NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 100. 1908. Dinsdag 28 Januari. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!) Overzicht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S, J DE JONOE-VERWEST te Goes F. P, D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN WIJ GAAN VOORUIT. uit m pees. Engeland. Frankrijk. UIT UB PROVINCIE. üss IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr, Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dat da antirevolutionaire denkbeelden veld winnen, is in den laaisten tijd geble ken uit hetgeen openbaar werd van de ver schillende partijen inzake het organisch kiesrecht, en organische vertegenwoordi ging. heois jaren lang ijverde de antirev. party onder voorlichting van dr. Kuyper en anderen voor de tweeledige organische ver tegenwoordiging, te weten de politieke in de Tweede en de maatschappelijke in de Eerste Kamer. Reeds in 1888 werd in het Program van Actie der antirav. partij op een Eerste Ka mer als Vertegenwoordiging van Belangen aangedrongen. Voor de politieke vertegenwoordiging achtte zij het Huismanskiesrecht aangewe zen voor de maatschappelijke vertegen woordiging vroeg zij oen sociaal kiesrecht, waaruit dan de geregenereerde Eerste Kamer zou opkomen. Daar werd door de andere partijen niet veel op gezegd, wie er op acht namen, ver klaarden er zich mordicus tegen. Toch hield de antirev. partij vol met te betoogen dat het organisch kiesrecht voor Staat en Maatschappij het eenig gezonde, het natuurlijkehet m6est voor de hand liggende kiesrecht was. Thans begint men dit ook in andere par tijen in te zien. Het bestuur der Liberale Unie erkent dat in begiasei het Gezinshoofd als ver tegenwoordiger van zjin gezin 't kiesrecht toekomt. Ook onze Roomsche bondgenooten be ginnen voor ditzelfde denkbeeld warm te worden. Da heer Raaymakers, en meerderen met hem, hebben dit organisch kiesrecht reeds aanbevolen. En de overeenstemming tusschen de beide Kamerclubs der A. R. en der R. C. verkregen in zake het kiesrecht, doet ver moeden dat ook de Roomsche Kamerclub voor de organische idee gewonnen werd. En lest niet minst prof. Treub het denkend hoofd der vrijzinnig democra ten heeft- kort geleden voor een Eerste Kamer als Kamer van Belangen een plei dooi gehouden, dat do aandacht trok. Wy hebben zijn betoog in hoofdzaak, tameiyk breedvoerig, terstond na deszelfs verschenen, aan onze lezers meegedeeld. Om er nog wel eens op terug te komen. Maar om er nu bereids op te wijzen, dat deze geleerde tot het antirevolutionaire denkbeeld bovengenoemd is bekeerd. Zelfs heeft hij berekend dat in die Ksmer van Belangen een Eerste Kamer van 50 leden of op elk vijftigtal leden 13 ver tegenwoordigers behooren zitting te heb ben van de Nijverheid 15 van Landbouw en visseherii9 van Warenhandel4 van Verkeerswezen 9 vanVrije Beroepen, enz. Moed gehouden dus. Wat op schoolter rein door ons werd aangeprezen, is reeds voor een groot deel verkregen. Wat op het gebied van den Arbeid in 1905 in wetsont werpen was belichaamd, werd door het vrijzinnige, thans demissionaire kabinet zoo goed als letterlijk overgenomen.Wat in zake Kierecht als eisch van antirev. begin selen gold, vindt reeds waardeerende be spreking. Wat in zake de organische partij jaren lang in toepassing is gebracht ge weest, wordt vry wel algemeen van vryzin- nige zijde overgenomen, tot zelfs in de op richting van Propagandaclubs. Wat wil men meer Laat 't ons aansporen om niet op den in geslagen weg te biy ven staan, doch getnoe- digd voort te varen. Doch het eind van alles, waarop wij tel kens hopen terug te komen, is zorgt voor nieuwo leden in uwe