs kohieren soholen A, C, G en J en herhalingsonderwijs worden vastgesteld op respectievelijk f60,87,8,25 en G en J f 173,33 en herhalingsonder wijs f0,96. De suppletoirs kohieren plaatselijke directe belastingen en hondenbelasting worden vastgesteld op resp. f 10,365 en f35. De rekening der Kanoer van Koophsudel en Fabrieken over 1907 wordt goedgekeurd en bedraagt f350 in ontvangst en f 343,94 in uitgaaf. Tijdens deze goedkeuring verlaat de heer Sprenger de vergadering en wordt het voorzitterschap waargenomen door den heer mr. E. P. Sehoter. Voorstel van B. en W. tot wijziging van den toegang tot de scholen A en I en deze over te brengen naar de Ver- werijstraat. Deze verordening achten B. en W. noodig met het oog op het levens gevaar voor kinderen door de aanwezig heid van stieren, de kosten zullen f 150 bedragen. De commissie van Fabricage is het hiermede eens. Aldus wordt besloten zon der stemming. Voorstel van B. en W. om afwijzend te besohikken, naar aanleiding van het voor stel van den hear jhr. Van Teyiingen be treffende het toekennen van een bedrag van f2,50 per maand sas J. H. van der Bel voor iederen on- en minvermogende patiënt welke hem door een praotiseerend geneesheer is opgedragen voor de behan deling der heil-gymnastiek. Do oommissie van financiën zijn er ook tegen. De heer Van Teyiingen kan zioh niet vleien met dit afwijzend voorstel, het is zijns bedoeling nooit geweest om dit jaar lijks te geven, tenzij het werd gevraagd, hij zou het betreuren als het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Waar er een meerderheid werd gevonden voor eene minuut-wijzer op den toren, daar zal er tooh voor deze zaak wel ook een meer derheid zijn te vinden. Het voorstel van B. en W. werd ver worpen roet 11 tegen 6 stemmen. Thans stellen B. en W. voor eene som van f 300 op de begrooling te brengen van 1909 om deze te verdeelen over de ver schillende heil-gymnasten. Dit werd aan genomen met 12 tegen 4 stemmen. Voorstel van B. en W. naar aartleiding van het verzoek van dea Waichersohen Turnbond om lokalen beschikbaar testellen voor gymnastiek. Zij stellen voor afwijzend te besohikken. De heer Tak vraagt waarom deze zaak niet is gesteld in handen van de oommissie voor de gymastiek. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit niet noodig achten. De heer Gratama zegt, dat als de Turn bond vergoeding voor vuur en licht geeft, er geen bezwaar zou bestaan het verzoek in te willigen. De heer Boogaert heeft zich verbaasd dat B. en W. rnedegaan met het bezwaar van den heer v. d. Bal, als men toch 's morgens om 8 uur de zaal schoonmaakt is er niets geen bezwaar voor de kinderen die in die school gaan. Het schoollokaal zal er heuseh niet van weten, het zal hem spijten als het verzoek der Turnbond werd afgewezen. De heer Tak zegt, dat het eene groote verwarring zal geven ia de sohoollokalen als de Turnbnnd vergunning krijgt, hij ontraad het toestaan van een lokaal. Het voorstel van B, en W- werd aan genomen met II tegen 5 stemmen, die der heeren Boogaert, v. d. Harst, Sannes^ De Veer en Gratama. Voorstel van B en W. naar aanleiding van een verzoek van Gedeputeerde StateD van Zeeland om advies over do aanvraag van de Seciet des Tramways Flsssingne- Middelburg om vergunning tot het veran deren van de stoomkracht in electrisehe kracht. B. en W. stellen voor Ged. Staten te bsrichtsn dat de Raad geen bezwaar heeft otn de stoomkracht te veranderen in electrische kracht, mits door de Societé worde aanvaard de voorwaarden welke door B. en W. van Middelburg en Vlissingen zijn opgemaakt. De heer Ermerins trekt hst de aandacht dat ia de brief welke B. en W. hebben op gemaakt voor Gedep. Staten, ook gespro ken wordt, over de aanvrage van de heeren Boasson Zonen, dit vindt by overbodig, er zyn oen heele hoop klachten in de brief over de wagens enz dit moge waar zyn, maar sedert een j^ar is hier veel verbete ring in gekomen. Dat er voor een tweetal verbindingen redenen van besta&D zijn, mag volgens zijn inzien de Raad niet be- oordeelen, ky zou deze zinsnede gaarne weglaten in het adres, overigens kan hij zich met het schry ven wel vereenigen. De heer Sannes zegt, dat als de Raad alsdan besluit de concessie te geven, dan kan de gemeente nooit of in langen tijd nist een lijn er naast leggen, het is nu tijd om de gemeente-exploitatie grondig onder de oogen te zien, hy zal hier geen lange betoo ging voor houden, een combinatie van da gemeenten waar de tram rijdt is toch wel mogolyk, er zou een naamlooze vennoot- 8ehapknnnenkomen,niet den gemeenteraad als aandeelhouder. Hij dient een voor stel iu om dit punt aan te houden, en B. en W. uit te noodigen ia contact te treden met de gemeentebesturen van Koudekerks, Souburg en Vüssinoen in hoeverre dit zou kunnen komen met de gemeenten. De voorzitter meeat dat dit voorstel 0 rer- bodig is. De heer Gra'ama wanschfc dit voorstel te verdagen tot een volgende vergadering, want hst is erg ingrijpend. De heer Tak is dit niet eens, hy meent dat dit voorstel