kiesverenigingen houdt veel vergaderingen bespreekt dui delijk en herhaaldelijk saam onze mooie antirevolutionaire beginselen slaapt nim mer in Vreest God en houdt uw kruit droog J 26 Januari 1908. Onze mistige dagen, cu reeds een week lang, brengt ons in herinnering een mede- deeling iii een blad Natuurleven onlangs te vinden. Bekend is dat zich na groote veldslagen, op en om het terrein waar slag geleverd is steeds veel regen ontlast. Men brengt dat in verband met veelvuldig schieten. Op die theorie voortbouwende beproeft noen in Engeland, het land van den mist, door het schieten toet kanonnen den mist te ver drijven. Het mistschieten leverde tot heden nog geen resultaten op. De practijk beantwoordde althans nog niet aan de theorie. Reeds een paar jaren geleden kwam het stichten van een standbeeld voor Calviju in de etad zijner werkzaamheid ter sprake. Maar, in vrij breeden kring werd gevoeld dat een standbeeld en Calvijn tegenstrijdig heden zijn, moeilijk voor oplossing vatbaar. De peinzende wijsgeer in 't straatgewoel. Het gaf ongeveer den indruk van een viseh op een hooizolder. Nu is het plan gewijzigd, gelijk wij reeds vroeger gemeld hebben. Er is gerekend naar onze munt een wereld bijdrage van 2 '/2 ton gouds, en daar voor zal men een gedenkieeken voor de Reformatie bouwen, waarbij de statuur van Calvijn niet ontbreken zal, maar omringd door de krijgshelden en staatslieden uit het Reformatie-tijdperk. Farel en Kncx, Beza en Zwingli, De Coligny en Willem van Oranje, Cromwell en de Keurvorst van Brandenburg zullen den Zwiisersehen Hervormer omringen. Daarenboven zullen een Beroer uit de 16e eeuw, een Hugenoot, een Watergeus en een Pelgrimvader de geschiedenis van het Protestantisme aanschouwelijk voor stellen. Overeenstemming in zake het kiesrecht Het Huisgezin meent, dat, indien waar is, wat De Tijd meldde, dat de katholieke en anti-revolutionaire Kamerleden het eens zijn geworden omtrent het kiesrechtvraag- stuk, het dan voor de hand ligt, dat de overeenstemming verkregen is op den grondslag van het gezinshoofdenkiesrecht. Daar de anti-revolutionaire partij ieder census kiesrecht beslist verwerpt, lijkt het ondenkbaar dat de verkregen overeenstemming zal berusten op den grondslag van huismanskiesrecht cap- citeitskiesrecht censuskiesrecht. Blijft dus over het kiesrecht voor de gezins hoofden en «iragenen die niet als lid van een gezin kunnen beschouwd worden, en de com binatie van het huismanskiesrecht en het capa citeitskiesrecht. Tusschen een van deze twee zal de keus wel gedaan zijn, want het lijkt zeer onwaar schijnlijk, dat de katholieken genoegen zullen hebben genomen met het enkele gezinshoof- denkiesrecht zonder meer, dat de anti-revolu tionairen het liefst zagen aanvaard. Het ligt voor de hand, dat bij de bespre kingen tusschen de katholieke en de anti revolutionaire Kamerleden niet enkel van ge dachten zal zijn gewisseld over de vraag, welke kiesrechtregeling de voorkeur verdient waar bij allicht ook de kwestie van het meervoudig kiesrecht ter sprake zal zijn gekomen maar dat ook vraagstukken, die met de uitoefening van het kiesrecht in onmiddellijk verband staan, onder de oogen zullen zijn gezien, als de even redige vertegenwoordiging en de stemplicht Het blad, daf meent dat men hierom trent ongetwijfeld ook tot een akkoord zal zijn gekomen, meent, dat voor elk dezer drie instituten meer voorstanders onder de katholieken dan onder de anti-revolutio nairen worden aangetroffen. Van don stemplicht wil het blad zelf ook niet veel weten, maar zegt het „Van een kiesrechtregeling, die de E. V. buitensluit, is voor ons het mooie af. Omtrent meervoudig kiesrecht zijn we min of meer blanoo. Met de katholieke kiesreohfoommissie z'uden we willen zeg gen, dat we er in theorie vóór zijn, maar dat het moeilijk zs! vallen een praotische regeling te treffen, die willekeur afsnijdt, R-sumeerende lijkt het ons niet ondenk baar, dal de overeenkomst tusschen katho lieken en anti-revolutionairen is tot stand gekomen op dezen grondslag gezinshcof- denkiesreeht capaeiteitskiesreoht en evenredige vertegenwoordiging. Duitschland. De Duitsche minister van financiën, baron Von Stengel, bad dezer dagen een breedvoerige bespreking over de Rijks financiën, waaraan behalve de Pruisische minister van financiën VonRheinbaben,ook een aantal afgevaardigden van verschil lende partijen in den Rijksdag deelnamen. De heer Von Stengel gaf een troosteloos overzicht van den fiaancieelen toestand, en besprak verschillende middelen, om dien te verhelpen. Hij stelde voor de Matrikularbijdrage der Bondsstaten van 40 pf. per hoofd van de bevolking op 80 pf. ie brengen. De Pruisischs miaisier Von Rheinbaben stemde daar in toe, hoewel de financierde toestand ".a Pruisen ook niet schitterend is en de minister ver klaarde niet te weten, uit welke belasting- verfaooging hij dit bedrag zou moeien verkrijgen. Woensdag wordt de derde zitting van het parlement onder het bestuur der liberale regeering geopend en deze zitting wordt met veel belangstelling tegemoet gezien. In de beide afgeloopen jaren van haar regee ring is de positie der liberale partij in het land aanmerkelijk verzwakt.De uitslag van de tasschentydsche verkiezing te Ashbaiy is daarvan wel het duidelijkste bewijs. De regeering van Sir Harny Campbell Banner- man is opgetreden met 'n zeer omvangrijk program en hoewel men niet kan beweren, dat zij heeft stilgezeten, zijn toch zeer ge wichtige punten daarin niet tot verwazen- lijking gekomen. Dat kost haar volgelingen die ongeduldig zijn geworden.De Iereu zijn ontevreden, omdat de voorgestelde maat regelen ten gunste van Ierland hun niet ver genoeg gaan de landwetten stuiten op veel verzet bij de landheeren en niet alleen bij conservatieve grondeigenaars, de arbei dersparty acht de plannen dor regeering voor ouderdomsvarzekering niet voldoende te meer niet nu de heer Asquith in een onlangs gehouden redevoering h8eft ge waarschuwd,dat men niet verwachten meet dat onmiddeliyk een gereed stelsel van ouderdomsverzekering ingevoerd wordt, al handhaaft hij zijne toezegging, dat voor dit doel aan hst eind van het afloopende be- grootingsjaar 2,25 millioen pond beschik baar zullen zijn. Dit bedrag is den socia listen veel te geringzy verlangen een pensioeD dat dan staat 30 millioen zal kosten, maar zeggen niet vanwaar dit geld meet komen. By deze moeilykfceden onder haar eigen aanhangers wachten van da regeering nog het protectievraagstuk en de oplossing van den strijd met het Hoogerhuis. In deze laatste aangelegenheid zal zij waarschyn- lijk op den steun van alle linksche groepen mogen rekenen, mits zy gelegenheid ziet in dezen krachtig op te treden maar de con servatieven, die deze mogelijkheid reeds lang voorzien hebben, zijn zoo verstandig geweest bnn punt van aanval ta wijzigen. Balfour's weifelende houding in het vraag stuk van vrijhandel en bescherming is niet alleen het gevolg van de vrees door partij te kiezen aan invloed te verliezen, maar spruit cok voort uit de overweging, dat zijn partij voor dit vraagstuk nog niet rijp is. Wel staat vast hare houding tegenover de soeiaal-demoeratie. En al geeft nu het gebeurde te Huil der liberale partij een goede kans om zioh zuiver te stellen tegen over het socialisme, de conservatieven werken reeds langen