wel kan worden behandeld, echter zou hij liever willen dat nar. Sannes met zijn voorstel wachtte tot de concessie aanvrage komt. De lieer De Veer zegt, dat het voorstel van mr. Sannes niet kan worden behandeld, Ged. Staten vragen alleen of er bezwaar is legen veranderen van stoomkracht in elec trische. De heer Sannes trekt zyn voorstel in, totdat de concessie-aanvrage komt. Thans komt het voorstel van den heer Ermerins san de ordo, om enkele zinsneden uit-den brief te lichten en toe te voegen dat er enkele verbeteringen aan de tram zyn plaats gegrepen. De heer Fruin acht ook dit voorstel over bodig, op grond van heigeen dhr. De Veer rseds heeft gezegd. Hij zou den brief van B. en W. in tweeën willen splitsen 't eerst over de beweegkracht te veranderen. Dit wordt aangenomen. De heer Fruin wil de rest van den brief schrappen. Dit wordt aangenomen rnet 12 tegen 4 stemmen, die der heeren De Rijcke, Ssnnee, Tak en Sprenger. Voortzetting van de behandeling van hot voorstel tot reorganisatie van den genees kundigen dienst ia de Godshuizen. B. en W. handhaven hun voorstel vaa 6 Sept. 1907. De heer Schor er heeft geen bmoaw over zijn desty da gedaan voorstel, om do genees- heeren te hooron en dit te zenden naar het bestuur der Godshuizen. Thans vreet men de argumenten van het voor en tegen. Drie argumenten zijn aangeroerd iu het belang dei patiënten. Het bestuur der Godshuizen meent dat reorganisatie hoog noodig is in 't belang der zieken de goede gang van zaken werdt er mede bsvorderd. Ook de opleiding van de verpleegsters wordt dan beter, daar dezs dan in eene hand ie. Hy ie niet overtuigd dat da belangen der patiën ten worden ge schaad door da reorganisatie. Hij zal stemmen voor 't voorstel-B. W. De heer Satinet meent dat het Bestuur der Godshuizen het rass op de keel hoeft gezet by de raadsleden. Of dit nu gelukkig is te noemen betwijfelt hy. Hij is er voor den bestaanden toestand te houden. Het B. Armbestuur vreest dat er voor f900 geen goede geneesheer is te krijgen. Hij vraagt of B. ea W. die vrees daelea. De voorzitter zegt van neen. De heer Heüse zal stemmen legen het voorstel, de leden van het Burgerlijk Armbestuur zien met spanniug de beslissing tegemoet. De heer Fruin zegt, dat er kaaa bestaat dat ook de Militairen in het Gasthuis zullen worden opgenomen, het doel van het Bestuur der Godshuizen zal dus niet op schieten mat hare, reorganisatie daar de militairen behandeld moeten wordendoor een militairen dokter. De heer De Veer zegt, als het waar is dat Middelburg geen geneesheer krijgt voor f900, dan wijst hij er op, dat deze gemeente meer betaalt dan ecnige andere gemeente. De heer v. Teyiingen zal stemmen voor de benoeming van een geneesheer op een salaris van f900. De heer Gratama acht het niet in het belang der zieken deze reorganisatie, hij zal tegenstemmen tenzij regenten bij het niet aannemen vertrekken, dan zal hij voor stemmen. De heer Ilejse zegt, dat het B s uur der Godshuizen da begrooling moet ver hoogen met f 900. De heer De Veer zegt dat het precies eender is of de begroeting vao bet Gasthuis of der gemeente wordt verhoogd, de be lastingbetalende burgers moeten het toch betalen. De heer Schorer verdedigt nog de re organisatie. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren v. d. Harst, Heijse, Snouek-Hur- groBje, Sannes, Fruiu en Gratama. Thans wordt tot geneesheer in het Gasthuis be noemd dr. J. C. Kindermann met 10 stemmen, 6 stemmen waren blanco uit gebracht. A an gib ou den voorstel van B. ea W. tot partieels invoeriug vau het meterstehei by de duinwaterleiding. Da heer v. Teyiingen vraagt of bij dit voorstel is begrepsn het tarief en of dit precies gelijk ss voor allen. De voorzitter zegt dat het geldt voor luxa gebruik en winkelhuizen. De heer v. Teyiingen zal tegen stemmen daar hot voordoelen aanbiedt voor de rijken en nadeelen voor do armen. De heer De Veer zou liever het voorstel niet willoa behandelen, maar alleen uitge maakt willen zien of men tot invoering wil overgaan in principe. D® voorzitter zegt dat men het aan kan houden. De voorzitter is het niet eens dst l de rijke er voordeel aan zoude hebben en de arme nadeel- j De heer v. Teyiingen zegt,dat hy den voor zitter in 't begin der maand eon staat dien aangaande heeft gazonden, doch gsen ant woord heeft gekregen, dat vindt hy niet 1 netjes. De heer Ermerins is voor invoering der meters, hij zet dit in 't biesde uiteen. I Ds heer v. Teyiingen blijft by zijne ba- wering. i De heer Schorer zal tegen het, voorstel van B. en W. stemmen. De heer Sannes zal ook tegen hot voorstel S'eiamon, het adviesvan dhr. Schotel is, dat hier zeer weinig water verbruikt wordt. De heer De Veer is eon voorstander van partieels invoering de?' watermeters, hij bad echter gedacht te moeten stommen ovor het principeele van het. voorstel, hy vraagt aan B. enW. of ze gewenscht achten invoe ring der watermeters. De voorzitter zegt van ja, het zal de ver spilling tegengaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1