tijd met de vrees voor het roode spook en hebben dit zeer zeker boven de liberalen voor in het oor deel der massa. Heel handig heeft de heer Balfour dadelijk van de laatste stemming over de soeialistisohe motie te Hall gebruik gemaakt o® in een redevoering in de Oiiy de liberale partij voor dood te verklaren en zijn toehoorders voor te houden, dat da I eerstvolgends stembusstrijd gevoerd sal j worden tusschen de partij van instand houding der maatschappij en die van de omwenteling. Hoe de toekomst voor de liberale regee ring zieh zal ontwikkelen is bij het groote aantal en het ingrijpend belang van de fac toren, die den doorslag zullen geven, niet te voorzeggen, maar Sir Henry heeft altjjd nog een lï'nke meerderheid in het Lager huis en daardoor een goede kans om zijn positie te verstarken. Maar dan zal met kracht gehandeld moeten worden. Jausès heeft gisteren in de Fransehe Kamer met grooten nadruk er op aange drongen, dat Frankrijk zich flink en zonder omwegen zal terugtrekken uit het Marok- kaansohe avontuur, waar het druk bezig is zieh iederen dag vaster in te werken. Door dit óptreden haalt 't land zich den haat óp den hals van al la MaroRKanen. Jauiès wijst op 't get aar dat er in gelegen is, dat Frankrijk de partij kiest van den Sultan, waartoe het volstrekt niet door de aote van Algeeiras verplicht wordt 1 Als dat gedaan moet worden, dan eaoet Europa het maar doen. De Fransehe regeering moet alles vermijden w&t ook maar eenigs- zins lijkt op een samenwerken tact Abd-el- Azis, zoowel fiaaceieel a's militair. Msar ook op bedekte wijze en achter de schermen moei de afgezette Sultan niet gesteund worden, sooats een der grootste Fransohe bladen zich uitgelaten heeft dat de minister-president, volgens dienszeggen, van plan is. Dan zet hij uiteer), hoe blijkbaar de bedoeling is Marokko te onderwerpen en als kolonie asn bot Fransehe gebied te vc egea. Ala bewijs hiervoor toont Janrès'een brief van den vermoorden dr. Mauehamp. Hier uit maakt hij op, dat de dokter de geheime en officieuse tusschenporsoon was voor dit plan. Minister Pichon ontkende dit, waar op Jaurè3 zijn leedwezen uitsprak den minister den bewnsten brief niet vroeger getoond te hebben, waarom hij er nu ook geen gebruik van wilde rasken. Tegen 5 uur nam onder de grootste be langstelling van de geheele kamer de oud minister Deleassó het woord om in een lange rede zijn vroegere politiek te ver dedigen, zoowel wat betreft zijn houding tegenover Duitschland en de Duitsche diplomatie, waarbij hij steeds zich zeer verzoeningsgezind en uiterst tegemoet komend getoond heeft als wat dealgemeene strekking wat ervan gaat. Steads was zijn blik erop gericht geweest om Frankryk's standpunt in Europa te verbeteren. Zyn politiek is altijd een politiek geweest van verzoening en handhaving van het Euro- peeschs evenwicht. Zijn vaderlandslievende redevoering werd door de geheels Kamer in ademlooze spanning aangehoord, en met byna alge- meonen bij ral begroet, ook van de zijde der radicalen. Toen vkog Jaurès plotseling op uit zijn bank en riep den radicalen toe //Waarom hebben jullie dan dezen groo ten minister laten vaiien Toen geen van hen antwoordde, zeide Deicaseé, dat de reden hiervan was dat zij van niets geweten hadden en bedrogen waren geworden, waarop minister Ruau opstond en van Del- cassé een verklaring dier woorden eischta. „Mijnheer Deleassé, uw laatste woorden slaan op het ministerie Rouvier, waarvan ik de eer had deel uit te maken ik eisch van u, dat u in duidelijke woorden zegt wat uw bedoeling is, zooals dat behoort, sh men dergelijke toespelingen maakt". Bel- cassé was een oogenblik uit het veld ge slagen maar antwoordde toen, dat 't bedrog had bestaan in de ongare voorspiegeling van een oorlog met Duitschland, die echter volstrekt niet te vreezen was geweest, daar Duitschland Fraukryk nooit den oorlog zou verklaard hebben, als dit geweigerd had de conferentie van Algeeiras te aanvaarden. Nadat Delcassé rog eonige verdere op helderingen van zijn politiek gegeven had, die door alle partijen met instemming wer den aangehoord (alteen niet door de socia listen), werd de zitting tot Maandag ver daagd. Middelburg. Zaterdagavond is dooi de politie alhier aangehouden M E. N. ver dacht van verduistering van een aantal gouden voorwerpen ten nadeele van den goudsmid W. M. te Vliesingen. Zy is ter beschikking van den commissaris van politie te Vlissingen gesteld. Middelburg. Hedenmorgen ontstond alhier brand ten huize van J. Dingemanse aan de Sleeperssingel. Het huis brandde geheel uit. Huis en inboedel zyn verzekerd. Goes. Da Propagandaclub kan deze week in Samuel niet vergaderen, wegens de vergadering voor de MedischeFaculteit, welke samenkomst naar wij hopen druk bezocht zal worden ook door onze vrienden vair unrr.gii. ïTu oSCiul/ E>. V, dsg 6 Febr. a s. vergaderen in de Christ. School. De leden van de Club mogen vryen toegang verschaffen san alle geestverwan ten, ook van elders. Msb rekene hier vooral mede. VSis9ingen. Zaterdagavond is da Prov. stoomboot, welke te 4,45 van Ter Neuzen Daar Vlissingen vertrekt, tusschen het fort Da Ruijtsr en de Schoone "Waardin dooi den mist tegen den dij k gevaren en aldaar blijven zitten tot heden nacht de vloed opkwam, waardoor zij weder vlot kwam en naar Vlissingen kon door stoomen. Post en passagiers zyn er des avonds afgehaald of gekomen en langs den dijk te Vlissingen gearriveerd. Vlissingen. Zaterdagmorgen werd door den burgemeester van Vlissingen ten stad- huize aan den jongen Jacob van de Ketterij en zijn moeder meegedeeld, dat het Z K.H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft be haagd, als blijk van Hoogstdoszelfs waar de erin g voor het aandeel, dat hij heeft ge nomen in de dappere en mensehlievende daad der redding van drie snenschen van de bemanning der Doris, f 50 te voegen by het bedrag, dat namens da fculdigingscom- missia op een postspearbankboskje voor hem is ingeschreven en waarover hij op dezelfde wijze zal kunnen beschikken als over hei bedoelde bedrag der huldiginga- commissie. Ovezand. Vrijdagavond is alhier een chr. Werkmansvereeniging met daaraan verbonden ziekenfonds opgericht met 20 leden. De vereoniging draagt den naam „Draagt elkanders lastenHst bestuur bestaat uit de heeren S. H. Bakker voorz,, J. Kribbe seer., M. Somuaeijer penning!»., terwijl C. Otte en J. Korstanje als commis sarissen van orde zullen optreden. Tot eere-voorzitter werd benoemd cis. Do Vries alhier, op wiens initiatief en degelijke voorbereiding deze zaak niet soo'n gunsti- gen uitslag is bekroond. Waarde. De sedert jaren in deze ge meente bestaan hsbbendechristelykezacg- vereeriging „Eendracht maakt Macht" is dezer dagen wegens onvoldoend aantal leden ontbonden. Waarde. Vrijdagavond hield de heer M. N. vau de Linde,oneorwjizer te Rilland- 1 Bath, in de zeal van dhr. P. Kloet alhier een lezing over het gebruik der kunstmest stoffan in het algemeen en dat der kali in het byzonder. Na afloop der lezing werd da vruchtbare werkiDg van kali docr licht beelden nader aangetoond. Bij kon. besl. is toegekend als blijk van goedkeuring en tevredenheid dagou den eerepenning voor mensohlievecd hulp betoon en een loffelijk getuigschrift aan Jacob SohroeverSj schipper te Vlissingen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1